Wanprestatie tegen B-team van Italianen Ontvoering van coach mislukt sportpuntiq Duyn overleden Contracten met jaar verlengd, maar taakverdeling gewijzigd Klassementsleider woedend op tegenstanders Baantitel 50 km I y 3 voor Cees Bal 1 Fles halfvolle melk hele liter tydeljjk „Met Nanninga leren voetballen” ■BS l/AWWff»1- van nederlancl^ Ófytf/Ua’S ronde in cijfers Oorzaken Rekenkunst Hovenkamp Overgeslagen Aanslag A x - 2 4 M E I WOENSDAG O 2. 5 (Van onze sportredactie) DIEREN. Bij het verdedigen van zijn leiderstrui heeft Arie Hassink op de zesde dag van Olympia’s Ronde door Nederland hoog spel gespeeld. Hij voerde een act op die vol risico’s tot mislukken zat maar die hij met grote koelbloedigheid, rekenkunst en pure fiets- kracht van hem en zijn ploeggenoten tot een goed einde bracht. Het avontuur was geen vondst van de oranjetruidrager zelf maar een door de concurrentie opgedrongen houding. Arie Hassink toonde er zich na de finish (waar de Rus Lauri Petrov de etappe won) ziedend over. I •f ronde iii 1 9 7 S Ci (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS V Happel probeerde (AD VER TENTIE) (ADVERTENTIE) k met vrij SCHAATSTRAINERS BLIJVEN Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. Hassink gedwongen tot furieus verzet Het lokaas waarmee de concurrenten Hassink probeerden te vangen heette Eg bert Koersen die met een achterstand van 2.06 de zevende plaats in het algemeen klassement bezette. Koersen ging vrij kort na de start achter de ontsnapte Russen zien wat ie kan”. Geconfronteerd met dat oerprincipe hief Arie Hassink echter een klaagzang aan. „Iedereen”, sprak hij op verbeten toon, „mag hier winnen behalve ik”. Alsof de concurrentie in deze dagen een ander doel zou hebben dan dat. „Als er op déze manier gekoerst moet worden ga ik eigenlijk net zo lief naar huis De psychologische oorlogvoering van degenen die op de loer liggen om Hassink van zijn plaats te verdringen, leek met deze reactie haar doel dicht genaderd te zijn. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. De Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond (KNSB) heeft de contracten met de trai ners van de nationale selecties met één jaar verlengd. Dit houdt in dat Ab Krook weer de damesploeg gaat begelei den, Henk Gemser zorgdraagt voor de sprinters, en het duo Egbert van ’t Oever-Tjaart Kloosterboer voor het tweede seizoen terugkeert bij de heren-allrounders. lijk welke rijders naar de grote internationale toernooien worden uitgezonden. De technische commissie en het dagelijks bestuur, die tot dusver de doorslaggevende stem hadden, kunnen op het samenstellen van de ploegen voor de Europese en wereldkampioenschappen geen invloed meer uitoefenen. „De beslissing ligt nu bij de professionals, de trainers”, aldus KNSB-voorzitter H. van Laer. „In hun contracten wordt wel vastgelegd dat ze met de beste rijders op de grote toernooien moeten verschijnen. Deze ruimere bevoegdheid van de bondstrainers is de enige verandering in hun taakomschrijving. Er staat nog wel een adviesraad op stapel, die de trainers en het bestuur zal moeten bijstaan met raadgevingen. Van Laer: BORDEAUX. De Franse bondsco ach Michel Hidalgo is aangevallen door drie mannen, van wie er een gewapend was met een pistool. Hidalgo wist aan een ontvoering te ontkomen door het pistool uit de handen van een van zijn aanvallers te rukken, waarna het drie tal op de vlucht sloeg. Het incident deed zich voor in het stadje St. Sauvin de Blaye, niet ver van Bordeaux, waar Hidalgo, die met zijn vrouw in de auto zat, eerst werd klem gereden. Er zat een politieke bedoeling achter de poging. Na afloop van de rommelige, met 6-1 gewonnen strijd tegen Xerxes liet Happel weten ook vandaag in het treffen met DHC weer twee spelpatronen te zullen uitprobe ren. Volgens zijn assistent Jan Zwartkruis doet hij dat alleen om te ontdekken hoe veel variaties er straks tijdens het wereld- titeltoemooi mogelijk zijn. „Ik ben ervan overtuigd dat Happel nu wel weet hoe er in Argentinië gespeeld moet worden. Vol gens mij heeft hij beslist geen grote twij fels meer”. van de tegen Oostenrijk opgelopen blessu re aan zijn bovenbeen, kon Happel na rust maar negen wisselspelers inzetten. Ook Jan Jongbloed bleef aan de kant, maar hij zal ongetwijfeld vandaag worden ingezet. Van belang was uiteraard ook het optre den van vleugelverdediger Hugo Hoven kamp, die na zijn blessure voor het eerst aan de tand kon worden gevoeld. De AZ- speler maakte de indruk vrijwel geheel te zijn hersteld, al was uiteraard wel te mer ken dat hij geruime tijd uit de roulatie was geweest. Het scoreverloop: 1-0 en 2-0 Nanninga, 3-0 Rensenbrink (ruststand), 4-0 Lubse, 5-0 Nannin ga, 6-0 Lubse en 6-1 Hoogervorst. Nooit werd het niveau gehaald dat vorig jaar tijdens het Europees kampioenschap in België bij vlagen werd getoond. Er lijken twee oorzaken ten grondslag te liggen aan het falen. In de eerste plaats is de lange en zware Nederlandse compe titie nog maar nauwelijks ten einde. De spelers zijn straks, als het toernooi op 15 juni is afgelopen, precies tien maanden in actie geweest. In de tweede plaats was daar de Italiaanse verdediging. Neder land had duidelijk moeite met de man-to- man. Niet zo verwonderlijk, omdat er afgelopen seizoen in de Nederlandse com petitie erg veel zone werd gespeeld. De ploeg van Quinn speelde tegen die verdediging chaotisch. De ingestudeerde systemen werden half of helemaal niet uitgevoerd en de beslissende pass naar de man onder de basket kwam maar zelden. Dat er desondanks winstkansen zijn ge weest (Nederland leidde kort na rust met 46-40), kwam doordat de onervaren Italia nen eveneens rommelig speelden. Type rend daarvoor was de wijze waarop Ne derland voor de eerste maal aan de leiding kwam. Drie Italianen konden de bal niet onder controle krijgen en Al Faber kon gemakkelijk de bal in de basket leggen. Tot de 7e minuut van de tweede helft (52-52) was er hoop voor Nederland. Daar na ging het echter compleet mis. Tussen de 10e en 16e minuut kon alleen Woudstra via twee vrije worpen scoren. In die periode nam Italië een beslissende voorsprong. Tom Quinn heeft nog een week de tijd. Dan gaat het toernooi verder met binnen vijf dagen uitwedstrijden tegen Frankrijk, Israel en Turkije. Zonder Kees Akerboom, die geen vrijaf kon krijgen. Gisteren ech ter kon ook „de Aak” niet aantonen dat hij de beste schutter van Nederland is. Scores Nederland: Woudstra 16, Akerboom 14, Dekker 10, Faber 10, Zwiers 6, Hagens 6, Pluim 4 en Limmen 4. Italië: Villalta 20, Brunamonti 16, Tombolato 16 en Malagoli 14. LEIDEN. Een nederlaag van het Ne derlands basketbalteam tegen Italië is op zich een vrij normale zaak. De Italianen vormen met Joegoslavië en de Sovjet unie al jarenlang de top van Europa. Gisteravond echter, in de matig bezette Leidse 5 Mei-hal (800 toeschouwers) lag de kans voor het oprapen om voor de eerste maal in de geschiedenis een over winning te boeken op de Azurri. DEN HAAG. In de nacht van maan dag op dinsdag is in het ziekenhuis van Alkmaar de 21-jarige motorcoureur Wil Duyn uit Abbekerk (N-H) overleden. Tij dens de nationale wegraces in Oudkarspel afgelopen zondag kwam hij drie ronden voor het einde van de 250 cc-race ten val. Petrov en Beliakov aan en wonderlijk ge noeg kreeg hij ondanks zijn goede positie in de rangschikking geen knecht van Has sink ter bewaking mee. De oranje-truidrager kon later niet an ders dan tdegeven: „Dat had nooit mogen gebeuren. Er had iemand van ons bij moe ten zitten”. Voor Hassinks concurrenten was dit een droombeeld: de leider van de ronde kon zijn krachten stuk gaan fietsen in een achtervolging. „Ik had”, legde Eg bert Koersen het slimme plan bloot, „al gauw in de gaten dat met name de ploeg van Van Erp tolerant was bij demarrages van renners die in het algemeen klasse ment kort bij Hassink staan. Daar mocht er zonder problemen een van ontsnappen dat was duidelijk. Op een gegeven moment kwam ik in goede positie. Piet van der Kruys liet een gat voor me vallen en ik zat weg Terwijl Egbert Koersen in de ruimte sprong zette het peloton zich demonstra tief in de wielen van Hassink en zijn ploeg genoten, maar die weigerden aanvankelijk de uitdaging aan te nemen. En zo kon het gebeuren dat Egbert Koersen een voor sprong nam die opliep tot een maximum van 3.45 waarmee hij Hassink royaal kon gaan onttronen. Pas toen het verschil rond de drie minuten bedroeg was de oranje- truidrager in de tegenaanval gegaan. Dat gebeurde vooral via ploeggenoot Frits Pi- rard die kilometers lang op kop sleurde. Hassink: „Maar de andere ploegen zaten ons zo dwars dat we de zaak er bij neer gooiden. Er waren er bij die stomweg zaten af te stoppen. Ze maakten me door hun onsportieve houding zo kwaad dat het me op dat moment niks had kunnen sche len wanneer Egbert Koersen acht minuten had gepakt”. De vijftiende etappe in de ronde van Italië van Treviso naar Canazei (240 kilo meter) is gewonnen door de Italiaan Gian- battista Baronchelli. Roy Schuiten eindig de in deze bergrit als 77 ste met een achter stand van 26 min. 11 sec. Bert Pronk werd 101ste op 30 min. 32 sec. De Rus Alexander Averin kan de eind zege in de Vredeskoers na zijn overwin ning in de elfde etappe nauwelijks meer ontgaan. Volendam speelde voor de nacompetitie thuis tegen FC Saarbrücken met 3-3 gelijk. FC VW won in Venlo met 1-0 van Olympi- que Lyon. twee spelpatronen (Van onze sportredactie) ZEIST. Ernst Happel blijft experimenteren. In het voorlaatste trainingspartijtje, dinsdagmiddag tegen Xerxes, zette de bondscoach 20 van zijn 22 selectiespelers in en probeerde twee spelpatronen uit. In beide gevallen stond het middenrif centraal. Waarmee de Oostenrijkse oefenmeester opnieuw onderstreepte dat hij in Argentinië hoe dan ook het zwaartepunt van zijn concept op het middenveld zal leggen. Dat is dan ook zo’n beetje de enige zekerheid, die de interim-bondscoach zo kort voor de afreis naar Mendoza heeft. 00 r-* F 2. ALKMAAR. Cees Bal heeft dinsdag avond op de Alkmaarse wielerbaan het Nederlands kampioenschap 50 kilometer veroverd. Hij had een tijd nodig van 1 uur, 9 minuten en 7 seconden. Tweede werd Co Hogendoorn en derde Herman Ponsteen. De winnaar van het vorig jaar, Jan Huis jes, kwam ditmaal niet verder dan de veertiende positie. Al in een vrij vroeg stadium ontsnapten Bal, Hogendoorn en Ponsteen. Later voegde Leo van Vliet zich bij dit trio. Halverwege de wedstrijd werd het peloton op nóg een ronde gereden. Tino Tabak tikte bij die gelegenheid bij het kwartet koplopers aan. Negen ronden vóór het einde ontsnapte Cees Bal, die niet meer achterhaald zou worden. Co Hogen doorn kwam aan het slot ongeveer vijftig meter te kort. zijq ploegmaats hebben flink moeten wer ken en daar is door een van ons die voor aan in het algemeen klassement staat, mis schien in de komende dagen nog profijt van te trekken”. Voornaamste reden daarvoor was het feit dat coach Giancarlo Primo voor de eerste wedstrijd in het toernooi om de Decio Scuri Cup zijn B-selectie had afge zonden. Nederland leverde echter tegen deze reserves, van wie een aantal als aan vulling moet gaan dienen van de A-groep, een regelrechte wanprestatie. De neder laag, 70-86 uiteindelijk, toont nog maar nauwelijks aan hoe slecht de ploeg van interim-bondscoach Tom Quinn speelde. Met name de beginfase de Italianen liepen in recordtijd uit naar 0-11 en een periode halverwege de tweede helft, waar in Nederland vijfeneenhalve minuut geen enkel velddoelpunt scoorde, waren het aankijken niet waard. Maar ook verder heeft de Oranje-ploeg, met alle grote ster ren, geen moment kunnen overtuigen. Nadat hij zondagavond eerst dood was verklaard door de behandelende artsen, werd dit later op de avond veranderd in „klinisch dood”. De houding van Hassink steunde voor de rest van de koers op koelbloedigheid en naar achteraf bleek rekenkunst om in de finale toch nog de minuten terug te pakken. Hij won dat hoge spel in de laat ste 30 kilometer op heuvelachtig parcours („Posbank”) waar door zijn toedoen en de steun van zijn ploegmaats Pirard en Lam- mertink een einde kwam aan de kansen van Koersen om de macht te grijpen. Hassink bracht het tijdsverschil terug tot 37 seconden. Op papier gebeurde er zodoende weinig (alleen dat Koersen op klom naar de derde plaats) maar de num mer twee uit het algemeen klassement Jac van Meer verwoordde goed dat het een uitstekend dagje was geweest. „Hassink en Zwartkruis baseerde zijn mening vooral op het feit dat Nanninga gisteren zowel voor als na rust meedeed. „Het is de bedoe ling dat de spelers met Nanninga leren voetballen. Wat ze wel met hem kunnen doen en wat ze niet. Zo moet hij bijvoor beeld bij de combinaties zoveel mogelijk worden overgeslagen en dient hij ander zijds zoveel mogelijk door de lucht in stel ling te worden gebracht”. Die opzet slaagde gisteren slechts ten dele. De spits van Roda JC was met drie treffers, waarvan twee met het hoofd ge scoord, weliswaar opnieuw de topscorer van Oranje, maar met wat meer overleg had een heel wat beter resultaat kunnen worden bereikt. Naast Nanninga speelde ook middenvelder Willy van de Kerkhof de hele wedstrijd, hetgeen slechts gedeeltelijk uit tactische overwegingen gebeurde. Doordat Wim Suurbier nog wat last had dan jij Maar bedenk wel. hoe eerder je komt, hoe beter. Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Direct doen dus, nog vóórdat je met vakantie gaat En als je toch op het arbeidsbureau bent, pak dan meteen het boekje 'Werkwijzer voor jongeren" mee. Bovenwo' doeleii1 225.0® Wel is de taakverdeling tussen beide trainers, die op een zeer teleurstellende winter moeten terugzien, gewijzigd. Kloosterboer zal nog uitsluitend als conditietrainer funge ren, terwijl hij het vorig jaar aanvankelijk als coördinator de eindverantwoordelijkheid droeg. Nu heeft Van 't Oever als ijstrainer de meeste zeggenschap. Hij beslist uiteinde- nabij stal S m2 af» open ha m zoldeh erd. Vod 072-12jj :erk a.d stzijde 52 Hij veroordeelde in scherpe venijnige bewoordingen de instelling van zijn tegen standers die zich echter niet anders had den gedragen dan als onder de gegeven omstandigheden gebruikelijk is in een etappekoers: een aanval op de fysieke en psychische kracht van de klassementslei der. „Dat”, zei de nestor van het peloton Piet van der Kruys die een van de grootste aanstichters tot de op Hassink gerichte actie was geweest, „is nu eenmaal de koers. Wie de trui draagt zal moeten laten We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen Alle reden dus om extra actief te zijn. Op bijna elk arbeidsbureau is een yakaturebank te vinden: een soort kaartsysteem waarin jezelf naar een passende baan kunt zoeken. Zonder iets in te vullen en geheel vrijblijvend. Maar op het arbeidsbureau wil men je ook graag helpen bij dat zoeken. Ze weten daar nu eenmaal meer over beroepen, oplei dingen en regelingen. En ze kennen meer mogelijkheden, bedrijven en personeelschefs 1 met pa' s betimn» aider vod r inl. en I 806. I jan Haart 2e etatf H, zoldert Iverwarh A. Stillef* 50 of via „Hoe die Adviesraad-Top, die we kortweg ART noemen, er uiteindelijk gaat uitzien, staat nog niet vast. In ieder geval zal één lid van de technische cofnmissie zitting nemen”. De begeleiding van de Jong-Oranjeploegen is nog niet rond. Evenmin staat vast welke schaatsers deel gaan uitmaken van de voorlopige kernploegen. Alle kandidaten zijn momenteel reeds in training bij de gewestelijke selecties. Voor de Jong-Oranjeherenploeg is Eddy Verheijen als opvolger van Klaas Veld aangezocht. Indien de school in Alkmaar, waaraan Verheijen als leraar M.O. is verbon den, geen bezwaar maakt, staat zijn benoeming vast. Op korte termijn zal de KNSB met Wiebe Kort een gesprek hebben over de dames-jeugdploeg. Wat de fysieke kant van de zaak betrof: Hassink en de zijnen moesten er in de finale zwaar tegen aan om een al na 20 kilometer wedstrijd opgezette coup te verijdelen. In de komende ritten zal blij ken of die aanslag op de macht gevolgen had, want daar was het allemaal om be gonnen. 81 tó- Met een triomfantelijk gebaar gaat de Rus Lauri Petrov in Dieren als eerste over de eindstreep van de zesde etappe in Olympia's ronde van Nederland. Rechts Egbert Koersen, een van de mannen die deze etappe „maakte”, die tweede werd. De uitslag van de zesde en voorlaatste ronde is: .1. Lauri Petrov (Sov) 173 km in 4 uur, 5 min. en 23 sec. (met tijdvergoeding 4.05.08), 2. Egbert Koersen (Batavus) z.t. (met tijdvergoeding 4.05.13), 3. Igor Beliakov (Sov) z.t. (met tijdver goeding 4.05.18), 4. Theo de Rooy (Gazelle) op 37 sec., 5. Wies van Dongen (Militairen) z.t. 6. Bert Scheuneman (Gazelle) op 45 sec., 7. Jos Lammer tink (Amstel) z.t., 8. Rene Kos (Markthof) z.t., 9. Jacques van Meer (Gazelle) z.t., 10. Jaroslav Blaha (Tsj) z.t., 11. Peter Pennekamp (Olympia) z.t,, 12. Frits Pirard (Amstel) z.t., 13. Theo Gevers (Bossche) z.t., 14. Rene van de Broek (Driessen) z.t., 15. Bart van Est (Erp) z.t., 16. Theo Hoger- vorst (Bossche) z.t., 17. Jos Weber (Driessen) z.t., 18. Jan Jonkers (Union) z.t,, 19. Fons Schootman (Militairen) z.t., 20. Ruud van der Rakt (Driessen) z.t., 37. Arie Hassink (Amstel) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Hassink (Amstel) 23 uur, 25 minuten en 54 seconden, 2. Van Meer (Gazelle) op 29 sec., 3. Koersen (Bata vus) op 1.11, 4. Scheuneman (Gazelle) op 1.30, 5. Lammertink (Amstel) op 1.41, 6. Schur (Bossche) op 1.52, 7. Pirard (Amstel) op 1.59, 8. Van de Broek (Driessen) op 2.18, 9. Van Houwelingen (Bossche) z.t., 10. Oosterbosch (Erp) op 2.39, 11. Tsjoetenen (Sov) op 3.42, 12. Wekema (Batavus) op 4.50, 13. Jonkers (Union) op 5.10, 14. Wijnands (Amstel) op 6.50, 15. Nieuwdorp (Driessen) op 7.41, 16. Van Dongen (Militairen) op 8,00, 17. Polak (Militairen) op 8.34, 18. Van Peer (Union) op 8.46, 19. Huijzen (Batavus) op 9.08, 20. Ver bruggen (Union) op 10.07. PUNTENKLASSEMENT: 1. Scheuneman 104 punten, 2. Lammertink 87, 3. Van Meer 82, 4. Pirard 81, 5. Hassink 75. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Sovjet unie 12 uur, 16 minuten en 54 sec., 2. Batavus 12.17.39, 3. Gazelle 12.18.16, 4. Militairen 12.18.16, 5. Amstel 12.18.24. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Amstel 68.37.44, 2. Batavus 68.49.31, 3. Union 68.51 35, 4. Bossche Staalbouw 68.52.19, 5. Ga zelle 68.52.44. i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21