AL jve Belachelijke lijst van voetbalseizoen r no ft 5 h I I ■m door Ad Heesbeen Ot I I I I I I it Sterrenelftal Sponsors Sporadisch I I B” Geen boycot Zeven keepers Arm Ajax! □l./vr.) I 32 I b I I 01 i ■<-.. sden is vat Verhouding Wielart en Tancic is wat bekoeld )78: 12). eiliging dam -X e graad; lesuren schappelijk ambitieus er zal w» n zort ndienst - riene Bij len en Wet een daar- ing. Enig» iale zaken r het diplo- ibeveling. leeftijden ser maand e graad; lesuren e graad; lesuren e graad; lesuren e graad; lesuren acht dat Onder en (o.a ities) te schoten, trum kt een Dragan Tancic. De naam van de trainer van de Westduitse atletiekploeg valt tregelmatig tijdens het gesprek met Ruud Wielart. Niet zo onlogisch, omdat Tancic 'een grote invloed heeft gehad op de ontwikkeling van Wielarts sportprestaties. Hij was de man, die Ruud Wielart door zijn specifieke trainingsaanpak naar het niveau tilde dat de Zandvoortse atleet nu heeft bereikt. De naam van de Joegoslaaf valt echter niet altijd in positieve zin. Vooral door het feit, dat Tancic zich de afgelopen maanden nauwelijks in het trainingsverblijf van de Nederlander liet zien en zijn afspraken niet is nagekomen, is de verstandhouding tussen beiden enigszins bekoeld. de Westduitse atletiekbond op het matje wordt geroepen, wanneer hij zich te veel met mij bezig houdt”. Voor wat betreft de trainingsaanpak en opbouw was hij volledig op zichzelf aange wezen. „Een nadeel was dat niet direct, omdat ik wel weet wat er moet gebeuren, maar later ben ik toch gaan twijfelen aan mijn aanpak van de technische training. Ik heb dan ook het gevoel dat een aantal fouten onvoldoende is bijgeschaafd. Juist voor die technische begeleiding kan ik niet buiten Tancic”, aldus Ruud Wielart, die wil trachten op korte termijn in het bezit te komen van video-apparatuur teneinde zijn trainirigen en wedstrijden op film vast te leggen. „Op die manier kan ik mijn fouten beter analyseren en ze proberen te verbe teren”. doende geweest. Ik vermoed dan ook dat ik laat in vorm zal komen. In wezen is dat eigenlijk alleen maar een voordeel, omdat ik dan rustiger en zonder druk van buiten af kan werken naar de periode dat het er echt op aankomt”. Ruud Wielart verheelt niet, dat hij zich vooral wil concentreren op de Europese kampioenschappen, die eind augustus be gin september in Praag worden gehouden. om in gezelschap van zijn Franse vriendin terug te keren naar Neder land, waar hij als voorbereiding op volledig op het hoogspringen te kunnen concentreren. Spijt heeft hij van die beslis sing, ondanks het vele onbegrip over -zijn keuze, nooit gehad. „Er zijn mensen, die voor één bepaalde studierichting kiezen, ik heb bewust voor de sport gekozen. Er is trouwens in de hele samenleving een duidelijke tendens naar specialisatie, zowel in de sport als in de wetenschap. Bovendien ben ik niet alleen met atletiek bezig, maar ook met allerlei andere aspecten van de sport”, aldus Ruud Wielart, die aanvult van plan te zijn in de toekomst en sportzaak te beginnen. den In een aantal competltle-ont- moetingen voor de atletiekvereni ging Haarlem zal uitkomen. Afgelo pen zondag gaf Ruud Wielart, die zich tijdelijk In Zandvoort heeft ge vestigd, in het Haarlemse Pim Mu- lierstadion al acte de précence op de eerste competltie-dag van zijn club. Ruim zeven maandan heeft de 23-jarige Ruud Wielart zich in het Spaanse Estepona, gelegen aan de Costa del Sol, intensief voorbereid op het nieuwe seizoen. Een seizoen, waarin hij opnieuw wil trachten zich te scharen in de rijen van de interna tionale hoogspring-top. Vorig jaar juni nestelde de atleet van AV Haar lem zich al tussen dat selecte gezel- per, die ook deel uitmaakt van de medische staf van de Westduitse nieuwe seizoen. Bovendien nam hij om dat proces niet te verstoren In de afgelopen maanden nauwelijks aan wedstrijden deel. Door die gedwongen rustpauze heeft Ruud Wielart ook de betrekke lijkheid ingezien van het „bedrijven” van topsport. Wielart: „Het is na tuurlijk erg jammer dat je door zo’n blessure niet kunt doorvoeren wat je aanvankelijk van plan was. Ik ben er echter niet onder -gebukt gegaan. Tenslotte moet je bij alles risico’s incalculeren. Achteraf zeg ik: het is toch ergens goed voor geweest. Ik kon me nu In elk geval wat rustiger en professioneler voorbereiden op het seizoen”. rechtspo- >sing. i te zenden uders van Voor Ruud Wielart zijn die internationa le wedstrijden van groot belang, omdat hij zich dan pas kan meten met gelijkwaardi ge opponenten. Concurrentie in eigen land is er namelijk niet. financiële steun van sponsors, die hem in staat stelden via een gedegen trainingsbe- geleiding zich optimaal te ontwikkelen. Vorig jaar dreigde daar aanvankelijk de klad in te komen, toen Buitoni zich terug trok als sponsor. Nationale Nederlanden stelde zich echter na goedkeuring van de KNAU voor drie jaar garant voor de on kosten van de atleet. Een en ander houdt in dat hij zich tot 1980 verzekerd weet van financiële steun. In dat jaar zijn ook de Olympische Spelen in Moskou. Een mani festatie, waarop Ruud Wielart naar alle waarschijnlijkheid niet zal ontbreken. Kwam het NOC in 1976 voor de Spelen van Montreal met de botte weigering om de hoogspringer af te vaardigen, in 1980 zal het NOC niet meer om Ruud Wielart heen kunnen. De atleet twijfelt echter nog of hij wel naar Moskou zal afreizen. „Ik heb mijn bedenkingen nog”, zo stelt Ruud Wielart. „Ik veronderstel dat men opnieuw niet zal nalaten de favorieten uit het Westen onder druk te zetten en men taal en psychisch kapot te maken. Het is duidelijk dat in Moskou een Oostduitser of een Rus eerste moet worden. Ik weet niet of ik tegen die druk opgewassen ben. Uit gesprekken met atleten, die al eerder op de Spelen uitkwamen, heb ik begrepen dat men je op allerlei manieren probeert te intimideren. Zo zijn bijvoorbeeld de ver- blijfs- en trainingsfaciliteiten voor de atle ten verschillend. Ook laten ze je bijvoor beeld rustig een uur wachten om de sleutel van de trainingsaccommodatie te zoeken”. i rust. Ruud Wielart nam echter geen enkele risi co meer en verdubbelde die periode. Sinds die tijd heeft de Zandvoortse Het voetbalseizoen is afgelopen, de balans kan worden opgemaakt. Voet bal International, dat alle spelers elke zondag een cijfer van 1 tot en met 10 geeft (wat in de praktijk meestal neer komt op 4 tot en met 9, want een 10 is voor de meester zelf), heeft nu het gemiddelde van alle spelers uitgere kend, dat wil zeggen het aantal wed strijden gedeeld op het aantal behaal de punten, waarna bleek dat Jan van Beveren met 258 punten uit 33 wed strijden het hoogste gemiddelde van 7,82 heeft gehaald. Hij is dus kampioen van Nederland, althans van Voetbal International, want die cijfers mogen dan door „onafhankelijke deskundi gen” zijn gegeven (onafhankelijk waar van: van V.I., van de spelers, van de clubs, of van hun kennis van zaken?), de einduitslag is zo potsierlijk dat V.I. zich maar eens moet gaan beraden of het niet verstandig zal zijn om volgend jaar andere onafhankelijke deskundi gen de punten te laten geven. Maar laat ik eerst even het Sterren elftal van Voetbal International dat uit die puntengeverij resulteerde voor u overnemen. Doel: Van Beveren (PSV) 7,82. Achter: Bert Jansen (Sparta) 6,76 - Drost (FC Twente) 7,09 - André (Volen dam) 7,03 en Brandts (SV)6,97. Midden: Willy van de Kerkhof (PSV) 6,94 - Wim Jansen (Feyenoord) 7,34 en Van Hane- gem (AZ’67) 7,07. Voor: Dick Bond (Vo lendam) 7,21 - Van der Kuylen (PSV) 6,81 en Thoressen (FC Twente) 6,84. Is dat even pech hebben! Zeven van de elf beste voetballers van het afgelo pen seizoen gaan niet naar Argentinië, hoewel je de cijfers natuurlijk ook an ders kunt interpreteren, omdat voor elke plaats in het Sterrenelftal steeds de beste man op die plaats is gekozen. Ruud Krol bijvoorbeeld, die een schit terend seizoen achter de rug heeft maar bij de puntenbeoordeling de pech had dat hij in Ajax speeld.e moest Epi Drost laten voorgaan maar staat met zijn 7,00 gemiddeld wel op de gedeelde 9e tot en met 13e plaats. Die lijst ziet er als volgt uit (en ik laat de gemiddeldes nu maar even wegf. 1. Van Beveren; 2. Wim Jansen; 3. Dick Bond; 4. Doesburg; 5. Jan de Jong; Die voorsprong heeft alles te maken met de positie van Ruud Wielart, die zich sinds een paar jaar ful|-time met atletiek, en hoogspringen in het bijzonder, bezig houdt. De talentvolle atleet brak zelfs voortijdig zijn HAVO-opleiding af om zich Dat Ruud Wielart tot een atleet van internationale allure kon uitgroeien, dankt hij niet in de laatste plaats aan de royale reden is het vooral Ajax geweest dat onder een veel te lage klassering door de afhankelijke ondeskundigen heeft geleden, want terwijl Ajax in de com petitie met 2 punten voorsprong op AZ’67 en met 4 punten voorsprong op FC Twente en met 9 punten voorsprong op Sparta en met 15 punten voorsprong op Volendam en met 26 punten voor sprong op het net niet gedegradeerde Go Ahead Eagles op de tweede plaats eindigde en bijvoorbeeld het voltallige naar Argentinië afgevaardigde Juven tus pas na verlenging en strafschop pen voor de Europa Cup moest laten voorgaan, is het in de V.I.-rangschik- king op de 10e plaats geëindigd, onder alle genoemde clubs, plus nog Roda JC, FC Utrecht en Vitesse. Ajax moet dit jaar dus wel heel erg gemazzeld hebben (lucky Ajax!), dat het zo hoog geëin digd is met zulk matig spel! De Ajax- voorhoede Ling, Geels, Tahamata is bijvoorbeeld lager gewaardeerd dan de voorhoedes van PSV, AZ’67, Sparta, Roda JC, NAC, FC Utrecht en Volen dam, wat toch wel opmerkelijk is als je nagaat dat Ajax dit seizoen met 85 doelpunten veruit aan kop ging, met tien doelpunten meer dan AZ’67 en 11 meer dan PSV. En natuurlijk 31 meer dan Sparta, 35 meer dan Volendam. Terwijl Ajax ruim twee keer zo vaak scoorde als Roda JC (41), NAC (37) en FC Utrecht (40) met hun zoveel beter voorhoedes. Vorigens doet het me wel plezier dat Frank Kramer volgens Voetbal International dit seizoen be wezen heeft in ieder geval beter te zijn dan zulke Oranje-kandidaten als Van der Lem, Kist, Metgod, Ling, Geels, Lubse en Nanninga. Ik ben een grote liefhebber en ook een grote voorstander van gecijfer, want via getallen kan je dingen aanto nen die meestal met Fingerspitzenge- Ruud Wielart: „De afgelopen winterperi ode heb ik maar zeer sporadisch met Tan cic kunnen trainen. Alles bij elkaar ging het maar om een stuk of tien trainingen. Tancic had voorts beloofd dat hij in janua ri, februari en april naar Spanje zou ko men, maar ook dat heeft hij niet gedaan. Hij is wel in Estepona geweest, maar met de Westduitse hoogspringers. Hij kon toen nauwelijks tijd voor me vrijmaken en bij Gods gratie mocht ik meetrainen. Ook zou hij een brief sturen met een uiteenzetting over de te volgen trainingswijze, maar die brief is nooit gekomen. Het is voor mij ige uren duidelijk, dat Tancic bang is dat hij door Het afgelopen weekeinde begon in ons land het atletlekseizoen. Re den voor Ruud Wielart, de nationale i ''recordhouder bij het hoogspringen, I de komende Internationale wedstrij- maanden rust hervatte hij de trai ning, maar opnieuw bleek al snel dat zijn blessure niet volledig was gene zen. Op advies van zijn trainer de Joegoslaaf Dragan Tancic, consul- teerde hij In Freiburg de arts Klüm- per, die ook deel uitmaakt van de medische staf van de Westduitse I atletiekploeg. Deze adviseerde hem veertien dagen absolute I atleet zich via een gerichte trai-. ningsopbouw geprepareerd op het Ondanks de gebrekkige trainingsbege- leiding heeft Ruud Wielart zich de laatste maanden in Zuid-Spanje zeer serieus voorbereid op het atletiekseizoen. Daar- -over zegt hij: „Ik heb zelfs veel harder getraind dan normaal. Alleen de mentale voorbereiding op het seizoen is nog onvol- „In feite is dat de enige belangrijke wed strijd dit jaar”, zo benadrukt Ruud Wielart. Of de Zandvoortse atleet in de Tsjechoslowaakse hoofdstad opnieuw voor een verrassing kan zorgen, moet wor den afgewacht. Zonder al te veel op de ontwikkelingen vooruit te willen lopen, verwacht Ruud Wielart in elk geval wel, dat hij dit jaar zijn prestatie van Turijn, waar hij „ruim” over de 2 meter 26 zweef de („ik heb films gezien van mijn spron gen, maar er zat toen al 2,30 in”), te kunnen evenaren. Daarover: „Ik moet minimaal in staat zijn tussen de 2,26 en 2,30 te komen. Of er nog meer in zit is afhankelijk van andere factoren, zoals geluk, moraal en de vorm van de dag. Een nadeel is dat er dit jaar maar weinig internationale wedstrij den zijn, zodat de kans om een topprestatie te leveren erg klein is”. K9 Het politieke klimaat en het systeem in de Sovjet-Unie zijn voor de atleet geen reden om de Olympische Spelen af te wijzen. Een boycot ziet hij dan ook niet zitten. „Ik geloof -niet”, aldus Ruud Wielart, „dat wegblijven veel zin heeft. Het lijkt me eerder 2involler om dan tot een boycot van het land over te gaan. Ik be grijp trouwens niet'waarom Nederland in dit soort zaken altijd voorop moet lopen en waarom de sport altijd moet betalen voor de fouten van de maatschappij. Er is overi gens volgens mij geen betere manier om het falen van een systeem, zoals dat in Rusland bestaat, aan te tonen dan door op een evenement als de Olympische Spelen te winnen”. fühl worden beoordeeld. Ik heb jaren lang spelers geturfd waarbij ik iedere balbehandeling van hen optekende: of ze er iets goeds of iets slechts mee deden, of iets tussen goed en slecht in, met nog nadere nuanceringen voor heel goed of heel slecht. Op die manier kan je een aardig overzicht krijgen van het spel van één zo’n speler tijdens één zo’n wedstrijd: hoe nuttig hij is, hoe veel rendement hij in werkelijkheid oplevert. Bij de beoordeling moet je natuurlijk wel rekening houden met de moeilijkheidsgraad waar die speler mee te kampen heeft. De keeper heeft het doorgaans het makkelijkst, de vooruitgeschoven midvoor doorgaans het moeilijkst. Jan van Beveren had dit seizoen een heel sterke achterhoede voor zich, en Ruud Geels moest om tactische redenen dikwijls in zijn een tje of met hooguit nog één medespeler tegen de achterhoedes van de tegenpar tijen opboksen. Als'je dan toch topsco rer wordt, verdien je natuurlijk geen 126e plaats, terwijl het de vraag is of Van Beveren, hoe goed hij ook keepte, de eerste plaats verdient. Zoals Mesko- vic, de doelman van AZ’67, ook niet het allerlaagste cijfer 6,29 van alle eredivi- siekeepers toekomt, want tenslotte heeft hij maar 30 doelpunten doorgela ten, waarmee hij achter Van Beveren op de tweede plaats kwam. Ja, dank zij die ijzersterke achterhoede van AZ!, roepen ze nu op de redactie van V.I. Maar zo sterk was die achterhoede niet blijkens de eigen cijfers. Die van Vo lendam was sterker, die van Sparta ook, die van Twente helemaal! Als er bij de eerste twintig in zo’n Sterrenopsomming meer dan twee keepers zitten, moet er iets fout zitten in het uitgangspunt van de beoorde laars, tenzij je ervan uitgaat dat het Nederlands voetbal alleen op keeper- sgebied iets te bieden heeft dat boven het gemiddelde uitstijgt. Maar dat blijkt nergens uit. In werkelijkheid zit ten er zeven keepers bij de eerste twin tig van de V.I.-lijst. Er moet voor het volgend jaar dus nog eens stevig ge brainstormd worden, voordat men op nieuw begint met mallotige cijfers te geven!. STOPPER na. Een scheurtje in het bot van zijn linkervoet (tevens zijn afzetvoet) was het pijnlijke gevolg. Na twee schap door in Turijn over de 2 meter 26 te komen. Een prestatie van we reldklasse, die hem internationale bekendheid opleverde en waarmee Wielart aantoonde dat de keuze-he- ren van het Nederlands Olympisch Comité zich een jaar eerder behoor lijk hadden verkeken op de moge lijkheden van deze atleet, die tot grote verontwaardiging van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) niet werd afgevaardigd naar de Olympische Spelen in Montreal. Een definitieve doorbraak leek voor Ruud Wielart na Turijn in het ver schiet, maar vier dagen later na die uitzonderlijke prestatie verstapte hij zich in het trainingskamp in Estepo- iand in en en ime 6. Drost; 7. Van Hanegem; 8. André; 9. Krol; 10. Van Kraay; 11. Marijt; 12. Hoek; 13. Sobczak; 14. Brandts; 15. Zondervan; 16. Willy van de Kerkhof; 17. Arnold Mühren; 18. Schellekens; 19. Valke; 20. Schrijvers. Piet Schrijvers zou dit seizoen dus slechter zijn geweëst dan zijn collega’s Van Beveren, Doesburg, Jan de Jong, Jaap Hoek, Eddy Sobczak en NEC- doelman Schellekens. Waar slaat zoiets nou op? En wat dacht u van de klassering van Ruud Geels, die toch met 5 doelpunten voorsprong op de eerste plaats van de topscorers staat? Geels reikte niet hoger dan de 126e plaats, er waren dus ruim elf hele elf tallen beter dan hij! Nog een geluk dat Anderlecht hem kocht voordat die lijst in V.I. gepubliceerd werd, blijkbaar was Ajax er tevoren over getipt en kon het zich nog bijtijds van deze klungel ontdoen! Topscorers blijken trouwens slechte voetballers te zijn, want noch Geels, noch Kist, noch Clarke, noch Deykers, noch Van Leeuwen, noch Gritter, noch Van Kooten, noch Stout, noch Lubse is bij de eerste twintig uitblinkers te vinden. Toch staan zij op de lijst van topscorers bovenaan! Blijk baar is het maken van doelpunten geen verdienste meer in het huidige voetbal, althans niet in de ogen van de onafhan kelijke deskundigen. Willy Kreuz, die toch nog altijd met 13 doelpunten Fey- enoords topscorer was en met Oosten rijk naar Argentinië gaat, blijkt ook niet hoger te zijn gekomen dan de 145e plaats, en ik zie nu dat Kees Kist mét zijn 103e plaats nog altijd 23 plaatsen hoger eindigde dan Geels, dus blijk baar was zijn veldspel beter ver zorgd. Om de een of andere onnaspeurlijke aat een orterini aan- i sheersM am. dat- «A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33