Sovjets vrezen Chinese toeristen met camera ik n Noorse soldaat heeft hard leven Moskou bang voor pottenkijkers 0 I u r? 3 ÉL V I I Je- It, PM Ml- pib jh I I door Jan Gerritsen Schieten Goede buurman I FINLAND IS s! v-Skibotn De begroeting was formeel, maar toch zo hartelijk mogelijk geweest. „Gegroet gospodin Jagodkin”, zei kolonel Egil Lund, de Noor. En zijn Russische tegenspeler antwoordde: „Ook u mijn beste groeten, Herr Oberst Lund. „Gospodin” en „Herr Oberst” waren de enige vreemde woorden die de beide grenscommissarissen gebruik ten Als altijd ging het gesprek daarna via tolken voort. Wodka en een overvloedig maal stonden gereed. Het was aangenaam warm in de ruime tent, die stevig was vastgenageld in het meters dikke ijs. De twee mannen gooiden hun lijnen uit in het wak dat hulpvaardige handen hadden geboord. De grenscommissarissen van Noorwegen en de Sovjet-Unie begonnen hun vispartij op het j kleine meertje dicht bij Europa’s noordelijkste grens. Jol =Hammerlest f Korasiokv Kirkenes'y Iy j- Noren en Russen doen zo vriendelijk mogelijk Unie hebben. Op verzoek van de regering in Oslo houden de NAVO- plezieren: ook hier vreest Moskou pottenkijkers. Een laatste belangrijke factor in de Noorse buitenlandse over Spitsbergen, dat door veertig staten, waaronder Neder land en China, is getekend. Dit verdrag spreekt alleen over Volgens de politieke denkers heeft de „Noorse balans” bijge dragen tot de relatieve stabiliteit in heel Scandinavië. Er is achter de grens die Noorwegen en het tsaristische Rusland al ruim een eeuw te voren, in 1826, waren overeengekomen. De grens ziet er zelfs relatief vriendelijk uit: jaarlijks worden de palen geel en rood groen geverfd. Er is een elektronisch hek, vooral bedoeld om rendieren de doortocht te verhinderen. Want deze dieren zijn voor hun 300 eigenaren, allen Lappen, hun ge wicht in talloze muntsoorten waard. Sinds 1964 is er een „rode telefoon” tussen de Noorse en de Russische grenscommissa- ris. Vooral ’s zomers is die bijna dagelijks in gebruik: het grensakkoord van 1949 verbiedt „beledigend gedrag” en fotogra feren bepalingen waaraan toeristen, vooral dus de Chinezen onder hen lak hebben. 5 3LAD bewaken, lijkt verveling de grootste vij and. De winter is lang, ten minste acht maanden, en hard: 40 graden vorst is geen uitzondering. Sneeuwstormen isoleren de zeven buitenposten elk met twintig man soms dagenlang van de buitenwereld. Ruim twee maanden lang komt de zon niet boven de kim. Via de E 6 naar Oslo is 2500 kilometers ver en het leger vergoedt maar één vliegretour om de drie maanden voor een verlof van acht dagen. De discipline is strenger dan bij troepen die niet voortdurend worden geconfron teerd met de altijd bemande verrekijkers aan de andere kant. Grappen worden niet op prijs gesteld, want de Sovjets reageren vaak anders dan verwacht kan worden. Dat bleek na de schijnexecutie die twee Noorse luitenants op touw zetten, enkele honderden meters van een Russische uit kijkpost een incident waarover de No ren met pretogen vertellen. Een van de twee luitenants was als kok verkleed. De andere luitenant voerde een groep van zes soldaten aan, die de kok geboeid meevoerden. Op enkele tientallen meters van de grens verwijderd werd de kok geblinddoekt aan een paal vastgebon den. De zes soldaten traden terug, richtten hun geweren en vuurden op bevel van him luitenant hun losse flodders in de richting van de veroordeelde kok. Deze liet zijn bovenlichaam vallen, zoals een gefusilleer de betaamt. De zes soldaten maakten de kok los van de paal en begroeven hem, een eindje verderop, in een tevoren opgedolven graf in de dikke sneeuw. Een half uurtje later viel de duisternis in, waarna de terechtge stelde en zijn maats gniffelend huiswaarts gingen in gespannen afwachting van de Russische reactie. Die kwam op de eerst volgende bijeenkomst van de grenscom- missarissen. Spitsbergen is militair van weinig belang. De Noren vrezen een „goldrush” als zal blijken dat het juist is wat de geologen „Wij hebben er uiteraard volledig begrip voor dat het Noorse leger de discipline moet bewaren, betoogde de Russische ko lonel. Maar wilden de Noren een terecht stelling voortaan niet meer zo dicht bij de grens uitvoeren „opdat de rust niet ver stoord wordt?”. Hoe gedisciplineerd ook, de 500 man Noorse troepen langs de rustige grens, verkeren bij voorbaat in de positie van een terdoodveroordeelde aan een paal in het geval van Russische agressie. „We kunnen ze niet tegenhouden”, erkent kolonel Per Hansen, de plaatselijke commandant, „maar we kunnen wel schieten. Schieten en blijven schieten, dat is onze opdracht”. Kolonel Hansen weet echter ook dat een Russische aanval niet de weg via Kirkenes zal nemen. Via Finland kan de aanvaller viermaal zo snel de provincie Troms berei ken, 500 km van Kirkenes naar het Westen. Hier bevindt zich de ruggegraat van de Noorse verdediging van de drie noordelij ke provincies, die samen ongeveer even groot zijn als Nederland, België en Dene marken samen. De pakpaardencompagnie van de Noorse brigade in Troms is de enige eenheid met paarden in oost en west. Op de slee kunnen de paarden, bijna allemaal van het beroemde Noorse fjordenras, 200 kg nuttige iastoneenemen. De paarden worden gebruikt op steile hellingen, waar gewone voertuigen niet J kunnen komen. j 1 In het barre Noorden is een goede buur man belangrijker dan verre vrienden. No ren en Russen beschikken elk over twee waterkrachtcentrales in de grensrivier. Ze leveren elkaar elektriciteit als de ander in moeilijkheden raakt. Zoals vorig jaar juni toen een verschrikkelijke sneeuwstorm de elektriciteitsvoorziening aan Russische kant een week lang verlamde. Met de elek triciteit die de Noren leverden, werden ook de radars en afluisterapparaten aan de Sovjet-kant gevoed, zoals ook omgekeerd Noorse militaire installaties soms op Rus sische energie draaien. Voor de 500 Noorse soldaten die de grens Kolonel J.: „Hoe gaat het met uw fa milie?”. Kolonel L.: „Uitstekend, dank u zeer, maar de winter duurt ditmaal wel erg lang”. Kolonel J.: „Dat ben ik met u eens. Maar vertelt u eens: verwacht u deze zomer weer veel toeristen?”. De vispartij was een plannetje van de Rus geweest en de Noor had diens uitnodi ging uiteraard graag aanvaard. Nu kwam dus het probleem ter tafel waar het de Rus om begonnen was. Ditmaal ging het niet over verdwaalde rendieren of over het gebruik van de watervallen in de Pasvi- kelv, de grensrivier, voor opwekking van elektriciteit. Kolonel J.: „Denkt u dat komende zomer veel Chinese toeristen in uw gebied tomen?”. Kolonel L.: „De „Chinezen” zijn wel in de meerderheid. Maar ik kan geen verschil men tussen Japanners, Koreanen en Chi- lezen”. Kolonel J.: „Dat is jammer. Het is van >elang om te weten hoeveel Chinezen er uilen komen. Ziet u, de Chinezen maken overal moeilijkheden”. Het zijn dus meer de Chinezen dan NA- VO-toeristen die de Russen reden tot be zorgdheid geven aan hun noordelijke flank, de 197 kilometer lange grens tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie. De vrees, voor die kleine mannen met hun camera’s is bijna symbolisch voor de rust die sinds aar en dag bestaat aan een van de twee tukken landgrens (in Turkije is de ande re) die de Sovjet-Unie scheiden van een NAVO-lidstaat. Rust waaraan ook de No- ren veel is gelegen: verstoor de beer niet in i zijn waakzaamheid. Slechts eenmaal, in 1968, reden Russi sche tanks tot enkele tientallen meters van de grens, de kanonnen dreigend gericht op enkele tientallen Noorse soldaten die hun anti-tankgeschut terugrichtten. Aanlei ding voor dit Russisch optreden vormde" een NAVO-oefening in Finnmark, de noordelijkste provincie van Noorwegen. Sindsdien oefenen NAVO-troepen niet ho ger dan Troms, de naastbij gelegen provin cie, zo’n 500 kilometer van de Sovjet-grens. Van het kleine Noorse stadje Kirkenes (6000 inwoners) naar Moermansk, de grote Russische havenstad waar het poolijs dank zij de warme Golfstroom op ruime afstand blijft, is het slechts honderd kilo meter. Aan Noorse zijde wonen in een gebied van 4000 vierkante kilometer nog 5000 mensen en evenveel rendieren. De grens wordt bewaakt, door 500 Noorse sol daten en aan de andere kant door 1400 Russen, allen lid van de KGB, de gevrees de geheime politie. En verderop, bij Moer- mansk en daarachter, bevindt zich de grootste bundeling militaire macht die ter wereld wordt gevonden. betekent dat 50 km mar cheren, ’s winters 50 km skieën (langlauf) door heuvelachtig terrein. Protesten tegen oefe nen bij slecht weer, zoals niet lang geleden uit WDM-gelederen opste gen, zouden in Noorwe gen meewarig buiten de orde worden verklaard. Leren in leven te blijven als een alles verblinden de sneeuwstorm op steekt bij strenge vorst („stoppen en ingraven”) is een noodzaak waarvan iedereen overtuigd is. Hoe moet je soep maken van sneeuw, hoe kun je ademen als je onder een sneeuwlawine bent te rechtgekomen? Van het antwoord op die vragen kan je leven afhangen. Twee tot drie procent van de jonge Noorse sol daten kan de eenzaam heid in Bardufoss niet harden. Zij moeten wor den overgeplaatst naar het Zuiden, dichter bij hun familie. Buiten de kazerne, waar alcohol streng verboden is, is in Bardufoss alleen Ands Inn, een discotheek waar de toegang 15.50 kronen kost. Voor een flesje bier moet hier twaalf kronen worden neergeteld (een kroon is ca veertig cent). En de noorse soldaat ver dient er maar twintig per dag, omgerekend dus minder dan een kwart van het Nederlandse wettelijk minimumloon, dat Jan Soldaat voor zijn inspanningen krijgt. Het Kola-schiereiland is de Russische uitvalsbasis naar de Atlantische Oceaan. Moermansk en een hele reeks nieuwe ha vens ten oosten daarvan vormen de basis van de Russische „noordelijke vloot”, die in totaal 700 schepen omvat. Daaronder driekwart van de Russische kernonder- zeeërs die strategische raketten met atoomladingen kunnen afschieten naar het continent aan gene zijde van de Noord pool: Amerika. Daarnaast zijn er nog twee Russische divisies gelegerd. Vijfhonderd vliegtuigen kunnen vanaf achttien vliegvelden ingezet worden tegen de NA- VO-noordflank: Noorwegen. ï^^^^RrtSschieten van een Zuidkoreaans verkeersvliegtuig dat was verdwaald en hulp nodig had, bewees nog onlangs hoe zeer de Russen op het Kola-schiereiland pottenkijkers vrezen. Toch gingen 1200 Scandinaviërs, overwegend Noren, vorig jaar bij Kirkenes de grens over: via Moer mansk is een vakantie aan de Zwarte Zee de goedkoopste subtropische verlokking voor de bewoners van dit onherbergzame deel van de wereld: naar Odessa is even ver als naar Parijs. Maar de Noren hier hebben niks tegen de Russen. Ze herinneren zich nog heel goed hoe Russische troepen eind 1944 de Duitse bezetters uit Noord-Noorwegen verdreven. Vijfduizend Russen verloren daarbij het leven. Ze brachten wodka mee, ze waren vriendelijk en gedroegen zich keurig, afgezien van het stelen van horlo ges. In 1945 trokken ze zich weer terug dagen verlof. De reis per vliegtuig en trein naar huis wordt door de staat betaald. Hij heeft ook nog recht op één lang weekeinde, voor het overige is hij aangewe zen op Bardufoss. Er zijn veel cursussen (van ko ken tot vreemde talenjen sportwedstrijden, radio en sinds 1974 televisie (één programma), maar daar houdt het mee op. Op 120 km ligt de dichtst bijzijnde stad, Tromsö (45.000 inwoners), dat op gepaste wijze nageniet van zijn vooroorlogse re putatie van „Parijs van het Noorden”, aange naam maar duur. De dienstplichtigen delen met z’n zessen een slaapkamer. Er is tussen de bedden plaats voor een grote tafel, waarop de radio staat, wordt ge kaart en de geweren wor den gepoetst. De bedden zijn goed, als ook het eten (cafetaria-systeem), maar de dienst is hard; een maand na zijn aan komst in Bardufoss moet de nieuwe soldaat al ge- vechtsklaar zijn. Gedu rende negen maanden in Bardufoss brengt hij veertig tot zestig dagen in het open veld door. Het open veld betekent hier meestal dikke sneeuw, gure wind, kra kende vorst. Elke sol daat moet 50 km per 24 uur kunnen afleggen met zijn persoonlijke uitrus ting (20 kg) op zijn rug, alsmede zijn geweer (ruim 4 kilo), ’s Zomers Noorwegen en de Sovjet-Unie beschikken beiden in de Ba- rentsz-Zee over een continentaal plat van enorme lengte: op sommige plaatsen 1500 kilometer. Tot aan Spitsbergen toe, ecbter sinds enkele jaren een ontwikkeling die alle andere zeggen de Noren. Neen, zeggen o.a. Russen, Amerikanen en overschaduwt: de voortgaande groei van de Russische militaire Engelsen, Spitsbergen heeft een eigen continentaal plat een macht op het Kola-schiereiland. Daarover zegt de Noorse stelling die in Oslo resoluut van de hand wordt gewezen onder staatssecretaris van defensie Johan Holst, de belangrijkste verwijzing van het uit 1924 daterende soevereiniteitsverdrag strategische denker in Noorwegen: „Als militaire macht, meer dan nu het geval is, gebruikt gaat worden als instrument van buitenlandse politiek, dan verkeert Noorwegen in een uiterst territoriale wateren en de rechtskracht eindigt dus vier mijl uit kwetsbare positie”. Noorwegen is een van de drie rijkste landen ter wereld, maar de Noorse dienstplichtig soldaat wordt niet met de fluwe len handschoentjes van de welvaartsmaatschap pij aangepakt. In verge lijking met Noorse Olav heeft Hollandse Jan Sol daat een herenleven. Honderdvijftigdui- zend Noorse dienstplich tigen hebben hun diensttijd (twaalf maan den) grotendeels doorge bracht in Bardufoss, de belangrijkste legerplaats in Noord-Noorwegen (1500 militairen en 600 burgers). Bardufoss ligt in een uitgestrekte vlak te, omgeven door een grandioos landschap. De winter is hier, ruim bo ven de poolcirkel, lang en hard. Het vriest ge middeld twaalf graden Celsius (zes maanden lang), maar 40 graden vorst komt ook voor. Ruim twee maanden lang is er geen daglicht. De dienstplichtigen komen voor het overgro te deel uit het dichter bevolkte zuiden van Noorwegen. Er is gebrek aan dienstplichtigen: 40 procent van de 18-jarigen wordt afgekeurd, mees tal om psychologische redenen. Na drie maan den basistraining in Zuid-Noorwegen komen de soldaten naar Bardu foss voor de rest van hun diensttijd. Om de drie maanden krijgt Olav Soldaat acht Noorwegen heeft zich vrijwillig enkele belangrijke beperkin- de kust van Svalbard, de eilandengroep waarvan Spitsbergen gen opgelegd in zijn defensiebeleid. In vredestijd laten de het grootste eiland is, aldus de Noorse redenering. Noren de permanente legering van buitenlandse (NAVO-)troe- pen niet op hun grondgebied toe. Ook kernwapens zijn taboe in vredestijd. Deze beperkingen houden verband met de speciale positie van Noorwegen (vier miljoen inwoners) ten opzichte van voorspellen: ook hier zijn flinke olievoorraden. Een „Klondi ke Sovjet-Unie. Noorwegen en Turkije zijn de enige NAVO- ke”-situatie zou hier, aan de rand van de Noordpool, een landen die een gemeenschappelijke (land)grens met de Sovjet- ernstige verstoring van het uiterst kwetsbare ecologische even- - L™- wicht tot gevolg kunnen hebben, zeggen de Noren. Zonder twijfel hamert Oslo ook op dit argument om de Russen te partners ook enkele minder vérstrekkende beperkingen in acht om irritatie bij de Sovjets te vermijden. Dit geldt bijv, het patrouilleren met vliegtuigen in het gevoelige grensgebied en politiek is het „Noorse evenwicht” de balans die onderling in de Barentsz-Zee ten noorden van de Russische havenstad dient te bestaan tussen het NAVO-land Noorwegen, de van Moermansk en het Kola-schiereiland, waar de grootste militai- oudsher neutrale Zweden en de neutrale, maar door een re machtsconcentratie ter wereld wordt gevonden. NAVO- vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie verbonden Finnen, straaljagers vliegen niet verder dan 24 graden oosterlengte Zou in een van beide polen (Noorwegen of Finland) iets veran- (ruim ten westen van de Noors-Russische grens). De Noren zelf deren ten nadele van de huidige situatie van „evenwicht”, dan vliegen verder, tot 40 graden oosterlengte. zou dat logisch ook tot wijziging bij de andere pool leiden. i Met helikopters kunnen de Sussen 2000 man ineens in Noorwegen aan de grond zetten vanaf hun achttien vliegvelden op het Kola-schiereiland Noorse Infanterie - minimum trainingsstandaard: 50 km per etmaal op de ski met 20 kilo bepakking en geweer. -a. ï:^k X ■-!>■•* *»-.■ r». Tractoren zijn een praktisch vervoermiddel in het barre noorden van Noorwegen. En: elke boerenjongen kan ze bedienen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19