foto Bloemen filmen van knop tot bloem schrijvende lezers pi puzzel van de week j zeepost prijswinnaars J FOTOWEDSTRIJD IN EN OP DE BOERDERIJ r I caravans! P- -_p - --4 L-- t boeken j: 11 LU Occasions vanaf f600,-. Huur met recht van koop vanaf f 9,75 per week. Nergens in heel Kennemerland en nergens in de hele Bollen streek vindt u zoveel verschil lende merken en modellen als bij Alphenaar in Haarlem. En daar is geen woord van gelogen!!! z Zuid-Afrika 5 Voorlichting Huurverhoging Dodenherdenking Piano of vleugel? Weet waar u koopt! Wat is er voor nieuws op de show? wirmnm 17 19 7 8 VARIA M E I VRIJDAG Onder redactie van J.P. Bos 3F v ;n I el 2 1 I 4 I I KNAUS EIFELLAND WOLF zonder meer de aantrekkelijkste kollektie KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. BIJ STATION EN PARKEERGARAGE ROODENBERG BV IJMUIDEN industriestr 50 (hoek haringkade) tel 02550-14441 VEEL FILMCAMERA’S heb ben een enkelbeeld-knop. Daar kun je één of vijf of tien beeldjes mee maken van een onderwerp. Makkelijk voor het filmen van titels, waarbij je de letters stuk voor stuk in beeld kunt laten komen. Maar ook in de lente geeft zo’n knop je filmcamera extra mogelijkheden. Het geldt voor alle bloemen die reageren op zonlicht en warmte. De bos anemoon is daar één van. We gingen op een nog wat koude lentemorgen naar de plaats, waar de anemonen staan. De ca mera op statiefgezet zo dicht mo gelijk bij een polletje bloemen, dat vol in beeld komt. We namen om te beginnen rond vijf secon den film op. inruif - financiering accessoires - alle reparaties verhuur 31 ■B32- 33 HM 56 ■«T- ■■^9 MlÖ 14ï~ 43~ Lm IF 5Ü- 5TTF" M ■■sr-IF"' ■■67 ■g71--M7T 9 te l-.S (ADVERTENTIE) it in ep- n2 on- x>9e<ljkb«Kj 5 2 3 12 10 15 16 21 62 61 !11 (AD VER TENTIE) I I t 6 13 0 srde 400 I,— sed i i I,— en i I 1 i PUZZEL NUMMER 19 Horizontaal: 1. por; 5. zoogdier; 10. vo gel; 12. vlug; 13. reeds; 14. in orde; 15. roddel; 17. vloeistof; 19. vreemde munt; 21. Gode zij lof (Lat. afk.); 22. boom; 24. oude munt; 25. meisjesnaam; 27. naar aanlei ding van (afk.); 28. vorm van eten; 30. zoogdier; 32. bevel; 34. rangtelwoord; 36. kloosterzuster; 37. en omgekeerd (afk.); 39. waterplant; 40. rivier in Italië; 41. N.V. (Franse afk.); 43. kleurling; 44. Frans onbe paald voornaamwoord; 46. dus (Engels); 48. plant; 50. inhoudsmaat; 52. gewicht; 55. richting; 57. soort onderwijs (afk.); 50. gebergte in Rusland; 61. tijdperk; 62. ver nis; 64. riviermond; 66. bezinksel; ,67. beet je; 68. gewicht (afk.); 69. danskoor; 71. vogel; 73. land in Azië; 76. voorzetsel; 78. vogelprodukt; 79. oosterse titel; 80. aan zien; 81. vreemde taal; 82. kwajongen. Bij die eerste opname moet al rekening gehouden worden met de stand van de zon. Want als die straks door de nevels breekt, mag de schaduw van camera of filmer niet over de bloemen vallen. De camera blijft namelijk bij alle volgende opnamen steeds op dezelfde plaats staan. Bij die eerste opnamen zijn de bloemen nog dichtgevouwen als gevolg van de nachtelijke kou. Maar nu de zon begint door te komen, zie je dat ze al iets op de warmte reageren. We nemen tien beeld jes van deze eerste reactie. Dan komt de zon door. In de tijd die nu volgt, beginnen de bloemblaadjes zich te ontvouwen van nagenoeg gesloten tot open. Van elke duidelijke verandering nemen we vijf beeldjes, steeds van precies dezelfde plaats, ’t Is niet erg, dat de bloemen in de wind wat bewegen, want dat zal straks op de film de opname nog echter maken. Als na een poosje de anemoontjes wer kelijk helemaal open zijn en als witte sterren in het groen staan te stralen, zijn we klaar. We nemen ter afsluiting een PUZZEL NUMMER 18 25.00: Mw. H. M. v.d. Pluym-Kruyff, Prin ses Marijkestr. 12, Hillegom; 25.00: J. van Leeuwen, Alex Bellstraat 8, IJmuiden; 15.00: H. T. Verdonk, Rollandstraat 58, Haarlem; 15.00: H. de Kock-Kerkmeer, Maasstraat 123, IJmuiden; 10.00: A. Schoonhoff, Mamixstraat 154, Haarlem; 10.00: L. J. Schotman, P. C. Hooftlaan 54, Driehuis. langere (5 secpnden)-shot. In misschien één filmminuut wordt dat zielig-kleu- mende polletje anemonen een stralend boeket bloemen die hun gele hartjes openstellen voor de zon. Niet iedereen heeft in zijn buurt bosa nemonen bloeien. De bloeitijd is trou wens al weer voorbij. Maar je kunt zo’n snel-ontluik-opname ook maken van an dere bloemen in de tuin die sterk op de zonnewarmte reageren. En met wat meer geduld ook bloemen die uitko men of knoppen, die uitbotten. Een knop van een kastanjeboom bijvoorbeeld, le vert in een fascinerende filmscène van glimmende knop tot zich ontplooiende bladen. Alleen zul je hier met een statief moeten werken, waarvan de plaatsen, waar de poten staan, worden gemar keerd. En ’t is zelfs mogelijk zo’n filmopname in huis te maken van een tak, die in een fles staat, van narcissen, die uitkomen of van één roos, die openbloeit van knop tot een fraaie bloem, ’t Is een kwestie van wat experimenteren, waarbij men, als er genoeg film wordt opgenomen, door montage een langzame en ook nog een snelle opening kan uitbeelden. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 18 Eerste kolom: 1. kil; 2. man; 3. pad; 4. Est; 5. sof; 6. net; 7. lof; 8. mep; 9. lat; 10. ree; 11. kei; 12. kot; 13. bed; 14. Fie; 15. ali. En dat is dan één onderwerp, dat in de lente uitgebeeld kan worden. Er zijn in deze richting méér mogelijkheden, bij- Tweede kolom: 1. peer; 2. stug; 3. roes; 4. drom; 5. Etna; 6. paar; 7. anti; 8. gril; 9. soda; 10. stem; 11. trap; 12. boer; 13. roer; 14. Lima; 15. melk. Derde kolom: 1. perikel; 2. mustang; 3. pardoes; 4. mosterd; 5. fatsoen; 6. trepaan; 7. olifant; 8. pelgrim; 9. soldaat; 10. mees ter; 11. parkiet; 12. oktober; 13. broeder; 14. familie; 15. kamille. Ik heb mij nogal geërgerd aan de stellin gen in de brief van de heer D. Wilgenburg uit Haarlem betreffende Zuid-Afrika, die in de krant van 5 mei werd gepubliceerd. Het gaat mij in het bijzonder om de opmer king: „De blanke regering is er steeds op uit om de verschillen kleiner te maken met het uiteindelijke doel een behoorlijk leef klimaat voor haar zwarte onderdanen te scheppen”. Of de heer Wilgenburg is een goedgelovige en naïeve man of een, door dik en dun, voorstander van de apartheid die in Zuid-Afrika bij wet is geregeld. Hij weet niet beter of wil niet beter weten. Ook zijn opmerking dat een boycot een ave rechtse werking zou hebben is een veel gehoorde kreet, die niet juist is, want de zwarten zijn het slachtoffer van de apart heid en niet van de strijd tegen de apart heid. Het moet ons er niet om gaan de huidige onderdrukking in Zuid-Afrika leefbaarder te maken, maar het uiteinde lijk doel is de onderdrukking te beëindi gen. Ik ben er van overtuigd dat een harde actie door de Nederlandse arbeiders de Zuidafrikaanse overheid (onderdrukkers) veel meer problemen zal bezorgen en de zwarte arbeider veel meer steun in de rug zal geven bij zijn strijd tegen de onder drukking, dan wat afkeurende woorden door de Nederlandse regering. Het huidige systeem is voor de zwarte arbeider volko men uitzichtloos als hij zich niet gesteund zal weten door de arbeiders van het zoge naamde vrije westen. Geen offer moet ons te groot zijn om een vrij Zuid-Afrika steeds dichterbij te brengen. Dat zal een winst zijn voor de gehele mensheid, voor de kerken en voor de arbeidersbeweging in het bijzonder. Dank zij een razend knap uitgevoerde vertragingsaktie is de gemeentepolitie van Bloemendaal er donderdagavond 4 mei in geslaagd, talrijke bezoekers van de doden herdenking op de erebegraafplaats in de duinen te Bloemendaal te weerhouden tij dig aanwezig te zijn. Omstreeks half acht werd het verkeer aan het begin van de Zeeweg tot staan gebracht, waarna zich ter hoogte van het restaurant één of meer politie-auto’s aan de kop van de file opstel den. Vervolgens werd aan het hoofd van een snel groeiende colonne het traject naar de ingang van de begraafplaats afgelegd met een gemiddelde snelheid van ongeveer 15 kilometer per uur. Op enkele honder den meters vóór die ingang, op een plaats waar parkeren niet mogelijk was, werd de colonne tot staan gebracht en verder door rijden verboden. Wel werd toegestaan om door de middenberm rijdende de rijbaan richting Overveen te bereiken. Het gevolg van een en ander was, dat velen voor de keus werden gesteld om óf de erebegraafplaats na de dodenherdenking voorbeeld bomen, die je op de film groen ziet worden een wei, die wit wordt van bedrijf. Er is een hoofdprijs beschikbaar van 100. Ingezonden foto’s mogen in zwart-wit en in kleuren zijn. (Formaat van 18 x 24 tot 30 x40). In beide categorieën worden nog eens een 1ste, 2de en 3de prijs uitgeloofd van respectievelijk 500, 250 en 100. Spelregels voor deze wedstrijd kan men aanvragen bij: Flevohof, Postbus 40, Dronten. Telefoon 03211-1514. de madeliefjes een seringenstruik, die in één minuut in bloei komt. Naar aanleiding van uw artikel in de krant van 6 mei 1978 inzake huurverho ging is er behoefte aan uitleg, wanneer de huurverhoging ingaat. Gaat deze verho ging in met terugwerkende kracht tot 1 april 1978 of m.i.v. 1 juli 1978? Als be stuurslid van een woningbouwvereniging wil ik er op attenderen dat de huurverho ging voor het jaar 1978/’79 ingaat op 1 juli 1978 en dat deze datum definitief is. Het kabinet Van Agt zal in het kader van de op handen zijnde ombuigingsoperatie beslis sen of de jaarlijkse huurverhoging ook in 1979 zal plaatsvinden op 1 juli van dat jaar, of dat het plaats zal vinden op 1 april zoals in de voorgaande jaren. De wijziging, die op de vaststelling van de huurprijs na een ingrijpende woning verbetering betrekking heeft, zal eerst tot uitdrukking komen in de algemene maat regel van bestuur tot uitvoering van de Steeds meer mensen stellen hogere eisen aan hun orgel. Velen hebben al eens hun instrument omgeruild voor een mooier en uitgebreider. Het kan altijd mooier en beter. Maar wanneer u nu eens naar een concert orgel voor de huiskamer wilt kijken, waar moet u dan naar toe De een heeft alleen maar Hammond, de ander alleen maar Yamaha, een derde heeft een paar merken, maar niemand kan u een keuze bieden in deze sektor als Alphenaar. Wij leveren alle merken, geven objektieve voorlichting en eerlijke demonstraties. De niet onverdeeld lovende beoordeling van de dieetboekjes door Gaston Gourmet in uw zaterdageditie van 29 april j.l. ein digt met: „Overigens worden beide werk jes gunstig beoordeeld door Het Voorlich tingsbureau voor de Voeding in Den Haag”. Daarbij blijft onvermeld want het werd niet in de openbaarheid gebracht dat de vertaalster van deze boekjes hoort tot die staf van vaste medewerkers van het Voorlichtingsbureau die het in deze branche dieetvoorlichting voor het zeggen heeft. Ook hier verstrengeling van openbaar werkterrein en privéwerk- zaamheden. Een hachelijke zaak zoals in deze rubriek door drs. J. J. Temminck van het gemeentearchief Haarlem in uw editie van 30-9-’77 reeds werd gesignaleerd zij hét op ander terrein, namelijk t.a.v. de publikatie „Haarlem bij gaslicht”. MIA SNELDER, Heemstede Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Brazilië „Santra Rosa” (16 mei); Canada „C. P. Discoverer” (16 mei); Israel „Donar” (16 mei); Ver. Staten van Amerika „American Le gend” (12 mei), „Atlantic Champagne” (18 mei);, „American Alliance” (18 mei); Zuid-Afrika (Rep.) „S. A. Helderberg” (12 mei). 72. verlangen; 74. recht water; 75. schel; 77. rijksgrens (afk.); 79. slede. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B V POSTBUS 18, 1970 AA IJmuiden. :hikt eed en WE 50 mJ van uur tot 17.00 uur. ivond van A. KORRINGA, Hoofddorp. Huurprijzenwet. De staatssecretaris kon digt de wijziging echter al aan in de toe lichting op de nota van wijzigingen. De bedoeling hiervan is het systeem zo als dat in de nota huur- en subsidiebeleid is omschreven enigszins te corrigeren. Er mag namelijk niet meer worden volstaan met het bij de geldende huurprijs optellen van het in een tabel opgenomen percenta ge van de verbeteringskosten. De staatsse cretaris wil dat tevens wordt nagegaan wat, gelet op de kwaliteit van de verbeter de woning, de ten hoogste redelijke huur prijs zou zijn. Als nieuwe huurprijs moet dan worden genomen het bedrag, dat als laagste uit de twee berekeningen voortvloeit. De staats secretaris heeft voor deze methode geko zen, omdat de laatste jaren in de praktijk is gebleken, dat vooral bij oudere wonin gen, de verbeteringskosten zo hoog zijn geworden dat de huurprijzen na verbete ring, soms ver uitstijgen boven hetgeen, gezien de kwaliteit redelijk is. Als oorzaak daarvan noemt hij het zonder meer verho gen van de geldende huurprijs met een percentage van de verbeteringskosten. De laatste wijziging is dat de regeling van de huurprijsvaststelling na verbete ring ook zal gelden voor de niet-zelfstandi- ge woonruimte. De overige wijzigingen, die staatssecretaris Brokx in het ontwerp Huurprijzenwet woonruimte wil aanbren gen bevatten een verfijning van de huur- prijsregeling ingeval van verandering van huurder; een verfijning van de bepaling van de datum van eerste huurverhoging bij nieuw gebouwde en verbeterde wonin gen en de mogelijkheid om bij algemene maatregel van bestuur te bepalen dat de bezoeker voor het verkrijgen van een uit spraak van de huurcommissie een bepaal de vergoeding zal moeten betalen. Voordat de staatssecretaris echter van die moge lijkheid gebruik maakt zal hij eerst nog overleg plegen met andere departementen. Verwacht wordt, dat de betreffende bepa ling pas zal worden ingevoerd als blijkt, dat de kosten die de nieuwe huurcommis- sies moeten maken groter zijn dan die van de huidige huuradviescommissies. D. LOENEN Haarlem VRAAG VRIJBLIJVEND ALLE INFORMATIE OVER ORGEL- EN PIANOLESSEN (ook kleuterkursussen; geen eigen instrument nodig), HUUR, HUURKOOP, INRUIL, BETALINGS- SPREIDING. Laat u adviseren door mensen die sinds jaar en dag weten wat goed is en wat slecht. Die u bovendien een keuze kun nen bieden uit alle bekende merken (Ibach, Schimmel, Yamaha, Bechstein, Weimar, Gaveau, Zimmermann, etc. vanaf 2950). Kortom: laat u adviseren door de vanouds befaamde specialisten bij Alphenaar I Alle nieuwe Yamaha modellen: B45, B60, C40, C60, D80, E30, E50 en E70. Alle modellen van Farfisa, inklusief het theaterorgel 259R van f 12.995. Alle nieuwe Solina modellen vanaf f 1995 met piano, gitaar, harpsichord/ banjo en hawaiian gitaar. Een totaal nieuw Solina orgel: de D112 met 2 klavieren van 4 oktaven, 5 voetma ten, sustain op het boven- en ondermanu- aal, solostemmen als piano, harpsichord en string ensemble, multivoice, orbitone en glidecontrol en nieuwe percussie voor f 5395 I I Alle Eminent modellen: 1500, 1600 en 2000. En alle andere merken en modellen zoals Cosmovox, Thomas, Studio, Johannus, Diamond, Elka, Omegan, e.a. Galanti X350: het goedkoopste orgel met 2 klavieren van 4 oktaven en pedaal voor f 1495 I Alphenaar te bereiken, óf huiswaarts te keren. Nood zakelijkerwijze heeft het merendeel der geblokkeerden voor het laatste moeten kiezen. De korpschef van de politie te Bloemendaal en zijn wakkere manschap pen kunnen terugzien op een volledig ge slaagde „sabotage-aktie”. W. M. HAVENAAR, Haarlem. NASCHRIFT REDACTIE: Naar aanlei ding van bovenstaande brief verklaarde korpschef A. Brinkman van de Bloemen- daalse politie: „Met het comité dodenher denking zijn strikte afspraken gemaakt ten aanzien van de organisatie van de plechtigheid. De Zeeweg wordt geheel voor het verkeer afgesloten, en dat wordt duidelijk aangegeven. De bedoeling is, en dat is al dertig jaar zo, dat de bezoekers te voet de weg naar de begraafplaats afleg gen. Wij willen namelijk een stille tocht kunnen garanderen. Daarom wordt er geen verkeer op de Zeeweg toegelaten. Alleen mensen die slecht ter been zijn, worden door bussen van het comité naar de plechtigheid gereden. Ik vermoed dat de briefschrijver ofwel slecht op de hoogte was van deze organisatie, ofwel gewoon te laat kwam. Bij de erebegraafplaats mag niet worden geparkeerd en mijn mensen zorgen daarvoor”. |0T technische kwaliteit wordt dan in haar verve lendheid relatief. Het geheel doet nogal Holly- woodachtig aan en hier zit volgens ons de kern van het bezwaar tegen de benadering van Growland. In plaats van modellen zonder op vallende fysieke gebreken te fotograferen, kan de amateur beter zoeken naar vrouwen die minder gul door de natuur zijn bedeeld, maar die charme en karakter uitstralen. Dat lijkt ons ook wat minder frusterend voor de echtgenote, de verloofde, de dochter, de moeder, de schoonmoeder, je zelfs de grootmoeder - kor tom vrouwen in onze eigen omgeving die met wat liefde voor de hobby en een goede techniek de bekoorlijkste fotomodellen kunnen zijn die je je maar wensen kunt. Maar de amateurs die zich toch willen bekwamen in het vastleggen van „mooie meiden”, weten nu waar zij terecht kunnen. Vertikaal: 1. sluis; 2. vreemde munt; 3. meisjesnaam; 4. muziekterm (afk.); 5. smak; 6. meisjesnaam; 7. jongensnaam; 8. vogel; 9. ontkenning; 10. zonder gezel schap; 11. wiel; 16. losse naad; 17. voorzet sel; 18. mankement; 20/juiste gewicht; 23. wandversiering; 25. vogel; 26. plaats in Gelderland; 27. voorzetsel; 29. boom; 31. soort onderwijs (afk.); 33. platte steen; 35. 1 ik (Lat.); 38. gewicht; 39. lichaamsdeel; 42. vogel; 45. meisjesnaam; 46. eentonigheid; 47. nakomelingschap; 49. Mohammedaan se godsdienst; 51. pret; 53. voorzetsel; 54. beroep; 56. later; 57. klein persoon; 58. gedicht; 60. Europese vulkaan; 63. boom; 65. verdieping; 67. bestaat; 68. aanwijzend voornaamwoord; 70. plaats in Gelderland; tl- Vier fasen van een roos van knop tot bloem. Met een filmcamera kan men het uitkomen van een bloem zo vlug laten verlopen als men zelf wil. BEHALVE DE fotowedstrijd voor amateurfotografen over de Nederlandse molen die de Stichting Flevohof dit seizoen organiseert, heeft zij ook een wedstrijd gewijd aan de Neder landse boerderij. Ook deze wedstrijd gaat gepaard met een uitgebreide expositie op het terrein van de Flevohof. De foto’s mogen betrekking hebben op de historische boerde rij maar ook op de bedrijfsvoering op een modern agrarische SSE ifm. collectie „glamourvrouwen” waarna het pret tig kijken is, maar op waarop heel gauw uitge keken bent. Gowland zegt in zijn inleiding: „Een succes vol glamourfotograaf moet in staat zijn opwin dende, prikkelende foto’s te maken en toch een hoge technische kwaliteit te handhaven”. Wel nu, wij hebben in het hele boek geen opwinden de, prikkelende foto’s kunnen ontdekken - maar dat kan persoonlijk zijn - en die hoge Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. 55 56 6 0 TEMIDDEN VAN DE instructieve biblio theek die Focus Elsevier opbouwt voor de beginnende en gevorderde amateurfotograaf neemt Glamourfotografie van Peter Gowland een wat wonderlijke plaats in. De auteur geeft aanwijzingen voor het fotograferen van char mante meisjes en vrouwen in aantrekkelijke poses, in bikini of andere gewaagde kleding - - of ook wel zonder kleding. Hier voor zijn professionele apparatuur en exotische lokaties niet vereist. Gowland heeft met mooie vrouwen gewerkt in elke uithoek van de wereld en als je maar zijn tips opvolgt over het observeren van het model - en ook voor het vinden van model len doet hij suggesties aan de hand - de opstel ling, de pose, de verlichting zowel binnen als buiten, het werken aan het strand en dergelij ke, het fotograferen van meisjes onder water, dan krijg je min of meer vanzelf een hele f&t-. 9 20 19

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17