FNV: De boot is aan als het kabinet zó gaat bezuinigen M dit nog o verlaten in CDA en VVD denken N Si astronaut n Kamer controleert uitgaven Numerus fixus voor elf studie- richtingen Groninger wordt ESA Kaapverdiaanse moet Nederland verschillend over verkoop woningwetwoningen Het Brieschend paard ■i Bij overval 850.000 gulden buitgemaakt van overheid niet voldoende Ai 99 9? 15 BINNEN- EN BUITENLAND 2 VRIJDAG M E I 19 7 8 1 9 VI (V; Pedofilie I Geen schoolzwemmen - Ontwapening (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De commissie-Lamers die in opdracht van het kabinet-Van Agt bekijkt waar in de komende jaren het bezuinigings- mes gehanteerd moet worden, is tot de voorlopige slotsom gekomen dat de ambtenaren en de trekkers van sociale uitkeringen sinds 1967 te veel hebben ontvangen. Het teveel zou zijn ontstaan door het trendbeleid. Expositie Drie miljard Terugwerkend B] ring defe NA1 lanc te z Schi ■ga Woonwagens Baroktuin bij Het Loo Voorzitter Fel verzet Hiswa Scheveningen Verkrachting en dan Commissie-Lamers: Ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen al jaren te hoog l aangifte van een strafbaar feit wil doen september worden gehouden. het weer WEERRAPPORTEN i i i Zondag zal in alle ledenkerken van de Raad van Kerken in Nederland voor ont wapening gebeden worden. De Raad heeft tot voorbede opgeroepen omdat het ont- wapeningsvraagstuk volgende week aan de orde komt in een speciale zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. 25 30 18 20 23 19 13 19 21 23 15 17 22 20 20 8 20 16 17 19 22 29 22 17 18 18 16 19 14 18 18 18 19 24 20 17 20 0 5 43 3 4 0.1 12 0 0 0 3 0 10 0 0 0 14 0 0 0 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o Van de vele commissies rond het Bin nenhof zijn de vaste Kamercommissies wellicht de belangrijkste. Zij vormen de kurk waar het Kamergebeuren op drijft, omdat de leden in gezamenlijk overleg met ministers en ambtenaren nieuwe wetten bespreken en de behandeling hiervan door de Kamer voorbereiden. Het departemen tale beleid krijgt er de nodige aandacht en over het algemeen kunnen de leden dieper op zaken ingaan dan in een debat in de Tweede Kamer. De commissie Rijksuitgaven kreeg dan ook als taak bij haar instelling mee om „de Kamer voor te lichten over de besteding van gelden, die zijn toegestaan in de wet ten waarbij de hoofdstukken der begro ting van het Rijk worden vastgesteld”. Deze mondvol betekent, dat de commissie als waakhond dient op te treden bij de controle, zodat de verschillende ministe ries binnen hun budget blijven. Een taak, die overeenkomt met de functie van de Algemene Rekenkamer. Deze is echter vol ledig autonoom. Volgens Nooteboom werkte de groep Tegenwoordig werkt de commissie an ders. Jaarlijks beoordeelt zij namens de Kamer het rapport van de Algemene Re kenkamer, stelt naar aanleiding hiervan vragen aan ministers en verzoekt ook an dere commissies deze zaken met hun mi nister te bespreken. Sinds kort is daarbij voorgesteld ook deze procedure te wij zigen. gebonden. Alleen het punt van de toetsing laat nog te wensen over. Brokx wil die overlaten aan de gemeen ten of Gedeputeerde Sta ten, maar de minister dient de wettelijke toetsingsbe- voegdheid te behouden. Prinses Margriet heeft gistermiddag in Schaarsbergen bij Arnhem de expositie Sport in Spel geopend. De tentoonstelling, die tot 12 augustus te zien is op het perma- h. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. h. bew. onbew. zw. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. regenbui onbew. regen zw. bew. regen 1. bew. onbew. h. bew. regen zw. bew. regen regen h. bew. zw. bew. regen geh. bew. regen zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew 8 8 8 7 9 11 8 8 11 9 15 13 8 11 12 10 11 9 8 7 0 1 10 12 5 9 5 10 14 9 14 9 13 13 12 5 10 11 15 11 17 16 15 D gea Bru Via de trend krijgen de ambtenaren ie der jaar een salarisverhoging die gelijk is aan de stijging van de salarissen in het bedrijfsleven. De sociale uitkeringen wor den op ongeveer gelijke wijze bijgesteld. Nu zijn de commissieleden tot de ontdek king gekomen dat in die trend ook is inbegrepen de verhoging die in het be drijfsleven betrekking heeft op overwerk, toeslag voor vuil werk, vergoedingen voor stijgingen van sociale premies en werkne mersverzekeringen. De commissie vindt dat dat niet kan, omdat de ambtenaren en genieters van sociale uitkeringen geen pre mies voor sociale voorzieningen hoeven te betalen. Laat de ambtenaren en de uitke- ringstrekkers geleidelijk aan maar terug betalen wat ze te veel hebben genoten, zo meent de commissie. Dat zou neerkomen op 4,5 percent van het ambtenarensalaris. Uitgerekend is dat de komende jaren met deze terugbetaling en het zogenaamde „opschonen” van de trend een bedrag van ongeveer drie miljard gulden bespaard kan worden. De werkgevers verenigd in het VNO hadden dat in januari van dit jaar al uitgerekend. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft al gereageerd met de opmerking dat dit allemaal nog door het kabinet beke ken moet worden nadat hij met de ambte narenbonden heeft overlegd. In het FNV-blad De Vakbondskrant wordt kritiek geleverd op de „ingenieuze strategie voor een grote inkomensoperatie in de collectieve sector” waarop het kabi net zou broeden op basis van het werk van de commissie-Lamers. De FNV-krant sluit niet uit dat de hele ingreep met terugwerkende kracht zal worden doorgevoerd, waarbij als argu ment weleens gehanteerd zou kunnen wor den dat het ongerief van de indexerings- mechanismen niet van vandaag of gisteren dateert. Mi heid pren laag VOOI Sch neei vre< den wer In Cen is g zaai het ten van niet is vi D Dei se voo van Mir dat gen dac NE tieke New ghan richt paar den De n onlai len ten” E< nu i Dui volg opei D sie 1 de kwa om (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer con troleert het besteden van geld door de overheid niet voldoende, doordat een spe ciaal hiervoor ingestelde commissie haar taak verwaarloost. Volgens het CDA- kamerlid drs. Harry Nooteboom maken de Kamer en de commissie geen gebruik meer van de mogelijkheden waarover zij beschikken. Ministers en ambtenaren hoeven dan ook niet langer bevreesd naar een confrontatie met de betrokken com missie uit te kijken. In feite heeft al zeven jaar geen minister meer met de commissie overlegd. Nooteboom was vijftien jaar lid van deze commissie, de vaste Kamercommissie voor de Rijksuitgaven. Onlangs vroeg hij echter zijn fractie hem van deze taak te ontheffen, vanwege zijn toenemende on vrede met haar werkwijze. Volgens het Kamerlid treedt ze gezapiger op, vergade ringen worden slechts weinig bezocht, le den bestuderen de hen toegezonden stuk ken nog slechts nauwelijks. Discussies blijven oppervlakkig. Maar het gaat de staatsse cretaris beslist te ver ge meenten of corporaties te verplichten tot verkoop over te gaan. Als redelij kerwijs vast staat dat ei genlijk verkocht kan wor den, kan de staatssecreta ris altijd te kennen geven er grote moeite mee te heb ben als het niet gebeurt. Dit betekent niet dat er een be roepsrecht is gecreëerd, al dus Dijkman. In verband met de poliogevallen op de Veluwe heeft het gemeentebestuur van Barneveld bekendgemaakt dat het school- I zwemmen tot nader te bepalen datum zal I worden gestaakt. Volgens het gemeente- I bestuur kan deze extra inspanning de I scholieren extra vatbaar maken voor het virus. Vooruitzichten voor zondag Geen belangrijke veranderingen. Aantal uren zon: 3 tot 13. Minimum tempera tuur: omstreeks 10 graden. Maximum tempera tuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. GRONINGEN (ANP). De Groninger Wubbo Ockels is door de leiding van de European Space Agency (ESA) uitverko ren als één van de drie Europeanen, die bij de ESA in dienst treden als astronaut. De heer Ockels kreeg dit gistermiddag telefonisch te boren van het ESA- hoofdkantoor in Parijs. De overige twee zijn de Duitser Ulf Merbald en de Zwitser Claude Nicollier. Belgische woonwagenbewoners trekken I de Nederlandse grens over om hier via de Bijstandswet een nieuwe of verbeterde j woonwagen te krijgen. Het CDA-kamerlid Beinema signaleerde deze gang van zaken gisteren in de Tweede Kamer. Hij vroeg aan minister Gardeniers van CRM een j einde te maken aan dit oneigenlijk gebruik van de Bijstandswet. De regering zal een vorig jaar door de Tweede Kamer aangenomen motie niet uitvoeren: achter het paleis Het Loo in Apeldoorn zal een baroktuin worden aan gelegd. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries gistermiddag aan de Tweede Kamer meegedeeld. De motie hield in dat achter Het Loo de huidige tuin in landschapsstijl in grote lijnen gehandhaafd zou moeten worden. j nente expositiepark van de Heidemij, is gewijd aan sportieve recreatie en recrea tiesport. Te zien is o.m. een 1100 meter lange langlaufbaan van kunststof, een ijs baan van kunststof, een baan voor jeu de boules en vele andere recreatieobjecten. Burgemeester H. Vonhoff van Utrecht is benoemd tot voorzitter van het algemeen en dagelijks bestuur van de stichting Nationaal Park de Hoge Veluwe. Hij volgt ir. S. Visser op, die na dertien jaar voorzit terschap zijn functie heeft neergelegd. In het koetshuis van de dit jaar een eeuw bestaande koninklijke stallen in Den Haag heeft prins Bernhard gisteren uit handen van de auteur-tekenaar Rien Poortvliet het eerste exemplaar van het boek Het Brieschend Paard aangeboden gekregen. Dit gebeurde onder „het toeziend oog van speciaal voor deze gelegenheid twee in het koetshuis opgestelde koninklijke paarden, bereden door een heraut en prins Willem- Alexander als zijn assistent. Ook prinses Beatrix en prins Claus woonden de uitreiking bij. Na de ceremonie leidde prinses Beatrix het paard van haar zoon naar buiten. Het boek Het Brieschend Paard heeft een eerste oplage van 125.000 exemplaren. groepen die het meisje de laatste weken gesteund hebben, blijven overigens - on danks de beslissing in het kort geding - doorgaan met het voeren van demonstra ties tegen de behandeling van Manuela en tegen het vreemdelingenbeleid van de staatssecretaris van Justitie. Zo is er voor morgenmiddag een demonstratie in Rot terdam uitgeschreven op het Doelenplein, die om kwart over twee begint. Weer In binnen- en buitenland no no ono no no no no no no ono windst. windst. o w ono ono z ono wnw wnw nol7 n windst. nno ono windst. nw windst. z nw no zw zzo o n ozo zw nno windst. n zw o Eind december werd na een groot aantal tests een groep van vier geselecteerd uit gegadigden uit heel Europa. Van die vier moest uiteindelijk nog een afvallen. Dat is de Italiaan F. Malerba geworden. Op één juli starten de heer Ockels en de twee anderen hun opleiding tot astronaut. Eerst zullen zij anderhalf jaar getraind worden in diverse plaatsen, afwisselend in Europa en de Verenigde Staten. Zij zullen daarbij naar verschillende laboratoria en integratiecentra gaan, waar apparatuur gemaakt en getest wordt. In Europa is dat o.a. in Bremen, Keulen, Milaan en Noord- wijk. Daarna gaan de drie Europese astro nauten voor de afsluiting van hun oplei ding nog anderhalf jaar naar de Verenigde Staten (o.a. naar Houston). Het is de bedoe ling dat zij dan met het Europese ruimtela- boratorium Spacelab in een baan om de aarde worden gebracht als de eerste Euro pese astronauten. De heer Ockels die 31 jaar is is nu nog als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het kernfysisch versnellersinstituut van de Rijksuniversi teit Groningen. „Maar straks ga ik natuur lijk wel mijn baan opzeggen,” zo liet de Groninger weten. „Ik ben momenteel be zig om zo snel mogelijk mijn proefschrift af te maken, zodat ik nog kan promove ren.” De heer Ockels vertelde verder dat hij ondanks de vele reizen die hij de ko mende jaren moet gaan maken, wel Gro ningen als woonplaats zal blijven aanhou den. „Mijn vrouw woont hier ook nog.” In vine wim part nen Dt lijke cam ten unie d O Volgens Van Dam staat ook het CDA op dit stand punt en voelt die partij er veel voor de toetsing het bureau van de hoofdinge- nieur-directeur van de Volkshuisvesting te laten passeren. Iets waarmee Van Dam wel vrede kan hebben. (Van onze redactie binnenland) VENLO. Twee gewapende man nen hebben gistermiddag in Venlo 850.000 gulden buitgemaakt bij een overval op een geldtransport. De geld auto stond tegen de achterkant van het belastingkantoor toen twee gewapende en gemaskerde mannen een medewer ker van Van Gend en Loos en een belastingambtenaar overvielen. Het geld was afkomstig van loonbelasting- afdrachten. De overvallers hebben drie auto’s ge bruikt. Zeker twee daarvan de auto waarmee ze kwamen en de bestelauto waarmee ze verdwenen waren gesto len en voorzien van valse kentekenpla ten. De bestelauto werd later weer ver wisseld voor een gele Opel Kadett. De politie sprak gisteravond van een „per fecte overval” die „langdurig en zorg vuldig is voorbereid”. In een brief aan de Ka mer schreef Brokx dezer dagen dat introductie van een verkoopplicht voor de eigenaren van woningwet woningen niet voor de hand ligt. Dit zou niet stro ken met het beleid, gericht op meer zefstandigheid van de corporaties. Naast de bezuiniging op ambtenarensa larissen en sociale uitkeringen is er al een bezuinigingsmogelijkheid van ongeveer 1 miljard gulden door het in elkaar schuiven van kinderbijslag en kinderaftrek. Daar komt nog eens een miljard bij door een versterkt bezuinigingsbeleid in de gezond heidszorg. Dan resteert er nog eens 370 miljoen door het schrappen van de tege moetkoming die het rijk geeft in de ziekte kostenverzekering van de ambtenaren. Ook zullen volgens het FNV-blad in het rapport van de commissie-Lamers een aantal volumebeperkende maatregelen worden genomen die tot doel hebben het aantal uitkeringsgerechtigden te verklei nen. Te denken valt, aldus het FNV-blad, aan verscherpte hantering van het begrip „passende arbeid” en van het kostwinners- begrip. Hoofdbestuurder Herman Bode van de FNV zei gisteren dat de boot aan is met de vakbeweging als het kabinet straks inder daad met deze bezuinigingsoperatie op de proppen komt. Met name plannen en met terugwerkende kracht „overcompensatie” in de ambtenarensalarissen of onzuiverhe den in de indexeringsmechanismen „te verhalen” zouden voor de FNV volstrekt onaanvaardbaar zijn, zei Bode. „Over be paalde elementen in de ambtenarensala rissen valt met de vakbeweging ook met de ambtenarenbonden best te praten. Op de kwestie van bruto-netto-uitkeringen en de indexering willen wij ook wel stude ren omdat ook wij wel inzien dat aan de huidige systemen bezwaren kleven”, Maar een discussie over deze kwestie is nog heel wat anders dan wanneer deze zaken, met terugwerkende kracht nog wel, zouden worden teruggedraaid, zo zei Bo de. „Daartegen zullen wij ons fel en tot het uiterste verzetten. Het zou absoluut te gek zijn om bepaalde rechten die men op grond van wettelijk verankerde maatrege len heeft verkregen met terugwerkende kracht in te trekken. Dat zou in strijd met de rechtszekerheid zijn”. De bonden van overheidspersoneel heb ben al gereageerd met de bekende opmer king dat ze dubbel gepakt gaan worden bij de komende bezuinigingsmaatregelen, vooral nu ook weer veel opmerkingen wor den gehoord dat wat moet worden gedaan aan de ambtenarenpensioenen de beste ter wereld en de ambtelijke ziektekos tenregelingen. Zeker is dat het kabinet het rapport van de commissie nog niet heeft en zeker nog geen beleidsbeslissing heeft genomen. De Bezuinigingsnota, waarin staat wie; wat, waar en hoe moet gaan bezuinigen, zal pas half juni worden gepresenteerd, zo heeft minister-president Van Agt toegezegd. Oud-staatssecretaris en PvdA-Kamerlid Van Dam zei wel iets in de plannen van de staatssecretaris te zien. Immers, zo zei hij, worden de verkopen aan stringentere voorwaarden al duidelijk was geweest. Een van de criteria is dat mogelijke verkoop moet passen binnen de woning- voorziening in de bepaalde plaats, waarbij o.a. het aan tal woningwetwoningen voldoende moet zijn. Dan pas kan gekocht worden. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting gaf gisteren een toelichting op zijn plannen in de vaste Ka mercommissie voor Volks huisvesting. Na afloop toonde WD-woningbouw- specialist De Beer zich niet ontevreden. Er komt welis waar geen kooprecht, maar, uitgaande van de woningmarktbehoefte zul len corporaties toch onder druk gezet kunnen worden als ze weigeren tot verkoop over te gaan, zei hij. CDA-Kamerlid Dijkman vond echter dat Brokx nog- Het Hiswabestuur heeft besloten in het vervolg tweemaal per jaar een tentoonstel ling te organiseren. Aanleiding tot dit be sluit is de telkenjare groter wordende j overtekening van de beschikbare stand- ruimte in de RAI in Amsterdam. De ten toonstelling in Scheveningen zal in de open lucht worden gehouden en wel in de Tweede Binnenhaven. De Scheveningse I Hiswa zal dit jaar van 6 tot en met 10 t naar de Kaapverdische eilanden. De actie- Manuela’s illegale verblijf in Nederland kwam aan het licht nadat de politie het 16-jarig meisje uit de woning van een ex- vriend van haar zus had gehaald, waar ze zou zijn verkracht na te zijn ontvoerd. Volgens de groepen die zich voor Manuela hebben ingezet betekent de uitspraak van de Haagse rechtbankpresident, dat illega- j len nu in Nederland vogelvrij zijn. „Als j iemand die illegaal in ons land verblijft aangifte van een strafbaar feit wil doen dat hem is overkomen, weet hij tevoren al d. E E E2 De kamerleden Van den Broek en Cor nelissen (beiden CDA) willen van minister De Ruiter van Justitie weten wat er ge daan wordt aan de bescherming van min derjarige kinderen bij de opsporing en vervolging inzake pedofilie. In kamervra gen haalden zij gisteren een uitspraak aan van de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, gedaan in een hoger- beroepszaak tegen een van pedofilie ver dachte man. De procureur-generaal zei: „Ik kan niet om de huidige wet heen en moet om die reden een straf vragen. „De CDA-ers vragen zich af of deze uitspraak maatgevend is voor het huidige opspo ringsbeleid. van financieel-economisch deskundige Kamerleden een tiental jaren geleden ook onafhankelijk en ging daarbij diepgra vend te werk. Hij herinnert zich dat onder het voorzitterschap van de PvdA’er Von deling, nu Kamervoorzitter, een onderzoek werd verricht naar het „gat van Witte- veen”. En in zijn eigen tijd als voorzitter, enkele jaren voordien, noemt Nooteboom een onderzoek naar de weigering van mi nister Veringa van Onderwijs om betaling te eisen voor poliklinische behandeling in academische ziekenhuizen. De post heeft inmiddels „vele tientallen miljoenen gul dens” opgebracht, nadat het besluit door de minister werd teruggedraaid. ■c= .Ê-S dat hij ons land zal worden uitgezet. Dan zal hij zeker nooit meer met zoiets naar de politie gaan”, aldus de Schiedamse maat schappelijk werker Jos Koster, die Manue la heeft begeleid. Hij heeft zich met het meisje beziggehouden vanaf het moment dat ze zich in april meldde bij de Rotter damse stichting „Blijf van m’n lijf”. DEN HAAG (ANP). Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen heeft giste ren voor elf studierichtingen bij het weten schappelijk onderwijs een voorlopige nu- I merus fixus vastgesteld. Het betreft de richtingen geneeskunde, tandheelkunde, diergeneeskunde, lichamelijke opvoeding, biologie, farmacie, fysische georgrafie, pe dagogische en andragogische wetenschap pen, geschiedenis, Engels en Spaans. Dit is in overeenstemming met het ad vies van de Academische Raad. Uiterlijk 1 juni komt hij met zijn definitieve stand- punt. De meeste geadviseerde numerus fixi zijn bedoeld om de betreffende studierich tingen te beschermen tegen onverwacht grote instroming en overloop van met na me de medische richtingen. Daarom wordt verwacht dat een deel ervan niet effectief hoeft te zijn. Het komt er op neer dat uiteindelijk minder studenten in de studie richtingen worden geplaatst, dan er plaat sen beschikbaar zijn. ZATERDAG 20 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.40 uur onder 21.34 uur Maan op 18.56 uur onder 4.46 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 2.42 uur en 15.08 uur Hoogwater 10.42 uur en 23.15 uur (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Kaapverdiaanse meisje Manuela Cabral zal Nederland op korte termijn moeten verlaten, ondanks alle pogingen die zo’n 30 actiegroepen hebben ondernomen om haar in ons land te laten blijven. De Haagse rechtbankpre sident mr. J. H. Blaauw wees gistermid dag alle eisen af die raadsvrouwe mr. E. Weski dinsdag in kort geding tegen de Staat namens Manuela had gesteld. „Voor een 16-jarig meisje is de enige juiste weg naar haar ouders terug te keren, nadat ze in een hoogst onwenselijke situatie is geraakt. Het zou ook niet juist zijn haar op eigen gelegenheid naar een ander land te laten vertrekken”, aldus mr. Blaauw. F In het vonnis wordt ook aandacht be steed aan het argument van Manuela’s raadsvrouwe, dat het meisje bij terugkeer op de Kaapverdische eilanden met schan- I de overladen zou worden omdat ze in Nederland verkracht is. Als aan die ver krachting ruchtbaarheid wordt gegeven op het geboorte-eiland van het meisje, zou dit volgens de rechtbankpresident uitslui tend te wijten zijn aan Manuela en dege nen die haar steunen. Alles bij elkaar kon staatssecretaris me vrouw Haars volgens mr. Blaauw in alle redelijkheid tot haar beslissing komen om Manuela zo snel mogelijk terug te sturen DEN HAAG (ANP). Over de plannen van staatssecretaris Brokx ten aanzien van de verkoop van woningwetwoningen blijkt nog een aanzienlijk verschil van inzicht tussen de regeringspartijen te be staan. Met name wordt aan het begrip verkoopplicht, een verlangen van de VVD, tweeërlei uitleg gegeven.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2