Collegevorming dit jaar niet openbaar VVD-vrouwen Ijsclub laat het kozen bestuur er niet bij zitten Braderie in Stadscentrum CPN legt eisenpakket voor komende vier jaren op tafel INSPREKERS FORMULEREN ZEVENTIEN NIEUWE UITGANGSPUNTEN genecnteroaclsx/crl J 11 Heemskerkse partijen besluiten: Snelheidsmaniak TWEE GRANATEN GEVONDEN VVV-vergadering in Wijk aan Zee Logchies door Wando overgenomen Tour de Heems op Maerelaan Commissie vergadering Eindcontrole Avro-ralley in „De Nieuwe Slof” 9 19 7 8 M E I 1 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK vrijdag X. Welzijn WIL TERREIN BEHOUDEN „KEES JONGERT Velden-contracten Bestaansrecht EB iif Onderwijs Milieu (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het begrip „welzijn”, hoe moeilijk te defi niëren ook, gaat de inwoners van Beverwijk ter harte. De deelne mers aan de inspraakprocedure rond de voorlopige uitgangspun ten voor het Beverwijkse struc tuurplan, die met spijt moesten constateren dat door de gemeente met betrekking tot dit thema geen uitgangspunten ter discus sie waren voorgelegd, maakten dit verzuim goed door zelf maar liefst zeventien nieuwe uitgangs punten te formuleren. Daarbij zijn de bijna driehonderd inspre kers er vanuit gegaan, dat de woon- en werksituatie in belang rijke mate kan bijdragen aan het welzijn van de bevolking. Met „welzijn” bedoelt men in dit ver band, het je prettig voelen in je woonplaats, in dit geval dus Be verwijk. Dienstverlening (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Vooruitlopend op de voor vanmiddag op het programma staande bespreking met wethouder A. Hoogeboom, heeft het bestuur van de Beverwijkse Ijsclub „Kees Jongert” in een brief aan het college met verontwaardiging en ontsteltenis gereageerd op de plannen, om een tijdelijk woonwagencentrum in te richten op de ijsbaan aan de Parallelweg. •w Welzijn in Beverwijk ligt bevolking na aan ’t hart Lijsttrekker Jan Muskee zittingen geno- BEVERWIJK. „Kijk Beverwijk” is het motto van de braderie, waarmee de winkeliersorganisatie Stadscentrum op 26 en 27 mei het zomeractiviteitenseizoen opent. Met dit besluit wordt, aldus „Kees Jon gert”, zonder enig overleg een streep ge haald door een in het seizoen ’64-’65 afge- I sloten overeenkomst, waarin de gemeente de ijsclub toestemming geeft om op het terrein tussen Aagtenpoort en de hockey velden van Scheijbeeck een natuurijsbaan te exploiteren. Deze overeenkomst is tel- kenjare stilzwijgend verlengd. Vorig seizoen heeft het bestuur van de ijsclub bij het college aangedrongen op een sluitender regeling en op vaste afspra ken aangaande het gebruik van de ijsbaan. Gepleit wordt ook voor een uitbreiding van het gemeentelijk informatiecentrum in de bibliotheek. Het openbaar vervoers net dient verbeterd te worden, bijvoor beeld door het uit de lijndienst halen van de stadsdienst. Woningbouw moet hand- in-hand gaan met de aanleg van groen- en speelvoorzieningen. Beverwijk moet, net als Heemskerk, voorzien worden van glascontainers waarin de bevolking de wegwerpflessen en -potjes milieuvriendelijk kan lozen. BEVERWIJK. In het nieuwe volks tuincomplex aan de Zeestraat zijn donder dag twee granaten gevonden. De mijn opruimingsdienst zal de explosieven van daag opruimen. Voor „Kees Jongert” zal waarschijnlijk elders in de gemeente een oplossing moe ten worden gezocht, aangezien het niet aannemelijk lijkt dat het college op de eerder genomen beslissing kan of wil te rugkomen. Vanmiddag praat een deputatie van „Kees Jongert”, aangevuld met bestuurs leden van de hockeyclub Scheijbeeck en voorzitter Schipper van de Sportraad, met wethouder Hoogeboom. Behalve de positie van de ijsclub, die inmiddels het hoofdbe stuur van de KNSB al van de problemen op de hoogte heeft gesteld, zal de toekomst van alle Beverwijkse sportverenigingen aan de orde worden gesteld. De gemeente werkt namelijk met uniforme velden- contracten en het zit er dik in, dat de sportverenigingen na de gebeurtenissen rond het ijsbaanterrein gaan aandringen op wijziging van die overeenkomsten, om zo het gebruik van de velden ook voor de toekomst veilig te stellen. lijk een goede overgang te bevorderen tussen het basis- en voortgezet onderwijs. Wat het woon- en leefmilieu betreft, de insprekers zijn van mening dat de door kaalslag ontstane gaten in de bebouwing netjes moeten worden onderhouden. Men voelt veel voor de aanleg van volkstuintjes in het „Overbos”, dat dan een soort tuin- dorp-functie zou moeten krijgen: een com binatie van volkstuinen en wandelgebied dat voor het publiek toegankelijk is. Meer aandacht moet worden geschonken aan het realiseren van voorzieningen voor de actieve en passieve recreatie van alle inwo ners van Beverwijk, terwijl straten die worden omgevormd tot woonerven immer met speelvoorzieningen zouden moeten worden toegerust. Gepleit wordt voor de vervaardiging van een groenplan, waarin alle aanwezige en gewenste groenvoorzie ningen op een rijtje zouden moeten wor den gezet. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De jaarlijkse AVRO- ralley wordt dit jaar gehouden op zaterdag 10 juni en het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” is uitgekozen als dubbele controlepost. Dit houdt in, dat er een tussencontrole en een eindcontrolepost in „De Nieuwe Slof” wordt geplaatst en de verwachting is, dat er die dag tussen zeven en vijf uur zo’n tweeduizend auto’s „De Nieuwe Slof” zullen aandoen. voorlichting aan het publiek. Indien de vuilnis-ophaaldag op een feestdag valt, dient er diezelfde week nog een vervan gende ophaal plaats te vinden, terwijl de gemeente ten opzichte van de vervuilende industrie een meer alerte houding in zou moeten gaan nemen. De voorlichtingsactiviteiten van de ge meente Beverwijk moeten worden uitge breid. Tevens bestaat er behoefte aan de oprichting van een agendabureau. Priori teit moet worden gegeven aan het behoud van de weinige Beverwijkse monumenten. Ter bundeling van het vrijwilligerswerk moet een organisatie in het leven worden geroepen, die moet worden ondergebracht bij bijvoorbeeld BSCR of het Dienstencen trum. Gestreefd moet volgens de inspre kers worden naar het beter toegankelijk en bereikbaar maken van alle openbare voorzieningen in de gemeente, evenals naar het realiseren van aparte fiets- en wandelroutes, waarbij met de belangen van bejaarden en gehandicapten terdege rekening wordt gehouden. Puck Koster bracht dank aan mevrouw Markering-de Leede, centraal vertegen woordigster van de WD Vrouwen Kamer centrale Haarlem, die de jonge afdeling van het begin af met raad en daad terzijde heeft gestaan en die tijdens de vergadering haar enthousiaste visie op de toekomst gaf. Vrouwen die geïnteresseerd zijn in de nieuwe afdeling kunnen zich wenden tot Paula de Vries, Baljuwslaan 26, telefoon 25991 of tot Puck Koster, Dr. Schuitstraat 31, telefoon 26734 in Beverwijk. „Huisvrouwen op herhaling” werd door haar van harte aanbevolen. Langs de Breestraat, Zeestraat, de Be gijnen- en de Kloosterstraat komen zo’n honderdvijftig kraampjes te staan, waarin plaatselijke ondernemers naast uit heel Nederland afkomstige ambulante hande laren hun waren aan de man zullen gaan brengen. Ook heeft zich een flink aantal standwerkers voor de braderie, die voor de vijftiende maal in Beverwijk wordt gehouden, laten inschrijven. De braderie gaat vrijdag 26 mei om 14 uur van start en is vrijdagavond geopend tot 21.30 uur en op zaterdag van 9 tot 17 uur. Braderiën staan voorts gepland voor het weekend van 30 juni/1 juli, 25/26 augus tus en 29/30 september. HEEMSKERK. De politie wist van nacht omstreeks twee uur een 18-jarige Heemskerker aan te houden die op zijn motorfiets met grote snelheid over de Baandert reed. De Heemskerker had nog geen rijbewijs en wilde met zijn oefenver gunning een nachtelijk ritje maken. Om dat hij wist dat dat natuurlijk niet is toe gestaan probeerde hij aan de politiewagen te ontkomen door met snelheden van meer dan 100 kilometer per uur door de straten in de omgeving van de Baandert te racen. Vier jaar geleden wa ren de onderhandelingen over de collegevorming in Heemskerk wel open baar. Velen hebben die openheid echter ervaren als een schijn-vertoning: de belangrijkste beslis singen werden toch in be- in worden sloten men. HEEMSKERK. Het hobby- en keu kencentrum van Logchies aan het burge meester Nielenplein wordt per 1 juni a.s. door Wando-doe-het-zelf uit Dordrecht overgenomen. Logschies kon door een wij ziging in de directie van Logchies Holding B.V. en een groot orderpakket in andere afdelingen van de B.V. onvoldoende aan dacht schenken aan de doe-het-zelf sector. Wando bezit 13 doe-het-zelf vestigingen in Nederland. Het in het Heemskerkse be drijf werkzame personeel zal bij Wando in dienst treden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het parcours voor de traditionele Tour de Heems, die voor de zeventiende maal wordt gehouden, zal worden uitgezet op de Maerelaan, richting centrum. De finish is bij de oude Arfa- fabriek. De Tour wordt verreden op 5, 6, 7 en 8 juni en op de laatste dag zullen de prijzen worden uitgereikt op het Burge meester Nielenplein Op het gebied van het onderwijs vragen de insprekers om meer onderwijsmoge lijkheden voor volwassenen. Onderzocht zou in dit verband moeten worden, in hoeverre de gemeente een bijdrage kan leveren aan een mogelijke omscholing van WAO-ers, terwijl tevens gestreefd moet worden naar meer samenwerking tussen het bijzonder en openbaar onderwijs. On derwijs en vorming, zo stellen de inspre kers, dienen mede gericht te zijn op het aanleren van die vaardigheden, die men sen in staat stellen mee te praten en mfee te denken over hun eigen leefsituatie. De gemeente dient tenslotte voor zover moge- De Zeestraat staat ditmaal in het teken van de antiek, in de Breestraat zijn stands van verschillende produktschappen (zui vel, wolindustrie) te vinden, terwijl in de Begijnen- en de Kloosterstraat de liefheb bers van het eerlijke ambachtswerk volop aan hun trekken komen. Maar liefst tweeëntwintig oude ambachten zullen daar worden getoond door een speciale demonstratiegroep uit de Achterhoek. den aangeboden. Bij de nieuwbouw wil men een sterk accent leggen op de huisvesting van jonge ren, alleenstaanden en kleine gezinnen. De CPN is tegen de verkoop van woningwetwoningen en wil onder meer een ahde- re berekening van de grondkosten. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. De VW Wijk aan Zee-Beverwijk houdt de jaarvergadering op donderdag 1. juni in café „De Zon” aan de Voorstraat. De agenda vermeldt de gebruikelijke punten. Bij de bestuursver kiezing zijn aftredend en niet herkiesbaar mevrouw G. v.d. Linden en de heer G. Niesten. In de vakature Niesten kan wor den voorzien door verkiezing van de heer F. v.d. Reep, Relweg 58. Het bestuur is er nog niet in geslaagd voor mevrouw Van der Linden een nieuwe kandidaat te stel len. Mocht dat niet gelukken dan is me vrouw Van der Linden bereid nog een jaar aan te blijven. Kandidaten kunnen zich tot uiterlijk drie dagen voor de vergadering schriftelijk opgeven. De verlies- en winstrekening over 1977 is afgesloten met een nadelig saldo van f 83,64. BEVERWIJK. De commissie voor openbare werken vergadert dinsdag 23 mei van 's avonds half acht af in het Stadskantoor. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot herstel van beschoeiingen van vijvers en singels. Ook wordt behandeld een voorstel tot het verstrekken van een krediet ten behoeve van het verrichten van buitengewoon onderhoud aan gemeente- woningen in de Antillenstraat en de Wil- genhoflaan en in de omgeving van deze straten. Besproken wordt ook de nota inzake de toestand van de bunkers in Wijk aan Zee. F den, gehandicapten, alleenstaanden, werk lozen, vrouwen, buitenlandse werkne mers, woonwagenbewoners, kinderen en - als laatste minderheidsgroep - de mannen. Wat de verkeersvoor- zieningen betreft wil de CPN in Heemskerk fiet spaden langs Hoogdor- perweg, Tolweg en Hof- laan, een fietstunnel on der de Rijksstraatweg naar het duingebied, op voering van de frequen tie van busdiensten in vroege en late uren en een bushalte bij het stati on Heemskerk. Verder vindt de CPN, dat de ge meente er op toe dient te zien, dat binnen de ge meentegrenzen geen par ticuliere bewakingsdien sten optreden. De CPN is voor het opènstellen van de gemeentesecretarie op één avond per week. Vertegenwoordigers van CDA, PvdA, WD, D’66 en PPR/PSP heb ben daarom gemeend, dit jaar van een andere pro cedure uit te moeten gaan. In een tweetal bij eenkomsten zijn door de partijen afspraken ga- maakt over de wijze van campagne voeren en over de onderhandelin gen met betrekking tot de collegevorming. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdens een druk be zochte vergadering in „Bellevue” is woensdagavond 17 mei officieel de afde ling Kennemerland-Noord van Vrouwen in de VVD opgericht. Na elke onderhande lingsronde wordt een perscommuniqué uitge geven, terwijl de notulen (met uitzondering van za ken met een erg persoon lijk karakter die voor de betrokkenen kwetsend zouden kunnen zijn) na afloop van de besprekin gen aan de openbaarheid zullen worden prijsgege ven. Tenslotte zijn de partijen overeen geko men, op de verkiezings dag zelf aanwezig te zijn in De Jansheeren. Daar beleggen de Heemskerk se club- en buurthuizen op de avond van de 31ste mei een stembus-uitsla- genbijeenkomst. In Beverwijk moeten, net als in Heems kerk, glasafvalcontainers worden ge plaatst. Op milieugebied hebben de inspre kers verder op hun verlanglijstje staan de plaatsing van meer „gewone” afvalcontai ners, meer vuilnisbakken en een betere In het bestuur zijn gekozen Puck Kos ter, voorzitter; Corrie Kaart, vice- voorzitter; Paula de Vries, secretaris; Ti ny Adriaanse, penningmeester en Anky Salverda, algemeen lid. De nieuwe voorzitter hield in haar inlei ding een warm pleidooi voor de politieke bewustwording van de vrouw. Zij betoog de dat de vrouw meer bij de politiek moet worden betrokken. Daartoe deed zij ver schillende suggesties, zoals het elkaar akti- veren in persoonlijke contakten, waardoor de politieke drempelvrees wordt weggeno men en het volgen van cursussen. De cur sus van de Federatieve Vrouwenraad Met uitzondering van D’66, die vast wilde blij ven houden aan openba re onderhandelingen maar die om zich niet buiten het overleg te plaatsen uiteindelijk onder protest met het meerderheidsstandpunt akkoord is gegaan, kon den de partijen elkaar in nieuwe opzet vinden. De feitelijke onderhandelin gen, welke aanvangen op 6 juni en zo mogelijk worden beëindigd op 8 Gezien de verkiezings uitslagen in de laatste ja- ren kan de CPN in Heemskerk niet optimis tisch zijn over een verte genwoordiging in de raad en een vertegen woordiging in het college van B. en W. kan vrijwel uitgesloten worden ge acht. Wat dat betreft kan de CPN zich veroorloven een eisenpakket op tafel te leggen, want waar schijnlijk zullen andere geroepen worden om die eisen in te vullen. De kan didaten van de CPN voor de gemeenteraadsverkie zingen in Heemskerk zijn Jan Muskee, Nico Boone, Els van der Molen- Vooren, Greet Römer, Ben IJpma, Bas Hasse- broek, Guido Boone, Ma nuel Grille, Ton Kuiper, Jopie Kortbeek-van der Jagt en Jaap Koppen. In het door de BSCR opgestelde rapport, waarin de resultaten van de inspraakpro cedure zijn gebundeld, stellen de deelne mers aan de thema- en wijkgroepen zich op het standpunt, dat het gemeentelijk beleid gericht dient te zijn op de bevorde ring van het welzijn van de inwoners. Voorts is men van mening, dat de gemeen te zich actief moet gaan bezig houden met het democratiseren van het besluitvor mingsproces, terwijl feet welzijnsbeleid mede ggericht dient te zijn op het voorko men van ongewenste situaties. Wat het welzijnswerk betreft, zien de insprekers een taak voor het buurt- en clubhuiswerk weggelegd. Ze zouden veel „probleemgerichter” moeten gaan wer ken, terwijl ze voorts een belangrijke bij drage kunnen leveren aan het van onder af aan laten verlopen van het besluitvor mingsproces. Ook dienen er meer voorzie ningen voor de opvang van peuters (speel zalen, kinderdagverblijf) te komen. De scholen zouden na schooltijd gebruikt moeten kunnen worden voor onder andere buurtwerk, terwijl er voorts een oplossing voor het tekort aan verenigingsruimten moet worden gevonden. Ten behoeve van de welzijnsplanning dient er een commissie of werkgroep te (worden geformeerd, die bij voorkeur bij de BSCR moet worden aangehaakt. Bij de gemeente dient zonodig een welzijnsamb- tenaar te worden aangesteld. Extra aan dacht dient bij de inventarisatie van de aanwezige en gewenste welzijnsvoorzie ningen te worden geschonken aan bejaar- Met betrekking tot de dienstverlening, pleit men voor de aanstelling van een sociaal raadsman. De Stichting Wetswin- kel zou zijn spreekuren in de verschillende buurthuizen moeten houden en de oprich ting van een telefonische hulpdienst zou moeten worden overwogen. De VW moet, zo menen de insprekers, haar serviceverlening verbeteren. Bever wijk moet daarnaast voorzien worden van een goede bewegwijzering, liefst naar voorbeeld van Heemskerk. Onderzocht dient te worden in hoeverre het mogelijk is de hotel- en restaurantaccommodatie uit te breiden. Door de organisatie van jaar markten, kunstmarkten, korte-baan- draverijen op de Breestraat en de moge lijkheid tot bezichtiging van de Wijkerto- ren zou Beverwijk zowel voor toeristen als voor de eigen inwoners aantrekkelijker moeten worden gemaakt. Veel waarde hechten de insprekers ook aan de realise ring van een doortrekkerskamp in de ge meente. Meer aandacht wil men geschonken zien aan de beeldende kunst. Aan De Nieuwe Slof zou naar veler mening geen sportzaal moeten worden aangebouwd. In plaats daarvan moet het ontmoetingscen trum onderdeel worden van een aan te leggen stadspark, welk park ook een cul turele functie zou kunnen vervullen. Tenslotte wil men de kwaliteit van de gezondheidszorg verbeteren, onder meer door de vestiging van groepspraktijken van artsen en tandartsen, door de oprich ting van een patiëntenraad en door meer aandacht te schenken aan de psychische begeleiding. juli, worden vooraf ge gaan door een zoge noemd „methode-o ver leg” van de fractieverte- genwoordigers, waarin de methode en de proce dure van de onderhande lingen zullen worden vastgesteld. Volgens wethouder Hoogeboom behoefde „Kees Jongert” echter niet bang te zijn voor verlies van het terrein, omdat door de nabijheid van de snelweg woningbouw of de vestiging van een woonwagencentrum langs de Parallelweg sociaal niet verant woord moest worden geacht. Dat daar een half jaar later op gemeen telijk niveau ineens anders over blijkt te worden gedacht, verbaast het bestuur van de ijsclub in hogen mate. „Wij krijgen sterk de indruk”, zo schrijft men, „dat onze kleine vereniging de dupe moet wor den van paniekerig handelen van B. en W uit angst voor represailles van mensen, die reeds lange tijd aan het lijntje zijn gehou den en dit beu beginnen te worden”. Het bestuur van „Kees Jongert” is niet van plan, zich bij het verlies van het ijsbaanterrein neer te leggen: de ijsclub is van plan alles in het werk te stellen om haar activiteiten veilig te stellen. Een ijsclub zonder ijsbaan heeft, zo stelt men, geen bestaansrecht. De leden en de overige bezoekers (tijdens vorstperioden ontvangt men toch altijd nog zo’n 950 bezoekers per dag) moeten in de gelegen heid worden gesteld, op betrouwbaar na- CPN voor Heemskerk de volgende eisen: realise ring van een cultureel centrum met een veelzij dige accommodatie; ver vanging van buurthuizen in noodgebouwen door passende nieuwbouw; snelle realisering van nieuwbouw voor „De Lichtboei” en de bouw van een tweede sporthal en financiële mogelijkhe den voor het aantrekken van een extra stafkracht voor het jongerencen trum „Donkey Shot”. tuurijs te schaatsen. Kan de vereniging hun dat niet bieden, dan komen ook geen inkomsten meer binnen en sterft „Kees Jongert” een roemloze dood. Gezien dit alles wordt het college verzocht, de ge noemde beslissing voorlopig op te schorten. In het kader van het welzijnswerk stelt de (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De aan de gemeenteraads verkiezing deelnemende politieke partijen in Heemskerk hebben geza menlijk besloten, niet in openbare vergaderingen over de samenstelling van het nieuwe college te gaan onderhandelen. De gesprekken over de collegevorming zullen binnenskamers worden gevoerd. Wel zal na elke onderhandelingsronde een perscommuniqué worden uitgegeven en zullen na afsluiting van de beraadslagingen de notulen in principe openbaar worden ge maakt. Veel nadruk wordt ge legd op het behoud van werkgelegenheid in de IJmond en de CPN noemt zichzelf de stu wende kracht in de strijd daartoe. In de onderwijs- paragraaf wordt gepleit voor uitbreiding van de leerplicht, extra leer krachten voor zwakke leerlingen en buitenland se kinderen, een volledi ge subsidiëring van de peuterspeelzalen en uit breiding van het aantal peuterspeelzalen. In het hoofdstuk emancipatie wordt aangedrongen op subsidie voor een „Blijf van m’n lijf”-tehuis. Wat de huisvesting be treft vindt de CPN, dat allereerst de inwoners van Heemskerk moeten worden geholpen en de partij denkt daarbij aan de mogelijkheid dat koopwoningen alleen aan inwoners van Heemskerk kunnen wor- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De CPN is in Heemskerk al geruime tijd niet meer in de gemeenteraad verte genwoordigd, maar neemt uiteraard wel aan de verkiezingen deel. Het actie- en eisenpro- gram voor de jaren 1978-1982 is inmiddels verspreid en voor zover dit niet de landelijke be leidslijnen progageert, maar Heemskerkse za ken aan de orde stelt vat ten wij daaruit de vol gende punten samen. Wi ’’■F**!

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9