Ploeg voor CONCURRENT HASSINK OP DE LOER toto-lotto J Eddy Merckx weg met pijn Iran zwak ERE-LIJST Vrijspraak voor Leon Spinks Spelen: Serajewo en Los Angeles Arie Haan opvallend van nederlancl eerste divisie puntig Bruin worden in Nederland. Met Bergasol ronde 1 L Oostenrijk ronde in cijfers I Nadeel jl Ijdelheid r 4 I 25 SPORT M E I 1 9 19 7 8 VRIJDAG (Van onze sportredactie) NA-COMPETITIE St. WILLEBRORD. De leidertrui van Olympia’s Ronde door Nederland, zit om de schouders van een veelbelovende amateur: Bert Oosterbosch uit Eindhoven. Hij is net 20 jaar, schriel gebouwd en erg bleek op de wangen. Zijn talent dringt zich steeds meer op. Bert Oosterbosch, zo weet het peloton van hem na zeven overwinningen (o.a. de hoog aangeschreven Dorpenomloop) dit seizoen, kan veel en zijn leidersplaats in de nationale ronde is daarvan een bevestiging. jw (Van onze sportredactie) PARIJS. De „schaduwspe- lers” van Ernst Happel hebben gisteravond nadrukkelijk om aan dacht gevraagd. Met een werve lende show verpletterde Oranje’s tweede keus gisteravond in het laatste duel van het Parijse toer nooi Club Brugge met niet minder dan 7-1. Toegegeven, de Belgische oppositie was vrij zwak, maar dat neemt niet weg dat Van Kraay en de zijnen tot een partij totaalvoet bal kwamen, die herinneringen opriep aan de WK-successen van vier jaar geleden. B^oVte» y°tlen terwijl hij Tweede keus van Happel Bert Oosterbosch bevestigt klasse (Van onze sportredactie) EDDY MERCKX tijdens de persconferentie waarop hij zijn besluit bekend maakte. (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Bruin in de achtertuin BRUSSEL Toch nog onverwacht heeft Eddy Merckx zijn wielerloopbaan beëindigd. Vier weken voor zijn 33e ver jaardag maakte hij zijn besluit wereld kundig. Het gebeurde tijdens een door hem en zijn sponsor belegde persconfe rentie in de Belgische hoofdstad. „Een moeilijke beslissing”, aldus Merckx. „Ik had graag nog één keer aan de Tour de France willen deelnemen. Op doktersad vies heb ik daarvan moeten afzien. Met veel pijn in het hart, maar mijn gezond heid gaat boven alles”. PARUS. Het op minder dan halve kracht opererende Paris Saint Germain heeft gisteravond nog eens zeer duide lijk laten zien hoe zwak Iran is. De Franse formatie, die dinsdagavond met 0-2 van Oranje had verloren, kwam tot een 3-0-zege. Deze score, die al voor rust werd bereikt, vormde zelfs nog een zwakke afspiegeling van het enorme krachtsverschil tussen beide ploegen. BRUSSEL. Geen renner heeft in de ruim honderdjarige geschiedenis van de wielersport zo’n erelijst opgebouwd als Eddy Merckx. Voordat hij in april 1965 professional werd, had hij reeds 80 keer op de overwinning beslag gelegd, onder andere in het WK 1964 te Sallanches (toen Jan Janssen wereldkampioen bij de professionals werd), het Belgisch kampioenschap bij de nieuwelingen en in de enige etappe koers die hij als amateur reed: de Ronde van (Belgisch) Limburg. In dertien profseizoenen won Merckx meer dan 400 koer sen. Hij is werelduurrecordhouder (49,431 km op 25 oktober 1972 in Mexico), was drie keer wereldkampioen (1967, 1971, 1974), vijf keer triomfator van de Tour de France, vijfmaal winnaar van de Ronde van Italië, één keer van de Ronde van Zwitserland en Ronde van Spanje, twee keer van de Ronde van België, drie keer Parijs-Nice, eenmaal Dauphiné Libéré, Midi-Libre en Parijs-Luxemburg en minimaal één keer (in Milaan-San Remo zelfs zevenmaal) triomfator in een klassie ker. Alleen in Bordeaux-Parijs, Tours-Versailles en het Kam pioenschap van Zurich ontbreekt zijn naam op de erelijst. Als zesdaagserenner zegevierde hij circa 20 maal. Luik-Bastenaken-Luik zijn ploegmakker tijdens een afmattende trainingsrit goed kon volgen. „Toen leek een heroptreden nog slechts een kwestie van enkele dagen”, aldus Merckx. „De hoop maakte nog geen 24 uur later plaats voor ontgoocheling. Ik kon het wiel van mijn zwager tijdens een simpel trimtochtje, niet meer houden. Dat was het einde”. Merckx, de miljonair van het peloton, heeft afscheid genomen. Verdwijnen uit het wielermétier doet hij desondanks niet. Zijn passie voor de fiets en het fascineren de gevecht blijft bestaan. „Ik zal Eddy ook de eerste tijd nog niet veel thuis zien”, lachtte echtgenote Claudine. nië. Happel moet steeds glimlachen als de lange Limburger ter sprake wordt ge bracht, maar het is duidelijk dat hij Nan- ninga wel degelijk in zijn selectie voor Argentinië zal opnemen. Zijn meest opvallende prestatie bereikte Bert Oosterbosch een maand geleden bij een tijdrit in Italië waar hij het indrukwek kende moyenne van 51,8 kilometer be reikte. Met die geëtaleerde klasse in deze specialiteit ziet het er naar uit dat de rossige Brabander zaterdag in de tijdrit van Olympia’s Ronde belangrijke winst kan gaan boeken, wat voor hem dringend gewenst is. Oosterbosch namelijk moest na de eerste dag van zijn in de proloog (koppeltijdrit) genomen voorsprong van 16 seconden er 15 prijsgeven aan Arie Has- sink de Rondewinnaar van 1977 die dit succes boekte door de bonificatie die hij als etappewinnaar kreeg. Met het absolute minimum van één se conde verschil komt de tijdrit die dit week einde in Schijndel wordt gehouden hem uitstekend van pas. Er zit weliswaar een groot verschil in afstand tussen het par cours in Italië (7 kilometer) waar hij zo opviel en dat in Schijndel (20 kilometer), maar dat lijkt voor Oosterbosch geen pro bleem. Zijn mogelijkheden in het tijdrij den kunnen voorts een grote rol spelen in de finale van deze ronde wanneer op de laatste dag in Nibbixwoud eveneens tegen het horloge moet worden gereden (net als in Schijndel: 20 kilometer). De routine van Arie Hassink (27 jaar en tien seizoenen amateurwielrenner tegen over Bert Oosterbosch twee) bleek in de „Ach, het kan gebeuren dat een coureur j er nog lang niet is. Oosterbosch heeft onte genzeggelijk grote klasse, maar hij moet nog een hoop leren”. Eddy Merckx niet meer in het peloton. De internationale wielerwereld zal eraan moeten wennen. Langer dan één decenni um heeft de fenomenale Belg die wereld geregeerd. Zijn erelijst zal moeilijk te eve naren zijn. Merckx die in de Waalse Pijl van 1965, op 19-jarige leeftijd als beroeps renner debuteerde won vele honderden wedstrijden. Hij won ze op een wijze die zijn grenzeloze klasse en zijn nauwelijks onder woorden te brengen eerzucht accen tueerde. Verleden jaar, tijdens de histo risch geworden bergetappe in de Tour de France, naar de top van de Alpe d’Huez, kwam eigenlijk reeds aan het tijdperk- Merckx” een einde. Het aan flarden ge scheurde peloton wist toen dat het de gesel van Eddy’s regime niet langer meer zou voelen. Het zweet stond óók donderdag op zijn voorhoofd toen hij zijn afscheid van het peloton bekend maakte. Op het moment dat Eddy Merckx, in gezelschap van zijn echtgenote Claudine en de twee leiders van het team, Rudi Altig en Jos Huysmans, de zaal binnenkwam, viel er een doodse stilte. Namens de sponsor zei de heer Campo: „Wij betreuren de beslissing die Merckx heeft genomen, maar anderzijds respecte ren we ze evenzeer. Toen wij enkele maan den geleden het besluit namen een ploeg te sponsoren, stond ons allereerst voor de Deze gegevens zijn duidelijk in het na deel van Oosterbosch’ grote concurrent Arie Hassink die daar echter een belang rijke tegenhanger voor heeft: grote macht en enorme ervaring. Het zijn eigenschap pen die Hassink ongetwijfeld gaat demon streren in de twee zware Limburgse etap pes (zaterdag en zondag) waarin hij vorig jaar de basis legde voor zijn eind overwinning. J Jl De Perzische ploeg speelde zo mogelijk nog slechter dan in zijn eerste ontmoeting met een totaal uitgeblust Club Brugge (1-1). Tempoloos combinatiespel, dat totaal geen variatie kende, bracht de gasten nauwelijks verder dan een drietal kleine mogelijkheden, dat door het gebrek aan schotvaardig- heid ook nog op trieste wijze werd verprutst. Vooral in de eerste helft wilden de Franse gastheren de ruim 10.000 toeschouwers nog wel trachten te vermaken. Maar ook zij hielden er een uitermate laag tempo in. Toch raakte de afweer van Iran keer op keer in paniek. Paris SG kreeg daardoor een groot aantal kansen geoffreerd, waarvan er drie in treffers - alle door centrumspits Carlos Bianchi - werden omgezet. goede middenvelders hebben, maar ook omdat ik aanneem dat er tijdens de WK niet veel ploegen zullen zijn, die met meer dan twee spelers in de voorste lijn zullen spelen.” Het aanbod voor dat middenveld is giste ren aanmerkelijk uitgebreid. Niet alleen de excellerende Arie Haan diende zich heel duidelijk aan als kandidaat voor de basis-elf, maar ook de na rust voor Willy van de Kerkhof ingevallen Jan Poortvliet klom naar een hoge positie op Happels hitlijst. Dinsdag had de PSV’er, toen op gesteld als vleugelverdediger, zich al on derscheiden als een zeer geschikte speler, die de spelbepalende middenvelder van de tegenpartij kan uitschakelen. De rol ook, die hij in zijn club regelmatig naar volle tevredenheid vertolkt. Naast dit duo zijn Neeskens en Willy van de Kerkhof uiteraard zeker van een plaats. Jansen, Van Hanegem en Boskamp ver dringen zich voor de vijfde positie, maar Happel kan natuurlijk ook nog Rensen- brink achter de voorste lijn later opereren. Daarmee maakt hij dan de weg vrij voor de zo gemakkelijk scorende Nanninga, die gisteravond met een hattrick opnieuw de schijnwerpers op zich richtte. Kortom, er is keuze genoeg. En dat geldt, zij het in mindere mate, ook voor de driemans- defensie en de uit twee spitsen bestaande aanval. Het voorlopige akkoord binnen de ploeg bestaat uit het aanwijzen van Ooster bosch, Mutsaars en Van Est als bescherm de renners van wie degene die de beste plaats in het algemeen klassement ver overt onvoorwaardelijk mag rekenen op de steun van de andere twee. Rond Arie Hassink is de situatie net zo als bij Bert Oosterbosch: twee beschermde renners naast hem, Jos Lammertink en Frits Pirard. En ook hier moet het natuur lijke koersverloop de absolute kopman aanwijzen. Arie Hassink lijkt de grootste kandidaat gezien zijn machtsvertoon in de eerste etappe. „Hoe ouder ik word”, stelde de veteraan van het peloton in St. Wille- brord vast, „hoe rapper mijn benen draai en. Leg dat maar eens uit. PETER HEERKENS openingsrit naar St. Willebrord toen de ploegmaats van Oosterbosch een taktisch spel speelden dat Hassink uitstekend door had. „Heel slim van hem”, prezen degenen die hem hadden willen verrassen toen zij tijdens vier plaatselijke rondes onder aan voering van meesterknecht Piet van der Kruys een gat lieten vallen waardoor er een kopgroep van acht ontstond (met oran- je-truidrager Oosterbosch) die aan de eindstreep 50 seconden voorsprong had. Hassink was als laatste man van het pelo ton meegesprongen („Ik had die truc net op tijd door”) en hij bleek vervolgens de snelste in de eindsprint. Met die situatie in de top van het klasse ment is de theorie dat de ploegen Amstel (Hassink) en Van Erp (Oosterbosch) de grote favorieten zijn in deze ronde voorlo pig bewaarheid. Spannende vraag nu: hoe zal de ontwikkeling binnen deze sterke equipes zich voltrekken. Onderlinge rivali teit tussen eerzuchtige amateurs, heeft in Olympia’s Ronde al menig favoriet de overwinning gekost. Wat de interne ver houdingen betreft zal de praktijk moeten uitwijzen in hoeverre het klopt dat een binnen de ploeg van Oosterbosch ontstane ruzie pal voor deze ronde tot ieders tevre denheid is uitgepraat. De rel ontstond na de Omloop van de Kempen afgelopen zon dag en spitste zich toe op de machtsver houdingen, met name tussen Henk Mut saars en Bert Oosterbosch. Er vlogen felle beschuldigingen over en weer, „maar” al dus ploegleider Jan Gisbers wiens uitleg door de coureurs wordt beaamd, „we los ten alle meningsverschillen op. Alles is lekker op een rijtje gezet en iedereen staat weer met beide benen op de grond”. Positieve berichten dus over het Neder lands elftal, die men echter wel dient te relativeren. Zeker, het gebeuren in Parijs wettigt de verwachting, dat Oranje in Argentinië de eerste ronde zal overleven, maar daarna zal Happels keurkorps onge twijfeld op serieuze tegenstand stuiten. En de zo belangrijke vraag of Krol en de zijnen daartegen bestand zijn, is ook nu nog niet positief te beantwoorden. Terug naar het duel met Club Brugge, dat wegens hevige regenval in de slotfase een waterballet werd en daarom na 80 minuten door de redelijk leidende Franse arbiter Voutrot werd beëindigd. Het werd in de eerste plaats de wedstrijd van Arie Haan, die met twee snelle doel punten (in de tweede en derde minuut) Nederland vleugels verschafte. Vooral zijn tweede treffer een beheerste lob over doelman Gogne nadat hij zich knap vrij had gemaakt bracht de ruim 10.000 toeschouwers tot groot enthousiasme. Haan bleef ook daarna imponeren en zal daarmee ongetwijfeld zijn concurrenten Van Hanegem, Jansen en Boskamp tot de overtuiging hebben gebracht dat hun plaatsen op de tocht zijn komen te staan. Haans produktie in de pakkende partij van gisteravond werd geëvenaard door de als linkerspits opgesteld Harry Lubse, die in de 33e minuut voor 3-0 zorgde (rust stand) en in de 71e minuut de eindstand van 7-1 op het scorebord bracht. Tussen deze twee goals in onderstreepte Nanninga zijn bijzondere kwaliteiten als spits. Hij weet dat zijn technische capaciteiten on voldoende zijn, maar met zijn zeven doel punten in drie wedstrijden (Tunesië, Paris en Brugge) meent hij terecht aanspraak te kunnen maken op een ticket voor Argenti- ATHENE. Het Internationale Olym pisch Comité (IOC) heeft tijdens het 80e congres in Athene besloten dat de Olympi sche Winterspelen van 1984 zullen worden gehouden in de Joegoslavische plaats Se rajewo. Los Angeles heeft de organisatie van de zomerspelen in dat jaar toegewezen gekregen onder de voorwaarde dat er vóór 1 augustus een aanvaardbare overeen komst wordt getekend met het IOC. geest dat het een team moest zijn dat van Merckx’ laatste seizoen een gloriejaar moest maken. Nu aan dat seizoen voor Eddy een einde is gekomen, hebben we alle vertrouwen in zijn optreden op een ander gebied. Merckx heeft ons toegezegd een bezielend manager van de ploeg te worden en de twee huidige chefs d’equipe, Altig en Huysmans, met raad en daad te steunen”. Eddy Merckx nam 20 maart voor het laatst aan een wedstrijd deel. Het was de Omloop van het Waasland, een Belgische semiklassieker in de contreien van St. Ni klaas. Daarna werd het voor de tweede keer dit seizoen sukkelen met de wieler- keizer van weleer. Het vertrouwen in een come-back verdween niet, zeker niet toen Merckx enkele dagen na Bruyere’s zege in DEN HAAG. Lotto nummer negentien van het afgelopen weekeinde kent één winnaar van de eerste prijs, die een bedrag van bruto ƒ558.464,80 ontvangt. Voor de eerste prijs van de toto komen twee personen in aanmerking, die elk bruto 48.990,10 toucheren. Lotto 19: Inleg: ƒ3.359.187. Prijzenbedrag: 1.595.613,83. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto ƒ558.464,80 ontvangt. Tweede prijs: 3 win naars, die elk bruto ƒ53.187,10 ontvangen. Der de prijs: 187 winnaars, die elk bruto 1.279,90 ontvangen. Vierde prijs: 9.890 winnaars, die elk ƒ32,20 ontvangen. Vijfde prijs: 11.562 winnaars, die elk 27,60 ontvangen. Toto 19: Inleg: 383.389. Prijzenbedrag: ƒ207.246,14. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto ƒ48.990,10 ontvangen. Tweede prijs: 54 winnaars, die elk 843,10 ontvangen. Derde prijs: 651 winnaars, die elk 97,90 ontvangen. ST. LOUIS. De jury van de districts- rechtbank in St. Louis heeft de wereld kampioen boksen in het zwaargewicht, Leon Spinks, vrijgesproken van het in bezit hebben van cocaïne en marihuana. Spinks had verklaard dat de verdovende middelen door iemand in zijn wagen wa ren gelegd uit wraak voor zijn overwin ning op Muhammad Ali. „De mensen zijn jaloers op mij”, zei Spinks nadat de uit spraak gedaan was. (Van onze sportredactie) PARIJS. Geheel volgens de ver wachtingen heeft interim-bondscoach Ernst Happel vannacht, na afloop van het door Nederland gewonnen toernooi in Parijs, doelman Doesburg, Nannin ga, Brandts, Lubse, Boskamp en Wild schut laten weten voor het duel van zaterdag tegen Oostenrijk geen gebruik van hun diensten te willen maken. Happel is vanmorgen met de volgen de 16 spelers naar Wenen vertrokken: Schrijvers, Jongbloed, Suurbier, Krol, Rijsbergen, Dusbaba, Van Kraay, Poortvliet, Van Hanegem, Jansen, Neeskens, Haan, Willy van de Kerkhof, Rensenbrink, Rep en René van de Kerkhof. Vermoedelijke opstelling Oostenrijk: Konzilia, Obermayer, Robert Sara, Pezzey, Breitenberger, Jara, Prohaska, Hattenberger, Kreuz, Krankl en Schachner. ■fr Met een scherpe eindsprint perst Arie Hassink zijn wiel als eerste over de eindstreep vóór Henk Mutsaars (links) die tweede werd en René van de Broek. vernederde Club Brugge Interim-bondscoach Happel zit nu met de problemen. Hij heeft dinsdag en giste ren twee totaal verschillend opererende ploegen aan het werk gezien. Eerst, tegen Paris Saint-Germain, een team vol routi ne, dat bedachtzaam zijn weg naar het vijandelijk doel zocht en vervolgens een formatie gebaseerd op jeugdig elan, die de opponent op onstuimige wijze onder de voet liep. Aan de oefenmeester nu de vrij lastige taak om voor Argentinië de juiste mixture te vinden. Morgen in Wenen tegen Oostenrijk zal moeten blijken of Oranjes technische lei der direct al het goede spoor heeft gevon den. Zijn gedachten gaan uit naar een bijzonder sterk bezet middenveld. „Hier in Parijs hebben we beide wedstrijden met drie spitsen gespeeld, maar tegen Oosten rijk zet ik er maar twee in. Ik wil dan vijf man op het middenveld en drie achter. Ik denk dat ik daarmee de beste oplossing heb gevonden. Niet alleen omdat we zoveel Excelsior—MW 0-1 (0-1). 24. Kowalik 0-1. Scheidsrechter Beek, Toeschouwers: 5.000. Gele kaart voor Pattinama (Excelsi or) wegens neerleggen van een tegen stander. FC GroningenWageningen 4-1 (1-1). 5. Hazelhekke 0-1, 31. Houtman 1-1, 56. Hout man 2-1, 64. Houtman 3-1, 74. Houtman. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschou wers: 12.000. De uitslag van de eerste etappe, Scheveningen- Dat laatste Slaat vooral Op Bert Ooster- Has^^lT ^«."et' S“CCeSSeD 3.48.07), 2. Henk Mutsaars (Jan van Erp) 3.48.22 ende ijdelheid WHS waargenomen. Ploeg- (met tijdsverg. 3.48.12), 3. René van de Broek leider Gisbers over die vedettenijgingen: (Driessen Stoffen) 3.48.22 (met tijdsverg. -p. .L.i (Militairen) z.t., 7. Heddy Nieuwdorp (Driessen Stoffen) z.t„ 8. Pim Bosch (Driessen Stoffen) 3.48.32, 9. Jac Verbruggen (Union) 3.49.12, 10. Lauri Petrov (Sov) z.t., 11. Peer Maas (Gazelle) z.t., 12. Bart van Est (Jan van Erp) z.t., 13. Wies van Dongen (Militairen) z.t., 14. Ad van Peer (Union) z.t., 15. Ton Huijzen (Batavus) z.t., 16. Martin Taverne (Olympia) z.t„ 17. Frits Pirard (Amstel) z.t., 18. Jan Jonkers (Union) z.t., 19. Igor Beliakov (Sov) z.t., 20. Toon van der Steen (Gazelle) z.t. Algemeen klassement: 1. Bert Oosterbosch 3.53.13, 2. Hassink 3.53.14, 3. Mutsaars 3.53.30, 4. René van de Broek 3.53.42, 5. Nieuwdorp 3.53.47, 6. Koersen 3.53.48, 7. Polak 3.53.51, 8. Van Est 3.54.03, 9. Bosch 3.54.07, 10. Pirard 3.54.11,11. Jos Lammertink (Amstel) 3.54.13, 12. Jan van Hou- welingen (Bossche) 3.54.20, 13. Maas 3.54.25, 14. Petros 3.54.29, 15. Huijzen 3.54.32, 16. Beliakov 3.54.33, 17. Van der Steen 3.54.34, 18. Verbrug gen 3.54.35, 19. Van Peer 3.54.36, 20. Jonkers 3.54.36. Ploegenklassement: 1. Driessen 1.25.21, 2. Jan van Erp 11.25.56, 3. Amstel 11.26.51, 4. Union 11.27.36, 5. Militairen 11.27.56, 6. Batavus 11.28.00. Puntenklassement: 1. Oosterbosch 36 punten, 2. Hassink 35, 3. Mutsaars 29.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25