Zege Terrasvogels in slotfase Basketbalclub bestaat 25 jaar I streeksport met 164 renners Zes arbiters naar de KNVB Zaalvoetbaltoernooi Eersteklassers honkbal gaan vrijdag spelen buitenspel Grand Prix Damiate 9 99 iBLast van ROOS? *1 Crisan kuurshampoo! M K 'w A I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I X1 23 WOENSDAG 2 4 M E 1 SPORT 19 7 8 :n >or Fouten VÏHIA i BV 2.70 95 ct. ie Bloemendaal in eigen huis een niet verwachte 1-3 nederlaag toe te brengen. F i J RESTAURANT Hamburger HAARLEM-IJMOND. Voor Nelissen-DSS heeft de return in de hoofdklasse softbal tegen rivaal Terrasvogels gisteravond opnieuw geen winst opgeleverd. In een tumultueuze slotfase gingen de titel houders tenslotte met 5-9 ten onder. Voor een verrassing zorgde opnieuw het Haagse Capac-WK. Voor de derde achteréénvolgende keer konden de debutanten het zoet der overwinning proeven door •O®!' ’F- RM||. r:- OP i DSS boog weer EXERCITIA: VEEL voor concurrent (ADVERTENTIE) 'tnM naar het topbasketbal leidde tenslotte tot am in de jaren zestig toen één benutte en Bob Opdam deed de ploeg in 1976 lt deling een eerste vereiste zijn”. Het ko- maar de Jubileum-toernooiboek 40 jaar Hoogovens (ADVERTENTIE) ings Toernooileider Van der Brink over dit (Van een medewerker) Het toernooi begint aanstaande zater- iet is een logische ontwikkeling en zal in de MARCEL PENNINGS )84 F t In de hoofdstad herstelde Shell zich bij zonder knap door BMZ-EDO na de 15-7 nederlaag van zaterdag nu met 1-0 te klop pen. Nelissen-DSS 0-0-0-0-1-4-0 5 José Kuy- per en Kitty Liefting 2-1-9-4. Terrasvogels 0-0-3-0-0-0-6 9 Christian Oudendijk en Els Koks 0-0-8-4. Op het circuit van Zandvoort wordt woensdagavond 24 mei het clubkampioen- schap lange afstand van de Ren- en Toer- vereniging De Bollenstreek verreden. De start is om half zeven en de amateurs moeten circa honderd kilometer rijden. In het Pim Mulierstadion speelt Geel Wit een thuiswedstrijd tegen Flying Petrels, hier wordt om acht uur begonnen. je In de tweede ploeg van Balk fietst onder meer het PvdA-Twee Kamerlid Harry van den Bergh, inmiddels beter bekend als „de Tijger van de Haarlemmermeer”, die de afgelopen maanden vele honderden kilo meters trainde voor deze wedstrijd. Hij Eerder in dit aantrekkelijke duel had DSS een 0-3 achterstand ongedaan moeten maken. Twee kostbare fouten en een ho merun van Marit Kreischer gaven de Birds in de derde inning de leiding. DSS zonder de uit de ploeg gelaten Loes Buenting ving de tegenslag echter bekwaam op. Eerst sloeg Helma Kuyper in de vijfde inning een solo-homerun en vervolgens dwongen hits van Ans Kroon, José Kuyper, Anne- miek Mul en Wil Huisman Christian Ou dendijk tot capitulatie. Dat de veroverde 5-3 voorsprong uiteindelijk toch niet vol- HAARLEM. Terrasvogels, RCH Ce- mentbouw en Hoofddorp maken vrij dagavond voor de eerste keer gebruik van de nieuwe regeling van de honkbalbond om competitiewedstrijden op vrijdaga vond te mogen spelen. Terrasvogels speelt op het sportpark Rooswijk in Velsen- Noord tegen de club van die naam, terwijl RCH Cementbouw en Hoofddorp elkaar in Heemstede ontmoeten. Beide wedstrij den beginnen om half acht: Bas Langeveld moet de titel verdedigen en mag zich daarbij een sterke tegenstand verwachten van Leo v. d. Berg, Hans Steekers, Ton van Eyk en Gerard Looye- stein. Volop spanning kan er ook verwacht worden in de titelstrijd van de liefhebbers met kanshebbers als Sjaak v. d. Meer, Karei Teeuwen, Klaas Duivenvoorden, Ruud Onos, Peter v. d. Berg en de Zuidhol- landse kampioen Koos Wolf. Het kampi oenschap wordt op verzoek van de renners op het circuit verreden. Zij dragen bij in de kosten. inzet van enkele leden, die zorgen voor niet onaanzienlijke toto-inkomsten”, al dus Mats van der Wal. voetbal te zien zal geven”, besluit Van der Brink. selectieteams. Van de zijde van de KNVB is er zeer veel belangstelling voor dit toernooi, waar de beste zaalvoetballers van Nederland verwacht worden”, aldus Van der Brink. Is er iets te zeggen over de kracht van de deelnemende teams? „De afdelingen Amsterdam en Noord-Holland spelen zeer sterk, terwijl ook onze afdeling goed gers ons wel wat meer armslag geven”. Met de dames wil het in tegenstelling X J 1J— 1 J XJ-_- -1 1 vlotten. Het overstappen van speelsters in )- zij ar B- )S- :ijn ze Redaktie: Ad Heesbeen tel. red.: 02550 - 15389 i e Voor DSS kwam de klap in de zevende inning hard aan. Niet alleen verspeelde de thuisclub toen een 5-3 voorsprong, maar tot ontsteltenis van het gehele DSS-kamp viel op de klap van Hennie van der Vlugt op het derde honk niet de derde nul via Marit Kreischer waarvan de DSS-ploeg ook ver na de wedstrijd nog heilig van overtuigd was. Voor de thuisclub beteken de de arbitrale beslissing in feite een defi nitieve knock-out. Terrasvogels, dat aan vankelijk aanvallend nauwelijks kon im poneren, bewees in de slotfase echter de grote kracht. Niet alleen zorgden gave hits van Els Koks, Renée van der Berg, Marit Kreischer en Gerda Treuren voor de ge lijkmaker, maar een ontketend Terrasvo gels ging daarna door. Via een tweehonks- lag van Ilone Vos en een tik van Helma Welp was de ontluistering in het Haarlem se kamp compleet. Veel moeite kostte het Terrasvogels daarna dan ook niet meer om de 5-9 voorsprong vast te houden. Als komende zaterdag alle leden van de basketbalvereniging Exercitia zich in de Zeewijk-Sporthal nog één keer zullen meten met de diver se teams van Akrides, Lisse en Onze Gezellen, zal het vijfentwintig jaar gele den zijn dat de „werkers” van het eerste uur als Joop Roosenstein, Anton Blok, Aad Wedemeijer en Chris Grootveld het basketbal in IJmuiden nieuwe impulsen gaven door de oprichting van Exercitia. Vijfentwintig jaren waarin Execitia ve le ups en downs heeft gekend. Desondanks is er plaats voor iedereen, van de zeer snellen tot de langzaamsten. Dat blijkt ook uit het eindklassement van vorig jaar. Tussen de eerste en de laatste formatie zat maar liefst 20 ronden van 3,2 kilometer. Het succes van die eerste editie heeft bijna een verdubbeling van het aan tal deelnemers tot gevolg gehad. Vooral uit Noord-Holland, maar ook uit Zuid- Holland en zelfs uit Noord-Brabant zijn de liefhebbers (die niet in het bezit mogen zijn van een KNWU-licentie) toegestroomd. Onder hen bevinden zich een grote groep gerenommeerde tourrijders, onder wie sterke leden van de Tourclub Le Champion, maar ook oud-wielrenners, die nog niet zo gek lang geleden lauweren oogsten in grote wedstrijden. Autobedrijf Witte zal dan ook dit jaar op aanmerkelijk .meer tegenstand kunnen rekenen. Tot de kanshebbers moeten zonder meer de Hoenderdos Boys worden gerekend, met oud-cracks als Ted Blom, Ron Bakker, „good old” Jan van Riesen en Bouman. Bekende namen zijn ook te vinden in de ploeg-Neeskens. Marcel Pennings uit Nieuw Vennep kan in die equipe rekenen op de steun van J. Blom, P. Neeskens en R. Comelisse. De Haarlemmermeer is trou wens sterk vertegenwoordigd in deze tweede Grand Prix, die wordt georgani seerd door Damiate Pers (Haarlems Dag- ‘blad, IJmuider en Beverwijkse Courant) in samenwerking met de Haarlemse wie lerclub Excelsior. De succesvolle oud- baan- en wegcoureur Klaas Balk heeft onder zijn naam twee teams geformeerd, waarvan zeker het eerste (met Balk zelf) tot de favorieten behoort. De KNVB-afdeling Haarlem organi- toekomst kunnen leiden naar een kampi- seert komende zaterdag in de Bijneshal oenschap van Nederland voor afdelings- aan het' Stationsplein in Haarlem een nationaal toernooi voor zaalvoetbalse- lectieteams. Het hele spektakel vindt, zoals gemeld, plaats op het wielercircuit Spaarnwoude. Behalve wielrennen is er muziek door het Swing Department onder leiding van Hans Invernizzi. Voorts zorgt een ploeg van Sportclub Pauel in de middaguren voor een judodemonstratie. De toegang is vrij. Belangstellenden die zich niet tot de rol van toeschouwer willen beperken, kunnen zelf deelnemen aan de toertoch ten van 50 of 30 kilometer die zaterdag in de loop van de morgen vanaf het Damia- te-gebouw in de Waarderpolders zullen beginnen. Het eindpunt van die routes is eveneens het wielercircuit Spaarnwoude. Net als de deelnemers aan de Grand Prix ontvangen alle toerrijders (dus op gewone fietsen) na volbrenging van de tocht een herinneringsmedaille. •{r LOES BUENTING: de DSS-kortestop die in het belangrijke treffen met Terras vogels uit de Haarlemse basis werd gela ten. doende bleek, bewees de fatale zevende Terrasvogels slagbeurt. Bloemendaal 0-0-1-0-0-0-0 1 Yolanda Steijn 2-0-6-2. Capac-WK 0-3-0-0-0-0-0 3 An ja Parle- vliet 0-2-3-4. Een aanvallend onmachtig Bloemendaal slaagde er alleen in de derde inning te scoren toen Wilma Mostermans kon profi teren van een driehonkslag van Monique van Schie. De Haagse gasten leidden op dat moment echter al met 0-3 na een kost bare fout op een tik van José Mineur en honkslagen van Astrid de Zoete, Thea Smit en winnende werpster Anja Parle- vliet in de tweede inning. deelname, zeker als men weet dat vele afdelingen nog maar één of twee jaar zaalvoetbal spelen en dus nog niet zover zijn om een representatief selectieteam op de been te brengen”. De technische commissie van de afde ling streeft er naar dit toernooi tot een jaarlijks terugkerende zaak te maken. „Het ontstaan van een dergelijk toernooi Schutter (Tapijtschuur). Coach is Frans is een logische ontwikkeling en zal in de Geurtsen. Grote Houtstraat 21, Haarlem Steeds verse koffie Dankzij Voc Albeda, secretaresse Rina Spaans en penningmeester Mats van der Wal loopt de vereniging nu weer op rolle tjes. Voc Albeda: „Hoewel ook bij ons het kaderprobleem een rol speelt, zijn we er de laatste jaren toch ingeslaagd meer leden bij de organisatie te betrekken. Zo hoeven we ons in het geheel niet met de voorbereidingen rond ons jubileum te bemoeien, terwijl we ons ook verzekerd Voordat tot overhandiging van het magazine werd overgegaan hield Herman Hofhuizen een bespreking van het boek dat hij kwalificeerde als een voortreffelijk stuk werk. „In dit boek staan partijen waarmee schaakgeschiedenis is gemaakt” al dus Hofhuizen, die voorts de rijke historie van het schaaktoernooi nog eens in herinnering bracht. Hij ging daarbij niet voorbij aan de slechte - economische situatie waarin het IJ- muidense staalbedrijf de laatste ja ren terecht is gekomen. Een ontwik keling, die er toe heeft geleid dat de voortzetting van het toernooi op los se schroeven is komen te staan. De heer Hubers prees het organisatie comité met dë uitgave van dit boek. Hij hoopte dat er in de toekomst nog meer zouden worden geproduceerd. Het toernooiboek, dat rijkelijk is geïllustreerd met foto’s en zonder meer een aanwinst genoemd kan worden voor de schaakinsiders, kwam tot stand onder redactie van het organisatiecomité. De ronde verslagen van het 40e Hoogovens Schaaktoernooi zijn van de hand van Barry Withuis, terwijl de analy ses door Kick Langeweg zijn ver zorgd. De gegevens van de 39 voor afgaande toernooien werden bijeen gezocht uit materiaal van vroegere toernooiboeken en - bulletins, log boeken, KNSB-tijdschriften, oude jaargangen van De Schaakwereld en archieven van Hoogovens. Dag bladen en oud-deelnemers stelden eveneens materiaal beschikbaar. Th. D. van Scheltinga verzamelde de partijen van de vroegere winnaars. Het toernooiboek is verkrijgbaar door overmaking van 12,50 op gi rorekening 518787 t.n.v. penning meester HTC in Santpoort. er slechts goed van willen doordringen Twee keer eerder wisten de IJmuidense dat zonder hun medewerking een De heer N. R. Meijer overhandigt burgmeester A. J. Hubers van Beverwijk (rechts) het eerste exemplaar van het toernooiboek over het 40e Hoogo vens Schaaktoernooi. Aan het toernooi, dat een primeur is in Nederland en Europa, wordt deelgeno men door teams van de afdelingen Am sterdam, Nijmegen, Noord-Holland, Groningen, Friesland, Gouda, Leiden en zaalvoetbal kan spelen. Leiden is met Haarlem. haar kampioen vertegenwoordigd in de finale van het kampioenschap van Ne derland en kan dus ook een woordje meespreken. Al met al belooft het een evenement: „We hebben alle twintig af- bijzonder spannend toernooi te worden delingen van de KNVB uitgenodigd, dat hopelijk veel toeschouwers goed waarvan er acht hebben ingeschreven. Op het eerste gezicht een teleurstellend resultaat, maar gezien de ontwikkeling van het zaalvoetbal een bijzonder grote dag om 10 uur. Het Haarlems zaalvoetbalteam is als volgt samengesteld. Jaap Polder vaart en Frits Verheuvel (beiden Sore Advertising), Kees van Bilderbeek en Henk van Ingen (beiden Graetz), Wil Feijen (Blom Boys), Peter de Boer (Gel- dermans), Wim Spil (Carillon Boys), Ge rard Vermeer (FC Beek) en Matthieu I op kan nu nog slechts schamper lachen om de verrichtingen van collega-politicus Dries van Agt op de fiets. Van den Bergh doet de prestaties van de premier af als „kinder werk”. In een rechtstreeks duel is hij voor mij geen partij, aldus de zelfverzekerde socialist uit Nieuw-Vennep. Tot zover wat de bekende namen betreft. Niet minder belangrijk zijn echter alle andere ploegen, pure „liefhebbers”, wie het bovenal om het deelnemen gaat. Gelegenheidsteams als The Flying Bicycles, De Zwoegers, Het Zeemleren Kruis, De Kasseienstampers en De Kromme Benen. Stuk voor stuk veelbelovende namen! Opvallend is tenslotte de inschrijving van de Ijsclub Haarlem, die niet minder dan drie teams op de been brengt en van de Damiate Ladies, de enige vrouwelijke equipe van de dag. Tijdens een bijeenkomst in hotel Kenne- merduin in Wijk aan Zee is aan Beverwijks burgemeester A. J. Hu bers het eerste exemplaar uitge reikt van het toernooiboek over het 40e Hoogovens Schaaktoernooi en over de negenendertig voorafgaan de toernooien. Het toernooiboek werd uitgereikt door de heer N. R. Meijer, voorzitter van het organisa tiecomité van het Hoogovens Schaaktoernooi. Voorop staat in het Exercitia-kamp echter de aandacht voor de jeugd. Voc Albeda: „Het gat tussen de jeugd en de senioren is nu nog te groot. Willen we de weten van een eigen jeugdbestuur, dat tenslotte afdalen naar het district toen de verjonging echter kunnen doorvoeren hard werkt aan de uitbouw van een ge- Amerikaanse inbreng van de Germaan dan zal veel aandacht aan onze jeugdaf- 1 öl i ctHQin O-” PT£jf crtataf hn+ in rln loofcto xxrorl cf-niir! bof vnnnicr OV6T deling een eeTSte Vereiste 7.1 JT) Het kO- de Exercitia voltrok. Nu echter is de ploeg mende weekend zal alle aandacht echter weer terug. Voc Albeda: „Aan het stre- gevestigd zijn op dé festiviteiten rond het ven naar topsport doen wij niet mee. Als vijfentwintig jarig bestaan. Na het toer- „Een situatie die haalbaar is dankzij de je als amateur zo hoog mogelijk wil ko- nooi in de Zeewijk-Sporthal zal het be- men is het vechten tegen de bierkaai, stuur van zes uur tot half acht recipiëren Iedereen is bij ons van harte welkom, in de Stormvogelskantine te IJmuiden. „«xd de „markt” gaan we niet op. Op De receptie zal gevolgd worden door een Ook sportief gezien gaat het Exercitia zoek naar een sponsor zijn we dan ook reünie voor oud-leden, terwijl een feesta- het laatste jaar weer voor de wind. Voor niet direct, al zou de steun van begunsti- vond de jubileumactiviteiten afsluit. een nieuwe bloeiperiode voor het thans s? Van links naar rechts: Vok Albeda, Ab van der Brug, Rina Spaans en Mats van der weer kerngezonde Exercitia. Voorzitter Wal, samen vormend het bestuur van het jubilerende Exercitia. Albeda: „Via Henk Heeremans werd ik (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zaterdagmorgen om half negen klinkt het startschot voor de tweede Grand Prix Damiate. In het daar opvolgende halve etmaal zullen 41 ploe gen met 164 rijders proberen om onafge broken in het zadel te blijven. Want dat is het doel van deze koppelkoers voor recre- atiefietsers, die op het circuit van Spaarn woude wordt verreden. Dat vrijwel alle deelnemers niettemin zullen proberen om - in de twaalf uur dat ze op de fiets zitten (om het half uur wordt er gewisseld) zo veel mogelijk kilometers weg te trappen staat nu al als een paal boven water. De winnende ploeg van Autobedrijf Witte legde vorig jaar maar liefst 448 kilome- ter af, een gemiddelde van 37,3 kilometer per uur! HAARLEM/IJMOND. Het komend voetbalseizoen zullen zes scheidsrechters van de KNVB-afdeling Haarlem worden toegelaten tot de „grote bond”. Twee zater dag- en vier zondagarbiters gaan de afde ling Haarlem verlaten. De heren G. Ver- woort (Heemskerk), M. Keijzer (Haarlem), A. Kuijper (IJmuiden) en N. Weijers (Haar lem) gaan over naar de zondagafdeling, terwijl de heren N. Been (Rozenburg NH) en A. Stevens de zaterdagafdeling gaan versterken. „UPS EN DOWNS zonde jeugdafdeling”. Prat gaat het in de laatste wedstrijd het vonnis over Exercitia-bestuur er op, dat men jeugd voor een relatief lage contributie de basketbalsport kan laten beoefenen. Had Exercitia aanvankelijk het rijk alleen in IJmuiden, na de oprichting van Akrides kwamen ook de eerste proble men. Problemen, die zich vooral afspeel den op het gebied van de trainingsfacili- teiten. Met de komst van Voc Albeda - de huidige voorzitter - begon in 1973 echter kerngezonde Exercitia. Voorzitter Wal, samen vormend het bestuur van het jubilerende Exercitia. TT1_ TT-TT--1 il, dat jaar naar een jaarvergadering ge- een fraai jubileumgeschenk zorgde het haald, waar aldus in IJmuiden circule- eerste heren team onder leiding van rende geruchten de vereniging zou wor- trainercoach Ab van der Burg door na tot de heren de laatste tijd minder goed den opgeheven. Niets was echter minder een afwezigheid van twee jaar weer te- waar. We hebben onze toenmalige leden rug te keren in de landelijke competitie, als Nel van der Burg en Joke de Graaf j-j j—------- -i-j--1-4j- tt:j-naar het topbasketbal leidde tenslotte tot goed heren zelfs door te dringen tot de eerste terugkeer naar het district. Historisch is functionerende vereniging niet mogelijk divisie. Veel voorspoed heeft de ploeg overigens de zege van het derde dameste- was. Een noodsprong, die niet alleen sue- daar overigens niet gekend. Het wegval- am in de jaren zestig toen één benutte ces had, maar ook één waaraan ik het len van Theo de Cock, wijlen Frits Borst vrije worp van Loes Bannink Rapidatas voorzitterschap overhield”. en Bob Opdam deed de ploeg in 1976 in het voormalige Krelagehuis met de onmogelijk geachte uitslag van 1-0 deed winnen. Ongetwijfeld zal het voortvaren de Exercitia-bestuur er echter ook met de dames wel weer inslagen de weg te bewandelen, die naar betere tijden zal leiden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23