VOOR HET EERST GEEN DIVIDEND VMF handhaaft In Spanje scheiding kerk-staat Man gijzelt vrouw en Kritische reacties op kinderen IJmuider Courant thuis liggen Scholier had nog meer explosieven plannen tot reorganisatie Vergoeding voor rampschade van Amoco Cadiz Miljoenenbrand in Alblasserdam I DE en Agio voor samenwerking ,,NS-personeel heeft kritische Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Öisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: Damiate Pers „Defensienota moet worden i natuurlijk...empelen van dijk bu® Zandvoortselaan 192 - Heemstede-Aerdenhout - Tel. (023) 24 92 21 A nota hoger onderwijs grens bereikt” aangepast” Meubelfabriek Öisterwijk f WLst u dat wi j PvdA: verwarring en onzekerheid T uw gordijnen I op maat maken, ook velours. CDA-fractie: NL Spoorwegvakvereniging J/ Nieuwe arrestaties F BINNEN- EN BUITENLAND 4 M E I 19 7 8 1 9 VF 1 I (Van onze financiële redactie) 132 miljoen gulden (vóór inflatie correctie) behaald. Voor dit jaar wordt een verdere teruggang van de winst verwacht, terwijl met na me voor 1979 met enig verlies re kening gehouden wordt. HEERLEN. Voor het eerst in haar chemische geschiedenis be taalt DSM haar enige aandeelhou der, de Staat der Nederlanden geen dividend. De nettowinst over 1977, vóór inflatiecorrectie 110 miljoen gulden, wordt in zijn ge heel aan de reserves toegevoegd. In 1976 werd een nettowinst van V drij als teb< -ii vor van der aan het lil '1 V R I J D A G vi spai gem vent oorc derc zing dooi van VOO) met broi raki geei Th. aani ten< zaal „de fror stra voo hui: de ged tis” dus verl ona in t drive-in tuincentrum Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Öisterwijk, Cltrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. DSM: Verdere teruggang winst en mogelijk verlies in 1979 Haarlems Gordijnenhuis i de (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) 145,- i 'i (ADVERTENTIE Tuin meubelen l i I Het drietal maakte er een gewoonte van bommetjes en raketjes te fabriceren die in de vrije natuur tot ontploffing werden gebracht. De bouw van de projectielen beschouwden ze als een hobby die ze tij dens scheikundelessen op school leerden beoefenen. In het huis van de aangehouden jongen uit Nuenen zijn drie bommetjes en materi aal aangetroffen die door de Explosieven Opruimingsdienst zijn weggehaald en on schadelijk gemaakt. Twee jaar geleden is een wet tot stand gekomen voor het wetenschappelijk on derwijs, waarbij de overgrote meerder heid van het parlement gekozen heeft voor een cursusduur van maximaal 5 jaar en een inschrijvingsduur van 7 jaar. De uni- versiteiten hebben daarop hun program ma’s afgestemd en de minister was gehou den daarover een beslissing te nemen. Vorige week heeft Pais uitstel tot uitvoe ring van de wet gevraagd met een jaar, nu komt hij met voorstellen die zowel veran dering van cursusduur en inschrijvings duur als van de indeling van het studiepro gramma (in 2 fasen) inhouden. Een uniforme cursusduur van 4 jaar met 1 jaar wordt nu extra voldoende geacht. Door deze verscherping van de inschrij vingsduur wordt de kans op uitvallers aanmerkelijk vergroot. Het WD-Kamerlid Dees heeft de nota over het hoger onderwijs van zijn partijge noot Pais een knap stuk werk genoemd. „De voorstellen zijn van die aard dat ver wacht mag worden dat de impasse, waarin het gehele hoger onderwijs reeds jaren verkeert, wordt doorbroken”, aldus het Tweede kamerlid. Dees is van mening, hij meent dat de WD achter deze visie staat, dat verwezen lijking van de voorstellen van minister Pais kan leiden tot een hoger onderwijs voor velen en een vermindering van het aantal bestaande toelatingsstops. P In studentenkringen wordt negatief op de nota van de onderwijsminister gerea geerd. Het landelijk Overleg van Studen tenvakbonden (LOG) vindt dat minister Pais de klok probeert terug te zetten. De opstelling van de bewindsman getuigt vol gend het LOG van wanbegrip voor de universitaire inspanning voor nieuwe stu dieprogramma’s. Het LOG noemt het on aanvaardbaar dat de minister een nieuw beleid wil doordrukken voor de herstruc turering in volle gang is. Het Inter universitair Studentenoverleg (ISO) is ge schrokken van de plannen van minister Pais. Volgens drs. W. A. J. Bogers, voorzitter van de raad van bestuur van DSM, die dat zei tijdens een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag, zullen in 1979 de grote investeringen van de afgelopen ja- „De inspanningen die die investeringen van ons vergen”, aldus drs. Bogers, „wor den niet lichter gemaakt door de thermiek van een opgaande conjunctuur in onze bedrijfstak. Maar,”, zo vervolgde hij, „we zijn ervan overtuigd dat juist deze investe ren in de exploitatie mee beginnen te draaien zonder dat daar direct rendement tegenover staat. Die investeringen belo pen dit jaar nog een bedrag van rond 1 miljard gulden, tegen 1,4 miljard gulden in 1977. De tanker brak midden maart tijdens een storm in tweeën, waardoor 230.000 ton olie in zee terecht kwam. De olie veroor zaakte de tot dusver zwaarste milieuramp in de Franse geschiedenis. PARIJS (DPA). De Franse regering heeft 135 miljoen frank beschikbaar ge steld ter vergoeding van de schade die door de stranding van de olietanker „Amoco Cadiz” voor de Bretonse kust was ontstaan. Dit is gisteren in Parijs meegedeeld. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal DIRECTIE. Damiate Pers b.v Mr H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een overspannen Duitser heeft vanaf woensdagmorgen tot vannacht de 34-jarige vrouw waarmee hij samenwoonde en haar twee kinderen van vier en zes jaar gegijzeld in hun woning aan de Van Woustraat in Amsterdam. Pas door ingrijpen van de politie kon de vrouw vrijdagmorgen om vier uur ontzet worden. Ze is nu in het crisiscentrum van het Wilhelmina Gasthuis. De man is inge sloten op het politiebureau. De Duitser had een rancune tegen de medici die volgens hem een verkeerde medische ingreep bij zijn vrouw hadden verricht. Hij eiste een strafvervolging en had daartoe onder andere al tevergeefs de Tweede Kamer benaderd. Nu vond hij dat het tijd was geworden daden te stellen. In een telefoongesprek met een verslaggever van de Volkskrant zei hij dat er wel eens iets met vrouw en kinderen kon gebeuren, als zijn eis niet zou worden ingewilligd. Hij wilde dat de justitieautoriteiten naar zijn woning zouden komen. Bij de aanhouding werd een pistool, munitie en een zelfge maakte handgranaat gevonden. Tij aan heet: hanc den Prog Arb< ver duid geda wor< viss< heid dan zegg in d< gebii huid econ uitg< bera Hc betre SVB enig: 1 Pa do< zoj „1 der gen aan ene wo< gro Die col! A not inz< E teei Dri slui tOti var ges bec vee wit len hor wei dri tin; arr var flai UTRECHT (ANP). Douwe Egberts en Agio Sigarenfabrieken zijn van plan een overeenkomst te sluiten, waardoor de know how van Agio op het gebied van de produktie van sigaren ter beschikking zal komen van de sigarenbedrijven van Dou we Egberts. De betrokken overlegorganen zijn op de hoogte gesteld. In de komende maanden zal overleg plaatsvinden over de nadere uitwerking. (Van onze redactie binnenland) ALBLASSERDAM. Een grote uit slaande brand heeft de afgelopen nacht een garagebedrijf en een transportonder neming in Alblasserdam in de as gelegd. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De schade wordt op enkele miljoenen guldens geraamd. Behalve het gebouw van de garage gin gen ook veertig auto’s verloren die meren deels aan klanten toebehoorden. Van het transportbedrijf gingen het kantoor, de opslagplaats en de garagewerkplaats ge heel verloren. Brandweerkorpsen van Alblasserdam, Hendrik Ido Ambacht, Papendrecht en Dordrecht bestreden het vuur, onder an dere met behulp van hoogwerkers en schuimkanonnen. Vanochtend om vier uur was de brand bedwongen. .(Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Nadat de Eindhoven- se gemeentepolitie woensdag een 18- jarige jongen uit Nuenen had aangehou den, nadat die een bom in een mavo- school in Eindhoven tot ontploffing had gebracht, zijn daarna twee vrienden van de jongen ingerekend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil van minister Scholten (Defensie) een grondige aanpassing van de Defensienota 1974. Deze nota is opge steld door de toenmalige defensieminis ter Vredeling. In het regeerakkoord van het kabinet-Van Agt staat dat deze nota nog steeds het uitgangspunt van het de fensiebeleid moet zijn. Het .CDA vindt het nadeel van de nota dat deze tot 1980 loopt. De fractie heeft zich uitgesproken voor een nota van minis ter Scholten, waarin hij moet ingaan op de gegevens voor de langere-termijnplan- ning. Men heeft in CDA-kring niet zozeer behoefte aan nieuwe defensiefilosofieën van de nieuwe bewindsman als wel aan een nieuw inzicht in de financiële moge lijkheden van het onderhouden van het defensie-apparaat. UTRECHT (ANP). „De kritische grens van wat van het NS-personeel ver wacht mag worden is thans bereikt. Door de gehele of gedeeltelijke sluiting van stations is de plaatskaartenverkoop op de trein enorm toegenomen, zonder dat daar extra treinbemanning tegenover stond. De inmiddels in gebruik genomen plaatskaartenautomaten doen hier wei nig of niets aan af, omdat zij door de reizigers niet als prettig worden ervaren en dikwijls defecten vertonen. Dit staat in een petitie die gisteren in Utrecht door de Federatieve Spoorweg vakvereniging is aangeboden aan de direc teur van de dienst exploitatie van de NS, ir. D. C. Hasselman. In de petitie staat verder dat „het gedrag van de reiziger in negatieve zin is veran derd. Ondanks een toename van de agres siviteit van de reizigers ondervindt het treinpersoneel te weinig steun”. Opmerkelijk is dat het aantal afkeurin gen voor NS-personeel wegens psychische problemen de overhand heeft, zo staat in de petitie. Ook op de huidige verlofregeling bij de Spoorwegen uit de bond kritiek. „Maan den tevoren moet het verlof worden aange vraagd en dan nog moeten het personeel en zijn gezin teleurstellingen incasseren, omdat het verlof op de gevraagde dagen niet kan worden verleend”, aldus petitie. Dit is gebleken na het overleg dat de vakbonden hebben gevoerd met de VMF- top. „Er is door de VMF geen enkele ope ning geboden”, aldus een teleurgestelde NKV-bestuurder Krijgsman. VMF zal nu om voor de toegezegde over heidssteun van 235 miljoen in aanmerking te komen de overheid een brief sturen met daarin de door het concern voorgestelde reorganisatieplannen De inkrimpingen zoals de VMF die voor stelt en waarvoor minister Van Aardenne van Economische Zaken zijn toestemming zal moeten geven, vinden bij de volgende VMF-onderdelen plaats: bij Conrad-Stork in Haarlem (min 200); Stork-Werkspoor Diesel met vestigingen in Amsterdam, Zwolle en Weesp (min 500); sluiting van de Machinefabriek Voorwaarts in Amster- dam-Noord (min 80); Stork Velsen (min 150); Bronswerk Utrecht (min 200) en slui ting van Stork Bepak in Eist (min 80). (Van onze redactie economie) UTRECHT. De VMF wil onvermin derd vasthouden aan zijn oorspronkelijke plan om het aantal arbeidsplaatsen in het hele concern dit jaar met 1800 te laten teruglopen. Op geen van de ingediende alternatieve personeelsplannen, die neer komen op kleinere inkrimpingen in de verschillende VMF-onderdelen, heeft de raad van bestuur willen ingaan. MADRID (AFP, UPI). De grondwet- commissie van het Spaanse parlement heeft gisteravond met 23 tegen 13 stem men besloten staat en kerk te scheiden. Generaal Franco, het vorige staatshoofd, had het rooms-katholicisme tot staats godsdienst gemaakt en de kerk grote pri vileges verleend. DEN HAAG. Met de voorstellen in zijn nota „Hoger onderwijs voor velen” wil minister Pais kennelijk de hele discussie over het hoger onderwijs, die 10 jaar in beslag heeft genomen, nog ens overdoen. Daarmee brengt hij niet alleen de universitaire wereld in opperste verwarring en onzekerheid, zo luidt een reactie van de PvdA- Kamerfractie op de gisteren gepresenteerde nota. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ringen de polsstok zijn waarmee DSM nu al een heel eind over de sloot is gespron gen. Wij menen dat wij bezig zijn onszelf voor de langere termijn goede uitgangs punten te verschaffen, al zullen de eerstko mende jaren nog heel wat inspanningen van ons vergen”. Drs. Bogers stipte voorts de problemen aan waarmee de Europese basischemie worstelt. Zo komen er nog produktie- eenheden bij, waarbij sommige producen ten ter wille van de werkgelegenheid door hun regeringen kunstmatig overeind wor den gehouden, terwijl zij bedrijfs economisch gezien al lang het veld hadden moeten ruimen. Verder de toenemende stroom produkten uit de Comecon-landen tegen niet-commerciële prijzen alsmede de geleidelijk opkomende industrie in het Midden-Oosten Naast de harde gulden en de relatief hoge arbeidskosten in Nederland, had ook de prijs vah grondstoffen en energie een belangrijke invloed op het eindresultaat van DSM. Wanneer de in Limburg gelegen chemische bedrijven van DSM in West- Duitsland zouden hebben gelegen, zouden de energiekosten, de kosten van stroom en stoom, ongeveer 50 miljoen gulden lager zijn geweest. En daarbij spreken we nog niet eens over aardgas als grondstof, aldus drs. Bogers, die eraan toevoegde dat het ministerie van Economische Zaken inmid dels bereid is gebleken de problematiek van de energietarieven voor grootverbrui kers te bestuderen. DSM wil verder haar basis in de chemie verbreden met specialités en fijn- chemicaliën. Daarbij gaat het in ieder ge val om produkten die een hoge toegevoeg de waarde ontlenen aan een grote kennis inhoud. De commissie hechtte goedkeuring aan een artikel in de ontwerp-grondwet die de positie van de kerk als volgt definieert: „Geen godsdienst zal een staatskarakter hebben. De openbare instanties zullen re kening houden met de godsdiensten van de Spaanse samenleving en zullen de daar uit voortvloeiende betrekkingen van sa menwerking met de katholieke kerk en andere kerken onderhouden”. Tot de voorstemmers behoorden de communisten. De tegenstemmers waren socialisten die hadden 'voorgesteld in de tekst niet de katholieke kerk te noemen. u Spec i.mlznnk m gordijnen en Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023 323925 s'Maandags gesloten Geopend maandag t/m vrijdag 8 30-12 30 en 13 00-18 00 uur Zaterdag 8 30-17 00 uur ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 f 41,30 f 55,- 162,50 ƒ215,- 0,70 Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur Militairen overhandigden gisteren in de Dominicaanse Republiek de stembureaus weer aan burgers (zie foto), nadat zij deze eerder bezet hadden toen bleek dat de oppositiekandidaat ging winnen. De VN-vertegenwoordiging van de Dominicaanse Republiek heeft bekend gemaakt dat het tellen der stemmen hervat is en dat de uitslag spoedig bekend gemaakt zal worden. - Bk

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4