VLUG MET BETALEN.. Over Umuiden gesproken WINST BOLS STEEG zijn voor de kleine gokkers r DE VOORDELIGSTE ADRESSEN VOOR AL UW r KAMERBREED TAPIJT £4 u\ wat vertel je me nou „LANGZAAM MET UITSTAPPEN, „Er moeten genoeg mogelijkheden y^RUIM 47 PROCENT D DE WITTE TAPIJTHALLEN Haarlem IJmuiden RAAD VOOR DE CASINOSPELEN Ifc/ -■ E X I iJ RP- Tamme beer Viskar 99 ER Klap-school BOLS i 10 11 19 7 8 IJMOND M E I 2 4 WOENSDAG J J ason ■■■Mi X Door rechtstreekse afname van fabrieken uit binnen- en buitenland sluiten wij de tussenhandel geheel uit. Mevrouw C. de Vries, Amsterdam: „Wat ik in uw rubriek tot dusver heb gemist Bk JTI i Mg De heer P. C. A. de ties in het buiten. 1296-werknemers, tegen 911 in het jaar daarvoor. (AD VER TENTIE) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlAlllllll^ RICHTING BENNEBROEK jaar in iihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiim ink ur. JACOB VISSER was twee jaar toen hij met zijn ouders uit Den Helder naar IJmuiden kwam, een plaatsje dat ook nog in de kinderschoenen stond. Vader Hein onderhield zijn gezin door met de vlet uit vissen te gaan. Nadat in het duinterrein van IJmuiden een tweede (Vissers-)haven tot stand was gekomen zette hij ook mensen over naar de andere zijde; het was de tijd waarin iedereen nog te voet naar zijn werk ging. Zoon Japie hielp al gauw een handje bij dat overzet- ten. overgezet door een korporaal-schipper die de karakteristieke bijnaam „Blauwe Kees” droeg; in zijn hart streden IJmui den en Schiedam voortdurend om de ren. de aanduiding „Officieel Voetveer” ge bruiken omdat hij ook al een afspraak had voor het overzetten van de school kinderen die bij de semafoor woonden. „ALS IK AL DIE centen van de kinderen had die ik voor niks heb laten varen zou ik nou rijk zijn”, zei Jacob Visser wel eens op z’n oude dag. Maar hij vond het best zo; het hoorde er nu eenmaal bij. Jacob Visser was gedurende tientallen jaren een van de populairste IJmuidenaren. Niemand noemde hem bij zijn echte voornaam of bij zijn achternaam. Jacob Visser was „Japie”, kort gezegd, of „Japie Overzet”, met een mond vol. Iedere IJmuidenaar van voor de oorlog heeft zich zeker eens, maar over het algemeen ontelbare malen door hem laten „overzetten”, naar het strand, naar de Zuidzijde, naar het Fort of in de richting van Wijk aan Zee. En iedereen bleef zich de roep van „Japie” herinneren die over het water schalde wanneer op drukke dagen de plaats van bestemming was bereikt: „Langzaam met uitstappen, vlug met betalen.” KAMERBREED TAPIJT WORDT DOOR ONS GRATIS EN VAKKUNDIG GELEGD stichting over de hoogte van de kostenpos ten aan de gang is. De voorzitter van de Raad betreurde het dat de casino’s de laatste tijd in een ver keerd daglicht zijn komen te staan. „Er wordt over casino’s gesproken alsof we met misdadigers en de onderwereld te maken hebben”, aldus Van Thiel. De Raad hoopt dat spoedig een wijziging van de Wet op de kansspelbelasting zal plaatsvinden, waardoor de heffing van de kansspelbelasting anders wordt geregeld. Op dit moment moeten de casino’s meer belasting betalen dan er aan gokgeld bin nenkomt. Van Thiel gaf toe dat ook de Raad de gevolgen van een verkeerd geko zen belastingsysteem niet heeft overzien. De stichting die de casino’s exploiteert, moet nog zo’n 100 miljoen gulden aan belasting betalen. De regering denkt aan kwijtschelding, hoewel een meerderheid van de Tweede Kamer zich daarmee niet kan verenigen. Van Thiel: „Iedere vergelij- de boten van de Alkmaar Packet gestapt. Daar konden ze een Aapje of een Jan Plezier nemen maar verreweg de mees ten gingen om de kosten te sparen lopen, heel de lange weg naar Wijk aan Zee. Waarom ze de voorkeur aan IJmuiden zijn gaan geven is nooit duidelijk ver klaard. Niet vanwege de betere verbin dingen, zoals wel is beweerd, want die waren er niet toen de stroom zich ver plaatste. De IJmuider Courant van 20 mei 1925 meldde bijvoorbeeld: „Door de warmte begon zondag de toeloop naar het strand. Aan de opstoppingen bij de overzetveren bleek maar al te duidelijk hoe nodig het is dat deze beschikken over voldoende goed materiaal. Nu men tot later moet wachten voor men met meer en beter vaartuigen in de vaart komt, bleqk het hoe de tegenwoordige toestand ten enenmale onvoldoende is. Gelukkig is uitkomst in zicht.” king met een gewone belastingbetaler gaat mank. Bij de casino’s gaat namelijk zowel de belasting als de winst naar de staat”. „De gehele zaak rond de kansspelbelas ting is in de politieke sfeer getrokken. Ik weet niet welke ingeving ten grondslag lag aan de wijze waarop de kamer deze zaak heeft gespeeld”. Van Thiel merkte overi gens op dat de Raad sinds 9 april 1974 de regering er tientallen malen op gewezen heeft dat de huidige belastingwetgeving moeilijk op de casino’s van toepassing kon zijn. De Raad heeft zich nog niet uitgespro ken over nieuwe vestigingen voor casino’s. Volgend voorjaar gaat het derde casino, in Scheveningen, open. De Raad heeft al oriënterende gesprekken gevoerd met de gemeenten Eindhoven, Breda en Arnhem. De voorzitter van de Raad vertelde dat aan geen van deze gemeenten de toezegging is gedaan dat men op ee casino kan rekenen. De gemeente Nijmegen heeft onlangs de Raad nogmaals verzocht in aanmerking te mogen komen voor een casino. Nijmegen voelde zich gepasseerd, omdat de Raad wel Arnhem bezocht. De Raad heeft zich in het verleden uitge sproken voor een (voorlopig) maximum van vijf casino’s voor Nederland. CENTRAAL MAGAZIJN, Bennebroekerdijk 205b, Cruquius, Haarlemmermeer, telefoon 023-283437. Let op het juiste adres. NIET afslag Cruquius-lndustrieterrein, maar voorbij cementbouw, nieuwe weg links, de middenloods Groot parkeerterrein, s Maandags gesloten HET BEDRIJF van Japie Overzet bleef groeien en bloeien. Een sleepbootje WITTE TAPIJTHALLEN ZO KUNT U ONS VINDEN Mevrouw E. Pol-Van den Braber te IJmuiden stelde ons deze oude foto van School D ter beschikking. Ze kent nog alle namen: Jan Cosy, Rie ka Baas, Henk Servaas, Annie Neve, Jan Groot en Ina de Vries; Alie Munter, Rie Besse, Zwaantje van Veen, Wim Hanepen, Bram Blaas en Ko Demmers; Ko de Pee, Lena Post, Lena Sala, Dirk Zegel, Truida Dem mers, Emmy van den Braber, Eeke Wisman en Betsie Blok; Guurtje Zwart, Joost Quakkelaar, Fem de Haas en Bram Barendsen. De juf frouw: A. Romein. Kleine Houtweg 11 telefoon 023-313140 's Maandags gesloten Lange Nleuwstraat 190-192 telefoon 02550-13120 's Maandags gesloten IT !1 G 20 tsen 14307 JAPIE WERD ook bij de Amsterdam mers zo populair dat hij op een dag in de week niet in een hoofdstedelijke volks buurt kon lopen zonder van alle kanten gegroet te worden: „Hei, daar is Japie Overzet”. Natuurlijk kwam er concur rentie in IJmuiden. A. van Oosten scha kelde de motorbootjes Roland I en Ro land II voor strandbezoekers in. Die kwa men bij de sluis te liggen zodat de men sen niet helemaal naar de kop van de haven behoefden te lopen; de tarieven waren natuurlijk wel wat hoger vanwege de langere vaart, vijf cent (drie cent voor de kinderen). Te begrijpen is dat Japie eveneens bij de sluis motorboten depo neerde die door zijn zoon Leen werden beheerd. De Alberdina (vernoemd naar een van Japie’s dochters) kwam er te liggen met de Antonia (vernoemd naar een andere dochter), de Watertoerist en de Watertaxi, al naar de drukte dit ver eiste. Als Leen Visser reclame stond te maken („Naar het strand!”) schudden vele Amsterdammers hun hoofd: „Wij gaan wel naar de kop van de haven lopen, we willen met Japie mee.” Ze konden aanvankelijk niet geloven dat ook de motorboten waarvoor Leen recla me maakte eigendom van Japie waren; Japie betekende „bij de kop van de ha ven”. van een wat groter type kwam, de Neeltje (vernoemd naar Vissers vrouw). Er wer den ook boottochten naar Volendam en Marken en langs de Vecht georganiseerd met Japie kon je alle kanten op. Hij bleef intussen de man zoals men hem van de tijd van de roeiboot (tarief L cent) kende: eenvoudig, rustig, altijd opge wekt, iemand die graag liep te zingen al waren zijn werkdagen nog zo lang met een sigaartje als enige luxe. Na de vakan- tiedrukte in IJmuiden maakte hij graag lange wandelingen, de natuur in, en niet alleen zijn eigen kinderen maar alle jon gens en meisjes van'de buurt mochten mee. Want Japie was gek op kinderen. Toen zijn tarief nog een cent was gebeur de het vaak dat de IJmuidenaartjes juist die ene cent verloren. Dan was de vaste roep: „Japie, mogen we overvaren we hebben geen geld meer.” Japie: „Eerst kijken of er plaats over is.” Er bleek hoe dan ook altijd plaats over te zijn, zelfs op de drukste dagen; Japie het nooit een kind staan. Behalve de schooljeugd van de semafoor als die echt te laat bij de steiger was en Japie’s boot al een eind van de wal was verwijderd. „Japie, kom je gauw terug?” riepen de kinderen hem na, bang om te laat op school te komen. Dan schalde een van Vissers wijsheden over het water: „Als ik altijd terugkom, kom ik nooit ergens an!” Uiteindelijk kwamen de jongens en meisjes toch op tijd in de klas; Japie het zijn pk’s extra trekken. IN DE OORLOG namen de Duitsers alle boten van Japie Overzet in beslag. Zo gauw er vrede was probeerde zijn RINGVAART j— bennebroeker^ik reserves. Ook de vooruitzichten voor dit jaar bij de werkgelegenheid worden gezocht. Problemen waren er voorts in de Argentijnse en Braziliaanse bedrijven van Bols. De moeilijkheden kwamen vooral vooruit uit de enorme inflatie, in Argentinië tot 500 percent. De afzet van Bols in Nederland steeg met 22 percent en de verkoop van geïmporteerd gedistilleerd met 5 percent. Het losla- De heer A. Douma, Haarlem: „Ieder jaar kwam er op school wat anders, nu eens een pottebakker, dan weer een kooi op wieltjes met een tam me beer erin. Het kij ken kostte je 5 cent”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad, telefonisch 023-378601). jongste zoon de zaak weer op te bouwen. Het leek te lukken maar na een jaar of tien moest hij ermee stoppen; de omstan digheden waren te veel veranderd. Japie Overzet is zesenzeventig geworden. Hij overleed plotseling, in 1955, in zijn wo ning aan de Edisonstraat in IJmuiden. Generaties IJmuidenaren bewaren goe de herinneringen aan hem, als man van de overzet, als kindervriend en als ie mand die graag „gekke” dingen deed. In de bloeitijd van de radio was de stem van een bepaalde omroeper zeer populair bij hem thuis. Hij stapte een keer de kamer binnen: „Jongens, even opletten”. De ra dio was uit maar de stem van de omroe per weerklonk. Japie had de man in zijn bootje ontdekt toen deze zijn herhalings oefeningen op het Fort deed en even naar IJmudien moest. Wat de omroeper ook van plan was geweest, hij werd door Japie naar diens huis geloodst. Er stond ook een keer een foto in de IJmuider Courant van een jonge Egmonder die kapelaan in IJmuiden zou worden. Japie hield me op straat aan: „Bént u nou de nieuwe kapelaan of hjkt u er alleen maar sprekend op?” Ik hield het op het laatste. „Doe me een lol en loop even mee”, zei Japie. Toen we bij hem thuis kwamen, in de Bloemstraat no. 47, stelde hij me voor als de nieuwe kapelaan. Zijn vrouw Neel tje gaf me een stoel en een sigaartje en vroeg me hoe het in Egmond was, haar geboorteplaats, het goede Egmond met een en al familie en bekenden die nog graag in het zangerige dialect met elkaar praatten. Toen ik antwoordde had Neel tje me meteen door: ik sprak de taal niet. De heer J. van Rooi- Wijkeroog (het latere Velsen-Noord) van jen, Beverwijk: „In de DEN HAAG. De casino’s van Zandvoort en Valkenburg blijken regelmatig bezoekers tot groter gokken aan te zetten door roulettetafels waar met kleine inzetten gespeeld kan worden, gesloten te houden. Enkele leden van de Raad voor de Casinospe- len is het opgevallen dat de tweeguldentafels vaak niet bemand zijn, met gevolg dat goklustigen verplicht zijn naar de „dure” roulettetafels met minimuminzetten van vijf of tien gulden te gaan. mobilisatie 1914- 1918, toen bepaalde levensmiddelen moei lijk te krijgen waren, zorgde iedereen er voor op tijd te zijn wanneer Sieuwertsen met zijn viskar naar de hoek van de Zee weg, bij Loenders- loot, kwam. De om wonenden zetten er hun pannetjes voor.de vis al neer terwijl de kar nog in geen vel den of wegen te zien was”. WAT DIE UITKOMST was ontdekten de IJmuidenaren en vervolgens de Am sterdammers al spoedig: Japie Overzet, geen man met een technische knobbel maar wel met een sterke ondernemings geest, liet de riemen in de vlet en begon met motorbootjes. Met de vlet had hij maximaal twintig personen tegelijk kun nen helpen, een motorboot bleek meer dan zeventig mensen een plaatsje te bie den. De „Veertien” kwam in gebruik (voor het Fort en in de richting van Wijk aan Zee met onder de bak zelfs een schuilplaats voor slecht weer). De „Ag gie” legde voor de strandbezoekers aan bij de drijvende steiger aan de kop van de haven. De „Grote Aggie” volgde. HET STRANDBEZOEK ging met sprongen vooruit. Recorddag in 1925: vijftienduizend Amsterdammers. Top drukte in het jaar 1926: zondagen met vijfentwintigduizend hoofdstedelingen in de badplaats IJmuiden. Zoals in die tijd werd vastgesteld: „De Amsterdamse werkman kan met zijn gezin uitgaan op comfortabele wijze zonder dat dit voor zijn bescheiden beurs bezwaarlijk is en hij vindt daar, in de vrije en frisse na tuur, de versterking voor lichaam en geest die hij tevergeefs in de stoffige dampkring van de te dicht gebouwde hoofdstad des lands zal zoeken.” Voor zestig cent een speciaal dagretour met de salonboten van de Alkmaar Packet, dan lopen naar de kop van de haven en daar met Japie over voor twee cent, later voor een vierduitstuk. I O' IN HET JAAR 1904 begon Japie z’n eigen zaak, door vader Hein aangemoe- digd: een veerdienst. Het was nog een primitieve bedoening omdat hij alleen maar een vlet had en zelf aan de riemen zat. ’s Morgens in alle vroegte ging hij eerst in z’n eentje naar de pier en de dammetjes: mosselen zoeken. Zijn ge bruikelijke opmerking als hij na dat werk met zijn veerdienst begon: „Zo, ik heb al een daggeld verdiend.” De solda- Jong, IJmuiden: „De ten van het Fort werden aanvankelijk eerder genoemde schoenwinkel van Sterk aan de Zeeweg was gevestigd op voorrang. Toen Kees met pensioen ging nummer 105. Dat ad- werd het overzetten van de soldaten uit besteed aan de particuliere veerman van IJmuiden. Daarmee kreeg Japie zo’n uit breiding van zijn klantenkring en zo’n financieel houvast dat hij bijna niet meer aan 1 De Raad voor de, Casinospelen, het adviescollege van de regering, wil bezien i of de stichting die de casino’s runt, ver- plicht kan worden een bepaald aantal ta- fels waar met twee gulden gespeeld kan worden, open te stellen. De voorzitter van de Raad, oud-Tweede-Kamervoorzitter mr. F. J. van Thiel, zei dinsdag tijdens de openbare vergadering van de Raad het j onjuist te vinden wanneer de stichting zou - proberen de mensen tot groter gokken aan te zetten. De voorzitter van de Raad wenst dat er voldoende mogelijkheden blijven voor de kleine gokkers. Mr. Van Thiel kondigde aan dat pas over 7’ enige tijd een advies van de Raad over het onlangs uitgebrachte jaarverslag van de nationale stichting Casinospelen te ver- wachten is. Vooruitlopend hierop zei de voorzitter van de Raad dat de kostenpos- ten van de stichting de sterke aandacht van de Raad hebben en dat er al een T intensieve discussie tussen de Raad en de ömuiclcn^^ res staat vermeld op een oude schoenlepel die ik nog heb met de tekst „Sterk’s Schoen- het zoeken van de mosselen toe- magazijn IJmuiden- kwam en dit toch niet behoefde te betreu- Oost” en een afbeel- Hij ging trouwens voor zijn bedrijfje djng van een dames schoen volgens de toenmalige laatste mode: een hoge hak, puntneus en bandje DE GROTE BLOEI van het bedrijf met knoopsgaten”. begon toen het strandleven van de Am sterdammers zich plotseling van Wijk aan Zee naar IJmuiden ging verplaatsen. De hoofdstedelingen, op zomerse zonda gen vele duizenden, waren tot dusver in •^msteeose RICHTING HAARLEM CC T Ti is een verhaal over de Klap-school bij de President Kruger- straat. Het was echt een fijne, bijzondere school”. (Lezers, wie begint? - JvB). NIEUW-VENNEP. Ondanks het tegenvallend Negatieve ontwikkelingen deden zich voor in de herstel van de wereldeconomie heeft de N.V. Konin- Mouterij- Branderij De Koning B.V. Hoge aankoop- klijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols in 1977 prijzen van gerst en lage verkooprijzen van mout, de een voorspoedig jaar gehad. De netto winst van het overcapaciteit binnen de EEG en nationale steun- concern steeg maar liefst met 47,3 percent van 16,7 maatregelen van enkele lidstaten zijn volgens Bols miljoen in 1976 tot 24,6 miljoen in 1977. De omzet oorzaken van de zorgelijk situatie in de Nederland- nam in dezelfde perioden toe van 501 miljoen tot se moutindustrie. Omdat verbetering niet te ver- 624 miljoen. Voorgesteld wordt een dividend van wachten valt, heeft het concern besloten alleen de 3,60 per aandeel van 10,- nominaal. De winst per lopende contracten nog af te handelen en dan de aandeel ging omhoog van 5,86 tot ƒ7,01. Van de moutactiviteiten te beëindigen. Voor de 20 bij de totale winst wordt 11,9 miljoen toegevoegd aan de mouterij betrokken personeelsleden zal vervangen- Bols zijn bemoedigend. De positieve ontwikkeling zette zich in de eerste maanden van 1978 voort. Uit het vandaag gepubliceerde jaarverslag van de disti- leerderijen blijkt dat men, onvoorziene omstandig heden buiten beschouwing gelaten, een verdere groei te kunnen realiseren. Een belangrijke bijdrage tot de winstverbetering ten van de bodemprijs voor de verkoop van de in het vorig jaar werd geleverd door de Cynar-groep. belangrijkste alchoholische dranken aan het pu- Dit Italiaanse bedrijf behoort sinds 1 januari 1977 tot bliek, had een verkleining van de winstmogelijkhe- het Bols-Concern. Ook van een tweede Italiaanse den binnen de hele bedrijfstak, met name voor de aanwinst Societa Industrie Liquoristische wordt veel tussenhandel, tot gevolg. Het Bolsconcern merkte verwacht. Omdat deze onderneming pas eind decem- dat vooral aan de winstmarges van de Gall en ber werd overgenomen zijn de resultaten over 1977 Gall-zaken, een onderdeel van het concern. De om- nog niet in de geconsolideerde winst- en verliesreke- zetten waren echter hoger, wat toch resulteerde in ning opgenomen. Na de abnormale terugslag in 1976 een beter bedrijfsresultaat dan in 1976. Hetzelfde heeft ook het herstel op de Nederlandse markt bijge- gold voor Oud Wijnkopers B.V. uit Haarlem, dragen tot de betere resultaten. Zoals verwacht bleven de investeringen van Bols De export van Bols-produkten nam ondanks de in duurzame activa beneden het bedrag van de tegenvallende economische groei en de harde gulden afschrijvingen. De uitgaven beliepen ongeveer 5,2 vorig jaar toe. Dit is volgens het jaarverslag onder miljoen en betroffen bijna alleen investeringen ter andere te danken aan de krachtige positie in landen vervanging van bestaande installaties. Het aantal waar de distributie in handen is van staatsmonopo- personeelsleden van Bols in Nederland verminderde hes, en belangrijke leveringen aan militaire instan- in 1977 van 1084 tot 1048. In het buitenland werkten ■:z:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11