■I Londens instituut somber over Nieuwe minister van Justitie in Rhodesië benoemd Zuid-Afrika aanvaardt nieuwe terroristenwet ’n Ei hoort erbij VANCE EN GROMIKO PRATEN OVER SALT Pater zou Moro vrij hebben kunnen krijgen T Haal hem gratis bij uw boekhandel. Wat gaan we van de zomer doen? traditionele conflictbeheersing ■HUM Tijdens ontwapeningsconferentie Rebellen laten gijzelaars vrij 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 WOENSDAG 24 M E I TOEVALSBEER I IMANDRAMEER ien TOEVALLA an Honderden boeken geven daar het antwoord op. Over reizen en verre landen, over vrije tijd en hobby. Over zomer sporten en spelletjes met de kinderen. En niet te vergeten: al die fijne boeken om op het strand, in de tuin of op het terras te lezen. U vindt ze allemaal bij elkaar in het zomernummer van MM De Boekenmolen. ■tie idel ing •echt atio- ube- <end mer- 1 dit epu- hou- ring Ziaux ikrijk ijk de rland 'rans- •erval lèche, rgers -actie ite in ange- eis atie gels neen- n de ïf ge- i een en en in de s van □rko- tigen eisje, ange- >ein ring n Ne- heeft indse vaar- m in ïga’s. indse mdse latio- post i Den nd door Nico Scheepmaker^! i JERUZALEM (Reuter). Bij monde van minister van Defensie, Ezer Weizman, heeft de Israëlische regering gisteren ontkend dat zij ran plan is landerijen op de bezette westelijke Jordaanoever die particulier eigendom van Arabieren zijn, te onteigenen om er zes grote nederzettingen voor Joden te vestigen. ng F (ADVERTENTIE) onteigening Westoever (ADVERTENTIE) mijn van zes maanden. De Zuidafrikaanse journalist Percy Qoboza ontvangt uit handen van J. Gordon S. Linacre, vice president van de Internationale Federatie van Dagbladjournalisten de ’’Plume d’OR de la Liberté (Gouden Pen voor de Vrijheid). Na nog een eind lopen van het station naar huis, was het verdriet van Erik-Jan alleen nog maar groter geworden: het was immers al helemaal donker en daar lag beer nu in zijn eentje. Bij ons huis gekomen, zagen we in de flat licht branden. Hoe kon dat nou, zouden er inbrekers zijn? Maar nee, het was pappa, die na ons met de sneltrein was vertrokken en eerder was aangekomen dan wij. En wie zat er naast hem op de bank? De beer! Hij had hem zien liggen in het stationsge bouw en had hem herkend aan zijn ene oog en het gaatje in zijn buik. Wat ging Erik-Jan tevreden slapen, nu beertje weer naast hem onder de dekens kon liggen!” 1. Ik maak een zogenaamde lettergreep- puzzel. Een der omschrijvingen luidt: „Meer op schiereiland Kola”. Nooit van gehoord. Langs de weg van eliminatie en de wetenschap hoe bepaalde letters moeten worden ingevuld om het verlangde spreekwoord te krijgen, kom ik op: Imandrameer. Dit deel ik vol trots aan mijn huisgeno ten mee (die er helaas weinig notitie van nemen), ik neem mij voor dit meer op de atlas op te zoeken, maar zie, het hoeft al niet meer: geen twee minuten later vertelt de nieuwslezer van het journaal mij dat er een Koreaans vliegtuig is geland op het bevroren Imandrameer bij Moermansk! (Hoe groot is hier nu eigenlijk de toevals- graad? Moest iedereen in dat dorp soms naar die receptie, was die kapper de dichtstbijzijnde kapper vanuit het dorp, zijn al die dorpelingen misschien zo soci aal dat zij altijd lifters meenemen of was die bestuurder geen dorpsgenoot; al die vragen dienen beantwoord te worden voordat dit geval in het Walhalla van het Toevalla mag worden bijgezet). bui- Izië eno- ;erd ese- ?olle- p de lope- /aar- /aar- mcy- van ig te ROME (DPA). In een biechtstoel in Milaan zou de franciscaner pater Enrico Zucca met een lid van de Rode Brigades onderhandeld hebben over de voorwaar den voor het vrijkomen van de later ver moorde oud-premier Aldo Moro. Voor 50 miljoen dollar zouden de Rode Brigades Moro vrij hebben gelaten. Dit vertelt Zuc ca in het laatste nummer van het Italiaan se weekblad „L’Espresso”. De pater zou minister-president Andre otti herhaaldelijk schriftelijke voorstellen hebben gedaan, zonder daar ooit ant woord op te krijgen. Volgens Zucca had de „Balzan-Stichting”, waar hij zelf directeur van is, een eerste betaling van twee mil joen dollar kunnen doen en binnen een paar weken het hele losgeld bijeen kunnen hebben. Zodra het geld dan was overge maakt, zou Moro vrijgekomen zijn, aldus Zucca. De pater kwam in het midden van de jaren zestig in opspraak, toen de „Balzan- Stichting”, die vredesprijzen toekent, door de Italiaanse regering voor enige tijd werd opgeheven. De geestelijke was ook betrok en bij het verdwijnen van het stoffelijk overschot van Mussolini na de oorlog. Het huidige akkoord, het zogenaamde Salt-verdrag, liep op 1 oktober vorig jaar af en werd toen verlengd. Het zal bij het overleg vooral om drie kwesties gaan: de pogingen van de Ver- Minister Weizman zei op een bijeen komst van een parlementscommissie, dat er geen plannen bestaan voor landonteige- ning op grote schaal en dat er geen wijzi ging is gekomen in de Israëlische politiek op dit punt. (Maandag was echter van regeringszijde meegedeeld dat de Israëli sche autoriteiten voornemens zijn grote De studie is met name gewijd aan de uitbreiding van conflicthaarden in de Der dewereld, de problemen bij de beheersing van de strategische bewapening en de spanningen in het Atlantisch bondgenoot schap. De kracht van het Atlantisch bondge nootschap wordt verzwakt doordat de Verenigde Staten onvoldoende leider- Een nieuw kader voor de internatio nale orde, gezien de verminderde invloed van de supermachten in de derde wereld, waar de repercussies van conflicten vaak tot ver buiten het betrokken gebied reiken en militaire kracht gebruikt kan worden om invloed te winnen en de stabiliteit te verstoren. tige opstelling als samenwerking betracht worden, ondanks de toenemende proble men bij het bereiken van een doeltreffen de wapenbeheersing de onzekerheid over Brezjnjevs toekomstige opvolgers en de militaire inmenging van de Sovjet-Unie in de conflicten in de Derde Wereld. sche president Sadat in een petitie in het dagblad „Haaretz” ervan, dat hij de vre desbesprekingen in het Midden-Oosten be- lemmerdt. In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren vier mannen gearresteerd die een aanslag op de Franse ambassade wilden plegen. De politie deelde mee dat het een wraakactie had moeten worden voor de dood van Palestijnse terroristen afgelopen zaterdag op het Parijfee vliegveld Orly. Er werden nog 18 andere leden van een groep die plannen voor terreurdaden had gearresteerd. Zindoga, een van de oprichters van de UANC, werd benoemd door de uitvoeren de raad van de overgangsregering van Rhodesië. De 38-jarige Hove, die was voorgedra gen door de UANC, werd vorige maand ontslagen omdat hij in het openbaar had voorgesteld meer zwarten dan tot dusver in functies bij de door blanken gedomi neerde politici en rechtelijke macht te be noemen. Zijn verklaringen zetten kwaad bloed bij de blanken in overheidsdienst. De zwarte Rhodesische leider dominee Sithole, heeft gisteren verklaard dat het in de bedoeling ligt omstreeks juli alle zogenaamde „beschermde dorpen” te heb ben afgeschaft. Sithole maakt deel uit van de interim-regering die Rhodesië op dit moment leidt. De „beschermde dorpen” zijn zeer ge haat bij de zwarte bevolking. Deze is van mening dat de dorpen niet dienen om de invloed van de guerrillastrijders van het Rhodesische Patriottisch Front binnen de perken te houden, maar bedoeld zijn om de bewoners onder de duim te houden. Er wonen naar schatting 500.000 zwarten in dergelijke dorpen. De omvangrijke, intensieve militaire be moeienissen van de Sovjet-Unie in Afrika moeten voortvloeien uit een weloverwogen strategie, die wezenlijk afwijkt van het vroegere beleid. Daarbij is op grote schaal gebruik gemaakt van Cubaanse militairen en adviseurs die voor tal van Afrikaanse landen veel acceptabeler blijken dan Rus sische helpers, het beste voorbeeld van de nieuwe strategie biedt de Hoorn van Afri ka. Misschien zal de Sovjet-Unie geen blij vende invloed weten te winnen in dit ge bied, maar ze is in ieder geval een grote machtsfactor geworden in de Afrikaanse Het Instituut meent dat het Westen daar tegenover economische en andere hulp moet stellen voor landen die af zien van het inroepen van Russische militaire hulp. De nadruk moet liggen op de voordelen op lange termijn van economische hulp, en souvereiniteit, boven het korte termijn voordeel van militaire steun en afhanke lijkheid. Op lange termijn hoeft de Russische invloed in de Derde Wereld niet blijvend te zijn, ook gezien de magere resultaten in het verleden. Maar op korte termijn kan Moskou voordeel behalen bij plaatselijke militaire conflicten, het militaire even wicht verstoren, zwakke regimes in het zadel houden en faciliteiten verwerven voor de Russische strijdkrachten. kend wegens zijn strijd voor persvrijheid. In deze moeilijke periode in de Oost- Westbetrekkingen moeten zowel de krach- rol den Ier ge- nité- mige ie in- i Za- 2. Een kennis van me die in een klein dorp woont, moet naar de stad naar de kapper, omdat ze ’s middags een receptie heeft. Onderweg laat haar auto haar in de steek. Zij loopt naar de dichtstbijzijnde woning, kan vandaar haar man opbellen om hem van een en ander te verwittigen, en zegt hem dat zij. toch doorgaat naar de stad (hoe dan ook) omdat zij die afspraak bij de kapper niet wil missen. Er blijken echter geen bussen te rijden, en de dochter des huizes adviseert te gaan liften. Die kennis van me gaat met het bekende lif tge- baar langs de weg staan, maar geen hond geeft asem. Alles tuft door. Zij terug naar die woning, waar zij haar nood klaagt. O, zegt de dochter, zal ik even helpen? Zij gaat langs de weg staan en de eerste de beste auto stopt. Die kennis van me stapt in en de bestuurder vraagt waar ze zijn moet in de stad. Naar de kapper, daar en daar. Wat blijkt? De man moet naar dezelf de kapper om er zijn vrouw op te halen die daar op een eerder tijdstip een afspraak had! p 15 met loes- zijn eko- in ’t 18- toen met ;wee van uit het sten •den eeft rige de iaar. iaie lere Versterking van de samenwerkings verbanden in het westen, gezien de neigin gen naar protectionisme, de werkloosheid en de structurele verschuivingen in de wereldeconomie, en de uitholling van de gemeenschappelijke politieke doelstellin gen, die het mogelijke gevolg is van bin nenlandse politieke veranderingen in de NAVO-landen, met name in Zuid-Europa. ZAMBOANGA CITY (AP). In het zuiden van de Filippijnen hebben mos- limrebellen gisteren 56 gijzelaars vrijge laten, die meer dan drie weken geleden werden gevangen genomen. Aldus een be kendmaking van het Filippijnse leger. De 56 vrijgelaten gijzelaars bestaan uit de passagiers en bemanningsleden van een op 30 april door de moslims gekaapte veerboot, die in het zuiden van de Filippij nen de diensten onderhoudt tussen de ei landen daar. wierp de argumenten van de minister. Zij zei geen enkel ander niet- communistisch land te ken nen waar een dergelijke maatregel in de wet is vast gelegd. trijfel DEN HAAG (ANP). Steeds meer oor logen en conflicten spelen zich af buiten het bekende kader van rivaliteit en machtsevenwicht tussen Oost en West. De (raditionele middelen voor conflictbeheer sing schieten in deze nieuwe situatie te kort. Anderzijds krijgen veel van deze conflicten door omvangrijke wapenleve- ranties en buitenlandse interventie een be tekenis die ver uitgaat boven de plaatselij ke oorzaken en gevolgen van de strijd. Tot feze conclusie komt het „Strategie Survey 1977”, het jaarlijkse overzicht van de inter nationale strategische ontwikkeling van het Londense Instituut voor Strategische Studies (IISS). Wat zou u ervan denken als ik het onder werp „de teddybeer” nu eens verbond met het aloude populaire onderwerp „het toe val”? Een moeder uit Garderen vertelde het volgende verhaal. Pappa liep mee met de Vierdaagse, en mamma besloot om sa men met Erik-Jan van 2 jaar pappa te verrassen door van Nieuw-Amsterdam naar Nijmegen te sporen om de intocht van dè wandelaars bij te wonen. De wan delwagen, een koffer en de beer, die even groot was als Erik-Jan moesten mee. „Tegen 2 uur waren wij in Nijmegen, waar de intocht al begonnen was. Daar stonden we dan met ons drieën: mamma, Erik-Jan en de beer. Maar we konden pappa niet ontdekken tussen alle mensen die zingend de laatste meters liepen. Na veel heen en weer vragen, en van de ene bus naar de andere hollen, kwamen we met het hele spul bij het kamp waar pappa zou zijn. Maar we hadden pech, want pap pa was net met een wandelvriend die over vermoeid was van het vier dagen lopen, naar het ziekenhuis in Nijmegen vertrok ken. Van daaruit zou hij wel naar huis gaan. Dus hebben wij toen ook maar de thuis reis aanvaard. We waren natuurlijk erg verdrietig omdat we pappa helemaal niet gezien hadden en alles voor niets was geweest. En tot overmaat van ramp lieten we toen ook beer nog achter op de bank in het stationsgebouw in Nijmegen! Erik-Jan heeft de hele rit van Nijmegen naar Zeve- naar om z’n lieve beer gehuild, terwijl mamma hem troostte met te zeggen dat zij een nieuwe beer voor hem zou kopen. Maar dat kon natuurlijk helemaal niet, hij wilde z’n eigen lieve beer terug! stukken land op de westelijke Jordaanoe- ver die van in het buitenland wonende Arabieren zijn, te onteigenen om de bouw van zes steden mogelijk te maken, waarin rond 160.000 joodse kolonisten moeten ko men te wonen. Burgemeester Elias Friej van Bethle hem heeft, mede namens Arabieren die op de westelijke Jordaanoever wonen, ver klaard dat de Israëlische bezettingsautori- teiten sinds de vorige maand alle particu liere transacties in land hebben bevroren dat eigendom is van Arabieren die in het buitenland wonen. Friej vroeg om een regeringsonderzoek in dit verband. De met elkaar in strijd zijnde officiële verklaringen duiden op een geschil achter de schermen over de vraag of de publika- tie van plannen tot vestiging van nederzet tingen wel juist is, nu er steeds meer wrij ving over de kwestie ontstaat tussen Israel en andere landen. De ultra-nationalistische groeperingen willen zo snel mogelijk doorgaan met de vestiging van joodse nederzettingen, maar er zijn ook leden van de regering die zich zorgen maken over de kans op verdere verslechtering van de betrekkingen tussen Israel en de VS. Er is in Israel een groep gevormd, die „Werkelijke Vrede” heet. Zij stelt zich op tegenover de beweging „Vrede Nu”, die kritisch staat ten aanzien van het onder- handelingsbeleid van premier Begin. De groep bestaat uit hoogleraren, artsen, advocaten en andere beoefenaars van vrije beroepen en beschuldigt de Egypti- :hot be- rde erd van (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance en zijn Russische ambtsgenoot Andrei Gromiko zullen tijdens hun deelname aan de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties, die van af gisteren tot 28 juni in New York gehouden wordt, besprekingen voeren over een nieuw akkoord ter beperking van de strategische bewapening van beide landen. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD. Het Zuidafrikaanse parlement heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd dat het mogelijk maakt getuigen in „terroristenzaken” voor de duur van SALISBURY. Francis Zindoga, de voorzitter van bisschep Moezorewa’s Verenigde Nationale Afrikaanse Raad (UNAC), zal de zwarte Londense advo caat, Byron Hove, als minister van Justi tie in Rhodesië opvolgen. Dit heeft de regering gisteren meegedeeld. ian- ind en zal gne rijd aÜe Sen eld rer- Naast Qoboza, die inmid dels weer actief is als hoofdredacteur van een ander Zuidafrikaans blad, „The Post”, werd ook Do nald Woodsgeëerd. Deze werd in oktober 1977 de mond gesnoerd als hoofd redacteur van de „Daily Dispatch” en ontvluchtte daarop zijn land. Hij was niet in de gelegenheid naar Den Haag te komen. Percy Qoboza, voormalig hoofdredacteur van het verboden Zuidafrikaanse blad „The World”, ontving gisteren in de Haagse Rid derzaal de Gouden Pen, een prijs die de Internatio nale Federatie van Krante- uiteevers hem had toege- enigde Staten om de Russen af te remmen in hun streven naar modernisering van raketten, de ontwikkeling van de Russi sche strategische Backfire- bommenwerper en de vaststelling van het toegestane bereik van de Amerikaanse cruiseraketten. De belangrijkste Amerikaanse onder handelaar, Paul Warnke, deelde mee dat het niet mogelijk is te zeggen of er een doorbraak zal plaatsvinden. Sommige onderdelen van het nieuwe Salt-akkoord kunnen door de Amerikaan se en Russische president zelf worden ge regeld, maar de hoofdlijnen moeten al af zijn voor er een topconferentie plaats vindt, aldus Warnke. Daarover zullen Van ce en Gromiko proberen tot overeenstem ming te komen. Hij voegde eraan toe dat hij het onwaar schijnlijk achtte dat het Amerikaanse Congres het akkoord nog voor het einde van dit jaar zal kunnen ratificeren. De behandeling ervan zal zeker met het nodi ge politieke gekrakeel gepaard gaan. Er is echter geen sprake van dat de Verenigde Staten de enigen zijn die concessies doen, aldus Warnke. Het verdrag geeft uiteinde lijk een grote bijdrage aan de Amerikaan se veiligheid. politiek. De Sovjet-Unie is in staat geble ken militaire macht overal ter wereld in te zetten, bereid tot het nemen van de daar aan verbonden risico’s, terwijl de Verenig de Staten aarzelen om een gelijkwaardige tegenzet te plaatsen. Weizman ontkent plan De blanke oppositie stemde tegen. Helen Suz man, die namens de Pro gressieve Federale Partij sprak, noemde de maatre gel „een vorm van marte ling”. Minister van Justitie Jimmy Kruger verklaarde dat de maatregel nodig was om de getuigen afdoende veiligheid te kunnen garan deren. Volgens de minister zijn verscheidene getuigen gedood door illegale anti- apartheidsbewegingen. Mevrouw Suzman ver- -Twee andere gevallen van toeval, maar het hele proces in verzekerde bewaring te houden. Tot nu toe was er een maximumter- dit keer onvermengd met beren, werden me verteld door mevrouw T. Schouwstra- Numan uit Gorredijk. schap kunnen uitoefenen, en doordat de Westeuropese landen niet op een noemer zitten, aldus het rapport. Het Instituut ziet drie hoofdtaken die terwille van de inter nationale veiligheid verricht moeten wor den:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3