EXPOSITIES, ZANG, TONEEL, MUZIEK EN INFORMATIE Wt a t Politiek met veel muziek ar n Voorstelling van Globe emoties los maakt geen I s Eerste pinkstertoernooi Bowlingbond groot succes Programma Culturele Week i I Br burgerlijke stand 1 J RPF eist loyaliteitsverklaring voor overheidsbetrekkingen De raad van Velsen sinds de tweede wereldoorlog qemeenKrciacIsx/erl^ Secretaresse ord It kJ DRUKBEZOCHTE DIA-LEZING OVER KENNEMERLAND 4b STREVEN NAAR EEN ZETEL H 4 VELSEN-IJMUIDEN M F 19 7 8 WOENSDAG KLEINE MAN, WAT NOU OVERDAAD SCHAADT Velsen 1 ruis is eft het weede jrd”. 5 É'N. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dé „Kulturele Stichting de Velser Gemeen schap” bestaat dit jaar op de kop af 25 jaar. Tal van organisaties die zich op enigerlei wijze bezig houden met culturele activitei ten en die worden overkoepeld door de Stichting gaan hun mede werking verlenen aan de viering van dit heuglijke feit. De hele week van zondag 21 tot en met zondag 28 mei zullen op diverse plaatsen in de gemeente uitvoe ringen en opvoeringen worden verzorgd. In de Burgerzaal van het Stadhuis zal een expositie worden vetzorgd door de voliëre- vereniging Felisena, kleindier- sportvereniging IJ mond, de aquariumvereniging Velsen, de vogelwerkgroep IJmuiden en de Vereniging tot bevordering van de Bijenteelt. I JKI Een week feest rond zilveren jubileum „Velser gemeenschap .1 Van 11.00-14.00 uur: Wagenspelen door CPN PSP PPR D'66 DS'70 Tot. VVD CMC PvdA KVP AR 3 1 JOKE DIEBEN-FRERICHS jr r SANTPOORT. Voor een talrijk pu bliek heeft de landschapsarchitect G. Jol op een contactavond van de Stichting Santpoort een goed gedocumenteerde le- zig verzorgd over het landschap van Zuid- Kennemerland. Toch, biedt het in de crisisjaren spelende ..Kleiner Mann. was nun" daartoe ook in de huidige tijd nog kansen genoeg. Zoveel is er immers niet veranderd. Fallada, pseu doniem voor Robert Ditzen. schetst in z'n boek de langzame verpaupering van het echtpaar Hannes en Duifje Pinneberg, on danks hun heroïsche strijd voor een geluk kig en menswaardig bestaan. Hannes en Duifje blijken op den duur niet bestand tegen de praktijken van het grootkapitaal: uitbuiting, woningnood, werkloosheid, en geldgebrek bestempelen hen tot paria's, tot vertrapten aan wie tenslotte niets an ders rest dan geborgenheid zoeken bij elkaar en bij hun eerstgeborene. Behalve dat er in materieel opzicht voor de kleine man in de loop der jaren het een en ander verbeterd is, geeft eigenlijk al leen de dreigende opkomst van het Derde Rijk het stuk iets gedateerds. Woningnood, werkloosheid, het gevoel tot de uitgestote nen van deze maatschappij te behoren: dat is nog steeds aan de orde van de dag. Hoe overdadig ook, dankzij het spel van met name Edda Barends en Hans Hoes in de sleutelrollen wordt Globes spektakel stuk toch nergens kitscherig. Over het geheel genomen wordt er trouwens uitste kend geacteerd en weet de cast, ondanks het korte tijdsbestek dat hen steeds ten dienste staat en de vele dubbelrollen, de uit te beelden figuren vrijwel zonder uit zondering sterk gestalte te geven. Een the- ater-belevenis waarnaar het goed kijken is, dat „Kleine man, wat nou", maar emo ties heeft het bij mij niet kunnen losweken. Lvebe over- n rol, inden n het imoe- tellen amen IJMUIDEN. Onder grote publieke belangstelling hield de Bowlingbond IJmuiden op 2e pinksterdag in het Bowlingcentrum „de Planeet" zijn eerste huistoernooi, waaraan 80 leden hebben deelgenomen. Met enthousiasme werden er door zowel dames als heren de double- en singlepartijen gespeeld. Dinsdag 23 mei. 19.45-20.00 uur: Velsen- Noord: Rondgang Drumband Hoogoven Harmonie; vanaf 20.00 uur VAT'71 met liedjes en scketches uit de oude doos. Sant- poort-zuid. Rondgang fanfarekorps Wil helmina; vanaf 20.00 uur Advendo met wagenspel „De Schat”. IJmuiden. Zee- wijkplein. Rondgang Tamboer en Trom petterkorps Velsen-noord; vanaf 20.00 uur het Studententoneel met het wagenspel „De Marskramer” Maandag 22 mei tot en met zaterdag 27 mei: Exposities van culturele organisaties/ verenigingen in de etalages van winkeliers van Stadscentrum IJmuiden in de Lange Nieuwstraat, Marktplein en Plein 1945. Donderdag 25 mei, Velsen-noord Brees- aperhof: Rondgang Tamboer- en Trom petterkorps Velsen-Noord; vanaf 20.00 uur Advendo met wagenspel „De Schat". Drie huis, De Luchte, Rondgang muziekvereni ging Soli met majorettes en vlaggewacht; vanaf 20.00 uur studententoneel met wa genspel „De Marskramer”. Oud IJmuiden. Stationsplein, rondgang IJmuider Harmo nie jeugd met minirettes; vanaf 20.00 to neelvereniging Entre Nous met de klucht „Jonas weet het wel". Muziektent Beeckestijn. Zondag 21 mei van 13.30-15.30 en zondag 28 mei op de zelfde tijd concerten door verschillende muziekgezelschappen Voor de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) is de 41-jarige J. H. Visscher uit Driehuis lijsttrekker. Als maatschappelijk werker is hij verbonden aan een projekt van het Leger des Heils in Den Haag. Op tal van manieren is hij betrokken bij het maatschappelijk welzijnswerk. Geboren in Hardenberg verhuisde hij op 8-jarige leeftijd naar Santpoort. De heer Visscher is getrouwd en vader van 2 kinderen. Over het verschil tussen zijn RPF en het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) zegt hij: „Er is meer dat ons bindt dan scheidt”. Hij doceert maatschappelijk werk aan de Gereformeerde Sociale Academie in Ede. Hij maakt deel uit van de reserve-politie in Haarlem en als de tijd dat toelaat speelt hij nog een spelletje volleybal. Hij is lid van de Pinkstergemeente. Een kansfje) op een raadszetel zit er, naar zijn zeggen, wel in. 9 9 12 11 13 11 11 12 van van 1 1 f Lam- feder- ïteren itiein luwd, ir het OVERLEDEN: G. C. van Buurt, 72 jr., echtgenoot van W A. H. Bakker. Santpoort. H. Wolthuizen, 77 jr., echtgenoot van G, Vellinga, IJmuiden. P. W. van den Bosch, 87 jr., weduwe van C. van Leeuwen, IJmuiden. H. J. Gorter, 87 jr., weduwe van J. Lichtendahl. IJmui den. W. J. Vermey, 85 jr., weduwe van J. van Willigen, Driehuis. 1946 1949 1953 1958 1962 1966 1970 1974 n van r zijn voor- e van andse CNV, veten waar- t naar r zijn len dit weg- ’okke- d. „vol” ze nu ;oede- lappij 1 zich luwen ikelij- ar fa- rende t deze aldus 1 2 3 1 1 1 2 5 3 4 4 6 7 5 3 2 1 2 2 2 29 27 31 33 33 33 33 33 8 8 6 Zondag 28 mei. 11.30-12.30, Muziek school Velsen P J. Troelstraweg 20, IJmui den: Koffieconcert door Kamerorkest IJ- mond en solist. Docentenensemble Mu ziekschool. 2 5 6 6 6 6 CDA 10 ■A- Een archief opname van het Amster damse werktheater zoals dat in de zomer van 1976 te zien was in Haarlem met „Hallo medemens". Entre Nous, Advendo, Velser Amateur Tq- neel en het Studententoneel Theatervoor stelling in tent door Werktheater; 14.30 kinderprogramma, 20.30 uur avondpro gramma dat muzikaal wordt besloten door de Roomsoezen. ge Nieuwstraat gaat het richting Plein 1945. Tot 7 uur zal daar een korte muzikale show worden verzorgd als inleiding van de verkiezingsmani- zal Linehouse festatie die wordt geor- bijeen- ganiseerd voor de gehele Velsense bevolking. VELSEN. Een aardig spektakel, maar niet om van wakker te liggen. Zo laat zich de voorstelling „Kleine man, wat nou?" van het Zuidelijk Toneel Globe, gister avond te zien in de Velser Schouwburg, omschrijven. De toneelbewerking van Hans Fallada's beroemde roman die sedert z’n^verschijning in 1932 op de Duit se literatuurlijsten van heel wat eindexa menkandidaten geprijkt zal hebben was te fragmentarisch van opzet, om die- p«» indruk achter te laten. 3 Progr. V. 2 •- De. dia's die hij daarbij in de Pedagogi- i ?chv akademie Da Costs vertoonde waien Ak vooral gericht op Santpoort-Zuid en direc- x 'e omgeving. De heer Jol behandelde de samenhang tussen het gebruik, de ruimte talrijke lijke verschijningsvorm en de natuurlijke bodemgesteldheid van de binnenduinrand I in de loop van de geschiedenis. Veel aan dacht gaf hij aan alles wat nu nog aan deze j ontwikkeling herinnert. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door A. van Dien, coördinator van de stichting Landelijk Samenwer kingsverband Bouwen en Wonen. De aan gekend ige film „De grote mogelijkheden van de kleine schaal" moest door techni sche onvolkomenheden vervallen. In plaats hiérvan toonde de heer Van Dien een groot aantal dia's die bij de voorberei ding van de film zijn gebruikt De voorzitter van de Stichting Sant poort mr. L F de Groot, riep in zijn slotw oord op tot versterking van de bezet ting der werkgroepen die voor de stichting onmisbaar zijn. Frida Roskam is gebo ren op 7 februari 1925 in Bandoeng in het voorma lige Nederlands Indië. zien als aantasting van de identiteit van de bij zondere school en der halve met grote reserve bekeken. Onder het kop je „sociaal en cultureel werk” worden schaalver groting en nivellering binnen de welzijnssector een ongunstige ontwik keling genoemd. De trend is samenvoeging van instanties op neutra le en levensbeschouwelij ke grondslag. De RPF adviseert pal tegen die ontwikkeling in verster king en uitbreiding van het christelijke hulpver- leningswerk door meer overheidssubsidie. Bj de toekenning van sport- subsidies wil de RPF eer biediging van de zon dagsrust, de amateursta tus van de aanvrager en de financiële haalbaar heid als eis stellen. Bij sport, maar ook in het jeugdwerk, moet over heidsbemoeienis slechts tijdelijk en van aanvul lende aard zijn. Niet de volkswil, maar het goddelijk gezag moet leidraad zijn voor heel het politieke denken en handelen. De RPF (Re formatorisch Politieke Federatie) stelt dit in het gemeenteprogram dat op veel punten het dupli caat is van het program ma van de SGP dat vori ge w’eek in de IJmuider Courant gepubliceerd is. De RPF neemt 31 mei met een eigen lijst aan de gemeenteraadsver kiezingen in Velsen deel. Na de oorlog vestigde zij zich in Nederland. Zij werkte onder meer als secretaresse van het hoofdbestuur van de WD. Sinds 1955 woont zij in de gemeente Vel sen. Frida Roskam heeft een dochter van 27 jaar en een zoon van 23 jaar, die respectievelijk biolo gie en tandheelkunde studeren. Zij is zelf mo menteel in dienst van de PTT als administratie medewerkster. Voorts is zij bestuurslid van Vel- serhooft en van de Wo ningstichting Velsen. Haar hobby’s zijn zeilen, roeien en lezen. De uitslagen van het toernooi waren als volgt: (resp. Double mixed, Pinfall): 1. W Huisman-W Plug 374; 2. A. de Jong-A. Pirovano 368; 3. J. Meyer-W. v. Dijk 358; 4. F Clots-M. Doeve 356; 4. M. Blanken-G. Uytendaal 347; 6. L. Reimerink-T. SchoorI 340; 7. M. Zwanenburg-Th. Zwanenburg 339; 8. D. de Haas-F. Krabbendam 338: 9. R. Knaapen- Th Krabbendam 336; 10. S. Blanken-H. Vermeulen 336. (Resp. Heren single, Pinfall): 1. R. Knaapen 440; 2. M. v. Loo 405; 3. W. v. Dijk 387; 4. S. v. Veldhuizen 379; 5. H. Reimerink Sr 372; 6. H. Reimerink Jr 369; 7. J. J. Reimerink 366; 8. H. Speet 362; 9. Th. Krabbendam 362; 10. J. v.d. Werff 361. (Dames single, Pinfall): 1. Mw. Harmsen 372; 2. W. Huisman 365; 3. E. v.d. Bos 355; 4. L. Reimerink 348; 5. W. Guyt 346; 6. M. Jordaan 346; 7. M. Zwanenburg 333; 8. A. V.d. Honert 332; 9. J. Wijker 329; 10. T. SchoorI 325. Hoogste games heren: R. Knaapen 234, hoogste games dames: L. Reimerink 182, laagste games heren: J. Smit 74, Laagste games dames: J. Oldenburg 58. De scènes uit het leven van Hannes en Duifje Pinneberg worden geprojekteerd tegen een achtergrond van Berlijns kaba- retwerk, met volop zang en dans. Hoewel 1 de produktie uiterst doordacht in elkaar j steekt en kosten noch moeite zijn ge spaard, waardoor het geheel een tot in de finesses verzorgde aanblik biedt, werkt j zo'n opzet versnippering in de hand. De decorwisselingen, technische vondsten en belichtingsgrapjes versterken het fragmentarische karakter van het spel, en vormen wanneer je eenmaal aan dat steeds wisselende toneelbeeld gewend bent geraakt een almaar storender wor- i j dende factor. Maandag 22 mei, 19.45-20.00 uur: Velsen- noord, Grote Hout- of Koningsweg. Rond gang IJmuider Harmonie (senioren); van af 20.00 uur, Toneelvereniging Entre Nous I met de klucht „Jonas weet het wel”. Sant- poort-noord, Burgemeester Weertplant- soen. 19.45-20.00 uur. Rondgang show- en drumband Voorwaarts; vanaf 20.00 uur Toneelvereniging Advendo met het wa genspel „De Schat”. IJmuiden, Markt plein Rondgang Majorettenpeloton en Drumband IJmuiden; vanaf 20.00 uur Vel ser Amateur Toneel VAT'71 met liedjes en sketches uit de oude doos en het- studen tentoneel met het wagenspel „De Mars kramer". De Stadhuisexpositie is slechts een klein onderdeel van het culturele plaatselijke gebeuren. Ook het Pieter Vermeulenmu- seum zal gedeeltelijk tot expositieruimtt- worden ingericht. Voor de Archeologische werkgroep Velsen en de Vereniging van Amateur-kunstschilders „Terpentijn". Terwijl toneel- en muziekverenigingen vrijwel dagelijks zullen optreden zijn er toch wel degelijk een paar opvallende ma nifestaties in het met veel zorg samenge stelde programma. Bijvoorbeeld de Zan- gersavond die woensdag 24 mei wordt gehouden in het Cultureel Centrum „De Schouw” in Velsen-Noord. Voorafgegaan door een uitvoering van de leerlingen van de Muziekschool Velsen zullen tien koren Vrijdag 26 mei; Marktplein IJmuiden: Amsterdams werktheater; 16.00 Kinder programma; 20.30 uur avondprogramma dat wordt besloten door de Roomsoezen. I hun medewerking verlenen aan dit massa le zangfestijn. Het Marktplein in IJmuiden zal op zater dag 27 mei in beslag worden genomen door een groot aantal kramen. De manifes tatie die daar gestalte in zal krijgen heet „Cultuurmarkt”. Niet minder dan elf orga nisaties, variërend van Gezamenlijk Buurthuiswerk tot het Decoratieatelier Stadsschouwburg Velsen, verlenen er hun medewerking aan. Op datzelfde Marktplein zal het Werk theater uit Amsterdam zowel vrijdag 26 als zaterdag 27 mei optreden. De toegang tot de tent van dit straattheater is gratis. De toneelverenigingen Entre Nous, Ad vendo, Velser Amateur-Toneel Vat '71 en het Studententoneel verzorgen diezelfde zaterdag een paar uur zogenoemde „wa genspelen”. De week die bol staat van culturele acti viteiten eindigt even stijlvol als hij begint, namelijk met muzikale klanken in de mu ziektent van Beeckestijn. Zondag 21 mei concerteren daar Fanfarecorps Wilhelmi na, Accordeonvereniging IJmuidens Roem en de Hoogovensharmonie. Een week later zijn het Muziekvereniging Soli, Mandolineclub Excelsior en de Muziekve reniging IJmuider Harmonie die voor een passende afsluiting zullen zorgen. Algemene Politieveror dening een halt kan wor den toegeroepen. Speci aal wordt in dit verband gewezen op verstoring van de zondagsrust; in breuk op de openbare or de en veiligheid en het morele en zedelijke ge drag dat naar de RPF- maatstaven nogal wat te wensen overlaat. Ge vraagd wordt op vaststel ling van gemeentelijke rampenplannen voor ca lamiteiten met een cen trale rol van het Korps Reservepolitie en de BB bij de tenuitvoerlegging daarvan. Voor de aan stelling van overheid spersoneel wil de RPF bekwaamheid èn loyali teit (trouw aan het gezag) als eis gesteld zien. Uit spraken over het onder wijs: bij het openbaar on derwijs mogen ouder- commissies niet meer dan een adviserende stem hebben. Schoolbe geleidingsdiensten en het verschijnsel „samenwer kingsschool” worden ge- Van dinsdag 23 tot en met zaterdag 27 mei: expositie in de Burgerzaal van het Stadhuis. Openingstijden dinsdag tot en met vrijdag 9-12 en 14.00-16.00 uur. Zater dag 11.00-16.00 uur. Welzijn, recreatie en cultuur vormen het inte ressegebied van me vrouw Frida M. Roskam- van Rouveray van Nieuwaal uit Santpoort, die op een zesde, ver kiesbare, plaats van de VVD-kandidatenlijst staat. Bovendien is zij sterk geïnteresseerd in de emancipatiebeweging van de vrouw. j'-wia Zaterdag 27 mei; Marktplein IJmuiden: Van 11.00-16.00 uur, cultuurmarkt met me dewerking van Decoratieatelier Stads schouwburg Velsen, Stichting Witte Teja- ter, Velser Kunstkring „Voor Allen”, Cul tureel Jongeren Paspoort, Vogelwerk groep IJmuiden en IVN, Vereniging van Amateur-kunstschilders Terpentijn, Be- stuur Kulturele Stichting De Velser Ge meenschap, Werkgroepen Toneel, Muziek en Zang Velser Gemeenschap, Stichting Muziekschool Velsen, Stichting Kreativi- teitscentrum IJmond, Gezamenlijk Buurt huiswerk. GEBOREN: S. C. van Zonderen-van Doesburg, z IJmuiden. T. Z. Borst-Prak, 2x d., IJmui den. J. Hoes-Blokker, d., IJmuiden. H. C Driessen-Pawirosemito, d„ IJmuiden. Q. A. de Jong-Hoogzaad, z„ Santpoort. M. A E. G. Hamers-Tol, d„ Velsen (zuid), J. A. M. van Baar-Jansen, d„ IJmuiden. A. van Oorschot-van Gelder, z„ IJmuiden. W. C. M J. van Eerden-van 't Schip, d., IJ muiden. Was er veel voor te zeggen geweest, het I verhaal te actualiseren: Globe heeft geko- j zen voor de toneelbewerking van Tankred Dorst en regisseur Peter Zadek, waarin het dertiger jaren-sfeertje juist extra bena- drukt wordt. Onder regie van Jaak van de Velde voert het gezelschap „Kleine man. wat nou?" in een groots opgezette revue- vorm ten tonele, compleet met een combo onder leiding van Rob van den Berg, zes showgirls, veel glitter en met Jenny Arean J als de onbetwiste glamour-ster. Ook de RPF heft de waarschuwende vinger op die punten waar in de dagelijkse praktijk wordt afgeweken van de evangelische normen die in eigen kring straf ge hanteerd worden. Het prijsgeven van de bijbel se maatstaven geldt 'als verklaring van een toene mende bandeloosheid waaraan volgens het RPF-program door strin gente toepassing van de plaatselijke politieke groeperingen voor deel name zijn uitgenodigd. Burgemeester mr. P. J. Molendijk zal als onpar tijdig man de discussies leiden. Van de lijsttrek kers wordt verwacht dat zij een kort inleidinkje houden. Het publiek mag ander muzikaal onder deel van deze openlucht gebeurtenis wordt ver zorgd door het Majoret tenpeloton en Drumband IJmuiden. Omstreeks kwart over zes zullen trommelaars, hoorrfbla- zers en lieftallige meis- kes vertrekken van het interrumperen. Mag zelf Marktplein. Via de Lan- ook vragen stellen. Ge woon een ontmoeting van politici en burgers. Woensdag 24 mei in Cultureel Centrum De Schouw in Velsen-noord: Van 19.45- 20.00 uur, uitvoering leerlingen Volksmu- ziekschool Velsen; vanaf 20.00 uur zangersavond met medewerking van Noorderkerkkoor, Bejaardenkoor Zee wijk, Gereformeerd kerkkoor IJmuiden, Kennemer Vrouwenkoor, Stem des Volks, Velsens gemengd koor, Engelmundus- koor, Santpoorts Hervormd Koor en Vel ser Operakoor. De openlucht-ver- kiezingsmanifestatie die onze bladen op 26 mei organiseren op Plein 1945 in Velsen is door de politieke partijen met enthousiasme begroet. Na het bekend worden dat er, ten behoeve van degenen die voor de eer ste maal naar de stembus gaan, geen Burgerschap- savond zou worden ge houden wil men dank baar gebruik maken van het initiatief dat wij heb ben genomen. Om alle misverstanden te voor komen zij hier nogmaals opgemerkt dat alle Zoals we reeds publi ceerden Jazzband de komst opluisteren. Een

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5