Corruptieproces in Amsterdam duurt voort Scholier plaatst bom: 1 gewonde Geen termijn voor onafhankelijkheid V van Antillen li IJmuider Courant de fabrikant van PETER STl'Y VESANT maakt bekend de allerlaagste* in ’teer’ en nicotine is Defensie bestelt bij RSV twee nieuwe onderzeeërs Boodschap van Jimmy Carter voor Begin Derde filiaal Frank bontmode dat van alle 165 onderzochte sigarettenmerken PETER STUYVESANT ULTRA MILD Wetenschappelijk onderwijs: cursus op 4 jaar stellen Damiate Pers Barnhoorn Meyer heemstede: glipperweg 42rd (023)285375 Barnhoorn heemstede: roemer visscherplein 19-21 (023)242250’ Kennemer Rustman Neptune heeft ook atoomtaak Fde TOYOTA1 Corolla 30 iserv.a. f 11.600.- H-2j. garantie. Buit 1 miljoen bij overval op geldtransport kregen zij een vuilniszak over het hoofd. Volgens de recherche moesten zij op de bodem van de wagen gaan liggen. Enkele overvallers zouden gedurende de rit bo venop hen hebben gezeten. 99 99 ei •F.J sporttnds I Voorstel beleidsnota W1 De anderen Order bedraagt 425 miljoen VAN DER STEE: Wildgroei Beladingsgraad KLM verbeterd Marine-vliegtuig verongelukt in Japan Koppels 19 7 8 DONDERDAG 1 8 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 4 D< Be J (Va IJ gen schi ren, en i ven ben jon; ten klai de s rem gen en mir vrai schi ond om plo< in 16- dat grm helt ■i langs ridderkastelen op ’t stalen ros (ADVERTENTIE) Cadeaus voor politie opgevat als (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redactie) nazorg bij 4.999 fietsenmakers 79 (AD VER TENTIE) 0,70 145,- 1 1 f7 .'77. I I I eJ/Z1 t/4^ r/r/£- Mr. Von MgyerrAewr Het feestelijke gebeuren werd door vele bekende bontrelaties uit binnen- en bui tenland bijgewoond. Het is opmerkelijk dat Frank Bontmode zich voor zijn klan ten in het Mekka van het bont moest vestigen. De toch al internationale kollek- ties werden hiervoor nog meer uitgebreid, zodat u nu ook in de filialen in Haarlem, Barteljorisstraat 5 en Hilversum in het Winkelcentrum Hilvertshof de komplete kollekties kunt bewonderen. Op de nieuwe koUektie is Frank Bontmode nu reeds begonnen met haar gebruikelijke 10% zomerkorting. U kunt nu uw bontmantel voor het aanko mend winterseizoen 78/79 kopen, met de voordelen van de 10% zomerkorting en de keus uit een volledige internationale kol- lektie. Wandel eens binnen bij Frank Bont mode in Amsterdam, Van Baerlestraat 84. Haarlem, Barteljorisstraat 5. Hilver sum, Winkelcentrum Hilvertshof en laat u vrijblijvend voorlichten over bontmode. In die wat tweeslachtige situatie moesten de politie mensen werken en daarbij zijn dan de brokken geval len. Bij deze zes maar her en der is gesuggereerd dat er veel méér betrokkenen waren. Op de zitting bleek het ook nog: een gokhuishouder had het over zo’n 40 politiemensen die wel ’ns op de betaaldag bij hem langskwamen, met een harde kern die vaker kwam. En de, als enige in de rechtszaal in uniform verschenen verdachte, bij wie men ook pistolen thuis gevonden had, vertelde dat hij echt niet de enige was en dat heel wat collega’s hun voorraadje nu gedumpt hadden. De president van de rechtbank, mr. Schröder, niet al tezeer ingenomen met alle vormen van publiciteit aan deze zaak gegeven (zo werden hele stukken uit het dossier gepubliceerd, met insinuaties aan het adres van justitie over de berechting) wilde ook geen andere namen genoemd hebben. We moeten oordelen over de namen van hen die de officier bij ons brengt, zei hij. De geüniformeerde hoofdagent was het er niet mee eens: „Ik heb zeven jaar bij de politie gewerkt en ik zou er wel bij willen blijven ook als dat kón. Maar ik vind het onrechtvaardig dat ik hier zit en anderen vrijuit gaan”. Op die vierkante kilometer is een belangrijke plaats ingeruimd voor Chinese gokhuizen. Vijf was hun con stante aantal, sinds in ’71 het Openbaar Ministerie het licht op groen zette voor het illegale gokken in het besloten (en dat laatste onderstreept) Chinese gokhuis. Toen dat uit de hand leek te lopen volgde pas in ’76 justitieel ingrijpen, dat begin ’77 geëffecteerd werd. Twee advokaten probeerden al in het begin van de zitting tevergeefs de rechtbank de uitspraak te ontlok ken als zou de officier niet ontvankelijk zijn. Volgens de dagvaarding moesten ze de orde en rust handhaven in de gokhuizen, die evenwel illegaal waren. Een over treding van de Wet op de Kansspelen, vonden de raadslieden. De twee onderzeeërs worden gebouwd ter vervanging van de uit 1961 daterende en nu geheel verouderde HMS Dolfijn en HMS Zeehond. Als dit jaar nog de opdracht voor de bouw van de eerste nieuwe onderzeeërs wordt geplaatst, kan dit schip in 1982 in de vaart komen. Het tweede schip volgt dan een jaar later. DEN HAAG. Het ministerie van Defensie zal binnenkort bij Rijn-Schelde-Verolme (RSV) een opdracht plaatsen voor de bouw van twee nieuwe onderzeeboten voor de Koninklijke marine. Met deze order zijn een bedrag van 425 miljoen gulden en ongeveer 3200 manjaren werk voor de Nederlandse industrie gemoeid. De koppels hadden teveel vrijheid gaf Van Riessen gisteren toe. In het nieuwe beleid werkt de hele groep meer als een geheel, ook in de werktijden. Van bovenaf moet een beleid doordringen. De taak van het informa- tieverzamelen is niet langer zo primair, maar verscho ven naar de recherche, aan wie ook het privilege van het eten met Chinezen is voorbehouden. Drankjes accepteren mogen ze in de burgerpot wél. Al met al een beleid dat wel op contacten mikt je mag zelfs declareren nu maar veel gecontroleerder is ten aanzien van de burgerpot. Speelde bij de burgerpot de verdenking van omko ping bij gokhuizen een rol, bij de mannen van de vreemdelingendienst ging het om corrupte handelin gen bij illegaal hier verblijvende Chinezen. Beide agen ten ontkenden dit met de al eerder genoemde argu menten. Ze gaven een schets van hun werk dat overi gens nu door 16 man wordt gedaan. Het aantal Chine zen dat hier illegaal verblijft valt niet te schatten en het is niet zo dat je iedere illegale Chinees ook zomaar in z’n kraag vat en retour Hong Kong stuurt. Problemen genoeg: Chinezen zonder paspoort kim je niet terug sturen, de reis moet betaald worden (en Den Haag is dan wel ’ns erg krenterig), men kan de Chinezen niet kwijt op het bureau wegens het beperkte aantal cellen. Als de beide agenten dus al in strijd met hun plicht Chinezen lieten lopen dan was dat hun ondanks. tweeën in koppels die elkaar afwisselden. Hun taak was vóór de reorganisatie vooral het de buurt ingaan, dingen doen waar de geüniformeerden op stuk lopen, zoals ongemerkt surveilleren op autokrakers en zak kenrollers, informaties her en der verkrijgen, de weg weten naar cafés en ook gokhuizen. Hij voegde er overigens aan toe de in druk te hebben dat de verschillende stand punten niet zover uiteenliggen dat de be trokken partijen niet meer tot een geza menlijke oplossing zouden kunnen komen. EINDHOVEN. Een 18 jarige scholier uit Nuenen heeft tegenover de Eindho- vense politie bekend gisteren een bom te hebben geplaatst in het portaal van het meisjestoilet van de Nutsmavo in de lichtstad. Gisterochtend om elf uur ont plofte het projectiel waarbij een 16-jarige leerlinge licht werd gewond. Kort voor de explosie was bij de school een waarschu wend telefoontje binnengekomen. Het portaal en het toilet werden aanzien lijk beschadigd. Ook het biologielokaal ernaast, waar op het moment van de ont ploffing zes leerlingen aanwezig waren, liep schade op. De aangehouden scholier, die de bom zelf had gemaakt, verklaarde uit verveling tot zijn daad te zijn gekomen. Hij wilde, aldus de politie, wel eens wat „sensatio neels op school meemaken.” Grote Houtstraat 51, HAARLEM Telefoon 023-319298 AMSTERDAM. Woensdag - De in Haar lem en Hilversum bekende bontzaken van Frank Bontmode hebben zich nu uitge breid naar Amsterdam. In de Van Baerle straat 84 is nu het derde filiaal geopend van Frank Bontmode. Beiden hadden trouwens gewaarschuwd tegen de wildgroei van gokhuizen en de zuigende kracht ervan op de illegale Chinezen. Voor hen waren de eigenaars van de huizen „medewerkers”, samenwerking met hen was bijna onontbeerlijk. De chef afdeling vreem delingendienst en de adjudant die belast was met het algemeen toezicht op de dienst, zeiden beiden niet de indruk te hebben gehad dat de verdachten Chinezen voortrokken of aan verblijfsvergunningen hielpen dat konden ze trouwens ook niet. DIRECTIE: Damiate Pees b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 1 gir tri: lei Or bij ne: scl Ve ke he Ph JERUZALEM (AFP). De Amerikaan se ambassadeur in Israel heeft gistera vond in Jeruzalem een boodschap van president Carter aan premier Begin over handigd. AMSTERDAM (ANP). Bij een gewa pende overval op een geldauto van de Nederlandsche Middenstandsbank in Amsterdam is gisteravond voor een mil joen gulden aan geld en waardepapieren buitgemaakt. Het contante geld zou en kele tonnen bedragen. De overval werd uitgevoerd door vier mannen en gebeurde om half zeven bij het districtspostkantoor aan de Ooster- dokskade. Hier werd de geldwagen met drie inzittenden klem gereden door twee personenauto’s waaruit vier mannen sprongen. Zij drongen de geldauto bin nen en reden vervolgens dwars door de stad naar het industriegebied Overam- stel bij Duivendrecht. De chauffeur en de bijrijders van de geldauto waren inmiddels geboeid. Ook DEN HAAG (ANP). Voor het docto raal examen aan een universiteit of hoge school dient de cursusduur op vier jaar te worden gesteld. De afgestudeerden zullen dan een passende functie in de maat schappij kunnen bekleden. Een deel van de studenten kan op basis van inhoudelij ke selectie worden toegelaten tot de be roepsgerichte of onderzoeksgerichte op leidingen van één tot twee jaar. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post D< drijf mer ten een Jonj Kot den dra< degi ond del. W spr< Var AMSTELVEEN (ANP). De beladings graad bij de KLM is in april, de eerste maand van het boekjaar 1978-’79, in ver gelijking met dezelfde maand van 1977 verbeterd van 54,0 tot 56,9 pet. Het totale vervoer nam met 7 pct. toe van 149,0 mln. tot 159,6 mln. tonkilometers en de produktie met 2 pct. van 275,7 mln. tot 280,7 mln. tonkilomters, zo blijkt uit voor lopige vervoers- en produktiecijfers. He gehc wijk ÏUgl van groe Heer van tevr der gest zien De augi H< insti met ZOW’ bepi men nive moe lingi V ker der geh die Poi h tal wes van hiei pol: tot sne ricl Blo zwi bas aut ove wei eer de sta: ten ons I me din zijr BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort. 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 haarlem: zi|lweg 26/ (023) 242250’ hloemendaal: kleverlaan 6a (023) 251095 haarlem: lange herenvest 130-134 321317 Deze beleidslijnen heeft minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen ge schetst in de beleidsnota „Hoger onderwijs voor velen”, die mede door minister Van der Stee van Landbouw en Visserij is uitgebracht. Zij stellen een twee-fasen-structuur voor om hun doelstellingen te realiseren: de vierjarige cursus tot het doctoraalexamen en de op verdere specialisatie gerichte opleidingen. Om zo’n structuur te krijgen willen de bewindslieden voor de taken in de verschillende fasen afzonderlijk geld toewijzen. De bewindslieden vinden dat juist in de eerste fase veel differentiatie moet waar borgen dat de studenten op de juiste plaats terecht komen. Daarvoor komt er ook een verwijzend propedeutisch examen. Ande re mogelijkheden daartoe zien zij voorts in nauwere samenwerking tussen het weten schappelijk en het hoger beroepsonder wijs. DEN HAAG (ANP). De Neptune- onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen kunnen sinds 1969 worden uitgerust met een nucleaire dieptebom. Dit heeft minister Scholten van Defen sie gisteren geantwoord op vragen van PSP-Kamerlid Van der Spek. De regering zal in juni een definitieve beslissing nemen over de vervanging van de Neptune, zo heeft minister Scholten op andere Kamer-vragen meegedeeld. Of de opvolger van de Neptune ook een nucleai re taak krijgt zal pas kunnen worden be antwoord op het moment dat de opvolger ter beschikking komt, aldus de minister. AMSTERDAM. Rond de Wannoesstraat ligt één vierkante kilometer vol narigheid en criminaliteit. De gevaren in die buurt waar men er constant op uit is beter te worden van de politieman zijn groot voor het burgerpersoneel. Dat stelde hoofdinspecteur Van Riessen, chef recherche van het bewuste bureau gisteravond op de rechtbankzitting van het „corrup- tie-proces” waarbij ses Amsterdamse politiemensen zich wegens omkoperij moeten verantwoorden. Twee van hen waren van de vreemdelingenpolitie, waar de zitting ons ook een blik op gunde, vier van de zoge noemde „burgerpot”, een afdeling van het bureau Wannoesstraat die zo’n beetje tussen recherche en uniformdienst inzit. Sinds '76 functioneert deze bur gerpot in een nieuwe vorm onder Van Riessen en diens collega Kuiper, chef uniformdienst. TOKIO (AFP). Negen Japanse mari nemensen zijn om het leven gekomen en vier worden vermist na het verongelukken van hun onderzeebootbestrijdingsvlieg- tuig in een bos in het gebied van Kosji in het zuidwesten van het land, zo heeft het ministerie van Defensie in Tokio vandaag meegedeeld. Gevreesd wordt dat ook de vermisten zijn omgekomen. Toch bleef na alle betogen over de vreemdelingen dienst een beeld over met wat merkwaardige contras ten, waarin uitzettingen bespoedigd of vertraagd kun nen worden, en geld al was het maar van de familie voor de reis toch een zekere rol lijkt te spelen bij de behandeling. De zitting wordt woensdag 31 mei voortgezet met getuigenverhoren, het requisitoir en de pleidooien. Niet de anderen dus, maar deze zes. Begiftigd met geldbiljetten, bloemenmanden, sigaren, maaltijden, drankjes. Kleine bedragen, het hoogste was duizend, bankjes van vijfentwintig, munten. Je hoorde het vele malen gisteren: de heren vonden het nooit echt vreemd, ze voelden zich nü, achteraf wel laakbaar ja, maar ze hadden toch nooit iets gedaan of gelaten als tegenprestatie, ze hadden toch nooit in strijd met hun plicht als politieman gehandeld of zich laten beïnvloe den. Dat geld, die presentjes, het werd allemaal al wat afgezwakt en teruggenomen. Eén verdachte had bij voorbeeld een envelop met inhoud ongeopend in het toilet gedeponeerd, een ander was weliswaar met een gokhuishouder naar Parijs geweest maar als vrienden en die relatie wés er hadden ze de kosten gedeeld. Alles kwam min of meer neer op „oosterse blijken van waardering” van de kant van de Chinezen. Nuttig in de contacten, nuttig voor relaties. Eén van hen stopte het geld in een speciaal potje om het van daaruit weer als presentatie te gebruiken, want declareren was er toen niet bij: „als je klaagde zeiden ze dat het al een voorrecht op zich was bij de burgerpot te zitten”. In die burgerpot werkten ze voorheen met z’n ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers f buitenland per kwartaal In het industriegebied stapten de over vallers met hun buit over in een andere wagen. Nadat de geldautobemanning zich had kunnen bevrijden waarschuw den zij de politie. In welingelichte kringen in Jeruzalem meent men te weten, dat de in vriéndelijke bewoordingen gestelde boodschap van Carter voornamelijk ten doel heeft de Is raëlische ongerustheid weg te nemen, ont staan na de goedkeuring door de Ameri kaanse Senaat van het voorstel van de Amerikaanse regering, Amerikaanse vliegtuigen te verkopen zowel aan Israel, als aan Saoedi-Arabië en Egypte. In zijn brief bevestigt de Amerikaanse president de door Washington op zich ge nomen verplichtingen met betrekking tot het waarborgen van Israels veiligheid. Carter geeft te verstaan, dat de Verenig de Staten Israel compensatie zouden kun nen geven en hij verzekert nogmaals, dat de V.S. de vrede in het Midden-Oosten willen bevorderen en hun pogingen zullen verdubbelen ten aanzien van de onderhan- delingen tussen Israel en Egypte. voor aft DEN HAAG (ANP). Geen termijn voor de onafhankelijkheid van de zes Ne- derlands-Antilliaanse eilanden als ge heel, maar ook geen uitsluiting van de aparte onafhankelijkheid van Aruba. Dat zijn de twee kurken waarop het betoog van minister Van der Stee van Antilliaan se Zaken tijdens het beleidsdebat in de Tweede Kamer woensdag over de Neder landse Antillen dreef. „Als het overleg straks op de Antillen zou leiden tot een totaal zelfstandig Aruba dan sluit ik die mogelijkheid niet uit”, zei de be windsman. oosterse blijken van waardering (Van onze Amsterdamse verslaggeefster) IS

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4