en heropening van mijnen Veel overtredingen bij Europese Commissie antwoord Dankert: Geen onderscheid bij zoeken Problemen in naar uraniumleverancier KRL-industrie van de baan ’n Ei hoort erbij tussen de bedrijven door Opa' s kleinere bedrijven Vanillevla hele liter tydeljjk Philips boekt lagere winst 4tó vmc uw~winu^i^u^uer \trangT7 5 service, Jr - Qtl 19 ECONOMIE OEN S DAG I 0 M E I 19 7 8 EERSTE KWARTAAL ^Minister Van Aardenne: ARBEIDSINSPECTIE EN LTD: 7 res. tekens bij de manier waarop het kabinet-Van Agt het ontwerp van het kabinet-Den Uyl, onder druk van de Europese Commissie, heeft veranderd. NIO-iening Banque Leclerc ■nt. Océ-Van der Grinten Vertrouwen bij Macintosh Zomertijd Industriebond CNV DEN HAAG (ANP). Overtuigd van de nood zaak dat het nieuwe investeringsinstrument WIR (Wet op de Investeringsrekening) er moet komen zetten de twee grootste kamerfracties toch vraag- Bondsspaarbanken Nijverdal-Ten Cate Produktie industrie amerleden zetten vraagtekens ot. >20,00 pingen dres in (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) te Per* S change of address Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. .•1 art. torko- 2 415,00 6,21 3,48 chnische fouten koersen, voor dit men em. uus aan. x-claim, -laten. 5ór uw Tijdens het kamerdebat over de WIR bevordering van de investeringen in de periode tot en met 1980 met ongeveer 13 miljard gulden zei PvdA-woordvoer- ster Epema-Brugman dat door de activi teiten van „Brussel” de algemene regiona le toeslag verdwenen is en dat daarvoor in de plaats de welhaast beruchte WIR- /SIR-combinatie is ontstaan. Een koppe ling dus met de oude Selectieve Investe ringsregeling (SIR), die veel problemen geeft en voor de regio’s ongunstig uit werkt. Deze constructie is voor de socia listen hoogstens als een overgangsrege ling aanvaardbaar. „De regering moet terug naar Brussel om op het hoogste politieke niveau ook de andere lidstaten van de selectieve groeige- dachte te overtuigen, de Europese Com missie ervan te overtuigen dat een algeme ne regionale toeslag in Nederland een doorzichtig instrument is en dat het te gek is dit te vervangen door de moeilijke WIR/SIR-constructie” Afgezien van drempels en vrijstellingen mag daarvan hetzelfde economische effect verwacht worden, aldus mevrouw Epema, die nadrukkelijk de toezegging van de regering vroeg de zaak opnieuw in Brussel aan de orde te stellen, omdat er anders een motie van de PvdA-fractie te verwachten valt. VVD-woordvoerder De Korte ontwik kelde een heel andere filosofie. Ondanks de positieve belangstelling van de E.C. voor het streven naar een economische groei langs selectieve lijnen en het daarop gerichte WIR-instrumentarium konden vooral de algemene regionale toeslag en de oorspronkelijke ruimtelijke ordenings- toeslag in Brusselse ogen geen genade vinden. Door haar bezwaren heeft de Commissie volgens de liberalen vooral duidelijk gemaakt niet te kunnen aan vaarden dat tweederde van het Neder lands grondgebied als ongedifferentieerd regionaal stimuleringsgebied wordt aan gewezen. Vanuit de positie van ds EEG- commissie als bewaker van het EEG-ver- drag valt dit, volgens De Korte, ook heel Van de kleinere fracties koesteren PPR en D’66 geen hoge verwachtingen van deze investeringsrekening. De regering zou de Kamer vandaag ant woorden. Kijkje achter de bestuurstafel tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van Philips. V.l.n.r. president Raad van Bestuur dr. ir. N. Rodenburg, jhr. H. A. C. Riemsdijk, voorzitter Raad van Commissarissen, notaris mr. Van der Staak en dr. ir. F. J. Philips. wel te begrijpen. Geheel in de stijl van het vorige kabinet moest Nederland een voor- loperfunctie vervullen. ducenten. Maar om commerciële redenen is geheimhouding vereist, zodat hij Dan kert en het Europese parlement niet kon zeggen in hoeverre de EEG afhankelijk is van Zuid-Afrika. Daarnaast moet door de grote behoeft aan uranium iedere leveran cier serieus genomen worden. Dankert stelde daarop in een speciaal debat dat juist de geheimhouding in de hand gaat werken dat het publiek gaat denken dat de afhankelijkheid groter is dan in werkelijkheid het geval is. Verder noemde hij Zuid-Afrika politiek nogal ver dacht. Deze opmerking lokte hevig verzet uit van Britse conservatieven en Westduitse christen-democraten. „Is de Sovjet-Unie dan in vergelijking met Zuid-Afrika le lieblank?”, zo vroeg de Britse conservatief Normanton. En de Westduitse christen- democrate Hannah Waltz wees Dankert erop dat de olie opraakt en dat de enige oplossing kernenergie is. En haar partijge noot Karl Fuchs stelde voor extra voorra den uraniumerts aan te leggen en snel voortgang te maken met het bouwen van snelle-kweekreactoren. Commissaris Burke beloofde de opmer kingen van het parlement aan zijn collega Brunner door te geven, vooral nadat de socialistische fractieleider Ludwig Feller- maier erop had gewezen dat het geen pas gaf dat de commissaris belast met ener- giezaken niet in het parlement aanwezig was en zijn collega het antwoord van een briefje liet voorlezen. De Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden NV heeft besloten over te gaan tot de uitgifte van een 7,25 pet 20-jarige obligatielening 1978 van 125 mln, waarvan de uitgiftekoers op 16 mei voor beurs zal worden bekendgemaakt. De liquidateurs van de Geneefse Banque Leclerc hebben gisteren meegedeeld dat de bank schulden heeft tot een totaal van 394,1 miljoen Zwitserse franken. Het bezit vertegenwoordigde een waarde van 56,4, de schulden een van 450,5 miljoen franken. De bank ging een jaar geleden dicht als gevolg van onfortuinlijke handel in onroe rend goed. Kort voor de sluiting had het lid van de raad van bestuur de 42-jarige Ber trand de Muralt, lid van één van Zwitser- lands oudste families, zelfmoord gepleegd. Kort daarop werd in het Meer van Genève het lijk gevonden van een ander lid van de directie, Charles Bouchard, die klaarblij kelijk ook zichzelf het leven had benomen. De eerste directeur van het bedrijf, Robert Leclerc, is door de justitie in staat van beschuldiging gesteld. uilende woning Neet u urnen9 rdente- jenomen conserveringsmiddelen voor de nijn Emma-Hendrik zullen worden opge- leven. UTRECHT (ANP). De problemen met een sociaal plan voor de 1700 werkne mers in de katoen-, rayon- en linnenindu- strle (KRL) zijn van de baan nu de werk levers in deze bedrijfstak de principetoe- iegging hebben gedaan dat ze voor de Snanciering van dat plan met meer geld over de brug zullen komen dan contractu al verplicht is. STRAATSBURG (ANP). Omdat de Europese Gemeenschappen dringend behoefte hebben aan uranium en er nauwelijks in de Gemeenschap uranium gevonden wordt, is het dringend geboden dat geen enkel toeleveringsbedrijf wordt uitgesloten. Dit verklaarde EEG-commissaris Richard Burke gisteren in het Europese parlement in Straatsburg. Het nu gepresenteerde resultaat kent goede en minder goede kanten. Voor de WD overheersen de goede kanten. Maar er zullen tevens nieuwe perspectieven voor ons land moeten komen, zowel op het punt van de vraagstimulering als op dat van de arbeidskostenverlaging. Ronduit vernietigend was het commen taar van CPN-fractieleider Bakker. Feite lijk effect van de nieuwe regeling: winst- vergroting. Dankzij de belastingbetaler vloeien er jaarlijks enkele miljarden in de zakken van de ondernemers. We verkeren in het ongewisse waar dat geld blijft. Mis schien gaat het wel naar het buitenland om daar voor investeringen te dienen, zei Bak ker. „Het doet bijna komiek aan hoe bijna dagelijks wordt getetterd over vrij onder nemerschap, over afkeer van overheidsbe moeienis en hoe tegelijk de miljarden van de overheid in de kassen van de onderne mers vloeien”. De omzet van Océ-van der Grinten is in het eerste kwartaal (december 1977 tot en met februari 1978) van het boekjaar 1977- ’78, vergeleken met dezelfde periode van het voorgaande boekjaar, met 59 pet geste gen van ƒ185,6 mln tot ƒ295,4 mln. Het bedrijfsresultaat nam (na afboeking van ruim ƒ2 mln aan koersverliezen) met 11 pct toe van 16,2 mln tot 18,0 mln. De winst vóór belastingen daalde van 13,5 mln tot 12,1 mln. De nettowinst bleef nagenoeg gelijk (ƒ7,36 mln tegen ƒ7,26 mln), zo blijkt uit de kwartaalcijfers. De hoofddirectie acht de gang van zaken niet onbevredigend en verwacht het jaarresul taat van 1977 te evenaren. Macintosh Confectie verwacht, gelet ook op de ontwikkelingen in de eerste maanden van 1978, een omzetstijging te kunnen boeken van 10 pet. Ondanks de stagnatie van de af zet in de eerste helft van 1977 heeft Macintosh voor het eerst sinds jaren weer een verheugend genoemde om zetstijging van 15 pet kunnen boeken. De omzet ging omhoog van 377,5 mln naar 432,2 mln. De nettowinst steeg van 4,8 mln tot 5,0 mln of per aandeel van 20 van 12,10 tot 12,49. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 3,60. Het zal er zeker in de nabije toekomst niet van komen dat alle EEG-landen de zelfde zomertijd zullen hebben. EEG-com missaris Richard Burke zei gisteren in het Europese parlement in Straatsburg, dat de Europese Commissie zeker niet van plan is een tijdzone voor de gehele Europese Ge meenschap (Van Ierland tot West-Duits- land) voor te stellen. Wel wil de Europese Commissie bewerkstelligen dat de EEG- landen die nu een (verschillende) zomer tijd kennen, welke op afwijkende dagen begint en eindigt, volgend jaar op één datum hun klokken gaan verzetten en wel op 1 april en deze periode weer gezamen lijk op 14 oktober te laten aflopen. Dat voorkomt straks al veel problemen. s® De bondsraad van de Industriebond CNV heeft dinsdag de 38-jarige beer A. Sonneveld benoemd als lid van het hoofd bestuur. Sonneveld kwam in 1973 in dienst van de bond als districts bestuurder in Am sterdam. Hij vervult in het hoofdbestuur de vakature die is ontstaan doordat de heer A. J. Molendijk overstapte naar de vakcentrale. Vakverbond. O 2. o. oa‘ 5 N s a. K 00 3 2. 28,80 53,00 25,00 1,35 >5,00 35,00 6,40 39,00 27,60 57,30 13,00 17,80 55,00 51,00 33,80 41,50 58,70 19,00 )9,00 13,50 35,50 15,00 32,80 43,00 52,00 50,00 58,90 52,30 50,50 28,00 35,00 )5,00 52,40 58,00 51,50 42,10 53,00 >7,00 26,80 49,80 15,00 53,00 56,50 3,20b 59,80 49,50 55,00 55,00 17,00b 53,00 57,00 21,50 57,00 29,50 17,00 ro.oo 20,50 52,00 23,30 22,50 23,50 15,20e 59,00 r0,50 26,20 25,20 27,50 53,50 57,40 43,90 16,50 50,00 35,00 rs,oo 20,00 Ï4.00 Om dit verslag, dat vandaag door de commissie besproken is met staatssecreta ris Hazekamp van Economische Zaken, was twee jaar geleden door de Tweede Kamer gevraagd tijdens de behandeling van de nieuwe winkelsluitingsregeling. De Arbeidsinspectie stelde een onder zoek in bij 3000 van de in totaal 160.000 winkels. De Loontechnische Dienst bij 1116 bedrijven. Bij 70 percent van de bezochte inrichtin gen, aldus het verslag, is een overtreding geconstateerd op het gebied van de admi nistratieve verplichtingen met name we gens het ontbreken van een arbeidslijst of (ADVERTENTIE) een werkrooster. Bij 8,5 percent van de inrichtingen was de totale arbeidsduur in strijd met de toegepaste regelingen. De compensatieregelingen (extra geld voor het werken op koopavond of op zater dag) waren wat de zaterdagmiddag betreft voor 19 percent en wat de koopavond betreft voor 9 percent niet of gedeeltelijk niet in overeenstemming met de vastge stelde bepalingen. jbij wijziging van WIR-regeling s 4 8 111 II 111 1 II S l< Hij reageerde hiermee op vragen van de Nederlandse socialist Dankert die wilde weten in hoeverre de Gemeenschap afhan kelijk is van de leveranties van uranium van Zuid-Afrika en of er in de plaats van Zuid-Afrika andere alternatieven zijn. Gezien de situatie op de wereldmarkt, waar concurrerende landen als Australië, Canada en de Verenigde Staten zeer strin gente leveringsvoorwaarden hanteren en de produktie van uranium beperken, wordt Zuid-Afrika de belangrijkste leve rancier van uranium. De antwoorden van de Commissaris be last met de betrekkingen met het parle ment en niet door de commissaris voor Energiezaken, Guido Brunner, waren vol gens Dankert en de gehele socialistische fractie dermate onvoldoende dat zij een extra spoeddebat aanvroegen. Commissaris Burke stelde dat Zuid- Afrika 20 procent van de wereldreserve heeft aan natuurlijke uranium en de twee de plaats inneemt onder de westelijke pro- fonds mijnen verder te gaan onderzoeken. De 4.50 1,20 CDA-woordvoerder Van Houwelingen noemde de aangebrachte wijzigingen aan zienlijk. Ze hebben een wel erg ingewik keld wetsontwerp tot gevolg, vond hij. De christen-democraten betreuren deze gang van zaken, maar hebben begrip voor de moeilijke keuze waarvoor de regering in Brussel kwam te staan. Van Houwelingen kon akkoord gaan met de gekozen con structie, maar hij vroeg wel de discussie met de Europese Commissie voort te zet- teh, ook al omdat hij een Europese dimen sie voor ons structuurbeleid onmisbaar vindt. Het jaar 1977 is voor de Bond der Bonds spaarbanken gunstig verlopen. Het balanstotaal nam toe van 852,9 mln tot ƒ972,8 mln. De winst gaf een stijging te zien van 2,9 mln tot 3,9 mln. De bank wil een dividend uitkeren van 5 pet tegen niets over 1976, zo blijkt uit het jaarver slag. ui, <1 DEN HAAG (ANP). De zeer hoge in kosten die een opnieuw opzetten van de mijnindustrie met zich meebrengt staan in geen verhouding tot de relatief geringe bijdrage aan onze energievoorziening. Er It geen aanleiding om heropening van de DEN HAAG (ANP). De Arbeidsin spectie en de Loontechnische Dienst (LTD) hebben nogal wat overtredingen geconstateerd bij het midden- en kleinbe drijf. Dit blijkt uit een aan de Tweede- Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf uitgebracht verslag van on derzoeken naar de naleving van de veror dening secundaire arbeidsvoorwaarden voor de detailhandel en de naleving van het werktijdenbesluit voor winkels. L38 Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal- Ten Cate NV heeft in 1977 over een 2,6 pet lagere omzet 488 mln) een verlies gele den van 9,1 mln (v.j. 30,5 mln verlies), wat in mindering wordt gebracht van de algemene reserve die daarna nog 1,1 mln bedraagt. Het concern is overigens over de toekomst, gezien onder meer de herstruc- tureringsprojecten, niet pessimistisch. Voor dit jaar is de financiering veilig gesteld. EINDHOVEN (ANP). Philips heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van ƒ130 mln tegen 159 mln in dezelfde periode van 1977. Per gewoon aandeel van ƒ10 kwam de nettowinst uit op 0,69 tegen 0,87, zo blijkt uit het kwartaalbericht. Het volume van de omzet nam, in over eenstemming met de voor geheel 1978 uitgesproken verwachting, toe met 7 pet. De toeneming van de omzet in guldens bedroeg 3 pet (van 7013 mln tot 7215 mln). De stijging werd opnieuw in ongun stige zin beïnvloed door wijzigingen van de wisselkoersen, aldus de raad van bestuur in een toelichting op de gang van zaken in het eerste kwartaal. De omzetstijgingen van de produktsec- toren „Beeld en geluid voor consumenten toepassingen” en „Huishoudelijke appara ten en produkten voor persoonlijke ver zorging” lagen belangrijk boven de gemid delde omzetstijging van 3 pet. Daarente gen lag de omzet van zowel „Industriële toeleveringen” als van „Diverse activitei ten” beneden het omzetbedrag dat in de overeenkomstige periode van 1977- werd bereikt. Geografisch gezien waren de omzetstij gingen het grootst in Latijns Amerika en Azië. De omzet in Europa gaf een toene ming te zien, die overeenkwam met de stijging van de concemomzet. De omzet in de V.S. en Canada was evenwel lager dan in 1977, wat uitsluitend was toe te schrij ven aan wisselkoersveranderingen. Het aantal werknemers nam in het eer ste kwartaal van dit jaar af met 1700 (incl. 700 in Nederland en 500 in de U.S. Philips Trust) tot 382.000, van wie 84.200 in Ne derland. Eind maart vorig jaar telde Phi lips 389.200 personeelsleden, van wie 86.600 in Nederland. Voor geheel 1978 handhaaft de raad van bestuur de eerder uitgesproken ver wachting, dat het volume van de omzet met ongeveer 7 pet zal toenemen. ÖjU In de chemische industrie, de bouwma terialenindustrie en de metaalindustrie is de produktie in het eerste kwartaal van dit jaar achtergebleven bij die van het eerste kwartaal van het vorige jaar. In een ande re belangrijke industrietak, de industrie van voedings- en genotmiddelen, lag de produktie op hetzelfde niveau als dat van het vorige jaar. Het ministerie van Econo mische zaken zegt dit naar aanleiding van de hoeveelheidsindexcijfers van bet CBS. 321 Dit heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken de Eerste en Tweede jenoteei lamer gisteren in een brief laten weten. 3e bewindsman volgt hiermee de aanbe- 41! elingen en adviezen van de commissie- j fartens en de Mijnraad. De commissie-Martens verwacht ook dat mdergrondse vergassing van steenkool de erste tientallen jaren niet wezenlijk zal tunnen bijdragen tot de energievoor- *vei lening. Wel meent de commissie dat de ntwikkeiingen op dat gebied nauwgezet evolgd dienen te worden. De Mijnraad vindt onder meer dat de tolenvoorkomens in Nederland systema- isch in kaart moeten worden gebracht, jaarbij moeten geologen uitgaan van ge- ieden met kolenformaties tot 1500 meter lepte. Dit zou kunnen worden gedaan -bor de Rijks Geologische Dienst. Met die toezegging van de werkgevers op zak is ook minister Albeda van Sociale Zaken bereid meer geld op tafel te leggen en daarmee wordt het mogelijk dat de werknemers in de KRL-industrie een ge- ijksoortig sociaal plan krijgen als hun collega’s in de spinnerijsector, waar even eens een grote sanering voor de deur staat. De vakbonden zijn erg blij met dit resul taat, zo deelde bestuurder Wil Verstraeten van de Industriebond NKV mee na afloop van het gesprek dat de werkgevers en de vakbonden gisteren met minister Albeda van Sociale Zaken hadden. De achterban (ISCH van werkgevers en vakbonden moet zich overigens nog op het gespreksresultaat beraden. ikantl*. - adreswijziging changement d'adresse 3 60 5 4 r 11 IK I m ra

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19