Moskou bewaart stilzwijgen over actie schieten bankier neer Geweld in Baskenland neemt steeds ernstiger vormen aan Oproer in Teheran Italiaanse extremisten SWAPO vraagt om hulp Krappe overwinning voor Carter in Senaatscommissie Olie Griekse tanker op Engelse kust I VLIEGTUIGLEVERANTIES MIDDEN-OOSTEN LUCHTVAART AANSLAGEN VOORAL GERICHT TEGEN POLITIE FUNEST Italiaanse Senaat verwerpt bezwaren tegen abortuswet OPBREKINGEN Andreotti accepteert ontslag minister Ife. Vliegtuigkapers in Bondsrepubliek gearresteerd 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 19 7 8 M E I 1 2 VRIJDAG I estikt lidaat thuis efstal cord VN geval jmmel die uit fer zat r geen rechts jelost elf in- ien die elopen erland 1. Hui- oelwit. i onge- ‘deren. 00 gul- rootste in een 120.000 kaart door Nico Scheepmaker^ (Van onze redacteur in de Sovjet- Unie, Koen Corver) MOSKOU. Vijf dagen na de hervatting van de Russisch-Chi nese grensbesprekingen in Pe king, hebben Russische militairen volgens Peking een ernstig grens incident geprovoceerd. Volgens een Chinese protestnota aan de Russen, hebben een Russische he likopter, 18 scheepjes en 30 mili tairen de Chinese grens over schreden even ten zuiden van het gebied waar in 1969 het laatste ernstige conflict tussen militairen van beide zijden plaatsvond. iseum - - - China: Russische militairen provoceerden grensincident drie andere raakten ernstig Heeft de Leidsestraat, die alle Nederlan ders kennen als de op een na duurste straat in Monopolyland, er door gewonnen dat zij nu het beroemdste en vermoedelijk breedste voetpad van Nederland is? Ja, in zoverre, dat je er plezierig kunt slenteren langs de winkels. Nee, in zoverre, dat een groot deel van de winkels verdwenen is sinds de Leidsestraat door het rijverbod een typische winkelstraatfunctie kreeg. ‘1 in het de 54- ■den. De e vlees, kenhuis its was slijk als lapsbe- >rzittêr- Christi adering t lande- or deze idering. i verte- t vorig lag het t verla- Juliana ain van a lichte terk in gesto- oor. Ze leur te iiefstal record 'etour- kel uit Teuge, achtig uur en Jij het tussen egveld terug. id ver vorm. 51echt- ad, in n Vrij ■ek op blin- laken, n zelf loren. Ook hier begonnen de onlusten nadat een menigte onder het slaken van kreten als „weg met de sjah” en andere leuzen tegen de regering uit een moskee was gestroomd. Daar was gesproken door ad vocaat Karim Sanjabi, die aan het hoofd staat van de Iraanse commissie voor de mensenrechten. Die commissie werd opge richt nadat in januari bij rellen in de heilige stad Gom in het zuiden van het land zes mensen waren omgekomen. In Teheran werden gisteren volgens oog getuigen ongeveer 100 gewonden gesteld mede doordat naar zij zeiden toch enige mensen door kogels werden getroffen toen de politie over de hoofden heen begon te schieten. De golf van demonstraties in Iran is losgebroken na het bezoek van de sjah aan Washington in november en dat van presi dent Carter aan Teheran begin januari van dit jaar. De demonstraties zijn voornamelijk het werk van religieuze moslemgroepen die gekant zijn tegen het bewind van de sjah en de traditionele moslemwaarden in hun land weer in ere wilden herstellen. Het Witte Huis koesterde de hoop dat de Senaatscommissie zich met een krap- daarbij op bewoners hebben geschoten en zelfs mensen hebben weggevoerd. Slechts de „herhaalde protesten” van de gevange nen, zouden uiteindelijk volgens Peking tot hun vrijlating hebben geleid. Uit de opmerking dat Chinese „zelfbeheersing” ertoe heeft geleid dat het incident niet uitgroeide tot een groter gewapend con flict, leiden sommige politieke waarne mers af dat er geen Chinese militairen bij het gebeurde betrokken waren. In Moskou zwegen gisteravond de auto riteiten en de officiële media in alle talen over het conflict. Het incident is des te verrassender, omdat de Russische plaats vervangend minister van Buitenlandse Za ken Iljitsjef eind april na een lange afwi- zigheid naar Peking terugkeerde voor her vatting van de grensonderhandelingen. Die besprekingen werden vorige week donderdag hervat. Wanneer de feiten klop pen, dan is de bedoeling van het incident (Van onze redactie buitenland) PAMPLONA. Pamplona, de hoofd stad van Navarra, dreigt het slagveld te worden van de voor- en tegenstanders van de integratie van de provincie in het voor lopig autonoom geworden Baskenland. De openbare orde in de Baskische provin cies Viscaye en Guipuzcoa verslechtert zienderogen doordat de Baskische onaf hankelijkheidsbeweging ETA-Militar een golf van aanslagen uitvoert, die vooral gericht is tegen de politie. vooralsnog onduidelijk. Het is wel zo, dat Moskou recentelijk een scherpere propa gandacampagne tegen Peking voert. Dat is waarschijnlijk een reactie op de Chinese weigering van het Moskouse voorstel om normalisering van de weder zijdse betrekkingen te overwegen. De Chi nese leiding verklaarde, dat zelfs het overwegen van zo’n normalisering onmo gelijk zou zijn zolang de Sovjet-Unie haar militaire macht langs de Russisch-Chine- se grens zou handhaven. Peking eist dat deze militaire macht eerst teruggetrokken wordt, inclusief de Russische troepen die in Mongolië langs de Mongools-Chinese grens liggen. Volgens westerse, deskundigen liggen er 43 Russi sche divisies langs de Russisch-Chinese grns (elk ongeveer 10.000 man sterk) waar van drie divisies in Mongolië. In 1969 kwam het tot een hevige confron tatie tussen Russische en Chinese militai ren, waarbij aan beide zijden ettelijke do den vielen. Daarna hebben er in hetzelfde gebied herhaaldelijk kleine schermutselin gen plaatsgevonden. China eist na de laatste gebeurtenis van de Sovjet-Unie bestraffing van de schuldi gen en een waarborg, dat dergelijke inci denten niet meer voorkomen. Het gebied waarin de schermutselingen zich hebben voorgedaan is omstreden. Zo eist de Chinese Volksrepubliek verschei dene duizenden vierkante kilometers ge bied op langs de rivieren de Ussuri en de Amur. Dit gebied werd door het tsaristi sche Rusland van China afgenomen, het geen is vastgelegd in verdragen van 1858 en 1860. Peking beschouwt deze verdra gen thans als ongeldig en wenst er nieuwe onderhandelingen over. pend waren met mitrailleurs, hun slachtof fer in de knie. Vlak voor hun vlucht vertel den ze het slachtoffer dat dit slechts de eerste waarschuwing is. ’s Ochtends werd het politiebureau in Portugalete opge blazen. President Carter heeft met diverse concessies gepoogd de tegenstanders van de verkoop van 200 gevechtstoestellen van de typen F-15, F-16 en F-5E naar een ander standpunt over te halen. Die scho ten ten dele in de bewoordingen van het voorstel dat aanvankelijk als één pakket was voorgedragen, maar vooral in de toezegging dat de VS volgend jaar aan Israel nog twintig F-15’s zal verkopen en een gewillig oor zal lenen aan verzoeken om verdere leveringen in de toekomst. Echter: de invloedrijke senator Frank Church (democraat) riep uit dat de vre de een kans moet hebben en dat gegeven de pogingen om de onderhandelingen tussen Israel en Egypte weer op gang te brengen, dit niet bet juiste ogenblik voor verkoop is. In de Senaat heeft Wil liam Proxmire (democraat) een resolu- In de Madrileense gevangenis Caraban- chel hebben 400 gevangenen zichzelf woensdag en gisteren verwondingen toe gebracht en een gelijk aantal gedetineer den is in hongerstaking gegaan. De acties van de gevangenen zijn het gevolg van de oproep van de illegale vereniging COPEL (Coördinatie van Strijdende Gevangenen), die strijdt voor de verbetering van de omstandigheden, waaronder de Spaanse gedetineerden moeten leven. De oproep van COPEL had geen navolging in de andere Spaanse gevangenissen. Met 162 tegen en 150 stemmen voor werd het christen-democratische standpunt dat de nieuwe wet ongrondwettig zou zijn, verworpen. Het is nu bijna zeker dat het voorstel tot wet verheven zal worden. De Kamer van Afgevaardigden heeft er reeds zijn goedkeuring aan gehecht. De nieuwe regeling, die een van Euro pa’s meest vooruitstrevende abortuswet gevingen zal zijn, laat in de eerste drie maanden van de zwangerschap een volle dig vrije keus aan de vrouw of zij al dan niet abortus laat plegen. Want dat is het geval: sinds de Leidse straat aantrekkelijker is gemaakt voor de winkelende voetgangers is hij minder aan trekkelijk geworden voor de winkelende voetgangers. Een groot deel van het soort winkels waarvoor je even blijft dralen om dan naar binnen te gaap en iets te kopen, is opgeslokt door de altijd met verlies wer kende maar ook altijd door hun regering gesteunde vliegtuigmaatschappijen die het zich kunnen veroorloven in een van de duurste straten van Nederland een pand te betrekken waar per dag maar enkele men sen binnenstappen. Het zijn er nu al 22 (tweeëntwintig), te weten: KLM, Scandina vian Airlines, Kuwair Airlines, The Royal Jordan Airljnes, Aerolineas Argentinas, Iberia Airlines of Spain, Polish Airlines, Tunis Air, CP Air, Singapore Airlines, Japan Air Lines, Swiss Air, Air Bahama, Iceland Air, Thai Airways, Korean Air ways, Suid Afrika Airways, Alitalia, Iraqi Airways, Turkish Airlines, Czechoslovak Airways en Olympic Airways. TEHERAN (UPI). Het drukke deel van het zuiden van de Iraanse hoofdstad Teheran is gisteren voor het eerst het toneel geweest van heftige botsingen tus sen duizenden demonstranten en politie, zoals die zich eerder in 25 andere Iraanse steden als Gom, Tabrix, Kazeroun en Shi raz hebben voorgedaan. ROME (AP). De Italiaanse Senaat heeft gisteren de bezwaren van de chris- ten-democraten tegen een wetsontwerp ter legalisering van abortus weggestemd in een aan de nieuwe abortuswetgeving voorafgaand debat. Neder- eatieve igepast en. Op ligging aatsen, i, weg- aange- an een dt om- Als je in een stad al niet eens meer fout kunt parkeren, is er iets goed mis. Ik durf te zeggen dat ik, als geboren Amsterdam mer en overtuigd automobilist, de kansrij ke plaatsen in de binnenstad waar je een legale parkeerplaats kunt vinden, of an ders een illegale die weinig risico op een bekeuring inhoudt, wel zo’n beetje ken, maar de laatste maanden heb ik toch de grootste moeite mijn auto op een rederijke plek kwijt te raken. De oorzaak is een orgie van opbrekingen, die de binnenstad tot een doolhof maken waarin je de ene straat niet in mag, om daarna op de vol gende gracht te ontdekken dat je dood loopt op een ópbreking die je weer nood zaakt terug te gaan naar AF vanwaar je, de tegengestelde richting van daarnet kiezend, na enig gehannes en het nodige omrijden aan de andere kant van de op brekingen terecht blijkt te komen waar je een kwartier geleden ook al op was afge knapt. Veel automobilisten steken op zo’n moment hun auto in brand of duwen hem met handkracht de gracht in. trijfël constructie-informatie, plattegronden en dergelijke gevonden. In Italië gaat men zondag naar de stem bus. Inzet vormen de gemeenteraadsver kiezingen die duidelijk door het geweld van de laatste weken zijn beïnvloed. De verkiezingspropaganda stond in het teken van de algemene bestrijding van terreur. De twee maanden oude christen-democra tische minderheidsregering van premier Andreotti zal voor het eerst een duidelijk beeld kunnen krijgen van de stemming in het land. De gevolgen van de aanslagen, rellen, betogingen en stakingen en het ant woord daarop van de regering zullen de uitslag van deze verkiezingen zeer sterk kunnen beïnvloeden. In San Sebastian (Guipuzcoa) werd in de nacht van dinsdag op woensdag een poli- tie-auto onder mitrailleurvuur genomen; één politieagent werd op slag gedood en drie andere inzittenden liepen verwondin gen op. Op de plaats van de aanslag vond men een groot aantal kogelhulzen van het merk „Parabellum”, een munitiesoort die altijd wordt gebruikt door ETA-Militar. Tot nu toe heeft geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor deze aanslag opgeëist. Dinsdagochtend werd in Pam plona pen rijdende politiejeep opgeblazen. Eén politieagent kwam daarbij om het Woensdagavond kwam het in Pamplona tot confrontaties tussen extreem-rechtse en extreem-linkse groeperingen. De ex treem-rechtse groepen, herkenbaar aan een armband in de kleuren van de Spaan se vlag, waren gewapend met stokken, ijzeren staven en pistolen. Volgens oogge tuigen liepen politieagenten in burgerkle ding in de extreem-rechtse groeperingen mee. Tijdens de gevechten tussen de extre misten hoorde men kreten zoals „Leve de guerrillastrijders van Christus Koning” en „Leve de ETA”. Bij de charges van de politie, die de beide partijen trachtte te Scheiden, liepen twee politieagenten mes- steken op. Hoewel de spanning in Pamplo na voelbaar was, deden er zich geen inci denten voor. Het grootste struikelblok is het Leidse- plein, waar dinsdag dan ook tweehonderd taxi’s en een aantal bussen het verkeer een uur lang hebben lamgelegd, om een paar concessies van het Amsterdamse gemeen tebestuur af te dwingen. Al die ellende wordt veroorzaakt door een herstructure ring van de omgeving van het Leidseplein, waardoor nog meer voetgangersgebied kan worden toegevoegd aan de Leidse straat, die, zoals bekend, al jarenlang al leen toegankelijk is voor voetgangers en een tram over enkel spoor. Politieke waarnemers menen dat ETA- Militar alles op alles zet om een klimaat van terreur te scheppen, die het streven naar een onafhankelijke Baskische staat moet rechtvaardigen. De toeneming van het geweld in het Baskenland schijnt sa men te hangen met de vordering van de definitieve tekst van de nieuwe democra tisch Grondwet in Spanje. pe meerderheid voor het plan zou uit spreken, aangezien dan geen verdere se- naatsbehandeling zou volgen en een eventuele afwijzing van de leveranties door het Huis van Afgevaardigden geen feitelijke betekenis meer zou hebben voor Carters beleid op dit punt. Zowel Huis van Afgevaardigden als Senaat moeten zich tegen het voorstel verklaren om het te kunnen tegenhouden. Volgens de Chinezen zijn de Russen on geveer vier kilometer diep op Chinees grondgebied doorgedrongen. Zij zouden tie voorgedragen die afkeuring van de wapenverkoop inhoudt. Een van de andere tegenstemmers, de republikein Ted Stevens, die straks ook in de Senaat aan het woord zal komen, betoogde dat de F-15 zo’n geavanceerd vliegtuig is, dat het aan niemand mag worden verkocht. Intussen heeft voormalig presidentieel assistent Mark Siegel, die met het oog op de verkoop van wapens naar Saoedi- Arabië en Egypte ontslag nam, gezegd dat de Saoedische koning Chaled presi dent Carter in januari in Riad heeft „ge waarschuwd” dat hij onmiddellijke af handeling van de verkoop van de vliegtuigen verwachtte. Daaraan ver bindt Siegel de conclusie dat Carter door de knieën is gegaan voor Saoedische dreigementen de olieprijs te verhogen als geen vliegtuigen worden geleverd. Het Witte Huis heeft inmiddels Siegels bewe ring als „totale verzinsels” bestempeld. leven en gewond. ag het Het is Harten lens de ■tier in- int van fer ver- ng van Kasteel e klein FRANKFORT (DPA). Twee Tsje- choslowaken, die woensdag een Tsjecho- slowaaks verkeersvliegtuig met 35 passa giers kaapten en naar Frankfort lieten vliegen, zijn op rechterlijk bevel in hech tenis genomen. De rechter motiveerde de arrestatie met het argument, dat de 27-jarige taxichauf feur Josef Katrincak en diens 26-jarige collega Radomir Sebesta een „aanslag op het luchtverkeer” hadden gepleegd en zich tevens aan vrijheidsberoving hadden schuldig gemaakt. Katrincak had het vliegtuig op weg van Praag naar Brno gekaapt en daarna koers laten zetten naar Frankfort. Hij dreigde een koffer met ontplofbare stoffen te laten ontploffen. De vrouw van Katrincak is niet gearres teerd. Zij mag zich aan haar twee kinderen wijden, die in een tehuis in Frankfort zijn ondergebracht. Daar mag u van mijn dan nog Sabena, Britishe Airways en Gulf Air op het aan sluitende Leidseplein bij optellen, alsook de wat onduidelijke reisbureaus en toeris tenorganisaties in de Leidsestraat: Jugo- tours, Nationaal Marokkaans Reisbureau, Hotelplan Reizen, Reisadviesbureau Ha german, Pakistan International, Griekse Nationale Organisatie voor Tourisme, VCK Reisbureau, Nationaal Zwitsers Reisbureau, Cornelder Vliegreizen, Grey hound en reisbureau Havas, die ook niet te beroerd zullen zijn om nu en dan een vliegreisje te verzorgen. Voor een typische winkelwandelstraat lijkt zo’n samenklontering van kantoren waar je als normaal mens hooguit eens per jaar binnenstapt (en dan nog maar in één van de 25 c.q. 36 stuks) funest. Natuurlijk zijn er ook nog wel gewone koopwinkels en gebruikszaken in de Leidsestraat, ik heb ze uiteraard voor u geteld: 8 kleding zaken, 6 restaurants-snackbars, 4 schoen winkels, 4 souvenirwinkels, 3 boekhan dels, 2 klokkenwinkels, 2 tapijtenwinkels, 2 uitzendbureaus, 2 comestibleszaken, 2 cafés, 2 parfumerieën, 2 sigarenwinkels, 2 fotografen, 2 winkels met Chinese artike len, 1 kunstkitschwinkel, 1 posterwinkel, 1 Metz, 1 parapluzaak, 1 meubelzaak, 1 bril lenwinkel, 1 muziekhandel, 1 English Bookclub, 1 vegetarisch voedselwinkel, 1 grammofoonplatenzaak, 1 juwelier, 1 bankbetbakker, 1 bakker, 1 ijssalon en 1 automatiek. En dus, niet te vergeten, 22 luchtvaartmaatschappijen en 11 reisbu reaus. Niemand maakt mij wijs dat dat een gezonde verhouding is voor een voetgan- gersstraat die winkelstraat wil zijn. ROME, TURIJN, MILAAN. In Italië blijft het na de dood van oud-premier Aldo Moro rumoerig. Extremisten hebben gisteren in Milaan een bankier neergeschoten. De man werd aan zijn benen gewond. De bankier is de derde vooraanstaande Milanees die deze week werd beschoten. De anderen zijn een hoge functionaris van de gezondheidsdienst en de directeur van een chemische onderneming. De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Cossiga heeft zijn ontslag bij pre mier Andreotti ingediend. Laatstgenoem de heeft dit ontslag geaccepteerd. Aanlei ding van de ontslagname is de dood van oud-premier Aldo Moro. De extremisti sche groepering Rode Brigades bracht Mo ro om het leven na hem bijna twee maan den te hebben vastgehouden. Kritiek op het regerings- en politiebeleid hebben minister Cossiga doen besluiten zijn functie neer te leggen. Meer dan 50.000 politiemannen en militairen hebben vruchteloos geprobeerd de ontvoerde Mo ro en de betrokken leden van de Rode Brigades te vinden. Door ontslag te nemen nam minister Cossiga de volledige verant woordelijkheid voor het falende opspo ringsbeleid. De radicale leider Pannella en de neofas cist Almirante zeiden in een reactie op Cossiga’s besluit dat niet alleen de minis ter moet aftreden maar het gehele kabinet- Andreotti. In Milaan is een woning gevonden die als basis van de Rode Brigades werd gebruikt. In het huis werden wapens, munitie, bom- De voorlopige balans van de geweldda digheden in het Basketland, waar maan dag een nieuwe pro-amnestieweek voor de Baskische gevangenen begon, is vier do den en acht gewonden. De hervormingen binnen het Spaanse politie-apparaat, waarbij de leden van het korps meer in spraak krijgen over hun standplaats, heb ben aangetoond dat de helft van de poli tieagenten in het Baskenland overplaat sing heeft aangevraagd naar andere delen van Spanje. Gistermiddag kwam het tot een schietpartij in Guernica (Viscaye) tussen de politie en drie man, die in een gestolen auto wilden stappen. Twee van de drie verdachten werden in het vuurgevecht ge dood en de derde is nog voortvluchtig. De politie vond in de auto twee mitrailleurs, een pistool en een aanzienlijke hoeveel heid munitie. Men vermoedt dat de drie personen bezig waren met een actie van ETA-Militar. In Bilbao ontvoerden zes ge wapende mannen eveneens gistermiddag de eigenaar van een fabriek. Buiten de stad schoten de ontvoerders, die gewa- DAKAR (AFP). De volksorganisatie van Zuidwest-Afrika (SWAPO), de natio nalistische beweging in Namibië, heeft dringend humanitaire hulp gevraagd voor de Namibische vluchtelingen die te lijden hebben gehad van de recente Zuidaffri- kaanse aanval op de vluchtelingenkampen in Angola. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ame rikaanse Senaat heeft president Carters voorstel om gevechtsvliegtuigen te ver kopen aan Saoedi-Arabië, Israel en Egypte zonder verdere aanbeveling bij staken van de stemmen met 8-8 door gestuurd naar de Senaat. Dit betekent enerzijds een krappe overwinning voor Carter, wiens plannen op heftige weer stand zijn gestuit, maar anderzijds ook dat in de Senaat nu alle sluizen van de retoriek zullen worden opengezet bij een debat over de vraag of de VS thans voor vijf miljard dollar aan wapens naar het Midden-Oosten moeten zenden en of der gelijke technisch vooruitstrevende wa pens aan Israels potentiële tegenstan ders moeten worden geleverd. De politie heeft de regering-Suarez om harde maatregelen gevraagd om het ter rorisme efficiënt te bestrijden. In een communiqué verklaart de Vereniging van Spaanse Politieagenten moe te zijn van de „hypokritische’’ manier, waarop terroris ten en andere misdadigers veroordeeld worden. Zonder het met name te noemen wijst de politie op de ineffenciënte werk wijze tussen de rechters en het politie apparaat, waardoor sommige veroordeel den na een kort verblijf in de gevangenis weer vrij worden gelaten. De olie uit de afgelopen zaterdag in tweëen gebroken Griekse tanker Eleni V heeft de Engelse kust bereikt. Er ligt een dikke laag op de stranden tussen Winver- ton, Norfolk en Lowerstoft. Op de foto ploetert een jongen door de olie op het strand bij Lowerstoft. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3