I ff 'W- t I pagina r1 I lFi V* 1 ■i ONDERSTEBOVEN VAN FLOP MET Q EN Q I Ilff door Wouter Hendrikse Ik vind geen romantiek in toneel Ij r r I i I De dood 1 Conservatief? Toneel IE-J W sr De Jordaches Speyer-therapie 1 r Elvis o o 1 I ■I :g. ies. er- X - |H te .a >n k, □or lar- len. gen ere net' o'n ion ele net rok :ar- ale ma de ar- I u ,A Kritiek is iets wat de 61-jarige acteur Bob de Lange zich erg aantrekt. Daarom is hij nogal ondersteboven van het floppen van de jongste Nederlandstalige speelfilm „Q en Q”, waarin Bob de Lange een hoofdrol speelde. Zelf vindt hij het onbegrijpelijk en ontzettend jammer. „Het is raar, dat de film, die werd gemaakt naar de gelijknamige serie, die het goed deed zo is mislukt”. Twee weken heeft de film het uitgehouden, terwijl het toch een spannende kinderfilm was. Misschien dat het feit dat het in elkaar gesneden afleveringen waren van twee jaar terug, er geen goed aan heeft gedaan. Maar ondanks deze misser blijf ik een grote liefhebber van film. Ik werk er ook het liefst voor. Als het mogelijk zou zijn werd ik full-time filmacteur. Maar ach, daar is Nederland nu eenmaal te klein voor”. - W W WB» Hm w- - WBI! S-' - W- A: 1 t Bob de Lange zou graag A. full-time film spelen fo. -19 - Sam J LZXLL L Lit s* §8 Elvis Presley Simon Carmiggelt 8&SS..X irdt het leven, gezien vanuit de tota liteit van zichzelf. Bovendien zijn vrouwen veel revolutionair der. Een man begint vaak iets maar wanneer hij tegenstand ook niet. Eigenlijk is het ge voelsmatig”. zeer dat het fascisme in Duits land weer de kop opsteekt. „Ik ben er bang voor, het is echt luguber. Maar heel egoïstisch denk ik maar dat ik tegen de tijd dat het fascisme weer echt groot wordt allang dood ben. Het zal mijn tijd wel duren. Bovendien denk ik dat het zo’n vaart niet zal lopen. In de jaren dertig kon zoiets ontstaan omdat de men sen heel anders waren. We ^va ren beleefde civiele underdogs. een boek maken over de auteur. En alsof het niet genoeg is, Koos Postema wijdt nog een Groot Uur U aan Carmiggelt. Te veel van het goede? kloppen toen jk het bericht hoorde. Je betrekt zoiets op je zelf. Onbewust ga je aftellen. En wat ik erg triest vind is dat hij zo helemaal alleen op dat kamertje is gestorven. Zonder iets of ie mand om zich heen. Hij heeft het niet fijn gehad de laatste jaren van zijn leven. De laatste tien jaar heeft hij geen minuut zonder pijn gekend. Ik heb het gevoel dat ik 180 kan worden. Aan de andere kant realiseer ik me dat het morgen afgelopen kan zijn. Ik ben er echt bang voor. De dood houdt me wel ontzettend bezig. Het is ook zo’n groot gebeuren. Ik denk dan na het overlijden nog niet alles af gelopen is. Ik zie sterven als het overgaan naar een andere di mensie. De kern van je lichaam, hoe je het ook noemen wil, kan volgens mij niet stuk. Dat blijft altijd voortbestaan. Het mani festeert zich na het doodgaan op een andere manier. Maar dit is een gevoel dat in de loop der jaren gegroeid is. Ik ben jaren panisch bang voor de dood ge weest. Het zou best kunnen dat ik me het nu alleen maar ver beeld dat ik niet bang ben”. Bob de Lange is niet godsdien stig. „Daar geloof ik niet in. Ik denk dat we deel uitmaken van een totaliteit. Mensen zijn als druppels water. Elke druppel in de oceaan is misschien ook een individu. Maar de mens ontwik kelt zich door middel van een soort blauwdruk. Ik denk dat ons leven van te voren al is uit gestippeld. Dat zie je ook aan de evolutie. Onze hele ontwikke ling ligt gewoon in ons veran kerd. Als mens kun je ook niet tegen de stroom inroeien. Je kunt je wel laten meevoeren of zelfs zwemmen. De stroom van het leven waarin zich ups en downs bevinden; de golven”, zegt Bob de Lange. dez Wat ook een heel diepe indruk op Bob de Lange heeft gemaakt is de dood van Ko van Dijk. „Ontzettend. Ik ben me rot ge schrokken. Kreeg pijn in m’n borst en voelde mijn hart sneller Bob de Lange is veel op de televisie te zien geweest. In „De stille kracht” had hij onder meer een grote rol. Ook zat hij geruime tijd in het VARA- programma „Hoe bestaat het”, een kritisch-komisch program ma. Bob de Lange distantieerde zich van het programma nadat de VARA een filmpje uitzond waarin een politieagent een oud vrouwtje beroofde. „Aanvanke lijk was de bedoeling dat het filmpje in „Hoe bestaat het” zou worden uitgezonden. Dat wilde ik niet en heb gezegd dat ik zou opstappen als ze dat wel zouden doen. Het gebeurde inderdaad niet, maar het werd wel direct na „Hoe bestaat het” uitgezon den. Daarom ben ik er toen mee gestopt. Maar het was niet mijn eigen initiatief om eruit te stap pen. De VARA zelf vond dat er geen basis meer tot samenwer ken bestond. Ze hebben echter wel de beleefdheid genomen mij buiten de hele affaire te houden. Ik hou niet van discriminatie. Een dergelijke generalisatie is volkomen onjuist”, zegt Bob de Lange. ondervindt is hij eerder geneigd het op te geven. Vrouwen gaan meestal door tot het bittere ein de. Ik denk dat dat te maken heeft met de biologische kant van de vrouw”, zegt Bob de Lange. Binnen de toneelwereld wordt nog al eens gezegd dat Bob de Lange conservatief zou zijn. Iets waar Bob de Lange zeer vreemd van opkijkt. „Dat begrijp ik niet. Ik heb inderdaad nooit meege daan met progressief toneel. Wat dat betreft geef ik duidelijk blijk van mijn leeftijd. Ik vind dat elke trend die zich bij het toneel manifesteert waarde heeft en dus dient te worden gewaardeerd. Maar ze moeten niet vergeten dat ik al in 1934 begonnen ben en dus al veel heb zien komen en gaan. Bovendien hoef ik toch niet mee te spelen in stukken wanneer ik dat hele maal niet wil. Dat heeft te ma ken met ouder worden. Ik heb geen verwantschap met pro gressief toneel. Kijk, ik ben niet zo dom om te zeggen dat het in mijn tijd allemaal beter was. Het is echter wel zo dat ik met de stijl van toen vertrouwd ben. Maar niettemin: wij ouderen draaien toch nog steeds mee. Bovendien vraag ik me af of het experimentele toneel niet voor bij is. Volgens mij worden we weer normaler. Misschien dat deze houding door mijn jongere collega’s als conservatief wordt gezien. In maatschappelijk op zicht echter ben ik zeker niet conservatief. Zo spreekt bij voorbeeld feminisme me erg aan. Ik geloof dat het een door braak kan betekenen voor men sen van mijn leeftijd. Wellicht dat het eeuwige rollenpatroon eindelijk eens goed wordt door broken. Er moet gelijkheid ont staan tussen mannen en vrou wen. Tenminste voor zover dat mogelijk is. Verschillen moeten er tussen de twee geslachten nu eenmaal blijven bestaan. Als ik heel eerlijk ben dan trekken vrouwen me veel meer aan. Mannen zijn zo verstandelijk, terwijl vrouwen leven vanuit de totaliteit van zichzelf. Vrouwen benaderen dingen ook veel be ter; ze durven meer. Mannen zijn veel eenzijdiger. Ze zijn erover te gaan schrijven ging het wat beter. Dank zij mijn boek ben ik een stuk oorlog kwijt”. Vrijwel de hele bevolking was arm of middenstander. Dat is de voedingsbodem geweest voor de nazi’s. Het was een heel fatalisti sche maatschappij. Maar er gaat bij mij geen dag voorbij dat ik niet aan de oorlog denk. Voor al in de eerste jaren na de oor log. Toen iedereen deed alsof er niets aan de hand was en alleen maar werd gedacht aan de op bouw van het land. Ik heb het er heel moeilijk mee gehad. Door Buiten film en televisie is Bob de Lange ook vrij veel te zien in toneelproducties. Momenteel re peteert hij bij de toneelgroep Theater, die een trilogie van Coldini wil gaan uitvoeren ter ere van het 25-jarig bestaan van deze toneelgroep. Bob de Lange vindt het fijn om toneel te spe len. Hij is echter niet zo lyrisch over toneel zoals veel van zijn collega’s plachten te zijn. „Ik vind geen romantiek in toneel. Wat is dat eigenlijk roman tiek. Voor mij is het een falsifi catie van de eerste orde. Toneel spelen is waarachtig reëel. En alles wat eromheen gebeurt doet me niet zoveel. Het is natuurlijk prettig om te zien dat een zaal uitverkocht is. Ik geloof niet dat mensen naar de schouwburg gaan voor een ongedwongen avondje uit. Ze gaan voor het creatieve moment. Ze willen het ontstaan van de impulsen bij de toneelspelers meemaken. Ze willen erbij zijn om te zien dat er I banger. Een vrouw gaat door ieder moment dingen worden geboren. Toneel zonder publiek bestaat dan ook niet. Het is iets dat met publiek samenhangt. Precies definiëren kan ik het Het boek „Witte zwa nen, zwarte zwanen” werd ook op de Neder landse tv in de vorm van de serie „De Jordaches” een groot succes. Geen wonder dus dat er mis schien een vervolg op komt. En dat vervolg is dan gebasseerd op het boek „De sleutel is ge broken” van dezelfde au teur, Irwin Shaw. Oude bekenden en nieuwe ge zichten treden op in dit verhaal, Peyton place- achtig geschreven, dat overigens tegen de zin van Shaw in wordt ver filmd. Hij was namenlijk nauwelijks tevreden over de verfilming van Witte zwanen, zwarte zwanen", maar de tv- maatschappij wist ook de rechten van het twee de werk te bemachtigen en kan zijn gang gaan. Maar of er ooit een twee de serie zal komen staat nog niet vast en derhalve is dan ook in het geheel nog niet te zeggen of de TROS die nog te maken serie eventueel op het F Naast Bob de Lange’s gaven als acteur beschikt hij over nog andere talenten. Samen met zijn vrouw is hij een verwoed aan hanger van de zogenoemde dr. Speyer-therapie. Een geneeswij ze die erop gericht is mensen uit hun problemen te helpen door middel van schilderen, praten en allerlei creatieve bezigheden. Bob de Lange noemt die thera pie dan ook een creatieve ge neeswijze. Hij vergelijkt het met therapieën zoals „Primal Screem” en dergelijken. „Ik ben mezelf door Simon Speyer, de grondlegger van de therapie, gaan begrijpen. Het is wel zo dat je er in moet geloven. Het is nu een van de vele therapieën om als mens wat vrijer te worden. Een tijdje heb ikzelf die metho de op mensen toegepast. Het gaat niet snel natuurlijk, maar ik heb toch wel resultaat gehad.” F De Tweede Wereldoorlog heeft diepe indruk op Bob de Lange gemaakt. Als jood moest hij onderduiken voor de nazi’s Daarom verontrust het hem ook scherm gaat brengen. Degenen die het verhaal al willen lezen kunnen terecht bij uitgeverij El sevier die het boek on langs op de markt heeft gebracht. J(„De sleutel is gebroken” van Irwin Shaw, uitgeverij Else vier, prijs 32,50 gulden). Simon Carmiggelt De VARA laat het feit dat Simon Carmiggelt dit jaar 65 wordt bepaald niet onopge merkt voorbij gaan. Op zondag 8 oktober zendt de omroep-met-de-haan- via Hilversum 3 een twee en-een-half uur durende show rond de schrijver uit en Tony van Verre (die een radioserie maak te over Carmiggelt) gaat Driehonderd fans van wijlen Elvis Presley heb ben onlangs in Washing ton aan president Carter en het congres gevraagd de geboortedag van Elvis uit te roepen tot nationa le feestdag. Onder de spandoekteksten die werden meegedragen, was deze: „the king was here, and now he’s gone givé us his birthday to carry on”. Op een an der spandoek werd zon der verdere flauwekul vastgesteld dat „God blessed America, he gave us Elvis”. Fan Donna Crayle uit Bladensburg in Maryland zei: „Het ge wone volk voelt een band met hem. Ik voel geen band met George Was- hington, Christopher Columbus of president Carter. Ik voel wel een band met Elvis Presley”. i ‘o

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25