G lem ■s 'i V r ANN Accent op hardrock NN Paul Wolfs winkel Kulverhalen Voor het overige Concertagenda Koperen feestje Thin Lizzy Tendens 't Ging goed 7/ ■t 30 CHE, 5 van full- a. 17 i/JV. d en en. Alge- De man die vorig jaar tegen me zei: „Ik ben een goede top-veertiger”, toen ik naar zijn leeftijd vroeg, wordt door een van zijn toekomstige medewerkers omschreven als „een old-timer, eindelijk weer eens iemand die weet waar het om gaat, die er verstand van heeft”. Het betreft Gerrit den Braber, 48 jaar om precies te zijn, die benoemd is als opvolger van Jan van Veen tot hoofd van de afdeling amusement van de AVRO- televisie. Jan van Veen zei laatst dat-ie er een hard hoofd in had dat hij 1 september (als zijn contract afloopt) een opvolger de hand zou kunnen schudden. „Vooropgesteld dat er per die datum iemand anders is gevonden. Ik heb de indruk dat ik hier zeker tot 1 januari nog wel zal zitten. Want het zal moeilijk worden iemand te vinden die deze winkel wil en kan overnemen”. n Gerrit den Braber met ’geest en kracht van twintigjarige i enkele EN 5 023- iloma is Joyce Kennedy van Mother's Finest te mede- ervaring inche. iet goede le secun- en ruime t contact iken vat outstraat >er een van de ekende en vijf- open in den tot ismann m 023- The Modem Lovers buiten de intimiteit van een kleine club. te hebben gestaan terug naar de vas tigheid van een pensioen op je 65e en zo verder. „Inderdaad. Maar dat heb ik me borgenheid. Het is beter een avon tuurlijk leven te leiden vol met wissel valligheden dan een geborgen leven met onbehagen. Dat heb ik me don ders goed gerealiseerd. Iemand die creatief is moet niet getemperd wor den door een slagboom. Zo van: dit is de AVRO, en dat ben jij. Vandaar dat ik mijn teksten blijf schrijven en links en rechts wat nevenactiviteiten blijf doen. Let wel: geen nevenfuncties, zoals Jan van Veen”. „Zonder flauwekul, ik heb zes jaar onder Ger Lugtenburg gewerkt en ik ken de mensen daar goed. In hun vak zijn het stuk voor stuk vaklui: Orde man, Schelfhout, Popma, Oster. Nee, nee, er is geen paleisrevolutie geweest toen Jan van Veen vertelde op te zullen stappen. Kulverhalen uit die weekbladen die pretenderen alles te weten. Ik heb met de mensen gespro ken en niemand wilde op de stoel van Van Veen gaan zitten. Jan was een jaar op proef. Ik niet. Ik heb per slot elf jaar op proef gezeten. Heb altijd in deze business gezeten. Je zou het als volgt kunnen omschrijven: de tijd is voor mij even twaalf en een half jaar stil blijven staan. Bij de AVRO dan”. Na een half jaar op eigen benen Voor het overige biedt het festival dit jaar een overvloed aan veelbelovende acts, ook al ligt het accent op hardrock en rock 'n roll. Van de laatste categorie is het tweetal Robert Gordon en Link Way een aardige exponent. Zij brengen veel covers van jaren vijftig rocksongs, zij het dat die in een eigentijds jasje zijn gestoken. Mothers Finest, een zes mans gemengd zwarte en blanke groep rond de Het in een gedeeltelijk klassiekerig idioom spelend Electric Light Orchestra geeft komende week twee concerten in het Rotterdamse Ahoy Sportpaleis; om precies te zijn op dinsdag 16 en woens dag 17 mei. Donderdag 18 mei en maan dag 22 mei concerteert de langverwachte Amerikaanse songschrijver en zanger Randy Newman in het Amsterdams Con certgebouw. Iggy Pop staat voorts op vrijdag 19 mei in de Jaap Edenhal en tenslotte kan gemeld worden dat het concert van de Engelse symfonische rockgroep Genesis op zaterdag 20 mei in de Leidse Groenoordhal volledig is uit verkocht. Pinkstermaandag, 15 mei dus, staat het jaarlijkse Pinkpop spektakel voor de deur. Het gaat hier om een openluchtfes tival in Sportpark Geleen, dat nu al zijn negende editie beleeft, en langzamer hand is uitgegroeid tot de grootste in zijn soort. De bijna uit zijn krachten gegroeide organisatie laten we in dit bestek maar buiten behandeling, maar alleen de enorme bezoekersaantallen die het gebeuren de laatste jaren trok, spre ken voor zich. Vorig jaar verdrongen zich zo'n 45 duizend merendeels jonge ren om de grasmat van eerste divisieclub FSC. hartveroverende zangeres Joyce Kenne dy, vormt een club die ook muzikaal gezien een fusie van zwart en blank vormt. Een kort geleden afgesloten club- toemee betekende een overtuigende doorbraak voor de groep die tot de groot ste verrassing van Pinkpop zou kunnen uitgroeien. men, tot het eind van het jaar vol zou zitten met produkties en allerlei ande re zaken. Ik heb toestemming gekre gen om het af te maken. Neem nou bijvoorbeeld het volgende. Elke zater dagavond heeft de TROS een poë zieprogramma op de radio, „Woorden in de avond”. Nou, dat schema ligt vast tot oktober of zo. Ik zit in dat programma. Trouwens, daar moet je eens naar luisteren, naar dat pro gramma. Heel mooi. Goed, ik mag dat „Woorden in de avond” af bouwen, ook al omdat ik anderen ermee zou duperen door zomaar weg te gaan. Ik heb per slot heel prettig bij de TROS gewerkt”. Je schrijft teksten. Dat is uitge groeid van hobby tot halve broodwin ning. Dat kan je toch niet zomaar vergeten? „Dat gebeurt ook niet. Toen ik twaalf en een half jaar geleden bij de AVRO wegging om bij een platen maatschappij te gaan werken, was dat wél een probleem. Dat was een neven-iets. Van der Zee (directeur AVRO, red.) heeft er geen bezwaar tegen als ik teksten maak voor ande ren. Per slot zijn we al die jaren wél even verder, dat snap je. Oh ja, ik kan me nog herinneren dat, toen ik daar wegging, na elf jaar trouwe dienst, ik een horloge kreeg en een afscheidsdi- nertje. Dat was toen vrij uniek. Hier, dit horloge. Het loopt nog steeds. Ik heb het wel een paar keer moeten laten schoonmaken, maar het loopt nog precies. Tja, stel nou dat het ding het niet meer deed, misschien had ik dan wel „nee” gezegd tegen de AVRO? Ach, denk ik dan weleens, het zijn toch best aardige mensen daar. Hé, twaalf en een half jaar weg. Dat wordt dus binnenkort een koperen feestje met de jongens”. De finale van het festival wordt ver zorgd door een drietal groepen, wier kwaliteit boven elke twijfel verheven is, ook al zijn er weinigen die de huidige samenstelling van de Amerikaanse groep Journey al in een concertsituatie aan het werk hebben gezien. Hun laatste album Infinity toont een koerswijziging aan ten gunste van een melodieuze aan pak en veelal met een hoge tenorstem gezongen vokalen (Steve Perry). Tot slot kunnen we vermelden dat de andere vol treffers Graham Parker and the Rumour en de rond de Ier Phil Lynott opgebouw de formatie Thin Lizzy zijn. Een strak tijdschema moet er dit jaar zorg voor dragen dat zo’n zeven bands vanaf drie volwassen podia tussen 's morgens half twaalf en 's avonds half negen hun bijdragen kunnen leveren. In vergelijk met de vorige edities concen treert de programmering zich dit jaar sterker op de steviger rockstijlen. De gebruikelijke plaats voor een folk groep is ditmaal ook weggevallen. Met enige goede wil zou je het in een semi- akoestisch klankbeeld opererende en semble van Jonathan Richman een aar dige compensatie kunnen vinden. Naast de enige Nederlandse deelnemer, Part ner, die het programma opent, is daar mee meteen het andere vraagteken ge noemd. Er bestaan in brede kring name lijk twijfels aan het functioneren van ook gerealiseerd toen ik wegging bij Polydor. Nou geef ik iets op voor mijn gevoel. Maar mijn onbehagen is be- langrijker dan mijn gevoel voor ge- KlLÜLllt Dus het produceren van platen mag wel, maar de verplichting om per jaar zes platen te maken voor de een of andere maatschappij mag weer niet? „Dat is juist. Een plaatproduktie is een eenmalige zaak. Ik moet er na tuurlijk geen misbruik van maken. Dat doe ik dan ook niet. Nogmaals: de heren van de AVRO hebben me de argumenten om „nee” te zeggen uit de handen geslagen. Niets bleef er meer over. Ja, en dan ga je denken: „Is het economisch wel verantwoord om „nee” te blijven zeggen?”. Daar komt bij dat ik me nog goed kan herinneren dat de sfeer daar me nooit heeft te gengestaan”. Blijft je BV bestaan? „Ja, die heeft geld gekost per slot van rekening”. Je zei laatst tegen iemand: „Als de AVRO me wil hebben, moeten ze mijn BV overnemen, anders doe ik het niet”. „Was een grapje. Het wordt een slapende BV. Kost je geloof ik vijftien gulden per jaar. De copyrights en zo, die ijlen lang na, hoor”. De gelden van jouw liedjes, toen en nu, worden dus op de bankreke ning van die BV gestort? „Ja”. Per 1 juli kom je in dienst. Je wordt wat ingewerkt en dan? Wat ben je van plan te gaan doen? „Op 1 september is het programma voor het seizoen 1978-79 al voorbe reid en klaar. Ik begin met het voorbe reiden van 1979-’8O. Dat betekent dat ik vóór februari 1979 een plan moet indienen, een ontwerp. En dat bete kent dus goede amusementsprogram ma’s. Ik weet wat je wilt vragen. In derdaad: een kwis mag veranderen, mag verdwijnen. In elk geval moet er variatie zijn. Nieuwe impulsen. Weet je, mijn credo is: goed amusement op hoog niveau. Ik werk per slot van rekening voor de Nederlandse kijker. Dus is de Nederlandse taal het beste communicatiemiddel. Jij schrijft toch ook niet in het Engels?”. Ietsje later is Den Braber centrale presentator van het TROS-radiopro- gramma „Hartje Amsterdam”. Mede werkers feliciteren hem met de be noeming. Na afloop speelt het huisor kest The Ramblers nog wat melodi eën voor de nablijvers. Den Braber, geestelijk vader van diezelfde Ram blers, pakt opeens de microfoon en zegt, de armen om kapelmeester Mar cel Thielemans heengeslagen: „We ge ven de TROS-tv nog één kans, anders gaan The Ramblers naar de AVRO“. En weer iets later tegen mij: „Wat ik net zei was een grapje hoor. Ach, je moet de dingen natuurlijk niet over trekken. Het blijft verstrooiing. Amu sement. Ikzelf vind het woord „geva rieerd” beter. Uiteindelijk draait alles om twee dingen. Goed en slecht. Ik zal proberen het goed te doen”. —Is het nu plotseling anders gewor den, of niet? „Ik zal je vertellen dat ik vanaf begin januari in totaal vijf banen heb aangeboden gekregen. Goeie banen. En dat zeg ik heus niet om mezelf op de borst te slaan van: „Kijk es, wat een goede kracht ik ben”, nee hoor. Ik heb ze afgeslagen omdat het bijzon der goed ging met dat winkeltje van mij. Ik heb ook twee omroepbanen aangeboden gekregen. Ook nee tegen gezegd. En toen kwam opeens Ger Lugtenburg van de AVRO bij me. Wéér een aanbod. En ik opnieuw zeg gen wat ik deed, waar ik mee bezig was, het hele verhaal. Ik had bendes argumenten. Later hebben ze die alle maal van de tafel geveegd. Geen pro bleem. Het kon”. Dus geen hopeloos gevecht tegen de windmolen, met andere woorden dat Betere Nederlandse Lied via de Betere Nederlandse Artiest? „Nee. Ik heb gezegd dat ik, als ik vanaf nu geen werk meer zou aanne- Ja ja, dure woorden. Met ingang van 1 juli is Den Braber de nieuwe baas van de amusementshoek van de nog grootste omroep van dit land ge worden. Zijn bindingen met de nog steeds tweede omroep (de TROS) lo pen dan af. Zo ook met zijn BV, die hij op 1 januari begon, toen hij zijn dienstverband met de platenmaat schappij Polydor, waar hij program- ma-directeur was, opzegde. Een BV die in eerste instantie was bedoeld om het Betere Nederlandse Lied via de Betere Nederlandse Artiest tot ons te laten komen. De langspeelplaat van Joost Prin sen getuigt daarvan. De deze week uitgekomen plaat van Rita Hovink is daarvan een voorbeeld. Een over een paar maanden uit te brengen plaat van Louis Neefs moet daarvan getui gen. Connie Vandenbos, Ramses Shaffy, noem ze maar op, zingen re pertoire van Den Braber, die bij de BUMA eveneens staat ingeschreven ais Lodewijk Post. Was die BV een gok? „Nee”, zegt Gerrit. „Zeker niet. Ik heb de geest en de kracht van een 20- jarige. Ik ben voor mezelf begonnen omdat ik bepaalde artiesten niet kon „doen”, omdat ze bij een andere maat schappij zaten. Nu ik voor mezelf ben begonnen, heb ik de mogelijkheid om voor verschillende artiesten die bij verschillende maatschappijen zitten, te produceren of teksten te schrijven. Met andere woorden: ik kan nu echt gaan doen wat ik leuk vind. Mijn specialiteiten beter uitvoeren, de lek- cere krenten uit de koek halen. Of ik het druk heb? Ik werk me rot”. fv/h Electric Light Orchestra

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31