schrijvende lezers puzzel van de week knelpunten Woonidee bij Pander. zeepost Aanklacht tegen Amin steunt verzet Oeganda cp wegen 1 wij ontvingen prijswinnaars J Pander o bonneierie Schuifladders De jaren van de krokodil door Wim Hornman Noron-stad Centrum Scholengroep ACCU’S VOOR: T.V. - BOOT - VERLICHTING bisH 21 VARIA 20 M E I 1 9 19 7 8 VRIJDAG ort F p' Speciale aanbieding!! ACCU-DIENST 5.' an h 'ft'* (ADVERTENTIE) bibliotheek 9 10 12 15 7 8 11 13 14 3 4 5 6 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 L (ADVERTENTIE) w J DE Den Haag - Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven - Leiden - Groningen Enschede met speciale platen en handvat >110 Amsterdam: Kalverstraat 183, Rokin 142 PUZZEL NUMMER 20 Horizontaal: 1. muziekinstrument - mu ziekinstrument; 2. meisjesnaam - uitroep - zwart (frans) - slede - waterhoogte (afk.); 3. gewicht (afk.) - vleesgerecht - epiloo; 4. een en ander (afk) - loco-burgemeester (afk.) - bevel - nobele; 5. Europese hoofdplaats - de oudere (afk) - uitdrukking - vallei; 6. gebergte in Zuid-Amerika - bejaarde - niet vroeg - de dato (afk.); 7. akelig - steen - persbureau - nieuw (Lat.); 8. bij geen gehoor (afk.) - opera - traag - windrichting (afk.); 9. aartsbisschop (afk.) - bloem - werktuig - vroeg genoeg; 10. van het heilige roomse rijk (Lat. afk.) - muziekstuk - plaats in Zeeland - noodsein; 11. vlag - beroep - samengeknepen bal; 12. meisjes naam - vreemde munt (afk.) - voormalig Indisch leger (afk.) - soort vennootschap; 13. in orde (afk). - snavel - spil - eerwaarde vader (Lat. afk.) - overhouden en opzij leggen; 14. och kom - vruchtbare plaats - ingeslagen deel van een boekomslag - vlak temaat; 15. muziekinstrument - muziekin strument. x Vertikaal: muziekinstrument - muziek- instruement; 2. meisjesnaam - wilde ezel - jongensnaam - sportartikel; 3. dwingeland - deel van een etmaal - slingerplant - Chine se maat; 4. koraaleiland - telwoord - hou ten gebouw; 5. vruchtje - kerkbewaarder - reptiel; 6. onsamenhangend knobbel - grondtoon - ombegroeid; 7. bende - bolge was - ritme - heilige (afk); 8. ondergeschik te bijbelse naam - elasticiteit; 9. werkzaam - enkele - kostbare stof - munt (afk.); 10. prikkelen - boom - groente; 11. regerings reglement (afk.) - tijdperk - voorzetsel - water bij Amsterdam - lekkernij - slede; 12. karakter - maand - in persoon (afk.) - voorzetsel - onmeetbaar getal; 13. niet smal - springstof (afk.) - koude lekkernij - rijks grens (afk.) - godin; 14. jongensnaam - Puzzel nummer 19: ƒ25: Mw. T. Croese- v.d. Hulst, Muiderslotweg 97, Haarlem. 25: W. Bobeldijk, Pleiadenplantsoen 142, IJmuiden; 15: Mw. L. L. Ton, Gasthuis laan 170, Haarlem, 15: Mw. M. Zijl, Klei ne Pan 14, IJmuiden; 10: Mw. W. Cas pers, Kruisweg 1035, Hoofddorp; 10: W. Mulder, De Roemerstraat 10, IJmuiden. o Over deze kommer en kwel worden regelmatig boekwerkjes gepubliceerd. Veldmaarschalk Idi Amin Dada, de president van Oeganda, is een gek die aan syfilis lijdt. De gehele wereldopi nie is het daar over eens. Er is geen weldenkend mens dat niet hoopt op zijn spoedige verdwijning naar de hel levuren, waarin hij tot in eeuwigheid zal moeten boeten voor begane wan daden. Ook Wim Hornman heeft verontwaar digd naar de pen gegrepen en zijn visie op de meedogenloze dictator uiteenge zet in de vorm van een feitenroman. Het boek kreeg de titel: „De jaren van de krokodil”. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. F WESTERBEEK Vijfhuizen 90 amp128,50 72 amp. marine accu... 115,00 Marsmanplein 11 Haarlem-N. Tel. 023 - 37 20 13 Naar aanleiding van het artikel „Scho lenprogramma Centrum verdwenen uit Haarlems onderwijs” in uw krant van woensdag 10 mei, zou ik het volgende willen opmerken. De Werkgroep Kreatieve Vorming is samengesteld uit vertegen woordigers van de Haarlemse onderwijs organisaties, onderwijsinspectie, ouders, gemeenteraadsleden en deskundigen op kunstzinnig gebied en is een werkgroep ten dienste van de wethouder van kunstza ken. Zij heeft na langdurig beraad het besluit genomen om geen gelden meer beschikbaar te stellen voor het Scholen programma van de Toneelgroep Centrum om de volgende redenen. Bij het opstellen var haar beleidsnota voor de komende jaren is gekozen voor het basis- en kleuter onderwijs. Dit besluit is door b. en w. en doo' de subcommissie Toneel van de kunstcommissie aanvaard en gerespec- IPORATff PvdA-gedeputeerde W. van der Knoop is niet gelukkig met de NORON-stad van 15000 woningen, hij wil er minstens 20.000. Zoals bekend zijn veel bewoners van de Haarlemmermeer erg blij met de geplande NORON-stad en ze zullen dus verhèugd zijn dat zo’n vooraanstaand PvdA-lid nog veel grootsere plannen blijkt te hebben. Iets om te onthouden bij de komende ver kiezingen. Hornman begint zijn relaas in de ja ren dat de Englesen nog heer en mees ter waren in Oeganda. Amin was in hun dienst en onderscheidde zich bij de King’s African Rifles als uitnemend militair, waardoor hij steeds hoger opklom. De schrijver verklaart deze opkomst van diens voortreffelijke acteertalent en zijn grote praktisch-militaire be kwaamheid. De Engelsen waren onder de indruk van dit charisma en slechts een enkeling signaleerde Amins af en toe opborrelende enge fanatisme. Voeg hierbij de noodzaak tot afrikanisering van het Britse leger door de op handen zijnde onafhankelijkheid en de verkla ring voor de carrière is sluitend. Amin werd vlak voor de in 1962 ver leende onafhankelijkheid officier, in 1967 opperbevelhebber en in 1968 ge neraal. Oeganda had in deze periode Milton Obote als president. Hij poogde het land in socialistische richting te sturen, maar stammentwisten verhin derden zijn politiek effectief te doen zijn. teerd. Uiteraard moet ook deze werkgroep toekomen met een beperkt budget. Als men dan voor bovenstaande prioriteit kiest komt een subsidie van 25.000 (en niet 15.000!) voor Centrums Scholenpro gramma ter discussie. In haar beleidsnota kiest de werkgroep eveneens voor kreatie ve bezigheden, waarbij leerkrachten en leerlingen actief, gedurende langere tijd betrokken zijn. Deze aspecten waren en zijn niet aanwezig bij de voorstellingen van Centrum. Er is echter meer. Met Cen trum werd reeds in november 1976 over eenstemming bereikt over een andere op zet die meer in de lijn van de werkgroep zou passen. Toen echter in de loop van 1977 duidelijk werd dat het Scholenpro gramma ondanks dit overleg toch bleef bij hun oude opzet, achtte de WKV het beter de banden te verbreken. Van het verloop van de onderhandelingen is de wethouder steeds en de subcommissie Toneel sinds een half jaar op de hoogte geweest. Als Van Paridon van Centrum nu beweert dat a) het besluit als een volslagen verrassing komt en b) de subcommissie Toneel zich verbaast dat b. en w. het besluit heeft overgenomen spreekt hij bewust onwaar heid. Hij weet dit formeel al sinds augus tus 1977. Dat uw verslaggever deze eenzij dige berichtgeving in forse opmaak be kend maakt zonder eerst overleg te plegen met de vertegenwoordiger van de Werk groep is onbegrijpelijk en een krant als de uwe onwaardig. Tenslotte nog dit: de kwa liteit van de toneelvoorstelling van Cen trum is nooit een reden geweest om het kontakt te verbreken, wèl de argumenten die hierboven zijn uiteengezet. A. MIZEE, voorzitter werkgroep Kreatieve Vorming, Haarlem. NASCHRIFT REDACTIE: In zijn reac tie wekt de WKV-voorzitter de indruk dat aan Centrum een jaarlijkse subsidie van 25.000 zou zijn betaald. Dat is niet zo. Centrum kreeg via het WKV-budget een garantie dat Haarlemse scholen een voor stelling konden kopen tot het bedrag van 25.000 zou zijn bereikt. In het seizoen 1976-’77 speelde de Centrum Scholengroep zeventien voorstellingen op Haarlemse scholen. De kosten per voorstelling waren ƒ750, zodat de Centrum - schoolvoorstellingen de gemeente Haar lem via de WKV op 12.750 kwamen. In dit lopende seizoen speelde Centrum tot de cember elf voorstellingen a 750 en van de nieuwe produktie „Goudkoorts”, die 1000 kost, zal Centrum er in het gunstig ste geval nog zeven in Haarlem spelen. Dat betekent voor het seizoen ’77-’78 een to taalbedrag 15.250. Als de heer Mizee over een bedrag van 25.000 subsidie spreekt, heeft hij alleen gelijk in die zin dat een dergelijke som steeds als een aantrekkelij ke fata morgana in zicht was voor het scholentoneel, maar geen realiteit werd. Dat ook dit seizoen de kwart ton niet wordt volgemaakt door Centrum ligt voor een niet onbelangrijk deel aan de houding van de Werkgroep Kreatieve Vorming. Kort voor de introductievoorstelling welke de Scholengroep van Centrum op 12 april jl. in de Bruchschool speelde, liet de WKV namelijk weten dat de scholen alléén op diezelfde avond nog konden beslissen of zij de voorstelling wilden hebben. Zoiets maakt overleg voor de scholen binnen de eigen gemeenschap wel erg moeilijk. Een andere beperking is de bepaling dat de voorstelling Goudkoorts alleen nog maar mocht worden gespeeld voor de klassen van die scholen, waar Centrums Scholen groep al eerder voor had opgetreden. Wat de „eenzijdige berichtgeving” betreft: de informaties voor het artikel waarop de WKV-voorzitter reageert komen onder meer van de Centrum-directie, de Scholen- groepcoördinatie en van de afdeling cultu rele zaken van de gemeente Haarlem. Overal werd over een subsidiebedrag van rond de vijftienduizend gulden gesproken, wellicht ook omdat dit de som is waar het in de praktijk bij de Scholengroep van Centrum wat Haarlem betreft om gaat. Aan de informatie van Centrum twijfelt de WKV-voorzitter; kennelijk heeft hij ook zijn twijfels omtrent die van de afdeling culturele zaken. Dat de belangrijkste re den voor het verbreken van het contact met de Scholengroep van Centrum de WKV-keuze voor het basis- en kleuteron derwijs is, zal iedereen duidelijk zijn. Ech ter niet de argumenten voor die keuze. bevrachten - verpakkingsmiddel - aanzien; 15. muziekinstrument - muziekinstrument. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, 1970 AA IJ MUIDEN. Oplossing puzzel nummer 19 'v Horizontaal: 1. stomp; 5. varken; 10. ara; 12. rap; 13. al; 14. oke; 15. laster; 17. olie; 19. sen; 21. L.D.; 22. iep; 24. duit; 25. greet; 27. n.a.v.; 28. eet; 30. eiland; 32. sta; 34. eerst; 36. non; 37. e.o.; 39. alg; 40. Po; 41. S.A.; 43. neger; 44. on; 46. so; 48. lis; 50. ml.; 52. ons; 55. links; 57. u.l.o.; 59. oeral; 61. era; 62. lak; 64. delta; 66. drab; 67. iet; 68. dg.; 69. rei; 71. mees; 73. arabië; 76. per; 78. ei; 79. aga; 80. eer; 81. Engels; 82. rekel. Vertikaal: 1. sas; 2. ore; 3. Marie; 4. p.p.; 5. val; 6. Alida; 7. Ko; 8. ekster; 9. nee; 10. alleen; 11. rad; 16. torn; 17. op; 18. euvel; 20. netto; 23. ets; 25. gans; 26. Ede; 27. na; 29. esp; 31. l.o.; 33. tegel; 35. ego; 38. ons; 39. arm; 42. alk; 45. Nora; 46. sleur; 47. oir; 49. islam; 51. lol; 53. na; 54. slager; 56. nadien; 57. uk; 58. ode; 60. Etna; 63. abeel; 65. etage; 67. is; 68. die; 70. Epe; 72. eis; 74. rak; 75. bel; 77. r.g.; 79. ar. Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact' kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd Argentinië: ms „Thameshaven” 26 mei. Brazilië: ms „Thameshaven” 26 mei. Cana da. ms „C. P. Voyageur” 24 mei. Israel: ms „Nahost Kurier” 24 mei. Japan: ms „Kura- ma Maru” 25 mei. Kenya, Oeganda, Tanza- nië: ms „Patrick Vieljeux” 24 mei. Ver. Staten van Amerika: ms „Atlantic Crown” 24 mei, ms „American Leader” 26 mei. Zuid-Afrika (Rep.), ms „City of Durban" 24 mei. In uw pagina Eigenhandig van donder dag 11 mei, ontdekte ik in uw informatie rubriek een misverstand inzake het begrip schuifladders. U schrijft voor dat bij schuifladders het schuivende deel van de ladder (de binnenladder) naar de klimmer moet zijn gericht. Dat is bij schuifladders echter niet mogelijk, wel bij opsteeklad- ders en dat is het type dat u beschrijft. Een schuifladder wordt namelijk met een touw omhoog getrokken en dan is het schuiven de deel de ladder die het meest van de klimmer is verwijderd. J. K. DUURSMA Haarlem Amin maakte in het leger gebruik van deze stammen-animositeit. Hij wist op handige wijze leden van zijn Kakwa- stam om zich heen te verzamelen in de hoogste militaire regionen, zodat het leger achter hem stond tijdens de staatsgreep van 1971. Toen deze eenmaal gepleegd was, kon Amin zijn gang gaan. Hij werd daarbij geholpen door perverse stam genoten, die het een genoegen vonden en vinden om aan zijn grillen te gehoor zamen. De enkele verontwaardigde in Amin’s directe nabijheid heeft reeds lang geleden kennis gemaakt met kro- kodilletanden in de Nijl. De Internationale Commissie van Ju risten schatte al jn 1974 het aantal exe cuties tussen de 25.000 en het kwart miljoen. Hoe hoog het uiteindelijke aantal slachtoffers in het ook door eco nomische moeilijkheden geteisterde Oeganda zal worden, ligt in de schoot der góden verborgen. De door Hornman beschreven situa tie is echter zo mensonterend dat Amins bewind vermoedelijk reeds een bestaan lijdt onder het zwaard van Da mocles. Want ieder onrecht roept altijd verzet op. Hornmans aanklacht is een hart on der de riem voor het verzet in Oeganda. Jammer alleen dat hij af en toe wat brakerig schrijft. Als in twee hoofd stukken achter elkaar op dezelfde dag een roerende definitieve afscheidsscè ne gevolgd wordt door de arrestatie van de betrokkenen, gaan de gedachten van de lezer onwillekeurig uit naar een doktersroman die druipt van de senti mentaliteit. „De jaren van de krokodil” is uitgegeven door Hollandia BV en kost 27,50. FRANCOISE LEDEBOER „Buiten ruimte, materie en tijd”, een overzicht van de nieuwste ontdekkin gen op parapsychologisch en parana- tuurkundig gebied, door Paul Uccusic, uitgave J. H. Gottmer 32,50). „Het derde oog”, onthullingen van een Tibetaanse monnik, door Lobsang Rampa, uitgave J. H. Gottmer 18,50). „De encyclopedie” door Battus, uit gave Querido 17,90). „De Nederlandse koopvaardijvloot in de Tweede Wereldoorlog”, door L. L. von Münching, uitgave De Boer Mari tiem 69,50). „Willem van Hanegem” door Wil van der Smagt, Maarten de Vos, Anton Wit kamp en Peter Zeylmaker, uitgave Te- leboek 14,90). „De godsvrucht van de inquisiteur”, aforismen door Jan-Willem Overeem, uitgave Corrie Zelen 9,90). „Heilig weer” (gedichten) door Leo Herberghs, uitgave Corrie Zelen 14,90). „Verloren tijd inhalen” (gedichten) door Elisabeth Augustin, uitgave Cor rie Zelen 9,90). „Ballade van het verzonken land” door Paul Haimon, uitgave Corrie Ze len (ƒ3,90). „Made in Limburg” door Simon Vinkenoog, uitgave Corrie Zelen 3,90). „Huis van bewaring” (gedichten) door Koos van den Kerkhof 3,90). „Hier mijn hand en daar je wang”, wat intieme correspondentie door Hee- re Heeresma en Laurie Langenbach, uitgave Peter Loeb 16,50). „De (ver)wording van de jongere Dü rer”, door Léon de Winter, uitgave In de Knipscheer 23,50). „Vrouwen” door Jos Vandeloo, uit gave Manteau 14,50). „Waterspiegelingen”, roman be kroond met de Pulitzerprijs), door An nie Dillard, uitgave J. H. Gottmer 24,50). „Minnerij, misdaad en magie”, mer kwaardige zaken uit Maastrichts onbe kend verleden, door Jef Leunissen, uit gave Corrie Zelen 19,90). „Waarheid en leugen in het verzet” door Mathieu Smedts, uitgave Corrie Zelen 24). „De muskietenoorlog en andere ver halen” door Bouke B Jagt, uitgave Elsevier 14,90). „De legende van Ararat” door Yas- har Kemal, uitgave Elsevier 14,90). „Beroemde erotische verhalen” sa mengesteld door Loek Polders, uitgave Elsevier 24,90). „De ruim te vampiers” (science ficti- Hoe u ook slapen wilt, Pander heeft erde oplossing voor. X, 'Dissen de f raaie, fünktionele slaap-woon-leefhoek en de romantisch, komf'ortabele franse stijl zijn er nog tal van andere mogelijkheden. Kijk ook bij Panderals u zich op slaapkamergebied wilt oriënteren. Overzhhten van de werkzaamheden op de Nederlardse autosnelwegen van 20 mei tot en met 26 nei 1978. Groninren-Heerenveen (A7-N7): Ter hoogte van Hoojkerk moet het verkeer rekening hou- I den met verkzaamheden die zoveel mogelijk ’s avonds er ’s nachts uitgevoerd zullen worden. Daarbij wirdt het verkeer met lichten geregeld Breda-Grrinchem (A27-E37): Bij de brug Kei- zersveer hieft het verkeer in beide richtingen een rij strode ter beschikking Breda-Ro.terdam (A16-E10): Tussen Zeven bergen en Fidderkerk kunnen voor het verkeer in beide ricitingen meerdere beperkende maat- I regelen zijn ngesteld in verband met langdurige werkzaamheden Roosendaa-Bergen op Zoom (A58): Het ver keer tussen Roosendaal en Bergen op Zoom moet ter hooge van Wouw, rekening houden met werkzaamhecén en vertraging. Het verkeer in beide richtin^n wordt daar over eén rijstrook geleid. Er is een inhaalverbod en een snelheids- j beperking var kracht. Het verkeer vanaf de Rijksweg in de richting Wouw wordt door mid del van borden omgeleid. Deze werkzaamheden zullen tot ongeveer juli 1978 duren Arnhem-Nijmegen (A52-RW52): In verband met de bouw vm een pijler in de middenberm moet het yerketr in beide richtingen rekenihg houden mét een "ijbaanversmalling. Tijdens de- j ze werkzaamheden, die vermoedelijk tot de bouwvakvakantie zullen duren, is in beide rich tingen dag en nacht een rijstrook afgesloten. Er gelden een inhaaverbod en een maximumsnel heid tot 70 km/uir. Tilburg-Eindhoven (A58-RW58): Vanaf 1 mei moet het verkeer er hoogte van Best rekening houden met werkzaamheden, waardoor op de rijbaan richting Endhoven maar een rijstrook beschikbaar is. De In het werkvak liggende afrit naar Best en de toerit naar Eindhoven zijn tijdens de werkzaamheden, die vermoedelijk tot 15 juli zullen duren afgesloten Omleidingsrou- tes zijn aangegever Deze maatregelen gelden ook in de weekends Zwol le-Amersfoort (A28): Tussen Harder wijk en Nunspeet noet het verkeer rekening houden met rijbaanverleggingen en versmallingen als gevolg van werkzaamheden. Er worden doorsteken door de middenberm ge maakt volgens het 31 systeem. Het verkeer in beide richtingen heeft slechts twee versmalde rijstroken ter beschikking. Er gelden verkeers beperkende maatregelen. De werkzaamheden duren tot aan de bouwvakantie. Turnhout-Eindhovea-Venlo (A67): In de rich ting Venlo moet het verkeer rekening houden met vertraging. Ter hoogte van Geldrop worden werkzaamheden uitgevoerd. Hierbij is over een afstand van ongeveer 1 km een der rijstroken afgesloten. Met een wisselende situatie zullen deze werkzaamheden en de daaruit voortvloei ende verkeersbeperkende maatregelen tot okto ber 1978 duren Veldmaarschalk Amin on) door Colin Wilson, uitgave J. H.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21