■n ■■MHI V s AW o* NS krijgen 8,6 AM miljoen extra SLEUTEL UIT DE LUCHT Onderzoek gevraagd naar steunfraude Deel akkoord LICHT OPLOPENDE KOERS textiel-CAO LOKAAL-GERICHTE SECTOR STAND HYPOTHEEKRENTE Amsterdams grachtenboek Conflict dreigt bij Grontmij VAN VEEN ROEPT OP TOT NIEUW ELAN IR 1 beurs deze week IMI itatikSty 1 11 |iw| l ffilg £5 I I 3 Door VVD-kamerlid Keja Geruststelling tl sar’? ng in MISVERSTAND OVER CAO’S ■IL*! ft» 41 12 13 ZATERDAG I 3 M E I 19 7 8 ECONOMIE I o o rd. Moederdag. Even onze neus laten zien. Ze geniet er van. En wij ook. Met ons autootje. Anders kan het toch niet? 1 UTRECHT (ANP). In een voorlopige reactie op het.in Brus sel bereikte akkoord over de Eu ropese landbouwprijzen heeft het dagelijks bestuur van de Voe dingsbonden FNV laten weten dat het niet ontevreden is over het resultaat. Het percentage - 2,25 - dat uit de bus is gekomen ligt aardig in de lijn van wat de Voe dingsbonden voor ogen stond. De gevolgen voor de consumenten prijzen, een stijging met 0,2 a 0,3 procent, vinden de Voedingsbon den aanvaardbaar. FNV tamelijk tevreden met (ADVERTENTIE) 126 O O, (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 9 mei. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank jen. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Annuiteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget UTRECHT (ANP). De Nederlandse Spoorwegen hebben van het rijk 8,6 mil joen gulden extra gekregen in het kader van het extra werkgelegenheidsporgram- ma 1978. Dit staat in het NS-blad De Koppeling. Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel Dat de bestemmingsheffing is verlaagd van 1,5 tot 0,5 klopt met eerdere voorspel lingen van de bonden. Die hadden al ge waarschuwd, dat het met de heffing - bestemd voor het wegwerken van over schotten - fout zou lopen omdat niet goed was vastgelegd hoe het geld moest worden besteed. Ze hadden eveneens voorspeld, dat er vervolgens zou worden „ingewis seld” bij het vaststellen van de prijzen, hetgeen nu ook is gebeurd. Is het waar, vraagt Keja, dat door deze actie het werkloosheidscijfer in Groesbeek en omgeving plotseling van 450 naar 225 is teruggelopen? Volgens hem moeten deze gebeurtenissen de minister aanleiding ge ven ook in de rest van ons land meer activiteiten te ontplooien om aan deze ont duikingen een eind te kunnen maken. DEN HAAG. Het WD-Tweede-Kamerlid Keja vindt dat er een verder onderzoek moet worden ingesteld naar de steunfraude, ontduiking van sociale wetten en belasting fraude. De WD-er schrijft dat in vragen aan de minister van Sociale Zaken, waarin hij wijst op het feit dat in Groesbeek en omgeving 110 personen worden aangehouden die ten onrechte voor meer dan 1 miljoen gulden aan sociale uitkeringen hebben ontvangen. Keja wijst de minister in zijn vragen ook op geruchten dat in Brabant ’s nachts bus- sen met arbeiders naar de haven van Ant werpen vertrekken, die dan overdag voor controle door de arbeidsinspectie normaal te bereiken zijn. Het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening in Gelderland heeft gisteren mee- Afsluitprov. in proc.: 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1,25 1 1 2 2 2 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8,0 7,75 7,75 7,7 8,1 7,9 De Voedingsfederatie heeft ernstige be zwaren tegen de manier van besluitvor- gedeeld dat de daling van de werkloosheid in Groesbeek gedurende de eerste maan den van dit jaar niet veel groter was dan in de eerste maanden van 1976 en 1977, toen geen politie-acties werden uitgevoerd. Met het bij wijze van experiment op schorten van de interventieregeling voor melkpoeder en boter (die de producenten een minimumprijs garandeert) zijn de bonden akkoord. Wel zetten ze vraagte kens bij de voor het experiment gekozen periode: de winter, als het aanbod klein is. „Dat komt op hetzelfde neer als het meten van de belangstelling voor schaatsen in het hartje van de zomer”, zei een woordvoer der van de bonden. gebracht, terwijl de 7,25 procent óf uit de verkoop werd genomen óf in afgifte- prijs tot 99,5 procent werd verlaagd. Na de mislukte staatslening met een rente van 6,75 procent is dus het evenwicht op de obligatiemarkt nog niet hersteld. Maar de aandelenmarkt in Amster dam maakte zich daarover geen zor gen. Ook algemeen economisch nieuws, zoals de nog altijd tegenvallende indus triële produktie dit jaar met achterblij vende cijfers in vergelijking tot vorig jaar, maakte geen indruk. Men bleef zich richten op het nieuws van de dag dat nog steeds via jaarverslagen, jaar vergaderingen of berichten over het eerste kwartaal binnenkomt. De winst daling van Philips in de maanden janu ari, februari, maart 1978 veroorzaakte een koersdaling van rond 2,- voor het aandeel, maar Akzo kwam deze week 2,- vooruit, hoewel ook hier per saldo sprake was van een lagere winst. Hierin is vastgelegd, dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen, tenzij het voortbestaan van de onderneming in ge vaar dreigt te komen. In dat geval moet er eerst uitvoerig met de bonden worden overlegd. UTRECHT (ANP). Werkgevers en werknemers in de textielindustrie zijn het tijdens het zesde gesprek in het CAO- overleg eens geworden over de werkgele genheidsparagraaf. Dit heeft het bestuurslid Wil Verstraeten van de Industriebond NKV gisteren be kendgemaakt. Over de materieële zaken, zoals de mini mumprijscompensatie, de extra compen satie voor het duurdere aardgas en een extra vakantiedag voor alle werknemers (46.000), hebben de partijen geen overeen stemming kunnen bereiken. Ook voor de wachtdag bij ziekte en de integratie van alle beroepsgroepen in een CAO bleven de meningen verdeeld. Op 23 mei zal worden geprobeerd de standpun ten dichter bij elkaar te brengen. De voedingsbonden FNV verwijten de onderhandelaars van het bedrijf, waarbij 1150 mensen werken, dat zij „boodschap penjongens van de directie” zijn. In een gisteren uitgegeven verklaring zeggen de bonden, dat bij de onderhandelingen van donderdag belangrijke zaken als een ar beidsplaatsenovereenkomst en vervroeg de uittreding grofweg van de tafel worden geveegd. De Grontmij zou bovendien niets willen weten van integratie van de diverse beroepsgroepen in een CAO. Een andere grief van de bonden is, dat het vakbondswerk binnen de onderne ming van directiewege wordt tegenge werkt. Het eerstvolgende overleg is op 17 mei. Een dag later zal de landelijke vakgroep van de voedingsbonden met kaderleden uit het hele land de dan ontstane situatie bespreken. HAARLEM. Er kan enig misverstand zijn ontstaan over de uitbetaling van prij scompensatie van 1,1 procent per 1 juli. Dat geldt voor cao’s waarin staat bepaald dat de prijscompensatie per 1 januari en per 1 juli worden uitbetaald. Er zijn even wel ook nog cao’s, met name voor kleinere bedrijfstakken, waarin is overeengeko men dat de prijscompensatie wordt uitge keerd per 1 april en 1 oktober. Van het geld dat de NS is toegewezen, is bijna zeven miljoen gulden bestemd voor projecten van de spoorwegen zelf. De rest gaat voornamelijk naar vier busonderne mingen (dochtermaatschappijen van de NS). Aan de subsidie is de voorwaarde gesteld dat het werk voor 7 augustus be gint en binnen één jaar is voltooid. 8,0 7,75 8,0 7,75 8,3 7,7 7,5 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 8,0 7,75 8,0 7,75 8,3 7,7 7,5 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 Ter geruststelling daarvan verklaar de deze week de nieuwe president Mil ler van het Amerikaanse centrale ban kwezen dat het in 1978 met de inflatie UTRECHT (ANP). Bij het cultuur technisch bedrijf Grontmij, dat zijn hoofdkantoor in De Bilt heeft en vestigin gen over het hele land, dreigt een CAO- conflict. 8,0 7,75 7,75 7,9 8,3 7,9 (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Deze week bleef de beurs van Wall Street aanvankelijk hangen op het niveau van de vorige week dat in drie dagen tijds 20 punten van de top had doen afgaan. Bij nog altijd flinke dagelijkse omzetten bleef het koerspeil aan nauwe schommelingen bloot staan en hielden de tegengestelde meningen elkaar vrijwel in evenwicht. Voor de Amsterdamse effectenbeurs stond de meer lokaal gerichte sector in het teken van een licht oplopende koersbeweging, maar waren de internationals door binnenkomend bedrijfsnieuws over het eerste kwartaal verdeeld. Deze financiële bijdrage volgt op het besluit van de nieuwe regering om de stimulering van de werkgelegenheid on der andere via subsidies voort te zetten. De regering heeft in totaal 250 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor aanvul lende werkzaamheden op het gebied van grond-, weg- en waterbouw en staalpro- jecten. In Wall Street leek de hausse van april te zijn uitgewoed. Deze week al thans bracht eerst geen herstel voort na de scherpe reactie van de vorige. De aanleiding tot terughoudendheid was van meer binnenlandse aard, want de dollar bleef uitstekend op niveau en boekte zelfs nieuwe verbeteringen toen bekend werd dat de OPEC-landen in elk geval dit jaar geen olieprijsverho gingen zullen doorvoeren. Ook zal de Amerikaanse dollar de munt blijven waarin de olie kan worden betaald. Voor Amerika’s energiepositie is dit een flink pluspunt. Maar het Ameri kaanse publiek bleef desondanks deze week toch aan de verkoop of liever gezegd winstnemingskant. Zonder de steeds weer opduikende aankopen van de institutionele beleggers in dat land zou Wall Street meer terrein hebben moeten prijsgeven. De publieke ongerustheid was vooral gericht op de vrees voor nieuwe rentes tijgingen omdat elke dag een verhoging van het officiële disconto werd ver wacht. Kort geleden zijn de meeste Amerikaanse banken tot een rentestij ging tot 8,25 procent overgegaan, maar een officiële discontoverhoging zou die stijging weleens kunnen doortrekken naar nóg hogere niveaus, zo was al thans de publieke opinie. Maar toen de verwachte discontoverhoging een feit werd en van 6,5 procent op 7 procent werd gebracht, reageerde Wall Street geheel anders dan de verwachting. De apathie werd afgeschud en de index van Dow Jones sprong 12 punten om hoog. Opnieuw waren het de beleg gingsmaatschappijen en institutionele beleggers die de markt redden en de hausse deden hervatten. Er bestaan voor de bedrijven veel ma nieren om hun verloren gegane ruimte in onze economie te herwinnen. Maar zij moeten zich daarbij laten leiden door het principe van innovatie. Hoewel in ons land te laat is begonnen met innovatie, huldigde Van Veen het principe „beter laat dan nooit”. Op de wereldmarkt voltrekken zich nu grote structurele veranderingen. Het is dringend gewenst dat het Nederlandse be drijfsleven hierop geestdriftig reageert. Het behoeft immers geen betoog dat ons land in economisch opzicht zeer afhanke lijk is van de mate waarin het bedrijfsle ven zijn positie op de wereldmarkt weet te handhaven en zo mogelijk weet te verster ken, aldus de VNO-voorzitter. Als Neder land zijn rol op de internationale markt wil behouden, zal het snel moeten beginnen met de vervaardiging van nieuwe produk- ten. Maar volgens Van Veen heeft ons land het niet gemakkelijk deze opdracht naar behoren uit te voeren. De export ontwik kelt zich teleurstellend, terwijl de invoer toeneemt. Het ondernemingsklimaat in ons land moet zich beter ontwikkelen. Er moet een zodanig klimaat komen dat het bedrijfsleven nieuwe impulsen ontvangt om wezenlijk met innovatie bezig te kun nen zijn, zo zei Van Veen. OOSTERBEEK-RENKUM. Een parachutist van het RED DEVILS FREE FALL-team landt op het gazon voor het nieuwe AIRBORN-museum met de sleutel voor de openingshandeling (zie foto). De nieuwe behuizing van het museum werd geopend door Majoor Generaal R. E. Urquhart bevelvoerder tijdens de slag om Arnhem over plm. 10.000 Engelse soldaten. De merkwaardige hausse in aandelen Hoogovens die vorige week al begon nen was, kwam evenwel tot een einde en het aandeel moest een stevige reac tie ondergaan. Overigens bestond er ook deze week opmerkelijke belang stelling voor allerlei speculatief materi aal. Van Gelder Papier zag door enige opbeurende geluiden in de jaarverga dering een koersstijging optreden van 27,- tot 35,-, VMF Stork kwam van 30,- op 40,-, ook Rijn-Schelde-Verol- me schoot flink omhoog, hoewel hier later in de week terrein moest worden prijsgegeven. in de Verenigde Staten wel los zal lo pen, hoewel de officiële jaarschatting van de regering zelf vorige week in hogere richting werd aangepast en nu op zeker 7 procent is gesteld. Dit is aanzienlijk hoger dan in ons land, waar vooraanstaande economen als de direc teur van het Centraal Plan Bureau en de president van de Nederlandsche Bank een percentage van 4 tot 4,5 pro cent niet onmogelijk achten, ondanks de prijsstijgingen in de afgelopen twee maanden. Maar in het voorjaar lopen de prijzen seizoenmatig altijd iets meer op door de overgang naar nieuwe oog sten en de weer aanvullende voorraden naar de winteruitverkoop. Wel liet deze week ook de obliga- tiesector van de Amsterdamse beurs het hoofd duidelijk hangen. Liet de week aanvankelijk enige neiging zien tot koersherstel, waardoor de nieuwste 6,75 procent staatslening zijn emis- siekoers van 99,5 procent op een haar na weer kon bereiken, in het midden van de week moest deze lening onver wacht weer een half procent laten val len en was daarmede met de rest van de obligatiemarkt tamelijk flauw ge stemd. Dit kwam door de stortvloed van nieuwe leningen die deze week het Damrak overspoelden met renteper centages van 7,25 tot 7,5 procent. Bo vendien hadden ook de hypotheekban ken al maatregelen genomen in de ver- kooppolitiek van hun pandbrieven. De 7,5 procent-pandbrief werd in afgifte- prijs van 101 procent op 100 procent De spoorwegen besteden het geld onder andere aan de verbetering van de perrons van een aantal stations. In Den Bosch worden twee loswegen verbeterd. Verder dekt de subsidie gedeeltelijk de kosten voor verbetering van de spoorbaan bij Arnhem, de aanleg van een parkeerterrein bij Sittard en de sanering van het emplace ment Boschpoort in Maastricht. Boven dien wordt het bewegingswerk van de Drug over de Smildervaart in Meppel en aan de brug over het Noordhollands ka naal in Purmerend vernieuwd. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen- ■mmn tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. UTRECHT (ANP). „Innovatie is het toepassen van vernieuwingen”, zo omschreef voorzitter mr. C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) dit nieuwe begrip gisteren op een bijeenkomst in Utrecht met als onderwerp „innova tie, een nieuw élan”. Beleggingsaankopen deden Audet oplopen van 510 tot 535. Wereldha ven steeg van 120 op 125, terwijl meevallende of gunstige jaarverslagen Buhrmann Tetterode deed stijgen van 67,- op 71,-. Telegraaf van 116 op 123 en Elsevier van 263 op 270. Flauw was deze week echter gestemd voor ACF en Schuitema die rond 5,- terug moesten, terwijl Océ-Van der Grinten op het eerste kwartaalresultaat een daling onderging van 153 tot 147. Zeer vast lagen tenslotte de claims van BAM-holding voor de deze week gehouden aandelensmissie. Bij een prijs gebaseerd op de laatste note ring van het oude aandeel a 4,40 steeg de claimwaarde tot rond 8,-. Een geweldig resultaat dus. Hans Tulleners (rechts), schrijver, in gesprek met wethouder Goekoop van Amsterdam, op de tentoonstelling van tekeningen van Tim Killian. Hans Tulle ner schreef het boek Amsterdamse Grachtengids, dat gistermiddag op een binnenplaats van het Historisch Museum werd gepresenteerd. De tekeningen van Tim Killian verluchtigen het boek van Pulleners. Europees landbouwakkoord ming in Brussel, waar ieder land vetorecht heeft. De Voedingsbonden vinden, dat er voor het nemen van besluiten snel een meer democratisch systeem met gewogen meerderheden moet komen. Ze vragen zich overigens af, of over zaken als de landbouwprijzen wel politieke beslissin gen moeten genomen die - naar hun me ning - in feite niet stoelen op doordacht sociaal-economisch rekenwerk. „Het zijn puur politieke beslissingen die hier en daar met een sociaal-economisch sausje worden overgoten, eigenlijk zou het andersom moeten”, aldus de woord voerder. Opmerking: De hypotheekrente is bij alle banken gelijk gebleven. De onderlinge verschillen blijven voortduren, geldleners dienen hierop bij het kiezen van een financier attent te zijn.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13