;n Politici beluisteren Uw i vragen en geven antwoord Kanaalkist van Timmermans en Kis man landelijk bekroond e Ruiterclub Santpoort t EN DAN IS ER DE CPN veel schade Voorrangsfout veroorzaakt Bankcheques uitï flat gestolen I Doorgaan met de strijd loopt als een trein burgerlijke stand geme€nKraads</€rl<OT FO f HARDE KLAP VOOR ONDERWIJS PARTIEEL LEERPLICHTIGEN 41 „De waarheid wint” £5 PRIJS VOOR VELSENS JUBILEUMPROJECT BELANGSTELLING ERG GROOT Velsen TSV-team won volleybalbeker B. J. P. Boerrigter benoemd zonder tegenstemmers Harde cijfers flL i' ■Uta VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 M E I WOENSDAG 24 w A (Van een oneer verslaggevers) VELSEN. Het vormingscen trum aan de Wijfcermeerweg in Velsen-Noord is binnenkort de enige voorziening waar partieel leerplichtigen uit Velsen terecht kunnen. Door gebrek aan teerlin gen wordt het vormingscentrum in de voormalige Professor van der Leeuwschooi aan het Umua- dense Gijzenvettpianitsoen eind dit jaar opgeheven. De directeur M. den Hollander maakte dit dins dagavond bekend in de onderwijscommissie waar de maatregel teleurstelling en bij en kele commissieteden aeits veront waardiging wekte. Dependance vormingscentrum verdwijnt uit Velsen MMS, De voormalige basisschool aan het Gijzenveltplantsoen die komend najaar leegkomt. A. Visscher N. J. J. Th. C. Witte (CDA) J. ten Brink (D’66) K ■««««««««««««««««««««««■«I aken tend, weer’ isten- 1 ver ge- ïr en secre tie in >roep. Een kleine tachtig ploegen kwamen op het toernooi in actie. De Turnvereniging Santpoort drong door tot de finale waarin het moest uitkomen tegen een „echte” vol- leybalformatie. TVS verloor deze ontmoe ting weliswaar maar kreeg als beste „keep fit”-ploeg de wisselbeker omdat de andere formatie buiten mededinging deelnam. ■Een damesploeg van TVS bracht het tot de halve finales. ling paarden zijn nog enige plaatsen vrij. Er hebben zich wel voldoende leden opge geven maar een aantal paarden is nog niet voor de lessen beschikbaar. De eerste gezamenlijke buitenrit is zon dag 21 mei onder leiding van Ruud van Ling gehouden. Er werd een bezoek ge bracht aan het nieuwe recreatiegebied Spaarnwoude. Vastgesteld werd dat de ruiterpaden daar nog niet goed zijn aange geven. Met de parkwachter is overleg ge pleegd om het gebied op korte termijn voor ruiters beter bereikbaar te maken. De Santpoorters organiseren binnen kort onderlinge wedstrijden, ook zijn er plannen om deel te nemen aan een wed strijd van De Commandeurs in Heems kerk. Bovendien gaan enkele kinderen eind juli naar een achtdaags ruiterkamp in Drente. DRIEHUIS. Een 39-jarige inwoner van Driehuis verleende toen hij dinsdag avond met zijn auto uit de Schaepman- laan kwam geen voorrang aan een voor hem van rechts komende auto bestuurd door een 50-jarige dame uit Santpoort, Het voertuig van de Driehuizenaar kwam na een onvermijdelijke botsing via trottoirband en een lichtmast die afknapte tot stilstand tegen een boom. De man moest met lichte verwondingen en een stevige schrik ter behandeling worden overgebracht naar het Zeeweg Zieken huis. Zijn wagen werd totaal vernield. De auto van de dame werd minder zwaar beschadigd. De bestuurster kwam met de schrik vrij. De bekroning en de daaraan verbon den vermelding in het Reklamejaarboek 1977 van de kist, al is deze geen echte reklame, stemt de makers gelukkig. Toe gevoegd mag worden dat Timmermans en Kisman voor de politieke affiches die zij maakten een vijfde plaats hebben bereikt. Met een klein budget en medewerking vanuit het Velsense bedrijfsleven werd de kist gevuld: met ondermeer lesbrieven, illustraties, een krant, gebruiksvoorwer pen, monsters en zelfs blikjes vulden de kist met allerlei zaken die met het Velsense leven van alle dag te maken hebben. Op de scholen werd in klasseverband en in groepjes met de kist gewerkt en het en thousiasme was groot. VELSEN. In meer dan één opzicht onderscheidt de CPN zich van de andere politieke partijen die deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Het is bijvoorbeeld niet helemaal duidelijk welke doelstellingen de afdeling gedurende de komende raadsperiode gaat nastreven. Geen programma waarin de zaken op een rijtje zijn gezet. Wel werden in een advertentieblad, dat huis aan huis wekelijks wordt verspreid, advertenties gepubliceerd waarin door middel van gefingeerde interviewtjes gepoogd werd die doelstellingen gestalte te geven. Gelukkig dat er nog dagbladen zijn waarvan de werknemers dag en nacht paraat zijn om de gemeentelijke politieke manoeuvres te verslaan. Op die manier wordt het kiezersvolk er op gezette tijden toch van in kennis gesteld welk aandeel ook de communisten hebben in het bestuurlijke deel van de gemeente. En de belangen van werknemers gaat de CPN ter harte. Met name bij Hoogovens mag niemand de poort uit. Dat lijkt ook niet te gebeuren. Dat is dan mede een verdienste van de communisten. Welzijn en veiligheid zijn zaken waarvoor het CPN door het vuur gaat. Zelf refereren ze aan de actie die is gevoerd voor het behoud van het Zeeweg Ziekenhuis. Jammer, want dat was -nu eigenlijk juist zo fijn voorbeeld van een stukje politieke saamhorigheid. Saamhorigheid die goed was voor 20.000 handtekeningen! Aan de verbetering van de gezondheids zorg, onderwijs en maatschappelijk werk hecht de CPN veel waarde. Dat kost geld. Bezuinigen op defensie is een mogelijkheid om aan dat geld te komen. De kreet is niet nieuw. Legt op het vlak van de gemeentelijke politiek niet zo veel gewicht in de schaal. Maar het is natuurlijk allemaal wel goed bedoeld. H. (RPF) denken. In de strijd voor de studenten en voor het behoud van werkgelegen heid voor de werknemers is de CPN door dik en dun consequent gebleven. Deed nooit concessies om politiek ge win. Dat heeft de partij misschien wel eens minder populair gemaakt. Heeft misschien wel stemmen gekost, maar (charmant lachje) uiteindelijk is het toch de waarheid die wint!” D. Kuijper (progr. Velsen) ïzijn. elden door Den SANTPOORT. Het herenieam van de Turnvereniging Santpoort heeft de wisselbeker van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond veroverd op het jaarlijkse nationale volleybaltoernooi voor „keep fit”-ploegen. De wedstrijden werden voor de tiende maai in de Catha- rijne-sporthai te Utrecht georganiseerd. AMSTERDAM VELSEN. De Velsen se Kanaalkist, die in het jubileumjaar van IJmuiden en het Noordzeekanaal is ge maakt voor de lagere schoolkinderen in Velsen, is bekroond door de Art Directors Club Nederland. Deze organisatie uit de reklamewereld kent jaarlijks in een aan tal categorieën van reklame en andere drukwerken prijzen toe. De Kanaalkist, die in 1976 door Ronald Timmermans en Max Kisman in opdracht van de gemeente werd gemaakt, heeft van de vakjury van de ADCN een „uitermate opgetogen” waardering gekregen. De kist werd met hoge cijfers (tussen acht en half en negen) beoordeeld. Dinsdagmiddag is de prijs tijdens een officiële receptie in het Am sterdamse Tropenmuseum uitgereikt. GEBOREN: M. J. BoonHaver, z„ IJmuiden. T. J. NijssenPeters, z„ Santpoort. M. C. Grau- welmanvan Duffelen, d„ IJmuiden. A. Schotvangervan Rijn, z„ Velsen (zuid). S. OttoVenema, d„ IJmuiden. S. van Gemertvan der Lugt, z„ Velsen(Noord). S. C. Koedijkerde Snoo, z„ IJmuiden. M. H. BankertRetz, d„ IJmuiden. H. G. Bud denbergHorsman, z„ IJmuiden. A. C. A. A. ZijlstraHelsloot, d„ Beverwijk. A. Y. van EsVisser, z„ Uuiden. M. A. M. Har tendorp—Froom, d„ Umuiden. OVERLEDEN: J. F. Raspoort, 58 jr„ echtgenoot van: A. M. Randshuizen, Driehuis. L. Salomons, 80 jr„ echtgenote van: A. Dienaar, IJmui den. P. den Heijer, 76 jr„ echtgenote van: P. van der Meij, IJmuiden. J. Haak, 83 jr„ weduwe van: J. Boekel, Bloemendaal. K. Strating, 74 jr„ weduwe van: W. van der Vijver, IJmuiden. T. E. Hamers, 72 jr„ echtgenote van: G. van Schinkel, IJmui den. A. M. van Velthoven, 75 jr„ echtge noot van: J. van Pel, Santpoort. D. Marijt, 84 jr„ weduwe van: J. Zaal, IJmuiden De deelname aan het vormingswerk is in IJmuiden te gering geworden om nog lan ger een compleet studiepakket te kunnen aanbieden. Directeur Den Hollander gaf het prognosecijfer 30 voor het cursusjaar 1978-1979. Dat is te gering om als zelfstan dige vestiging te blijven draaien. Gespreid over de twee vestigingen zijn er nu 160 leerlingen waarvoor aan de Wijkermeer- weg in Velsen-Noord volop lesruimte is. Harde cijfers waar de onderwijscommis sie dinsdagavond onder protest voor door de knieën moest. Het aantal keerbngen in Umuiden was toen ai tot beneden de honderd gedaald. De staf ven het centrum en het stichtings bestuur lieten zich bij de verhuisplannen echter leiden door de uitbretdingspiannen die het toenmalige Kafomet-Den Uyi voor het onderwijs aan de leeftijdsgroep 1648 jaar in petto had. De l<6-jarigen (nu parti eel leerplichtigen voor twee dagen per week) zouden volledig dagonderwijs krij gen en 17-jarigen zouden voor part-time- onderwijs in aanmerking komen. De on derwijscommissie en de Veteense gemeen teraad lieten zich bij de toewijzing van de voormalige basisschool en verstrekking van een verbouwingsknediet leiden door de gunstige vooruitzichten die onder het huidige kabinet ais een zeepbel uiteen zijn gespat. Het regeringsteam Van Agt houdt de hand op de knip. De beleidsvoornemens die voor de groep 1648 jaar op papier stonden, belandden m de ijskast. „De gun- Het aantal leerkrachten aan bet Kenne- mer Vormingscentrum wordt straks bij opheffing van de vestiging IJmuiden van acht naar zeven teruggebracht. Voor de leegkomende schooi aan het Gijzenvelt- pianisoen zoeken B en W. met spoed een nieuwe onderwijskundige bestemming. De onderwijscommissie gaf dinsdag avond haar fiat aan een stoogknediet van 154X10,- voor de voormalige Mavem- school aan de Umindense Mercurius- straai waar tot voor kort het deelteam Velsen van de Onderwijsbegeleidings dienst Midden-Kennemerland gehuisvest was. nog bestonden, geiden niet meer. Ophef fing is ia die situatie de aangewezen w<eg”, aldus directeur Den Hollander die dinsdagavond een verbolgen commissie tegenover zich vond. „Wij voelen ons in de luren gelegd. De ontwikkeling die nu tot opheffing noopt was vorig jaar ook voor spelbaar”, aldus een WD-woordvoerder Bij de PvdA was de reactie op het kwade nieuws niet minder fel „Wij als commissie waren meegaand. Hebben ons destijds door de zogenoemde gunstige perspectie ven teuten leiden toen voor of tegen herves tiging aan het Gijaenveitpiantsoen geko zen moest worden. Dit komt ais een don derslag bij heldere hemel", zo luidde het verwijt aan het adres van Den Hollander die het balletje pijlsnel terugkaatste. „Wij werkten destijds met beleidsplannen. De politieke haalbaarheid speelde in onze toe komstvisie voor het Umuidense centrum echter geen rol. Dat het anders uitpakt had u als politici tevoren via uw landelijke contacten moeten weten. laars aagd, leken staan erden m nu srvan gratie sstrai gügt 1 een )it is, jtitie, •deel- chop iden. Het is even opmerke lijk als beangstigend dat er nog steeds zo veel mensen zijn die zeggen „politiek interesseert me niet”. Op de één of ande re manier lijkt iedereen er toch wel mee te maken te krijgen. Plaatselijke belangen worden voor een belangrijk deel be paald in de gemeente raad. Een gezelschap van politici van diverse plui mage. Met eigen ideeën en eigen gedachten. Als je die doelstellingen eens naast elkaar legt worden de verschillen in wezen erg klein. Zeker waar het gaat om het behartigen Adèle Meijer vrijdag ook van de partij op Plein 1945 IJMUIDEN. Een 29-jarige inwo- ner van IJmuiden heeft bij de politie* aangifte gedaan van vermissing van een aantal bankcheques met een totale waarde van circa 7000. De man ver- moedt dat de cheques na insluiping uit zijn flatwoning aan de Orionweg zijn S gestolen. Na ontdekking van de diefstal gaf de man zijn bank opdracht zijn rekening te blokkeren. Er zou toen reeds een bedrag van 1000 door de onrechtmatige eigenaar(s) van het waardepapier zijn opgenomen. De poli- tie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van deze ontvreemding. Bakker (GPV) 1 tot 23 lang igenis taats- itie in pende rdeel- orden werk- »or de voor van laten <e- i ed. SANTPOORT. De dit jaar gevormde Santpoortse dependance van de landelij ke rijvereniging De Commandeurs heeft een definitief lesrooster opgesteld. Inmid dels is gebleken dat het initiatief in brede kring op een grote belangstelling kan re kenen. De Santpoortse landelijke ruiters wer ken voorlopig onder auspiciën van De Commandeurs uit Heemskerk om organi satorisch de nodige ervaring op te doen. Op den duur zal een landelijke rijvereni ging voor Santpoort en omgeving worden opgericht. Begin april zijn de lessen begon nen. Hiervoor heeft men de beschikking over een „bak” bij Van der Grijs aan de Rijksweg, bij het Groenelaantje. Het ziet er nu al naar uit dat binnenkort een grote re ruimte nodig is. De lestijden zijn als volgt vastgesteld: dinsdag van vijf tot zes uur voor de grotere pony’s bestaat al zoveel belangstelling dat de groep gesplitst moet worden, zodra zich meer liefhebbers aanmelden. In de afde- waaruit de visie voort vloeit van de toekomstige politiek-economische maatschappijstructuur op Marxistische- Leninistische grondslag. En dan kunnen de men sen wel zeggen: kijk dan naar Rusland, maar er is geen buitenlands sja bloon dat op Nederland past: het gaat om socia lisme, gebaseerd op Ne derlandse idealen. Met dat doel voor ogen wordt de politiek bedre ven. Hoe de CPN de ver kiezingen door zullen ko men, blijft tot volgende week een vraagteken. De verkiezingen van de Pro vinciale Staten waren niet erg bemoedigend, maar Hoorn zegt: „Ik ben tevreden als we ons handhaven, maar mocht dat niet zo zijn: het zal niets afdoen aan de acti viteiten van de afdeling. van de belangen van de inwoners van Velsen. De gemeentepolitiek. De lijsttrekkers van de politieke partijen die deelnemen aan de ko mende verkiezingen blij ken „in het gebruik” veel soepeler te zijn dan vaak wordt verondersteld. Vrijdagavond gaan ze zich presenteren op Plein 1945. De bevolking en dat is iedereen mag aan die vertegenwoordi gers van die politieke clubs vragen stellen. Vra gen over zaken die de ge meente betreffen, of de eigen buurt of de eigen straat waarin men woont of zelfs het eigen gezin. Iedereen krijgt ant woord. En als het ant woord van mijnheer A u teleurstelt dan is het mis schien wel mijnheer B die u duidelijk maakt dat zijn partij voor Uw be lang opkomt. Dat maakt stemmen tot een zinvolle handeling. Dat Gerrit Hoorn na twintig jaar stopt met het raadswerk, betekent ze ker niet dat hij zijn poli tieke activiteiten gaat verminderen, zo verze kert hij ons met een strijdlustige grijns. Met genoegen heeft Gerrit Hoorn gesignaleerd dat de CPN meer jongeren heeft aangetrokken en met een gerukt hart staat hij dan ook nu zijn zetel af aan zijn opvolgster Adèle Meijer die wan neer de verkiezingsuit slag dat toelaat hem zal opvolgen in de Velsense gemeenteraad naast de raadsnestor Th. Kruis man. Adèle Meijer maakt een kans de vrouwelijke gelederen in de gemeente raad van Velsen te versterken als de communisten bij gelegenheid van de komende verkiezingen tenminste niet de klappen krijgen die ze moesten in casseren bij de laatste Statenverkiezin gen. Er van uitgaande dat dat niet zal gebeuren zal de Adèle een verjonging betekenen op het gemeentelijke politie ke toneel. Geboren in Hengelo ging Adèle stu deren in Groningen. Haar denkwereld werd sterk beïnvloed door de democra tiseringsbeweging die in die jaren speelde op de universiteiten. Adèle is drs. in de Nederlandse taal- en letter kunde. Staat dagelijks voor de klas in Amsterdam. Is getrouwd met een tan darts die door Adèle in kontakt is geko men met het politiek denken en nu deelt in het communistisch denkpa troon. Met een vingerwijzing naar de sociale status van dit echtpaar wordt er nog wel eens schamper gedaan over het communist-zijn van deze jonge men sen. Adèle zegt daarover. „Het is gewoon een denkfout dat je milieu bepalend zou moeten zijn voor je manier van G. A. Schoonkind (WD) Velsen en andere Kknondgemeenten ror- mangswvfc bedMjjft, vestigde ces jaar ge leden een dépendance in bet Cusagebotiw aan de 1DiwU|>ootahw HooMstraat, een noodgebouw waar de beherende stichting ao snel weer ntt wMde. Na veel orerteg Mnnensfcaitnets door het Stich- tmgsbestaar, kwam vorig jaar de voor malige basisschool aan het Gijzenveit- ptantsoen beschikbaar als meer penna- De Kanaalkist werd in 1976 voor zo’n tweeduizend schoolkinderen gemaakt. VELSEN. In onze editie van vrijdag publiceerden wij de benoeming van de heer B. J. P. Boerrigter tot directeur van de dienst Volkshuisvesting. Daarbij werd vermeld dat 11 raadsleden tegen de proce dure rond deze benoeming zouden hebben gestemd. Dit is niet juist. Tegenover de 20 stemmen voor stonden 8 blanco- stemmen. 'W De ontwerpers Ronald Timmermans (rechts) en Max Kisman met de prijs die door de Nederlandse Art Directors Club is toegekend voor het ontwerp van de Kanaalkist zoals die in het jubileumjaar van IJmuiden onder tweeduizend scholieren is verspreid. VRIJDAGAVOND TUSSEN 7 EN 9 UUR, PLEIN 1945. VELSEN VRAAGT EN POLI TIEK VELSEN LUIS TERT EN GEEFT ANT WOORD!!! Wij stellen ze daarom maar vast even aan U voor: „Je kunt als oudere niet blijven zitten”, zegt de heer Hoorn. „Je moet de jongeren de kans ge ven. Bovendien kan ik me nu in de toekomst rustig wijden aan mijn voorzitterschap”. Dat hoe dan ook de strijd door gaat, op de zetel in de raad of binnen de partij, is voor de heer Hoorn een duidelijke zaak. Gevoel voor recht vaardigheid, zo vertelt hij, was en is zijn be weegreden hiervoor. „Het gaat”, zegt hij, om structurele maatschap pijveranderingen op filo- sofisch- wetenschappelijke basis, W Meijer (PvdA) rj

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5