jichwekkende schietscènes doen The Gauntlet geweld aan filmhuizen Haarlem mi amsterdam n Bobby Rosenboom was ziel van Cinetone van duivenboden MEUBEL8HOW - SLEEMNGHOUSE. IflirPW i; n Nacht zonder zegen mist continue verteltrant InL PWiO Hl! HMM I ■ML? JI COEBERGH □omcrn kenmerk van inter nationale vormgeving voor tijdloos interieurtextiel Gerard Reve bij boekhandel Mi 4» thp Drijvende kracht achter vele Nederlandse films Routineklus Nachtvoorstellingen Bill' Autolijken Oorlogsaandenken Een mislukte „tragi-romantische thriller” 21 19 7 8 M E I R I J DAG 12 ZATERDAG A.S. r •I ii fiSl ^1 SU De boeiendste première voor aarlem wordt deze week ge jacht door Roxy die „Valentino” p het programma heeft geno ten, een „biopic” zou het Ameri- aanse vakblad „Variety” de film oemen. Een biografische film, juden wij zeggen over het leven an de beroemde Latijnse min aar van het witte doek, Rudolph alentino, die in 1926 op 31-jarige teftijd overleed. Sindsdien is hij igende geworden en de gemak elijke prooi voor sensatieschrij- ers die steeds weer trachtten uit e feiten, de leugens en de roddels en romantische levensgeschiede- is op te bouwen. I Ip II Geld was er praktisch nooit („Ik geloof Charles Boost kendix Bobby Rosenboom (voorgrond) en Rudi Meyer in de Cinetone Studio. 1 j WW-? i Geert Tijssens (links) speelt de wat wereldvreemde hoofdpersoon Alfred in de nieuwe I-A- Valentina (Rudolf Nurejev) en Alla Nazimova (Leslie Caron) in Valentino van Ken Russel (Haarlem, Roxy). Maar goed, de nieuwe Nederlandse film waarover gisteren al een voorbeschou wing van Pieter van Lierop in deze krant verscheen is alleen maar „geïnspireerd” door de roman en er kan dus van alles aan toegevoegd en veranderd zijn. Het boek heeft overigens geen grote indruk op het Nederlandse lezerspubliek achtergelaten. Zo kan het dan ook gebeuren dat bij nadere analyse van hun film Bos en Dor- resteijn komen tot de uitspraak dat „Nacht zonder zegen” de eerste Nederlandse film is in een genre, waarbinnen regisseurs als Polanski en De Palma zich hebben bewo gen. Een genre van suspense, vermengd met humor en vooral romantiek. Dergelijke uitspraken nodigen natuur lijk uit tot het opwekken van hoge ver- Voor de kindermatinees van zaterdag T/m woensdag heeft Palace „De Avontu ren van Hammetje” uitgezocht. Hetzelfde is al eerder gebeurd met een buitenhuis waarin Shockley en het meisje gevlucht zijn. Met deze beide scènes die in hun overdaad aan vuurwerk lachwekkend aandoen wil Eastwood misschien te ken nen geven dat hij zijn vernielzucht niet au serieux neemt. Maar daarmee verspeelt hij wel de mogelijkheid zelf ernstig genomen te worden in een film die als basisintrige toch wel een spannend verhaal bezat met iets minder geweld alleen maar gediend zou zijn geweest. ze, hoe dan ook geroutineerde filmer zijn edelkitsch verkoopt Die vanzelfsprekendheid, het gemak ook om een verhaal, onverschillig van welk gehalte in een continue verteltrant op het doek te brengen mist Jan Dorresteijn voorlopig nog volkomen, zodat je eens zo nadrukkelijk op de tekortkomingen ge drukt wordt die in „Nacht zonder zegen veelvuldig aanwezig zijn. GED. OUDE GRACHT 86-80-02 4000 M2 AFD. WONINGTEXTIEL (TAPUTEN-GORDMNEN-BEDDEN) GED. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM TELEFOON 023-81 38 40 (4 LIJNEN) 8*MAANDAG8 GESLOTEN In het begin van de Duitse tijd stopte //I gen op het tweetal gepleegd en als zij Phoenix naderen in een gekaapte bus komt het bericht door dat de straten van de stad tot het politiebureau afgelijnd zijn door zwaar bewapende politie die met machinegeweren en bazooka’s moeten be letten dat het tweetal het bureau zal berei ken. Shockley pantsert de bus met staal platen en rijdt tien minuten lang spitsroe den tussen de wild schietende agenten die de wagen doorzeven tot hij op een gruyère- kaas lijkt. 1 digd en men vindt er de meeste elementen in terug waaraan de cineast zijn faam te danken heeft. De film laat de Duitse actri ce Anny Ondra in een fraaie, dramatische rol zien. IN HET SCHALKWIJKSE Filmhuis Het Plein (nabij de Spaarnehal) draait volgen de week donderdagavond (20.30 uur) Mi chael Ritchie’s Smile. Peze film draaide wekenlang in de Amsterdamse Movies, FILMHUIS HET MELKWOUD, Zijl- was onlangs in filmhuis DAC te zien en straat 63 te Haarlem, brengt vanavond tot toont de ironische kijk van een Amerikaan en met zondagavond (21 uur) een weinig op diens sentimentele en verkrampte sa- bekende Hitchock. Het is diens eerste ge- menleving. Onderwerp is een komisch ver- luidsfilm. Blackmail werd in 1929 vervaar- filmde missverkiezing. Aanbevolen. Gebleven van het vorige programma zijn Verstappen’s „Pastorale” in Luxor, „Saturday Night Fever”in Palace en „L’Annimal” met Jean-Paul Belmondo en Raquel Welch in Studio. Palace heeft in de nachtvoorstellingen het destijds zo succes volle „Smokkelschip Lucky Lady” van Stanley Donen in reprise genomen, met Gene Hackman, Lisa Minnelli en Burt Reynolds als een stelletje onverantwoor delijke dranksmokkelaars dat uiteindelijk meer van de concurrentie dan van de politie te,lijden krijgt. In de nachtvoorstellingen zijn verder „Repulsion” van Polanski in Roxy en „Jabberwocky” in Studio (dus ook op maandagavond) geprolongeerd. Frans Hals komt in de nachtelijke uren nog eens met „Soldier Blue” van Ralph Nelson, een episode uit de strijd tegen de Indianen. I aanbeden en duurst betaalde held van het witte doek. Hij omringde zich met Ooster se pracht en praal, had enige mislukte relaties met vrouwen, ging zelfs voor korte tijd de bak in voor bigamie, was kostbaar voedsel voor de sensatiepers en stierf op het toppunt van roem en onvrede met het lege bestaan aan een verwaarloosde blin dedarmontsteking. Aan al die feiten en bedenksel besteedde de bekende Engelse regisseur Ken Russel nu al zijn kostbare aandacht. Hij maakte een voor zijn doen rustige en betrouwbare biografie van een schilderachtige figuur in een opwindende periode van de Ameri kaanse filmmetropool. Hij heeft de Russi sche danser Rudolf Nurejev de rol van Valentino laten spelen, wat geen slechte keuze was evenmin als die van Leslie Ca ron als Nazimova, de toenmalige film- vamp en een van Valentino’s liefdes. In dit verband komen natuurlijk ook de geruchten ter sprake waarin de viriliteit van de „Latin Lover” in twijfel werden tas O" I i: i getrokken. In Ken Russells film verdedigt Valentino zich tegen deze verdachtmakin gen door een van de roddeljournalisten uit te dagen voor een bokswedstrijd die hij wint, waarna een bierdrinkcompetitie in gezet wordt, een wat ongewone methode om iemands mannelijkheid te testen. Ook deze uitdaging wordt door de filmheld gewonnen en Russell kan dan tot de sugge stie komen dat deze dubbele inspanning uiteindelijk noodlottig is geworden voor Valentino. Alles kan, want „Wahrheit” en „Dich- tung” liggen dicht bij elkaar in dit wonder lijke en tragische leven. Dat regisseur Rus sell, steeds sterk geboeid door een histo- risch-getrouw uiterlijk van zijn films, de gelegenheid aangegrepen heeft zijn Valen- tino-versie te plaatsen in arLdécostijl van de jaren twintig spreekt wel vanzelf. Beeld en belichting hebben de warme gloed van die jaren en laten de herinnering aan een met smaak verzorgde en voor drama en pathetiek gevoelige film achter. Wel van geheel andere allure is de twee de première voor Haarlem, de in Lido vertoonde „The Gauntlet”, wat zoveel wil zeggen als „De Doorzetter” een film van en met Clint Eastwood. Als Eastwood op zichzelf een film gaat maken, probeert hij steeds zijn leermeester Don Siegel te over treffen, de regisseur onder wie hij vaak gespeeld heeft en die hem bij het Ameri kaanse bioscoopppubliek introduceerde nadat hij al enige naam gekregen had via de spaghettiwestern van Serge Leone. Dat overtreffen bestaat dan daarin dat er meer geschoten wordt en er meer doden vallen dan Son Siegel ooit voor elkaar heeft kun nen krijgen, hoewel deze in dit soort zaken ook geen flauwe jongen is. Maar Eastwood zorgt er wel voor dat zijn schietdemonstraties verantwoord zijn. Zoals ditmaal als hij een lastige prostitueè van Las Vegas naar zijn standplaats Phoe nix moet brengen. Een routine karweitje lijkt het. Maar al in Las Vegas wordt het Ben Shockley, zoals Clint in de film heet, duidelijk dat zijn arrestante naar Phoenix gehaald wordt om daar in een cel gelikwi- deerd te worden. Ze weet namelijk te veel over enkele corrupte politiemannen. Onderweg al worden de nodige aansla- In een weekend met enige sterfgevallen die uiteraard sterk de aandacht van de pers kregen, is een man van ons heengegaan, haast onopgemerkt door de buitenwe reld. Dat was Bobby Rosenboom die vooral in de jaren voor de oorlog en direct daarna een belangrijke rol gespeeld heeft bij de Nederlandse filmproduktie. In allerlei functies, oorspronkelijk als „still”-fotograaf, later als cameraman, regie- tijdens het filmen nog gebeuren.” Rosenboom heeft er in die beginjaren van „De Jantjes” en „Bleke Bet” ongelo felijke dingen meegemaakt. Maar zijn tijd kwam pas toen Rudi Meyer produ cent werd en het filmmaken vakkundi ger ging gebeuren. En daarna kwam Ludwig Berger, een internationaal be- in Cinetone, die het vak kende en op kende film- en toneelregisseur. Met Rudi gelijke voet met de hoge omes uit Holly- werkte Bobby Rozenboom aan films als wood kon platen. Een man met hart voor „Pygmalion”, „Komedie om Geld” (regie zijn werk, tot zijn pensioen de ziel van Max Ophuis), aan „De Spooktrein”, „Er- Cinetone, een onzichtbare kracht achter gens in Nederland” (regie Ludwig Ber- de Nederlandse film. En dus onopge- ger), „Vadertje Langbeen”. merkt uit het leven gestapt. „The great lover of the silent screen” erd zijn bijnaam en veel bekende actri- !s uit die tijd maakten er geen geheim m dat zij zijn minnares waren of geweest aren. Tot de grote Pola Negri toe die een in smart gebukte weduwe speelde, die jor twee politiemannen ondersteund oest worden, toen zij de kapél verliet aar het lijk van Valentino Rodolpho Al- inso Rafello Pierre Filibert di Valentino Antongualla lag opgebaard. Mussolini id een lijfwacht van zwarthemden ge- uurd en het huis van de begrafenisonder- ■mer die alle ceremoniën op zich geno en had werd bedreigd door honderddui- nd nieuwsgierigen die een laatste blik op in idool wilden werpen. Het begin van Valentino’s carrière was nvoudiger geweest. In 1913 emigreerde j op 17-jarige leeftijd vanuit Italië naar ew York waar armoede hem wachtte en ij zich langzaam opwerkte van borden- asser in goedkope restaurants tot taxi- anser, een mooier woord voor gigolo. Van ew York zwierf hij naar San Francisco aar Al Jolson hem een klein rolletje in >n film wist te bezorgen. Daarna introdu- serde hij een tangonummer als entr’acte i bioscoopprogramma’s en de reactie joral van de vrouwelijke clientèle bracht em in een blijvend contact met de filmhe- >n in Hollywood. Na verschillende kleine rollen bracht The four Horsemen of the Apocalypse” in 921 hem een algemene bekendheid en de atus van „star”. Zijn donkere broeiende likken, zijn dierlijke gratie en zijn lichte- jk wrede en dominerende techniek bij het ■roveren van vrouwen maakten hem tot ideale vertolker van Oosterse sheiks, ■acieuze minnaars en Spaanse toreadors, e titels van zijn films geven het al aan: lamille”, „The Sheik”, „Blood and ind”, „Monsieur Beaucaire”, „The Eag- en „Son of the Sheik”. In korte tijd werd Valentino de meest (ADVERTENTIES) Verder is nieuw pop het Amsterdamse programma, „Crash”, de zoveelste film waarvan de kwaliteit en het succes be paald worden door het aantal autolijken dat aan het eind overblijft. „Een spoor achterlatend van verwrongen staal en ver splinterd glas”, zoals de publiciteit het, zo opwindend aankondigt. Cineac Damrak en het Rembrandtplein Theater draaien voorts „Assault on Pre cinct 13” of in goed Nederlands „Bestor ming van politiepost nr. 13”. Tenslotte vertoont Kriterion een Italiaans film. Gian Maria Volonte speelt „De Lijfwacht” onder regie van Damiano Damiani. Ren film waar we later op terugkomen. assistent, produktieleider en na de oorlog als studio-manager van de totaal leeggeroofde Cinetone Studio. Rosenboom heeft het allereerste begin van die eerste Nederlandse filmstudio dat Lily Bouwmeester voor „Pygmalion” meegemaakt. Dat was in 1933. Hij was tweeduizend gulden gekregen heeft..). Na toen fotograaf bij Merkelbach in het de oorlog was hij coördinator van „Ciske Hirseh-gebouw op het Leidseplein en de Rat”, „Kleren maken de Man” en werd door de gebroeders Biedermann talloze buitenlandse produkties als „Het gevraagd als fotograaf aanwezig te zijn Dagboek van Anne Frank”, „Lust for om ster-foto’s te maken (die toen nog als Life” (Van Gogh), „The Spy who came in ansichtkaarten in de handel kwamen) en from the Cold” met Richard Burton. En foto’s tijdens de produktie. De Bieder- als produktieleider trad hij op bij „Een maims, Duitse joden, die gevlucht waren Koninkrijk voor een Huis”, „Jenny”, voor Hitler, hadden een kleine chemische „Dorp aan de River”, „De Overval” en fabriek aan de Duivendrechtse Kade ge- „De Vliegende Hollander”, kocht en wilden daarvan een filmstudio maken. Volgens Rosenboom in een interview in Skoop werden de grote en de kleine studio er later bijgebouwd. „Toen we er Rosenboom met zijn werkzaamheden, gingen draaien zat er boven nog geen Hij werd gearresteerd, ter dood veroor- enkele ruit in, de kantine bestond bij de deeld wegens spionage wat tenslotte tot gratie van de gaten in de muur, in de levenslang veranderd werd. Een ver- kleine zat al de geluidsdemping in de woeste gezondheid werd zijn oorlogsaan- muur, in de grote nog niet, dat moest denken. Bobby Rosenboom werd na 1945 studio-manager van Cinetone waarvan een stichting was gemaakt en hij heeft opnieuw de moeilijke jaren van het begin meegemaakt, gebrek aan materiaal, moeilijkheden met de overheid, te weinig geld. Maar hij bleef de man die de weg wist Nederlandse speelfilm Nacht zonder zegen CÉ'uschinski 3, Amsterdam). wachtingen en het moet gezegd dat de film aan die verwachtingen niet beantwoordt. Daaraan dient te worden toegevoegd dat voor mij Brian de Palma geen voorbeeld is om je aan te spiegelen. Temeer niet als je de vanzelfsprekendheid mist waarmee de- De Nederlandse film „Nacht zonder ze gen” beleeft deze week in Tuschinkski 3 zijn première. De makers van dit nieuwe produkt van eigen bodem omschrijven het als een „tragi-romantische thriller"en leg gen er daarmee ongeveer alle mogelijke elementen waaruit een verhaal kan wor den opgebouwd in: tragedie, romantiek en spanning. Scenarioschrijver-producent Henk Bos en scenarioschrijver-regisseur Jan Dorresteijn hebben die veelzijdige stof ontleend aan de gelijknamige roman van Johan Fabricius die minder gecompli ceerd als een ouderwetse draak omschre ven zou moeten worden. Drama en pathetiek in Valentino L

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21