Nieuwe luxe auto’s bij GM tl Jip en Janneke” op weg naar Jupiter I F I 1 r*i weq en wiel r S3 SM Meer met de NOG HEEL WAT ANALFABETEN IN VERENIGDE STATEN auto naar werk Per jaar een miljoen ongelukken PROEF MET BEGELEIDING VAN AUTO modejournaal ||b 1 M Minimale bekwaamheid Falen TL l 23 VARIA M E I 19 7 8 VRIJDAG 1 9 22 X* i h i F ps If 9 9 o 9 iU<4 o MODE HEEFT altijd iets ver rassends. Is er een nieuw seizoen in zicht, dan kijkt heel de wereld reikhalzend uit naar wat de nieuwste collecties nu weer gaan opleveren. Komen die creaties uiteindelijk voor het voetlicht, dan maakt zich toch een wat feestelijk gevoel van je meester, niettegenstaande de chaotische toestanden waarin je tegenwoor dig zeker in Parijs nogal eens verzeild raakt. Mooi of min der mooi, dat kan zeker op dat moment de pret niet drukken, want steevast toveren de ontwer pers ook nog de nodige modieuze grappen uit hun verrassingspak ket. De verwachte hilariteit is over het algemeen verzekerd. Ongedwongen vrolijkheid, die wij vandaag de dag in deze roeri ge, niets ontziende wereld veelal zo node moeten missen. i ■Wi ■Ml <71 i! Z door Bé ter Maat I L -1 5WKWS*« 71 '•'V .-//■ -■ Li .4jx- •- i i t (Door onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) WASHINGTON. Mannen op de maan, ruimtetuigen op weg naar Jupiter, het technologisch voorlopig ongeëv enaarde stuk wapentuig dat „Cruise" heet, wonderbaar lijke uitvindingen vrijwel aan de lopende band: dat alles in Amerika een land dat volgens de recente gegevens kampt met een bijna epidemische ongeletterdheid. Dat is géén analfabetisme, maar in een moderne wereld, die van specialismen en bureaucratisch formulieren is door trokken, komt het daar voor velen verontrustend dicht bij. En er is niet veel voorstellingsvermogen nodig om te beseffen aan welke frustraties degenen bloot staan voor wie het zelfs nog te moeilijk is om uit te maken hoeveel zij moeten betalen als zij het onverbiddelijke, docht eenvoudige invulwerkje van een verbalisant onder een ruitewisser aantreffen. Anno 1870 heeft het bureau voor de volkstellingen regelmatig nagegaan hoe het met de Amerikaanse lees- en schrijfvaardigheid gesteld was. Van twintig procent tot een procent is sedertdien het analfabetisme gedaald, en dit wil zeggen dat er in 1970 zo’n 1,4 miljoen volwassenen in dit land woonden, die konden lezen noch schrijven. Maar dat is niet het probleem waarover de Verenigde Staten zich in toenemende mate bezorgd maken thans gaat het erom dat jongeren, aan het eind van een middel bare opleiding, dat wil zeggen na het aflopen van de highschool, lezen op het niveau van kinderen uit de tweede, derde en vierde klas van de lagere school. En dan komt het tot bizarre situaties als op Long Island, waar een gediplomeerde van een Highschool een civiele gerechtelijke actie onderneemt tegen een schoolsysteem dat zijn leesvaardigheid nimmer verder ontwikkelde dan dat van de derde klas lager onderwijs en, uit de New York Times, pluk ik het voorbeeld van een marine-autoriteit die een schade van zeshonderdduizend gulden rapporteert aan een dieselmotor, omdat de man die ermee moest werken de onderhoudsvoorschriften niet kon lezen. En wat die bekeuringen betreft, tijdens een proef kon meer dan de helft van een groep zeventien jarigen niet uitmaken wat de laatste dag van betaling was die op een bekeuring stond aangegeven. En dat staat dan tegenover een bedrag van 15,5 miljard gulden dat jaarlijks in het openbaar onderwijs wordt gepompt, terwijl volgens sommige schat tingen niet minder dan twintig procent van de Amerika nen niet toereikend kan lezen, schrijven en rekenen om in de huidige samenleving voldoende te functioneren. Zoals gezegd: twintig procent van de volwassen Ameri kanen, zo’n 23 miljoen mensen, zijn functioneel analfa beet, dat wil zeggen: zij kunnen in zekere mate lezen, schrijven en rekenen, maar zijn niet in staat die kennis toe te passen bij het meester worden van eenvoudige alle daagse problemen. De schuld? Televisie zeggen sommi gen, die kinderen passief maakt en instelt op het ontvan gen van mededelingen, maar niet aanzet tot het ontwikke len van eigen ideeën. Het feit dat cultuur een „mondeling” gegeven is geworden en dat lezen niet langer het enige middel is om buiten de grenzen van een kleine eigen wereld te treden. Een wereld waarin het snelle telefoonge sprek het schrijven van brieven is gaan vervangen en radio en televisie een voortdurende stroom van informatie uitzenden. Andere bezorgden wijten de toenemende dis crepantie tussen scholing en de eisen die de wereld stelt niet aan de omstandigheid dat de leerlingen minder ontwikkeld zijn, maar aan de toenemende vaardigheid die een zich technisch snel voortspoedende wereld stelt. Voorbeeld: in 1939 had de marine 500 bladzijden tekst nodig ter begeleiding van een wapen het jongste wapen systeem van nu vergt 300.000 pagina’s documentatie. len laai Ter vergelijking. Uit Jip en Janneke” (voor vijf jaar en ouder): „Moeder zegt: het lijkt wel of jullie zelf in het water zijn gevallen. En nu is het uit hoor. Nu laten we het bad leeglopen. En morgen mag je weer varen met je bootje”. Uit: „The secret ship” (het geheime schip), een Amerikaanse publicatie voor tweede en derde klas mid delbaar onderwijs: „Het geheime schip is een waar verhaal. De achtergrond ervan is zo verschrikkelijk, dat zelfs degenen die het meemaakten, zeggen: „Het is onmo gelijk te geloven dat het gebeurde”. Maar het gebeurde. Het gebeurde precies zoals Adolf Hitler van plan was. Hitler kwam aan de macht in Duitsland in 1933”. Maar daar waar in de ontwikkelingslanden voorlopig nog verdere maatschappelijke verheffing hand in hand gaat met sociale verbetering, staat Amerika, waar bijna iedereen wel zo’n beetje kan lezen en schrijven en reke nen, voor een groeiend politiek probleem: dat van een gefrusteerd proletariaat. Een groep sociaal kwetsbaren die, hoewel hollend, steeds verder achterop raakt en zich tenslotte van die samenleving zal af keren, waarin, maat schappelijke solidariteit toch al een minuscuul gegeven is geworden. Hoezeer dit kwaad om zich heeft heen gegrepen, blijkt uit het feit dat in niet minder dan 33 Amerikaanse staten in de laatste twee jaar een „standaard voor minimale bekwaamheid” is vastgesteld voor de scholen, en het Congres bestudeert thans een wetgeving om dit tot een nationale maatregel te verheffen. Grote maatschappijen zijn voor hun werknemers begonnen met een soort „in- haalcursussen” uit overwegingen van puur economische aard. En tragisch gevolg: uitgevers publiceren boeken en tijdschriften voor oudere jeugd, waarvan de volwassen inhoud wordt verteld op de manier waarop ik destijds van Ot en Sien heb mogen kennis nemen. FLEURIGHEID KAN OOK de zon ons ruimschoots geven, ware het niet dat zij zich tot nu toe meestentijds achter het wolkendek verschuilt. Waaraan hebben wij dat toch verdiend? Modeontwerpers kunnen zich daar begrijpelijkerwijs niets van aan trekken; zij gaan rustig door. Breken die zonnige, fleurige dagen even wel aan, dan krijgen wij de gelegenheid ons sprookjesachtig voort te bewegen op glazen muiltjes, zoals die kortelings in München werden gepresenteerd. Nou ja, glazen muiltjes is wat bezijden de waar heid, maar het transparante bovenwerk van de diverse sandalettes zag er inder daad enigszins glazig uit. Mooi glazig overigens, want behalve de kleurloze, waren er ook modellen met diverse pas tel- en pittige tinten te bespeuren. De dunne hoge hakken van deze elegante sandalen zijn soms al even doorzichtig. VEEL FANTASIE MOET je hebben om bizarre creaties te kunnen realiseren. Degenen die het mooi moeten vinden behoeven soms nog meer fantasie. Dat geldt bijvoorbeeld voor de rokken en hesjes vervaardigd van visnetten van de Engelse ontwerper Donald Campbell en in niet mindere mate voor de kralenbe- denksels van de Parijse couturier Paco Rabanne. Hij laat met zijn gezellige kraaltjesrijgerij eens even zien hoe je een vrouw tot een soort lampekap metamor foseert. Paco rijgt namelijk niet alleen een jurk met franje in elkaar, doch kraalt zelfs nog door tot op het hoofd. DE AL EVEN PARIJSE Guy Laroche, die onlangs de Nederlandse markt ver blijdde met het verrukkelijke kruidige parfum „J’ai osé”, draaide zijn hand evenmin om voor wat gewaagde zomerse creaties. Guy speelde wat met grote shawls en maakte daar wijde tunieken van, die hij combineerde met zeer smalle pantalons. Voorts om het hoofd nog een flatteuze shawl, ter completering onge twijfeld hier en daar een vleugje parfum en lachend mag couturier Guy dan vast stellen: „J’ai osé! (ik heb her er maar op gewaagd). En of het nu die charmante outfit, het nieuwe geurtje, dan wel beide tis<h lam- tem ickn Inbare ilings- trs. i I n Waar de scholen er in de lagere klassen doorgaans in slagen de kinderen behoorlijk de grondbeginselen van lezen en schrijven bij te brengen, begint het falen zodra in de hogere klassen meer in concepten moet worden ge dacht en dus vooral begrip moet worden aangekweekt. Het al lezend leren begrijpen van een nieuwe terminolo gie, vormt het grote struikelblok. En dan nog: ongeletterdheid is vijf maal groter onder zwarte jongeren dan onder blanken er zijn duidelijke aanwijzigingen dat het vooral gaat om de groepen die toch al een marginaal bestaan moeten leiden, geteisterd door armoede, werkloosheid, discriminatie en sociale afzonde ring. Ter vergelijking: in de VS gaat 75 procent van de kinderen naar een highschool en volgt zestig procent daarna een vorm van nog verder voortgezet onderwijs. Niettemin is 20 procent van de volwassen Amerikanen niet voldoende geschool om in een gecompliceerde wereld redelijk te kunnen bestaan. Wereldwijd gemeten is een op de drie volwassenen niet in staat tot lezen, schrijven of rekenen, zestig procent daarvan zijn vrouwen. Waarom zou je je transparante sandalen niet eens op deze manier presenteren? Bekijks heeft het vast! (linksboven). Visnetrok en -hes over een gebreide bikini waarmee de brutaalsten tevens door de stad kunnen flaneren. De Engelse ontwerper Donald Campbell is de geestelijke vader van deze lichte en luchtige combinatie, (rechts boven). conditioning. Ondanks de grote, schuin aflopende achterklep bezit de Monza ook achterin voldoende ruimte voor passagiers. De inhoud van de kofferbak is weliswaar minder, dan die van de Senator. Als in de Monza de achterbank is neerge klapt, komt er echter een kofferruimte vrij met een inhoud van 746 liter. Opel heeft de nieuwe modellen uitgerust met onafhankelijke wielophanging; vóór zijn McPherson veerpoten geplaatst. Achter werd een nieuw ontworpen „mi- niblok” veren toegepast. Voor de Senator en Monza zijn twee zes-cilinder motoren leverbaar, met een inhoud van respectievelijk 3 en 2,8 liter. De 3-liter uitvoering bezit een jet- ronic-inspuitsysteem en levert 180 din- pk bij 5800 t.p.m. De 2,8 liter motor brengt een vermogen van 140 din-pk op. In ons land worden beide modellen standaard geleverd met een automati sche bak. Naar opgaven van de fabriek be draagt de top van het 3-liter model met inspuiting voorzien van automatiek 205 km/uur. De Monza brengt het met dezelfde motor tot 215 km/uur. Voor beide motoren geldt althans volgens de fabriek een verbruik van 11,3 liter op de 100 km voor de Senator en 10,8 liter op de 100 km voor de Monza. De foto’s tonen de Monza met schuin aflopende achterklep en de Senator als limousine. De nieuwe Opel-modellen Senator en Monza, die vorig jaar als prototypen werden geïntroduceerd op de autoten toonstelling in Frankfurt, zullen begin juli leverbaar zijn op onze markt. Het gaat hier om twee wagens met zes cilinder motoren, waarvan de Senator als limousine is uitgevoerd en de Monza een duidelijk sportief uiterlijk heeft gekregen. Wat niet betekent, dat de Monza binnenruimte tekort komt. Bei de wagens zijn luxueus uitgerust, met de mogelijkheid tot inbouw van air- In ons land komen jaarlijks tussen de 900.000 en één miljoen auto-ongelukken voor, die samen een schade van meer dan 1,5 miljard gulden opleveren. De verzekeringsmaatschappijen keren hiervoor ongeveer één miljard gulden uit voor materiële schade. Deze bedragen noemde onlangs de voorzitter van de Vereniging van automobielassuradeuren, de heer F. Jutte op een congres van de Focwa, de ondernemers in het carrosseriebedrijf. De heer Jutte voegde hier aan toe, dat als de maatschappijen tien procent zouden kunnen bezuinigen, dan zou dit 100 miljoen gulden sparen. De premiever hogingen zouden dan alleen de index hoeven te volgen. De auto wordt meer en meer gebruikt in het woon-werk verkeer. Bovendien neemt het aantal particuliere auto’s in het wagenpark relatief toe. Deze con clusies kan men trekken uit de persone- nauto-enquête van het CBS. Het gemid delde jaarkilometrage voor personen wagens in ons land bedroeg vorig jaar 14.080 kilometer. Dit is nagenoeg ge lijk aan het jaarkilometrage over 1976, toen in doorsnee 14.000 km werd verre den. Van dit jaarkilometrage werd 3.615 kilometer gereden in het woon- werk verkeer. Dit betekent een toena me in vergelijking met 1976, toen ge middeld in het woon-werk verkeer per jaar 3.100 kilometer werd afgelegd. Eveneens ging men de auto meer ge bruiken in het vakantie- en recreatie- verkeer. De Rai meldt, dat er in de eerste drie maanden van dit jaar 160.556 nieuwe personenwagens en combinatie-auto’s zijn verkocht. Omdat er enige achter stand bestaat in de verwerking van de gegevens, zal dit aantal in werkelijk heid circa 15.000 tot 20.000 stuks hoger liggen. Vergelijking met het eerste kwartaal van 1977 is niet mogelijk, omdat enkele toen nieuw geïntroduceerde wagens niet geregistreerd waren. De Rai ver moedt echter, dat in het eerste kwartaal in 1978 de verkoop hoger ligt, dan in de eerste drie maanden van vorig jaar. General Motors neemt met in totaal bijna 26.000 verkochte wagens in het eerste kwartaal 1978 gewoongetrouw de eerste plaats in. Laatste is de Roe meense Dacia met drie verkochte exemplaren. De ongevalcijfers in het verkeer ver tonen de laatste jaren weer een stijging. En bestrijding van de onveiligheid in het verkeer blijft daarom noodzakelijk. Nu kan dit op verschillende manieren worden aangepakt: verbetering van rij opleiding, verbeteringen aan de weg en opheffen van knelpunten, maar ook technische verbeteringen en vernieu wingen aan de voertuigen. Overheden kunnen op dit laatste gebied talrijke regels en voorschriften uitvaardigen en vooral in Amerika is men daarmee druk doende. De autoconcerns zelf en de industri eën die zich met elektronika bezighou den hoeven daarop echter niet te wach ten. Al heeft de praktijk in het verleden meermalen bewezen, dat er een zekere druk van de overheid nodig is om hen ook daadwerkelijk tot de produktie van veiliger voertuigen aan te zetten. Ge lukkig echter, zijn steeds meer autocon cerns zich bewust geworden van hun verantwoordelijkheid op het gebied van de verkeersveiligheid. Dat mag opnieuw blijken uit het initi atief van bijvoorbeeld Volkswagen, die samen met het eveneens Duitse bedrijf Blaupunkt voortgaat met het beproe ven van een nieuw elektronisch geleide- systeem, dat de naam „Autofahrer Leit und Informationssystem” (ALI) heeft meegekregen. Dit systeem maakt het mogelijk via inductie-lussen in het weg dek informatie door te geven aan de bestuurders. Die informatie komt bin nen in de vorm van een akoestisch signaal, maar ook op een scherm. Op die manier kunnen chauffeurs tijdig attent worden gemaakt op bijvoorbeeld verboden en geboden en de verkeerssi tuatie (een file) die hun staat te wachten. Tevens is dit systeem in staat een waarschuwing door te geven, als men te dicht een voorrijder nadert. Andere uitbreidingen van het systeem voorzien in waarschuwingen voor gladde wegen, enz. Het einddoel van de technici is om via een dergelijk systeem een totale route-begeleiding mogelijk te maken. De situatie gaat dan een beetje lijken op de luchtverkeersbegeleiding voor vliegtuigen, zij het dat voor het wegver keer de technici een volledig geautoma tiseerd en door de computer bestuurd systeem in gedachten hebben. Voor de eerste proeven in de praktijk is inmiddels een vijf kilometer lang proefvak met bijna veertig inductielus- sen in Duitsland in gebruik genomen. Om het systeem echter te kunnen laten functioneren, is natuurlijk ook ontvan- gstapparatuur in de auto nodig. Dit gaat geld kosten, maar volgens de Duit se deskundigen zou de grootte van dat bedrag niet persé de invoering van het systeem in de weg hoeven te staan. Al zal natuurlijk de financiële steun van de overheid hiervoor onontbeerlijk zijn. Naast het kleine proeftraject, be staan er in Duitsland ook plannen om een grotere route men spreekt over een lengte van 120 kilometer in de druk bereden streek tussen Rijn en Main in te richten met inductielussen. Voorlopig blijft het bij deze praktijk proeven. Maar wellicht zijn de resulta ten van de proeven zo overweldigend positief, dat men er in de toekomst niet omheen kan, ook de rest van het Duitse snelwegennet te voorzien van dit bege leidingssysteem. De automobilist zou het er dan voor over moeten hebben enkele honderden guldens meer te be talen voor zijn auto, om over de nodige ontvangstapparatuur te kunnen be schikken. f betreft, het leverde in ieder geval een prima plaatje op. TOT SLOT, EN AL weer uit Parijs, een schattige vakantie- en/of strandcombina- tie van couturier André Courrèges. Bij hem loopt er weliswaar overal een streepje door, maar dan in de meest vriendelijke betekenis van het woord. Want wie is er nou niet te vinden voor zo’n leuk short, hes met capuchon en ook nog sandaaltjes, allemaal in dezelfde fleurige streep? Alleraardigst toch zeker! En met dit opgewekte slot hoop ik met en voor u op veel mooi weer. ferrassogen zijn er altijd ü- De Parijse André Courrèges laat door al les een streepje lopen, zoals bij deze set be staande uit short, hes met capuchon en sanda len. (rechts) ü- Deze wijde tu nieken, gedragen over nauwe broe ken, werden ok in de Franse hoofd stad bedacht. Zij zijn afkomstig van couturier Guy Laroche. ü- Het kra len rijgen van de Pa rijse ont werper Pa co Rabanne resulteerde tot deze jurk met bij passend kapje.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23