De gouden bergen en fraaie leuzen van de verkiezingen toen en nu n Vrouwen II Vrouwen III universitair en gemeentelijk bouwbeleid /r Vrouwen I w pil iF 8 r Delft Alternatief TENTOONSTELLINKJE IN HISTORISCH MUSEUM Openheid SH i w donderdag T HM ERM H^H 13 AMSTERDAM 19 7 8 M E I 1 8 7'J J r. 1 gil p hg I 3 3 r i ULul I- o „Onder ons” doen de dames aan de Nieuwe Herengracht in Amster dam dan het volgende deze maand: filmkijken met Cinemien op de ne gentiende (om acht uur: De woeste hoogte) en discussiëren, op de 24ste over „Oud worden” en op de 31ste over „vrouwen en de portemonnee”, steeds om half negen en zaterdag 27 mei zelfs de hele dag vanaf elf uur, op de Grote Discussiedag. Waarover staat er niet bij. Overigens, bewuste mannen en vrouwen en alle Vrouwenhuizen en -praatgroepen ten spijt, blijven er vrolijk missverkiezingen bestaan. We kondigen aan: de verkiezing van miss Black and Colour, op zaterdag tien juni in gebouw De Hoeksteen (Marcanti) aan de Jan van Galen straat in Amsterdam. De vijfde missverkiezing al, en die is, schrijft men ons, bedoeld voor dames met een gekleurde huidskleur van diep zwart tot lichtgekleurd. Dat is niet discriminerend tegenover het blan ke ras, zegt de organisatie maar be doeld om de gekleurde meisjes meer gevoel van eigenwaarde bij te bren gen ten aanzien van hun schoonheid. ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL 4 7 AMSTERDAM. Bij de Stichting Wo nen in Amsterdam is op het ogenblik een kleine, maar fascinerende tentoonstelling te zien, die een overzicht geeft van de na-oorlogse bouwaktiviteiten ten bate van de diverse Nederlandse universiteiten en hogescholen. Aanleiding tot het inrichten van deze teritoonstelling was de presentatie van het nieuwbouw-project voor de lette renfaculteit in het centrum van Am sterdam. Vorig jaar vroegen we al aan de toenmalige organisator Danny Brown hoe dat nou zat met de vrou wenemancipatie, en toen, we herin neren het ons nog, zei hij zichtbaar vermoeid, dat als iemand mooi is en dat wil laten zien hij of zij dat zelf moet weten. Discussie gesloten. Er is nog een hoop werk te doen dames. Maar pas op met demonstraties bij Marcanti: de ordedienst is in handen van sterke stoere mannen van een karateschool! :IP>- .j. ,A «ST HM Een letterenfaculteit in het hartje van de stad l s *-■ 3 4 h J ili! en ver- ibouwd sonder- aliteits- tenspe- iet met otoren, en. /oor ge likt voor „Maak nu Amsterdam rood”. „Stem louter kabouter”. „Werk - Wonen - en een veilige stad”. „Geef Amsterdam weer ’n hart”. „Eerst denken, dan doen”. „Tegen de macht van Beursplein 5, de haven baronnen en de projectontwikkelaars”. „Blijft werkzaam voor veiligheid en tegen vuiligheid”. „Haalt het paard van Troje niet binnen". „Hogere lonen, lagere prijzen”. Het alternatief was een oplossing in het hartje van de stad. De universiteit kocht het Bunge-huis aan de ■ir Fraaie affiches weerspiege len de verkiezingsstrijd in de afgelopen decennia. Het buitengewoon inspirerende resultaat van die opdracht wordt nu in zjn historisch verband tentoon gesteld en is van meer dan alleen Amsterdams belang. Aangezien het Rijk een gebouw eiste, dat tezamen met het verbouwde Bunge-huis een oppervlakte van 8500 m2 moest hebben, was het probleem natuurlijk: hoe kan een vrij kwetsbaar stuk binnenstad zo’n groot organisme herbergen zonder zijn direkte omgeving dood te drukken? Er is moed voor nodig om op deze plek een volumineus gebouw (er is wat ruimte betreft royaal aan de eis voldaan) neer te zetten. Spuistraat en de leegstaande Twentse Bank daar niet ver vandaan. Het eerste gebouw kon betrekkelijk gemakkelijk en goedkoop verbouwd worden, maar voor de Twentse Bank zou nieuwbouw in de plaats moeten komen. Het architektenbureau van Aldo van Eyck en Theo Bosch kreeg de opdracht daartoe. Als deze letteren-faculteit gebouwd wordt, dan zal hij niet alleen een lichtend voorbeeld voor stadsver nieuwers zijn, maar ook een van de duidelijkste illustraties van de theorieën, die Aldo van Eyck al jaren propageert. Men kan het gebrek aan privacy in het gebouw bekritiseren, maar de openheid naar buiten vergoedt veel. Er zal sprake zijn van een werkelijk driedimensionaal gebouw, waarbij voor-en achterkant (voor zover men daarvan kan spreken) even actief zijn en zonder de te vaak vertoonde absolute scheiding binnen/buiten en privé/openbaar. Anders gezegd, er zal geen scheiding meer zijn tussen aanval en verdediging. Het gaat hier bijna om een soort architektonisch „totaalvoetbal”. ■ü- Het ontwerp voor de letterenfaculteit van het architektenbureau van Aldo van Eyck en Theo Bosch. Het menselijk karakter van het ontwerp en het feit, dat met dit gebouw een veel intensiever grondgebruik wordt bereikt dan ooit na verbouwing van het be staande het geval zou zijn geweest, rechtvaardigen de afbraak van de huidige bebouwing. Niet door middel van een nostalgische toepassing van de voor de hand liggende baksteen, maar met behulp van beton en glas kan een eigentijds, transparant gebouw ontstaan, dat werkelijk, zoals Theo Bosch zegt, „ruimte teruggeeft”. MAARTEN KLOOS (De tentoonstelling is te zien bij de Stichting Wo nen, Leidsestraat 5, Amsterdam, ma. t/m vr. van 11-17 uur, za. van 13-17 uur, t/m 24 juni a.s.). Ondertussen is de officiële goedkeuring voor de bouw van dit tegen de 50 miljoen gulden kostende komplex nog niet rond. Amsterdam bouwt nog steeds aan zijn kolossaal medisch centrum buiten de stad en alle positieve ontwikkelingen bestaan nog slechts op papier. De grote vraag is: wat gaat men na 1980 met het dan leegkomende Binnengasthuisterrein doen? Is de opzet van de letteren-faculteit het begin van een hoopvolle toekomst of alleen maar een verlekkerend perspectief? De tentoonstelling kan geen antwoord geven op die vraag, maar maakt je wel benieuwd daarnaar. 9: am 8: Er is niets nieuws onder de zon. Op muren, verkiezingsborden en papier hebben politieke partijen altijd al getracht de kiezer voor zich te winnen met gouden bergen en fraaie leuzen. De stad moest weer veiliger worden, de stad moest rood, of juist uit de rode 1 wurggreep. De groten hielden zich in de stromen overheind, de kleinen kwamen en gingen. Provo, kabouter, AAP, weet u nog wel. Al heel snel verdween nu Keer Uw Toekomst, omdat de afkorting, het enig werkelijke schuttingwoord niet op de verkie- zingsschuttingen mocht. En Glimmerveen, de NVU, z’n lijst zonder naam gelukkig kwamen die er óók niet, want dat hoort niet eens op een schütting thuis. Met het. oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen bracht het Amsterdams Historisch Museum politieke voors en tegens in woord en affiche bijeen in een I minitentoonstellinkje. Het geeft een vriendelijke impressie van de verkiezingsstrijd van nu en vroeger, van 1911 en 1978. Met onveranderde strijd van partijen en leiders en een I dankzij het algemeen kiesrecht uitgebreide kiezerskring. Vooral de oude affiches zijn erg mooi, kunstwerken van mensen als Albert Hahn hangen er. Het schijnt dat de linkse - partijen altijd het meest actief waren met het aantrekken van kunstenaars. r In korte bijschriften wordt de bezoeker nog wat verteld over ons kiesstelsel van nu en E toen (districtenstelsel), over het staatkundig functioneren van B. en W. en raad en partijen en zaken als een programcollege en een afspiegelingscollege. In dia’s zie je wat er met je stem gebeurt in 1978 (als je hem ten minste hebt uitgebracht), en op een kneuterig fihnje hoe dat in 1950 in Amsterdam ging. De actualiteit wordt bijgehouden met kranteknipsels op een prikbord. Leuk om even te bezoeken, dagelijks kan dat nog tot en met vier juni van half tien tot vijf uur en op zondag van één tot vijf. Overigens, wat we misten daar was Sofie, zo alom aanwezig met lijst 11 op muren en ramen, schuttingen en straatsstenen, in affiches en krijt in het Amsterdamse straatbeeld, Sofie, op wier lijst namen staan van onder anderen Christus, Sinterklaas en Chaplin. Sofie komt zoals Klaas eens kwam, maar komt Sofie ook in het Historisch Museum? Dit bericht kregen we uit Nijmegen, van een groep vrouwen die het beu is dat ze ’s avonds na zonsondergang niet met een gerust hart over straat kunnen lopen en daarom en masse juist de negentiende ’s avonds massaal de straat op gaan. Ze zijn niet de enigen: in het hele land wordt gedemonstreerd. Tegen de gruwelijkste vormen van verkrachting, die je in de kranten soms leest. Maar óók tegen het eeuwige gezeur van hijgerige mannen op straat, het geroep, handtastelijkheden, gefluit en wat dies meer zij. En óók is het een demonstratie tegen de verkrachting die lang niet iedereen als zodanig ziet; het lichamelijke maar ook geestelijke ge weld van mannen tegenover vrouwen bij het vrijen. „Omdat het van belang is dat zoveel mogelijk vrouwen op de hoogte zijn van deze demonstratie zodat ze kunnen mee lopen als er in hun stad of dorp geen demonstratie of manifestatie wordt ge houden is het van belang dat deze oproep geplaatst wordt. Bovendien is het voor vrouwen belangrijk te weten dat het niet meer gepikt wordt dat zij ’s avonds en ’s nachts nooit veilig over straat kunnen” schrijven de vrouwen uit Nijmegen. Daarom dus deze publicatie want daar staan we achter. En even een tele foontje naar het Amsterdamse Vrouwen huis, dichter bij huis en daar gebeurt vast ook wel wat bij zo’n landelijke de monstratie. „Ja hoor een heleboel” zegt de vrouw aan de telefoon. Maar ze wil niet zeggen wat, „want dan komen er misschien tegenacties”. Merkwaardige opvatting. Als er vrouwen zijn die toch graag op de hoogte willen zijn moeten zé dan maar het Vrouwenhuis bellen. Tele foon 020-252066, Nieuwe Herengracht 95. Overigens zijn wij van mening dat er ook genoeg mannen zijn die verkrach ting afschuwelijk en naroepen op straat onbeschoft vinden en die bepaald niet hun vrouwen onderdrukken. Dus waar om zouden die niet gewoon mee actievoeren? Soms heb je het gevoel dat er vrouwen zijn die eigenlijk helemaal niet willen dat mannen „omzwaaien” en maar het liefst onder-ons blijven. fiS! Li» Stedebouwkundig gezien is een belangrijk element het bijzonder logisch ogende verloop in de hoogte van het gebouw, van het hoge Witte Huis naar de lagere bebouwing aan de Torensteeg. Stedebouwkundig èn architektonisch is de geleding van het gebouw een vondst. Eindelijk zien we hier nu eens niet een schijn- geleding zoals die elders regelmatig voorkomt (denk aan de nieuwe Openbare Bibliotheek in Amsterdam). Diepe insnoeringen geven naar buiten de indruk, dat het gebouw een aaneenrijging van een aantal torens is. Naar binnen betekenen deze sleuven, dat praktisch overal en op alle verdiepingen daglicht kan toetreden en kontakt met buiten bestaat. Heel vanzelfsprekend is er dan ook in het gebouw geen air-conditioning, maar kan overal het raam opengezet worden. •h Delft had in het begin van de jaren zeventig al zijn TH-wijk (foto linksboven). 8: Van Eyck en Bosch zijn er van uit gegaan, dat ca. 15% van het totale oppervlak openbaar moest zijn. Dat gedeelte moest ook voor niet-universitair publiek toe gankelijk en aantrekkelijk zijn. Daarom is aan één kant van het blok, waar het Witte Huis, een Jugendstil- monument, de begrenzing aan de Raadhuisstraat vormt, aan winkelbestemmingen gedacht. En daarom ook heeft men de winkels en woningen aan de andere kant (de Torensteeg) niet alleen intakt gelaten, maar deze gekoppeld aan nieuw te bouwen winkels aan een passage op de begane grond van het complex. Het gebouw kan zo een wezenlijk onderdeel van de buurt worden en zich tevens op de universitaire wereld richten zonder dat die gescheiden wordt van het omliggende stuk samenleving. In de jaren vijftig en zestig werden de Nederlandse universiteiten geconfronteerd met cijfers, die een sterke groei voorspelden van met name de B- faculteiten. De geboortegolf uit de eerste jaren na de oorlog was in aantocht. Juist de B-faculteiten met hun laboratoria hebben veel ruimte nodig en zo waren grootse plannen het gevolg. Omdat de ver schillende binnensteden geen plaats meer leken te bieden om deze plannen te realiseren ontstonden in enkele gevallen omvangrijke complexen buiten de stad. Utrecht bouwde louter voor een aantal B- faculteiten de Uithof. Delft, Eindhoven en Enschede bouwden complete TH-wijken. Nijmegen vestigde ook een paar A-faculteiten buiten de stadskern. Een groot deel van het universitaire leven werd geschei den van het stedelijke leven. In nieuwbouwwijken, die ’s avonds en in de weekends een doodse indruk maken, raakten de universiteiten geïsoleerd. Hier en daar was aan de ontstane situatie weinig of niets meer te veranderen. Delft zat in het begin van de jaren zeventig al met zijri TH-wijk, evenals Enschede waar pijnlijk genoeg juist in die tijd door het instorten van de textiel-industrie grote bouwterreinen in de stad braak kwamen te liggen. Utrecht kon eigenlijk alleen nog maar gaan werken aan een betere koppe ling van de Uithof aan de stad. Maar voor steden als Groningen en Amsterdam kwam de ontwikkeling gedeeltelijk nog op tijd en bestaan er nog mogelijkhe den universitair en gemeentelijk bouwbeleid te inte greren. De Amsterdamse universiteit is al sinds het eind van de vorige eeuw in verschillende delen van de stad gehuisvest. De belangrijkste vestigingen zijn het Binnengasthuis en de Oude Manhuispoort, de Hortus en het Roeterseiland voor de B-faculteiten. De eerste na-oorlogse plannen concentreerden zich op Uilen burg voor de A-faculteiten, op het Wilhelmina Gast huis en de Kinkerbuurt voor de medische faculteit en op uitbreiding van het bestaande complex op het Roeterseiland. Verdere groei resulteerde onder ande re in de verplaatsing van de biologische faculteit naar de Watergraafsmeer en in het veel bekritiseerde, maar desondanks in aanbouw zijnde Academisch Medisch Centrum in de Bijlmer. Vervolgens waren twee zaken in hoge mate verant woordelijk voor ingrijpende wijzigingen in het beleid. De rampzalige nieuwbouw, waarvoor de oude bebou wing van het Roeterseiland plaats moest maken, vond 'in weinig ogen genade. En in 1974 had een actie, die beoogde te verhinderen dat op Uilenburg iets derge lijks zou komen ten behoeve van de letterenfaculteit, succes. De buurt nam het niet, dat er woningen voor de bijl gingen, en toekomstige gebruikers reageerden negatief op de plannen. De Universiteitsraad zag daarom van die plannen af. Met de jaren zeventig kwam een nieuw klimaat. De voorspelde groei bleek veel minder de B-faculteiten dan de A-faculteiten te treffen, waardoor het bouwen in de stad en in relatie met het stadscentrum als culturele ontmoetingsplaats van belang werd. De fi nanciële mogelijkheden van de universiteiten ver slechterden. En er kwam een reactie op het bouwen zoals dat tot dan toe gedaan was. Steeds minder werd geaccepteerd, dat woonwijken en waardevolle stuk ken landschap moesten verdwijnen ten gunste van massale instituten, en steeds sterker werd de weer stand binnen de universitaire wereld tegen het opge legde isolement. Het gevolg was een herbezinning op de plaats van de universiteit in de stedelijke samenle ving en daarmee op de mogelijkheden van het klein schaliger bouwen. „Verkrachting bestaat. Daarom krijg ik bibbers in mijn knieën als ik voetstap pen achter me hoor. Daarom durf ik ’s nachts niet alleen over straat. Daarom voel ik me bedreigd. Daarom wil ik dat mijn dochter niet te laat thuis komt. Daarom krijg ik hartkloppingen als een auto naast me stopt. Daarom fiets ik avonds keihard naar huis zonder op of om te kijken. Daarom probeer ik me ’s avonds op straat zo onopvallend mo gelijk te gedragen. Daarom wordt er op 19 mei in Nederland een landelijke de monstratie tegen verkrachting ge houden. s»

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13