Vijf jubilarissen gehuldigd in het Zeeweg Ziekenhuis Pieter Vermeulenmuseum in 1977 op educatieve toer gevonden voorwerpen College wil vandalisme bestrijden door uitbreiding van de politieverordening 'léïnpr in de vishal College handhaaft ut naam Krügerstraat •S Raad bespreekt Energie-nota Algemeen bestuur Stisa dinsdag bijeen kort ijmondni&jws IM 1 :aterdag IA JARENLANGE BEVUILING EN VERNIELING IN HET POSTKANTOOR Geen spreekuur I Vijftig mille schade Algemeen bestuur van Velser Gemeenschap vergadert woensdag TRADITIONELE FESTIVITEIT OP DAG VAN DE VERPLEGING Eierstruis Jaarverslag meldt eerste schoolbezoek Protestantse Sociale dienst wijzigt haar spreekuren Strand Zeehad krijgt toiletaccommodatie •J li Begrafenisvereniging F o Carillonklanken 5 VELSEN-IJMUIDEN 1 3 M E I 19 7 8 lie Als 't over hoeden en petten gaat... Het CDA nodigt u uit voor een kopje koffie. Mevrouw Kraaijeveld-Wouters, staats- secretaresse CRM, is er ook! Woensdagochtend, 17 mei om kwart voor tien. Petra-zaal Spaarnestraat 8 IJmuiden. Jl VERHUISLIFT V Tl' .g ■e .vIa-vwm n end Zat. andwi -sportin- u.: The (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) le) 21.30 „Pasto- itichting Medisch Centrum Velsen be- reerstr.) (Van een onzer verslaggevers) morgen ü- Vijf van de zes jubilarissen bijeen in de aula van het Zeeweg Ziekenhuis. Op de voorgrond directeur A. J. Schilstra tijdens het uitspreken van zijn felicitatiespeech. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ■u hatters since 1896 Isevaart mbelre- VELSEN. Het college van B. en W. van Velsen voelt er niets voor de Presi dent Krügerstraat in IJmuiden om te do pen tot Steve Bikostraat. Een dergelijk verzoek was ingediend door de afdeling IJmuiden van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond. VELSEN. De Velser Gemeenschap vergadert woensdagmiddag met het alge meen bestuur in het Cultureel Centrum in IJmuiden. Tijdens deze vergadering ko men aan de orde: de festiviteiten rond het 25-jarig jubileum en verslagen van partici panten en werkgroepen. De vergadering begint om vijf uur in de middag en is voor iedere belangstellende toegankelijk- iur Lir en 21.30 nokkel- and. en imetje”, gaunt- le toer”, ond. en met An- n en een Holland u. afd. anaf 16 en Hans lein 35) elduis”. esstraat i.: Turk- net o.a. iek enz. Groen- idsorga- 74 99 02 40 ■Directeur van het postkantoor de heer M. Meinster in het voorportaal, de zelfbedieningsruimte voor het publiek, waar regelmatig wielingen worden aangebracht en de boel wordt bevuild. wereld bitter weinig aandacht. Een feeste lijk accentje is daarom erg op z’n plaats”, zo zei hij aan het begin van zijn felicita tiespeech, waarin de carrière van de aan wezige jubilarissen grondig werd uitge diept. Mejuffrouw D. Molenaar kreeg als per soneelslid met de langste staat van dienst Met de definitieve wijziging van de straatnaam wilde het Verbond uiting ge ven aan zijn gevoelens van medeleven met het overlijden van de zwarte, Zuidafri- kaanse studentenleider Biko. Maar het ge meentebestuur meent dat als er een straat moet worden vernoemd naar Biko, niet een bestaande straat mag worden geko zen. Op deze wijze zou het doel minder goed bereikt worden. Ook zouden dan gevoelens van anderen gekwetst raken, aldus B. en W. in hun toelichting. Voorts wordt opgemerkt dat een wijzi ging van een straatnaam veel ongemak veroorzaakt voor de betrokken bewoners. Er moeten kosten worden gemaakt terwijl in het spraakgebruik vele burgers van Velsen de naam Krügerstraat toch zullen blijven gebruiken. Dat een aantal bewo ners uit de President Krügerstraat heeft blijk gegeven geen bezwaar te hebben te gen dè andere naam, is voor het college geen doorslaggevend argument. Twaalf bewoners hadden het initiatief van het Verbond gesteund. Ondanks de afwijzende houding van het gemeentebestuur wordt van deze zijde wel waardering uitgesproken voor het streven van de gestorven, zwarte leider Biko naar gelijke rechten voor alle mensen, ongeacht ras of kleur. De negatieve beslissing van B. en W. komt donderdag aan de orde in de vergadering van de gemeenteraad. Tot nu was ingrijpen in dit soort gevallen officieel slechts mogelijk wanneer de be trokken eigenaar of huurder hierom had gevraagd. Dit gaat nu vermoedelijk ver anderen. Aanleiding voor deze wijziging vormt het dag en nacht geopend voorpor taal van het postkantoor, waar herhaalde lijk de boel wordt vernield en bevuild. Sinds het postkantoor in 1969 werd geo pend is een kleine vijftig mille besteed aan herstel aan door „nonchalante” bezoekers aangebrachte schade. Als eerste werd een postweegschaal verwijderd, nadat deze al ettelijke malen kapot was gemaakt. Vijf a zes diepstralers lampen werden per weekend uit het plafond gestolen, zo ver telt de heer Meinster, met fitting en al. De afdekplaatjes, die nu de gaten van de vestigingsplaatsen bedekken, worden nu nog regelmatig omgebogen, de telefooncel blijkt een bron van pret: wanneer de hoorn niet wordt gestolen, worden wel andere vernielingen aangebracht of worden de boeken weggehaald. De postzegelauto- maat moet regelmatig worden gerepa reerd, de prullebakken worden in brand gestoken. Dit voorjaar was het niet de eerste keer dat directeur Meinster op het punt stond de serviceverlening aan het publiek te ver minderen en het portaal in het weekend te sluiten. „Maar”, zo zegt hij, „een aantal mensen heeft in het weekend toch gemak van deze voorziening. Het probleem van vernieling en bevuiling, al speelt het in het hele land, werd wel erg groot. We zagen ons gedwongen de boel te sluiten. Maar dan is het weer zo dat je zegt: doodzonde, wanneer je iets hebt waarmee je je publiek een plezier doet. En als je dat moet afne men, vooral in het weekend. VELSEN. In de periode 28 april-12 mei werden op het hoofdbureau van poli tie in IJmuiden-Oost de volgende gevon den voorwerpen afgegeven: lichtbruine dameshandschoen (L), beitel, zwarte por- temonnaie met inhoud, ring met 3 autos leutels, rood/oranje bromfietshelm, 2 bal len (oranje en bruin), sleutelhanger met 6 sleutels, sleuteletui „Hotel Royal” met sleutels, sleutel met groen labeltje (buiten deur boetiek-kassa), mapje met geld, zwart kinderschoentje, boottrailer, leren hanger met 2 sleutels, grijze dameshandtas met inhoud, wit tuinschoentje maat 38, 2 krat ten frisdrank, zak inhoudende witte rok bikini, bril in bruin etui, pukkel met sport- kleding, sleutelhanger „OPEL” met 3 sleu tels, transistorradio, rode halsband met penningno. 493576, geelkl. hond met vlooi enband, rood leren hanger met 7 sleutels, zwart etuit met 7 sleutels, knipportemon- naie met inhoud, medaille, etui met 5 sleu tels, geel schooletui met balpennen, auto- /motorsleutel, bruin label letter „A” met 5 sleutels, grasmaaimachine, kinderarm- bandje met naamplaatje „ANNEKE”, groen etui met 2 sleutels, ring met 5 sleu tels, blauw kinderwagendekje, herenhor loge met leren band (koperbeslag), sleutel hanger (baco) met 7 sleutels, kenteken plaat 29-VF-25, goudkleurig dameshorloge idem bandje, rood knipmes, poppenwa gen, groen 3-wielig kinderfietsje, trai- ningsjack rood met blauwe strepen, chro me oorbel met blauwe steen, rood etui met 6 sleutels. Afhalen gevonden voorwerpen, iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur, uitgezonderd vrijdag 19 mei 1978. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen, elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. VELSEN. Het Pieter Vermeulenmu- seum in IJmuiden wil een rol gaan spelen bij het biologie-onderwijs aan de Velsen- se scholen. Met schoolbezoeken en publi catie van instructieboekjes aansluitend over de museumcollectie werd daar vorig jaar de eerste aanzet voor gegeven. In het jaarverslag over 1977 staan de eerste re sultaten vermeld. Los van de betalende bezoekers (4189 in 1977 tegen 4066 het jaar daarvoor) bezochten vorig jaar 401 scholieren het museum dat nu nog in het Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen gevestigd is. De datum van een verhuizing naar de voormalige Insingerschool vlakbij het hui dige museumadres hangt af van de goed keuring door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van het raadsbesluit dat IJMUIDEN. Op het strandgedeelte Zeebad in IJmuiden zullen nog deze zomer sanitaire voorzieningen worden aange bracht. De accommodatie is van tijdelijke aard. Gedacht wordt aan het plaatsen van een of twee toiletwagens op het strand. Dit blijkt uit de beantwoording door het college van B. en W. van schriftelijke vra gen van het raadslid M. van Veelen (CDA). Deze had opheldering verzocht over het uitblijven van publieke toiletaccommo datie. De raad ontvangt nu zo spoedig mogelijk een voorstel om tot het treffen van maatre gelen over te gaan .Het zal echter niet meer lukken, gezien het late tijdstip, uitvoering te geven aan de plannen voor de aanvang van het zomerseizoen. De kwestie komt donderdag ter sprake in de raadsvergade ring. Collecte-opbrengst. De gemeente Vel sen bracht bij de onlangs gehouden collec te van het Nederlands Astma Fonds een bedrag van 25.844,24 bijeen. Vorig jaar werd voor hetzelfde doel 25.274,10 opge bracht. iiisplein ■stelling uur. Ma. ir, jeugd t. 21 uur den Sail-j u. tev. f”, 12 j. i 6. Zat. Dl. 14.30- T aat/Nw. at. d. 17 u.i i.: Inlei- ie” door ’ox met Zond. wind”. 1 er Tsje-1 ?ksthea- Begrafenissen, Crematies en Transporten Aanspr.: J. MEYER, Fazantenlaan 3 IJmuiden (Oost) - Telefoon 14576 KRUISWEG 71 HAARLEM VELSEN. Burgemeester mr. P. J. Mo lendijk en de wethouders Th. J. Witte en ing. H. van der Werff houden maandag 15 mei geen spreekuur. Ook het spreekuur van wethouder H. J. Scheeper op woens dag 17 mei vervalt. met de verhuizing en de daaraan vooraf gaande restauratie verband houdt. Oor spronkelijk werd op „eind 1978” gemikt. Het museumbestuur wacht nog steeds op de vereiste accoordverklaring van GS en houdt daarom met vertraging rekening. Bijdragen van het ministerie van CRM 6000voor de museumexploitatie en 4.985 voor verbetering van de inrich ting) betekenden in 1977 een welkom steuntje in de rug voor het museumbe stuur, dat financieel nog niet helemaal ingespeeld is op de nieuwe (educatieve) koers. Bij het Centraal Museum in Utrecht loopt een aanvraag voor overname in bruikleen van gebruikte vitrines. Het An jerfonds is benaderd voor subsidiëring van benodigde audiovisuele middelen, waarvoor een bedrag van 6.658,75 is geraamd. De concervatrice mevrouw J. Herder-Brouwer had gedurende 1977 een belangrijke inbreng in de werkgroep die de verhuizing en voorafgaande verbou wing voorbereidt. Van de totale kosten van deze operatie komt ruim een ton voor rekening van het museum. Op de exploita tierekening van 1977 werd hiervoor al een bedrag van 20.550 gereserveerd. een schommelstoel als jubileumcadeau. De heer Schilstra prees de jubilarissen om hun trouw aan „het vak” en liet die waar derende woorden ook voor de koperen jubilarissen van een cadeau vergezeld gaan. Een receptie vormde vrijdagmiddag tijdens het lunchuur het feestelijke slot van de jubileumbijeenkomst. Het is de directeur van het postkantoor M. Meinster zelf geweest die nu langs deze weg probeert aan de geschetste onge- rieven een eind te maken. Het voorportaal van het postkaat aan de Lange Nieuwstraat, waar de postbussen staan, de telefooncel en de automaten voor postze gels en briefkaarten, was een bron van ergernis. „Valen- voor dit verzorgende beroep. De m 16.15, ia!”, al temt die dag voor de huldiging van jubila- oerwoc- VELSEN. Bij de Stichting Medisch entrum Velsen jubileren in de loop van it jaar zes personeelsleden. Vijf van hen werden vrijdagmiddag gehuldigd in de iula van het IJmuidense Zeeweg Zieken luis. De dames G. Bruin-Leyen en S. Kroon-Nolte en de heer G. Mahadew heb- en er als verpleegkundige 12‘A jaar opzit- !n in het Zeeweg Ziekenhuis. De heer W. an Hooff maakte dezelfde periode vol als agazijnmeester. Mejuffrouw D. Mole- lar vierde haar 25-jarig jubileum als eukenassistente. Mevrouw E. Ris-ter rugge (directiesecretaresse, 12‘A jaar) loest wegens familieomstandigheden erstek laten gaan bij de huldiging. De datum 12 mei staat in het zakboekje an verpleegkundigen genoteerd als „Dag an de Verpleging”. Het is de geboortedag an Florence Nightingale het grote voor- IJMUIDEN. Stadsbeiaardier Hein de Ligt brengt vanmiddag tussen vier en vijf uur het volgen- de programma ten gehore op het stadhuiscarillon. 1. Fantasie - A. L. Bigelow; 2a Hier is onze fiere pink- sterblom, b Rommelpot liedje. Twee volksliedjes; 3 Variaties over een Fries liedje - Piet Post; 4 Sona te 2 - Bald. Galuppi; 5 Improvisatie - Hein de Ligt; 6 Drie menuetten van Bach, Mozart en Beethoven, 7 a Elisabeth Serenade - Ronald Bingo, b Brazilia - P. van Beels; 8 Toccata. VELSEN. Wanneer de raad akkoord zal gaan met het collegevoorstel de Alge mene Politie Verordening Velsen uit te breiden, zal de politie binnenkort de be voegdheid hebben om op eigen gezag in te grijpen wanneer men het volgende ver bod overtreedt: „zich zonder redelijk doel of op voor anderen hinderlijke wijze op te houden in of op een voor publiek toegan kelijk portaal, galerij, telefooncel, wacht lokaal voor een openbaar vervoermiddel, parkeergarage of andere soortgelijke voor het publiek toegankelijke ruimte”. VELSEN. De gemeenteraad van Vel sen bespreekt in haar vergadering van donderdag 18 mei de Nota Energiebespa ring. Ook het werkplan 1978^ van de Stichting Onderwijsbegeleidingsdienst Midden-Kennemerland komt aan de orde. Op de agenda staat voorts de nota over het visserijbedrijf van IJmuiden, die tij dens de vorige raadsvergadering niet be handeld is. VELSEN. Dinsdagavond 16 mei ver gadert in gebouw In den Abeel het alge meen bestuur van de Stisa (Stichting Sa menlevingsopbouw Velsen). Zoals de agenda er nu uitziet, wordt gesproken over de taak van de Stisa in de werkgroep verwijsfunctie, over de taak die Stisa dan wel gemeente hebben in het subsidiebeleid ten aanzien van wijk- of buurtgroepen en over een advies dat aan het college wordt gegeven over de vorm van hearings. Ook wordt verslag gedaan over de rela tie Stisa met de Velser Gemeenschap en over de startgroep eerste-lijnswerkers in Santpoort. De vergadering is openbaar en begint om acht uur. Het college van B. en W. heeft schriftelij ke vragen beantwoord van het raadslid D. H. Kuijper (Progressief Velsen) over het gebruik van de geluidsinstallatie op het gemeentelijk sportpark Schoonenberg. Kuijper wilde weten waarom de werk groep IJmuiden van Amnesty Internatio nal tijdens de pauze van de voetbalwed strijd TelstarAZ’67, op 23 april, via de omroepinstallatie geen informatie mocht verstrekken over het politieke regime in Argentinië. B. en W. merken op dat het sportcom plex Schoonenberg in gebruik is gegeven van de club Telstar. Daartoe wordt ook de geluidsinstallatie gerekend. Op grond hiervan heeft het gemeentebestuur niet de bevoegdheid anderen de beschikking te geven over de geluidsapparatuur. De raadsvergadering begint donderdag reeds om vier uur ’s middags, met een onderbreking voor het avondeten, van zes tot half acht. Verhuisonderneming Specialist op gebied van kantoor inboedelverhuizingen met Korte Spaarne 21, Haarlem, tel. 023 326099/075-171700. (Van een medewerker) Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 5.780 kg tong; 88 kisten tarbot en griet; 2541 kisten kabeljauw, 274 kisten wijting; WO kisten schol; 86 kisten schar; 59 kisten makreel en 79 kisten diversen. issen die achter in de verpleegsector niet 1 te dik gezaaid zijn. Directeur A. J. n”, 16 j. ichilstra van het Zeeweg Ziekenhuis 5.15, 19, loemde het samenvallen van de huldiging n de jaarlijkse gedenkdag een goede tra- litie. „Deze dag krijgt binnen de medische Toppunt bleek enige maanden geleden toen alle postbussen en de vloer werden; volgesmeerd.met eierstruis. Het is zo lang zamerhand gewoonte dat op maandag de werksters een half uur eerder komen om het portaal, de zelfbedieningsruimte voor het publiek, te ontdoen van etensresten, blikjes, flessen, menselijke urine en ontlas ting. Midge- et dixy- Prijzen in guldens Per 1 kg.: tarbot 13,63-12,69; grote tong 12,87-12,23; grootmiddel tong 14,19ijl3,78; kleinmiddel tong 10,54-9,75; tong één 9,89-9,32; tong twee 8,77-8,32. Per 40 kg: tarbot 485-240; griet 265-133; kabeljauw één 222-192; kabeljauw twee 200-140; kabeljauw drie 126-94; kabeljauw vier 114-78; kabeljauw vijf 95-55; schol één 196-134; schol twee 162-120; schol drie 114-96; schol vier 76-50; wijting drie 92-53; Khar 86-35; krab 52; makreel één 82; makreel twee 72-42; poontjes 24; rode poon HO-51; steenbolk 62-46; horsmakreel 30; bot 24; tongschar 167-140. 0e besommingen waren: KW 55 17.200,-; KW 149 16.100,-: KW 167 ƒ21.000,-; KW 185 25.700,-; UK 7 14.300,- UK 23 2.200,-; UK 139 18.200,- I UK 159 ƒ7.200,-; VD ƒ800,-; VD 19 /3.100,-; WR 136 8.100,- IJM. 19 3.200,-; verder waren er acht Texelse kotters met c«n totale besomming van 155.000,- VELSEN. De spreekuren van de dienst voor sociale zaken zijn gewijzigd en nu als volgt vastgesteld. Kliënten die zich voor het eerst melden bij het kantoor Spaarnestraat 2 te IJmuiden, kunnen er van maandag tot en met vrijdag terecht van negen tot half elf ’s morgens. Voor diegenen die reeds contact hebben met de sociale dienst, bestaat de mogelijkheid een afspraak te maken. Kliënten voor een WW- uitkering of een rijksgroepsregeling werk lozen zijn van maandag- tot en met don derdagochtend welkom van negen üur tot half elf. Het spreekuur in het Dienstencentrum „Zee- en Duinwijk” is vooral bedoeld voor de ouderen en lichamelijk gehandicapten uit deze wijk. Het wordt iedere woensdag ochtend gehouden van half elf tot half twaalf. In gebouw De Schouw in Velsen- Noord heeft de sociale dienst elke dinsdag middag van twee tot drie uur haar spreekuur. De oplossing voor de heer Meinster bleek te liggen in een brief naar het colle ge. Daarin wees hij op het feit dat, na een klacht en op instigatie van de centrale directie van de PTT bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, een ontwerp was gemaakt voor uitbreiding van Alge mene Politie Verordeningen in gemeen ten. Per gemeente wordt zo’n verordening samengesteld. Het genoemde verbod gold slechts voor de openbare weg. Wat nu wordt voorgesteld, is dat de voor publiek openbaar toegankelijke ruimten daaraan worden toegevoegd. Het college nam na de brief het ontwerpvoorstel over. De raad zal beslissen over het ja of nee. Het ja zal betekenen dat de Algemene Politie Verordening in Velsen wordt uitgebreid en daarmee hoopt men het vandalisme te bestrijden. Degenen die zoals dat heet misbruik maken van de genoemde ruim ten kunnen, wanneer zij worden betrapt, rekenen op minimaal een boete van vijf tien gulden en maximaal op zes dagen hechtenis. n n H IJMUIDEN. Stadsbeiaardier O D - - - - s* 'Mijl'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5