R! Staken voor een hoger loon Directeur CPB op congres Actiegroepen bezochten staatssecretarissen Jaarvergadering Ballast Nedam had roerig verloop Shellnieuwe CIJFERS EERSTE KWARTAAL energiecrisis op komst postgiro en rijkspostspaarbank O F ■HBS EmHi Met Heerema-groep en Anti Boycot Comité FAS 8 Chemie Europa 3 19 ECONOMIE 19 7 8 M E I 1 9 VRIJDAG klem bij gebrek aan manoeuvreerruimte. Het be- Amsterdam betaalkaart 9234567 08 FF -400, Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. (Van onze redactie economie) BREDA. „De economie zit in de klem van de c Vakantie in Frankrijk of zomaar een paar dagen Parijs? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in Frankrijk, Andorra en Monaco geeft u er maximaal 400 francs per kaart voor, op vertoon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Bon voyage! a hoge waarde van de gulden. De overheid zit in de drijfsleven zit in de klem wegens verliessituaties sï door de sinds jaren hoge kosten en gebrek aan afzetmogelijkheden. Bij gebrek aan automatische tegenkrachten is wijziging van binnenlands beleid een eis. Daarbij, zal men zich moeten bedienen van sj instrumenten die de economie vooral op langere 121 termijn beter doen functioneren,” aldus prof. dr. C. A. van den Beid, de directeur van het Centraal Plan ^Bureau vandaag op het voorjaarscongres van Jong is’! Management NGW. rfe MH door harde gulden Meer saneringen gevreesd in gezondheidszorg 339,80 34Ü (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Hans geld STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 handtekening signature ts»o uit Nederland Shell tevreden over resultaat llenl ten. technische i fouten •skoersen. t voor dit tomen euvi cuus aan. ex-claim, n-laten. AMSTELVEEN (ANP). De jaarver- gadering van het bouwconcern Ballast- Nedam is gisteren uitgelopen op een con- frontatie tussen het bestuur enerzijds en de Antillian Holding van ir. Heerema en het Anti Boycot Comité (ABC). De laatste twee groepen trokken bij stemmingen na genoeg gelijk op, zij het uit andere over wegingen. Zonder succes overigens. De preferente aandelen braken de macht van de Heerema-groep. 95,90 58,00 86,50 37,00 00.80 11,80 71.00 72,50 47,00 49.00 160.00 19.00 151,00 Het Anti Boycot Comité verwijt Ballasj- Nedam, dat zij in feite als Arabisch boy- cptbureau tegen Israel in Nederland op- i--- treedt. Het bestuur gaf desgevraagd toe, dat men zich geheel aan de Arabische boycotregels houdt. Er valt in het Midden oosten anders niet te werken en het gebied is voor het concern van levensbelang. Bal- last-Nedam werkt in het gebied in het belang van alle Nederlanders, dus ook van de joodse, zo werd gesteld. Men vond niet dat men zich aan ontoelaatbare discrimi natie schuldig maakte. H. A. Wajsberg vroeg aan het bestuur, of men niet met het ABC van mening was, dat juist Ballast- Nedam voorzichtig moest optreden met betrekking tot Israel, gezien het verleden van de ex-directeuren de gebroeders de Vijftig procent van de ondernemingen had in 1977 een onvol doende exploitatieresultaat; veel werkgelegenheid staat nog op de tocht; Nederland is een duur land geworden, hetgeen blijkt uit de kentering van onze exportprestatie; slechts in de jaren ’20 en ’30 hebben wij een daling van ons exportaandeel in de wereldhandel meegemaakt; de verzwakte concurrentiepositie blijkt ook uit een sterke toename van de kapitaaluitvoer; op de arbeidsmarkt zijn er naast grote overschotten ook tekorten, bij 90.000 moeilijk te vervullen vacatures kan men spreken van onvoldoende arbeidsmobiliteit; er is geen industrieel land waar de verhouding actieven-niet- actieven (33 op 100) zo ongunstig ligt en waar deze verhouding zo snel is veranderd ten koste van de actieven; er is een afname van de inflatie, maar in de vermogenssfeer (huizen, grond) zien we tijdelijke zeer sterke, toenemende prijs stijgingen; het verloop van de industriële produktie is zeer teleurstellend, met een stijging van slechts 0,7 procent per jaar sinds 1973; de industriële werkgelegenheid komt dit jaar op een niveau dat lager ligt dan in 1950. En nog is aan de daling van de werkgelegen heid geen eind gekomen. Als specifieke knelpunten van de Nederlandse economische situaties noemde Van den Beid: In de jaren ’80 neemt de beroepsbevolking sterk toe. Er zullen hogere aanbodoverschotten van hoogopgeleiden ontstaan. Er zal een sterk accent liggen op vervangingsinvesteringen. Onze beta lingsbalans wordt zwaar belast vanwege de daling van de aardga- sproduktie, de daarmee benodigde energie-invoer en de omvan grijke hulp aan nieuwe EG-landen (Spanje, Portugal en Grieken land). Inspelen op deze problematiek wordt zeker met het beeld wat zich thans in de industriële ontwikkeling aftekent, wel een bijzonder zware opgave, zo meent prof. dr. Van den Beid. Vilder, die in de oorlog de Amsterdam Ballast bunkers en andere verdedigings werken liet bouwen voor de Duitsers. Het bestuur wenste hierop geen antwoord te geven, aangezien men deze vraag hoogst onbehoorlijk geformuleerd vond. Commissaris Andriessen stelde overi gens, dat een bedrijf geen politiek forum is. Discriminatie is een moeilijk probleem. Er zijn natuurlijk grenzen, maar Ballast- Nedam was naar zijn gevoel deze niet gepasseerd. De Bruin van de Heerema- groep stelde, dat het jaarverslag 1977 geen duidelijke informatie genoeg bevatte. Hij ging zeer diepgaand en lang op het stuk in, maar op grond van de zijns inziens onvol ledigheid en het feit, dat hij „over bepaal de vertrouwelijke informatie beschikte”, stemde hij tegen de jaarstukken. Hij vroeg om een precieze telling van de stemmen, in verband met het proces tot nietigverkla ring van de preferente aandelen. Bezwaren had de Heerema-groep ook tegen de vervulling van commissarisvaca tures. Men vond de herbenoeming van prof. Vandepitte en dr. Andriessen niet gewenst. De beide heren werden als onge schikt beschouwd omdat zij hebben mee gewerkt aan de uitgifte van de door de Heeremagroep zo verfoeide preferente aandelen. Ook het voorstel voor het verho gen van de vaste beloning voor commissa rissen vond geen genade. De Heerema- groep zag liever, dat deze beloning zou worden teruggebracht tot een gulden. Een der andere aandeelhouders verweet de groep, dat zij zich kinderachtig gedroeg en handelde als een slecht verliezer, waarna de langdurige vergadering kon worden besloten. Shell Oil en Shell Canada buiten be schouwing gelaten, waren de in het eerste kwartaal verkochte hoeveelheden oliepro- dukten en aardgas ongeveer gelijk aan die van een jaar geleden. De resultaten in de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Naast de bezuinigingen die al in uitvoering zijn, kan worden ge vreesd voor nog meer „saneringen” in de gezondheidszorg en het welzijnswerk. Dat vreest een aantal vertegenwoordigers van actiegroepen, dat gisteren een gesprek had met de staatssecretarissen mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) en Wallis de Vries (CRM). Vooral gezinsverzorging en maatschappelijk werk zullen van het snoeien te lijden hebben. Vermoedelijk zullen de groepen zich met acties tegen dit onderdeel van het zogenaamde ombui- gingsbeleid gaan verzetten. Namens acht gebundelde actiegroepen, waarmee verpleegkundigen, huisartsen en andere werkers uit wijkgezondheidscen tra, maatschappelijk werkers, wijkver pleegkundigen e.d. zijn vertegenwoordigd, was het gesprek aangevraagd om de ver ontrusting over de toenemende bezuinigin gen kenbaar te maken. Om in stijl te blijven kwamen de actievoerenden per olie- en aardgassector waren beter dan in het voorafgaande kwartaal, maar bleven beneden het niveau van de eerste kwartaal 1977, toen er aanzienlijke voorraadwinsten waren als gevolg van het begin dat jaar door de OPEC-landen doorgevoerde prijs verhoging. In het eerste kwartaal van dit jaar daarentegen was er sprake van enig verlies op de voorraden. DEN HAAG (ANP). In de gisteren gehouden jaarvergadering heeft drs. D. de Bruyne, president-directeur van Ko ninklijke Shell Groep, de waarschuwing herhaald dat er een energiecrisis op komst is. Alles wijst er volgens hem op dat de beschikbare olie hoogstwaarschijnlijk al tussen 1985 en 1995 de vraag niet meer zal kunnen dekken. Er wordt te weinig gedaan om in de situatie die dan ontstaat te voorzien, aldus de heer De Bruyne. Wat de gezinsverzorging betreft, staats secretaris Wallis de Vries maakte duide lijk, dat de inkrimping van 20 procent zal worden doorgezet. „Het inhalen van bud gettaire overschotten”, zo had hij dit te genover zijn gesprekspartners genoemd. De vraag te garanderen dat geen gedwon gen ontslagen worden verleend, werd niet beantwoord. Omdat het natuurlijk verloop De totale kapitaaluitgaven bedroegen 443 miljoen pond; ongeveer evenveel als in hetzelfde kwartaal van 1977. Grote inves teringen werden gedaan voor de produktie grafische spreiding en haar krachtige con currentiepositie. Buiten Noord-Amerika gaf de algemene situatie bij Chemie in het eerste kwartaal weinig verandering te zien. De verkochte hoeveelheden chemische produkten wa ren iets hoger dan in hetzelfde kwartaal dan vorig jaar en hoewel de resultaten lager waren dan toen, viel ten opzichte van het slechte vierde kwartaal 1977 een verbe tering te constateren, zodat gehoopt mag worden dat aan de teleurstellende gang van zaken, zoals die zich in geheel 1977 voordeed, een eind is gekomen. niet zo snel gaat als gedacht, wordt wel voor gedwongen ontslagen gevreesd in de ze sector. Dergelijke (ondeskundige) krachten, die tegen onkostenvergoeding zouden werken, nemen de plaats in van (eventueel af te vloeien) beroepskrachten. De actiegroe pen hebben daartegen grote bezwaren en zij verwachten dat de vakbonden zich er ook tegen zullen verzetten. Een teer punt is ook de vacaturestop in het algemeen maat schappelijk werk. Landelijk gezien zijn 150 vacatures „ingeleverd” en gevreesd wordt dat die niet meer vervuld zullen worden. van olie en aardgas en in chemische fa brieken in Europa en Noord-Amerika. In de gezinsverzorging wordt tot 1980 een bezuiniging van een half miljard uitge voerd. Tienduizenden mensen, die volgens de vroegere normen wel in aanmerking zouden komen, krijgen daardoor nu geen hulp meer. Omdat de behoefte aan gezins verzorging stijgt, zullen de tekorten aan hulp nog groter worden, verwachten de actievoerenden. Het heeft hen verontrust dat Wallis de Vries zei te denken aan het inzetten van onbetaalde hulpkrachten. 16,50 58.70 07,50 1,33 68,00 38,10 7,60 96.10 29,50 61,50 21,00 52,50e 62,30 52,00 67.50 41.20 64.20d 29,50 12.00 15,00 37,00e 25.00 68,00 46.50 911 71, 'I 47; 41 261 47< 1641 1U 341 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het nettoresultaat van de Koninklijke Shell Groep in het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg 286 mil joen pond, tegen 469 miljoen pond in het eerste kwartaal van 1977. Over het vierde kwartaal van het afgelopen jaar was het nettoresultaat 241 miljoen pond. Ten op zichte van het laatste kwartaal van 1977 is er dus sprake van een kleine verbete ring. Gezien de teleurstellende economi sche situatie in de meeste landen, het nog steeds te grote olie-aanbod en het over schot aan verwerkings- en tankercapaci- teit is deze verbetering welkom, aldus de Shell. 591 11 Hij zei over de gang van zaken bij het concern dat de financiële positie sterk is. Economie in klem De oliesector in Europa gaf blijk van een lichte verbetering vergeleken met de ui terst moeilijke situatie in het vierde kwar taal 1977. Het zou echter voorbarig zijn te spreken van een reële verbetering op lan gere termijn en de marges zijn nog duide lijk ontoereikend. Wel blijft de groep ook hier profijt trekken van haar brede geo- Als de Amerikaanse richtlijnen inzake de omrekening van vreemde valuta’s (de zgn. FAS 8, door de Amerikaanse rege ring ingevoerd om het effect van valuta- verschillen ook in de cijfers uitgedrukt te krijgen) wordt toegepast, dan komt het nettoresultaat er heel anders uit te zien: zes miljoen pond tegen 287 miljoen pond sterling in het vierde kwartaal 1977 en 416 miljoen pond in het eerste kwartaal van 1977. De Amerikaanse richtlijnen FAS 8 vormen echter in de praktijk een ernstige belemmering voor een goed inzicht in het bedrijfsgeheimen van de groep en zijn daarom niet geëindigd voor haar financië le verslaggeving, omdat er een totaal ir reëel beeld ontstaat, aldus Shell. Steunend op de hechte basis van het concern heeft het bestuur de kapitaals uitgaven in het afgelopen jaar op een hoog niveau kunnen handhaven, vooral in Noord-Amerika, voor produktiefacili- teiten in de Noordzee en voor zowel olie- verwerkingsinstallaties als chemische fa brieken. De prijzen in de chemische sec tor buiten Amerika zijn nog teleurstel lend gebleven. De oliesector daarentegen heeft in het eerste kwartaal van 1978 een opleving te zien gegeven, mat name in Europa. 115J 105; i; 161.1 31; II 95.; 26,1 so; ut; sy 611 51J 66,( 411 611 125J 111.1 1131 311 1211 S'; 14- n; ~j 191; Als belangrijkste instrumenten daartoe noemde de CPB- S directeur vergroting van de mobiliteit op de arbeidsmarkt, die 138J 64,20 50,00e 39,90 53,00 60,00 38,50 38,90 29,00 55,30 71,00 54,00 43,50 55,50 34,50 37,70 50,50 26,50 63,00 60,00 3,30 74,00 60,00 61,00d 72.30f 70J 97,00 65,80 62,80 38,50 57,5'0 30,00 55,50 76,00 99,00 60,50 34,50 45,00 volgens hem thans nog veel te wensen overlaat. Onderwijs en 57j omscholing, maar ook bepaalde ^eldprikkels zijn daarbij hulp- 28j® middelen. Tevens zal het beleid van individuele steunverlening moeten worden omgebogen in de richting van het op gang genotee 425,00 4» l 6.35 I 3.75 1 1S4J 761 JJ brengen van nieuwe activiteiten. Investeringen in milieubescher- Wallis de Vries heeft aangekondigd dat per 1 juli een herverdeling zal worden gestart, maar hoe de nieuwe situatie word£ is onzeker. Tevens valt te vrezen dat het maatschappelijk werk uit de wijkgezond heidscentra wordt weggehaald door over heidsmaatregelen. Over de financiering van deze centra zijn de betrokkenen zeer ontevreden. Namens 49 van deze centra is een protest met duizenden handtekenin gen aangeboden. Op de vraag of deze centra geheel kunnen worden gefinan cierd was het antwoord van mevrouw Ve der ontkennend. 631 50.1 a.i - - - - 3l> 132 service des a| chèuues posjgra neerlandais TH G LUCASSEN 34 tiling, energiebesparing en de regio zullen extra premies moeten krijgen. De stijging van de collectieve uitgaven dient te worden 02 IH' 11 Kir, alc oecanfiool olomont Hof KdoiH rnnof fforioHf ten op nominale loon- resp. loonkostenmatiging, niet via een rentraal geleide loonpolitiek, maar via overleg tussen vakbewe ging, werkgevers en overheid. „Nominale loonkostenmatiging is uitstekend voor de functione ring van onze economie. Dat wisten we 20, 30 jaar geleden zeker. De laatste jaren is het ten onrechte soms in twijfel getrok ken,” aldus prof. Van den Beid. In een loskoppeling van de gulden van de Duitse mark ziet hij geen heil. Deze geeft een opwaartse druk op de lonen en de prijzen. Internationaal is Nederland alleen gebaat bij een gewijzigd expansief beleid. Daartoe zal echter een veel betere internationale coördinatie van de economische poli tiek vereist zijn. In Barcelona werd gisteren door een groot aantal arbeiders gestaakt. Zij hielden een vreedzame tocht door de stad om kracht bij te zetten dan hun eisen voor een hoger loon. ambulance aan, waarna zij de bewindslie den een thermometer met de stand 40,6 graden aanboden om te tonen dat de „koorts” zeer hoog is. In de thermometer waren de vijf voor naamste eisen verpakt. Dat zijn: geen ver scherping maar intrekking van de bezuini gingen; werkelijke versterking van de eer- stelijnszorg (hulpverlening op het huisart sen- en aanverwante niveau, buiten de ziekenhuizen); medebeslissingsrecht voor werkers en gebruikers; goede werkom standigheden en opleidingen; behoud en vernieuwing van ziekenhuisvoorzie ningen. wt. fonds 27 1,20 i I 141 9i afgeremd. En, als zeer essentieel element, het beleid moet gericht a F 171

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19