Langs knelpunten in Beverwijk en Heemskerk moeilijke periode «—7 Stemmen bij volmacht Politieke avonden Politiek café Alpha Soos met wethouder Hoogeboom burgerlijke stand Druk bereden kruising B Fi gemeenteraadïx/erK Beverwijk staat voor Knelpunten 9 Opening Stoutenbeek LBVA nam igen kantoor n gebruik Klein brandje aan Schans Vrouwen in actie voor Decon Vijftig jaren scouting in Beverwijk kW, jj N S D A G 9 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK M E I 19 7 8 Paria O OVER JONGERENHUISVESTING EN WONNINGNOOD HEEMSKERK d: o Demonstratieve fietstocht r van (IJ)mondige fietser (Van een onzer verslaggeefsters) t De muis fietser en de olifant auto PPR 0 1 1 1 4 1 10 8 van College Beverwijk stemt in (Van een onzer verslaggeefsters) r PSP D'66 0 De bedoeling van deze demonstratieve tocht is allerlei rieven van de fietsers eens duidelijk onder de aandacht an de gemeentebestuurders te brengen. Degenen die dichtingen wensen over deze tocht en zij die willen elpen bij de laatste voorbereidingen, kunnen zich wen en tot G. Castricum, Ardennenlaan 26, telefoon 36822 in leemskerk. De ENWB is opgericht door mensen die de fiets niet Heen gebruiken om er af en toe in het weekend eens een itje op te maken, maar die de fiets beschouwen als het leest geschikte vervoermiddel voor het dagelijks verkeer aar school, de winkel en het werk. In dit gewone dagelijkse verkeer is de positie van de tetser de laatste jaren sterk aangetast door de opkomst an de auto en het achterwege laten van beveiligingsmaat- egelen voor de fiets. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De Algemene Bond an Ambtenaren (ABVA) heeft maandag- vond het „eigen” kantoor aan het Kue- enplein 32 officieel in gebruik genomen iet het houden van de eerste bestuurs- - ergadering in het smaakvol ingerichte huiskamerkantoor”. Volgens de ENWB is het alsof de gemeentebestuurders te afgelopen jaren hebben gemeend, dat de fietser toch en uitstervend ras was en dat het dus niet zo nodig was oor deze groep van weggebruikers speciale voorzienin- en te treffen. Zo zijn er langs de meeste nieuwe wegen in Het college van Beverwijk kan zich met de uitgangspunten van het plan verenigen. Bij het hoofdstuk over het bestuursorgaan In de IJmond bestaat sinds twee jaar een plaatselijke ENWB-afdeling. Vorig jaar heeft deze groep, in samen werking met de Vereniging Milieudefensie, het rapport ,,De (IJ)mondige Fietser” uitgebracht, met een inventari satie van de fietsknelpunten in ons gebied. Op enkele punten zijn inmiddels verbeteringen aangebracht, maar het merendeel van de knelpunten is nog even gevaarlijk of lastig gebleven. Daarom wil de afdeling deze knelpunten nu opnieuw onder de aandacht brengen door middel van een fietstocht langs die punten, zoals de Alkmaarseweg, Spoorsingel, Laan der Nederlanden, Hoflaan, Tolweg en dergelijke. BEVERWIJK. Jongerenhuis vesting en bouwen in de binnenstad vormt het thema van het eerste van de serie van drie politieke cafe’s, die deze maand in de Alpha Sociëteit worden gehouden. de kiezingen 10 10 10 11 1 1 11 9 9 programma waarmaken, raad tot stand is gebracht. Voorts zal het publiek ruime gelegenheid worden gebo den, op de verklaringen van de politici te reageren. Het politiek café in de Alpha Sociëteit begint om 20.30 uur. De discussie zal wor den afgewisseld met muziek. 4 4 6 6 7 7 7 9 1 1 BEVERWIJK/HEEMSKERK. De Eerste Enige Echte lederlandse Wielrijders Bond (ENWB) organiseert op aterdag 27 mei een demonstratieve fietstocht door leverwijk en Heemskerk om de aandacht te vestigen op e benarde positie van de fietser in het dagelijks verkeer. De fietsers vertrekken om twee uur vanaf het Presi- ent Kennedyplein in Beverwijk en de tocht duurt onge- eer anderhalf uur met inbegrip van een rustpauze. gaan van de 4 procent als saneringsnorm maar van een zo goed mogelijke spreiding van de binnen de muren van de ziekenhui zen plaatshebbende activiteiten over de regio Kennemerland en van concentratie van die functies, waarvan een te ver door gevoerde spreiding in strijd kan komen met de kwaliteit van de behandeling en/of in strijd komt met de eisen van efficiëntie. Het plan pleit voor een aanzienlijke ver sterking van de zogenoemde eerstelijns voorzieningen: voorzieningen betreffende de huisartsen, tandartsen, wijkverpleging, maatschappelijk werk, verloskundigen, gezinsverzorging). Aangezien dit laatste niet tot de competentie van de ziekenhui zen behoort wordt in het beleidsplan hier op niet verder ingegaan. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het nieuwe gebouw van Stoutenbeek Wooncentrum BV aan de Parallelweg zal op vrijdag 12 mei om streeks vijf uur officieel worden geopend door mevrouw L. H. Stoutenbeek-Marti- not. Het nieuwe pand omvat 8000 vierkante meter verkoop-vloeroppervlakte. CPN 5 3 2 1 1 1 2 2 1 2 De ABVA is een snel groeiende vereni- ng van ambtenaren die onlangs in Bever- ijk en Heemskerk een ledental van 650 ereikte. De ABVA maakt deel uit van het rw. Groepen ambtenaren belastingdienst, ’PT,, gemeenten houden via de commis- ies hun eigen vergaderingen en dat ge- eurde tot nu toe veelal bij een van de estuursleden thuis, maar dat had toch el bezwaren. Bovendien heeft de secreta- s-penningmeester zoveel bescheiden on er zijn beheer, dat het toch wel zaak werd >lie centraal onder te brengen. Thans beschikt de afdeling over een tezellige bestuurskamer en een goed inge- icht kantoor. Voor grote vergaderingen noet men nog naar elders uitwijken. De fotoclub Heemskerk zorgde voor de randversiering in het nieuwe kantoor en de leden van deze vereniging zullen zorgen voor wisselende collecties. Deze groep „De Beverwijksche Padvin ders”, later „Die Wijckers” genoemd, zijn ia vijfentwintig jaren gefuseerd met een andere Beverwijkse groep, namelijk „De Duinjaghers” en toen ontstond de groep „Die Wijcker Duinjaghers”. Die groep gaat nu het jubileum vieren op 3 juni aanstaan de met een open dag in het padvindersduin aan de Kagerweg in Beverwijk. I BEVERWIJK/HEEMSKERK. Het is mogelijk om bij de gemeenteraadsver kiezingen een stem bij volmacht te laten uitbrengen. De volgende regels dienen dan in acht te worden genomen: Wie wil stemmen in een stembureau naar keuze kan dit verzoek zowel schrifte lijk als mondeling doen. Een schriftelijk verzoek moet worden gedaan op een formulier dat kosteloos bij het bevolkingsregister verkrijgbaar is. Het formulier én de oproepingskaart moeten uiterlijk 17 mei bij het bevolkingsregister worden ingediend. Bovendien is het mogelijk een verzoek om te stemmen in een stembu reau naar keuze uiterlijk 26 mei, in persoon en onder overlegging van de oproepingskaart, bij het bevolkingsregister in te dienen. De inwilliging van het verzoek blijkt uit het verkrijgen van de kiezerslegitimatiekaart. Wie zijn/haar stem door een ander wil laten uitbrengen bestaat de mogelijkheid tot het stemmen bij volmacht. De machtiging geschiedt door invulling en ondertekening van de op de voorzijde van de oproepingskaart voorkomende verklaring en de overhandiging van deze kaart aan de gemachtigde. Deze man of vrouw moet wel zelf bevoegd zijn om te stemmen en hij/zjj mag niet meer dan twee kaarten van iemand anders naar het stembureau meenemen. Denk erom dat de gemachtigde uitsluitend voor u mag stemmen als hij/zij in hetzelfde stemdistrict als de volmachtgever woont; de adressen van het stembureau en het nummer van het stemdistrict op de oproepingskaart moeten dus gelijk zijn. vooral oudere mensen tegenwoordig nauwelijks meer durven te fietsen en dus de auto pakken en dat moeders hun kinderen niet meer alleen naar school durven te laten gaan: dus de auto pakken, enzovoort. Op deze wijze wordt het voor de overblijvende fietsers steeds onveiliger en onplezieriger, terwijl bovendien de steden onleefbaar worden door uitlaatgassen, lawaai en eindeloze vlaktes met geparkeerde auto’s. De ENWB vindt dat het anders kan en ook anders moet. Zij dringt er bij de overheid op aan de fiets een eerlijke plaats te geven in het verkeer; een plaats waar de fiets recht op heeft, gezien zijn voordelen uit maatschappelijk oogpunt. De fiets is er voor iedereen, jong, oud, rijk en arm; de fiets vervuilt niet, gebruikt geen kostbare grond stoffen, maakt geen lawaai en is niet verantwoordelijk voor duizenden gewonden en doden. Daarom vindt de ENWB het onbegrijpelijk en ook ontoelaatbaar dat de overheid nog steeds doorgaat met het overgrote deel van alle verkeersruimte en -gelden te reserveren voor het autoverkeer, terwijl de fietsers als een soort paria’s van de weg worden behandeld. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De brandweer moest maandagavond om zes uur uitrukken voor een binnenbrandje in een pand aan de Schans. De bewoner was bezig geweest met het afbranden van verf in de gang. De schade bleef beperkt. BEVERWIJK. Na de CPN-raadsfrak- tie heeft nu ook het Comité Vrouwen in Aktie voor behoud van de Werkgelegen heid zich met een brief tot de gemeente raad gewend inzake de dreigende sluiting van het confectiebedrijf Decon in Bever wijk, wegens belastingschulden. Met het in moeilijkheden verkeren Decon wordt de werkgelegenheid van on geveer 35 mensen, hoofdzakelijk vrouwen, bedreigd. De vrouwen vinden dat alles gedaan moet worden om sluiting van Decon te voorkomen. De brief is ondertekend door mevrouw A. Dudink. De woningnood staat woensdagavond 10 mei centraal in het Alpha-bolwerk aan de Beverwijkse Moensstraat. Vertegenwoor digers van alle politieke partijen zijn daar bij aanwezig, evenals wethouder A. Hoogeboom en leden van verschillende buurtcomité’s en wijkraden. De discussie wordt geleid door een fo rum, waarin onder meer twee journalisten van een plaatselijk dagblad zitting hebben. De forumleden zullen de politici niet alleen vragen naar wat hun partij na de gemeen teraadsverkiezingen aan de problematiek van de jongerenhuisvesting denkt te gaan doen maar ook bekijken wat er de afgelo pen vier jaar op dit gebied door de zittende KVP CHU+AR 2 3 2 3 3 3 3 PvdA WD 0 1 1 2 2 3 4 4 Heemskerk en Beverwijk geen fietspaden meer aange legd. De bestaande oudere wegen zijn voor fietsers vaak levensgevaarlijk geworden door de toename van het auto verkeer. Dit alles heeft ertoe bijgedragen, dat veel BEVERWIJK. Niet gehinderd door welk vaststaand verkiezings resultaat dan ook, is de lijsttrekker van de PvdA in Beverwijk, wethouder Cees Bodewes, door het voor- en achterland van gemeenteraadsver- gewandeld. GEBOREN: Carlo E. Mers, Ewald F. Mers, Patricia M. E. van der Winden, Marco Lormans, Ilse Andringa, Remko Goeman, Cynthia D. Baars. GEHUWD: Hendrikus J. G. A. Berendsen en Anna C. Schelvis; André IJff en Irma Reiss, Jacob Dijkema en Jacoba Termes, Adria- nus P. H. Jongbloed en Ellen A. van Ton geren, Adrianus P. Mink en Maria L. P. Cornelissens, Theo van Bugnum en Mag dalena C. H. Meijer, Albertus Strijker en Helga A. van de Kieft, Harm H. Kleinman en Sierdje de Jong. ONDERTROUWD: Johannes W. Aardenburg en Cornelia H. W. Sinnige, Jacob Rutz en Cornelia T. J. Bakker, Abram van Buuren en Adriaantje M. Kooreman, Jacobus H. Scheerman en Arma M. Hof. OVERLEDEN: Juda Neeter, 79 jaar; Antonie Hoekman, 58 jaar; Hendrik Wullschleger, 77 jaar. gen 11, 18 en 25 mei in de Alpha sociëteit in de C.H. Moensstraat; op woensdagavond 24 mei in De Nieuwe Slof, geor- Het verkeersbeeld in Beverwijk wordt steeds drukker. Tellingen van de dienst Openbare Werken in 1976 hebben uitgewe zen dat op de meeste weggedeelten de intensiteit van het verkeer gemiddeld met zes procent is toegenomen. Uitschieter is wel de Parallelweg tussen de Nieuwe Ka de en de Viaductweg met 18 procent. Daar passeerden per etmaal van een wegdag 24.100 motorvoertuigen. Het is het drukst bereden kruispunt in de stad. De aan- en afvoerweg van dit kruispunt, de Wijkcer- molen, werd door 17.800 motorvoertuigen „bezocht”. De verkeersintensiteit van de Laan der Nederlanden tussen de Benelux- laan en de Hooglanderweg verminderde met 12 procent. De volledige staat van de verkeerstellin gen is als volgt: Parallelweg tussen Nieuwe Kade en Viaductweg 24.100 18%; Parallelweg tussen Zuiderkade en Nieuwe Kade 21.900 10%;Viaductweg tussen Parallelweg en Wijckermolen 19.600 1 l%;Wijckermolen tussen Viaductweg en Koude Horn 17.800 27%;Velserweg tussen Vondellaan en Cees Bodewes Volgens de socialist staat de gemeente Bever wijk voor een bestuurlijk moeilijke periode. De problemen die op de bur- Rijk de Waalweg 17.500 5%; Parallelweg tussen Viaductweg en Havenstraat 16.300 1%; Parallelweg tussen Havenstraat en Wijkermeerweg 15.900 7%; Breestraat tussen Peperstraat en Schans 14.900 16%; Spoorsingel tussen Sint Aagtendijk en Zwaansmeerstraat 13.800 - 1%; Spoor singel tussen Van Hogendorpstraat en Schans 13.300 7%; Alkmaarseweg tussen Heemskerkerweg en Schouwenaarsstraat 13.300 11%; Alkmaarseweg tussen Kui- kensweg en Plesmanweg 13.200 14%; Velserweg tussen Stationsplein en Von dellaan 12.200 1%; Breestraat tussen Raadhuisstraat en Nieuwstraat 12.000 4%; Laan der Nederlanden tussen Bene- luxlaan en Hoflanderweg 11.500 - 12%; Wijckermolen tussen Stationsplein en Bootsmanzij 11.400 - 3%>; Wijk aan Duiner- weg tussen Plantage en Arendsweg 10.600 9%; Wijckermolen tussen Bootsmanzij en Viaductweg 10.500 - 3%; Alkmaarseweg tussen Büllerlaan en Plesmanweg 10.500 - 3%; Breestraat tussen Stationsplein en Zeestraat 10.400 - 5%; Zeestraat tussen Creutzberglaan en Oostelijk Viaduct 10.400 - 2%. gers en de raad afkomen zijn niet gering en moe ten niet onderschat wor den. Bodewes schudt er een paar uit z’n mouw: stadsvernieuwing, wo ningnood, werkgelegen heid, welzijnswerk en de achterstandsituatie daar in, ruimtelijke ordening, democratisering van het bestuur en ga zo maar door. Overigens is Bodewes best tevreden over de regeringsperiode 1974- 1978 waarin PvdA en CDA de dienst uitmaak ten. „De PvdA heeft veel van haar kunnen (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Dit jaar is het vijftig iren geleden dat de eerste padvinders- [roep in deze gemeente werd opgericht loor het toenmalige hoofd van de Zee- vijkschool, de heer Dangermond. Voor de statistici onder u de verdeling van de raadszetels sinds de Tweede Wereldoorlog, alweer door Bodwes op papier gezet: BEVERWIJK. In Beverwijk staan in de komende weken vijf po litieke bijeenkomsten op stapel: op de donderda- Aantaal raadsleden 1946 (21) 1949 (21) 1953 (21) 1958 (23) 1962 (25) 1966 (27) 1970 (27) 1974 (25 CDA) PSP/PPR 1978 CDA (Voorspelling Bodewes) het SSKZ-beleidsplan .(Van een onzer verslaggevers) van de SSKZ merkt het college op, dat de invloed van de gemeenten in het te vormen bestuursorgaan, dat in zekere mate de autonomie van de afzonderlijke ziekenhui zen zal overnemen, dient te worden ver groot in vergelijking met de huidige situa tie. De gemeenten zijn als het ware de directe vertegenwoordigers van de kliënten van de ziekenhuizen. Naast de invloed welke de lokale overheid dient te hebben ter bepaling van het beleid ten aanzien van de volksgezondheid in het algemeen behoort volgens het college de lokale overheid óók invloed te kunnen uitoefenen op het beleid van de ziekenhui zen met betrekking tot bijvoorbeeld het bepalen van de functies van de ziekenhui zen, het doen van investeringen en het aantrekken van specialisten. Participatie van de gemeenten in een SSKZ-bestuur- sorgaan acht het college dan ook een nood zakelijkheid. .e- ganiseerd door het buurtcomité De Wijkter- toren; op donderdaga vond 25 mei in buurthuis De Schans. E ,(Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad be handelt donderdagavond tijdens de l*dsvergadering in het Stadskantoor het Aleidsplan van de Stichting Samenwer- hmdr Kennemer Ziekenhuizen. Het be- Hjaur van de SSKZ heeft aan de regio- P mneenten een reactie op het beleidsplan ifvraagd. Het beleidsplan is diverse malen onder wérp van bespreking geweest in het regio- Oeraad volksgezondheid in de IJmond en op 18 januaril j.l. besproken in groot 'egionaal verband met het gewest Kenne- foerland. Verder is door het dagelijks be stuur van de SSKZ op 19 december vorig laar een informatiebijeenkomst voor ver tegenwoordigers van de regio-gemeente belegd. Een van de belangrijkste aspecten van het beleidsplan is, dat niet wordt uitge- Bodewes zit boordevol zelfvertrouwen. De we thouder komt, na de re sultaten van de recente Provinciale Statenver kiezingen te hebben doorgelicht, tot de con clusie dat de CPN wel met één zeteltje er van door zal gaan. Aan de PPR/PSP geeft hij ook een raadszetel en de VVD houdt Bodewes op vier. Voor de christen-de- mocraten voorspelt hij verlies: van 9 naar 8 ze tels en de socialisten kun nen de champagnefles sen alvast koel zetten want Bodewes geeft zijn partij tien raadszetels: een meer dan nu het ge val is. „De PvdA heeft op woensdag 31 mei de Be- verwijkers nodig,” zo schrijft de jonge lijst trekker in De Stem, het afdelingsblad van de Be verwijkse socialisten, „want het gaat bij de ver kiezingen om macht. Het is ook duidelijk waarom het nodig is dat de linkse partijen ervoor zorgen moeten dat de WD en het CDA samen geen 13 of meer zetels zullen be halen (De Beverwijkse raad telt 29 zetels). Want landelijk is wel duidelijk geworden wat het bete kent (betekenen kan) als ze een (desnoods krappe) meerderheid behalen”, concludeert Bodewes. maar veel moet de vol gende vier jaar meer worden, hetgeen door een duidelijk geprofi leerd programcollege, waar voldoende progres sieve wethouders in zit ten, kan worden verwe zenlijkt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9