Fassbinder vervalt met Despair in opzichtig maniërisme in Cannes Bijzonder debuut Chabrol Museum leent Triton filmscenario’s uit Zweeds bezit Raad van Europa I buigt zich over filmbeleid Zucht tot artistiek zelfbehoud bij symfonische rockgroep Groepsgeluid Genesis intact gebleven Optreden Notos kwintet door techniek beheerst Spel Vera Beths verdiept zich nog steeds Prijsvraag voor Jo Spier overleden r door Pieter van Lierop Statisch SLOTCONCERT IN ZAAL KADENS Van beeldhouwer Adriaen de Vries Dubbelleven Schubertrecital Toneelopdracht voor Ton Vorstenbosch 9 KUNST 19 7 8 M E I 2 2 MAANDAG CANNES. Het filmfestival in de Zuidfranse badplaats wordt overspoeld door vreemde vogels. De vreemdste vogel tot dusver bleek Rainer Werner Fassbinder, die kettingrokend en zwetend als een otter een persconferentie gaf over zijn film Despair. Met onmiskenbare tegenzin. De tegendraadse Duitse cineast had zich er op zijn onappetij telijks! voor uitgedost. Een gescheurd zwart hemd en op het bleke hoofd met het draderige snorretje een zonnebril en een oude deukhoed, die hij niet heeft afgenomen. ü- Dirk Bogarde in Despair. (Van onze speciale verslaggever) GEMMA COEBERGH m >sins. JOHN OOMKES GEMMA COEBERGH voornamelijk omdat Dirk Bogarde in zijn hoofdrol zo ijselijk goed is. Controversiëler nog dan de reacties op Despair zijn de meningen over een andere Duitse bijdrage aan het hoofdprogramma: „Die linkshandige Frau”, het regiedebuut van literator Peter Handke. In zijn film is voor de derde keer het koningskoppel van het Duitse theater (Clever en Ganz) in een film samen te zien. „Ze spelen een Duits echtpaar, woonachtig in een voorstad van Parijs. Ze lijken best wel een mooie ver houding te hebben; desalniettemin vraagt de vrouw op zekere dag de echtgenoot voortaan weg te blijven, een verzoek dat zonder vragen wordt ingewilligd. Lastig aan de film is dat Handke geen motivaties heeft verstrekt, over haar wens noch over zijn gebrek aan verzet. En dan is er de velen tegen de haren in strijkende eigenaardigheid dat de film zo ontzettend statisch is. Een cameraregie is er nauwelijks aan te pas gekomen, al four neerde de Nederlander Robbie Müller schitterende plaatjes, waarin heel weinig beweegt en als er toch wat beweegt, gaat Een bijzondere gebeurtenis is de verto ning geweest van Claude Chabrols „Vio lette Nozière”. In de eerste plaats omdat het een bijzonder goede film betreft, en in de tweede plaats omdat het gek genoeg de allereerste keer was dat Cannes een film selecteerde van deze Chabrol, die toch geldt als een van de belangrijkste drijven de krachten van de Franse cinema, sinds zijn debuut twintig jaar geleden met „Le Beau Serge”. Chabrol verklaarde in Cannes dat hij steeds meer is afgeknapt op de onverplich te fictionfilms, en tegelijk ook een toene mende weerzin heeft tegen reportages, omdat er in beide typen films zoveel wordt gelogen: „Het zal mijn ideaal zijn alleen nog maar speelfilms te maken op basis van betekenisvolle verhalen die werkelijk zijn gebeurd”. De titelrol wordt magnifiek vertolkt door Isabelle Happert, met dat zelfde soort stille spel dat haar zo adembenemend ge maakt had in „La Dentellière”. En nu zeker, met Claude Goretta in de jury, lijkt ze toch een goede kans te maken op de actriceprijs die haar vorig jaar voor „La Dentellière” werd onthouden. Phil Collins (links) en Michael Rutherford van Genesis (Foto Lex van Rossen). HAARLEM. Het maandelijkse koffie concert in het Haarlemse Concertgebouw stond dit keer geheel in het teken van Franz Schubert. Vioolmuziek met als so liste Vera Beths, beurtelings begeleid door Stanley Hoogland op hammerklavier en door een strijkkwartet bestaande uit Janneke van der Meer en Wim de Jong viool, Henk Guittart-altviool en Hans Woudenberg-cello, stond centraal. Rus die in het Duitsland van de beginjaren ’30 met snoepfabrikage rijk is geworden. Hij wordt overvallen door de twijfels van de middelbare leeftijd, hetgeen zich omzet in een schizofrenie die de man een moord doet begaan, in de dwaze hoop met de identiteit van de vermoorde verder te kun nen leven. Op basis van dialogen die voor hetzelfde geld tot een bittere tragedie had den kunnen leiden, heeft Fassbinder een potsierlijke komedie gebrouwen, die vre selijk theatraal is aangezet en verpakt met een opzichtig maniërisme, waar je akelig van wordt, objectief gesproken. Subjectief gesproken, heb ik voor het eerst sinds tien Fassbinder-films (in drie jaar tijd) weer eens met redelijke interesse naar zijn me lodramatische capriolen zitten kijken, LEIDEN. „Then there were three”, en toen waren er nog drie, is de titel van de laatste langspeler van de Engelse symfo nische rockgroep Genesis. Het is een vast stelling van het feit dat de standaardbe zetting van de formatie aan het begin van dit jaar tot drie was teruggebracht omdat gitarist Steve Hackett evenals zanger Pe ter Gabriel drie jaar geleden een sololoop- baan verkoos boven verder zwoegen in een van de meest populaire groepen van het moment. DEN HAAG. De tekenaar en aqua rellist Jo Spier is zondag op 77-jarige leeftijd in de Verenigde Staten over leden. Joseph Eduard Adolf Spier werd op 26 juni 1900 in Zutphen geboren. Hij bezocht de Rijksakademie van Beel dende Kunsten in Amsterdam en het atelier „Cormon” in Parijs. Van 1924» tot 1940 tekende hij voor de Telegraaf. Na de oorlog was hij verbonden aan huis in Amsterdam dat zich in het depot van het Rijksmuseum bevond. Op de foto de Triton van Adriaen de Vries. het meestal nog om lakonieke incidentjes (ergens springt er zomaar iemand uit een raam bijvoorbeeld) waar de hoofdperso nages part noch deel aan hebben. De film bestaat eigenlijk alleen uit alledaagse han delingen en dialogen, die door Ganz en Clever uiterst knap worden opgeladen met suggesties van emoties, afspiegelingen van het avontuur van mensen die zijn gaan bekijken of ze nog wel in staat zijn op eigen kracht te bestaan. Fascinerend, hoe onderkoeld het ook geregistreerd is, maar vooral Clever maakt er op mij (net als in „Sommergaste” en „Die Marquise von O”) weer zeer diepe indruk mee. Onbevredigend is het echter, dat de af loop van deze geschiedenis ook weer com pleet open ligt. Handke schijnt te hebben willen inhaken bij de traditie van de „nou veau roman”, ooit op film toegepast door eveneens literatoren als Robbe Trillet en Duras. Daarbij wordt het eigenlijke ma ken van de film, het invullen van een. aangereikte context, overgelaten aan het publiek. Ik houd niet van dat principe, maar „Die linkshandige Fau” is toch een veel boeiender kijkervaring dan de litera- riteiten van Duras bijvoorbeeld. „Violette Nozière” is een sterk voorbeeld van dat ideaal en heeft betrekking op een beroemde zaak uit de annalen van de Franse justitie. Een meisje van achttien dat in ’33 ter dood werd veroordeeld Oater kreeg ze gratie en zelfs wegens goed ge drag volledige rehabilitatie), omdat ze haar ouders had vergiftigd. Vader was er aan overleden. Chabrol plaatst het geval in een aannemelijk perspectief en laat zien hoe Violette verdrukt wordt door de dub belhartige en zeer enge moraal van haar ouders en een uitweg probeert te vinden met het creëren van een dubbelleven als prostituée, waardoor ze aan het geld komt om haar kinderlijke dromen te verwerke- lijlcen. Als ze door een syfilis in dat dubbel leven wordt gedwarsboomd, ziet ze geen andere oplossing dan het doorsnijden van „de banden des bloeds, als een kluwen slangen”, zoals Paul Éluard het plastisch heeft uitgedrukt in een aan Violette Noziè re opgedragen gedicht. geheel voortreffelijk in Deep in the Mo therlode, Ribbons (met akoestische gita ren), Down and out, You better watch out, Say it’s allright, Joe, het jagende The Lady lies en Follow You, Follow me. Als dan ook de grote voordelen van het spiegelpaleis worden uitgebuit, kent de geestdrift geen grenzen meer. Volgens de in Kadens gehanteerde for mulé zal in het komende seizoen 1978-1979 een aantal musici dat in de serie Zolder- concerten is opgetreden dit nu doen op de abonnementsconcerten (vijf duo-avonden en vier trio-avonden). Ook de zoldercon- certen worden voortgezet. Het nieuwe sei zoen wordt op zaterdag 30 september geo pend met een optreden van het Muramat- su Fluitkwintet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Op initiatief van de Nederlandse parlementariër drs. Joop Voogd (PvdA) houdt de Raad van Europa van 14 tot 16 juni in Lissabon een sympo sium over filmbeleid. De onderwerpen die ter sprake komen, zijn het commercië le karakter van de filmindustrie, de over heidssteun aan film, de filmkeuring, film en televisie, en alternatieve filmcircuits. DEN HAAG (ANP). De Jan Campert- stichting heeft Ton Vorstenbosch voor dit jaar een opdracht gegeven tot het schrij ven van een oorspronkelijk Nederlandsta lig toneelstuk. De auteur kan zich er een half jaar voor vrijmaken. De Haagse wethouder P. Vink heeft de opdracht zaterdag uitgereikt in het HOT in Den Haag. De opdracht is toegekend op voordracht van Gerrit Borgers, Pierre H. Dubois, Anton Koolhaas, Daniël de Lange, André Matthijsse en Harry Scholten. Ze is verbonden aan het jaarlijks overzicht van Nederlandstalig toneel, dat in het HOT onder de titel „Hollands drama” wordt gegeven. Ton Vorstenbosch is dertig jaar. Hij de buteerde vier jaar geleden bij de Haagse Comedie met De Stok en was vervolgens als toneelschrijver aan dit gezelschap ver bonden en sinds 1976 aan toneelgroep Cen trum. Van zijn hand zijn opgevoerd De andere wereld, Van de koele meren des doods. Scheiden en Een nagelaten beken tenis. publiek een kijkje van bovenaf en kunnen benut worden voor indirecte belichting van de groepsleden), lijkt alles koek en ei. Of niet soms? Ja en nee, maar daarover straks. Een blijk van het feit dat de symfonische rock van groepen als Genesis bij brede lagen van de bevolking is doorgedrongen, is de overweldigende belangstelling voor een optreden in een inferieure concertzaal als de Groenoordhal. Om maar verzekerd te zijn van een plaatsje bij het podium brachten enkele tientallen mesjogge fans dan ook de nacht voor het concert in slaapzakken voor de deuren van de hal door. Een staaltje trouwhartigheid dat door de met Genesis meereizende BBC- cameraploeg bij aankomst ogenblikkelijk werd vereeuwigd. Wat succes betreft, gaat het Genesis dus voor de wind. Helaas kunnen we minder hoog van de daken schreeuwen voor wat de artistieke ontwikkeling aangaat. De laatste drie albums, Trick of the Tail, Wind and Wuthering en Then there were Three, geven een typische zucht tot zelfbehoud te horen, die symptomatisch is voor de sym fonische rock. De composities baren wei nig opzien, schetsen dezelfde sprookjeswe reld die de groep altijd heeft uitgedragen en laten eigenlijk horen dat het groepsge luid terug te brengen is tot de soepele stem van Collins en het synthesizerwerk van Banks. In een concertsituatie zijn het bovendien de enigen die persoonlijkheid uitstralen. De huurlingen Thompson en Stuermer be palen zich hardwerkend tot hun opdrach ten en Michael Rutherford’s aanwezigheid is eigenlijk niet van dien aard dat een Het dient te gaan om een oorspronke lijk scenario, dus niet een bewerking van iets dat al is gepubliceerd maar nog vrij is van film- of tv-rechten. Het sce nario mag door meer dan één auteur zijn geschreven, en het dient ten minste 75 normaal beschreven vellen te omvat ten, aangezien het geschikt moet zijn voor een speelfilm van circa 90 minu ten. De inschrijvingstermijn eindigt op 1 oktober; de uitslag volgt voor het einde van het jaar. CANNES. Het Nederlandse con cern Tuschinski heeft in Cannes be kend gemaakt dat men een prijsvraag gaat uitschrijven voor het schrijven van filmscenario’s. Er is een hoofd prijs van 15.000 gulden mee te verdie nen en een extra prijs van 5000 gulden. andere bassist zijn werk niet even goed zou kunnen opknappen. Toch zal het menige formatie moeite kosten even overtuigend voor tienduizend mensen voor de dag te komen als Genesis. Het geluid is voortdurend glashelder en gaaf, Phil Collins hangt tussen de met scherpte gebrachte nummers graag de ide ale gastheer („Ik spreek geen Neder lands”) uit en tegen het eind marcheert het vormde dit driedelige werk, waaraan de pianist Georg Laschek als „zesde man” een slagvaardige bijdrage leverde, een goed slot van het laatste concert van Ka- dens’ seizoen. Op het zaterdagavond gegeven Zolder- concert speelden zij een aantrekkelijk pro gramma met Franse muziek (Ibert en Pou lenc), de Fantasia KV 608 van Mozart en het Kwintet op. 43 van de Deen Carl Niel sen. Een mooi ingedeeld en niet te uitge breid programma dus, dat een boeiende avond beloofde. Desondanks ging ik na afloop van het concert naar huis met het gevoel dat deze musici nog niet helemaal podiumrijp zijn. Over het algemeen kwamen zij het stadi um van worstelen met de dikwijls lastige muzikale materie niet te boven, en dat betekent dat er nauwelijks ruimte over blijft voor de muzikale essentie. Aan het vormgeven van melodische lijnen, het nu anceren van de klankkleur en het even wichtig houden van de individuele sterkte- graad van ieder instrument kom je niet meer toe als je al je energie moet spende ren aan de zuiver technische aspecten. Daarom klonken de elegante Trois piè- ces brèves van Jacques Ibert vrij schools en kwam vooral Mozart's Fantasia in f klein (ook bekend in de versie voor orgel) er een beetje bekaaid af. Het kwintet van Nielsen wist eigenlijk alleen in de tussen liggende delen (menuetto en preludium) te overtuigen, waarbij vooral de vrije, impro visatorische taal van het preludium in soli van de diverse instrumenten muzikale ex pressie meekreeg. Gelukkig vielen de. clowneske grimassen waarmee Francis Poulenc zijn Sextet heeft gelardeerd heel wat beter uit en HAARLEM. Evenals bij de start van het seizoen 1977-1978 in Concertzaal Ra dens trad bij het slotconcert een blaas- kwintet op. In dit geval het uit leden van het Amsterdams Blazers Octet bestaande Notos Kwintet: Bas Prinsen-hobo, Sonja Ottens-fluit, Hein van Maarschalker- waart-klarinet, Cian O’Mahony, fagot en Ricardo Almeida-hoom. Vijf jonge musici die studeren aan het Sweelinck Conserva torium te Amsterdam en die dus nog aan het begin van hun carrière staan. Mag ik vragen, meneer Fassbinder, waarom u deze film in het Engels heeft opgenomen? „Nee”. Hoe ver bent u met het script voor uw volgende film? „Het weegt nu vijf 'kilo”. Hoe heeft u met Tom Stoppard samengewerkt voor het scenario van Despair? „Ik kwam bij hem langs en dan praatten we wat en dan ging hij weer schrijven en dan kwam ik weer langs en dan schreef hij weer wat en als ik dan weer eens was langs geweest dan ging hij weer door tot ik nog eens kwam praten”. Despair is gebaseerd op een roman van Nabokov en handelt over een uitgeweken (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft voor de duur van vijf jaar een bijzondere bruikleen ontvangen van het Nationalmuseum in Stockholm. Het gaat om een ruim anderhalve meter hoge Triton, door de Nederlandse beeld houwer Adriaen de Vries in brons ge maakt. Het beeld is afkomstig van de Neptunus-fontein die door De Vries in Praag werd gemaakt voor het slot Frede- riksborg in Denemarken. De figuren van de fontein werden in 1659 door de Zweden als krijgsbuit meegenomen. In het Zweed se Drottningholm staan nog 14 van de oorspronkelijk 16 bronzen figuren van de fontein. Adriaen de Vries behoorde in de late 16e eeuw, begin 17e eeuw tot de beroemdste Nederlandse beeldhouwers. De groep waartoe hij behoorde werkte veelal met buitenlandse hoven. Naast een grafmonument en een be roemd doopvont heeft De Vries drie fon teinen gemaakt, naast het bewuste Neptu nus-fontein voor het Deense slot maakte hij twee fonteinen voor de stad Augsburg. Het Nationalmuseum in de Zweedse hoofdstad heeft in ruil voor de Triton een schilderij in Bruikleen gekregen van Ja cob Adriaensz. Backer. Het stelt de regen ten voor van het Nieuwe Zijds Huiszitten- Elseviers Weekblad. Hij heeft diverse boeken gepubliceerd. In 1939 illustreer de hij de jubileumuitgave (40e druk) van de „Camera Obscura”. In 1951 emigreerde Jo Spier naar de Verenigde Staten. Hij woonde in Plan dome, op Long Island bij New York. Jo Spier heeft zijn volledige werk geschonken aan het Gemeentemuseum van Zupthen, waar ter gelegenheid van zijn 75e verjaardag een ere- tentoonstelling is gehouden. Spier was ridder in de orde van Oran je Nassau. Zaterdagavond deden de overgebleven drie, zanger Phil Collins, bassistgitarist Michael Rutherford en toetsenman Tony Banks de Leidse Groenoordhal aan in het gezelschap van twee ingehuurde Ameri kaanse krachten: Chester Thompson (drums) en Daryl Stuermer (gitaar-bas), en een hoeveelheid apparatuur die zijn gelij ke nauwelijks kent. Zeven tientonstrucks, waarvan er een een eigen stroomgenerator voor de elektriciteitvretende lichtinstalla tie bevatte, waren buiten het veilingge bouw geparkeerd, als waarschuwing voor wat ons binnen stond te wachten. De twee uur lange show, die de bijna tienduizend fans er zaterdagavond voorge schoteld hebben gekregen, heeft in ieder geval aangetoond dat Genesis onder de personeelswisselingen schijnbaar niets te lijden heeft. Het groepsgeluid is intact gebleven en de response op het veelomvat tende repertoire neemt eerder toe dan af. Als de vijf musici dan ook trouwhartig klantenbinding nastreven en furore weten te maken met een waarlijk schitterend spiegelpaleis (grote, in alle richtingen ver stelbare spiegels vullen de belichtings- kroon boven het podium od. bieden het Het symposium wordt geopend door een van de Portugese ministers en door de voorzitter van de parlementaire vergade ring van de Raad van Europa, het WD- Eerste-Kamerlid De Koster. Algemeen rapporteur van het symposium is de Itali aanse regisseur Luigi Commencini. Er hebben zich meer dan honderd deel nemers laten inschrijven: cineasten, direc- teuten van filminstituten, ambtenaren en parlementariërs uit 18 landen. Van Ne derlandse zijde nemen deel: de cineast Gerard Verhage, dr. Le Nobel, voorzitter Nederlandse Filmkeuring, G. J. van der Molen, hoofd afdeling film van CRM, Aad Kosto, Tweede-Kamerlid (PvdA) en Hans de Boer, eveneens Tweede-Kamerlid (CDA). Na het symposium wordt een rapport opgesteld voor de Culturele Commissie van de Raad van Europa (rapporteur Joop Voogd), waarna aanbevelingen aan het Comité van Ministers van 20 lidstaten van de Raad van Europa zullen volgen. Violisten die een heet programma aan Schubert willen wijden hebben niet zo veel keus. Evenals andere vroege romantici als Schumann en Mendelssohn heeft Schu bert weinig voor viool en piano ge schreven. De in 1816 geschreven drie Sonates opus 137 (die van de uitgever Diabelli de naam Sonatines kregen, waarschijnlijk in de hoop op een grotere verkoop) en het veel virtuozere Rondo brillant opus 70 bieden echter aantrekkelijk materiaal, en aangezien Vera Beths naast het Rondo brillant ook één van genoemde drie Sona tes de tweede in a-klein had gekozen vormden deze twee werken met het Rondo voor viool en strijkkwartet in A een ver rukkelijk geheel. En dat dan niet alleen wat de muziek zelf betrof, maar ook de uitvoering daarvan. Natuurlijk ga je wel met enige verwachtin gen naar Vera Beths luisteren. Ik herinner mij nog goed dat zij, nauwelijks op de middelbare school gearriveerd, op het Haarlemse Interscholair Jeugdtoernooi de andere executanten verreweg overtrof. Daarna heb ik haar nog zeer dikwijls ho ren spelen, en zoals steeds vond ik ook zondagmorgen weer dat haar spel zich nog steeds blijkt te verdiepen. Haar spel is warm van klankkleur, met een duidelijk omlijnde viooltoon, een moeiteloze techniek en een immense con centratie. En door dit alles weet zij het puur-essentiële van ieder muziekwerk met zeer subtiele nuances vast te houden. Tegen de intieme, slanke toonvorming van het door haar vaste begeleider Stanley Hoogland bespeelde hammerklavier moest de violiste de dynamische mogelijk heden van haar instrument meer beperken dan met pianobegeleiding nodig was ge weest. Dit ging echter gelukkig geen enkel moment ten koste van de muzikale span ning. Even smaakvol en goed aansluitend als het begeleiden van Stanley Hoogland fun geerde het genoemde strijkkwartet als partner voor Vera Beths in het tweedelige Rondo voor viool en strijkkwartet. Zeld zaam geïnspireerd samenspel, in hechte eenheid gepresenteerd, zorgde voor lang durige bijval van het opvallend talrijke publiek. ■r 4*^ is?:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9