E Rode Kruis waarschuwt voor valse propaganda Landsadvocaat wil snelle uitwijzing Kaapverdiaanse in Vianen IJmuider Courant B Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente. Angst voor harde acties Een Spaarpandbiljet groeit van f695,- naar f1.000, Aanhouding van kapers verlengd Vrouw gevoeliger voor roken Einde politieke loopbaan George Wallace in zicht Exportgolf naar Midden-Oosten bijna voorbij E ■rWHtWwi Westland Utrecht Hypotheekbank In gisteren gepubliceerd jaarverslag Morgenmiddag vervroegde uitspraak i Tegen sluip verkeer Geen toekomst Op de Antillen D Dj K Nu alle bonden akkoord met Avebe-voorstellen inzake overname KSH Vrijwillig 4 Corruptie-affaire in Iran ontdekt Uitdrukkelijk NEC-VOORZITTER: Als u over vijf jaar een Spaarpand biljet aan toonder, op de balie van de Westland/Utrecht Hypotheekbank legt, dan ontvangt u f 1.000,-. Dat is het vaste bedrag wat een Spaarpandbiljet waard is. Wat u voor het biljet betaalt, is afhankelijk van de rente stand. Doordat het renteper centage varieert met 0,2% en uw aankoop bedrag wordt afgerond op eenheden van f 5, in uw voordeel, boekt u altijd een zo hoog mogelijk rendement. Zo hoog, dat uw spaargeld na vijf jaar met ongeveer de helft is toegenomen. (effektïef rendement 7,55% Wilt u meer informatie? Dan kunt u het beste uw financieel adviseur raadplegen. M E I 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 4 W (Van onze redactie binnenland) i I I Ve De huidige rentevoet op basis van het aankoop bedrag ad f695,-is 7,4% Veel geld wordt nog tegen een afgeknabbelde rente weggezet. DEN HAAG. „Het internationale comité van het Rode Kruis is verstrikt geraakt in de netten van een machine die tot doel heeft het nationaal-socialistische systeem van het Duitsland uit de Tweede Wereldoorlog te zuiveren van de beschuldiging van rassenmoord”. •ir Stakers bij Ferro bespreken buiten dé poort de situatie- die is ontstaan over de arbeids- plaatsenovereenkomst. I W Staking bij Ferro wordt voortgezet (ADVERTENTIE) 0,70 145,- Haarlem. Frederikspark 1/Hoek Houtplein, 023-319154 I I I PARUS (AFP). Vrouwen zijn gevoe liger voor de schadelijke bestanddelen van tabak dan mannen. ROTTERDAM (ANP). De staking bij het chemische bedrijf Ferro Holland in Rotterdam zal worden voortge zet. Tijdens een vergadering van de industriebonden hebben de leden gisteravond de voorstellen van de direc tie verworpen. Het resultaat van twee dagen onderhandelen is voor het personeel onaanvaardbaar, omdat de Ferro-directie over Mr. Drooglever Fortuijn meende tijdens de behandeling van het geding dat de dagvaarding nietig verklaard zou moeten worden, omdat Manuela als minderjarige geen vordering in zou kunnen stellen. Bovendien bestreed hij dat Manuela zou zijn verkracht. Volgens de landsadvocaat (Van onze redactie binnenland) DE HAAG. Landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortwijn vindt dat het zes tienjarige Kaapverdiaanse meisje Manue la Correia Cabral zo snel mogelijk moet worden uitgewezen. de invoering van een vijfploegendienst slechts heeft toege zegd een studie te zullen instellen. De voorstellen, die Ferro heeft gedaan voor een arbeidsplaatsenovereen komst, vervroegde uittreding van oudere werknemers, een veiligheidsparagraaf en een winstdelingsregeling, zijn voor de vakbondsleden wel aanvaardbaar, maar zullen pas worden geaccepteerd zodra over het vijfploegensys- teem overeenstemming is bereikt. De 59-jarige Wallace, die een voorstan der van rassenscheiding is, heeft drie ambtstermijnen als gouverneur vervuld en daarmee het politieke leven van Alaba ma gedurende de afgelopen zestien jaar beheerst. Sinds een aanslag op zijn leven tijdens een campagne voor de presidents verkiezingen van 1972 is Wallace aan beide benen verlamd. Dit staat in het jaarverslag van het Ne derlandse Rode Kruis, dat gisteren in Den Haag openbaar werd gemaakt. Het Rode Kruis duidt op een tweetal pamfletten met de titels „De mythe van de zes miljoen” en „Stierven er werkelijk zes miljoen?”. Het gevolg hiervan is dat aanvankelijk bij het internationale comité in Genève, maar nu ook bij het nationale comité in Den Haag navraag wordt gedaan naar het aantal slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Dit aantal, staat in geen enkele relatie tot het totaal aantal doden in de concentratie kampen. In de eerste plaats omdat veel documentatiemateriaal is vernietigd voor het vertrek van de nazi-kampleidingen en daarnaast omdat vele doden, zoals in het geval van de slachtoffers in de vernieti gingskampen, nooit zijn geregistreerd, al dus het jaarverslag van het Nederlandse Rode Kruis. HOOFDREDACTIE: JosL. Lodewijks E. Koning Dit blijkt uit een studie van het Franse Nationale Instituut voor Volksgezondheid en Medisch Onderzoek. Bij rokers komen gemiddeld 2,3 maal zoveel chronische ademhalingsmoeilijkheden voor als bij niet-rokers. Bij vrouwen die roken komen deze aandoeningen echter 3,3 maal zoveel voor als bij niet-rooksters, terwijl bij man nelijke rokers 1,6 maal zoveel ademha lingsmoeilijkheden optreden als bij hun nietrokende seksgenoten. Een aanvullend onderzoek wees uit dat bij vrouwen het'roken de belangrijkste factor is voor het krijgen van een aandoe ning aan de luchtwegen. Het onderzoek was gericht op een groep van 900 volwassenen met een gemiddelde leeftijd van 39 jaar. WILLEMSTAD (ANP). De officier van justitie van de Nederlandse Antil- lenjnr. K. H. Meijering, heeft de aanhou ding van de twee Colombiaanse kapers van een vliegtuig met zes dagen verlengd. TEHERAN (AFP). Het Iraanse dagblad „Kayhan” heeft vandaag gemeld dat drie hoge functionarissen van het Iraanse mi nisterie van Handel in Teheran zijn aange houden na de ontdekking van een corrup tie-affaire. Het gaat om een bedrag van vier miljoen dollar, dat de verdachten zich lieten beta len bij de verkoop van 10.000 ton plantaar dige olie. Twee in Londen wonende Ira- niërs worden beschuldigd van medeplich tigheid. MOBILE (AP). Gouverneur George Wallace van de Amerikaanse staat Alaba ma heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zich niet meer kandidaat zal stellen voor een zetel in de Senaat. Hij maakt door deze beslissing een einde aan een lange politieke loopbaan, waarin hij vier maal een poging deed om president te worden. FOXHOL (ANP). Ook de leden van de Industriebonden NVV en NKV zijn gisteravond akkoord gegaan met de voor stellen van Avebe over de overname van de werknemers van de Noordnederlandse KSH-vestigingen. Eerder hadden al CNV, Unie BLHP en VHP-KSH laten weten positief tegenover de arbeidsvoorwaar denplannen van Avebe te staan. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije De Antilliaanse minister van Justitie Leo Chance zal beslissen of de twee Co- lombianen op de Antillen zullen worden berecht of aan Colombia worden uitgele verd. VIANEN (ANP). Het Actiecomité te gen Sluip verkeer in Vianen en omstreken is bang dat de plaatselijke bevolking zelf en buiten het comité om met harde acties begint. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tol adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ij op wa£ dan GEI S. IJm den Drie A. c E. G van Oor M mui OV1 G A. I jr., i F. C. 87 j den van S. bik op San zig Kei D Hui Clo Zw< Th. R F Sr 3 3G2; 3. I Zw; 11 laaj BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Damiate Pers Oudeweg 12-14, Haarlem tel.023-31 90 53 De landsadvocaat vond, dat de hulpver leners, onder andere van de stichting „Blijf van m’n Lijf’ meer kwaad dan goed hadden gedaan. „De 35 instanties die zich voor haar hebben ingespannen, doen er beter aan niet te veel publiciteit meer aan de zaak te geven”, zo vond mr. Drooglever Fortuijn, die ook een beroep op de pers deed de zaak verder dood te zwijgen. Het verzoek dat de landsadvocaat, mede namens staatssecretaris Haars van Justi tie deed, om vervroegd uitspraak te doen, werd door de president ingewilligd. Dit zal morgen gebeuren om 16.00 uur. Buiten het Paleis van Justitie demon streerden ongeveer derig mensen tegen het vreemdelingenbeleid van het ministe rie van Justitie en tegen het feit dat Manu ela wordt vastgehouden in het Huis van Bewaring in Amsterdam. Hij betreurt het dat dit nog niet eerder kon gebeuren, doordat het meisje, dat ille gaal in Nederland verblijft, een kort ge ding heeft aangespannen tegen de Staat. Dat geding diende gistermiddag voor de president van de rechtbank in Den Haag. De advocate van Manuela, mevrouw M.R V. M. Weski eist van de Staat, dat Manuela toestemming krijgt in Nederland te blijven om de beroepsprocedure af te wachten die zij heeft aangespannen tegen de weigering haar een verblijfsvergunning te verlenen. In tweede instantie eist Manuela een redelijke termijn voor haar vertrek, in welke periode zijn psychisch begeleid zou moeten worden. Het meisje heeft tegen de Rotterdamse politie verklaard dat zij door de ex-vriend van haar zuster en diens neef is verkracht. Mr. Weski voerde verder aan dat Manue la op de Kaapverdische Eilanden, waar de economische toestanden zeer slecht zijn, geen toekomst zou hebben. Het meisje zou in Nederland door haar zuster worden onderhouden. „De Nederlandse Staat heeft er geen enkel belang bij haar hier weg te sturen”, aldus mr. Weski. „Daarbij wordt gebruik gemaakt van statistische gegevens die ten onrechte aan het internationale Rode Kruis worden toe geschreven. Ook worden verdraaide en uit hun verband gerukte citaten gebruikt uit het rapport van het internationale comité over zijn activiteiten gedurende de Twee de Wereldoorlog”. In een bulletin van het internationale comité heeft het Rode Kruis uitdrukkelijk gesteld dat het ooit dergelijk statistisch materiaal heeft gepubliceerd of zelfs maar heeft samengesteld. „De taak van het in ternationale comité is oorlogsslachtoffers te helpen, niet ze te tellen”, aldus het bulletin. Onlangs heeft de door het Rode Kruis genoemde propagandamachine gebruik gemaakt van cijfers die het aantal doden aangaven dat de International Tracing Service van het Rode Kruis heeft vastge steld op basis van documenten die zijn aangetroffen toen de kampen werden ge sloten. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal De twee mannen hadden vorige week donderdag een toestel van de Venezolaan se luchtvaartmaatschappij Avianca ge kaapt tijdens een binnenlandse vlucht. De Boeing-727 met 113 passagiers aan boord vloog via tussenlandingen in Colom bia en op Aruba naar Willemstad op Cura cao. Daar werden de twee kapers over meesterd. BELFELD (ANP). Voorzitter Lam bert Fokkema van de stichting Neder landse Export Combinatie heeft gisteren in een bijeenkomst van zijn organisatie in het Limburgse Beifeld gewaarschuwd, dat het einde van exporthausse naar het Midden-Oosten in zicht is. De plotseling opgebloeide export naar de oliestaten raakt duidelijk over zijn hoogtepunt heen, de statistieken zullen dit pas later dit jaar registreren, maar weg blijvende orders vormen volgens Fokke ma nu reeds een teken aan de wand. De oliesjeiks hebben het bordje „vol” voor hun deuren geplaatst, omdat ze nu volop beschikken over alle gebruiksgoede ren, waaraan een welvaartsmaatschappij behoefte heeft. De oliestaten richten zich nu op industrialisatie voor het opbouwen van een van de oliewelvaart onafhankelij ke eigen economie, wat vraag naar fa- brieksinstallaties met de bijbehorende know-how met zich brengt. Maar ook deze vraag zal over enkele jaren aflopen, aldus Fokkema. Afgelopen zondag riepen de bonden onder de machinis ten van het bedrijf een staking uit, omdat na maanden onderhandelen nog geen overeenstemming over een nieu we CAO was bereikt. Als gevolg van de staking ligt het bedrijf, dat halffabrikaten voor de emaille-industrie ver vaardigt, vrijwel helemaal stil. De af te sluiten CAO heeft betrekking op 325 van de 700 personeelsleden van Ferro. D sell x l' I san Afsluiting van de Lekbrug bij Vianen, waar twee maal per dag kilometers file ontstaan, behoort volgens woordvoerder G. van Vliet van het actiecomité dan niet meer tot de onmogelijkheden. De gevolgen zijn dan niet te overzien, aldus Van Vliet. Het Actiecomité tegen Sluipverkeer zal op\ een hoorzitting morgen „alles proberen om de plaatselijke bevolking van dat soort acties te weerhouden”, aldus Van Vliet. Het actiecomité heeft overigens gister middag besloten dat op de hoorzitting moet worden uitgemaakt of wordt doorge gaan met de prikacties zoals gistermorgen. Toen sloot het comité vier sluipwegen af. Bij Lexmond werd de blokkade na een half uur onmiddellijk opgeheven toen op de hoofdrijbaan (A27) een botsing tussen twee vrachtwagens ontstond. De chauf feur van een der vrachtauto’s raakte daar bij vrij ernstig gewond. Volgens Van Vliet is de blokkade-actie bij Lexmond nfet de oorzaak van het ongeluk. „Daarvan heb ben we ons terdege overtuigd”, aldus de comité-woordvoerder. is uit de processen-verbaal van de politie en uit brieven van Manuela’s vader geble ken, dat het meisje vrijwillig met de ex- vriend van haar zus is meegegaan en dat zij een verhouding met diens neef had, met wie zij zou willen trouwen. Dit werd op de zitting door Manuela ontkend. De verblijf plaats van de bewuste man is onbekend, zo bleek tijdens de zitting. De verwijten van Manuela’s adcovate dat de Rotterdamse politie geen aandacht had geschonken aan het verkrachtingsver- haal werden door mr. Drooglever Fortuijn verworpen. Onder heftig protest van mr. Weski ondervroeg de rechtbank-president de tolk, die bij de verhoren op het Rotter damse politiebureau aanwezig was geweest. De president, mr. H. J. Blaauw wilde van de tolk weten of Manuela op haar een depressieve indruk had gemaakt. Mr. Wes ki voerde tevergeefs aan dat dit aan een tolk niet gevraagd kan worden, omdat dit geen psyholoog is. De tolk antwoordde, dat Manuela een opgewekte indruk op haar had gemaakt. (ADVERTENTIE) Hooghoudt ra Nog vandaag wil de minister van Avebe horen of het bedrijf KSH al of niet over neemt. Daarbij speelt verder nog een rol, dat een bevredigende oplossing gevonden dient te worden voor de vestiging in het Westduitse Emmlichheim. Op een rumoe rige vergadering werden de voorstellen uiteindelijk aangenomen met 54 stemmen vóór, 34 tegen en 28 onthoudingen. I Vi:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4