Accommodatie buurthuizen in IJmuiden-West niet ideaal IJMUIDENAAR LEGT HART EN ZIEL IN MINIATUURSCHEPEN UIT GOUDEN EEUW Open dag bij „De Stern ZEEWEG ZIEKENHUIS HOUDT TOERNOOI ZAALVOETBAL er VROUWENBOND BEZOEKT KWEEKKASSEN GEMEENTE „DE PLANEET” BLIJFT HAMEREN OP BEROEPSKRACHT „Werkzoekende warm maken voor baan bij Hoogovens IJMOND M E I VRIJDAG 1 9 19 7 8 6 (Van een onzer verslaggevers) O voor VELSEN. In IJmuiden-West heeft het club- en buurtthuiswerk onvoldoende armslag door een ge brekkige behuizing van de buurt huizen „Zeewijk” en „De Brul boei”. Het buurcentrum De Pla neet ervaart het ontbreken van een professionele stafmedewer ker als een rem op de buurthuis activiteiten. Dit staat in het jaar verslag over 1977 dat voor het eerst door de drie buurtcentra ge zamenlijk is uitgebracht. aties. men; (aas; Zoet- lega: jrken <eau) oble- Met een bijdrage van Piet Moetjens ont- iche :w. 4, illem Hen- Zïlma arten mina Valk anda KW. „Stoomschepen, dat is het niet meneer. De zeilvaart, dat leeft. Ik heb er zelf als jongen nog iets van meegemaakt. Zeilloggers en Urker botters die vanaf de pieren op zee te zien waren of IJmuiden als thuishaven hadden”. De IJmuidenaar J. van der Zwet-Slotenmaker heeft als jongmaatje nog een glimp van de glorieuze zeilvaart opgevangen en is er nooit helemaal van losgekomen. Hij is model bouwer in zijn vrije tijd. Twee miniatuurschepen gebouwd naar 17e-eeuwse voorbeelden zijn voor hem de vertaling van lang gekoes terde jongensdromen. r fl w Gematigd optimisme bij '«feitje opening wervingskantoor ISWW 3,«.U. (Van een onzer verslaggevers) «Sj «Mws fea W*?< s»« '11911 „De Brulboei” heeft als buurthuis in IJmuiden-West de oudste papieren. Het voormalige zusterklooster aan de Kanaal straat leek een ideaal onderkomen bij de Zeewijk is IJmuidens jongste wijk. Soci aal gezien kan nauwelijks van enige sa menhang worden gesproken tussen de wijkbewoners die zich hier uit alle wind streken gevestigd hebben. De geringe on derlinge contacten en incourante werktij den van velen in de wijk werken remmend op groei van het buurtwerk, iets waar het buurtcentrum wel degelijk naar streeft. Het verslagjaar 1977 sloot voor de Con tactcommissie Buurtcentrum Zeewijk met een batig saldo van ruim drieduizend gul den. Een noodzakelijk appeltje voor de dorst omdat bij de jongste jaarwisseling over financiële steun door de gemeente nog niets officieel bekend was. De geraam- tgis- tning ;teur :oda- van ^aat. 'gaan, eraad O Doorkijkje in „De Brulboei”. Veel trappen, opstapjes en drempels die gebruikt door bejaarden en minder-validen al bij voorbaat onmogelijk maken. Ir. G. Wilmink leidde als directeur personeelszaken de opening in met een speech waarin gematigd optimisme doorklonk over de toekomst van het staalconcern dat de wind de laatste jaren bepaald niet mee heeft. Hoogovens wil nog dit jaar achthonderd man personeel aanwerven voor fabriekswerk, onderhoud, labora toria en kantoren. Mensen dus voor de produktie of ondersteu nende sectoren die daar direct bemoeienis mee hebben. Na het crisisnieuws van de laatste jaren omschreef hij de personeelswer- ving in Noord-Holland maar ook buiten de provincie als „tegen de stroom oproeien”. De inkrimping van het personeelsbestand trof tot nog toe alleen de zogenoemde overheadfuncties waar de bezetting op dit moment nog met 1200 man teruggedraaid moet worden. Ruimte voor aanvulling zag de heer Wilmink hier pas eind dit jaar maar alleen in specialistische functies. Met een jaarlijks verloop van 5 a 10 procent in de produktiesector is personeelswerving hier een blijvende zaak, aldus de heer Wil mink. Het nieuwe wervingskantoor vervangt de bureauruimten die op het Hoofdkantoor II voor hetzelfde doel gebruikt werden. De ligging, vlakbij het NS-station Beverwijk, is gunstig voor sollicitanten zonder eigen vervoer. De bouwplannen, die door Smit’s Bouwbedrijf in Beverwijk zijn uitgevoerd, dateren van 1974 toen van een wereldwijde staalcrisis nog geen sprake was. Ir. Wilmink noemde een negatieve publiciteit en een zekere afkeer van fabriekswerk als handicap bij de wervingsoperatie die nu loopt. Schoolverlaters van LTS en MAVO leggen een voorkeur voor witte boordenfuncties aan de dag. De officiële opening kreeg donderdagmiddag zijn beslag door de ondertekening van een „aanstellingsformulier” door burge meester Hubers waarop een zeer tijdelijk dienstverband „tegen nader overeen te komen salaris” met koeien van letters geregeld was. Een forse foto van het Beverwijkse stadkantoor was het openingsgeschenk van de burgemeester. lige Duin en Dennenschool aan de Denne- koplaan - bevat drie lokalen en wordt ook al ondoelmatig genoemd. Voor uiteenlo pende activiteiten moet teveel met meubi lair worden gesjouwd. In Sporthal Zeewijk houdt de perso- een aftrap het startsein voor het toernooi neelsvereniging van het Zeeweg Zieken- geven. huis 3 juni een zaalvoetbaltoernooi. Aan dit toernooi zullen acht ziekenhuizen uit deze regio meedoen. Om publiek te trekken is tijdens het toernooi een demonstratie wedstrijd ingé- last. Deze wordt gespeeld door de teams IJmond 73 en Score Advertising en begint omstreeks twee uur. De directie van het Zeeweg Ziekenhuis zal op 3 juni om half tien ’s ochtends met Zondag 28 mei houdt de Velser Roeivereniging „De Stem” een open dag. Tijdens deze dag, zo is de bedoeling, wordt aan belangstellenden de gelegenheid geboden om kennis te maken met de roeisport. Enkele jongsten van de jeugdleden zullen die zondag een demonstratie geven in hun jeugdskiffs. De opendag wordt gehouden in het verenigingsgebouw van De Stem op het Sluiseiland 38 Hier zijn jongens en meisjes vanaf 12 jaar al of niet met hun ouders, welkom. De demonstratie op het Noordzeekanaal begint omstreeks twaalf uur. t ge- 1 dat eluk- zijn aken aken >eten olgd. Redactie Loes De F au we tel. 02^50 15389 BEVERWIJK. Hoogovens gaat zijn personeelswerving voortaan geheel vanuit Beverwijk behartigen. Burgemeester A. J. Hubers van Beverwijk opende donderdagmiddag aan de Wijckermolen een kantoorgebouw waarin de afdeling Perso- neelswerving van het staalbedrijf, de instanties voor medische en psychologische tests van nieuw personeel en het Centraal Administratie Bureau van Hoogovens gezamenlijk gevestigd zijn. „Het gaan emde n de- estek eling. Tit de leren :r dat al de azijn De Vrouwenbond NW gaat dinsdag 23 mei een bezoek brengen aan de kweek kassen van de gemeente Velsen. De leden die dit bezoek willen meema ken, worden om half tien - met de fiets - verwacht bij gebouw Velserduin. Ook is er autovervoer mogelijk. Lydia MX. sema- Hek- vrij- rolijk traw- mei: lanna aVL. Hand •on II 5 KW. ichiel e Ge- IJM. 3. 32, Jan van toe- eden Pro- ings- van moe- J start op het eind van de vijftiger jaren. Na meerdere verbouwingen en aanpassingen is het oordeel over de bruikbaarheid in het jaarverslag heel wat minder enthou siast. Vanwege de talloze trappen en drempels is het drie etages tellende bouwwerk on toegankelijk voor bejaarden en invaliden, terwijl aan bejaardenwerk op deze plek in Oud-IJmuiden juist grote behoefte be staat. De werkgroep die voor de Contact Commissie Brulboei de mogelijkheden van renovatie dan wel nieuwbouw onder zoekt spreekt van een hokkerig en ondoel matig gebouw. De excentrische ligging in de wijk wordt als tweede nadeel genoemd. Safari Het buurtcentrum „Zeewijk” hunkert naar een permanent gebouw waarvoor op de hoek Planetenweg-Zeewijkplein alvast een geschikt bouwterrein wordt aangewe zen. Het huidige onderkomen - de voorma- de kosten voor noodzakelijk geachte aan schaffingen (ruim vijfentwintigduizend gulden) zijn voorzichtigheidshalve buiten de begroting voor 1978 gehouden. De contactcommissie van het buurthuis „De Planeet” blijft aandringen op een be roepskracht m de staf Het buurthuispro gramma legt een te zware claim op vrijwil ligers in de wijk, zo oordeelt de contact commissie, die in 1977 zijn neus stootte bij het ministerie van CRM Het ministerie voelt niets voor aanstel ling van een full-time-medewerker. De staf van „De Brulboei” (vier personen) wordt voor dit buurthuis en „De Planeet” samen voldoende geacht. Het ministerie moet financieel gezien op de uitgaven beknibbelen. Dit is als tweede motief ge noemd in de schriftelijke afwijzing die in december 1977 bij de contactcommissie van het buurthuis „De Planeet” op de deurmat viel. deert met je principes is me wel eens verweten. Ten onrechte vind ik. Als zee varende natie had je geen keus in die tijd. Kanonnen waren je enige redding op een zee die wemelde van zeerovers. Een puur defensieve zaak dus”. De kanonnen op het galjoen zijn met simpele middelen en een zee van geduld uit hout gedraaid. Voor de wieltjes onder de affuiten zijn gordijnrunners gebruikt. Aan de eigenlijke modelbouw gaat voor de IJmuidenaar veel speurwerk vooraf naar materiaal dat bruikbaar is voor zijn miniatuurschepen. Hoeveel werkuren zitten in dit ene schip? Een gebruikelijke vraag waarop de bouwer het antwoord schuldig moet blijven. „Naar de winkel stappen is de kunst niet. Het opnieuw benutten van gebruikt materiaal is voor mij een sport. Ik mag graag in afvalbakken van aanne mers grutten. Daar alleen al gaan heel wat uren in zitten. Scheepsbouw is voor mij geen aangenomen werk. Het komt voor dat ik halverwege de boel sloop omdat een onderdeel me niet aanstaat. Dat kan een uitgelopen lijmlaag zijn of een verkeerd uitgebogen spantje”. Modelbouw is eens een erkende brood winning geweest.Voor elk nieuwge bouwd schip werd voor de rederij een verkleinde uitgave vervaardigd. In het Scheepvaartmuseum in Amsterdam zijn daar fraaie staaltjes van te zien. Van der Zwet-Slotenmaker kan daar met eerbie dige bewondering naar kijken. Wat thuis van de werkbank komt noemt hij „water verf” als dat met de professionele model bouw wordt vergeleken. Zijn twee gal joenen zijn min of meer op het gevoel af gebouwd. De termen fokkezeil, gaffel zeil, branzeil, bazaansmast en nagelbank kent hij alleen maar uit boeken. Zijn schepen zijn niet voor groot publiek. Voor exposeren voelt hij niets want „Wie zegt dat elk stengetje en touwtje op de juiste plaats zit?”. Twee galjoenen zijn zeilvaardig, van een derde schip is de kiel gelegd in het schuurtje achter zijn huis. „Ik ben een knutselaar met veel fanta sie en geringe technische aanleg”, zegt hij van zichzelf. Schip nummer drie wordt weer een zeekasteel met lan taarns en veel verguldsel achterop en een fraai schegbeeld op de voorplecht. Ze zijn uiteindelijk bestemd voor zijn kleinzoons. Speelgoed om vol bewonde ring naar te kijken. „Pieter Straat, de scheepsjongen van de Halve Maen”, „De Scheepsjongens van De Bontekoe”, twee ijzersterke jon gensboeken over een bikkelharde maar wel avontuurlijke periode van onze han delsvaart komen als vanzelf ter sprake bij het zien van een statig galjoen, uitge stald in de woning van deze IJmuidenaar aan de De Ruyterstraat. Hollands glorie in zakformaat. Het pronkstuk op de huis- kamerkast meet van spiegel tot voor plecht zeventig centimeter. Een fraai maar loodzwaar minia tuur schip. Er zit veel massief hout verwerkt in de koop vaarder die met een voorzichtig gebaar van de kast op de tafel wordt neerge plant. Een driemaster, die met negen zeilen in volle zee flink uit de voeten kan. De heer Van der Zwet-Slotenmaker kreeg als 65-jarige eindelijk voldoende tijd voor de scheepsbouwhobby die voor hem volkomen losstaat van zijn vroegere broodwinning. Vier jaar terug sloot hij een loopbaan af als machinist bij het Hoogovensrailvervoer. Zijn twee mini- schepen zitten prima in de verf. Mis schien de enige link die met een eerdere broodwinning als huisschilder te leggen is. Over zijn hobby en het resultaat ervan doet hij bescheiden. „Voor mijn pensioen maakte ik al speelgoed voor mijn kinde ren. Ik kocht niets. Daar waren ook scheepjes bij. Ik ben daar vier jaar gele den serieus mee verder gegaan. De boot hier op de kast was het eerste werkstuk waar ik zelf redelijk tevreden over was. Een pronkstuk toch wel een beetje”. Zesendertig stuks geschut maken het galjoen tot een weerbaar schip”. Als pa cifist heb ik een bijna lijfelijke afkeer van wapens en wapengeweld. Mijn koop vaarder is met kanonnen op de dekken en achter de geschutspoorten werkelijk tot de tanden bewapend. Je marchan- l KqZfinteWs» Het een zwierige hand tekening van burgemeester Hubers onder een „aanstel lingsformu lier” werd don derdagmiddag de officiële opening van het wervings kantoor beze geld. j3- Een galjoen uit Hollands glorieda gen met alles erop en eraan. De ma ker haalt het pronkstuk graag van de kast voor wie er meer dan oppervlakkige in teresse voor toont. Het spiegelglad schuren van de scheepsromp een van de tijdrovende karweitjes waar voor J. van der Zwet- Slotenmaker naar de schuur achter het huis moet uit wijken. Mi

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7