Staatssecretaris Haars willigt Westduits verzoek in i Vluchten voor uitbarstingen Straks supertankers door Suezkanaal PAUS BIJ ROUWDIENST VOOR MORO Wellicht weinig beslissingen op NAVO-top Sovjet-Unie betuigt spijt grensincident Bondsrepubliek geeft Turkije fors krediet Frankrijk wijst Westduitser uit Advocaat in beroep 9 achtergrond afgebroken Clinge Doorenbos overleden Onderhandelingen Shell-cao weer Minder personeel TNO-organisatie ■i TER VERHOGING VAN INKOMSTEN ENGELS DISCONTO OMHOOG Ontvoerders laten Fiocchi vrij Zwitserland stelt DDR-spionnen op vrije voeten ZATERDAG 1 3 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 F, baby angen deiing ité heeft aioscoop grescen- verval esloten (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De drie in ons land gevangen zittende leden van lagen ilgeme- s vorig ld met as 84,4 bezet”, jor. Dit tionaal c becij- i (1 pet) nomen nden - nroof jorten AWACS DEN HAAG. (ANP). Wanneer de ministers van Defensie van NAVO-landen volgende week donderdag en vrijdag in Brussel het zogenoemde rollend vijfjarendefensieplan van het bondgenoot schap bespreken, zal blijken dat Nederland één van de zeer weinige landen is dat niet zijn defensie-uitgaven met circa drie procent heeft verhoogd, zoals vorig jaar werd overeengekomen. bileum de Westduitse Rote Armee Frak- tion, de 26-jarige Folkerts, de eveneens 26-jarige Wackernagel en de 29-jarige Schneider zullen aan de Bondrepubliek worden uitgeleverd. ft Sinds negen dagen is de Mayon Vulcaan op de Philipijnen actief en de uitbarstingen worden met de dag heviger. Boeren, bang om naar hun boerderijen terug te keren, moeten naar veiliger oorden vluchten voor de erupties, van de vulcaan, waarvan de top door rook wolken wordt versluierd. Nederland levert RAF-leden uit STEFAN WISNIEWSKI J P. J. H. CLINGE DOORENBOS 'I 1 IPI twoord onder an Ke- tellen ;maat- nega- ,en tot >nder- ■eet nog le baby, >d werd lik. Het de. Een de pa- m heeft idadige ie is het ar heeft Imelo zit miraten) e maan- aordeeld d eerder jn j acht er is ook ens alco- i verkla- van een bijeen- ring van it Israël, twoorde het bij- Amsterl rie man-i gulden sld buit-1 ;en autcj e berich- gisteren Techni- aakt. Dit )e school vonden >ol waar- eelde dat sr begon- varen de innenge- bestuur n waren In haar plan gaat de SCA ervan uit dat de tankerreders graag gebruik zullen ma ken van het kanaal. Zij veronderstelt daar bij dat de malaise in de tankervaart rond 1985 voorbij zal zijn, waardoor ook de vrachttarieven weer hoger zouden wor den. Onder zulke omstandigheden zou het weer de moeite waard worden de reis van de Perzische Golf naar Europa en de Vere nigde Staten met zo’n 5000 zeemijl te be korten. Momenteel is het Suezkanaal alleenbe vaarbaar voor schepen met een diepgang van maximaal 40 voet. De tankers die van deze waterweg gebruik maken, meten dan ook niet meer dan 60.000 ton in geladen toestand. De huidige beperkingen hebben tot gevolg dat de tankers slechts 40 percent van het totale Vervoer (350 miljoen ton in 1977) voor hun rekening nemen tegen 75 percent voor de sluiting. Het zijn vooral de schepen met droge lading, die over het algemeen veel kleiner zijn, die momenteel het meeste profijt hebben van het kanaal. ROME. Paus Paulus VI zal aanwezig zijn bij de plechtige rouwdienst voor Al do Moro, die vanmiddag wordt gehouden in de Romeinse kathedraal van Sint-Jan van Lateranen. De uitvaartmis zal wor den opgedragen door de vicaris voor het diocees Rome, kardinaal Ugo Poletti, maar de herdenkingsrede zal door de paus zelf worden uitgesproken. Het uitzonderlijke gewicht dat hierdoor wordt gegeven aan de rouwplechtigheid, wordt deels verklaard door de bijzondere ernst van de gebeurtenissen rondom de ontvoering van de christen-democratische partijvoorzitter, deels door de persoonlij ke vriendschap van de paus met Aldo Moro. In hun jonge jaren leidden mgr. Op de NAVO-topconferentie in Lon den, en op de daaraan voorafgaande conferentie van defensieministers, werd besloten dat de landen die deelnemen aan de militaire samenwerking (dwz al- (Van onze redacteur in Italië, Henk ten Kortenaar) Montini en de pas afgestudeerde jurist Moro de landelijke katholieke studenten federatie door de moeilijke jaren van het fascisme. In verschillende redevoeringen van de afgelopen weken zinspeelde de paus op deze banden, en op het hoogtepunt van de ontvoeringsaffaire deed hij „op de knieën” een beroep op de Rode Brigades om Moro vrij te laten. jaar heeft geraamd (afgezien van de in vesteringen in kazernes, scholen etc., die veel meer dan 100 miljoen belopen), heeft zich wel eens afgevraagd of het verstan dig is om alles op één kaart te zetten; d.w.z. een extra brigade in de Bondsre- centrale sector-Nederland, West-Duits- land, België, Engeland en de Verenigde Staten nagegaan hoe de paraatheid van het eerste Nederlandse Legerkorps kan worden vergroot. In deze studie wordt voorkeur uitgesproken voor het stationeren van een tweede brigade in de Bondsrepubliek, maar wordt tevens in gegaan op andere mogelijkheden om de reactiesnelheid van het Eerste Leger korps te vergroten door bijvoorbeeld het aanschaffen van meer transportmateri- eel, het aanleggen van voorraden in West-Duitsland, etc. Oud-premier De Jong, oud-minister Van der Stoel van buitenlandse zaken en onze ambassadeur in Rome, dr. J. Vixseboxse, zullen vandaag de officiële Nederlandse vertegenwoordiging zijn bij de uitvaart plechtigheid. publiek te legeren en de paraatheid van de rest van hgt legerkorps onveranderd te laten. BONN. (DPA en UPI) De Westduitse regering heeft Turkije een krediet van honderd miljoen mark toegezegd, om dit land in staat te stellen zijn NAVO-ver- plichtingen na te komen. Dat is gisteren meegedeeld bij de beëindiging van het bezoek van premier Ecevit van Turkije aan de Bondsrepubliek. Het krediet moet door het parlement worden goedgekeurd. Bondskanselier Schmidt verklaarde dat het krediet wordt verleend als onderdeel van de internationale inspanningen, en de inspanning van Turkije zelf, om de Turkse economie te consolideren. Het krediet zal grotendeels worden gebruikt voor de fi nanciering van importen uit West-Duits- land. Schmidt beklemtoonde dat de Westduit se regering zeer hecht aan de Turkse bij drage als zuidoostelijke peiler van het At lantisch bondgenootschap. Ook in de toe komst is Turkije onmisbaar voor de NA VO, meende hij. Ecevit had aangekondigd dat zijn land zich gedwongen zou zien de NAVO-bijdrage te verminderen als de Amerikaanse Senaat het wapenembargo tegen Turkije handhaaft. Ecevit verklaarde dat de kwestie-Cyprus niet kan worden opgelost zolang het wapenembargo van kracht blijft, omdat Grieken en Grieks-Cyprioten de zaak zul len traineren zolang dit embargo geldt. De Cyprische regering heeft de West duitse ambassadeur ontboden om haar ongerustheid te uiten over de Westduitse lening aan Turkije. Vorige week vrijdag verhoogde de Brit se centrale bank het disconto al met 1,25 procent. MILAAN. De Italiaanse industrieel Pietro Fiocchi is gisteren na zes maanden gevangenschap door zijn ontvoerders bij Milaan vrijgelaten. Volgens familieleden van Fiocchi hebben zij een losgeld betaald van 700 miljoen lire (ruim 1,8 miljoen gulden). Nadat de 47-jarige Fiocchi op 8 novem ber vorig jaar voor zijn woning werd over weldigd hadden zijn ontvoerders naar ver luidt aanvankelijk een losgeld van 5,5 mil jard lire geëist. BERN. (DPA) De twee Oostduitse spionnen Hans-Günther en Gisela Wolf- Klie zijn gisteren voortijdig door Zwitser land vrijgelaten en aan de DDR overgele verd. Dat is door het Zwitserse ministerie van Justitie bekendgemaakt. Het echtpaar heeft tweederde van de straf uitgezeten. Gisela en Hans-Günther Wolf-Klie wer den in 1975 door een rechtbank in Lausan- nen wegens spionage en andere delicten veroordeeld tot zeven jaar tuchthuis. Zij zaten al twee jaar in voorarrest. sdaan: onder- onge- De Ka- en ge raat in in drie offers, >chters politie rieden, raliteit jedsel- i. Mor- BUSSUM (ANP) De journalist en dichter J. P. J. II. Clinge Doorenbos is gisteren in Bussum overleden. Doorenbos die in Würzburg in Duitsland werd gebo ren zou 9 juni 94 jaar zijn geworden. Zijn debuut als artiest maakte Dooren bos in 1908 in Naarden. Tijdens de Eerste Wereldoorlog hij was sinds de mobilisa tie zelf in dienst trad hij samen met zijn vrouw op voor de gemobiliseerde soldaten. Sindsdien genoot hij grote bekendheid als zanger en schrijver van levensliedjes. In 1920 werd hij medewerker van De Telegraaf, voor welke krant hij tot op hoge leeftijd dagelijks een gedichtje maakte. Behalve zijn liedjes verschenen van zijn hand ook nog de publikaties „Daar wordt gebeld” (1946) en „Zingend door het leven” (1948). De crematie van Clinge Doorenbos, die ereburger was van Naarden, vindt dinsdag 16 mei plaats in Utrecht. ministers, die een besluit al herhaalde lijk hebben uitgesteld, thans tot de con clusie komen dat enige haast is geboden, en dat een beslissing zal vallen vóór de volgende conferentie van defensiemi nisters, begin december in Brussel. ROTTERDAM (ANP) De pnderhan- delingen tussen de industriebonden en de directies van Shell Raffinaderij en Shell Chemie, zijn gistermiddag opnieuw afge broken. Tijdens deze vijfde onderhande lingsronde bereikten partijen weer geen overeenstemming over het door de Shell- direct ie in de toekomst te voeren werkge legenheidsbeleid. Het grootste probleem is het rondkrijgen van de financiering. De kosten zijn ge raamd op een miljard dollar (2,3 miljard gulden) waarvan nog niet de helft beschik baar is. Japan, dat veel belang heeft bij het kanaal in verband met de handel met Europa, geeft de SCA 140 miljoen dollar, de Wereldbank 100 miljoen en verscheide ne Arabische landen en instellingen heb ben 160 miljoen op tafel gelegd. De Suez Kanaal Autoriteit (SCA), die het plan heeft opgesteld, meent dat een derge- iijke uitgave verantwoord is. Zij heeft be rekend dat de inkomsten uit het kanaal, die dit jaar 410 miljoen dollar (953 miljoen gulden) bedroegen, daardoor zouden kun nen stijgen tot 1,11 miljard dollar (2,55 miljard gulden) per jaar in 1985. mocratische partijfunctionaris Tito Berar- dini in de benen geschoten. Kort daarop kwam de gebruikelijke telefonische bood schap, gevolgd door een gestencild com muniqué, waarin het „imperialisme” met een veelgebruikt cliché als „papieren tij ger” werd bestempeld. Er bestaat enige vrees dat de terroristen zouden trachten de herdenkingsplechtigheid voor Aldo Mo ro te verstoren door een of andere specta culaire actie. De veiligheidsmaatregelen die rond de Romeinse basiliek zijn geno men, zijn dan ook indrukwekkend. blijken Gister- n voor ;nen uit 1 zwaar en -ge- ïn een 1, maar derdeel In Brussel is evenmin een beslissing te verwachten over de legering van een tweede Nederlandse brigade in West- Duitsland. Onder leiding van SACEUR, het geallieerde oppercommando in Euro- neer het. igevuld. Zaken >aspoor- ■p”, om- r de ge-. 1. schap van een verboden criminele organi satie (De Rote Armee Fraktion) en wegens medeplichtigheid aan de moord in april vorig jaar op de Westduitse procureur- generaal Buback. Wackernagel wordt ver dacht van medeplichtigheid aan de ont voering van Schieyer en Schneider van de aanslag op een gerechtsgebouw in Zwei brücken. Wackernagel en Schneider zijn in Neder land nog niet berecht. Folkerts, die vorig jaar november een Utrechtse politieman doodschoot, is door de Utrechtse recht bank tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Omdat hij op het laatste moment zijn beroep bij het Amsterdamse gerechts hof introk, is zijn straftijd al begonnen. Volgens een woordvoerder vqn Justitie is het volgens de uitleveringsbepalingen mo gelijk om Folkerts tijdelijk aan West- Duitsland uit te leveren. De familie Moro heeft in een openlijke verklaring haar dankbaarheid uitgespro ken voor alles wat de paus heeft gedaan tijdens de ontvoering en met name voor zijn aanwezigheid bij de rouwdienst, waar geen familieleden van de vermoorde staatsman bij aanwezig zullen zijn. Intussen blijven de Rode Brigades hun offensief voortzetten. Gisteren werd in Mi laan zoals wij berichtten, de christen-de- Evenmin lijkt het waarschijnlijk, dat in Brussel een beslissing valt over AWACS, het uitrusten van een vloot van Boeing-vliegtuigen met radar-appara- tuur die diep in vijandelijk gebied kan kijken. Niet uitgesloten is echter, dat de Minister Stemerdink, die de kosten van verkeert. Het ligt voor de hand, dat hij een tweede brigade op 100 miljoen per zijn collega’s zal zeggen dat hij geen concrete toezeggingen kan doen voordat de begroting 1979 is vastgesteld, maar dat de Nederlandse regering zich bewust is van de noouzaak van een Krachtige gemeenschappelijke defensie. ROTTERDAM. (ANP) Het Suezkanaal zal, als de beheerder zijn zin krijgt, in het volgende decennium geschikt gemaakt worden voor schepen met een diepgang tot en met 68 voet. Dit zou betekenen dat het kanaal bevaarbaar wordt voor geladen olietankers van maximaal 250.000 ton. De kosten van het verbreden, uitdiepen en het graven van omleggingen worden geschat op vier miljard dollar (9,2 miljard gulden). PEKING. (Reuter) Het Kremlin heeft gisteren zijn spijt betuigd over het inci dent van afgelopen dinsdag aan de Chi- nees-Russische grens bij de rivier de Oes- soeri. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade in Peking sprak de Chi nese versie van het incident slechts op één punt tegen, namelijk dat er gewonden zouden zijn gevallen. De Russische woordvoerder ontkende niet dat de Sov- jet-Unie verantwoordelijk zou zijn voor het incident. „Niemand is gewond geraakt. Er was wel een incident. De Sovjet-Unie betoont diepe spijt over het incident”. Ook andere Russische diplomaten spreken de Chinese versie van het incident niet tegen, behalve op het punt van gewonden. Gisteren wer den de grensbesprekingen in Peking nor maal hervat nadat de Sovjet-Unie haar excuses had aangeboden. Het ziet er naar uit dat de Chinezen de zaak nu willen laten rusten. le vijftien staten minus Frankrijk en pa, hebben vijf landen met troepen in de Griekenland) zouden streven naar een reële jaarlijkse groei van de defensie- uitgaven met om en nabij de drie procent. De toenmalige minister van Defensie, Stemerdink, verzette zich niet tegen een dergelijke uitspraak, maar kon als de missionair bewindsman niet veel meer doen dan er op wijzen dat de Nederland se defensieplanning voorziet in een stij ging die in de jaren tot 1982 gemiddeld 2,4 procent zal bedragen. In Brussel zal Stemerdihks opvolger, Scholten, ongetwijfeld worden voorge houden dat Nederland wat betreft de drie procent in een uitzonderingspositie De Shell-cao heeft betrekking op onge veer 4.000 werknemers bij de raffinaderij en de chemische fabrieken van de oliemaatschappij. Zij wordt echter maat gevend beschouwd voor andere chemische industrieën in het land. Tot nu toe zijn bij belangrijke chemische bedrijven nog geen nieuwe cao’s afgesloten, omdat de werkge vers de eisen van de vakbonden op het punt van het werkgelegenheidsbeleid en de invoering van een vijfploegensysteem niet hebben willen honoreren. LONDEN. (Reuter) De Bank of Eng land heeft gisteren het Britse discontota- rief verhoogd van 8,75 tot negen procent. De maatregel, die zal doorwerken in de rentetarieven die de Britse particuliere banken aan hun klanten berekenen, zal de ongebreidelde groei van de geldvoorraad in Groot-Brittannië wat af moeten remmen. besloten tot een defensie-planning op lange termijn. Deze planning op lange termijn, het belangrijkste onderwerp waarmee de ministers zich volgende week zullen be zighouden, voorziet in enerzijds maatre gelen op middellange termijn, dat wil zeggen voor de komende vijf jaar, ander zijds in maatregelen die zich uitstrekken tot het begin van de jaren negentig. In het lange termijn-plan worden tien gebieden genoemd waarop grotere in spanning noodzakelijk is en nauwere sa menwerking resultaat kan afwerpen. Reactiesnelheid, luchtverdediging, elektronische oorlogvoering, het vermo gen van de zeestrijdkrachten, en verbin dingen moeten worden verbeterd om de reactiesnelheid en flexibiliteit van de pa rate strijdkrachten te vergroten. De aan voer van versterkingen, de mobilisatie van reserves, en de logistiek worden ge noemd als onderwerpen in verband met de noodzaak om de „forward defence” in tijden van spanning te versterken, en rationalisatie als een middel om de be schikbare middelen zo doeltreffend mo gelijk te gebruiken. Het tiende terrein dat in het lange-termijn plan wordt genoemd programma’s op middellange en lange termijn voor modernisering van tacti sche kernwapens, is niet zo zeer een zaak voor de ministers van defensie in het algemeen als wel voor de landen die samenwerken in de zgn nucleaire plan- ninggroep. PARIJS./KARLSRUHE. (Reuter en DPA) De van stadsguerrilla-activitei- ten verdachte Stefan Wiesniewski is don derdag op het Parijse vliegveld Orly aan gehouden en uitgewezen naar de Bondsre publiek waar hij gisteren in de gevange nis van het plaatsje Frankenthal in het zuidwesten van West-Duitsland werd gezet. De Westduitse autoriteiten hebben be kendgemaakt dat sinds 25 oktober 1977 een arrestatiebevel tegen de 25-jarige Wiesniewski is uitgevaardigd onder ver denking van lidmaatschap van een terro ristische organisatie. De man werd gezocht in verband met de ontvoering van en moord op de Westduitse ondernemersleider Hanns-Martin Schieyer. gerd als de opgeëiste persoon vervolgd zou worden op grond van ras, godsdienst, nationaliteit of politieke overtuiging. Volgens mevrouw Haars behoeft daar voor geen vrees te bestaan. Wackernagel en Schneider zullen, zo blijkt uit de beschikking, vermoedelijk niet in Nederland terechtstaan. De Am sterdamse officier van Justitie is namelijk opdracht gegeven de strafvervolging tegen de twee RAF-leden te staken, zodra hun uitlevering een feit is geworden. In de beschikking over de zaak-Folkerts is de uitlevering op één punt gewijzigd vergele ken met het Westduitse verzoek daartoe. Het betreft de uitlevering van Folkerts wegens diens aandeel in de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoorzitter Schieyer. De Hoge Raad oordeelde maan dag dat het RAF-lid hiervoor niet kan worden uitgeleverd, omdat deze ontvoe- aterstaat um giste- een ten- esentatie tiviteitej ;bouw it itoonstel- bezichti- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij TNO (4800 werkne mers) zullen dit jaar en volgend jaar in totaal 200 arbeidsplaatsen verdwijnen. Reden is het verwachte tekort over 1979 van 10 miljoen gulden, voor een deel ais tevolg van verminderde overheidssub sidie. De vermindering van het personeelsbe stand met 200 man zal geschieden via natuurlijk verloop. De centrale onderne mingsraad van de semi-overheidsinstel- ling TNO is deze week van het besluit van het bestuur op de hoogte gesteld. De ondernemingsraad en de ambtena renbonden zetten voorlopig grote vraagte kens bij de aangekondigde vermindering van het aantal personeelsleden. Volgende week gaat men zich beraden over het standpunt dat men tegenover het bestuur moet innemen. het TNO-bestuur zal het besluit volgen de week woensdag officieel bekendmaken. Dan zal het bestuur ook meedelen hoe men het overleg met het TNO-personeel over de afvloeiing denkt te voeren. Naast een ver mindering van het personeelsbestand met 200 man, denkt het bestuur ook aan het creëren van 80 nieuwe arbeidsplaatsen voor een aantal nieuwe TNO-taken. De netto-daling van het aantal personeelsle den zou tot 120 beperkt blijven. ring .een politiek delict is. Uitlevering is dan niet toegelaten. De drie RAF-leden zullen tegen de be slissing van de staatssecretaris van Justi tie in beroep gaan bij de Raad van State. Dit heeft mr. H. Bakker Schut gisteravond meegedeeld. Hij is de verdediger van Fol kerts, maar trad tevens op als woordvoer der voor Wackernagel en Schneider. Het beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State zal volgende week worden ingediend. Folkerts wordt in West-Duitsland, be halve wegens zijn deel in de ontvoering van Schieyer, gezocht voor het lidmaat- Zoals gebruikelijk is het eerste punt van de ministersconferentie de bespre king van de zogenoemde „Force goals”, een streefplan voor de eerstkomende vijf jaar dat jaarlijks wordt aangepast. Tot nu toe hadden alleen de cijfers voor het eerstvolgende jaar een min of meer bin dend karakter, maar mogelijk zal dit reeds vanaf volgend jaar anders worden omdat de NAVO-top van Londen heeft Dit heeft staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie gisteren beslist op het Westduitse verzoek tot uitlevering van het drietal. In de beschikkingen over weegt de staatssecretaris dat het beroep van het drietal op het politiek vluchtelin genschap tevens moet worden opgevat als een beroep op de overeenkomstige bepa ling in het Europees Uitleveringsverdrag. Daarin staat dat uitlevering wordt gewei- -•***

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3