Met kogels doorboord lichaam van Italiaans politicus in auto achtergelaten Nederlandse Ontslag van Hove Rode Brigades blijft gehandhaafd Doodvonnis tegen Palestijnen nog niet uitgevoerd Westduitse kritiek op uitspraak Hoge Raad inzake uitlevering van Folkerts regering diep geschokt Bloedige „staat van dienst” van I Rhodesische Uitvoerende Raad: Onmenselijk NATUURGETROUW KLAKKEN MATELOOS DANKBAAR BEROEMDE SNURKERS k „Schandaal” 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 M E I WOENSDAG 10 (In een deel van onze oplage hebben wij gisteren nog melding gemaakt van de moord - red.) rest tkel •test •den iten iven leid den BONN (DPA, Reuter). De uitspraak van de Hoge Raad dat uitlevering van het RAF-lid Knut Folkerts aan de Duitse Bondsrepubliek alleen toelaatbaar is als hij daar niet wordt vervolgd wegens verdenking van betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van en de moord op de werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer, heeft in de Bondsrepubliek geleid tot veel en merendeels negatieve reac ties. luk oge ing it de inza- irok- •suit de een zijn i ge- j de De sting 1 het i het i bed lijn door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) ROME. Aldo Moro is door de Italiaanse terreurbende Rode Brigade vermoord. Zijn lijk werd gistermiddag om drie uur Neder landse tijd gevonden in een zijstraat van de Romeinse Via delle Botteghe Oscure, in het hartje van de stad, dicht bij het hoofdkwar tier van de communistische partij en dat van de christen-democraten. '*1 f trijfël Moord op Moro wekt grote afschuw op Een paar uur na de ontdekking van het stoffelijk overschot van Aldo Moro, werden in de binnenstad van Rome posters op de muren (Van onze redactie buitenland) Vanaf het moment dat ik deze regel heb gelezen, heb ik hem in mijn hoofd geprent. Vanaf het moment dat mijn onvervangba re snurker zijn nachtelijk concert begint, sla ik mijn arm om zijn „machtige orkest", en in een mum van tijd val ik mateloos dankbaar in slaap! Reeds hoor ik de eerste tonen, ik moet me haasten, ik wil er name lijk niets van missen!. „Enige jaren geleden overnachtten mijn man en ik in een berghut in Joegoslavië. In ons verblijf sliepen nog drie heren en een dame, die alle vier arts bleken te zijn en uit Oostenrijk kwamen. Ik zei tegen de heer die boven mijn man sliep, dat hij maar naar beneden moest slaan of iets derge- lijks, want dat mijn man vaak snurkte. De vrouwelijke arts antwoordde toen: „Niet nodig hoor, even klakken met de tong en de snurker houdt op”. „Dit heb ik natuurlijk thuis meteen uit geprobeerd en inderdaad, het helpt. Het schijnt dat hij dan even een beetje wakker wordt, zich omdraait en.over is het snurken”. n de nden heeft >nge- mei >aleis ur en assa- Hoewel Italië al weken op het ergste was voorbereid, reageerde het diep geschokt op het nieuws, dat zich in een oogwenk over het land verspreidde. Zoals op de dag van Moro’s ontvoering, stroomden kanto ren en fabrieken leeg, nog voordat de vakcentrales een algemene staking voor de rest van de dag hadden uitgeroepen. Overal in het land werden binnen enkele uren massale protestbetogingen gehouden tegen de Rode Brigades en hun terroristi sche methodes. Van alle openbare gebouwen hingen de vlaggen halfstok, op de muren verschenen de eerste aanplakbiljetten van de christen democratische partij: „Aldo Moro is ver moord, zijn geloof in de vrijheid blijft leven.” De christen-democratische partijvoor zitter Aldo Moro werd op de morgen van de 16de maart ontvoerd, terwijl hij op weg was naar het parlement voor de goedkeu ring van het nieuwe kabinet-Andreotti, dat voornamelijk door zijn toedoen tot stand gekomen was. Moro’s vrouw Eleonora, aan wie hij zaterdag een korte afscheids brief had geschreven, verzocht gisteren openlijk gevolg te geven aan Moro’s laatste wens, hem geen staatsbegrafenis te geven NICOSIA (UPI). De Cyprische Hoge Raad heeft gisteren een beslissing opge schort in verband met een beroep tegen het doodvonnis, dat uitgesproken is over twee Palestijnen, die schuldig bevonden zijn aan moord op de vooraanstaande Egyptische journalist Joussef El Sebai. Naar het oordeel dat de Hoge Raad maandag uitsprak, moet het geval-Schleyer worden beschouwd als een poli tiek delict in de zin van het Europese uitleveringsver drag. Folkerts mag, volgens de Hoge Raad, evenals zijn medestanders 'Wackernagel en Schneider, wel worden uitgeleverd op grond van andere beschuldigingen, zoals die van medeplichtigheid aan de moord op de federale procureur-generaal Siegfried Buback in april van het vorig jaar. Het ministerie van Justitie in Bonn liet gisteren in een korte verklaring weten, dat het niet zijn zaak was om een oordeel oiver de uitspraak van de Hoge Raad te geven. Wel stelde het ministerie dat het arrest „opnieuw heeft aangetoond hoe dringend nodig het is dat de Europese Conventie tegen het Terrorisme spoedig door alle leden van de Raad van Europa wordt bekrachtigd”. Tot dusver In een na een bijeenkomst van een hele dag uitgegeven communiqué wordt ge zegd, dat bisschop Abel Moezorewa, die beschouwd wordt als de machtigste van de drie zwarte leden van de raad, de bepaling van zijn standpunt in deze kwestie heeft opgeschort. De Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) van de bisschop had eerder gedreigd zich uit de multiraciale interimregering te zullen terugtrekken, indien Hove, een Londense advocaat die door de UANC was be noemd, niet in zijn functie hersteld zou worden. De UANC heeft overigens besloten geen actie te ondernemen voordat het voltallig bestuur van de UANC zondag vergaderd heeft. De Nederlandse regering is diep ge schokt door de moord op Aldo Moro. Pre mier Van Agt noemde de moord een „zin loze terreurdaad”. Hij sprak zijn medele ven uit met de familie en nabestaanden van de vermoorde politicus. „Wij begrij pen en steunen het feit dat de Italiaanse regering niet gezwicht is voor terreur”, zo verklaarde premier Van Agt. Het is vol gens hem een zaak die boven Italië uit stijgt. „Het raakt de hele beschaafde we reld”, aldus van Agt. Het hof heeft bekendgemaakt, dat het zijn beslissing later zal nemen en heeft inmiddels een tijdstip voor de terechtstel ling uitgesteld tot 27 juni. Op 4 april veroordeelde een hof in Nico sia de 27-jarige Samir Mohammed Chadar Oud-premier Den Uyl, die Aldo Moro persoonlijk heeft gekend, verklaarde diep geschokt te zijn. „Ik verafschuw de gezind heid die tot deze misdaad heeft gevoerd” De Hove-affaire is gekenmerkt door verwarring en groeiende rivaliteit tussen de UANC en een kleinere nationalisti sche groepering onder leiding van domi nee Sithole, die ook zitting heeft in de Uitvoerende Raad van Rhodesië. Het felst van leer trok het conservatieve dagblad „Die Welt”, dat sprak van een „schandaal zonder weerga”. Het blad noemde het oordeel van de Hoge Raad „dat de ontvoering van Schleyer een politiek delict is, bet groot ste succes dat de terroristen tot dusver in hun korte bloedige geschiedenis hebben geboekt”. De „Osnabrüc- ker Zeitung” liet zich in dezelfde zin uit. „Met deze beslissing wordt aan de terroristen een status verleend die hen van „gewone” misdadigers onderscheidt”. De „Kölnische Rundschau” vroeg zich af of de ontvoe ring en de dood van Schleyer en het doden van drie van zijn lijfwachten nu onbestraft zullen blijven. „Wat de en de 25-jarige Zajed Hoessein Al-Ali ter dood wegens moord op El Sebai. De 38-jarige Hove werd door de raad op 28 april ontslagen omdat hij gewei gerd had, zijn eis in te trekken, dat de positie van de zwarten versterkt wordt bij de Rhodesische politie en bij het amb tenarenkorps. Eerstgenoemde had een Jordaans pas poort en zou een student zijn, laatstge noemde zou een zakenman zijn. Het hof van Nicosia had gelast, dat de In de Tweede Kamer werd een uur nadat bekend werd dat Moro was vermoord, een moment stilte in acht genomen. Ook in het Europese parlement werd Moro herdacht, evenals op de bijeenkomst van EEG-minis- ters van landbouw in Brussel. De Deense minister Dalsager herinnerde aan de grote bijdrage die Moro heeft geleverd aan de eenheid van Europa. In Frankrijk sprak president Giscard namens het volk zijn afschuw uit over de moord. Ook het Franse parlement nam een minuut stilte in acht voor de vermoor de Italiaanse Politicus. internationale solidariteit betreft zijn de terroristen nog steeds degenen die hen vervolgen, verre de baas”. De „Rheinische Post” noemde de uitspraak van de Hoge Raad „onverstandig”. Ook de „Braunschweiger Zeitung” noemde de voorwaarde van de Hoge Raad „bedenkelijk”. Zij ondersteunt de argumentatie van de terroristen dat zij politieke gevangenen zijn, terwijl de Bondsrepubliek hen beschouwt als misdadigers”. In tegenstelling tot de vele bladen die vrezen dat door de uitspraak van de Hoge Raad de status van de terroristen wordt opgewaardeerd, beoordelen de „Hannoversche All- gemeine Zeitung” en de in Oldenburg verschijnende „Nordwest-Zeitung” positief. Het eerstgenoemde blad schreef dat de beslissing in Den Haag „van wezenlijke betekenis is doordat de „Rote-Armee-Fraktion” daardoor nog eens als een misdadige terreurorganisatie aan de kaak is gesteld, zonder dat er welke politieke waarde dan ook aan wordt toegekend”. De „Nordwest-Zeitung” sprak van een „zeer correcte beslissing die bewijst dat men de rechtsstaat Bondsrepubliek Duitsland en zijn justitie ver trouwt”. De „Weser-Kurier” stelde: „De juridische beoordeling van de ontvoering van Schleyer en de moord op hem en zijn drie begeleiders als een „politieke daad” zal zeker in de Bondsrepubliek ergernis geven. De Nederlandse be slissing moet echter niemand tot overijlde conclusies verleiden. In Nederland heerst een andere, een liberale rechtstraditie dan in vele andere westelijke democra tieën”. te gaan van uittreding van de UANC uit de Rhodesische overgangsregering. De ZANU heeft gisteren verklaard, dat het tijdverknoeien is, als de Uitvoerende Raad van Rhodesië zich verder met de zaak-Hove bezighoudt. Nkomo, die met Robert Moegabe leider is van het Rhodesische Patriottische Front, dat het bewind van Smith omver wil werpen, zei verder, dat in Rhodesië vijftien tot twintig mensen per dag wor den vermoord sinds „de interne rege ring” de macht op zich genomen heeft. De Amerikaanse president Carter zond de weduwe van Moro een boodschap van medeleven. Ook de Westduitse president Walter Scheel noemde de moord „laf”. De Belgi sche premier Leo Tindemans zei dat de moord geheel zinloos was en slechts be doeld als een aanval op de democratie. De Britse premier James Callaghan riep eveneens op tot samenwerking om de de mocratie in West-Europa te bewaren. Hij werd hierin gevolgd door de Noorse pre mier Odvar Nordli, die de Italiaanse rege ring prees voor haar standvastige houding tegenover de ontvoerders. SALISBURY (Reuter, UPI). De Uit voerende Raad in Rhodesië heeft gister avond verklaard, niet terug te komen van het ontslag van de omstreden zwar te Rhodesische „co-minister” van Justi tie Byron Hove. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, die eerder een be roep gedaan had op de Rode Brigades om lUto’S giste- n ge- ïkten laid e tanks ikken na de □ocht allen. n ge- ijn is d tot e ge it de sniet >k 15 ades. deel. tten- Het naar chte issa- aden het leven van Moro te sparen, noemde de daad van de terroristen „wreed en onmen selijk”. cen- icon- Ijoen 1. De arde ruim Ja- id 50 lacht Ook el zal udent n van Roer- ft be- ie hij at hij >p het jiste- Dver- :uur- erest ter heeft rhaal lienst ep te- n het Vol- iseer- ndige igime n een e toe- teiten Ik ben u nog mijn oordeel schuldig over de getrouwheid waarmee in de film „The Diary of Anne Frank” het Achterhuis werd weergegeven. Voor mijn gevoel was dat prima in orde, en dit wordt nu beves tigd door een brief van W. F. Harmsen uit Leiden, die over het boekje „verfilmd ver leden” door Bob Wallagh blijkt te beschik ken, waarin deze op pagina 134 schrijft: „Het intussen door het dagboek zo be kend geworden huis aan de Prinsengracht 263 werd volkomen natuurgetrouw nage bouwd in de Fox-filmstudio in Hollywood. Het werd centimeter voor centimeter ge meten, gefilmd, gefotografeerd en geïn ventariseerd en met zijn drie verdiepingen herbouwd”. Ook heb ik nog wat reacties gehad over het snurken, en wat daartegen gedaan kan worden. Zo is er de theorie dat je alleen snurkt als je op je rug ligt (maar Jan Vrijman verzekerde me dat hij zowel op zijn rug als op zijn rechterzij snurkt, maar weer niet op zijn linkerzij), en de Amerika nen weten dat te voorkomen door een rubberballetje op hun rug te binden dat hen er, al slapend, toe brengt op hun zij te wentelen zodra zij de snurkhouding aan nemen. Een andere theorie wil dat je al leen met open mond snurkt, maar Bob Bouma schijnt in staat te zijn ook met dichte mond te snurken. Je kan het ge snurk natuurlijk ook bestrijden door het op de vlucht te jagen. Even fluiten schijnt vaak voldoende te zijn, en een gelijksoorti ge methode werd me gemeld door me vrouw Van Eysbergen-Bosman uit Groe- nekan: De Afrikaanse Nationale Unie (ZANU) van Sithole heeft maandag Moezorewa aangeraden, zorgvuldig de implicaties na en hem niet te laten begeleiden door verte genwoordigers van staat en partij. Op het hoofdkwartier van de christen democraten arriveerde het bericht tijdens de zitting van het partijbestuur, dat onder meer moest besluiten tot het bijeenroepen van de landelijke partijraad (waarom Mo ro zelf in een van zijn laatste brieven had gevraagd). De vergadering werd ogenblik kelijk onderbroken en tegelijk besloot men alle verkiezingsbetogingen voor de komende dagen te schorsen, in die delen van het land waar zondag plaatselijke ver kiezingen worden gehouden. Bri- t een 1 en i per aven ienst twee mannen op 1 juni zouden worden opgehangen. El Sebai, die Egyptisch minister van Cultuur is geweest en zeer bevriend was met predident Sadat van Egypte, was hoofdredacteur van het invloedrijke Cai- rose dagblad Al Achram. Ten slotte kun je het snurken ook nog bestrijden door het filosofisch te accepte ren. Ik citeer „Doornroosje” uit Vrooms- hoop: „Het is bedtijd, de krant is gelezen, en over tien minuten hoop ik naast mijn echt genoot een fanatiek snurker te liggen! Er zijn tijden geweest dat ik een middel trachtte te vinden tegen het snurken. Ook ik heb me namelijk vaak stierlijk verveeld, grenzeloos geërgerd en mateloos opge wonden naast mijn ongeneeslijke snurker. Ten slotte dacht ik echter: „Verbeter de snurker, maar begin bij jezelf! Ik las na melijk een uitspraak van een „snurkers- weduwe”. Deze mevrouw mist nu haar echtgenoot, maar ook zijn gesnurk, zij slaapt nu slechter dan ooit! Zij schrijft uit ervaring en weet nu: „De mooiste muziek aan deze kant van de hemel is het snurken!!. De zwarte nationalistische leider Nko mo heeft gisteren in Botswana ver klaard, dat Rhodesisch bloed zal vloeien totdat zijn guerrillaorganisatie krijgt wat zij wil. Hij beschuldigde het bewind van Smith ervan sinds maart 1000 mensen vermoord te hebben. Een van de grootste misverstanden is, dat snurken een verwerpelijke afwijking zou zijn, maar integendeel, het is in de geluidssector gelijk te stellen met haar op de borst van de man. Veel beroemde man nen hebben hartstochtelijk gesnurkt. In The Book of Lists staat een lijst van de 10 beroemdste snurkers uit de wereldge schiedenis: 1. Beau Brummel, Engelse dandy en gokker; 2. Cato de Oudere, Romeins staatsman; 3. Lord Chesterfield, Engels staatsman; 4. George H, koning van Engeland; 5. Abraham Lincoln, president van de Verenigde Staten; Benito Mussolini, dictator van Italië; 7. Marcus Otho, Romeins keizer; 8. Plutarchus, Grieks filosoof; 9. Theodore Roosevelt, president van de Verenigde Staten; 10. George Washington, president van de Verenigde Staten. Eén van de eerste politieke commenta ren kwam van communistenleider Enrico Berlinguer: „Met Aldo Moro verliest Italië een van zijn grootste politieke leiders”, zei hij. Oud-president Saragat verklaarde in tranen: „Naast Aldo Moro’s lijk ligt dat van de Eerste Republiek, die niet bij mach te is geweest zijn leven te beschermen”. Hiertegen nam Berlinguer krachtig stel ling: „De Eerste Republiek moet en zal blijven leven”, verklaarde hij. Kamer en Senaat schorsten later hun zitting, nadat de voorzitters Ingrao en Fan- fani het doodsbericht hadden voorgelezen. Premier Andreotti riep zijn kabinet in spoedzitting bijeen. Van verschillende zij den werd erop aangedrongen dat hij in de Kamer de vertrouwenskwestie zou stellen voor de herziene anti-terreurwet, waarvan de behandeling door radiclaen en fascis ten wordt gesaboteerd. hebben alleen de Bondsrepubliek, Zweden en Oostenrijk dat gedaan, waardoor de conventie op 3 augustus tussen deze drie staten van kracht wordt. Volgens het ministerie van Justitie in Bonn kan op grond van deze conventie nooit worden gesteld dat moord en ontvoering politieke daden zijn. Bleek uit deze verklaring al dat de autoriteiten in Bonn duidelijk geïrriteerd zijn, in vele Westduitse kranten werd woedend gereageerd. Een Westduitse televisiecommenta tor vroeg maandagavond of Nederland wellicht ook zou weigeren de ontvoerders van de Italiaanse oud-premier, Aldo Moro uit te leveren, op grond van de,overweging dat het hier om een politiek misdrijf zou gaan. Een kwartier eerder kreeg de politie een anonieme waarschuwing dat zich op die plaats een auto bevond met een bom in de bagageruimte. Zij vond een rode Renault, die daar volgens getuigen al sinds acht uur had gestaan. Op de achterbank zat, licht voorover gebogen en bedekt door een reisdeken en een jas, het lijk van een man, dat korte tijd later werd geïdentifi ceerd als dat van Aldo Moro. Het vertoon de vier schotwonden in de borst, afgedekt met bloedbevlekte zakdoeken. Volgens onbevestigde berichten vond de politie tand in de schoenen, wat erop zou kunnen wijzen dat de zogenaamde „volkskerker” van de Rode Brigade ergens langs de kust lag- geplakt met het portret van de vermoorde oud-premier. De aanplakbiljetten zijn uitgegeven door de Italiaanse christen democratische partij. De Rode Brigades in Italië hebben een bloedige „staat van dienst”. De terreur begon op 18 april 1974 met de ontvoering in Genua van de officier van Justitie Mario Sossi. De ontvoerders eisten de vrijlating van een aantal in de gevangenis zittende kameraden. Toen een rechtbank beloofde aan deze eis gevolg te geven, lieten de ontvoerders Sossi op 23 mei vrij. De procureur-generaal trok echter op het laatste moment de toezegging in; Sossi was toen al in veiligheid. 4 juni 1974: ontvoering van „Vermouth- koning” Vittorio Gancia. Hij werd door de politie bevrijd na een schietpartij, waarbij een politieman en Margaretha Gagol, vrouw van de leider van de Rode Brigade Renato Gurcio, werden gedood. 29 april 1976: moord op Enrico Pedino- vi, vertegenwoordiger voor de uiterst rechtse MSI in de provincieraad van Genua. 8 juni 1976: moord op Francesco Coco, procureur-generaal in Genua. Bij de aan slag kwamen ook Coco’s chauffeur en een lijfwacht om het leven; 28 april 1977: moord op Pulvio Croce, deken van de orde van advocaten in Tu rijn. Reden voor de aanslag was dat Croce een aandeel had in het proces tegen een aantal belangrijke leden van de Rode Bri gades; 2 juni 1977: in Milaan wordt Indro Mon- tanelli, hoofdredacteur van II Giornale, in de benen beschoten. In Genua ondergaat Vittorio Bruno, adjunct-hoofdredacteur van Secolo, hetzelfde lot; 3 juni 1977: in Rome krijgt Emilio Rossi, hoofdredacteur van het journaal van een televisiezender, enkele kogels door zijn knieën; 16 november 1977: Carlo Casalegno, adjunct-hoofdredacteur van Stampa, wordt bij een aanslag ernstig gewond. Hij overlijdt enkele dagen later; 28 december 1977: Angelo Pistolesi, functionaris van de MSI, IN Rome doodge schoten; 14 februari 1978: Riccardo Palma, een rechter, in Rome vermoord; 10 maart 1978: moordaanslag in Turijn op Rosario Berardi, onderofficier van politie; 16 maart 1978: ontvoering in Rome van Moro; 24 maart 1978: Giovanni Picco, voor malig christen-democratisch burgemees ter van Turijn, in de benen geschoten; 7 april 1978: de voorzitter van het ver bond van werkgevers in Genua, Schiavet- ti, in de benen geschoten; 11 april 1978: moord op Lorenzo Co- tugno, cipier van de gevangenis van Turijn; 8 mei 1978: in Genua wordt dokter Diego Fava in de benen geschoten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3