veertien ETA-leden Bhoetto in hongerstaking Politiekordon van 14.000 man CAO-akkoord aan Costa del Sol negers dood OVERVALLERS EN POLITIEMAN GEDOOD OP VLIEGVELD ORLY Na achtenveertig dagen bevrijd Moezorewa: leger schoot 105 I g Politie arresteert n MOGELIJKE CONTACTEN MET KGB Referendum succes voor Sadat ■F garj nen Gijzeling in West-Irian Onbekende organisatie eist verantwoordelijkheid op eest Belasting oek ade agd uilen ieste- is die estig GKS be- inde- strië- nden Iden. ider- eten. iden. RAZZIA! v y Mascotte (Nieuwe Spaanse chefstaf l i 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 2 2 M E I MAANDAG ■W ictie 59 door Nico Scheepmaker^^Q o’s” dende vrachtwagens en brandbommen werden ge bruikt, maar de politie wist met traangasgranaten de demonstranten te verdrijven. Gistermorgen verniel den de betogers een elektriciteitsmast, maar dit had geen effect op de elektriciteitsvoorziening van het vliegveld. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. De nieuwe luchthaven van de Japanse hoofdstad Tokio, Narita, is gisteren eindelijk in gebruik genomen. Het vliegveld werd zaterdag offi cieel geopend en gisteren landden de eerste vliegtui gen. Tegenstanders van de nieuwe luchthaven pro beerden zaterdag na de officiële opening een bres te slaan in het 14.000 man tellende politiekordon. Bran- LI Japans vliegveld Narita in gebruik Erica Ratti, kort na haar bevrijding. L. 2 1 Volgens het Rhodesische militaire op perbevel raakte een groep burgers tijdens een vuurgevecht tussen Rhodesische troeL pen en guerrillastrijders betrokken bij dit gevecht. De guerrilla’s, aldus het opperbe vel, spraken dorpelingen toe. Toen de re geringstroepen het vuur openden op deze guerrilla’s, zouden die dwars door de me nigte hebben teruggeschoten. In de negerwijk Highfield, 15 kilometer buiten de hoofdstad Salisbury, zijn dit weekeinde tenminste 90 negers gearres teerd. Er braken vrijdagnacht bloedige gevechten uit tussen aanhangers van bis- schop Moezorewa en dominee Sithole, die overigens ook deel uitmaakt van de over gangsregering. Pas in de loop van zaterdag kon de rust worden hersteld. Erika Ratti, dochter van een rijke tex tielfabrikant, was op 4 april uit haar woon plaats Como in het noorden van Italië ontvoerd. zeer oor- chte cent <s 9 gstel- prins ?laus zloot- rdam Hein i van sveer jsting ig een spand woer- te het voor Grote verliezer in het arbeidsconflict aan de Costa del Sol waarvan de onder- handelingen bijna 14 dagen in beslag heb ben genomen, is de communistische vak bond Comisiones Obreras. Hoewel 80 per cent van het hotelpersoneel zich akkoord verklaarde met het aanbod van de werkge versorganisatie 817 gulden bruto per maand en na een korte staking aan het begin van deze maand weer aan het werk ging, bleef de communistische vakcentrale bij haar eis het minimumloon te verhogen tot 950 gulden bruto per maand. CAIRO (UPI/DPA) De maatregelen die de Egyptische president Sadat wil nemen ter „correctie van de weg naar de democratie,’ zijn gisteren via een referen dum, door een grote meerderheid van de naar schatting tien miljoen kiesgerechtig de Egyptenaren goedgekeurd. Dat pakket houdt onder meer in, dat niemand een openbaar ambt mag bekle den of journalistiek werk mag verrichten wanneer zijn of haar opvattingen in strijd zijn met religieuze bepalingen. Ook mogen personen die wegens corruptie zijn veroor deeld geen ambtelijk of journalistiek werk verrichten. De afgelopen weken is door verschillende politici scherp tegen dit „on grondwettige referendum” geprotesteerd. Het kwam overigens zaterdag wel tot gevechten tussen politie en tegenstanders van het vliegveld. Bij die gevechten werden 21 politieagenten en een onbekend aantal demonstranten gewond en werden 49 betogers gearresteerd. Maar het geweld, dat door de autoriteiten was verwacht, viel erg mee. Zo zeer zelfs, dat de politiemacht van 14.000 man gisteren tot de helft werd terugge bracht. Het verzet tegen Narita komt voort uit oude grieven van boeren die hier vroeger werkten en meer compensatie wilden hebben voor de verloren gegane grond, tehwijl de studenten die zich tegen de luchthaven verzetten, Narita zien als pen „kapitalistische burcht”. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. Een organisatie die zich „de vrienden van Zuid-Libanon” noemt heeft zich verantwoordelijk verklaard voor de schietpartij op het Parijse vliegveld Orly. Bij de overval zaterdagmiddag werden alle drie de terroristen en een lid van de Franse politie gedood. Verder vielen er zes gewonden bij deze terreuractie, die het internationale Franse vliegveld vier uur in zijn greep hield. Intussen heeft men in Parijs nog geen idee wie de „vrienden van Zuid-Libanon” dan wel zijn. De aanval was gericht tegen een vlucht van El Al naar Tel Aviv, die met louter Fransen van de verzekeringsmaatschappij „Vredesbij” zaterdagmiddag om half vier van Orly zou opstijgen. Omstreeks die tijd mengden zich drie Arabieren van onge- AMBON. (Reuter) Guerrilla’s die in West-Irian strijden voor onafhankelijk heid van Indonesië, hebben de vorige week drie hoge Indonesische functionarissen ge gijzeld. Zij eisen ruim 800.000 gulden voor hun vrijlating. In de omgeving van Amorbeita heeft de politie twee verborgen ruimten gevonden die elk plaats kunnen bieden aan vier personen. Uit verhoren van de leden van de ETA bleek dat deze „volksgevangenis- sen” dienden als schuilplaatsen voor ge wapende commando’s of om ontvoerde personen een tijd te verbergen. De twee ruimten konden hermetisch van de buiten wereld worden afgesloten. Een andere oorzaak van de meningsver schillen binnen de ETA is volgens Europa Press de verdwijning van twee van de „historische” leiders van de BaskiSche ver zetsbeweging. Deels speculeert men op de mogelijkheid dat deze zijn vermoord, net zoals de Baskische leider Pertur, die bijna twee jaar geleden op geheimzinnige wijze werd ontvoerd, omdat hij had verklaard dat voortzetting van de gewapende strijd in het Baskenland zinloos was. Aan de andere kant houdt men er rekening mee dat de twee leiders op een belangrijke missie zijn in Zuid-Frankrijk of Noord- Spanje. Rudolf van Moerkerke, directeur van de reisorganisatie Sunair, heeft in Marbella verklaard dat zijn bedrijf een dreigbrief heeft gekregen van de MPAIAC, de onaf hankelijkheidsbeweging van de Canari- sche Eilanden, die vanuit Algiers door de Spanjaard Antonio Cubillo wordt geleid. Aan de actie, die in de vroege ochtend uren werd gevoerd, namen 140 politieman nen deel. Zij omsingelden het gebouw waarin de vrouw werd vastgehouden en drongen daarna naar binnen. De dag tevoren was de 36-jarige Antonio Scopelliti gearresteerd, een maffialeider ,die in 1975 de openbare aanklager van Calabrie, Francesco Ferlaino, zou hebben vermoord. x-In Franse regeringskringen is men ui terst tevreden over de afloop van de aan val van afgelopen zaterdag. De Israëlische minister van Justitie bedankte de Franse regering voor haar doeltreffendheid. die vlak bij de kantoren van El Al waren neergelegd; 13 januari 1975 misten terro risten op een haar na een Boeing 747 met 136 passagiers aan boord, maar raakten een Joegoslavische DC-9 en verwonden er drie passagiers. Intussen gaan in Pakistan de arresta ties van journalisten door. Gisteren werden opnieuw vier journalisten op gepakt, terwijl er zes tot dwangarbeid werden veroordeeld. Het totale aantal journalisten dat de afgelopen drie we ken is gearresteerd, bedraagt thans 111. Tweeëntwintig dagen geleden is een aantal journalisten een hongerstaking begonnen uit protest tegen maatrege len van de regering, die ertoe leidden dat een dagblad moest ophouden te verschijnen. Een Amerikaans meisje van acht jaar reisde met haar ouders per trein door Europa. Bij een van de grenso vergangen betrad de douane de trein om alle bagage van onder tot boven te onderzoeken. Een van de douanebe ambten zag toen de teddybeer die het meisje bij zich had, pakte hem van haar af, sneed de buik van het beertje open en rukte de kop eraf, op zoek naar contrabande. Het meisje gilde de hele trein bij elkaar, en heeft haar verdere leven nooit meer een teddy beer willen hebben. uni- ;che gen icie- 'oor Ze ko- een dat nde het 1 op iken, imer ipige wor- ister het ■rde- wee SALISBURY. (AFP en UPI) Volgens bisschop Moezorewa bedraagt het werke lijk aantal doden na een schietpartij in het district Gutu 105. Rhodesische veilig heidstroepen waren voor deze slachting verantwoordelijk, aldus de bisschop. Moezorewa is voorzitter van de Verenig de Nationale Raad en lid van de Rhodesi sche overgangsregeling. Volgens officiële bronnen bedraagt het aantal doden bij dit incident 52. De MPAIAC heeft van de Belgische tour operator een bedrag van ruim 100.000 gul den geëist als revolutionaire belasting om de onafhankelijkheidsbeweging te finan cieren. Van Moerkerke is niet van plan aan de chantagepoging van de Canarische on afhankelijkheidsbeweging toe te geven. De Spaanse ministerraad heeft intussen luitenant-generaal Tomas de Liniers Pidal benoemd tot chef van de generale staf. De 65-jarige generaal is de opvolger van luite nant-generaal José Vega Rodriguez, die woensdag om persoonlijke redenen zijn ontslag heeft aangeboden aan de minister van Defensie. De Liniers Pidal was tot op heden president van het militaire hoogge rechtshof te Madrid. MILAAN (UPI). De politie heeft de 25-jarige Erika Ratti gisteren 48 dagen na haar ontvoering bevrijd en vijf perso nen gearresteerd, onder wie een maffia baas uit het zuiden die ervan verdacht wordt het brein achter deze ontvoering te zijn geweest. ISIAMABAD (AP en UPI) De ter- doodveroordeelde ex-premier van Pa kistan, Bhoetto, is een hongerstaking begonnen uit protest tegen zijn behan deling in de gevangenis in Rawalpindi. Sinds vier dagen drinkt Bhoetto alleen nog maar thee. orse De dere eten tot j ma kelen van aan zijn mge- dan men- Dit ater- ;her- ïdac- zou- ■oor- teur VO, Nij ging Of dit verhaal over een oorlogsbeer, die altijd met de 3-jarige Rudi naar bed ging: „Er waren in die jaren veel razzia’s, waarbij mijn man en ik en ook Rudi moesten onderduiken. Onze buren ontfermden zich dan altijd over het kind, we mochten hem over de heg van de tuin aangeven, en wij holden dan naar ons onderduikadres. Op een dag zaten we in de tuin en opeens liep iemand de tuin in, al schreeuwend: Razzia! Ik wilde onmid dellijk proberen Rudi weer over de heg aan de buren te geven, maar, terwijl hij een minuut tevoren nog lief naast mij aan het spelen was, was hij nu nergens te vinden. In m’n radeloos heid rende ik naar boven we be woonden de zolder van een groot huis, daar er in die tijd nergens woonruim te was. En daar zag ik, toen ik vlak bij de zolder was gekomen, Rudi op de trap op handen en voeten proberend zo vlug hij kon naar boven te komen. Eindelijk boven, griste hij z’n beer uit z’n bedje en samen renden we weer naar beneden, alle trappen af. En wat deed Rudi, eenmaal in de tuin gekomen? Hij gooide, zo hard hij kon, „beer” over de heg. Hij moet gedacht hebben: als ik weer weg moet van pappa en mamma, dan heb ik m’n beer tenminste bij me!”. Mocht u ook zo’n (of een geheel ander) verhaal over uw troeteldier of knuffelbeest of onafscheidelijke lap hebben, dan is Mirja de Vries 1000 BE Postbus 1235 Amsterdam, u daar heel dankbaar voor. Ho- de iwe een /or ang lem loet len- nen e. trijfël Volgens het persbureau Europa Press bestaat de mogelijkheid dat de ETA direc te contacten heeft met de Russische gehei me politie KGB. Het Madrileense avond blad Informaciones publiceerde dit week einde een artikel waarin de betrekkingen van de ETA met de KGB als mogelijke oorzaak worden genoemd van een crisis in de top van de afscheidingsbeweging. Op 21 junuari 1975 probeerde een com mando van drie Arabieren een toestel van El Al te vernietigen. Als de poging mislukt worden 6 passagiers gevangen genomen en raken er 20 gewond. De gevangenen werden na 20 uur van onderhandelen vrij gelaten. De vertegenwoordigers van de vakbon den hebben gisteravond tijdens een gehei me stemming het aanbod van de werkge versorganisatie van 817 gulden per maand bruto goedgekeurd. Hiermee is de CAO voor het hotelpersoneel aan de Costa del Sol de hoogste van heel Spanje. veer dertig jaar onder het gezelschap, waarvan later werd vastgesteld dat ze tot transit-passagiers behoorden. Ze openden het vuur op de menigte, dat ogenblikkelijk door de Franse politie werd beantwoord. De drie terroristen werden ogenblikke lijk gedood. Een lid van de Franse veilig heidspolitie vader van twee kinderen die twee maanden van zijn pensioen af was, kwam eveneens om het leven. De terroristen bleken in het bezit van een waar wapenarsenaal. Ze waren al op gemerkt door stewardessen, die hen had den gezegd dat hun vliegtickets niet klop ten met de uitgang waarheen ze zich begaven. In de afgelopen zes jaar zijn er drie aanslagen tegen El Al op het Parijse vlieg veld Orly gepleegd. Op 13 oktober 1972 werden explosieven onschadelijk gemaakt (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De politie heeft in de Bas kische provincie Viscaya veertien men sen gearresteerd die deel uitmaken van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Eveneens heeft de politie, die een massale speuractie in het Baskenland houdt, een wapenarsenaal ontdekt, twee zogenoem de „volksgevangenissen” en plannen van de ETA om twee inwoners uit het stadje Basauri om het leven te brengen. Met deze horror-story begint het voorwoord van „The Teddy Bear Book”, foto’s en verhalen over het lievelingsdier van de kinderen, sa mengesteld door Peter Buil, uitgege ven in 1970. Ik heb het weer eens te voorschijn gehaald toen Mirja de Vries mij vertelde dat ze bezig was een boek over knuffeldieren samen te stellen, een project dat een paar jaar heeft stilgelegen, maar waarvoor ze via een radiouitzending en een artikel in de Libelle in december 1974 al enkele tientallen brieven had gekre gen waarin volwassenen en kinderen over hun ervaringen met hun knuffel dieren vertelden. Of ik het onderwerp nog eens wilde aanzwengelen in mijn rubriek, want er was nog niet vol doende bruikbaar materiaal om er een boek mee te vullen. Ik zei ja, want het onderwerp is te aardig en te mede menselijk om al die ongetwijfeld be staande verhalen onverteld te laten. Neem bijvoorbeeld het verhaal over Loeloe, het door oma gemaakte roze beest dat op geen enkel ander gang baar dier leek, maar de troost en toeverlaat was van Pieter, die zonder zijn Loeloe geen stap verzette. Toen kwam de dag dat Pieter als welp op kamp moest, en voor het eerst van zijn leven van huis ging: „Hij voelde wel aan z’n klompen dat een knuffelbeest in bed geen haalbare kaart is op een welpenkamp. Maar ik had een goed idee. Ik stelde voor om Loeloe als welp aan te kleden en als mascotte mee naar het kamp te laten gaan, nadat ik hem goed had uitge legd wat een mascotte eigenlijk was. Ik heb zo nauwkeurig mogelijk een welpenpakje gebreid, pet op van vilt, leren riempje en blauwe sjaal, plus geborduurde insignes. De kop, die in middels van Brabants bont was, bleef ongemoeid, dit vooral van wege dat - oortje, waar hij nog steeds aan tuttert. Loeloe was geweldig geworden en toen heb ik het tegen Pieter gezegd: „We binden Loeloe vóór op je fiets en als iemand iets vraagt, zeg je ge woon dat hij de mascotte van het kamp is”. De akela was er tevoren over ingelicht. Enfin, iedereen zag direct die Loe loe en die knullen vonden het prachtig dat ik voor een mascotte in het kamp had gezorgd. Toen kwam de akela erbij en die vroeg: „Wat is dat nu, Pieter?”. En met zijn zalige grote kij kers, een beetje angstig, dreunde hij mijn verhaaltje op: „Hij is de mascot te van het kamp”, en daar kwam wat zachter, vragend achteraan: „Maar hij moet wel bij mij in bed”. Uit de eerste onvolledige tellingen bleek, dat ruim 90 procent met ja heeft geant woord op het pakket voorstellen van Sadat. Gro- i Mid- vijfde auto’s al 463 3 niet varen ntact- of de erpen heren hders iet de MADRID. (Reuter) Het Spaanse J kabinet heeft luitenant-generaal To-1 mas de Liniers y Pidal benoemd tot J I stafchef van het leger. Hij volgt luitenant-generaal José Ve- J ga Rodriguez op, die dinsdag was afge-j J treden na meningsverschil met de mi- J I nister van Defensie. De 65-jarige De Liniers is militair I I bevelhebber van de Canarische Eilan- I den geweest en is president van het militair hooggerechtshof. Intussen hebben de militante tegenstanders van Narita aange- kondigd, dat de strijd tegen de luchthaven zal doorgaan. Tijdens een bijeenkomst gisteren werd door sprekers van deze groepering toegegeven, dat pogingen zaterdag om het luchtverkeer naar en van het vliegveld onmogelijk te maken, waren mislukt, maar zo werd gezegd, „in de toekomst zullen we er ongetwijfeld in slagen de luchthaven binnen te komen. Narita is het symbool van de anti-imperialistische strijd van alle Aziatische studenten.” Een uur voordat gisteren het eerste toestel zou landen, hadden de naar schatting 3000 betogers 100 vligers opgelaten in een poging het landen onmogelijk te maken. Dat lukte niet. Een vrachtvliegtuig van de Japanse maatschappij JAL landde, ko mende uit San Francisco, zonder moeilijkheden. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De hotelwerkgeversorga- nisatie en de vakbonden aan de Costa del Sol hebben gisteravond na een marathon zitting van 13 uur een akkoord bereikt over het nieuwe minimumloon voor het hotelpersoneel in de provincie Malaga. Beide partijen tekenen vandaag de nieu- w- CAO, die geldig is tot 1 oktober van dit jaar. Demonstranten rennen bij het vliegveld Narita met molotovcocktails in de hand naar het politiekordon. Rechts op de foto het vuur, dat de exploderende flessen benzine veroorzaken. I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3