'eit qemeenterciacIsMerk dia ïëist nan Bond voor Ouderen start Pick-up gestolen actie voor ledenwerving s Man gewond door metalen balk I havcn- berichren Huisman burgerlijke stand Progressief Velsen „actief” is erg Eerlijk zullen we alles delen Welkom bij D’66 int Kleine kans L CDA TEGEN BEVOOGDING i Drie woningen door insluipers bezocht VOORJ AARSCONCERT VAN SOLI Laatste keer Zomermarkt VELSEN :n Naar Heemskerk w* (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Oudhollandse jaarmarkt die sinds 1973 jaarlijks werd georganiseerd door de win keliers van de Kennemerlaan heeft in de omvang waarin ze tot nu toe op touw werd gezet opge houden te bestaan. Gebrek aan belangstelling bij de leden, de ho ge kosten om de zaak financieel sluitend te houden zijn een paar faktoren die het bestuur van de Stichting Oudhollandsche Jaar markt tot dit besluit hebben ge bracht. ■F VELSEN-IJMUIDEN r Hollandse jaarmarkt Pen- sf controle gemeenteraad (Van een onzer verslaggevers) ng zouden le Wereld- ïgt de 75- It ook aan lasting op s overge- in het ex- iste driif- komstige verloren volgens geboden e er is is lur ur Voorzitter van de Stichting, Loek Ander son, zegt dat de voorbereidingen zo veel tijd vergen dat het voor hem en zijn mede- bestuurderen nauwelijks meer op te bren- vertelt hij, „werd de medewerking van de leden beduidend minder. De meesten be taalden graag hun pachtgeld voor een kraam maar lieten het voor de rest afwe ten. Beschouwden het al de gewoonste zaak van de wereld dat het bestuur alle bijkomende activiteiten organiseerde. Dat was niet meer op te brengen. Daarom hebben we besloten het dit jaar iets klein schaliger te doen. Maar ik verwacht wel dat het de laatste keer zal zijn.” Afgelopen vrijdag was het opvallend druk in de Kennemerlaan. Als een soort vanzelfsprekendheid hadden tal van dag jesmensen hun schreden gericht naar de Kennemerlaan. Inplaats van een zee van kramen en een zich voortpersende men senmenigte bood de laan het beeld van alledag. De zomermarkt die het stichtingsbe stuur op 17 juni gaat organiseren zal om te beginnen kleiner van opzet zijn. Niet de hele Kennemerlaan zal met kramen zijn bezet. Vanaf de Napierstraat tot de Jacob van Heemskerkstraat. Over die afstand Wel zal op zaterdag 17 juni een zomer- markt worden gehouden waarbij een aan tal attracties op het programma staan die nog enigszins doen herinneren aan het evenement dat gedurende vijf achtereen volgende jaren, daags na Hemelvaarts dag, duizenden boeren, burgers en buiten lui op de been bracht. Hij merkte op dat de Bond in een over gangsfase van organisatie verkeert. Er zijn nog te weinig bejaarden lid van de Bond. Van de ruim anderhalf miljoen ouderen zijn er slechts 410.000 georganiseerd van wie in de ANBO 210.000, de R.K. Bond 190.000, en de Chrstelijke Bond 10.000. Vele duizenden hebben verzorging nodig maar daarover hoort men ten opzichte van de vele kleine organisaties van onder an dere jongeren weinig. Hij stelde tevens vast dat de Nota Bejaardenbeleid zonder overleg met de bejaardenbonden, tot stand is gekomen. Als pluspunt noemde hij wel de toezegging van het ministerie van CRM kadervorming te financieren, want daar aan ontbreekt nog het een en ander. Mr. de Nie, beleidsmedewerker voor de Bond voor Ouderen, drong in zijn betoog aan op de bouw van meer bejaardenwo ningen. Een voorstel werd ingediend het AOW-pensioen op te trekken. en de ontwerpverordening die de taak, samenstelling en bevoegdheden van het COB regelt. De discussie liep toen vast op de bestuurlijke autonomie van een Cen traal Orgaan Bejaardenbeleid. Er was al gemene voorkeur voor de status van com missie ex artikel 61 van de Gemeentewet. Voor B. en W. houdt dat delegatie 'van bestuurlijke bevoegdheden binnen de sec tor bejaardenbeleid in. Maar hoever strekt dat? Na ruggespraak met de fracties kwa men de commissieleden hierover dinsdag avond wat beter beslagen ten ijs. SANTPOORT. De muziekvereniging Soli geeft zaterdag 20 mei om acht uur ’s avonds een voorjaarsconcert in het Mu ziekcentrum aan de Hagelingerweg. De harmonie staat onder leiding van H. Hoog- ervorst. Aan de avond wordt medegewerkt door het Velsens Gemengd Koor onder leiding van E. van het Kaar. In alle drie gevallen kwamen de inslui pers binnen via niet afgesloten bovenlich ten. De insluipingen hadden plaats op de Terrasweg, de Frans Netcherlaan en de Wulverderlaan. VELSEN-ZUID. Uit Gymnasium Feli- senum zijn na inbraak een pick-up, ver sterker en boxen gestolen. De waarde van de ontvreemde afspeelapparatuur is niet bekend. SANTPOORT. Drie woonhuizen in Santpoort zijn vannacht door naar ver moeden van de politie dezelfde daderts) bezocht. Uit een woning werd tweehon- derdvijftig gulden gestolen. Smikkelen en smullen in Oudhollandse klederdrachten is voor de IJmuidense jeugd verleden tijd. ■P)In di i is gister civil dood 'llega’s ge op de pa r soldatei (sterdam i Renesse rwaarde- ;n een 25- an gezag, itste vier s te heb contact, ikte door tal. t de man het hele t. Hij is jke straf ;e begrij- ndhaafd i. De progressieven hadden 13 april al haarscherp hun standpunt bepaald. De gemeenteraad moet direct greep houden op het bejaardenbeleid dat door een COB gevoerd wordt. De politieke verantwoor delijkheid moet blijven. Alleen dan blijft de raad aanspreekbaar voor het welzijn van een in Velsen steeds belangrijker be volkingsgroep. Artikel 10 van de verordening, die taak, samenstelling en bevoegdheid van het COB regelt, stelt de opstelling van een De commissie sociale aangelegenheden werd het dinsdagavond in meerderheid eens over een tekstwijziging van die strek king voor de ontwerpverordening die het Velsense bejaardenbeleid in de toekomst regelt. Alleen een lid van het confessionele blok zag de tekstwijziging als een te grote bevoogding van het COB en was daarom voor handhaving van de oorspronkelijke tekst in de ontwerp-verordening. De commissie verdiepte zich 13 april al in de beleidsnota „Oud worden in Velsen” vierjarenplan voor het bejaardenwerk verplicht. De socialistische commissiele den J. Bos-de Boer en J. Porck stelden het fiat van de gemeenteraad als tweede eis in een voorgestelde toevoeging op de oor spronkelijke tekst. Bij het CDA bestond vrees voor te nauwe koppeling van het bejaardenwerk (door het COB) aan de politieke situatie in de raad. Een woord voerder sprak van hinken op twee gedach ten. Eerst geven wij het COB als commis sie ex artikel 61 vrij mandaat om die vrijheid vervolgens drastisch in te perken. De raad moet op het punt van de bejaar denzorg tevreden zijn met een stimuleren de en adviserende rol. Wij moeten die COB een kans geven”, aldus de zegsman van het CDA. De commissie sociale aangelegenheden kon dinsdagavond de discussie over de beleidsnota „Ouder worden in Velsen” en de ontwerpverordening voor het bejaar denbeleid in de toekomst afronden. De beleidsstukken komen nog aan de orde in de commissies algemene zaken, financiën en personeelszaken. matiemateriaal. Gaarne is men er bereid te assis teren bij het regelen van volmachtstemmen. Tele foon: 02550-30840. JEN EEFTING heeft naar eigen schatting niet veel kans op een plaats in de gemeenteraad, omdat het niet zeer waarschijn lijk is dat Progressief Velsen een derde zetel wint. Toch dient hij, als derde kandidaat op de lijst, te worden voorge- steld. Eefting, is leraar economie op het Bever- wijkse Berlingh College. Sinds vier jaar zit deze 28-jarige Velsenaar bij de PPR. Hij zal straks in elk geval lid worden van de steunfractie. Gezien zijn vak gaat zijn belang stelling ook vooral uit naar de financiële en eco nomische kant van het werkgelegenheidsvraag stuk en de arbeidsver houdingen. et Franse gevonden ivond de prankrijk- ronden na iplona, ooi gedood ei d, toen ei gen was. „Toen het nieuwtje er af was”, zo ontplofte ïrantwoor n opgeëist kt de Bas TA ervan :ht een Ik Arbeiders lood dooi an het ge houdt he stato zelf VELSEN-NOORD. Het gewest Noord-Holland van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft dinsdag in cultureel centrum „De Schouw” in Velsen-Noord zijn eerste voorjaarsvergadering gehouden. Uit bijna alle afdelingen van het gewest waren afgevaardigden naar Velsen-Noord gekomen zodat bijna tweehon derd bezoekers door de heer E. Sanders, gewestelijk voorzitter, konden worden begroot. IJMUIDEN. Bij het constructiebedrijf Genius aan de Katwijkstraat is dinsdag middag een 56-jarige werknemer gewond geraakt aan zijn hoofd. De man moest een relaiskast verplaatsen en kreeg daarbij een metalen balk tegen zijn hoofd. De IJmuidenaar is ter observatie naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht, waar hij voor een hechtwond is behandeld. Maandag aangekomen: Castor, Hamina; Istra, Grimsby; Eva Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Happy Dragon, Bergen; Noord Holland, Noordzee, IJmuiden; Antartica, Noordzee; IJmuiden; Hela, Drammen, Vel sen; Conastoga, Le Havre; Hammoe, Man- tyluoto, Velsen; Smitlloyd 46, Cont Plat, Velsen; Maasborg, Kotka; Miva Kanutten, Cork, IJmuiden. Maandag vertrokken: Sugura Maru, Mangoe; Smit Lloyd 52, Cont Plat, Velsen; Eva Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Artic Shore, Cont Plat, IJmuiden; Jan Wilhelm, Hull; Bernd, Le Havre; Dom Rigardo, Hamburg; Capella, Halmstad; Jasenitz, Plymouth; Hudson Service, Cont Plat; Sea Bruce, Cont Plat; Istra, Londen; Andries, Howdendyke; Aat V, Immingham; Cama- zobe, R.dam; Nordic Courier, Stockholm; Dalsland, Gruvon, Velsen. Dinsdag aangekomen: Svanfjord, New Castle, Zaandam; Witteberg, Kribi; Som men, Delfzij; Vegaman, Hamburg; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen; Big Mate, Cont. Plat, IJmuiden; Cape Coast, Tama; Axel, Gdinia; Cygnus, Cardon; Abha, Izmir; Jut- ta Flint, Maldon; Fjordness, Gent, IJmui den; Bejaia, Melilla; Apsheronsk, Ven tspils; Hual Akarita, Pireus; Aurora, Rot terdam, Zaandam; Stirlingbrigg, Cont Plat, IJmuiden; Lana, Gdansk, Kemrix, Rochester, IJmuiden; Stoer, Bremen; Tor Scandinavia, Gotheburg; Eemsborg, Utan- soe, Zaandam; Heroico Vietnam, Rotter dam; Export Leader, Newyork; Turquoi se, Sunderland; Danish Arrow, Grange mouth; Heidelberg, Fortaleza; Borass, Rotterdam; Mieke 1, La Rochelle; Tor Scandinavia, Noordzee. Dinsdag vertrokken: Papanicolas, Em den; Klorte Lagoon; Hamburg; Langkoe- as, Hamburg; Scilla, Le Havre; Hollandia, Hamburg; Haico Holwerda, Harlingen, IJ muiden; Stirling Brigg, IJmuiden, Cont- plat; Miva Kanutten, IJmuiden, Forus; Ri- amate, IJmuiden, Contplat; Axel, Lubeck; Svanfjord, Zaandam, Lusenfjord; Hela, Velsen, Rotterdam; Hannover, IJmuiden, Rotterdam; Mercandian shipper, Rotter dam; Veganan, Shannon; Sommen, Gent; Karpacz, Stettin; Abha, Antwerp; Christi na O dendorf, IJmuiden, Savona; Castor, Rotterdam; Martina, Bremen; Kenrix, IJ muiden, Poole; Laura Christina, IJmui den, Port Harcourt; Tor Scandinavia, Go- tenburg; Jutta Flint, Londen. Woensdag aangekomen: Anco Endea vour, Rotterdam; Pacific Shore, Cont Plat, Velsen; Norfolk Shore, Cont Plat, IJmui den; Chertal, Rotterdam; Vanoise, Ant werpen; Weis, Bremen; Borussia, Bremer haven; Pacific, Londen, Velsen; Hercules, Rotterdam; Gulf Challenger, Cont Plat; Parkesgate, Rochester, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Antartica, Col chester, IJmuiden; Stoer, Bremen VELSEN. De gemeenteraad dient di rect greep te houden op het doen en laten van een Centraal Orgaan Bejaardenbe leid (COB) in Velsen door middel van het goedkeuringsrecht. De beleidsvoorne mens die in een vierjarenplan moeten worden vastgelegd dienen aan de visie van de gemeenteraad te worden onder worpen. Voor de jaarlijkse bijstelling er van moet dezelfde procedure worden gevolgd. aktiedag. Dan zal den volke kond worden ge daan van de standpunten van de progressieven ten aanzien van een aantal van de belangrijkste punten uit hun partijpro gramma. De Eerste Ka- merledenm Van Kleef (PPR) en Vogt (PSP) zul len van de partij zijn. Eén en ander zal gestalte krij gen in nauwe samenwer king met de afdelingen van Heemskerk en Be verwijk. Het zogenoemde „Ak- tiehuis” is gedurende ko mende weken het centra le punt van waaruit de zaak wordt georgani seerd. Adres van dit cen trale zenuwstelsel: Ura- nusstraat 16. Daar liggen ook affiches, program- ma’s en soortgelijk infor- Naast lijsttrekker Dirk Kuijper staat als tweede op de lijst voor Progres sief- Velsen de 22-jarige Robert Schoondergang. Hij is huisman, zegt hij en student andragogie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij hoopt binnenkort z’n kandi daats te halen. Robert is ruim drie jaar fractieas- sistent van de tweemans- fractie in de gemeente raad, is tevens woord voerder voor de drie mi lieuorganisaties in de IJ- mond: Komité Anti- Voorhaven, Milieudefen sie en Actiegroep Leef baar Wijk aan Zee. Ook is hij voorzitter van de VAVA, dat is de Vereni ging van Alle Velsense Actiegroepen en actief in de Velsense Wereldwin kel. Schoondergang, die voortkomt uit de PSP, hoopt zich wanneer hij in de raad zit te gaan bezig houden met de eco nomische sector, de ha ven- en visserijantwikke- lingen in IJmuiden, met democratisering en met somaaLeultur^e zaken. Donderdagavond be legt D’66 een informele bijeenkomst in café Ger rits aan de Driehuizer- kerkweg 69 te Driehuis. Het gemeenteraadspro- gramma wordt bekend gemaakt. Lijsttrekker Jan ten Brink vertelt iets over de prioriteiten die zijn partij stelt en de poli tieke lijn die daarvoor is uitgestippeld. Aanvang 8 uur. GEBOREN: J. W. Oldenburg-Groen, d., IJmuiden, J. T. M. Suijkerbuijk-Durville, z., IJmuiden, J. C. A. Sluimer-De Boer, z„ IJmuiden, J. G. M. van der Wel-Spanjaart, z„ Velsen (noord), A. M. Balm-Sponselee, z„ IJmui den, E. H. B. Berendsen-de Zwart, d„ IJ muiden, T. E. M. van der Lugt-Kuijl, z„ IJmuiden. OVERLEDEN: T. Beekman, 74 jr., weduwe van J. D. van Dijck, Driehuis, J. A. Bouwens, 57 jr., echtgenoot van J. Hartman, IJmuiden, A. Mijzen, 82 jr., weduwe van J. Westerwal, Driehuis. Zomermarkt in plaats van oud zullen ongeveer 150 kramen worden opge steld. Dat zijn er 100 minder dan voorgaan de jaren. De kooplieden zullen zich niet meer uitdossen in Oudhollandse kledij. De kindermaaltijd is van het programma ge schrapt. Het stichtingsbestuur hoopt het Oudhol landse aspect nog enigszing gestalte te geven door een aantal ambachtslieden die hun medewerking hebben toegezegd. Dat laatste geld overigens ook voor de IJmui- der jeugd-harmonie, de Boerenkapel, Soli uit Santpoort met een vlaggenwacht en de exploitant van de poppenkast op de Dam uit Amsterdam. Draaiorgels zullen hun leutige deuntjes ten gehore brengen. Een nieuw element is de kinderkennis op het Moerbergplantsoen. „Er zijn”, vol gens voorzitter Anderson, „een aantal nieuwe attracties voor de jongste bezoe kers”. „De beslissing om het iets eenvoudiger aan te pakken heeft het bestuur genomen na rijp beraad. We zijn overigens heel erg dankbaar voor de assistentie die we op tal van manieren hebben gehad van bijvoor beeld politie, brandweer en openbare wer ken. Maar het blijft jammer!” Bejaardenbeleid” onder ring van betaald voetbal. Voorts bestaat er op re creatief gebied de wens de Kennemerduinen, Heerenduin en Duin en Kruidberg te ontsluiten voor fietsers, terwijl op het strandnaast toilet ten en douches gele genheid tot naakt lopen gewenst is. Er moet in Velsen een gedetailleerd verkeers circulatieplan komen, al dus dit program, waarin alle verkeer geregeld wordt, waarin plaatsen voor stoplichten staan en waarin parkeer- en fietsenstallingsmogelijk- heden worden geregeld. Voorts moeten trottoirs worden verlaagd ten be hoeve van invaliden (voor wie trouwens ook de toegankelijkheid van gebouwen moet worden verbeterd) en het open baar vervoer moet wor den verbeterd en uitge breid. Over wonen zegt PV: niet slopen, maar renove ren, nieuwbouw op de open plekken en nieuwbouw niet hoger dan vier etages. Bewo ners moeten inspreken o- ver de indeling van hui zen, en bij nieuwbouw moet worden gelet op de Anderhalf jaar heeft de periode geduurd dat Sietze Schoenbergen voor Progressief Velsen zitting had in de raad. Zijn installatie volgde anderhalf jaar geleden vrij onverwacht op het vertrek van de bekende PSP-er Cor Hoek, die zich wegens tijdgebrek terugtrok. „Ik had het zelf nooit zo geambieerd en het is mij ook maar matig be vallen”, aldus de heer Schoenbergen”. Je hebt het idee dat je in die raad heel wat kunt zeggen, maar bij zeggen blijft het ook. De resultaten zijn maar mondjesmaat. Dat is ook wel te wijten aan de macht van het getal: we hebben een kleine fractie en dan kun je niet veel bereiken. En eigen lijk geldt dat ook voor de grotere fracties: ik vind dat het toch te lang duurt voor je enig resultaat hebt”. Sietze Schoenbergen heeft zich niet meer op een verkiesbare plaats laten zetten. Zijn erva ring op de raadszetel vindt hij leuk, maar daar houdt het ook mee op: „Je stopt in het raads werk zoveel energie, ter wijl er zo weinig rende ment is. Het is zwaar; een tweemansfractie is haast niet te doen naast een baan waarvoor je je voor honderd procent moet in zetten”. Een bijkomstigheid is dat de 43-jarige heer Schoenbergen, die als weg- en waterbouwkun dige bij Hoogovens werkt, binnenkort de ge meente Velsen gaat ver laten om in Heemskerk te gaan wonen. „In Heemskerk zal ik wel weer in de normale poli tieke bezigheden actief worden, maar niet op be stuurlijk niveau”. geluids- en warmteïsola- tie. Want energiebespa ring staat ook hoog in het vaandel. Het hele milieu trouwens, waarbij aan de gemeentelijke overheid een zware preventieve en controlerende taak wordt toegedacht. Interessant op gebied van de gezondheidszorg is de wens om in de IJ- mondziekenhuizen de mogelijkheid tot vrije ab ortus te creëren, jammer is alleen dat een gemeen teraad geen zeggen schap heeft over het ziekenhuis. Wel kan wor den gewerkt aan de wens in elke wijk een gezond heidscentrum op te rich ten en te zorgen voor een opvangcentrum voor mensen in nood en een Blijf van mijn Lijf-huis voor mishandelde vrou wen en kinderen. Het voormalig Jongerencentrum moet naar inzicht van PV een veelomvattend cultuur centrum worden. Open Jongerenwerk wil men steunen, maar blijkbaar niet in dit gebouw. Als laatste kan van de nieuwe fractie worden verwacht dat gestreefd gaat worden naar een uitbreiding van het spreekrecht voor pu bliek: nu is dat beperkt tot begin en eind van commissievergaderin gen, maar de nieuwe wens is publiek tijdens vergaderingen van com missies en de gemeente raad mee te laten discus siëren. Als bij de komende ge meenteraadsverkiezin gen de zetels verdeeld worden overeenkomstig de verhoudingen van de onlangs gehouden ver kiezingen voor de Pro vinciale Staten, dan gaat de tweemansfractie van Progressief Velsen één zetel verliezen. Maar Dirk Kuijper en de zijnen hebben hun (vredelieven de) zwaarden geslepen en zijn van plan iedereen te laten weten dat Pro gressief Velsen springle vend is en ook van plan is dat te blijven. Aktievoe- ren is in progressieve kringen een bezigheid waar men een zekere be drevenheid in heeft ver worven. Dat komt nu goed van pas. 24 mei is uitgekozen als Nog te veel macht is geconcentreerd. Dit dient te worden voorko men: beslissingen moe ten worden genomen waar ze het beste kunnen worden beoordeeld en dat is aan de basis. Daar om vindt Progressief Velsen (PV), waarin PSP en PPR zijn verenigd, dat spreiding van macht een van de voornaamste ei sen is voor een recht vaardige samenleving. Spreiding van kennis en inkomen is een eis die daar direct op volgt, zo staat in de uitgangspun ten van het op kringloop papier gedrukt program van deze partij. Bij de uitgangspunten staan voorts democrati sering van bestaande in stellingen en besturen, eerlijk verdelen en nuttig gebruik van de beschik bare grondstoffen en verdeling van werk, waarbij de vijfploegen dienst als mogelijkheid wordt aangedragen. Ten aanzien van werk wijst PV voorhaven, contai nerhaven en een indus- trie-eiland voor IJmui den voor IJmuiden af. Hoogovens mag maxi maal zeven miljoen ton ruwstaal produceren, terwijl de centrumpositie van de visserij in IJmui den moet worden ver sterkt. PV wil ten behoe ve van de verscheiden heid in werkgelegenheid uitbreiding van het mid den- en klein bedrijf be vorderen en wil tevens de mogelijkheden op toeris tisch gebied uitbreiden. Op recreatie gericht is ook het streven naar de aanleg van een kabeltele visienet, dat in handen dient te zijn van de over heid. Tevens stelt deze fractie zich voor subsi dies aan Telstar te be vriezen zolang er geen uitspraak is over de sane-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5