DE KLM EN HET APARTHEIDSREGIME IN ZUID-AFRIKA Nieuwe vogelverschrikker Uitstel voor overleg Muziek op het strand VMF en scheepswerven Reispionier Ton Jansen op Mallorca overleden i L HmMOI Hooghoudt I I Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. r op 13 mei een heel fijne landelijke fietsdag lil dubbele -j fyraan j e never IJMOND 15 19 7 8 M E I VRIJDAG 12 Cfi f ■B 3 I' (Van onze Haagse redacteur) F DEN HAAG. Regering en Tweede Kamer zijn het er over eens dat werkgevers en werknemers in de zware metaal (VMF Stork) en de scheepsbouw meer tijd gegund moet worden voor overleg over ^alternatieve plannen voor de betrokken bedrijven. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. if IHM 1 - Ae*au de bos ël Sp^imeNbank De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. c Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient ’t echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Ondernemingsraad gaat na jaar weer praten over handelsbetrekkingen (ADVERTENTIES) WEERT SCHENK wensen u 4.999 fietsenmakers Ton Jansen (ADVERTENTIE) il ISd 4 (Van onze redacteur toerisme) HAARLEM. De oud-directeur en op richter van de reisorganisatie Centouri Vliegreizen, Ton Jansen, is op 62-jarige leeftijd op Palma de Mallorca overleden. Jansen heeft een belangrijk aandeel ge had in de opbouw van het Nederlands uitgaand toerisme en stond met een hand vol andere pioniers aan de wieg van het nationale massatoerisme. In het begin van de vijftiger jaren zette Ton Jansen zijn eerste stappen op het gebied van toerisme in Haarlem, waar hij aan de Koningstraat en de Gedempte Ou de Gracht een autoverhuurbedrijf en een reisagentschap had. Op 1 mei 1955 richte hij Centouri op en in mei van datzelfde jaar bracht hij zijn eerste klanten vliegend naar Mallorca, het eiland waar hij later ereburger van zou worden en waar hij sinds september 1975 woonde met vrouw Pauline en zoontje Paddy. Jansen koos Palma als woonplaats, na dat hem in het voorjaar van 1975 door Holland International, waarin zijn organi satie was opgegaan, de wacht werd aange zegd. Hoewel hij over die ontwikkelingen bijzonder was teleurgesteld vertrok de toen 58-jarige Jansen welgemoed naar Palma, waar hij opnieuw toeristische acti viteiten ontplooide. De crematie heeft don derdag 18 mei om twaalf uur ’s middags plaats te Driehuis-Westerveld. t Aanvankelijk was 1 mei gesteld als uiter- ste datum waarop „het plaatje” voor de treorganisatie gereed moest zijn. Alleen I voor de Amsterdamse scheepswerven twerd een uitzondering (1 juni) gemaakt ^vanwege de ingewikkelde problematiek. Het overleg blijkt echter veel meer tijd in I beslag te nemen. Daarom zijn de ministers I Albeda en Van Aardenne vanmorgen met de Kamer overeengekomen voorlopig nog een afwachtende houding aan te nemen. Hetgeen ook betekent dat de periode van vier maanden (die op 1 mei in zou gaan) waarin geen gedwongen ontslagen zullen vaHen, verder op zal schuiven en dus pas later in zal gaan. De kamerleden toonden zich over het algemeen een weinig optimistisch over het verloop van het overleg bij de werven. Verwacht wordt dat Rijn-Schelde-Verol- me vanmiddag nog in de beleidscommissie scheepsbouw voorstellen zal doen, die van groot belang zullen zijn vobr de toekomst van de NDSM (onderdeel van RSV) in Amsterdam. De zaken liggen ingewikkel der bij de VMF, waartoe Conrad Stork in Haarlem en Stork Velsen behoren. Niette min verwachten de parlementariërs dat ook daar uiterlijk begin volgende maand overeenstemming tussen werkgevers en werknemers zal worden bereikt. de rug zal geven bij zijn strijd tegen de onderdrukking, dan een groot aantal af keurende woorden door de Nederlandse regering.” En: „Met een duidelijk alterna tief van een vrij Zuid-Afrika voor ogen moet ons geen offer te veel zijn.” Korringa in het blad Amandla van april: „De KLM moet stelling nemen tegen de apartheid, met aHe consequenties van dien. Desnoods de consequentie dat we niet meer op Zuid-Afrika mogen vliegen. Door onze aanwezigheid in Zuid-Afrika zijn we inconsequent. Want we scholen ook luchthavenpersoneel in de derde-we- reldlanden in Afrika. Stel je voor dat die zeggen tegen de KLM „Lazer maar op.” Melis Melissen: „De KLM voert een kort zichtig beleid als ze over de economische belangen praat. Op lange termijn is er hoogstwaarschijnlijk een heel ander Zuid- Afrika. De KLM gokt op het voortbestaan van het blank regime. Denk je dat een eventuele nieuwe zwarte regering dat in dank zal afnemen?” Terwijl de Stichting Geluidshinder Schiphol mogelijkheden zoekt om de hin der van het vliegverkeer enigszins aan banden te leggen, onderneemt de luchtha ven zelf pogingen om de zilveren vogels ruim baan te geven door alle levende luchtklievers te verjagen. Er wordt nu een proef genomen met een nieuw soort vogel verschrikker: een kunststof „roofvogel” op een buigzame paal. Bij rustig weer lijkt de vogel boven de grond te zweven, bij veel wind duikt hij op en neer. Voordeel is, volgens de Britse fabrikant, dat de echte vogels nooit aan het verrassingselement gewend zullen raken. Ze blijven op de vlucht slaan. Dat kan niet en moet ook zeker niet. Ik heb wel realiteitsgevoel. De vakbonden heb ben hun programma’s en willen wat berei ken. Daar ben ik niet bevreesd voor, mits het ondernemingsbelang centraal staat. Daarom behouden we ons in bepaalde gevallen het recht voor om op bepaalde zaken niet in te gaan.” Het lijkt zeer waarschijnlijk dat de KLM-directie zich toch erg opgelaten zal voelen met een eventuele resolutie van de ondernemingsraad, zoals voorgesteld door de Vervoersfederatie. Het afgelopen jaar waren er met betrekking tot Zuid-Afrika herhaaldelijk voorvallen, waarbij de reac tie van de KLM merkwaardig bij het pu bliek overkwam. In de herinnering mag gebracht worden de lijst met namen van veertig stewardessen die vanwege hun huidskleur niet ingezet werden op de lijn Amsterdam-Johannesburg, de advertentie in Zuidafrikaanse bladen, waarin de KLM de relatie met Zuid-Afrika aanhaalt door te wijzen op de Nederlandse stichters van Johannesburg, de aanpassing van de lo nen van de zwarte werknemers in het KLM-filiaal in Johannesburg, het weige ren van interviews met de KLM-manager in Zuid-Afrika, enzovoorts. Het is duidelijk dat de KLM zich in een wat netelige positie bevindt, meent de ver bannen Zuidafrikaanse journalist David de Beer. „De KLM kan in Zuid-Afrika geen eiland zijn, waarop geen apartheid plaats vindt. Wat denkt u dat er zou gebeu ren als de KLM de huidige Zuidafrikaanse verhoudingen niet overnam? De blanke vakbonden zouden dat niet accepteren. De KLM moet dan verdwijnen. Dus de KLM past zich aan.” (Haarlems Dagblad 12 ja nuari 1978). De KLM heeft in haar filiaal te Johannesburg 60 personeelsleden, van wie een vijftiental een donkere huidskleur heeft. i <4 n wat u kleur, dassen beurs, advies, t u aan ichten. /room, n bent. De vakbondsman kan niet overzien wat het afstoten van de KLM-belangen in Zuid-Afrika voor gevolgen heeft. „Ons gaat het om de solidariteit. Alles wat je tegen Vorster en zijn kliek doet, komt hard aan in Zuid-Afrika. Daarom zijn we al blij als onze resolutie aangenomen wordt. We hebben daarin niets gezegd over een boy cot, omdat we vrezen daar zeker geen meerderheid voor te kunnen vinden. Als de verklaring die nu klaar ligt er door komt, kunnen we rustig verder werken. Het is een begin. De resolutie is een princi pe uitspraak. De or-leden zijn min of meer verplicht achter een economische boycot te gaan staan.” Kenmerkend voor de andere vakorgani saties in de KLM-ondememingsraad is het standpunt van voorzitter lede Aukema van de Vereniging van KLM-Cabineperso- neel. „Bij een bedrijf als de KLM kun je niet om de handelsbetrekkingen met zo’n land als Zuid-Afrika heen. Anders moet je ontslag nemen. Overal ter wereld zijn as pecten aan landen die je zouden kunnen doen besluiten er niet heen te vliegen. Het is daarnaast de vraag of je dat soort zaken in de ondernemingsraad aan de orde moet steUen en niet in een politieke partij. Dat sorteert meer effect. Maar als categorale vereniging kun je geen visie uitdragen. Dan doe je alleen aan belangenbeharti ging. Dat ligt bij de Vervoersfederatie an ders.” Aukema stelde dit in een interview met Haarlems Dagblad (14 september 1977). In hetzelfde artikel zei KLM-directeur L. J. van Ameyden: „We moeten het belang van de onderneming voorop steHen. Daarom moeten we er ook voor oppassen dat we in de ondernemingsraad politiek bedrijven. Je moet niet voetballen op de tennisbaan. Dat wil uiteraard niet zeggen dat je het belang van de onderneming kan losmaken van maatschappelijke ontwikkelingen. niumiu* - T Vanmiddag kan de ondernemingsraad zich dus zonder problemen over de kwes tie Zuid-Afrika buigen, hoewel de verte genwoordiger van de directie niet bij het gesprèk aanwezig is. Aanleiding voor de discussie is een brief van Amnesty Inter national, waarin gevraagd wordt of de schending van de elementaire mensen rechten in Zuid-Afrika gevolgen moet heb ben voor de verhouding tussen de KLM en het apartheidsregime. Alleen de fractie van de Vervoersfedera tie NW/NKV wilde zich van te voren uitlaten over haar standpunt en de eventu ele gevolgen daarvan. De Verenigingen van KLM-Cabinepersoneel en KLM-Ver- keersvliegers en de directie van de vliegtuigmaatschappij waren niet bereid commentaar te leveren. Het is vrijwel zeker dat de Vervoersfe deratie in de ondernemingsraad een reso lutie in stemming brengt. Daarin staat dat de or-leden van de KLM zich solidair ver klaren met de strijd van de zwarte arbei ders in Zuid-Afrika. Dat zij de uitholling van de vakbondsrechten, de onderdruk king en discriminatie in Zuid-Afrika, die bij wet zijn vastgelegd, ten sterkste ver oordelen. En dat de or-leden, waar moge lijk, de strijd van de Zuid-Afrikaanse col lega’s steunen. De resolutie is bestemd voor de KLM-directie en de Zuidafrikaan se regering. De resolutie wordt ingediend door frac tieleider Arie Korringa en Melis Melissen. De laatste vertelt zijn handen dicht te knijpen als de resolutie het haalt. Dat betekent dat er in de fractie van de Ver voersfederatie zelf geen eenstemmingheid is, omdat ze de verklaring anders met haar 16 van de 30 zetels in de raad er doorheen kan drukken. Melissen erkent dat. Het liefst hadden Korringa en Melissen een economische boycot voorgesteld. In de ingezonden-brievenrubriek elders in deze krant, schrijft Korringa: dat een boy cot een averechtse werking zou hebben, is een veel gehoorde kreet die niet juist is. De zwarten zijn het slachtoffer van de apart heid. Niet van de strijd tegen de apart heid. Het moet ons gaan om de onder drukking te beëindigen. Ik ben er van overtuigd dat een harde aktie van de Ne derlandse arbeiders de Zuidafrikaanse ov erheid veel meer problemen zal bezorgen en de zwarte arbeider veel meer steun in Tot op dat moment zullen de Kamer en regering, die het benodigde geld (950 mil joen) moet geven, zich langs de lijn opstel len. De kamerfracties willen ook het over leg tussen de sociale partners afwachten, alvorens een oordeel te geven over alterna tieve reddingsplannen zoals bijvoorbeeld door de ondernemingsraadleden van Con rad Stork en de NDSM zijn opgesteld. De Partij van de Arbeid heeft de makers van het alternatieve Conrad Stork-plan ge vraagd om met een cijfermatige onder houw van hun oplossing te komen. (Van onze streekredaktie) SCHIPHOL. Na ruim een jaar gaat de ondernemingsraad van de KLM dan toch praten over de handelsbetrekkingen van de vliegtuigmaatschappij met het apart heidsregime in Zuid-Afrika. Begin 1977 werd een discussie over deze zaak verbo den door president-directeur S. Orlandi- ni. Deze vond een gesprek, gericht op politieke en maatschappelijke stelsels niet passen in de doelstellingen van het bedrijf. Naderhand kreeg Orlandini voor zijn daad een standje van drs. J. W. de Pons, voorzitter van de Raad van Com missarissen. Sindsdien mogen soortgelij ke discussies wel in de ondernemingsraad gevoerd worden, tenzij „zwaarwichtige belangen” dat verhinderen. De spaarzame badgasten die het Zandvoortse strand gistermiddag bevolkten, konden op het terras van Castell Plage aan de Zuidboulevard een middagje in de televisiekeuken kijken. De Tros-TV filmde er een zomers programma dat als „zomer-inzet” dinsdag 16 'mei in de vroege avond via Nederland 2 wordt uitgezonden. De groep Champagne zingt erin haar nieuwste repertoire, de Haarlemse Shirley, laat'het oorspronkelijk Franse nummer „Nothing had changed” horen en Lee Touwers, die op de foto juist actief is, zingt zijn nieuwe single Frankie. De Eurocheque is ’t veiligste briefje van f300,-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15