HH Raad van State stelt Beverwijker in het gelijk Demonstrerende qemeentooacIsK/er fietsers bieden Drs. Von Hertzberg dicht petitie aan CDA STAAT BOL VAN DE VOORKEURSACTIES bij adellijke erkenning Zaterdag 3 juni bij Wijk aan Duin MUZIEKFEEST IN DE OPEN LUCHT Met hand in zaagmachine Buggy gestolen Zaterdagmiddag veiling oude naaimachines Donderdag 25 mei Boekendag van Cassianusschool Propaganda- optocht VVD Heemskerk ra® I Over half jaar op het matje bij de ouderen I II Buurt voelt politici aan de tand Collecte Rode Kruis De Speelwagen zoekt nog medewerkers Werkkamp van Milieudefensie Selma de Wolf exposeert in Nieuwe Slof steel-show-band "HICH CHARARRAL' 9 WOENSDAG 2 4 M E I 19 7 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK 8 Op het Pres. Kennedyplein X. I I (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken zal binnen een jaar een besluit moeten nemen of hij de Beverwijker drs. N.W.D.C. von Hertzberg voordraagt om in de Nederlandse adel te worden in gelijfd. Vorige week vrijdag be sloot de Raad van State, afde ling rechtspraak, het besluit van de Minister van Binnen landse Zaken van 4 juli 1977 te vernietigen. 1 daat heen. DRS. VAN HERZBERG M BEVERWIJK. Het Naaimachinehuis aan de Zeestraat houdt tijdens de brade rie op zaterdag 27 mei een veiling van oude naaimachines die indertijd door di verse Beverwijkers gratis zijn afgestaan. Het overgrote deel van de 25 naaimachi ne Beverwijker had op 29 november 1975 een verzoek om inlijving in de Nederlandse adel ingediend, hetgeen echter door de minister met machti ging van de Koningin werd afgewezen. Von Hertzberg zocht het hoger op en heeft nu de afdeling rechtspraak van de Raad van State aan zijn zijde gekre gen. Krachtens een regeringsbeslissing van 1953 vindt sedertdien verheffing in de Nederlandse adel niet meer plaats, ter wijl inlijving in de Nederlandse adel van geval tot geval wordt beoordeeld aan de hand van de zich daarbij voor doende bijzondere omstandigheden. Maar de Beverwijker vond die beslis sing in strijd met een in het algemeen Die lange tijd van „stilte” rond de familie Von Hertzberg greep de Minis ter van Binnenlandse Zaken op 4 juli 1977 aan om over het verzoek van de Beverwijker afwijzend te beslissen. Hij overleed in 1943 op de Nederlandse Antillen. Drs. N.W.D.C. von Hertzberg was dus eigenlijk de eerste van de „ver nederlandste,, tak van de Von Hertz berg die om inlijving in de adelstand kon verzoeken. nes zijn door de winkel nagezien en bruik baar gemaakt. De opbrengst van de veiling is bestemd voor de Stichting Park Zorgvliet te Hilver sum die met het bedrag de kinderen van het tehuis een vakantie aanbiedt. In de verzameling naaimachines treft men trap- naaimachines op metalen- en houten on derstel aan, trapmachines in meubels en elektrische naaimachines in meubel. De machines zijn vrijdag 26 en zaterdagmor gen 27 mei te bezichtigen in het winkel pand Zeestraat 24. De veiling wordt gehou den in de Prinsesselaan, tussen de Zee straat en de Meester van Lingenlaan. BEVERWIJK. De basisschool St’ Cas- sianus beleeft donderdag 25 mei een bij zondere dag met een evenement dat zich afspeelt in de openbare bibliotheek aan de Kerkstraat. De St. Cassianusschool gaat een zogenoemde boekendag houden met als hoogtepunt het gereedkomen van een boek, dat door alle klassen gezamen lijk is geschreven en geïllustreerd. Elke klas schrijft een hoofdstuk. Het boek is getiteld: „De avonturen van Kees en Miep”. beginsel van behoorlijk bestuur, inhou dende dat een besluit moet kunnen worden gedragen door de daaraan ge geven motivering Volgens de heer Keesom, een Haags deskundige, die de heer Von Hertzberg in zijn strijd voor erkenning van zijn adellijke afkomst terzijde stond, heeft de Minister van Binnenlandse Zaken nu een jaar de tijd 'om met een beslis sing in deze zaak te komen. „Wijst hij het verzoek om inlijving in de Neder landse adel af, dan zal de Minister met bijzonder goede argumenten moeten komen. Maar hij betrekt de uitspraak van de Raad van State in zijn beslis sing, dus ik verwacht geen proble men”. De hesr Keesom vertelde, dat ingeval de beslissing van de Minister afkomt om de heer Von Hertzberg in de adel in te lijven, de Beverwijker hoogstwaarschijnlijk de titel van ba ron mag voeren. „In Beverwijk kreeg heel wat jaren geleden een inspecteur van belastingen, de heer Van der Veltz, eveneens de titel van baron toen zijn familie in de adel werd ingelijfd”. Met de demonstratieve fietstocht zal, in clusief rustpauze, circa anderhalf uur ge moeid zijn. Rond half vier hoopt men, na langs diverse knelpunten in de Beverwijk- se fietsroutes te zijn gepeddeld, weer bij het Pres. Kennedyplein te zijn terugge keerd. Daar zal de petitie als onderdeel van een korte manifestatie aan de wethou der worden uitgereikt. BEVERWIJK. Na afloop van de de monstratieve fietstocht, die de afdeling IJmond van de Eerste Enige Echte Neder landse Wielrijdersbond zaterdagmiddag om 14 uur van start laat gaan, vanaf het Pres. Kennedyplein, zal aan een vertegen woordiger van het Beverwijkse college van burgemeester en wethouders een pe titie worden overhandigd. Daarin doet de ENWB concrete voorstellen, die de veilig heid van de fietser in het verkeer moeten verhogen. HEEMSKERK. Het organisatiecomi té, dat de rit met de speelwagen door de wijk rond het buurthuis De Werf voorbe reidt, kan nog wel een paar medewerkers- /sters gebruiken. Bij de speelwagen kun nen de kinderen uit de wijk poppenkast kijken, touwtrekken, bliklopeh, ballen gooien, enz. De speelwagen rijdt op dins dag 8 en donderdag 10 augustus door de wijk. Wie heeft er zin om mee te helpen? Geef je op bij Alberdine Visman, Buurt centrum De Werf, Jan Ligthartstraat 275 a, telefoon 33808. BEVERWIJK. De komende veertien dagen gaan meer dan 300 collectanten op pad om voor de afdeling Beverwijk- Heemskerk van het Nederlandse Rode Kruis geld in te zamelen. Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee zijn voor deze jaarlijkse collecte in zestig wijken ver deeld. Het Rode Kruis heeft het geld hard nodig. De helft van de opbrengst gaat naar het hoofdbestuur en de andere helft is voor de plaatselijke afdeling. BEVERWIJK. De ongeveer 50 Be verwijkse bejaarden, die dinsdagmid dag in de foyer van de Nieuwe Slof de politieke bijeenkomst bezochten, kre gen een stortvloed van plannen en be loftes over zich heen, maar wisten de heren en dames raadsleden en kandi- daatraadsleden toch wel vast te pin nen op de belofte over zes maanden nog eens in de foyer terug te keren om dan te komen vertellen welke beloftes en plannen op het punt staan te wor den verwezenlijkt. De Beverwijkse po litieke partijen kregen van het „Dien stencentrum voor bejaarden” alle gele- IJMOND. Evenals vorig jaar organi seert de Milieudefensie IJmond deze zo mer weer-een werkkamp voor achterstal lig natuuronderhoud in het Deelerwoud bij Arnhem. De bedoeling van een derge lijk kamp is dat de deelnemers een gedeel te van hun tijd besteden aan onderhouds werkzaamheden in het bos, terwijl ze de rest van de tijd naar eigen goeddunken kunnen besteden. Het kamp wordt gehou den van zaterdag 22 juli tot en met zater dag 5 augustus. Op vrijdagavond 30 juni is er bij de familie De Bats, W. de Rijkelaan 6 te Castricum een voorbespreking. Verder kan men telefonisch informatie krijgen bij Ad Corten, 02513-13280. BEVERWIJK. „Als de politieke partijen in Beverwijk goed hadden ge functioneerd, was er helemaal geen buurtcomité Rond de Wijkertoren no dig geweest. Daarom moeten wij van uit de basis, vanuit de buurt, de partij en een beetje opvoeden en voorlichten. Dan weten die lui straks tenminste wat ze voor onze buurt en woningen moeten doen. Bovendien is het voor ons goed om te weten wat voor vlees we in de kuip hebben”. Zo zet het buurtcomité in de wijk krant „De Torenkreet” uiteen, wat hen ertoe bewogen heeft vanavond in De Nieuwe Slof een politieke bijeenkomst te houden. Alle lijsttrekkers van de aan de verkiezingen deelnemende partjen zijn vanaf 20 uur aanwezig om stevig door de buurt aan de tand te worden gevoeld over wat ze van plan zijn aan de woon- en straatproblemen te gaan doen. Belangstellenden zijn daarbij welkom. I 030-562127 Aardenburg niet zonder meer te laten vallen, en roepen daarom de kie zers op een voorkeur stem aan hem te geven. De Beverwijkse registeraccountant vecht al geruime tijd voor erkenning van zijn adellijke afkomst. Negenhon derd jaar geleden speelde de familie Von Hertzberg een gewichtige rol in het zuidoosten van Duitsland, het gebied dat nu rond de grens van Tsjechoslo- wakije ligt. De Von Hertzbergs behoor den toen tot het Frankische ridder schap. De grootvader van de heer Von Hertzberg kwam in de vorige eeuw naar Nederland, waar hij in 1859 werd ingeschreven in het koloniaal werfde pot in Harderwijk. De man kon toen geen verzoek om inlijving in de Neder landse adel doen, omdat hij de Neder landse nationaliteit niet bezat. Pas in 1940 gloorde er enig licht toen de vader van de Beverwijker als officier in dienst van de Nederlandse marine trad. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Met een zeer diepe snee in zijn hand heeft de politie gistermiddag, rond 12 uur, een 68-jarige bewoner van de Tuinstraat, die met zijn hand in een zaag machine terecht was gekomen, naar het Rode-Kruisziekenhuis vervoerd. Bij een vorig ongeval met de zaagmachine was de Beverwijker al enkele vingers kwijtge raakt. rechtsbewustzijn levend beginsel van behoorlijk bestuur, want in soortgelij ke eerdere verzoeken werd inlijving in de adelstand wel toegestaan. „Het gaat hier niet om een gunst, maar om een recht”, aldus de Beverwijker. Drs. Von Hertzberg heeft bewijzen dat hij be hoort tot een geslacht hetwelk vóór 1795 reedst tot de adel behoorde. Als een van de motieven voor de afwijzing van Von Hertzberg voerde de Minister indertijd aan dat er na de komst van grootvader Von Hertzberg in Harderwijk ruim een eeuw is -ver streken alvorens een> verzoek tot inlij ving werd ingediend. De Raad van Sta te oordeelt nu dat de minister ten on rechte uit het tijdsverloop een gebrek aan belangstelling voor inlijving en daarmee de verbreking van de conti nuïteit van adeldom heeft afgeleid. Von Hertzberg had aan zijn verzoek om inlijving niet meer tijd laten verlopen dan in andere gevallen van inlijving is aanvaard. De Raad van State komt tot de conclusie dat het besluit van de Minister strijdig is met het algemeen De actie ten behoeve van wethouder Hooge- boom wordt gevoerd on der het motto: „Adri moet blijven”. Initiatief nemer is het uitgescha kelde KVP-raadslid drs. Jan de Wildt uit Wijk aan Zee, die de CDA- stemmers oproept Adri Hoogeboom als eerlijk politicus en bekwaam be stuurder voor de stad te behouden door op de 31- ste mei een voorkeur stem op nummer 10 van lijst 1 uit te brengen. De actie zal, wanneer vol doende sponsors kunnen worden gevonden, met een advertentiecampag ne in de plaatselijke pers worden ondersteund. bands De Zwervers, de Be vers en Meerestein; de Wij- kerboertjes, het Humanis tisch Koor, zangeres Paula Bouwman, popgroep Straight uit Wijk aan Zee, operettekoor Animo, de steelband High Chaparral; de Christelijk Gemengde Zangvereniging en de be kende Beverwijkse orga nist Ruud Jansen. Tussen de bedrijven door houdt een „zwervende” jury het straatmuzikantenconcours in de drie straten in het oog en klinkt er draaiorgelmu- ziek. De muziekdag zal zich af- spelen op twee podiums in de open lucht. De Wilgen- hoflaan, de Berghuisstraat en de Elic Sterkstraat wor den afgezet. Wijk aan Duin wil er een ludiek wijkfeest van maken, compleet met steelband, een straatmuzi kantenconcours, draaior gels en een aantal kleine kermisattracties. De mu ziekdag begint om 10 uur ’s morgens en eindigt om streeks zes uur met een straatoptreden van de Be verwijkse popgroep „Plak band”. Aan het muziekfes tijn werken mee: de drum- BE VERWIJK. Buur thuis Wijk aan Duin heeft het Beverwijkse muziek- verenigingsleven in de ge legenheid gesteld zich op zaterdag 3 juni aan de wijkbewoners rond het buurthuis te presenteren. Twee jaar geleden, bij de opening van het buurthuis aan de Wilgenhoflaan, or ganiseerde Wijk aan Duin iets dergelijks, maar richt te zich toen op alle moge lijke verenigingen. Dit jaar pakte Wim Meijer van het buurthuis de muziek verenigingen „bij de kop”. Als het CDA tenminste deel van het nieuwe col lege gaat uitmaken, ,en dat is bij de winstver wachtingen aan linker zijde altijd nog de vraag. De steelband „High Chaparral” is er zaterdag 3 juni ook bij als in de omgeving van het buurthuis Wijk aan Duin het muziekfestijn wordt gehouden. BEVERWIJK. Van 25 mei tot 17 juni exposeert Selma de Wolf pastel-, pen- en houtskooltekeningen in De Nieuwe Slof. Onderwerpen voor de tekeningen ziet deze Beverwijkse in alles wat ze op straat ziet, zoals kinderen, jongeren, bloemen, dieren en exterieurs. Het programma van de schoolboeken dag vermeldt voorts o.a. voorlezende va ders en moeders en schetsjes, door de kinderen in de grote toneelzaal van De Nieuwe Slof opgevoerd. Schrijver Wim Spekking komt naar Beverwijk om met de kinderen over boeken te praten. De boekendag is voorbereid door de oudervereniging van de school, in samen werking met de leerkrachten. Niet alleen de organisatorische voorbereiding heeft veel tijd en energie gekost, ook de voorbe reiding in de klas is erg intensief geweest. De Cassianusschool is een van de oudste scholen van Beverwijk. Een aantal jaren geleden is de bezetting wat teruggelopen door de vergrijzing van het oude Bever wijkse centrum, maar de laatste tijd trekt de school weer leerlingen en met de bloei is ook de bloei van de oudervereniging be gonnen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Uit de voortuin van een woning aan de Jhr. Geverslaan, is in de nacht van maandag op dinsdag, een vr’kswagen-buggy met het kenteken 57- Tt-64 ontvreemd. Mag het ontstaan van de pressiegroepen sym bolisch worden geacht voor de verdeeldheid in de CDA-gelederen, met hun activiteiten brengen de „verontrusten” de confessionele kiezer wel in een lastig parket. Vol gen de CDA-stemmers immers de officiële par tijlijn, dan dient het hok je achter lijsttrekker en zittend wethouder ir. Jan Camfferman te worden roodgemaakt. Willen ze een voorkeurstem uit brengen, dan hebben ze buiten hun persoonlij ke voorkeur de keus uit drie aanbevolen kan didaten en dat wordt toch wel een moeilijke zaak. De voorkeurstemme nacties betreffen de zit tende wethouder Adri Hoogeboom, de eveneens een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst be zettende Leen Aarden burg, terwijl een groep CDA-vrouwen zich tens lotte sterk maakt, het herkiesbare raadslid mevr. C. Ruurda-Dekker deel van het nieuw te vor men college te laten uit maken. Krijgt hij voldoende stemmen, dan zal de vak beweging toch in de raad vertegenwoordigd zijn en daar gaat het deze pressiegroep maar om. BEVERWIJK. In het CDA-kamp woekert de splijtzwam voort. Na de problemen rond de samenstelling van de definitieve kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen, zijn binnen de afdeling Beverwijk/Wijk aan Zee nu drie afzonderlijke groepen van „verontruste CDA-stemmers” ont staan, die alle een appèl op de kiezer doen een voorkeurstem op „hun” kandidaat uit te brengen. Het gaat de groepen er daarbij om op onverkiesbare plaatsen gezette kandidaten alsnog de nieuwe gemeenteraad binnen te loodsen, c.q. verkiesbare kandidaten aan een wethouderszetel te helpen. genheid vraagstukken te behandelen die de belangen van de Beverwijkse ouderen raakten. J. Reijkers van D’66, C. Berghuis van de CPN, G. van Ruy- ven van de PPR/PSP, mevrouw J. de Hen-Brand en J. van Dongen van de PvdA, C. Speets en Fr. Koster van de VVD en mevrouw C. Ruurda-Dekker van het CDA kregen veel vragen te beantwoorden. Vragen die meestal handelden over het verkeer in de stad, wonen, vernielingen en openbare toi letten, die er niet zijn. Een nuttige middag voor de raadsleden en kandi daat raadsleden en natuurlijk ook voor de ouderen, die na de bijeenkomst, die uitermate gezellig verliep, aan een schaduwverkiezing deelnamen. Resul taat van die verkiezing: 16 stemmen voor het CDA, 12 Voor de PvdA, 3 voor de WD, 2 voor D’66, 4 voor de CPN en 1 stem voor de PPR/PSP. HEEMSKERK. De VVD- Heemskerk gaat zaterdag op de propa- gandatoer. Voorafgegaan door een gro te drum-, fanfare- en showband doet de liberale verkiezingskaravaan in de loop van de middag vrijwel alle Heemskerkse wijken aan, waar het uit Den Haag afkomstige muziekgezel schap optredens verzorgt en politiek geïnteresseerde burgers vragen op de toekomstige VVD-raadsleden mogen afvuren. Om 14 uur is (ie karavaan te vinden op het Europaplein, waar men twintig minuten blijft staan. Om 14.30 uur hoopt de stoet het Burg. Nielenplein te hebben bereikt, waarna een rondgang door het centrum op het programma staat. Rond 15.10 uur verzorgt de band een derde show op het Bachplein. De propaganda-karavan wordt omstreeks 15.45 uur op het Nielenplein ontbonden, waar door de WD verschillende infor- matiekraampjes zullen worden inge richt. De derde en laatste ac tiegroep wil CDA-ster mevrouw Ruurda het nieuwe college in druk ken. Wie het met die doel stelling eens is, wordt dringend verzocht een voorkeurstem op haar uit te brengen. Dat kan door op lijst 1 het vakje achter nummer 8 aan te stippen. Krijgt ze veel voorkeurstemmen, dan De Wijk aan Zeeër kunnen de partijbonzen Leen Aardenburg, die in volgens de actievoerders eerste instantie hoog op niet om mevrouw Ruur- de CDA-kandidatenlijst da als wethouderskandi- prijkte, maar na ingrij pen van het kringbestuur op de definitieve lijst de veertiende plaats be zet, vindt z’n aanhang vooral in vakbondskrin gen. De heren Bol en Hil- bers van het NKV wen sen vakbondskandidaat X

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9