Fransen en Belgen beheersen situatie Zoon verdacht Man gewond bij steekpartij Dode bij brand Nederlaag voor Balaguer Vermoedelijk weer twee Staking Ferro beëindigd Rapport over ramp op Tenerife komt binnenkort van moord op vader ^j2 G/?orë" KOMKOMMERS PfilMf) KWRU7E/T het woord is aan... vandaag: Hittegolf in India polio-gevallen het weer IJmuider Courant agenda pagina Totaalvoetbal Gehuldigd Kabeljauwvangst bij Schotland verboden Israel vóór 13 juni weg uit Libanon Hotelbrand aangestoken Plaatselijk een bui 2au l; Verdoofd M Mr* tl X MAANDAG 22 MEI 1978 (ADVERTENTIE) John Ruskin. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 168 paginas ar: ik Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst9 Radio en televisie, Strips.... 11 Beurs10 Sport KINSJASJA-BRUSSEL. Sinds gisteren hebben de Franse en Belgische parachutisten de si tuatie in de stad Kolwezi, in de Zairese provincie Sjaba, volledig onder controle. Meer dan 1500 Eu ropeanen, onder wie ook Neder landers, zijn geëvacueerd en naar Brussel en Parijs gevlogen. Volgens waarnemers zijn er on geveer 150 blanken en honderden Afrikanen gedood door zowel le den van het invasieleger, dat afge lopen week Sjaba binnentrok, als door eenheden van het Zairese leger. Volgens Belgische officie ren hebben Franse parachutisten zes blanken vijf Rhodesiërs en een Belg doodgeschoten. Zij zouden geen indentiteitspapieren hebben kunnen laten zien. E’ i IJmuider Courant Inkoop Reparatie Inruil Bloedbad in Kolwezi k- ig. ind Hen- chte (ADVERTENTIE) )llen- (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiim Sd 13, IIIIIIIIIIIIIIIIIII9IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (ADVERTENTIE) sn. i je nee. Auto-Europa Jansweg 47 (320232) ♦9 WO AUSTIN PARTS tot SIMCA PARTS tot FIAT PARTS tot :in 2or de tten iten k- P Ie n en; Volgens diplomaten in de Zaïrese hoofd stad Kinsjasja zijn bij de strijd om de mijnstad Kolwezi tenminste 200 rebellen gedood. Twee Franse militairen zouden ook zijn omgekomen. Het restant van de invasiemacht heeft zich teruggetrokken uit Kolwezi. AMSTERDAM. Een 34-jarige man heeft gisteren tegenover de politie in Am sterdam bekend vrijdagnacht brand te hebben gesticht in het hotel New Bridge in de hoofdstad. Hij zei de brand die de bovenverdieping van het hotel zwaar be schadigde te hebben aangestoken om dat in de bar van het hotel geld van hem gestolen was. Bij de brand raakten vijf mensen gewond. De bij Ferro werkzame leden van de Industriebonden NW en NKV hebben za terdagmiddag op een vergadering in Rot terdam het resultaat van het hervatte over benadrukten, dat de Zaïrese strijdkrach ten niet alleen niet in de staat waren hen te beschermen, maar al spoedig er eveneens toe overgingen huizen van blanken te plunderen en de Europeanen te beroven. Een Belgische vrouw: „Ik ging met een aantal anderen naar de club in Kolwezi waar voedselvoorraden lagen opgeslagen. Het hoofdkwartier van de Zairese troepen was vlakbij. Enkele soldaten kwamen naar ons toe en zeiden ons te zullen be schermen Daarop namen ze ons de hand dag begonnen nadat voor de zoveelste keer de cao-onderhandelingen waren vastgelo pen op het punt van het volcontinusys- teem. Het nachtelijk overleg leidde vrij onverwacht tot een akkoord op dit punt. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Bij een brand in de Geelvincksteeg in Amsterdam is vanoch tend vroeg de 33-jarige mevrouw E. van Rijn om het leven gekomen. Zij overleed nadat ze van de derde etage naar beneden was gesprongen op een matras die ze naar beneden had gegooid. De brand was ont staan in een restaurant op de begane grond. Daar hoorden omwonenden om streeks kwart voor twee een explosie. Zuster Rosina, die werkzaam was in het ziekenhuis van Kolwezi sinds 1946 zei, dat de gebeurtenissen nu veel wreder waren dan in 1960, net na de onafhankelijkheid. Gevraagd of hij zou terugkeren als het Zairese leger Kolwezi weer onder controle zou hebben, zij een andere vluchteling: „Daar heb ik geen vertrouwen in. Net als bij de opstandelingen, ontbreekt er elke discipline. Vandaag zouden de laatste van de bijna 2000 evacuees in Parijs arriveren. (Van onze redactie buitenland) SANTO DOMINGO, Dominicaanse Re publiek. De eerste officiële resultaten van de vorige week dinsdag gehouden verkiezingen in de Dominicaanse Repu bliek tonen aan dat de zittende president Balaguer schijnt af te stevenen op een nederlaag. (Van onze redacteur in Spanje) MADRID. Spanje zal binnen niet al te lange tijd het rapport van de luchtramp op Tenerife, waar vorig jaar 27 maart een Jumbo van de KLM en van Pan Am met elkaar in botsing kwamen, aan de Neder landse en Amerikaanse autoriteiten over handigen. Dit heeft de secretaris van de onderzoekscommissie van luchtrampen in Madrid vanochtend bekend gemaakt. De onderzoekscommissie hult zich in een diep stilzwijgen over de conclusies in het rapport. Volgens deskundigen is de openbaring van het rapport een kwestie van enkele weken. NEW DELHI (AFP) Honderd mensen in het noorden en midden van India zijn om het leven gekomen als gevolg van een hittegolf van temperaturen van meer dan 47 graden Celsius. In de afgelopen nacht zijn in het plaatsje Bhaskaraopet in Andra Pradesj tientallen doden gevallen bij een brand. Honderden hutten van leem en stro brandden daar in korte tijd af. Aan alle grote fouten ligt zelfge noegzaamheid ten grondslag. Zie verder onze bijlage SPORTIEF Pagina 1 Weersverwachting van KNMI tot mor genavond Arie van der Veer, de man die al meer dan duizend afleveringen van de rubriek „Langs sluizen en Havens" in de IJmui der Courant en Beverwijkse Courant verzorgde, is zaterdag gehuldigd omdat hij 25 jaar commandant is van het zee- cadetkorps IJmond. Zie de plaatselijke pagina's (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De staking bij het Rotterdamse chemische bedrijf Ferro- Holland is gisternacht om twaalf uur beëindigd. De produktie is vandaag hervat. Er komt nu een vierploegendienst met 44 vrije weekeinden. Met de overeenstemming tussen Ferro en de bonden is de eerste cao in de chemi sche sector tot stand gekomen. DEN HAAG-IJMUIDEN. Het is de Nederlandse vissers met ingang van heden niet langer toegestaan ten westen van Schotland te Vissen op kabeljauw. Minis ter Van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft deze maatregelen genomen omdat uit de hem ter beschikking staande gege vens fis gebleken dat de ons land toegewe zen 12 ton kabeljauw is opgevist. erie t- (Van onze redactie buitenland) -30 -40% -50% Vrij veel bewolking en plaatselijk een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Minimumtempera turen omstreeks 8 graden. Maximum temperaturen van ongeveer 13 graden in het noorden tot circa 18 graden elders. Blessure Hovenkamp is voldoen de genezen Pagina 2 Kowalik brengt MVV nog naast FC GroningenPagina 3 Arie Hassink in de Oranjetrui EDO heeft nog één punt nodig om deel te kunnen nemen aan de beker strijd Pagina 5 Ron Giroldi de grote man van de NicolsPagina 6 Rood en Wit behaalde voor het eerst sinds lange tijd een zege op VOC De meeste vluchtelingen die gistermid dag op het Brusselse vliegveld Zaventem uit Sjaba terugkeerdên, maakten een ver slagen en verdoofde indruk. De meesten hadden nauwelijks iets mee kunnen ne men. Volgens de terugkerende Europea nen traden de rebellen de eerste dagen nog zeer gedisciplineerd op maar dat veran derde spoedig. Een mijnbouwkundig inge nieur zei, dat het leek alsof het jachtsei zoen was geopend. „Het was een jacht op blanken. Vier buren gingen bij hun tuin hekje kijken wat er aan de hand was. Er klonk een salvo machin^geweervuur en zij waren dood”, zo vertelde hij. Een andere vluchteling zei, dat vier blanken in hun auto tot staan werden gebracht, waarna het vervoermiddel met kogels werd door zeefd. Alle verklaringen van de Europeanen 2 12, 3 4,5, 6,7 tassen af en staken de inhoud daarvan in eigen zak.” Veel vluchtelingen zeiden niet te kunnen begrijpen waarom de Franse Wereldom roep het bericht over de ophanden zijnde landing van Franse parachutisten had uit gezonden. Toen de rebellen in Kolwezi dat hoorden, aldus de terugkerende Europea nen, werd er helemaal lukraak gemoord en geschoten. De meeste vluchtelingen toonden zich zeer ontgoocheld over de gebeurtenissen. In Santo Domingo, de hoofdstad, waar een kwart van de kiezers woont, behaalde Balaguer nog niet half zoveel stemmen als zijn tegenstander, de oppositiekandidaat Guzman. Balaguer kreeg er 126.645 stem men en Guzman 257.938. Deze resultaten werden bekendgemaakt na een verwarrende crisissituatie die be gon toen het leger woensdag tussenbeide kwam om het tellen van de stemmen op te schorten. Balaguer beloofde later echter zich ook aan de verkiezingsuitslag te zul len houden als hij zou verliezen. Vrijdag deed hij een beroep op de legerleiding de militairen uit de stembureaus terug te trekken om beschuldigingen van inmen ging te voorkomen. De volledige resultaten van de stemmen tellingen zullen waarschijnlijk pas over enkele dagen bekend zijn. De Amerikaan se president Carter heeft de regering van de Dominicaanse Republiek opgeroepen de resultaten van de presidentsverkiezin gen te respecteren. GROOTEGAST. Een 34-jarige man uit de Groningse plaats Doezum is zaterdagavond zwaar gewond geraakt bij een steekpartij op de kermis in Groote- gast. Hij is in zorgwekkende toestand op genomen in een ziekenhuis in Groningen. De dader, een 38-jarige patatkraamhou- der uit Enschede, is ingesloten. De steekpartij ontstond nadat het slacht offer, dat onder invloed verkeerde, zich ging bemoeien met een aanrijding, waar bij de patatkraam was geraakt. Daarbij viel hij de vrouw van de kraamhouder lastig. De patatkraamhouder gooide de Doezumer daarop een zak patat in het gezicht. Toen deze de patatkraamhouder met een klomp bedreigde, greep de man uit Enschede een mes en stak het slachtof fer in het onderlichaam. (Van onze redactie binnenland) VRIEZENVEEN. Dit weekeinde zijn weer twee vermoedelijke gevallen van po lio ontdekt. Eén eerder „verdachte” blijkt inderdaad polio te hebben. Het aantal „ze kere” gevallen bedraagt nu elf en het aan tal vermoedelijke vier. Vermoedelijk polio is geconstateerd bij een zestienjarige jongen uit Vriezenveen en een dertienjarige jongen uit Elspeet. Beiden hebben lichte verlammingsver schijnselen. De jongen uit Vriezenveen heeft de ziekte vermoedelijk gekregen via een zusje dat in Amersfoort op school gaat. Op die school zou polio zijn geconsta teerd. De patiënt bij wie definitief polio is vastgesteld, is een 22-jarige vrouw uit Kootwijkerbroek. Zij heeft ernstige ver lammingsverschijnselen. Bondscoach Ernst Happel lijkt voort te bouwen op de basis, die zijn WK- voorganger Rinus Michels vier jaar ge leden heeft gelegd. Met op Johan Cruijff na dezelfde spelers als des tijds in West-Duitsland sloot het Neder lands elftal zaterdag zijn oefencampag ne in Wenen af met een 1 -0 overwinning op Oostenrijk. Verdedigend mankeerde er aan het Nederlandse spel erg weinig, aanvallend zal er in de komende twee weken nog het een en ander aan moe ten worden gesleuteld, wil Oranje in de richting komen van het „totaalvoetbal", dat tijdens het vorige wereldkampioen schap een diepe indruk heeft nagelaten. JERUZALEM (Reuter). Israel zal voor 13 juni zijn strijdkrachten uit het zuiden van Libanon terugtrekken, zo heeft het kabinet gisteren meegedeeld. Minister van Defensie Weizman en staf chef Eitan zullen met VN- vertegenwoordigers de bijzonderheden regelen. Israëlische soldaten trokken 14 maart Libanon binnen, na aanvallen van het Pa lestijnse verzet op doelen in Israel. (Van onze redactie binnenland) MIDDELBURG. De politie van Aar denburg in Zeeland heeft zaterdag een 20-jarige inwoner van die plaats aange houden. Hij wordt ervan verdacht op 23 februari van dit jaar zijn vader die bekend stond als de „smokkelkoning” of „Tarzan” met vijf pistoolschoten te heb ben gedood. De man ontkent de moord te hebben gepleegd. Volgens commissaris A. de Winter van het regionaal recherchebijstandsteam Zuidwest-Nederland zijn er echter tal van aanwijzingen tégen de zoon. Zo werd in de woning van de zoon in Utrecht waar deze studeert op de ochtend van de moord een paar doornatte schoenen ge vonden, die net waren schoongemaakt. De moordenaar moet volgens de politie met sokken over zijn schoenen door de natte landerijen naar het huis van het slachtof fer zijn gelopen. De politie heeft een af druk van het profiel van de schoenen kunnen maken. Ook is het moordwapen gevonden. De politie wilde niet zeggen waar. Z// -/wZ/ZZz/ry/ Grote Houtstraat 129 Tel. 312803 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 1 Nog getekend door de gebeurtenissen in de stad Kolwezi, in de Zaïrese provincie Sjaba, arriveert deze vrouw uitgeput op het Brusselse vliegveld Zaventem. leg van bonden en directie goedgekeurd. Dit overleg werd vrijdagnacht hervat. De actie bij Ferro was vorige week zon- St X

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1