Nederland verovert filmwereld met kabouterindustrie Cannes hecht aan Oosteuropese inbreng ELO krijgt het groene licht Veel Amerikanen op Laren Jazz Bezinning op monument urn ’Stripdossier’van de ABN voor nieuwe spaarders. Termiek improviseert vrijmoedig in Falaffel R _i ft Voor maar f 15 O r r door Pieter van Lierop SMAAKVOLLE MIX VAN PSEUDO-KLASSIEK EN PSEUDO-ROCK leest Waarom is Strip- dossier echt uniek? Spelen met het toeval in Shaffy Amerikaanse dirigent Steinberg overleden Welke spaarrekening? 2 KUNST 19 7 8 M E I 1 7 WOENSDAG 1 113 ?s- Stripdossier is een uniek naslag werk, speciaal gemaakt voor de ABN. Het telt in totaal 320 pagina’s, voor jong en oud van 8 tot 80 jaar: historie, bibliografie e.d. en tientallen verhalen van beroemde stripfiguren. Nog nooit verschenen er zoveel verschillende striphelden in één boek. Het ABN-kantoor in uw buurt helpt u graag kiezen uit de vele spaarmogelijkheden, zoals Zilvervlootsparen, Spaarboekje of-rekening, Spaar-Extra- rekening, Girospaarrekening. Het aanbod om Strip- dossier te bemachtigen V voor f 15,-geldt voor elke spaarvorm van de ABN. Maar wacht u niet te lang, want de voor raad is beperkt. Stripdossier kunt u voor f 15,- kopen, als u een spaar rekening opent bij de ABN. Uw eerste inleg moet dan wel ten minste f 50,- zijn. De ABN legt daar f7,50 premie bij. Let wel: u hebt f 7,50 gekregen en u betaalt f 15,-. J CANNES. Het zal vast wel allemaal nog mooi worden, maar het begin was zwakjes. (ADVERTENTIE) an- ar- f self c. ABN Bank FOnYEftl978K.F S DISTRIBUTED BY OPERA MUNDI AND WAVERY PRODUCTIONS Deze laatste is nog nooit tevoren in euro pa geweest, evenmin trouwens als de tenorsaxofonist Harold Land, die met het kwintet van Blue Mitchell zal optreden. Onder de Nederlanders, die op het festi val zullen optreden, zijn Harry Verbeke met een nieuw kwartet, een grote formatie van Loek Dikker, een speciaal samenge steld sextet van Gijs Hendriks en het Rein de Graaff/Dick Vennik Kwartet. Verder komen de Bebop-zanger Eddie Jefferson, de vibrafonist Milt Jackson, de fluitist Frank Wes, de pianist Muhal Ri chard Ambrams met een speciaal voor het festival samengestelde formatie, de gita risten Harb Ellis en Barney Kessel en de bigbands van Toshiko Akiyoshi en Lew Tabackin. aer ing ONALE- AARS seling ook de ontspanning tussen Cannes en het Oostblok een feit werd. En zo kon het dan gebeuren dat dit jaar niet alleen aan Rusland de, met verhou dingsgewijs meer publiciteit omgeven, openingsvoorstelling van Cannes verge ven werd, maar bovendien Hongarije, Joe goslavië en Polen nu allemaal doordron gen tot de competitie. Hetgeen een hele eer is, zoals wij Nederlanders weten, want alle Nederlandse inzendingen werden ook dit jaar weer weggeballoteerd. Dit soort zaken hebben uiteraard vooral met diplomatie te maken. Cannes wil sinds 31 jaar een waarlijk internationaal festival zijn. En dat is het ook wel, als je bekijkt dat hier in twee weken tijd iets van 500 films worden vertoond, afkomstig uit circa veer tig landen. En dat hier nu iets van 30.000 gasten extra staan geboekstaafd, onder wie 1500 journalisten, 150 fotografen en 30 tv-ploegen. Maar dan hecht men ook aan de aanwezigheid van de Oosteuropeanen. En daar heeft men kennelijk een prijs voor willen betalen: openen met Lotia- nou’s „Jachtongeluk”, gebaseerd op een nouvelle van Tsjechov. Het tragische ver haal van een beeldschone boswachters- dochter voor wie drie adelijke heren tij dens een onweersbui spontaan in liefde ontbranden, hetgeen het meisje alleen maar ongeluk oplevert en uiteindelijk zelfs een gewelddadige dood. Een hevig roman tische geschiedenis die niet helemaal zon der verdiensten op het doek werd ge bracht. Lotianou vertelde op een persconferen tie dat hij film ziet als een spel met scherpe messen en Tsjechov verfilmen als een wandeling door een mijnenveld. Maar me dunkt dat hij links en rechts op een mijn gestapt heeft ook. Hij bezigt een soort esthetiek (beelden van zwanen, of losge- wijl drie fragmenten nogal moeizaam op gang komen omdat de spelers de spanning van de voorgaande scènes eerst van zich moeten afschudden voor ze aan de nieuwe ideeën vorm kunnen geven. Toch wordt het best een leuke voorstel ling waarbij het ontstaan van iedere nieu we vondst sterk door de toeschouwer wordt meebeleefd. Het heeft iets van de vindingrijkheid van kinderspel, waarbij het ook vaak voorkomt dat twee kinderen tegelijkertijd met twee totaal verschillen de fantasieën bezig zijn en dan ook, zoals bij de klapdeur blindelings dwars door de fantasieën van de anderen heenlopen. Ook nemen kinderen in hun spel vaak dezelfde risico’s als deze spelers in het eerste deel al improviserend met het schommelende touw nemen. Vaak breekt de humor op de meest ver rassende momenten door, als iemand opeens volkomen natuurlijk zegt: „Er zijn geen appels meer” na een langdurig, on verstaanbaar gesprek van lieden die hun monden steeds meer proberen vol te prop pen met happen appel. Aan de andere kant werkt een als gek bedoelde scène van een grote man op een klein driewielfietsje, die een wagentje voortrekt met daarop 4 men sen met vertrokken gezichten in een ta bleau vivant, nogal teleurstellend. De voorstellingen in het Shaffy Theater duren tot en met 20 mei en zullen, dankzij de improvisaties, iedere avond weer an ders zijn. Falaffel gaat ook nog een keer op 10 juni in het Festival of Fools. De volgende produktie van Teatermiek zal dan weer een volkomen uitgekristalli seerde mimografie worden, want Trees ten Brummelaar, Willenden Oosterveld, Teun Luijndijk, Sjoerd Schwibetus en Adri Verbeme vinden het improviseren leuk en leerzaam maar houden toch ook van een gave voorstelling. CONRAD VAN DE WEETERING broken paarden om liefst in slow motion de link te leggen met de nog puur natuur zijnde boswachtersdochter) die echt niet meer kan. Compleet met close-ups van biggelende tranen en musicerende zigeu ners om de larmoyante hoogtepunten te scanderen. Toch is het moeilijk om helemaal onge voelig te blijven voor het ingelegde vak manschap. Want het acteerpeil, de came- ra-behandeling en vooral de montage zijn erg gaaf. Maar we hebben de laatste jaren een paar aanmerkelijk sterkere Tsjechov- verfilmingen te zien gekregen, zoals bij voorbeeld het vorig jaar tijdens de film- week Arnhem vertoonde onvoltooide voor Pianola, van Andrei Mikhalkov-Koncha- lovski, die trouwens nu hier in de jury zit; een ander signaal van de genormaliseerde betrekkingen tussen Cannes en Rusland. Grappig voor het thuisfront zal het zijn te vernemen dat, terwijl het zakenleven in Cannes nog echt op gang moet komen, er al van een buitengewone belangstelling sprake is ten aanzien van een Nederlandse speelfilm. En dat is niet Soldaat van Oran je (hier groot-op geafficheerd als Survivor One) of Pastorale 1943, maar Pinkeltje. En zo zie je maar: Rien Poortvliet staat op de Amerikaanse beststellerslijst met zijn ka bouterboek. Vader Abraham walst alle Europese hitparades plat met zijn ode aan de blauwe kabouters, ook smurfen ge naamd. En de Nederlandse cinema is in Cannes toch niet helemaal afwezig en staat in de startblokken om de wereld te veroveren met Pinkeltje. Waarin een klein land piepklein kan zijn: de kabouterindu strie. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Plannen om de entourage van het verzetsmonument aan de Dreef te Haarlem aan te passen teneinde de intentie van het beeld meer tot zijn recht te laten komen, worden binnenkort voorgelegd aan het college van B. en W. van Haarlem. Beeldhouwer Mari Andriessen en stadsarchitect Wiek Röling zijn van mening dat het beeld in de huidige omgeving minder tot zijn recht komt dan de oorspronkelijke opzet beoogde. De gemeentelijke commissie Toegepaste Monumentale Kunst heeft zich inmid dels met de door Andriessen geuite wens beziggehouden. Ook de vereniging van oud-verzetstrijders is met de mening van de beeldhouwer om het beeld weer kaal in het plaveisel te plaatsen op de hoogte. Vooral de bloemenbak die het nu nog omringt, zou verwijderd moeten worden. Andriessen bezint zich momenteel nog op de uiteindelijke entourage. Het monument blijft hoe dan ook op dezelfde plaats gesitueerd. Roy Wood boekte halverwege de jaren zestig opzien met de uit het Engelse Bir mingham afkomstige The Move, dat met een combinatie van inzet, scherp gesneden vokalen en kolderieke teksten een tijdlang hoge ogen gooide. Toen dat ten einde liep zat duvelstoejager Wood niet voor een gat gevangen. Fluks kwam hij met een con cept op de proppen, dat het gesprek van de dag werd, een reservoir van mogelijkhe den voor de komende tijd en een brood winning voor de toekomst. Waarom zo vroeg Roy „The Wizard” zich af zou je niet met succes het geluid van een kleine, klas siek aandoende strijkerssectie kunnen combineren met panklare rock? Eureka! Een idee, een concept en een toepassing; maar voor dat laatste voelt Wood niet zo veel, zodat hij na het eerste begin het juist vormgekregen Electric Light Orchestra vaarwel zegt en de bedoe ning overdraagt aan de oud-Move-collegae Jeff Lynne (gitaar) en Bev Bevan (drums). Lynne ontpopt zich weldra als de nieuwe motor in het muzikantenkollektief, dat na korte tijd dankzij de smaakvolle mix van pseudo-klassiek en pseudo-rock en het symfonische rockgeluid geknipt lijkt voor een massale populariteit. JOHN OOMKES NB. Ook vanavond concerteert ELO in Ahoy te Rotterdam. Er zijn nog enkele honderden plaatsen verkrijgbaar. i i if 1 NEW YORK (UPI). De Amerikaanse orkestleider William Steinberg is dinsdag op 78-jarige leeftijd in New York overle den. Hij is ondermeer dirigent geweest van de symfonieorkesten van Pittsburg en Boston en gastdirigent van het New- yorks Philharmonlseh Orkest. HILVERSUM (ANP). Er zullen ook dit jaar weer veel Amerikaanse jazzmusi ci optreden op het Internationaal Laren Jazz Festival, dat op 11,12 en 13 augustus wordt gehouden. Evenals vorig jaar komt de tenor-saxofonist Earl von Freeman, die met de groep van zijn collega-tenor- saxofonist Willis Jackson zal spelen. achtige songs die Lynne afscheidt, maar op een of andere manier blijven zijn crea ties in een live-situatie veel meer overeind. Dat komt voor een belangrijk deel om dat werkelijk niemand - ook Lynne niet - een grotere plaats krijgt toebedeeld dan de song die op een bepaald moment wordt uitgevoerd. Iedereen is zuiver functioneel bezig. Dat geldt voor de strijkers, Hugh McDowell en Melvyn Gale celli en Mik Kaminski viool, dat is ook van toepassing op toetsenman Richard Tandy en de effi ciënt werkende ritmesectie met Bev Bevan op drums en Kelly Groucutt op bas. In alles is ELO dus een groepsgebeuren, tot in de symmetrische belichting aan toe lijkt het een vrij mechanische belichting, maar je vergist je wel degelijk in de soepel heid van ELO’s set. Het groene licht van de pijlsnelle laserstralen wordt niet tot in extenso gebruikt, de stevige geluidsmuur wordt niet bij voortduring opgetrokken. Afwisseling is wel degelijk gegarandeerd. Na Concert for a rainy Day, Night in the City openbaart zich in Turn to Stone en Can’t get it out of my Head het enige euvel: binnen het ELO-circus krijgt elke vorm van emotie een bedenkelijke pathetiek, die toegegeven, de groep op zich wel siert. Werkelijk voortreffelijk is de vondst om de solo die Hugh McDowell aan zijn witge lakte cello ontlokt te visualiseren met be hulp van een groene laserlichtkrans die van vorm wisselt al naar gelang de toon hoogte of de frequentie verandert. Het effect dat de ring van licht in „Spirograph- patronen” op de cello oproept doet merk waardig mysterieus aan. Daarna volgen Tightrope, Telephone Line, het heftige Rockaria waarin de strijkers zich met be wegingen die van rockgitaristen geleend zijn ontpoppen als echte wildemannen. Rustiger is daarna de combinatie met Strange Magic, Showdown, het snelle Mr. Blue Sky en het monotone Evil Woman, dat de beperktheid van Lynne als songwri ter aantoont. Niettemin krijgt ELO van het publiek en mij toch het groene licht van wege de voortvarendheid waarmee het nieuwe theatertechnieken verbindt aan het eigene van hun muziek in plaats van andersom. ng iet an- ROTTERDAM. Boven het immense podium in de Rotterdamse Ahoyhal hangt een zeshoekige belichtingskroon, die onmiddellijk na binnenkomst in de ruimte, waar zo’n dikke zevenduizend rockliefhebbers de komst van ELO zitten af te wachten, doet denken aan het vignet van het bedrijf waarbij ik werkzaam ben. Een ogenblik komt hetzelfde gerustmakende gevoel over me als wat zich elke morgen van me meester maakt als ik de zeshoekige kantoortuin binnenwandel. Suggestie dus, maar de zeer gedurfd verpakte show van het Electric Light Orchestra riep dinsdagavond voortdu rend vergelijkbare sensaties in me wakker. De enige vrouw in de jury van de 31e editie van het Internationale Filmfestival van Cannes is de Zweedse actrice Liv Ullman. Naast haar staat de voorzitter van de jury, de Amerikaanse regisseur Alan J. Pakula. Terwijl het ensemble de volgende jaren langzamerhand zijn huidige bezetting krijgt, groeit de hitpotentie van het con cept. Aan beide zijden van de Atlantische Oceaan worden de zwaar aangevulde strij- kerspartijen op prijs gesteld en ontwikkelt de groep zich naar de beperkte groei die Lynne als songschrijver doormaakt. Tot voor gisteravond begreep ik dan ook slecht waarom ELO een miljoenenpubliek aantrekt, temeer daar anderen eerder - het Nederlandse Ekseption bijvoorbeeld - met de gedachte aan een fusie van verschillen de muziekstijlen speelden. Niet in de laatste plaats door de hoge mate van visueel genot dat een ELO- concert verschaft. Een lasershow die haast ongekende ruimtelijke mogelijkheden suggereert door een ingenieus gebruik van spiegeltjes en twee projectievlakken, ver raadt een gevoel van smaak dat je de groep op basis van de muziek niet zo snel toedenkt. Ik behoud mijn twijfels voor wat betreft de nogal „poppy” en McCartney- van ’S werelds belangrijkste filmmanifes- tatie NAGAAT. Nooit tevoren is dat voor gekomen. In feite is de verhouding Rus- land-Cannes altijd uiterst moeizaam geweest. Rusland namelijk is een land dat jaar in jaar uit moeilijk deed over de selectie procedures. Terwijl de Cannes-program- meurs het standpunt huldigden dat zij wel zouden uitmaken wat er eventueel van de Russische produktie de moeite waard was om te vertonen, proberen de Russen tel kens spaken in het wiel te steken en andere films op te dringen, onder het dreigement dat er anders helemaal geen Russische films verstrekt zouden worden. Berucht is het geval van Tarkovski’s Andrei Roeblev die via een omweg (een Franse distributeur) in 1969 op het festival terecht kwam, tegen de zin van de Russen in. Met groot vertoon heeft de Sovjet- delegatie toen uit protest het festival de rug toegekeerd en is een soort van koude oorlog gaan voeren, waarbij ook de sate- lietstaten werden betrokken. Vanaf 1969 stuurden de Oosteuropeanen het beste wat men op filmgebied te vertonen had niet naar Cannes, maar naar het concurreren de Berlijn, dat daardoor jaren achtereen het karakter gekregen heeft van een door geefluik van Oost naar West. De betrekkingen begonnen net iets te verbeteren toen er in 1975 opnieuw een conflict ontstond. De Russen, zwaar in de kuif gepikt door het feit dat geen enkele door hen voor-geselecteerde film zwaar genoeg werd bevonden om in het competi- tie-programma te worden opgenomen, slo ten demonstratief hun stand en alle Oost- blok-landen, op Hongarije na, waren soli dair. Berlijn voer daar wel bij. Maar juist nu in 1978 Berlijn zijn festi- val-data (altijd een maand na Cannes) in eens ging verleggen naar een maand voor Cannes (hetgeen er even bedreigend heeft uitgezien, in de kring van festivalorganisa- toren zijn er harde woorden over gespro ken) bleek niet alleen dat Berlijn volledig IVCrsl' faalde met de machtsgreep, maar dat plot- is busvet don naai 1, vertrt L ijwielsta) Want, alleen al het idee om het Cannes- l uur, ver programma te openen met een Russische lur. Vant' film is iets heel curieus, als de geschiedenis a naar Ti) lalf uur tel: OU 555447. leze ben filmfestival van Cannes heeft niet zo’n erg spectaculaire ouverture gekregen met de rCTtbri t vertoning van „Jachtongeluk gemaakt door de Rus Emil Lotianou. De beau monde van *"1 en de internationale filmwereld kan zich feestelijker openingsavonden daarna® herinneren, toch waren de implicaties niet zonder betekenis. 1 anden k William Sternberg is in Keulen geboren. Hij is daar dirigent van de opera ge”- en heeft in Duitsland andere vo-aan staande posities op muzikaal gebied be kleed voordat hij in 1933 door de nazi’s Werd ontslagen. In 1936 vertrok hij naar Palestina, waar hij het Palestijns orkest, nu Israëlisch Philharmonisch Orkest geheten, oprichtte. Twee jaar later werd hij door Toscanini naar Amerika uitgenodigd, waar hij geble ven is. AMSTERDAM. Dinsdagavond stoeiden de vijf leden van de mimegroep Teater miek in het Shaffy Theater vrijmoedig met vijf nieuwe ideeën. De voorstelling heet Falaffel, een naam ontleend aan een Israëlisch gevuld broodje en daar de vulling van zo’n broodje nooit precies hetzelfde is, zo zal iedere voorstelling van Falaffel ook steeds X. verschillend zijn. Het uitgangspunt was namelijk om een serie improvisaties te creëren, waarvan -wel de spelregels en de gebruikte voorwer- ■iM pen vaststaan maar de ontwikkeling van het toeval afhangt. Ieder van de vijf spe lers bedacht een kort spelletje en om de zaak niet te ver vast te leggen werd dat maar een week lang gerepeteerd. De vijf fragmenten zijn achtereenvolgens gegroe peerd om touwen, maskers, appels en lad ders, pyjama’s en lappen en een klapdeur en koffers. Teatermiek verraste in december met Tafel in Kwint, waarvan iedere beweging tot op de millimeter was vastgelegd. Ik stelde toen vast, dat ze een eigen gezicht aan de Nederlandse mime-ont wikkeling hadden toegevoegd. Dat eigen gezicht te kent zich ook nu weer af, maar minder koel dan toen en veel minder strak. Twee scènes ontaarden in pure agressiviteit, ter- restaurai ie Bergs ag 21 m jeursvoj elobjectg door Verat. (ook b» rote mm Saai opa ■00 UU! I mtr. rui) Hoewel het verbazingwekkend mag heten, hoeveel mensen er ondanks de motregen nog schikbas bereid waren, samen te drommen voor het festivalpaleis, teneinde glimpen op te vangen ■amelaart van sterren als Romy Schneider, Liv Ullman, Curd Jurgens of Michel Piccoli, het 31e tzegels „.„I KI •enbands Frankrijk

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13