Minister Scholten na NAVO-beraad in Brussel: Idee tegen hondepoep B1 Abortus NA VO-hoofdkwartier ISRAEL WIL STEDEN in Italië OP JORDAANOEVER toegestaan s Nederlaag Suarez Narita open: Interpol om hulp gevraagd Arrestatiegolf in Afghanistan Tuynman wil geen nationale vervoerskaart niet naar Brunssum Veroordeling Orlov in Westen betreurd I ■m i 18 V. C. 33 OF 47 KERSTMIS Voor 160.000 bewoners VERSTIKKING Noordflank Echtpaar Sacharov korte tijd opgepakt BINNEN- EN BUITENLAND M E I VRIJDAG 1 9 19 7 8 door Nico Scheepmaker ositie ;ning innen t Loo door de tie niet Loo in len aan- lallis de Kamer t achter lapsstijl moeten agens trekken r via de beterde amerlid n zaken j vroeg IM een gebruik lofilie (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Volledige uitvoe ring van het lange-termijn- defensieprogramma dat bij de NAVO is opgesteld, lijkt Neder lands financiële kracht te boven te zullen gaan. Dit zei minister Scholten (Defensie) gisteren na een bijeenkomst van de Defensie ministers van de NAVO-landen in Brussel. Hij voegde eraan toe dat de prioriteiten voor het Neder landse defensiebeleid voor de eerstkomende jaren al vast liggen. Het lange-termijn-programma 300 aanbevelingen voor verster king van de defensie van de NA VO-landen in de komende twaalf tot vijftien jaar werden alge meen begroet tijdens de minister raad die aan defensieplanning was gewijd. Volgens mr. Scholten wilde echter geen enkel land al de verplichting aangaan dat het nieuwe programma tot extra fi nanciële inspanning leidt. Minis ter Scholten zei dat men moet uitgaan van „realistische ver wachtingen over de financiële mogeli j kheden ingen zitter I NAVO-programma voor ons land te duur ft Minister Scholten (Van onze redactie binnenland) zes Premier Suarez De gedachte dat Jezus (Christus was, zoals bekend, niet zijn achternaam maar betekent „de gezalfde”) niet in het jaar Nul werd geboren, is al jaren gemeengoed. Tot nu toe werd meestal aangenomen dat hij in het jaar 4 voor Christus werd geboren, of anders in het jaar 5 voor Christus. Zijn kruisiging wordt doorgaans in het jaar 29 of 30 na Christus gesitueerd, vandaar dus de gedachte dat hij 33 jaar zou zijn geweest toen hij stierf. Bij Lucas, derde hoofdstuk, staat dat Jezus „ongeveer 30 jaar was”, maar dat zou volgens Brind’amour te dan ken zijn aan het feit dat het getal 3 in die tijd als volmaakt werd beschouwd. Ook nu nog vinden we 33 ongetwijfeld een „mooi er” getal dan bijvoorbeeld 47, al is het moeilijk na te gaan of dat aan 33 te danken is, of aan het feit dat nu al eeuwen lang gedacht wordt dat dit de leeftijd was waar op Jezus werd gekruisigd. „The dictionary of Misinformation”, die de pretentie heeft alle bakersprookjes en verkeerde veronderstellingen de wereld uit te helpen totdat „The Dictionary of Misinformation of the Dictionary of Misin formation” dit over tien jaar weer glad- trekt, zegt dat de datum van 25 december voor Jezus’ geboorte alleen maar op gissin gen berust. De 25e december werd pas officieel als geboortedag aangenomen na een besluit van bisschop Liberius van Ro me in 354. Daarvoor werden verschillende data aangehouden, en ook nu nog vieren de leden van de Oosters Orthodoxe Kerk en van de Oekraïnse Katholieke Kerk Je zus’ geboorte dertien dagen later, volgens de Juliaanse kalender. Weerkundigen hebben er wel eens op gewezen dat 25 december in het Heilige Land in het regenseizoen valt als van de herdertjes niet verwacht mag worden dat zij bij nachte in het veld slapen, maar daar staat tegenover dat het Hayden Planetari um in New York heeft berekend dat er aan het eind van het jaar 6 voor Christus een opmerkelijk verschijnsel aan de hemel was: drie hemellichamen die een spectacu lair helder licht verspreidden en daardoor misschien verantwoordelijk kunnen wor den gesteld voor de verhalen over de Ster van Bethlehem. dag in positie telling, jerma- mij, is 'ecrea- meter ïen ijs- jeu de ecten. 1 op de ur van school urn zal neente- ing de oor het MADRID (UPI). De op een minder heid steunende regering van de Spaanse premier Suarez, heeft gisteren een neder- Scholten zei verder dat in nauw overleg met Noorwegen en Engeland dat ook troepen in Noorwegen laat oefenen wordt bezien of de inzetbaarheid van de betrokken eenheden kan worden vergroot door verbetering van de bevoorrading en de vervoerscapaciteit. Het idee van ex- minister Kruisinga was in het verleden al afgedaan als een puur persoonlijke sug gestie. Nederlandse contingent aan de noord flank. vliegtuigen die met radar uitkijken over de grenzen van het oostblok). Italië zal voor ruim 200 miljoen gulden en Frankrijk met „belangrijk meer dan 200 miljoen gulden” deelnemen in de investeringskosten (totaal vier miljard gulden), aldus welingelichte zegslieden. Frankrijk wil zijn bijdrage voldoen in de vorm van een „abonnement” op de infor matie die het via AWACS zal verkrijgen. Met deze toezegging hoopt Parijs een aan deel te krijgen in de produktie van het kostbare project. Dat Franse aandeel in de aanschaf, waarover lang onzekerheid be- Istond, brengt geen verandering in de Ne derlandse contributie, die op ongeveer 250 miljoen gulden is begroot. De uiteindelijke beslissing over het project zal binnenkort genomen kunnen worden, zo werd gezegd. De voorzitter van het militaire comité van de NAVO, de Noorse generaal Zeiner Gundersen, zei dat hét „vanuit puur mili tair standpunt een voordeel zou zijn als de militaire belangen van de NAVO geprojec teerd zouden kunnen worden over de gren zen die nu in het NAVO-verdrag zijn vast gelegd”. Gundersen zei dit op een vraag over de wenselijkheid van uitbreiding van ROME (Reuter). De Italiaanse Se naat heeft gisteravond met 160 tegen 148 stemmen de abortuswet aangenomen, die vorige maand al door het Huis van Afge vaardigden met 308 tegen 275 stemmen aangenomen. Vrouwen boven de achttien mogen nu in Italië gratis abortus laten verrichten, ge durende de eerste drie maanden van hun zwangerschap om gezondheids-, economi sche, sociale of psychologische redenen. Dit betekent, dat abortus praktisch vrij is. Tot dusverre was abortus onder alle om standigheden verboden. Met name het Va- ticaan en de christen-democraten hebben zich tegen het wetsontwerp fel verzet. het NAVO-gebied ten zuiden de Kreeftskeerkrihg, gezien de Russische be trokkenheid in Afrika. In zijn verslag aan de Defensieministers maakte Gundersen, meer dan vorige jaren ooit het geval was, gewag van de Russische „bereidheid situaties van instabiliteit” in Afrika en de Derde Wereld uit te buiten. Hoewel in de aantallan van de Warschau Pact strijdkrachten de laatste jaren weinig verandering is gekomen, is er een kwalita tieve en kwantitatieve verbetering in de uitrusting van alle strijdkrachten, aldus het verslag. nog twee andere mensen zijn gearres teerd, maar nog niet vrijgelaten. TOKIO (Reuter). De Japanse rege ring heeft gisteren de internationale poli tieorganisatie Interpol gevraagd speciale veiligheidsmaatregelen te treffen voor vliegtuigen en passagiers die naar Tokio en dan vooral naar het morgen nieuw te openen vliegveld Narita, vertrekken. Orlov Amerikaanse en Canadese natuur kundigen hebben opgeroepen tot een we tenschappelijke boycot van de Sovjet unie en dat daarop al 30 positieve reac ties waren binnengekomen. In de traditioneel links stemmende pro vincies Alicante en Asturië ging de over winning naar de Spaanse socialistische partij (PSOE). Ook de communisten won nen flink. De uitslag wordt ge2Ïien als een persoon lijke nederlaag voor Suarez, die een felle campagne had gevoerd voor de kandida ten van zijn eigen centrumdemocratische unie (UCD). In ons land hebben dr. v.d. Heuvel, dr. Fiolet, prof. dr. Kossen, dominee Spilt, prof. Verkuyl en rabbijn Soetendorp de Russische president en parijleider Brezj- nev een telegram gestuurd waarin zij eisen, dat Orlov en alle andere veroor deelden van Helsinki-groepen in de Sov- jet-Unie, moeten worden vrijgelaten. en Cor- ninister t er ge- an min- ~ing en nervra- lak aan Haagse hoger- lie ver- aal zei: leen en en. „De :spraak opspo- (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-LONDEN- WASHINGTON-MOSKOU. De ver oordeling in Moskou van Joeri Orlov tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar bin nenlandse verbanning, heeft op veel plaatsen in de wereld tot scherpe reacties geleid. In Den Haag, Washington en Lon den betreurden regeringswoordvoerders de veroordeling van de Russische kern fysicus. Orlov die in mei 1976 de Helsinki-groep in Moskou oprichtte die toe moet zien op Op het vliegveld Narita, dat veranderd is in een fort, zijn 1300 verslaggevers samen gestroomd om de opening te verslaan. Veertienduizend man politietroepen heb ben zich samengetrokken om de te ver wachten confrontatie met de militante te genstanders van het vliegveld, het hoofd te bieden. Enkele politiemannen zijn voor het eerst bewapend met vuurwapens. De auto riteiten verwachten morgen 8000 demon stranten, maar de leiders van de anti- Narita-beweging zeggen dat er 30.000 zul len komen. Om elke aanval uit de lucht te voorko men heeft de Japanse regering al het vlieg verkeer behalve dat van de verkeersvlieg tuigen, boven het vliegveld verboden. Ook het gebruik van door radio bestuurde mo delvliegtuigjes is door een verbod getrof fen, nu de tegenstanders van Narita heb ben gedreigd een modelvliegtuig als een brandend projectiel op de tanks met vlieg- tuigbenzine te laten neerkomen. Het hoofd van de politie, Seitaro Asanoema, waar schuwde, dat de militante tegenstanders alles zullen doen om de opening van Narita te voorkomen, inclusief kapingen, guerilla en aanslagen op regeringsleiders. DEN HAAG (ANP). Minister Tuyn man van Verkeer en Waterstaat wil de openbaar vervoerkaart niet nationaal in voeren. Volgens de minister draagt de kaart weinig bij aan het verkeers- en ver voersbeleid. De landelijke kaart, waarmee is geëxperimenteerd was geldig in heel Nederland, zowel in de trein als in tram, bus, metro en op bepaalde bootverbin- dingen. Algemene invoering zou de tekorten van het openbaar vervoer met de helft doen toenemen. Het autogebruik zou slechts met enkele procenten afnemen. Het ministerie onderzoekt nu samen met de Nederlandse Spoorwegen de mogelijk heden van een aangepaste versie van de nationale kaart. De prijs daarvan zou aan zienlijk hoger moeten worden om de tekor ten te beperken en binnen de begroting te blijven. Aanleiding tot het experiment met de nationale kaart was een idee van het PvdA-Kamerlid Van der Doef. Het experi ment vond plaats in de periode juli ’75 tot juli ’76. de naleving van de slotakkoorden van de conferentie van Helsinki, welke akkoor den betrekking hebben op de mensen rechten, werd beschuldigd van anti- Russische propaganda en agitatie. Hij werd vijftien maanden geleden gearres teerd. Na de uitspraak van gisteren kwam het bij de rechtszaal tot incidenten toen de bekende kernfysicus en dissident dr. Sa- charov en zijn vrouw trachtten de rechts zaal binnen te komen. Beiden werden opgepakt en meegenomen, maar korte tijd later weer vrijgelaten. Ook zouden Ik prijs mij gelukkig in een tijd te leven waarin met kracht van argumenten wordt aangetoond dat alles wat we vroeger voor waar aannamen, in werkelijkheid onjuist blijkt te zijn. Vorige week konden alle 33-jarigen nog zeggen dat zij in ieder geval niet korter dan Jezus op aarde waren geweest (over de hemel praten we een volgende keer), maar nu is ook aan die magische leeftijd weer een einde gemaakt: de Canadese historicus Pierre Brind ’amour is na veel speurwerk in alle hoeken en gaten van het evangelie volgens Lucas tot de conclusie gekomen dat Jezus in maart of april van het jaar 18 vóór Chris tus werd geboren en dus tegen de 50 jaar moet zijn geweest toen hij gekruisigd werd. Ik bespaar u de argumentatie van Pierre Brind’amour (Piet Liefdesdronk), u moet maar van me aannemen dat ze zeker niet minder plausibel is dan die van dege nen die beweren dat John F. Kennedy niet door Lee Harvey Oswald is gedood, en dat Shakespeare nooit bestaan heeft. De suggestie van de vorige minister van Defensie, Kruisinga, om meer Nederland se militairen ter beschikking te stellen voor de verdediging van de noordflank van de NAVO (Noorwegen) is van de baan. Minister Scholten liet gisteren ook weten, dat „op grond van financiële overwegin gen en bestaande prioriteiten” niet ge dacht wordt aan het uitbreiden van het trijfël In een gistermiddag uitgegeven verkla ring heeft de Nederlandse sectie van Am nesty International een dringend beroep gedaan op overheden en op de openbare mening overal ter wereld, aan te dringen op ogenblikkelijke invrij heidsstelling van Orlov. Orlovs advocaat, John McDo nald, die overigens Orlov niet mocht ver dedigen, zei dat hij bezig was met voorbe reidingen voor hoger beroep. Hij ver klaarde tevens, dat medestanders van U mag dus kiezen tussen 4, 5 of 6 jaar voor Christus als de geboortedatum van Jezus, of 18 jaar voor Christus als u Pierre Brind’amour bever aanhoudt. In het eerste geval zou mijn vrouw dit jaar „de leeftijd van Christus” hebben bereikt, in het laatste geval zou ik dit jaar de „leeftijd van Christus” hebben bereikt, dus ons maakt het weinig uit. Het blijft in de familie. Behalve over de geboorte be staan er ook vele misverstanden over de dood van Jezus, als ik de door mij geraad pleegde boeken mag geloven. Zo schijnt het onmogelijk te zijn dat Jezus door zijn handpalmen aan het kruis genageld werd, omdat die anders uitgescheurd zouden zijn. De nagels moeten enige centimeters lager door de handwortels zijn gedreven, die de verbinding vormen tussen de voor arm en de middelband. Gevangenen uit het concentratiekamp Dachau hebben bo vendien gemeld, dat een gekruisigde aan verstikking overlijdt, die weer te wijten is aan samentrekking van de spieren die de uitademing van de lucht verhindert. Dat zou dan tevens inhouden dat Jezus al ge storven was toen de Romeinse soldaten de benen van de gekruisigden kwamen ver brijzelen. Dit moge misschien tot troost strekken aan de 954.866.700 christenen (een getal uit 1976) die de wereld telt: een kwart van de wereldbevolking. Hoeveel zouden dat er geweest zijn als ze Hem toch maar niet gekruisigd hadden? I om beide hoofdkwartieren te splitsen. Scholten zegt zich hierbij alleen te zullen neerleggen als in NAVO-verband een be vredigende oplossing gevonden kan wor den voor compensatie van vervallende werkgelegenheid In Brunssum waar ook al AFCENT, het Centraaleuropese NAVO-hoofdkwartier, I is gevestigd, waren reeds tal van werk zaamheden met het oog op de komst van het luchtmachtcommando verricht. Schol ten zegt dat het initiatief voor het vinden van een andere bestemming voor het nieuw gebouwde complex een eerste taak is voor NAVO-bevelhebber generaal Haig. NEW DELHI (AP). Volgens diploma tieke bronnen in de Indiase hoofdstad New Delhi, worden er momenteel in Af ghanistan op grote schaal arrestaties ver richt. Vooral functionarissen van de een paar weken terug gewipte regering, wor den opgepakt met hun vrouw en kinderen. De nieuwe Afghaanse leider Taraki heeft onlangs militaire rechtbanken laten instel len om alle „anti-revolutionaire elemen ten” te bestraffen. (Van onze redacteur Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëlische regering heeft een plan in voorbereiding om steden te bouwen op de bezette westelijke Jordaanoever rondom Jeruzalem. /an de □r ont- 1 heeft et ont- k aan van de enigde is van giste- veten- ge nu- eft de :unde, eding, ie, pe- ;chap- s. et ad- dijk 1 stand- Ds Nederlandse bewindsman zei positief te staan tegenover mogelijke maatregelen om de zogenaamde reactietijd van het eer ste Nederlandse legerkorps te verbeteren, hetgeen door de NAVO-militairen nodig, wordt geacht. Over legering van een twee de Nederlandse brigade in West- Duitsland, één van de mogelijkheden die o.a. NAVO opperbevelhebber Haig voorstaat, werd niet gesproken. Scholten: „Die zaak vergt nog behoorlijk wat studie. Er zijn militai ren, maar ook sociale aspecten die nog bekeken moeten worden”. De NAVO-ministers boekten belangrij ke vooruitgang in de richting van een definitief besluit over de kostenverdeling bij de aanschaf van AWACS (Boeing- Het plan is voorbereid door het ministe rie van Defensie en het ministerie van Landbouw minister van Landbouw, Sharon, is voorzitter van de regeringscom missie voor nederzettingen en voorziet in een aantal geconcentreerde bevolkings centra, wat men verkiest boven een aantal verspreide kleine nederzettingen. Alhoewel de regering dit plan, dat plaats moet bieden aan ongeveer 160.000 Israë liërs, nog niet heeft goedgekeurd, lijdt het geen twijfel dat het past in de opvattingen die de regering heeft over de toekomst van de westelijke Jordaanoever, als het vredesplan van Begin zou worden uitge voerd. Dit plan houdt met betrekking tot de westoever behalve lokale autonomie voor de Palestijnse bevolking, ook het „on vervreemdbare recht’” in van joden om zich in Judea en Samaria te vestigen. De opzet van het plan dat nu ter discus sie staat, betekent joodse nederzettingen in dichtbevolkte Arabische bevolkingscen tra in Judea en Samaria, een ontwikkeling die de voorafgaande regeringen altijd heb ben willen tegenhouden. Premier Begin staat echter op het standpunt dat heel Judea en Samaria onmisbaar zijn voor Israels veiligheid, en dat daarom ook heel Judea en Samaria bevolkt moeten worden met Israëliërs. i in het >onstel- dit be- rdende stand- De ten- in de si in de mingse met 10 I Een verplaatsing van dit hoofdkwartier, nu nog gevestigd op de basis Ramstein in Duitsland (het oorlogshoofdkwartier) is volgens de NAVO-top om militair- operationele redenen minder gewenst. Dat heeft minister Scholten van Defen sie laten weten in antwoord op vragen uit de Eerste Kamer. Het militaire hoofd kwartier van de NAVO acht het niet juist DEN HAAG. Het is nu vrijwel zeker dat het vredeshoofdkwartier van de geallieerde luchtmachten van de NAVO in Centraal-Europa niet in het Zuidlimburgse Brunssum gevestigd zal worden. ■ü- Idee voor ons land, waar de trottoirs hier en daar onbegaanbaar beginnen te worden door de hondepoep: een hondetoilet met doorspoelmogelijkheid. In de Newyorkse wijk Greenwich-Village wordt van deze hondetoiletten al enige tijd gebruik gemaakt. s fixi erich- wacht et na wordt ectief r dat tudie- plaat- recht is I laag geleden bij tussentijdse verkiezingen 'emeen I voor de Senaat. chting ij volgt 'oorzit- egd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3