Na besluit koppelverkoop straaljagers Christen-democraten Italië voorzichtig na verkiezingswinst Vechten voor z’n leven Jezus werd vijftig Bij actie in Rhodesië 87 burgers gedood achtergrond Verzet tegen terugkeer ex-president Portugal Amnesty hekelt lijfstraf in Pakistan i -Z/ Doden bij brand I a I M Volgens Canadese historicus t Israel beperkt verder gebruik fragmentatiebom DICTIONARIES PAPIERFREAK SIMS I I e o art 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 I 7 M E I WOENSDAG door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) lered zoek end and ?ning iklijke ier de plaats tgebie- ran de ratroe- nen. aling listrict lang ling boter JERUZALEM/CAIRO. Een Egyptische woord voerder heeft gisteren in Cairo gezegd, dat de aan vaarding door de Amerikaanse Senaat van het voor stel aan Israel, Egypte en Saoedi-Arabië gevechts vliegtuigen te verkopen, een „drastische wijziging” inhoudt van de Amerikaanse politiek ten gunste van de Arabieren en een waarschuwing aan het adres van de Israëlische premier Begin. ing :hts- as. döf- oek- iker jaar ofd- .5 M'7 boekavoe/ h k.3 trijfël Cairo: houding VS drastisch gewijzigd rillastrijders. Sjaba bedreiging voor Moboetoe C. AR. (Van onze redactie buitenland) KONGO GABOEN' rwandaL JOEROENDI Kalemie B A ANGOLA ZAMBIA ht. het itillen, issers- in aan rond- :ig wa den in i over- Cao. lam is dagen irt op ollega. dt ver- jrwijs, ken en Bun- nmeer beslag n aan s eige- [d. De politie gaten Wage- zaken ;e veel n jaar ervan dupe,, ichrif- :e van >ft de iet in' efini- ils zij Igend eder- :reik- >rden srijd- 1 ook ’eno- apels nnen DEN HAAG (ANP). Amnesty Inter national heeft het bewind in Pakistan dringend gevraagd een einde te maken aan het af ranselen van politieke gevange nen. Volgens Amnesty is het afranselen „een wrede, onmenselijke en vernederen de straf”. Tot nu toe zijn in Pakistan tenminste 160 politieke gevangenen veroordeeld tot een pak slaag. Andere punten waarvoor Am nesty aandacht heeft gevraagd zijn: een eind te maken aan het berechten van burgers door militaire rechtbanken. De speciale gerechtshoven te ontbin den vooral die waarvoor politieke gevan genen worden berecht. Internationale waarnemers toe te la ten tot de procesgang tegen de voormalige premier Bhoetto en intem'ationale organi saties toestemming te geven de oud- premier op te zoeken. Amnesty International schat overigens het aantal politieke gevangenen in Pakis tan op ettelijke honderden. alf we- p was, gezin- dingen kerst- uitslui- ;rs wa- rtegen- laagste zuiden Zoals bekend heeft de Amerikaanse Senaat zich maandaga vond met 55 tegen 43 stemmen uitgesproken voor de gekoppelde verkoop van 60 zeer moderne F-15-vliegtuigen aan Saoedi-Arabië; van 50 veel eenvoudiger F-5e-vliegtuigen aan Egypte en van 15 F-15- en 75 F-16-toestellen aan Israel. SALISBURY (Reuter). Volgens een militair communiqué, dat gisteren werd uitgegeven in de Rhodesische hoofdstad Salisbury, zijn op 14 mei 87 Afrikaanse Het gevecht brak pit toen een Rhodesi sche patrouille stamleden in een vergade ring aantrof terwijl in het betrokken ge bied een uitgaansverbod van kracht was. De stamleden zouden aldus het communi qué zijn toegesproken door „terroristen”. De tweede inval in de koperrijke provincie van Zaire, Sjaba, is vooi’ het regime Moboetoe, heel wat ernstiger dan die van veertien maanden geleden. En de vooruit zichten zijn voor de Zairese president heel wat ongun stiger. Een jaar geleden slaagden een handvol Franse officie- ren en duizend man Marokkaanse troepen erin om snel een einde te maken aan de inval van de 1500 Katangese ex-gendarmes. Maar nu zouden de rebellen, opererend onder de naam het Nationale Front voor de Bevrijding van Kongo (FNCL), 4000 man sterk zijn terwijl het toch al niet zo sterke Zairese leger nog verder is verzwakt, ook door de zuivering onder het officierskorps, die Moboetoe na de eerste inval doorvoerde. In Jeruzalem zeiden Israëlische functionarissen, dat het ak koord het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten zal schaden. ROME (DPA, AFP en AP). De grote overwinning die de Italiaanse christen democraten bij de gemeentelijke en provinciale verkiezingen het afgelopen weekeinde hebben behaald, zullen vrijwel zeker geen onmiddellijk effect hebben op de landelijke politiek. oog geweest, dat terwijl de provincie bijna driekwart bij draagt aan de Zairese begroting, er relatief weinig geld terugvloeit naar deze aan bodemschatten zeer rijke provincie. Bovendien tiert ook in Sjaba de corruptie welig, zonder dat de autoriteiten in de Zairese hoofstad Kinsjasja zich daar veel aan gelegen laten liggen. Het conflict in de provincie Sjaba is daarom voor het voortbestaan van het regime Moboetoe zo ernstig, om dat de president op meer plaatsen in zijn land wordt geconfronteerd met onrust en verzet. stuk van Lucas, waarin de ze vermeldt dat Jezus gebo ren is tijdens de „eerste” volkstelling van keizer Au gustus, toen Quirinius stad houder over Syrië was”. Deze berekening van de geboortedatum van Jezus, in maart of april van het jaar 18 voor het begin van onze jaartelling, wordt vol gens Brind’amour beves tigd door de meningsver schillen in de eerste eeu wen, toen de joodse schrift geleerden ook de opvatting huldigen dat Jezus ten tijde van zijn dood ongeveer 50 jaar was. In zijn werk tegen de ket ters stelt bisschop Irenaeus (130-208) dat Christus tus sen de 40 en 50 jaar was toen hij in het openbaar optrad. Hij baseert zich op Wat die nieuwe beperkingen zijn werd niet bekendgemaakt. Bij de inval in Liba non gebruikte de Israëliërs dit vooral voor civiele doelen geschikte wapen, ofschoon deze bom volgens eerdere afspraken uit sluitend voor defensieve doeleinden mag worden gebruikt. f i OTTAWA (AFP). Je zus is in het jaar 18 voor het begin van onze jaartel ling geboren. Hij was dus ongeveer 50 jaar, toen hij in 33 de kruisdood stierf. De Baloeba’s, een invloedrijke stam eveneens in het zuiden van Zaire, liggen al enige tijd met het bewind in Kinsjasja overhoop, terwijl de president, nadat zijn troepen zo’n twee maanden geleden een bloedbad aan richtten in de streek van Idiofa, ook de stabiliteit van zijn regime door dit traditioneel onrustige gebied verder bedreigd ziet. WASHINGTON (AFP). De Verenig de Staten hebben Israel een nieuwe serie beperkingen opgelegd voor het gebruik van de door de VS aan Israel geleverde fragmentatiebommen. jon- van sver- van OP 'VD- n de dat rzie- ten deze land ;cre- n de - Provinciegrens Hoofdstad Provinciehoofdstad 400 km laan- asar- >ans- ppen it het -voet aakt. Lisala( EVENAAR En ik was er toch met zoveel verwach ting naar toe gegaan, de eerste dag de beste dat Sims geopend werd! Want de Lqndense partner, Smith, behoort sinds jaar en dag, mèt Harrods, Fortnum and Mason, Foyles, Hyde Park Corner en Por tobello Road, tot de vaste bedevaartplaat sen als we een paar dagen in Londen zijn. Bij Smith haalde ik op de „complete” boekenafdeling al die adembenemende en cyclopedische pockets weg: „Encyclopae dia of Dates and Events” (wist u bijvoor beeld dat het precies 300 jaar geleden is dat de eerste chrysanten vanuit Japan in Nederland werden geïmporteerd?), „Dicti onary of Dates” (wist u bijvoorbeeld dat de eerste kruiswoordpuzzels in 1923 in de Amerikaanse kranten verschenen en dat de eerste kruiswoordpuzzel in The Times in 1930 werd afgedrukt?). „Chronology of the Modem World” (wist u bijvoorbeeld dat het dit jaar precies honderd jaar gele den is dat Vlaams de officiële taal in Vlaanderen werd, dat David Hughes de microfoon uitvond, dat in Londen de eer ste elektrische straatverlichting werd aan gebracht, dat Tsjajkovski het Zwanen meer componeerde en dat de befaamde Engelse schilder James Whistler een scha devergoeding van een vierde penny kreeg toegekend omdat de befaamde Engelse schrijver en sociale hervormer John Rus kin kleinerende opmerkingen had ge maakt over zijn schilderij „Nocturne in Black and Gold”?), om nog maar te zwij gen van alle Dictionaries of Quotations („journalistiek bestaat voor een groot deel uit het mededelen van „Lord Jones is dood” aan mensen die nooit geweten heb ben dat Lord Jones leefde” - Chesterton). Kolwezi I o) z 1(-LOEB0EMBASJI De christen-democraten lieten gisteren zeer bewust een al te propagandistische uitbuiting van de overwinning na om de pas in maart totstandgekomen regerings samenwerking met de communistische partij, niet in gevaar te brengen. De communisten waren namelijk de grote verliezers. Weliswaar wonnen ze 0,7 percent ten opzichte van de vorige regionale verkiezingen, maar verloren 9,1 percent in vergelijking met de parlementsverkiezingen van 1976. Intussen heeft de Italiaanse regering in het Huis van Afgevaardigden een grote overwinning geboekt toen de afgevaardigden met 552 tegen 27 stemmen bij drie onthoudingen, de anti-terreurmaatregelen goedkeurde die na de ontvoering van Aldo Moro per decreet waren uitgevaardigd. De maatregelen krijgen nu kracht van wet. De regering had aan de stemming haar voortbestaan afhankelijk gesteld om te voorkomen, dat kleinere partijen met een zee van meer dan 2000 wijzigings voorstellen, de zaak zouden vertragen. Bovendien moesten de voorstellen voor zaterdag zijn behandeld, omdat ze anders zouden zijn vervallen. De anti- terreurmaatregelen voorzien in zwaardere straffen voor aanslagen en ontvoerin gen, uitgebreidere bevoegdheden voor de politie en een verscherping van de meldingsplicht. Intussen heeft de Italiaanse politie gistermiddag een schuilplaats ontdekt waar de vermoorde christendemocratische leider Aldo Moro mogelijk gevangen heeft gezeten. De schuilplaats meet drie bij vier meter en ligt 15 meter onder de grond. De ingang was verborgen achter zakken huisvuil. In de tuin ontdekte de politie kisten met 12.000 kogels van verschillend kaliber. De bewoners van de woning waaraan de desbetreffende tuin en schuilplaats ligt, zijn gearresteerd. Het FNLC, dat als belangrijkste basis Angola heeft en Algerije als belangrijkste bondgenoot, heeft bovendien de steun van de vele tienduizenden inwoners van Zaire, die het afgelopen jaar massaal naar het aangrenzende Angola zijn gevlucht. In de persberichten over de strijd in Sjaba wordt melding gemaakt van de steun die de strijdkrachten van FNCL-generaal Nathanael Mboemba van de bevolking ondervinden. Dat is ook niet zo vreemd. De inwoners van Sjaba, het vroegere Katanga dat zich al in de begindagen van de republiek enige tijd afscheidde, Maar Smith in Londen heeft ook een pennenafdeling die de indruk maakt com pleet te zijn, en een waar paradijs voor de papierliefhebber is de afdeling waar pa pier wordt verkocht in alle denkbare vor men, diktes en uitvoeringen. Schriften en schrijfblocs, agenda’s speciaal voor de theaterliefhebber of de jager, agenda’s waarin je je adressen kunt opschrijven in respectievelijk Londen, Parijs en New York, labeltjes, etiketten, kortom wat Fortnum and Mason is voor de fijnproever op eetgebied, is Smith voor de veredelde papiervreter. Lotgenoten kennen dat ge voel wel: een schrijfbloc zonder lijntjes maar met bladen van precies de goede grootte en dikte waarop de juiste ballpoint (Edding 1700 of de groene Pentel, hoewel Bruynzeel met de eigen Bruynzeelvulling ook niet te versmaden is) zonder noemens- waardige weerstand letters van de ideale dikte en duidelijkheid schrijft, - voor zulke schrijfblocs steek je oceanen over. En dan ben ik op het gebied van schrijfblocs nog niet eens zo kinderachtig, evenmin als op het gebied van pennen, omdat ik 95 pet van wat ik schrijf op de schrijfmachine doe, maar ik ben daarentegen weer wel heel kieskeurig op het punt van opschrijfboek jes, notitieboekjes, of hoe je ze noemen wilt. Een spiraalrug is uiteraard ten strengste verboden. Een harde kaft mag wel, maar ik prefereer toch een wat soepe ler textielachtige kaft die wat buigzamer is waardoor het blocje niet als een blok in je colbertzak zit. Ideale grootte: 8 x 13 cm bij 1 cm dikte. Liefst ongelinieerd, maar dat vind je slechts zelden. En natuurlijk geen dateringen, landkaartjes, maten en ge wichten erin, geen obstakels van welke aard dan ook. Bij Smith kun je zulke opschrijfboekjes krijgen, bij Sims niet. Vandaar dus dat dit type winkel bij het Nederlandse publiek niet aanslaat. de rechtstreekse leerlingen van de apostel Johannes en op de teksten van het evan gelie. In het derde hoofdstuk van Lucas leest men echter dat Jezus „ongeveer 30 jaar” was, toen hij in het openbaar ging optreden. behoren tot dezelfde stam als het overgrote deel van de rebellen: de Loenda’s. Het is de bevolking van Sjaba altijd een doorn in het De Sims-winkels in Amsterdam en Arn hem gaan sluiten. Of de winkels in Zwolle, Tilburg, Utrecht, Eindhoven en Enschede door de twee partners in de eigen organi saties kunnen worden opgenomen, wordt nu onderzocht. De afgelopen jaren is een miljoenenverlies geleden. Die twee part ners zijn Elsevier in Amsterdam en Smith in Londen. „Dit type winkel blijkt bij het Nederlandse publiek niet aan te slaan”, luidde de conclusie in een der kranten. Dat dankt je de koekoek!, zou ik willen zeggen. In de Sims-winkels, althans in die in de Kalverstraat in Amsterdam, kon je van alles kopen: boeken, tijdschriften, kranten, grammofoonplaten, schrijf- en papierwaren en vrijetijdsartikelen. Vorige week was ik er nog even binnengelopen om op de elpee van Kate Bush te horen of die andere liedjes behalve Wuthering Heights ook de moeite van het kopen loon den. Maar een plaat beluisteren was niet mogelijk. Zo heb ik er ook eens vergeefs naar een Engelse Penquin-pocket gezocht, tevergeefs naar een vulling voor mijn Ed ding 1700 ballpoint gevraagd, en vergeefs naar een doosachtige map geïnformeerd. Sims was (en is) een winkel die van alles verkoopt, maar van alles maar de helft, en dan bovendien nog de „gewone” helft, de helft die je in elke buurtboekhandel, buurtgrammofoonplatenzaak en buurt- kantoorboekhandel ook kan kopen. De heftige linkse protesten, die volgden op het vorige week donderdag genomen besluit van de huidige president Ramalho Eanes, worden ter rechter zijde opgevat als een aanval op Eanes. Volgens de stelli ge en niet tegengesproken berichten zou premier Mario Soares van het besluit op de hoogte zijn geweest en geen bezwaar hebben gemaakt. Toch staat de socialistische partij, waar van Des algemeen secretaris is, in de voor ste gelederen van de protestbeweging. De JELLICO (UPI). Bij een hotelbrand in Jellic^p in de Amerikaanse staat Tennes see, zijn gisteren minstens elf mensen om het leven gekomen. Ongeveer twaalf men sen liepen verwondingen op. Over de oor zaak van de brand in het drie verdiepingen tellende hotel, is niets bekend. De geschiedkundige die specialist is op het gebied van oude jaartellingen, ba seert zijn conclusie voorna melijk op de tekst van het evangelie volgens Lucas, die alle politieke figuren opsomt die ten tijde van de geboorte van Jezus in het gebied aan de macht wa ren. De sleutelpassage waarop Brind’amour zich beroept, staat aan het be gin van het tweede hoofd- SOEDAN Volgens de Canadese histo ricus zou echter op deze plaats oorspronkelijk het getal 40 hebben gestaan, hetgeen het standpunt van Irenaeus zou verklaren. Tot deze slotsom is de Ca nadese historicus Pierre Brind’amour na veel speurwerk gekomen. BoeniaPJ Bruna Gentilezza en zijn vrouw Anna, die gisteren door de politie werden gearresteerd, nadat in hun tuin een ondergrondse schuilplaats was ontdekt waar Moro mogelijkerwijs gevangen is gehouden, maar die in elk geval voor een ontvoering heeft gediend. Imbandaka IBANDOENDOE ^Insjasa (Van onze redacteur in Portugal Jan Halkes) LISSABON. Over de eventuele terug keer van de laatste president van het dictatoriale regime in Portugal, Americo Tomas, is in Portugal het laatste woord nog niet gevallen. burgers omgekomen bij een gevecht tus sen Rhodesische strijdkrachten en guer- Revolutionaire. Raad zou zich met het be sluit van Eanes akkoord hebben ver klaard. De Portugese ex-president nam samen met de afgezette premier Marcello Caeta- no na de revolutie van 1974 de wijk naar Brazilië. Als het hoogste gezag in de Portu gese staat was hij de eerstverantwoordelij ke voor de politieke daden van het omver geworpen regime. Protesterende ex- politieke gevangenen verwijten hem nooit gratie te hebben verleend. Bovendien zou hij zich fel hebben verzet tegen de liberali sering van het regime, waar zijn eerste minister, Caetano, voorstander van was na de dood van de grondlegger van de dicta tuur, Salazar. Toch kwam een desbetreffende commis sie tot de conclusie dat tegen Americo Tomas geen proces aanhangig zou worden gemaakt. Marcello Caetano zóu echter tot maximaal 12 jaar kunnen worden veroor deeld, vooral vanwege de misdrijven die begaan zijn door de Portugese geheime politie. In het Deense Nyborg veroorzaakte een uit het slachthuis ontsnapte stier nogal wat opwinding. Nadat twee vrijwilligers, waarvan er een op de horens werd genomen in het ziekenhuis belandde (foto), hadden gefaald, werd het dier met een verdovende lading neergeschoten. Een boer die de stier had zien vechten voor zijn leven was zo onder de indruk, dat hij het dier kocht van de slager. De Isrtaelische minister van Defensie, Weizman, zei de goedkeu ring door de Senaat te betreuren: „Wij vochten tegen deze zaak en ik hoop, dat wij niet tegen die vliegtuigen zullen hoeven te vechten”, aldus Weizman. Oppositieleider Peres van de Arbeider spartij sprak van „een droeve dag in de betrekkingen tussen Israel en de Verenigde Staten”. Hij noemde de beslissing van de Senaat de ernstigste slag voor Israel tot nu toe. Volgens de Egyptische president Sadat heeft het akkoord het Arabische vertrouwen in de VS versterkt. Volgens Sadat zou de Amerikaanse president Carter nu met meer overtuiging zijn vredespogingen in het Midden-Oosten kunnen voortzetten. De Egyptische president zei verder nog, dat de Senaat het voorstel nooit zou hebben aangenomen als het Amerikaanse volk niet overtuigd zou zijn van de goede bedoelingen van Egypte. Het cijfer zoü later door de schriftgeleerden zijn ver anderd met het oog op de symbolische betekenis van het getal. In die tijd werd een groot belang gehecht aan het cijfer drie dat als „volmaakt” werd be schouwd. 7 F U Isiro Boem ba.. o 5* y BOVEN ZAIRE I ^yKISANGANI A h-R 1 Ecoma l OOST K V 0 f J KASSA/"N? i ^ananGa mboeji mayi j>a \\p Kamma pS AFRIKA

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3