nd KAMNET IN DE SLAG 'I i KAMER WIL NOG V' WERWW MET MR. KARDOES, VOORZITTER STICHTING VLUCHTELINGENWERK NEDERLAND: LI -I II Terstond Rechtszekerheid Instructies Beperkt budget Niet geaarzeld Ondergeschikt Sportief proces 19 18 (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM. „Ik ben er erg blij mee, dat de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. Borgerhoff Mul der, de staatssecretaris van Justitie, me vrouw Haars, op haar vingers heeft getikt”. DEN HAAG. Over ongeveer drie weken is het zover. Dan wordt het doek weggetrokken van wat Van Agt deze week noemde „de grootste na-oorlogse operatie sinds Lieftinck”. Half juni, dus precies twee jaar nadat minister Duisen berg zijn 1-procentsoperatie lanceerde, moet het kabinet zijn bezuinigingsplan nen bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Verder uitstel zit er niet in, want de Kamer staat erop om nog vóór de zomervakantie met het kabinet in de slag te gaan over deze politiek uiterst gevoelige zaak. s I ■w 1 A ijl- 14x23a. Doek over bezuinigingsplannen wordt in juni weggetrokken Dit vertelde mr. Peter Jan Kardoes, die behalve advocaat ook voorzitter is van de Stichting Vluch telingenwerk Nederland, een sinds 1 februari van dit jaar bestaande organisatie, die deels functio neert als overkoepelende stichting van het vluchte lingenwerk, deels zelf ook in de praktijk actief is op dit terrein. Mr. Kardoes reageerde op de uitslag van het geding van de door staatssecretaris Haars met uitzetting bedreigde Chileense vluchtelinge Sylvia Perez Correa. De president van de rechtbank heeft bepaald, dat de Chileense niet uit Nederland mag worden verwijderd, zolang over haar asielaan vraag niet in hoogste instantie is beslist. Haar eventuele uitwijzing zal dus worden opge schort, totdat alle beroepsmogelijkheden zijn uit geput. De president heeft daarmee het zogenaam de begrip „schorsende werking” (van de verplich ting het land te verlaten, wanneer een asielzoeker in beroep gaat tegen een eerste afwijzing) in ere hersteld. Volgens mr. Kardoes was het beleid op het punt van de schorsende werking, tot de komst van mevrouw Haars, in feite zo, dat een asielzoeker, ook wanneer zijn verzoek om een verblijfsvergun ning in de eerste ronde door de staatssecretaris was afgewezen, in Nederland kon blijven geduren de de tijd, dat zijn verzoek om herziening van die afwijzing speelde. „Die schorsende werking breidde zich in de regel uit, niet alleen tot de tweede ronde (de tweede beslissing van de staatssecretaris), maar ook tot en met de procedure voor de Raad van State”. Pakt staatssecretaris Haars het vluchtelingen beleid inderdaad anders aan dan haar voorgan gers deden? „Het is eigenlijk zo, dat de president door middel van zijn vonnis in kort geding de staatssecretaris heeft gezegd, dat zij met haar beleid ten aanzien van buitenlandse vluchtelingen, die in Nederland asiel zoeken, weer terug moet naar de normale procedure, zoals die ook door de vorige staatsse cretarissen werd toegepast”. Staatssecretaris Haars had aangekondigd, dat de Chileense vrouw met haar twee kinderen - beroep of geen beroep tegen het eerste afwijzings besluit - terstond het land moest verlaten. Mr. Kardoes: „We zagen het verschil al tijdens de eerste bijeenkomst, die wij met haar hadden. We waren toen al ongeveer een jaar met Justitie in debat over de hantering van twee begrippen, die van groot belang zijn voor de toelating van asiel zoekers. Dat zijn het begrip „schorsende werking” (dus van de verplichting het land te verlaten, als er een beroepsprocedure loopt) en het begrip „kennelijk ongegrond” (dat slaat op asielaanvragen, die in eerste aanleg al ongegrond lijken te zijn)”. „We hebben de schorsende werking met me vrouw Haars besproken en haar gewezen op het beleid van haar voorgangers op dit punt. Ze maak te toen direct een switch (omschakeling). Ze zei: „Ja, heren, maar u vergist zich, wanneer u zegt, dat de schorsende werking eigenlijk altijd werd gege ven en alleen in uitzonderingsgevallen niet. Het is eigenlijk omgekeerd: in beginsel dient die schorsende werking niet te worden gegeven, tenzij ik vind, dat er redenen voor zijn het toch te doen”. „Maar ze zei er bijna in één adem bij, dat het niet haar bedoeling was om erg te gaan afwijken van het beleid van haar voorgangers. We hebben dit onderwerp toen even laten rusten, omdat er ver schil kan zijn tussen zo’n theoretisch standpunt en wat er in de praktijk gebeurt. Maar ik vrees, dat de praktijk toch te zien geeft, dat mevrouw Haars, de switch, die zij in theorie gemaakt heeft, werkelijk tot uitvoering wil bren gen. Ik weet niet wat daar de achtergrond van is”. „De toenmalige staatssecretaris Glastra van Loon heeft begin 1974 daarover instructies gege ven in een circulaire, die was bedoeld om grens wachten richtlijnen te geven hoe te handelen met asielzoekers. Op Schiphol stond bijvoorbeeld in de circulaire, dat de betrokken marechaussee zo’n Wat is er aan de hand met de hantering van het begrip „kennelijk ongegrond” ten aanzien van bepaalde asielaanvragen? Hoeveel wordt er bezuinigd en waarop:? Dat zijn de twee vragen waar het in de nota om draait en waar het kabinet de komende weken een beslissing over moet nemen. Het regeerakkoord van CDA en VVD spreekt over een bezuiniging van vier miljard tot 1981, aangevuld met enkele miljarden indien zulks nodig blijkt. Die noodzaak is onlangs nog eens bevestigd door de Centraal Economische Commissie, die als gevolg van de asielaanvrager, na overleg met justitie, onmiddel lijk moet verwijzen naar een vluchtelingenorgani satie. tegenvallende groeicijfers een stijging van het aantal werklozen voorspelt tot 300.000. Toch ziet het ernaar uit dat de totale omvang van de bezuinigingen niet ver boven de zeven miljard zal uitkomen. De reden is dat het technisch wel haast onmogelijk is om meer te vinden gezien de politieke afspraken die er op punten als de koppe ling van de sociale uitkeringen en de ontwikke lingshulp al zijn gemaakt. De WD probeert nog met alle macht de bezuinigingen op te schroeven tot zo’n tien miljard, vooral door te hameren op afslanking van de sociale sector, maar de partij van Wiegel vindt daarbij een onverzettelijke Albe- da op zijn weg. De VVD heeft ook een deel van Kaar geloofwaardigheid verloren doordat de twee grote bezuinigers van het eerste uur Wiegel en Pais, die Den Uyl twee jaar terug voorhielden dat een bezuiniging van 18 miljard het absolute mini mum was nu op hun eigen vakgebied allerminst bereid zijn veel in te leveren. De samenwerking tussen CDA en WD zal de komende weken op zware proef worden gesteld. Op duidelijke wijze kwam dit deze week naar buiten toen Van Agt en Wiegel openlijk met elkaar in de clinch raakten over de ambtenarensalaris sen. De speech van Van Agt in Harderwijk ver toonde alle kenmerken van het ballonnetje dat opgelaten wordt om de mensen te laten wennen aan de klap die komen gaat. Wat dat betreft volgde Van Agt dezelfde tactiek als Den Uyl met zijn bekende VPRO-interview, „Met de benen op ta fel”, waarin Den Uyl aankondigde dat de kinder bijslag op de helling moest. Ook toen volgde direct een verontwaardigde reactie van de betrokken vakminister (Boersma), die van tevoren niet was ingelicht. Ditmaal was het Wiegel die zich van zijn ministe r-president distantieerde en in feite opmerkte dat Van Agt voor zijn beurt gesproken had. Van Agts ballonnetje kwam hem overigens niet ongelegen want nu kon hij naar zijn „eigen” ambtenaren toe alle verantwoordelijkheid van zich afschuiven en zich opwerpen als verdediger van het bekritiseer de trendbeleid. Als baas van de ambtenaren zit Wiegel immers tussen twee vuren; als vice-premier moet hij bezuinigen en als minister van Binnen landse Zaken moet hij de ambtenaren te vriend houden. Net als Pais speelt Wiegel naar buiten toe de rol van vakminister, die zo min mogelijk wil bezuinigen, maar intern is hij de man die als WD-leider hamert op verdergaande ingrepen. Staatssecretaris Haars zegt, dat ze zich houdt aan de circulaire van Glastra van Loon, maar wij denken daar wat anders over en kunnen met voorbeelden komen”. „De meest vérstrekkende redenering is”, aldus mr. Kardoes, „dat iedere asielzoeker recht heeft op een sportief proces, wat betekent, dat hij in Neder land moet kunnen blijven tot en met het voorko men van zijn aanvraag bij de Raad van State. Het begrip „kennelijk ongegrond” bestaat dan niet meer. eigenlijk maar een ondergeschikt onderdeel van de speech van Van Agt. Veel belangrijker en politiek gezien ook uiterst merkwaardig was zijn openlijk flirten met het idee van loonmatiging, zoals die in Engeland noodgedwongen enkele ja- ren heeft plaats gehad. „Waarom kan zoiets in Nederland niet?”, vroeg Van Agt zich quasi on schuldig af. Het antwoord is heel simpel: een loonmatiging is voorlopig in Nederland niet mo gelijk omdat dit kabinet bewust het idee van matiging in het regeerakkoord over boord heeft gezet. In het regeerakkoord van CDA en WD van krap een half jaar geleden stond dat het kabinet ernaar zou streven dat de koopkracht van inko mens tot tweemaal modaal, dus dit jaar tot 59.800 gulden, gehandhaafd zou worden. Op het gebied van de inkomenspolitiek was dit een zwaai van 180 graden ten opzichte van het regeerakkoord van CDA en PvdA, dat voor en na sprak over soberheid, matiging en reële offers voor inkomens vanaf 45.000 gulden. Dit regeerakkoord van Den Uyl, dat schoorvoetend door de betrokken partijen en de vakbeweging werd aanvaard, vooral door Den Uyl persoonlijk, in de geest van: het wordt nooit meer als vroeger. Wij zijn ervan overtuigd, dat we dit niet van de overheid kunnen verlangen. Waar we wel op blij ven staan is, dat het „kennelijk ongegrond” zo restrictief mogelijk wordt toegepast, wat inhoudt, dat je niet te snel moet zeggen: nou dat vluchtver haal is wat zwak, hij moet er maar meteen uit. De meeste vluchtverhalen verdienen zeer zorg vuldig onderzoek. In combinatie daarmee vinden we, dat er in de regel „schorsende werking” (van de verplichting het land te verlaten) dient te wor den verleend”. „Ik wijs er ook op, dat mevrouw Haars kennelijk de duizenden Tsjechen, die in 1968, en de duizen den Hongaren, die in 1956 naar Nederland zijn gekomen en allemaal zijn toegelaten, is vergeten en dat zij niet spreekt over een „stuwmeer” van tienduizenden gastarbeiders, die in Nederland zijn. Vindt u dan niet, dat je de mensen, die je toelaat, goed moet kunnen opvangen, wat toch mede een kwestie van geldmiddelen is? Het is mijn stellige overtuiging, dat we getalsma tig best nog wat asielzoekenden aankunnen. Getal len zijn naar mijn inzicht een oneigenlijk argu ment, als het er om gaat een beleid te voeren”. „Dat is een vraag waar ik nog niet helemaal uit ben. Je kunt je afvragen of een Turkse christen, die in zijn eigen dorp in Oost-Turkije aan allerlei vormen van vervolging bloot staat, niet beter af is in Nederland, al wordt hij misschien niet zo goed opgevangen”. Wat moet er naar uw inzicht allereerst gebeuren om het vreemdelingenbeleid in Nederland te ver beteren? Mr. Kardoes: „In eerste instantie moet gewerkt worden aan een goede procedure met een maxi mum aan rechtszekerheid voor de asielzoeker. Het gaat om de vraag hoe het recht wordt toegepast. Eigenlijk zou ik willen, dat er een wettelijke regeling kwam, al of niet ingebouwd in de vreem delingenwet, die de hantering van het begrip „ken nelijk ongegrond” bepaalt en zekere regels stelt omtrent de „schorsende werking”. Nu zijn die regels voor velerlei uitleg vatbaar, zeker als je naar mevrouw Haars luistert. Er wordt nog onvoldoende rekening gehouden met het recht, dat een asielzoeker behoort te hebben. Ik zie niet in waarom iedere Nederlander, in welke tak van rechtsgeschil dan ook, in drie fasen kan procederen en waarom dat recht een asielzoe ker zou moeten worden ontzegd”. „We zijn van plan binnenkort naar staatssecreta ris Haars te gaan met een uitgewerkt voorstel om de vraag of een asielaanvraag „kennelijk onge grond” is ter beoordeling voor te leggen aan een onafhankelijke derde. Daarvoor zou je bijvoorbeeld kunnen denken aan een uitbouw voor dit soort zaken van de bestaande vreemdelingenadviescommissie, waar in vertegenwoordigers zitten van verschillende sectoren van het maatschappelijk leven en van een aantal departementen. Wij studeren dan ook op een plan om een inven tarisatie te maken van het vluchtelingenbeleid en het vluchtelingenwerk in de ons omringende lan den. De gedachte op de achtergrond is ooit te komen tot afspraken over de verdeling van asiel zoekers over verschillende landen, als er te veel zouden komen”. Overigens is 1978 al vrijwel een verloren jaar voor de bezuinigingsoperatie, mede door het ge brek aan haast dat het kabinet met één oog naar de verkiezingen, aan de dag heeft gelegd. De bezuini gingen die oorspronkelijk waren voorzien voor de jaren 1977-’81 moeten nu worden samengebald in een veel kortere periode. Dat wordt de taak van Andriessen, de man die begin 1976 als KVP-leider het toenmalige kabinet in het nauw bracht met de eis dat binnen enkele maanden een begin met de bezuinigingen moest worden gemaakt. Andriessen achtte verder uitstel toen onverantwoord. Nu, ruim twee jaar later, is het aan Andriessen om het tempo te bepalen. Het vorige kabinet heeft ook niet geaarzeld drie maal rechtstreeks in te grijpen in de lonen, daar mee een oorlog met de vakbeweging riskerend. Dit langzaam gerijpte klimaat van inkomensmatiging, dat zelfs door de vrije beroepen min of meer was aanvaard, werd in één klap door het regeerak koord van CDA en WD doorbroken. Tot 60.000 gulden viel er weer wat te verdelen en hoewel het kabinet al snel door de geschrokken reacties van de sociale partners deze grens telkens verder ver laagde, was psychologisch het kwaad geschied. De kwestie van de ambtenarensalarissen was Maar er stond ook, dat het kan voorkomen, dat een asielaanvraag op het eerste gezicht niet deugt, dus „kennelijk ongegrond is”. „Ja, CRM heeft uiteindelijk een beperkt budget en men wil dat begrijpelijkerwijs gebruiken voor de opvang en de begeleiding van de „harde” vluch telingen, maar het is niet zo, dat je in dit stadium al zou moeten zeggen: wij doen de grenzen op een kier voor vluchtelingen, want we komen opvang mogelijkheden te kort. Het is wel zo, dat door de regering uitgenodigde vluchtelingen een voortref felijk voorzieningenpakket krijgen en dat er wel geen Kamermeerderheid zal zijn voor een voorstel dat pakket ook te verstrekken aan iedere asielge- rechtigde, laat staan aan iedere asielzoeker, die nog niet weet waar hij precies aan toe is. Ik vind echter niet, dat de kwaliteit van de opvang bepa lend zou moeten zijn voor de vraag hoeveel men sen je binnen laat komen”. Je kunt toch niet iemand in Nederland toelaten, die er misschien slecht aan toe is, en hem dan ondermaats opvangen? „Er werden in de circulaire daarvan twee voor beelden gegeven. Het ene voorbeeld sprak over een asielzoeker, die duidelijk een verblijfstitel heeft voor,een ander land dan Nederland (wat betekent, dat uit zijn gegevens blijkt, dat hij beter naar een bepaald ander land kan gaan). Het twee de voorbeeld sprak over een asielzoeker die Neder land in wil, omdat hij in zijn eigen land niet in militaire dienst wil, omdat hij dan mee moet doen aan een koloniale oorlog, terwijl blijkt, dat hij nog niet eens voor de militaire dienst is gekeurd en dus zeker nog geen oproep heeft gekregen”. „Wij voerden al enige tijd met Justitie een strijd over de precieze omvang van het begrip „kenne lijk ongegrond” en wat er in zo’n geval redelijker wijs moet gebeuren. Nederland gaat prat op een humanitaire tradi tie, mensen in nood moet je helpen, maar is er niet een gevaar dat je mensen aantrekt, die bijvoor beeld afkomen op onze sociale voorzieningen? „Je zult ervoor moeten waken, dat je mensen X toelaat, die onder het mom van vluchtelingschap een aanvraag indienen, maar in werkelijkheid arbeidsimmigranten zijn. Naar mijn eigen erva ring zijn er niet veel van zulke gevallen. Het gaat dan om mensen, die op werk afkomen, niet op sociale voorzieningen. In het gehele beleid moet worden gekeken naar het vluchtverhaal en de vluchtmotieven van de asielzoekenden. Als me vrouw Haars en anderen in dit land bang zijn voor een invasie van vluchtelingen, dan wijs ik erop, dat er, naast de groepen vluchtelingen, die door de Nederlandse regering zijn uitgenodigd om hier te komen (niet lang geleden bijvoorbeeld 1200 Chile- nen), gemiddeld 300 tot 400 asielzoekers per jaar individueel (meestal zonder eigen voorkennis van de mogelijkheden) een aanvraag aandienen voor een verblijfsvergunning of een poging daartoe doen”. „Blij dat de rechtbankpresident mevrouw Haars op vingers tikte” Öud-staatssecretaris Glastra van Loon (foto boven) en de huidige staatssecreta ris van justitie mevrouw Haars. n n if n I.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19