LI mond eensgezind aan het werk voor passende vormen beroepsonderwijs Wilde autorit D’66 op de bres voor inspraak en openheid eindigt tegen lichtmast I I jk qcmccnKraadsvcrl GEEN ARTS IN INDIË OF-OF” .E VAN KADET NAAR BED mg donderdag WELLICHT VOLGEND JAAR OPLOSSING VOOR JONGEREN VAN ZESTIEN TOT NEGENTIEN KIS VELSER BEJAARDENKOOR UITSTEKEND OP DREEF it 5 4 VELSEN-IJMUIDEN 1 8 M E I 19 7 8 r Bestuurder onder invloed I Unaniem A. VAN LEEUWEN B.V. Winstpunt Onrust (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Vertegenwoordi gers uit het voortgezet onderwijs, schoolbesturen, gemeentebestu ren, vormingswerk, vakbeweging en de bedrijfsschool van Hoogo vens hebben woensdag na een dag beraad over het onderwijs aan jongeren van 16 tot 19 jaar beslo ten tot de oprichting van een klankbordgroep. Deze groep, die de sinds augustus 1977 functione rende studiegroep gaat vervan gen, zal gaan draaien in augustus en zal contact opnemen met het ministerie van onderwijs, om te vragen om extra faciliteiten. Aan schoolbesturen uit het voortgezet onderwijs zal worden gevraagd om geen eigen initiatieven te ont plooien om het geconstateerde gat in de onderwijsvoorziening voor 16- tot 19-jarigen te dichten, om dat deze klankbordgroep als groep van afgevaardigden uit de hele regio hier aan zal werken. IJMUIDEN. Het Velser Bejaardenkoor heeft in de Petrakerk een prachtige muziekavond gebracht, die door de vele bezoekers (de kerk was volledig bezet) met vele ovaties werd begroet. Er werd een afwisselend programma geboden, dat elk wat wils bood. l V 4 (ADVERTENTIE) Indrukwekkend concert in stampvolle Petrakerk r KEES MAAS ZATERDAG KIJKDAG TOYOTA DEALER Het Algemeen Velser Bejaardenkoor, tijdens het concert dat woensdagavond werd gegeven voor de overvolle Petrakerk. in de waar- plaats >k een Ande- >rts in veten- >nder- Trimochtend TVS. De Turnvereni ging Santpoort houdt dinsdag 30 mei een trimochtend in de Kennemerduinen onder leiding van mevr. G. C. Huybens-Z uur bier. Om kwart over negen komen de leden bijeen bij de ingang van de Kennemerdui nen aan de Bergweg. Onderling toernooi. Om organisatori sche redenen heeft de voetbalvereniging Velsen moeten afzien van het gebruikelij ke onderlinge toernooi aan het einde van het seizoen. Het zal alsnog op 27 augustus plaats hebben. legd over de activiteiten van de studie groep. Zijn voornaamste bezwaren die hierin boven tafel kwamen - het feit dat de studiegroep onvoldoende representatief was en bovendien door het ontbreken van enkele collegeleden uit de betrokken ge meenten (Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum) onvoldoende man daat had - zijn nu ondervangen door de instelling van het platform dat nu klank bordgroep is gedoopt en waarin alle verte genwoordigers zitten. Uit de discussie die gedurende de mid daguren onder de zo’n honderdvijftig aan wezigen werd gehouden, kon worden ge concludeerd dat men unaniem bereid was deel te nemen aan een permanent overleg orgaan waarin de onderwijsproblematiek voor de genoemde jongeren wordt doorge sproken. Ook is vastgesteld dat er bereid heid bestaat om uit de nieuwe klankbord groep in de toekomst zonodig een bevoegd gezag te recruteren voor een mogelijk nieuw onderwijsinstituut, dat dan als een samenwerkingsschool met buitengewoon veel deelnemers uit de bus kan komen. De klankbordgroep zal zich komende winter ook gaan bezighouden met andere knelpunten die uit het Kohnstamm rap port naar voren zijn gekomen. Dat is allereerst de problematiek van de meisjes in deze leeftijdsgroep (waarover heel wei nig cijfermateriaal bestaat), de vroegtij dige schoolverlaters en tevens de aan sluit- en doorstroomproblemen bij de di verse onderwijsvormen. Of de klankbordgroep, die zal bestaan uit zo’n vijfendertig deelnemers, zal ver gaderen in openbaarheid, is een vraag die in de eerste - dan nog besloten - bijeen komst zal worden behandeld. Soeterwoudeschool en de Adalbert Huis houdschool, zullen over het een en ander worden geïnformeerd en krijgen dan als nog de kans zich bij het beraad aan te sluiten. nog steeds groeit in haar stemmiddelen. Maar aan een sprekende voordracht is zij nog niet toe, voornamelijk doordat zij nog wat te gespannen zingt. Toch kon men bij haar genieten van mooie zang door een zangeres met een goede stem. Ook in de duetten met Marco Bakker weerde zij zich voortreffelijk, zodat de twee solisten tel kenmale een stroom van applaus moesten incasseren. Een belangrijk deel van het programma werd verzorgd door The Merry Minstrels, het ensemble, dat onder leiding van Bert Kransberg zo langzamerhand ook in het buitenland een reputatie aan het opbou wen is. De voortreffelijke akoestiek droeg er toe bij, dat het koor al zijn troeven kon uitspelen. Er kon uiterst zacht worden gezongen en dan zijn de Minstrels op hun best, omdat ze dan een uitgebreid gamma aan nuanceringen ten beste kunnen geven. Werken van Albert de Klerk, Debussy en Di Lasso (zesstemmig) klonken perfect, en na de pauze werden ook in de bekende populaire nummers met pianobegeleiding van Kransberg hoge troeven uitgespeeld. Het concert kreeg een daverend slot met de uitvoering van het bekende „Zee en landharmonie” op tekst van H. Walthuis en muziek van Edward Elgar (Land of Hope and Glory). Marco Bakker zong de inleidende strofen, beginnend met „Bijna een eeuw reeds breekt de mond der haven door het duin” en het refrein klonk dan uit de monden van het bejaardenkoor en de Minstrels. We hebben het al eens eerder opgeschreven, maar we doen het toch nog maar eens, want het is zo langzamerhand Umuidens volkslied geworden: „Neer land en Umuiden trouw bij al uw werk, aan ’t devies der vad’ren eendracht maakt u sterk. Altijd blijv’ Umuiden sier van Nederland, God bescherm Umuiden en ons vaderland”. Het was een daverend slot van een waar muziekfeest, waarin verder ook de begelei ders René Budding (koor) en Atie List (solisten) een belangrijke rol speelden. Elles Maes-Janssens doorliep na de lagere school in haar geboorteplaats Tilburg, het atheneum in Nijmegen. Frankrijk en alles wat met dat land te maken heeft kreeg al vroeg een warm plekje in het hart van deze vrouw die zich pas op iets latere leeftijd voor politiek ging interesseren. Zij is gedi plomeerd tolk voor de Franse taal. Was na haar studie enige jaren directie- assistente op het Nationaal Bureau voor de Geestelijke Gezondheidszorg. Kreeg mede daardoor een sterke maat schappijgerichte belangstelling. Woont nu circa 13 jaar in de gemeente Velsen. Zit in het bestuur van de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg Haarlem- /Beverwijk. Heeft 4 kinderen die mo menteel middelbaar onderwijs volgen. Mevrouw Maes-Janssens vond, toen de jongste van haar viertal naar school ging, weer tijd voor studie. Dat werd wijsbegeerte aan de VU in Amsterdam. Het candidaatsdiploma heeft zij op zak. De drukte met het politieke werk zal, volgens haar zeggen, bepalen hoe lang zij er nog over zal doen om de studie af te ronden. Deze raadscandidate is be- leidend rooms-katholiek en lid van de parochie in Driehuis. Waarom D’66? „Het is een partij die de mensen laat leven op een manier die het mogelijk maakt je uitgangspunten steeds weer ter discussie te stellen. Het is geen „of- of” maar veel meer „en-en”. Geen dog ma's is iets wat me sterk aanspreekt. Mijn betrokkenheid bij het maatschap pelijk gebeuren en de gesprekken met de kinderen die in dat opzicht ook een duidelijk standpunt hebben wekten mijn belangstelling voor de politiek. De keus was echt niet moeilijk”. Het Plan Zeebad roept echter twijfels op. Velsen mag nooit een tweede Zandvoort worden. mari en en ikken vlieg- isji in ft het idaag )k de >e van ;rs en In. tot voor- Wljkermeerweg 39 - Beverwijk Telef. 02610-25391/20396 (Z/e voor onze „Fint Class Occasions" de Groentjes rubriek iings- eerste n ver- 1977 Pais n ge- erwijs r Van srij is docto- hoge- iaar te zullen maat- ;1 van idelij- de be te op- r voor sn: de :amen richte rijgen ten in t geld Het bejaardenkoor zong voor de pauze enkele religieuze liederen, die op Locus Iste van Bruckner na van Engelse oor sprong waren. Men kon er alleen maar bewondering voor hebben, hoe Jeanne van Asselt van dit massale koor een eenheid heeft gemaakt. Natuurlijk zijn niet alle stemmen meer even gaaf en zijn de man nen, ondanks de versterking van enkele alten, die met de tenoren meezingen, te zeer in de minderheid om een goed even wicht te garanderen, maar er wordt zo gedisciplineerd gezongen, dat het resultaat steeds bewondering afdwingt. De aanwezige afgevaardigden van scho len en schoolbesturen verklaarden zich bovendien bereid tijd en mankracht be schikbaar te stellen voor onderzoek, studie en samenstellen van programma’s. Een grote eensgezindheid dus. Dat de betrok kenen elkaar zo hebben weten te vinden werd dan ook als groot winstpunt van dit beraad gezien. De ontbrekende scholen, dat waren de IJmond MTS, de Elout van De voorgenomen sluiting van de be- drijfsschool bij Hoogovens en de voorne mens om een praktijkvakschool op te rich ten vormden vorig jaar aanleiding voor een fikse dosis onrust. Het NW- Jongerencontact gaf het Amsterdamse Kohnstamm Instituut (instituut voor on derzoek van onderwijs en vorming) op dracht de IJmond door te lichten. Een degelijk rapport, dat „Verkenning van de onderwijssituatie voor 16- tot 19-jarigen in de IJmond” heet, geeft de knelpunten aan. Woensdagmorgen werd dit rapport be sproken. Trouwens niet nadat wethouder Van Herpen een verantwoording had afge- D’66 is voor een vijfde wethouder. „Op geen en kele wijze zouden wij zelf een wethouderszetel wil len bezetten. Maar het is belachelijk dat met de groei van de problemen de PvdA een dergelijk voorstel destijds heeft af gewezen. Daarom willen wij wel degelijk meepra ten over de invulling van de taak van die noodza kelijke uitbreiding van het college. Maar nog maals, zelf hebben wij geen aspiraties. Dat zou idioterie zijn”, aldus lijst trekker Ten Brink tij dens een informele bij eenkomst. D’66 rekent op twee zetels maar een stemmig is men van me ning „drie zouden ons niet misstaan”. VELSEN. Twee inwoners van Heems kerk werden woensdagavond zwaar on der invloed achter het stuur van hun auto gehaald na een wilde rit door Umuiden, die eindigde tegen een lichtmast aan het Pontplein in Velsen-Zuid. In een witte personenauto reed het twee tal rond elf uur met gedoofde lichten in westelijke richting over de linker rijbaan van de Wijk aan Zeeërweg. De wagen trok hier al snel de aandacht van de Velsense politie die vergeefs trachtte het voertuig tot stoppen te bewegen. Met verhoogde snelheid trokken de snelheidsduivels in de richting van Oud-IJmuiden. Aan de Bloemstraat werd een politie-auto met zwaailicht geramd, die dwars op de rij baan opgesteld stond. Met twee politie auto’s werd de achtervolging voortgezet over de Kanaaldijk en de IJmuiderstraat- weg. Aan de Willebrordstraat werd de eerder geramde politiewagen nogmaals in de flank aangereden. Een tweede dien stauto werd opzij geraakt toen de wilde rit tenslotte via de linkerrijbaan van de Stati onsweg op het Pontplein eindigde. De 24-jarige bestuurder en zijn 26-jarige mede-inzittende boden bij hun aanhou ding hevig verzet. Na een proces-verbaal zijn zij ter ontnuchtering ingesloten. Als baby van een half jaar vertrok Jantje ten Brink met zijn ouders naar het voormalige Nederlands Indië. Dat is nu al weer 51 jaar geleden. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoor log kwam Jan terug naar Nederland. In Alkmaar doorliep hij de RHBS. In Lei den ging hij medicijnen studeren. Na zijn propaedeutisch trok de wijde we reld. Als messbediende bij de VNS be zocht student-Jan alle uithoeken van de wereld. In Amsterdam werd de studie afgerond. Jan ten Brink volgde een opleiding voor tropenarts en vertrok voor de tweede maal in zijn leven naar Indië. Als gouvemementsarts werkte hij tot aan de regeringsoverdracht op Nieuw Guinea. Terug in het vaderland werd de studie weer ter hand genomen. In 1967 raakte hij als neuroloog verbon den aan het Zeeweg Ziekenhuis. Mo menteel is hij directeur bij de Provinci ale Raad voor de Volksgezondheid. In de politiek is hij zeker geen onbekende. In 1969 werd hij voorzitter van de afde ling Haarlem van D’66. Een jaar later werd hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. In 1973 werd hij landelijk voorzitter van de partij. Deze functie werd 3 jaar later overgenomen door Jan Glastra van Loon. Op het vlak van de gemeentelijke politiek zijn de Democraten in 1970 gaan samenwer ken met PPRZPSP. Aan die samenwer king is begin van dit jaar een einde gekomen. D’66 staat (weer) op eigen benen. gezongen werd. Het koor muntte verder uit in een meeslepend gezongen medley uit My Fair Lady, en ook in de lm Weissen Rössl-potpourri kwamen goede gedeelten voor. Het hoogtepunt zou volgens het pro gramma het optreden van Marco Bakker en Patricia Madden moeten worden. Mar co Bakker zong voor mijn gevoel duidelijk beter dan vorige keer. Vooral in het klas sieke programma voor de pauze muntte hij uit door een voorbeeldige stembeheer- sing. Zijn techniek veroorlooft hem elke muzikale lijn als het ware te beeldhouwen, waarbij zijn voortreffelijke uitspraak een belangrijke positieve factor vormt. Ook Patricia Madden demonstreerde dat zij menten met 5- ploegendiensten. De mid denstand neemt een be langrijke plaats in in het Velsense samenleving- spatroon. Gedacht wordt aan het uitbouwen van „het bestaande” tot een echt winkelcentrum tus sen bijvoorbeeld de Lan ge Nieuwstraat en de Kalverstraat. Het onderwijsberaad, dat gisteren werd gehouden in De Nieuwe Slof in Bever wijk, was een vervolg van de vorig jaar in augustus gehouden eerste bijeenkomst van betrokkenen. Toen werd een studie groep ingesteld. Nu is men, zoals de Heemskerkse wethouder en voorzitter van de studiegroep A. F. M. van Herpen tevreden vaststelde, weer een stapje ver der in de goede richting, dichter bij het gestelde doel: een goede onderwijsvoor ziening voor de genoemde leeftijdsgroep. De verwachtingen zijn dat volgend jaar augustus een oplossing is gevonden. Hoe die oplossing zal zijn, hangt in eerste instantie af van wat de minister van plan is met deze groep jongeren. Onder hen zijn zowel schoolverlaters als leerlingen die om bepaalde redenen niet kunnen doorstro men naar vervolgonderwijs op een hoger niveau en jongeren voor wie het steeds moeilijker wordt een arbeids- dau wel leer lingenplaats te vinden in het bedrijfsleven. Paul Stam, momenteel 30 jaar, ge trouwd en vader van 3 kinderen was ooit voorbestemd om bakker te wor den. Dat gebeurde ook. Toen hij een maal alle vereiste papieren op zak had en precies wist hoe je gevulde koeken en krentenbrood moet maken, rees, ge lijk het deeg voor de baksels, de belang stelling van Paul voor de verpleging. Daarom is Stam nu verpleegkundige in het Zeeweg Ziekenhuis. Hoofd van de afdeling hartbewaking. Met de politiek ging het bij Paul ook niet in één rechte lijn af op het „redelijk alternatief”. Er was een korte vrijage met de PSP. „Maar ook nier meer dan dat”, bekent hij lachend. De PvdA be antwoordde ook niet helemaal aan de politieke verwachtingen van deze „zoe ker”. Paul Stam komt uit een evangeli- sch-luthers milieu. Hij is geen lid van een kerkgenootschap maar voelt zich wel christen. Zijn grote hobby is radio zendamateur. Geen piraat maar een man met een zogenoemde A- machtiging. Op deze wijze heeft hij al heel wat connecties bij elkaar ge- smoest. „All over the world”. Er is nog tijd voor studie. Dat is Iwrith, het He breeuws van het huidige Israel. Het merendeel van de circa 250 LP’s van deze politicus is popmuziek. Populair wetenschappelijke literatuur over za ken die zijdelings te maken hebben met zijn beroep en literatuur over oude vol ken genieten zijn voorkeur. Paul’s echt genote steunt haar man in zijn politieke ambitie. „Ik neem aan dat ook zij D’66 stemt”, merkt Stam lachend op. Dat staat in de inlei ding van het Gemeente- raadsprogramma van D’66 van de afdeling Vel sen. De Democraten heb ben zich, na het succes bij de Tweede Kamerver kiezingen, af gesplitst van Progressief Velsen. Staan nu op eigen bénen. De doelstellingen van D’66 zijn duidelijk. In dat opzicht verschillen ze niet van die van andere partijen. De praktijk zal echter moeten leren of nieuwe bezems schoon zullen vegen... D’66 wil de burgerij zo veel mogelijk betrekken bij besluitvor ming. Daarvoor is „Openheid” een eerste vereiste. Die openheid blijkt uit de hele manier waarop D’66 zich presen teert. Functies van raadsle den, nevenfuncties van wethouders en burge meester mogen geen „ge heim” zijn. Er kan over bestuurlijke en aanver wante aangelegenheden naar de mening van de Democraten niet vol doende informatie wor den verstrekt aan de bur gers. p Met name gold dit voor het Mailied van Mendelssohn, na de pauze, dat a capella Arbeid is belangrijk. Niet alleen vanwege de bron van inkomsten maar eerder nog om de mensen het gevoel te ge ven „nuttig" te zijn. Ar beid zal overigens eerlijk dienen te worden ver deeld. D’66 steunt experi- VELSEN. „Onze welvaartsmachine is dolgedraaid. Ook Velsen wordt gecon fronteerd met de gevolgen. Dreigende werkloosheid, milieuvervuiling, verstopte communicatie tussen werkgevers en werknemers, onrustbarende toename van gevoelens van onvrede, onveiligheid, gevolgen voor lichamelijke en geestelijke gezondheid en ga zo maar door...”. Er is bezwaar tegen uit breiding van Hoogovens. Als het het staalbedrijf beter gaat valt altijd nog te bezien of modernise ring niet valt te realise ren binnen het huidige Hoogoventerrein. Ont wikkelingen met betrek king tot de Voorhaven mogen niet ten behoeve van Amsterdam en ten koste van de IJmond worden uitgevoerd. Hoogstens zou moeten worden nagegaan of er verbeteringen kunnen worden aangebracht in het huidige havengebied. Dat er ten aanzien van de recreatie mogelijkheden zijn op de zeereep wordt door D’66 niet betwist. In de Nieuwe Slof in Beverwijk waren woensdag een honderdvijftig lieden bijeen die op deze of gene wijze betrokken zijn bij het (beroeps-jonderwijs aan jongeren van zestien tot negentien jaar. Achter de tafel van l.n.r.: A. Folkers (ambtelijk secretaris), A. F. M. Van Herpen (wethouder Castricum), dr. K. H. Roessingh (discussieleider) en A. van den Berg (directeur Kohnstamm Instituut).

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5