OP DE MAN AF moet zelfstandig adviesorgaan zijn filmhuizen L’Une chante, l’autre pas Stemmen bij volmacht 1 LIMEHOUSE JAZZBAND Twee inbraken zonder buit Lampen van auto gesloopt qemeenteraacteK/erM SS Filmhuizen tonen deze week plein 1945 deze week - ®J „Stuurgroep Jeugd- en Jongerenbeleid "KM KLM-personeel in discussie over werk in Z.-Afrika ■1 DISCUSSIENOTA STIPPELT BELEID UIT VOOR DE EERSTE ELF KNELPUNTEN Film in de Brulboei Uitslagen zeskamp van tafeltennis Koor van verovert wisselbeker Lezing met film voor Stichting Santpoort Tweede prijs voor mini-trampgroep „Breezicht” I HI II Inl fc J Flexibel Iedereen is welkom Open jongerenwerk mnnn 5 VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 9 M E I 19 7 8 99 99 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In Velsen moet een stuur groep jeugd- en jongerenwerk komen die als adviserend orgaan gevraagd en ongevraagd adviezen geeft aan zowel gemeente en parti culier initiatief. Een stuurgroep die zelf initi atieven kan ontplooien om zaken op te zet ten, die particuliere organisaties begeleidt en die een plaatselijke jeugd- en jongerenbu reau bijstaat en helpt bij de beleidsvoorbe reiding. Tot deze conclusie is de bestaande stuurgroep jeugd- en jongerenbeleid, die vo rig jaar op initiatief van de Velser Gemeen schap werd opgericht om eens na te gaan wat er in Velsen aan jeugd- en jongerenbe leid mankeert, gekomen in een eindrapport dat nu als discussienota de wereld is inge stuurd. ill VROUWENFILMMAAND VOORTGEZET MET AGNES VARDA Burgemees ter P. J. Molen dijk gespreks leider. Sb 51 n T IS l- I (Van de streekredactie) I n e IJMUIDEN. Op het concours van be jaardenkoren in Apeldoorn heeft de zang groep van het bejaardentehuis Breezicht in Oud-IJmuiden 353 punten behaald. Het koor verorverde daarmee in afdeling A voor de tweede keer de wisselbeker. De groep bejaarden stond onder leiding van Jeanne van Asselt. De Velser Gemeenschap heeft vorig jaar de oprich ting van de stuurgroep bevorderd, omdat een vervan ging moest worden gezocht voor de Velser Jeugd Cen trale, die jaren geleden ter ziele ging. De Velser Jeugd Centrale vormde indertijd een overkoepelend orgaan, waarin vertegenwoordigers van allerlei jeugd-en jonge renorganisaties zitting hadden. De stuurgroep van nu, die in feite een discussiegroep was en waarin ztten Fernada Gouda van De Brulboei, Lousje Koning van het Kennemer Vormingscentrum, Henk van Doorn van De Planeet, Bram de Goede van de Elf punten geeft de stuurgroep aan die op korte termijn de aandacht verdienen en dat zijn het weer op gang brengen van de discussie rond open jongeren werk, het vormen van een plaatselijk jeugd- en jonge renbureau, het uitgeven van een jongerenkrant, plan ning van speelterreinen, het realiseren van bromfiets en motorsleutelruimten, het aanpakken van het ac- commodatieprobleem voor popgroepen en sociëteiten, het bevorderen van maatregelen tegen agressiviteit en vandalisme, het ontplooien van activiteiten die poli tieke en maatschappelijke vorming van jongeren tot doel hebben, aandacht hebben voor verkeersveiligheid voor kleine kinderen, het bevorderen van hulpverle ning en het organiseren van leeractiviteiten. Pomme na een kortstondig huwelijksa- vontuur in Perzië met haar kind naar Frankrijk terugkeert om haar zangcarriè re te vervolgen. De twee vrouwen houden elkaar doorlopend via brieven en kaarten op de hoogte van de nieuwe ontwikkelin gen in hun leven. Geen militante film, zoals Varda zelf vond, maar wel een alleraardigste film die voor feministisch kan doorgaan. IJMUIDEN. Voor de twaalfde keer heeft de IJmuidense tafeltennisvereni ging „Fusia” de Umond-zeskampen geor ganiseerd. Dit gebeurde in het kader van de Velser Sporweek. Er werd deel geno men door leden van de verenigingen De- ko, VTC, Heemskerk, Rapidity, Fusia en Te Zaanen. Laatstgenoemde club kwam, zag en overwon. Met sterke afvaardiging nam Te Zaanen de wisselbeker van de Velser Sportstichting voor een jaar mee naar huis. De voornaamste uitslagen zijn: da mes: 1. G. van Poelen, Fusia; 2. A. Schip pers, Te Zaanen; heren derde klas: 1. R. Doevemiens, Te Zaanen; H. Geldermans, Rapidity; heren vierde klas: 1. C. Dekker, VTC; 2. F. de Srayer, Doko. Heren vijfde klas: 1. H. Stikvoort, Rapidity; 2. T. Duin, Heemskerk. Jeugd: 1. J. Rumping, Rapidi ty; 2. K. Stoute, Te Zaanen. Stichting Witte Tejater en de heer G. J. Kwakkel als ambtenaar jeugdzaken van de gemeente Velsen, heeft geconcludeerd dat een overkoepelend orgaan niet de juiste structuur zal zijn. Angst dat dit een praatclub zal worden in plaats van een doe-cqb ligt hieraan ten grondslag. De stuurgroep zal moeten bestaan uit lieden die beroepsmatig of vrijwillig in intensief contact staan en jeugd en jongeren en die kennis van zaken hebben. Van belang is voorts, zo formuleert de groep van vijf, dat de aanpak flexibel zal zijn. „Want”, zo staat in de nota, „in jeugd- en jongerenwerk zijn vele zaken aan snelle veranderingen onderhevig”. Moeilijk dus, om een beleid op te baseren. Daarom dient een beleid te zijn gericht op het treffen van algemene voorzieningen, tot het scheppen van mogelijkheden om direct in te sprin gen wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding geven of wanneer belanghebbenden daarom vragen. Dit wordt uitdrukkelijk bij de uitgangspunten voor het beleid gesteld, waarbij tevens staat vermeld dat de zelfstandigheid van bestaande organisaties gewaar borgd dient te zijn en dat het jeugd- en jongerenwerk hoge prioriteit dient te hebben in het gemeentelijk beleid, al mag hieraan worden toegevoegd dat jongeren werk dit jaar in elk geval buiten de prijzen is gevallen bij het vaststellen van prioriteiten voor de gemeentelij ke meerjarenbegroting. De in het oog springende punten uit het voornoemde rijtje van elf, dat in het rapport onder het hoofdstuk „problemen/hiaten/wensen/ideeën” staat, is het onder werp open jongerenwerk. De vraag wordt gesteld: moet er weer een open jongerencentrum komen; zo ja, wat moet daar gebeuren, hoe moet dat worden gefinancierd, bestuurd, bemand. Voorts: wat zal de verhouding zijn met buurthuizen, discotheken en sociëteiten. Een vraag stuk dat als totaal opnieuw in Velsen aan de orde moet komen, aldus de stuurgroep. IJMUIDEN. De wekelijkse filmvoor stelling in buurthuis De Brulboei belooft voor vanavond een spektakelstuk waarin veel auto’s aan diggelen worden gereden. Jacht op het witte goud is het thema van de film. De leeftijdsgrens is veertien jaar. De voorstelling begint om half acht. Om met dit al te beginnen, stelt de stuurgroep zich voor zichzelf uit te breiden met mensen die gemotiveerd zijn de belangen van jongeren en jeugdigen te beharti gen. De leden hoeven geen vertegenwoordigers van organisaties te zijn. In principe, zo wordt gesteld, is iedereen welkom, al wordt het totaal aantal leden om praktische redenen op maximaal tien geschat. Wanneer deze club eenmaal werkt, zal de praktijk leren welke bestuursstructuur het meest werkzaam is. Voorgesteld wordt de Stuurgroep Jeugd- en Jongeren Beleid (SJJB) de komende twee a drie jaar te laten bestaan als experiment, waarna bekeken kan worden in welke vorm de zaak moet worden voortgezet. De discussienota is nu toegestuurd aan alle betrok ken organisaties die voor jeugd en jongeren actief zijn. Twee maanden is hen gegeven om een mening te vormen en met reacties te komen. Daarop zullen ge sprekken volgen en eventuele reacties mogelijk wor den opgenomen in een definitief rapport. Daarna zal de gemeenteraad zich over al deze plannen en suggesties moeten buiten, een uitspraak moeten doen en vervol gens met credieten over de brug moeten komen om de voorgestelde activiteiten te financieren. Het programma van film, dia’s en ge sproken woord krijgt als motto mee „Santpoort, aanzicht en uitzicht”. Wel kom is de vaste achterban van de Stich ting Santpoort maar ook sympatisanten die nooit eerder contact hadden met de Stichting die ijvert voor behoud van het dorps- en landschapsschoon in en om Santpoort. De contactbijeenkomst be gint om acht uur ’s avonds. Na een film over kleinschalige woning bouw gaat de heer A. van Dien als coör dinator van de Stichting LSBW )Lande- lijk Samenwerkingsverband Bouwen en Wonen) dieper in op dit onderwerp. mening dat er voldoende zaken zijn die de bevolking van Velsen bezig houden om de gelegenheid van een rechtstreekse confrontatie mogelijk te maken. Veel zaken zijn voor even zoveel kiezers niet duidelijk of behoeven een toelichting. Misschien is het niet zo’n slechte suggestie om de rubriek „Ge meenteraadsverkiezingen 1978 - Velsen” de komende weken uit te knippen en te bewaren tot het openluchtgesprek van 26 mei. Oud IJmuiden, verkeer, jeugd- en jongerenwerk, zieken- en bejaardenzorg, recreatie, werkgelegenheid, huisvesting, politie, visserij, kabeltelevisie, renovatie en culturele zaken zijn zo maar voor de vuist weg een paar onderwerpen waar het publiek rechtstreeks vragen over kan stellen aan die mensen die de lijsten zullen aanvoeren van de politieke clubs. De bedoeling is dat de kopstukken van de plaatselijke partijen op het bordes zullen plaats nemen. Op het Plein 1945 zullen interruptiemicrofoons ten dienste van het publiek worden opgesteld. Als er ooit een gelegenheid is om het nu eens „recht op de man (of vrouw) af’ te vra gen, dan is dat dus wel op vrijdag 26 mei. Even noteren!. tigde op te treden, moet op de dag van de kandidaatstelling in een kiezersregister zijn opgenomen. n it i. VELSEN. Bij een inbraak in de kan toren van HIM-Cmemie aan de Wijker- meerweg in Velsen-Noord werd in het weekeinde schade aangericht aan het in terieur. Ongewenst bezoek kwam binnen door vernieling van een ruit. Een deur werd geforceerd en in de kantoorruimte werd een bureau opengebroken. Er wordt niets vermist. Aan de Orion weg in IJmuiden werd in de nacht van zondag op maandag ingebro ken in de kleuterschool De Merels. Ook hier kwam men binnen door vernieling van een ruit. In de leidstersruimte van de school werden kasten en een bureaulade grondig doorzocht. Hier wordt evenmin iets vermist. SANTPOORT.De historische groei van het landschap en de bebouwing in Zuid-Kennemerland en mogelijkheden voor verantwoorde nieuwbouw krijgen gelijkelijk aandacht tijdens de contact bijeenkomst van de Stichting Santpoort die 12 mei gehouden wordt in de Da Costa Academie in Santpoort-Zuid. Ov er de historie van het gebied Zuid-Ken nemerland (bebouwing, grondgebruik en landschapsopbouw) spreekt de heer G. Jol, als landschapsarchitect werk zaam voor de gemeente Velsen. Een kiezer mag voor niet meer dan twee anderen als gemachtigde optreden. Degene die een ander heeft gemach tigd voor hem te stemmen, mag deze volmacht niet intrekken of zelf aan de stemming deelnemen. De kiezer kan na ontvangst van de oproepingskaart tot en met de dag van de stemming zelf een andere kiezer die in hetzelfde kiesdistrict staat ingeschre ven machtigen voor hem te stemmen door zijn oproepingskaart van die per soon over te dragen. Nadere inlichtingen worden verstrekt op de gemeentesecretarie. 1- s it e e g De films van Varda draaien op dinsdag) en woensdagavond om half negen in Filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat in IJmuiden, op vrijdagavond negen uur in Filmhuis Heemskerk (in De Zandkraai aan de H&ndelstraat) en op zondagavond negen uur in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Beverwijk. IJMUIDEN. De minitrampgroep van Turn Vereniging IJmuiden (TVU) heeft tijdens de provinciale springkampioen- schappen in Noord-Scharwoude de twee de prijs behaald. De wedstrijden werden gehouden in de plaatselijke sporthal Geesterambacht h i- d n t De raadscommissie voor culturele- en jeugdzaken bespreekt woensdagavond de nota „Mogelijkheden en Voorzieningen van het Kreativiteitscentrum IJmond”. Ook wordt aandacht geschonken aan de uitbreiding van de speelgelegenheid op het Willemsplein in Oud-IJmuiden. Hiervoor moet een krediet beschikbaar worden ge steld. Tevens dient een geldbedrag te wor den uitgetrokken voor de aanleg van een speelgelegenheid op het terrein van de voormalige speeltuin De Meerweiden in Velsen-Noord. Deze vergadering die even eens om half acht begint, heeft dit keer plaats in het gebouw van de Stichting Kreativiteitscentrum IJmond aan de Pla netenstraat in IJmuiden. ning en voorlichting, inzamelen en bekend maken van activiteiten, gelegenheid geven aan hulpverlenende instanties om in dat bureau spreekuren te houden, serviceverelning (in de vorm van administratieve ha- dreiking, stencillen of copiëren) en als laatste de strikt ambtelijke taak van beleidsvoorbereiding en advize- ring voor het gemeentebestur; het bureau zou direct onder verantwoordelijkheid van de gemeente vallen. Daarbij komt ook de taak van de jeugdambtenaar G. J. Kwakkel om de hoek kijken. Deze zou gelijk kunnen worden aan die van de hoofdambtenaar culturele za ken: een burgunctie vormend tussen de gemeentelijke overheid en het particulier initiatief. Daaruit volgt ook dat in de stuurgroep voor deze ambtenaar een uitslui tend adviserende rol is weggelegd. Wel stelt de stuur groep dat zo’n bureau met twee functionarissen bezet zou moeten zijn. Het is duidelijk de bedoeling dat dit bureau een centraal punt zal moeten worden waar iedere jeugdige of jongere (individueel of als groep) terecht kan met alle vragen. Tweede punt, het plaatselijk jeugd- en jongerenbu reau, is ook geen nieuwe dachte. Wel heeft de stuur groep uitgebreid gedachten hierover op papier gezet. Dit bureau zou tot taak hebben: peilen wat onder de jongeren leeft aan wensen en problemen, hulpverle- AMSTELVEEN. De ondernemings raadsleden van de KLM gaan vrijdag 12 mei met elkaar in discussie over de positie van de KLM in Zuid-Afrika. Aanleiding is een brief van Amnesty International, waarin wordt opgeroepen het apartheids- regiem van Vorster economisch te boy cotten. De vervoersbonden bij de KLM hebben al eerder gepleit voor het stopzetten van alle vluchten naar Zuid-Afrika. De directie heeft een discussie over een politieke zaak toen afgewezen omdat die niet zou passen in de doelstelling van het bedrijf. Nu uit meer onverdachte hoek (Amnesty International) aandacht is gevraagd voor Zuid-Afrika, zijn ook de categorale bon den (cabinepersoneel, piloten) bereid over de handelsbetrekking van de KLM met het omstreden land te praten. De directie zal niet aan het gesprek deelnemen. Aan deze strijd werd deelgenomen door zeven damesploegen. De groep van TVU veroverde de tweede plaats, ondanks het uitvallen van een der deelneemsters. Het af te werken programma bestond uit twaalf sprongen. De raadscommissie voor sociale zaken komt vanavond om half acht in vergade ring bijeen. Het gaat om een voortzetting van de bijeenkomst van 13 april, die werd geschorst. Aan de orde komt de nota „Oud worden in Velsen”. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis van Velsen en is voor een ieder toegankelijk. UMOND. De tweede week van de vrouwenfilmmaand in de filmhuizen in niet alleen de Umond, maar heel Noord- Holland, is gereserveerd door een kort filmpje en een speelfilm van de Franse regisseuse Agnes Varda. Van haar wor den vertoond: „Réponse des femmes” (Vrouwen geven repliek) en „L’une chan te, l’autre pas” (De een zingt, de ander niet). Twee films waarin Agnes Varda al dan niet direct haar visie op het vrouw zijn laat zien. In „Réponse des femmes” laat Varda uitkomen wat zoal de problemen zijn waarmee vrouwen in deze maatschappij te kampen hebben, waarbij vooral de vastge roeste vooroordelen en het gebrek aan eigen bewegingsvrijheid worden aange toond. De film vormt een aanklacht tegen deze maatschappij en een oproep aan alle vrouwen om een eigen weg te vinden en te vechten voor een menswaardig bestaan. Agnes Varda maakte in 1976 „L’une chante, l’autre pas” De film volgt het leven van twee vrouwen, vriendinnen die ieder een verschillend bestaan opbouwen. We zien het verhaal begint in 1962 de 17- jarige Pomme en haar vijf jaar oudere vriendin Suzanne. Suzanne heeft twee kin deren en woont samen met haar vriend. Zij wil zich laten aborteren, Pomme helpt haar bij het regelen van een abortus en kort daarna pleegt de vriend zelfmoord. Suzane vertrekt om met de twee kinderen bij haar ouders te gaan wonen. Tien jaar lang zien de twee vriendinnen elkaar niet. Zij ontmoeten elkaar weer tijdens een demonstratie.. Pomme is zangeres gewor den en is tevens verliefd, op een Pers. Suzanne heeft inmiddels een onafhanke lijk bestaan opgebouwd. Zij vindt later in een arts een nieuwe echtgenoot, terwijl Het is mogelijk om bij de gemeente raadsverkiezingen een stem bij volmacht te laten uitbrengen. De volgende regels dienen dan in acht te worden genomen. Formulieren voor verzoekschriften om bij de gemeenteraadsverkiezingen bij volmacht te stemmen zijn gratis verkrijg baar op het gemeentehuis. Het verzoekschrift moet uiterlijk veertien dagen vóór de dag van de stem ming worden ingediend bij de burge meester van de gemeente waar hij in het kiesregister is opgenomen. Het verzoek om bij volmacht te mogen stemmen, wordt niet ingewilligd wan neer het aan de verzoeker is toegestaan in een stembureau naar zijn keuze te gaan stemmen. De persoon die bereid is als gemach- IJMUIDEN. Van een vrachtauto die in het weekeinde aan de IJmuidense Halkade geparkeerd stond zijn twee koplampen, zogenoemde verstralers, gesloopt. De ver- lichtingsapparatuur vertegenwoordigt een waarde van circa tweehonderd gulden. De eigenaar van de auto, een in Umuiden gevestigde visgrossier, ontdekte de diefstal maandag. - 1 en volgde een tournee door Duitsland. Op tal van festivals en concoursen wa ren de musici van Limehouse de grote smaakmakers. Misschien worden ze dat ook op 26 mei als Ton van Brussel (cornet en vocal), Jacques van Ham (trombone en vocal), Hans Esman (cor net), Fred Horn (cornet/ clarinet/alt- en baritonsax en wasbord), Bemco van der Gugten (clarinet/sopraan-, alt en tenorsax), Ruud Ditmarsch (clarine- t/alt- en tenersox en fluit), Peter Rijk- hoff (piano), Jan de Jong (banjo en gi taar), Eric de Jonge (sousaphoon), Ger Kooiman (slagwerk) en Victoria Vare- kamp (vocal) met hun muzikale klanken de openluchtverkiezingsmanifestatie zullen opluisteren. Als op woensdag 31 mei de stemloka len hun deuren openen krijgen de inwo ners van Velsen de gelegenheid te bepa len wie de komende vier jaren de gelede ren zullen versterken van de gemeente raad. Negen politieke partijen nemen deel aan de strijd om de zetels van het stadsparlement. De komende veertien dagen zullen onze bladen uitvoerig aandacht besteden aan de verkiezings programma’s van de plaatselijke poli tieke groeperingen. Of van alle „schone beloften” in de praktijk veel terecht zal komen blijft natuurlijk altijd een vraagteken. Voor een belangrijk deel een zaak van vertrou wen. Toch wil de IJmuider Courant het niet laten bij het publiceren van de voor genomen beleidslijnen. Op vrijdag 26 mei zullen de lijsttrekkers aantreden op het Plein 1945. Daar krijgt het kiezers volk de gelegenheid direkt in discussie te treden met deze plaatselijke politici. Burgemeester mr. P. J. Molendijk heeft reeds toegezegd bij deze massale openluchtmanifestatie te willen funge ren als gespreksleider. Het treffen vindt plaats des avonds tussen 7 en 9 uur. De plaatselijke redactie in IJmuiden is van sms Therese Lioterd (links) als Suzanne en Valerie Mairesse als Pomme in Agnes Varda’s „L’Une chante, l’autre pas”. Bijeenkomsten met een politiek tintje onderscheiden zich altijd door een grote hoeveelheid uitvoerige discussies. Niet zelden worden het praatbijeenkomsten. Dat is zeker niet de bedoeling van de openluchtmanifestatie op 26 mei. Het vraag- en antwoordspel van politici en publiek zal worden omlijst en opgeluis terd door de 10-mans jazzformatie Lime house uit Amsterdam. Deze vermaarde groep werd opgericht in 1956 en heeft zich een vooraanstaande plaats veroverd in de rij van vertolkers van „old-jazz”. In de loop der jaren wijzigde de bezetting nogal eens. Het pleit voor de musici dat dat nooit een nadelige invloed heeft ge had op de kwaliteit van het repertoire. In april 1972 werd de eerste LP opgenomen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5