Handel kwaad op Doorbraak: minister Van der Stee apartheids-politiek van PAWMATI IXTBA Rapport Open Beraad is nog Woonwagenbewoners willen af huur met recht Alphenaar geen bestuurlijk resultaat van koop vanaf f9,75 per week. „Kustgemeente moet noodplan maken" 99 Tweede Kamer vóór overdracht duinen aan waterschappen Verzoek aan Staten: zorg voor kleinere kampen Dagelijks verse asperges bereid naar zeven verschillende recepten KI 13 19 7 8 M E I Uitputting Nota TEGEN OLIEVERVUILING >T F N Tel. 023- 24 12 66 4 Route: Eindelijk! Nu hoeft u niet lan ger meer te wachten met de aankoop van uw nieuwe in strument. Want al voor een heel klein bedrag per week hebt u het meteen in huis. Kunt u meteen spelen En wat meer is u blijft geldontwaarding en prijsstij gingen voor en het rentebedrag kunt u voor de belasting af trekken! Reden genoeg om vrijblijvend meer inlichtingen te vragen? Kom gerust bij ons kijken naar de grootste kol- lektie instrumenten van heel Kennemerland en de hele Bol lenstreek. Of bel even voor on ze gratis dokumentatie! 12 VR I J D AG 2 6 d Zondag 11 juni 1978 naar het 4 seizoenen vakantie-eiland TEXEL Motie Verzorging: Opstapplaatsen (met vertrektijden) In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto te Haarlem organi seren wij een dagtocht op (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Volgens de nieuwe woonwagen wet moet in iedere gemeente een klein woonwagen kampje zijn. Men is ijlings teruggekomen van het idee dat woonwagens in grote regionale kampen zouden moeten worden samengebracht. Dus moet worden geprobeerd om de grote kampen, die nog niet zo lang geleden tot stand zijn gekomen, weer te vervangen door kleine, verspreid liggende kampjes. De provincie moet die operatie begeleiden en coördi neren. Maandag komt de woonwagenproblematiek aan de orde in Provinciale Staten van Noord- Holland. In een brief aan de leden van de Staten hebben de woonwagenbewoners en hun welzijns werkers er op aangedrongen, dat die kleine kampjes er ook inderdaad komen. 4»^; (ADVERTENTIE) Geen steun van regering voor visverwerkende industrie (Van onze Haagse redacteur) (Van onze Haagse redacteur) -a. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) NB. Deze tocht is vroeg thuis i.v.m. de voetbalwedstrijd Nederland-Schotland Haarlems Dagblad Uitgeest - Castricum - de Egmonden - Bergen - Schoorl Duinstreek naar Den Helder - overtocht - rondrit op het eiland (met een gids) - Den Helder - Alkmaar - snelweg DEN HAAG. Geheel volgens de ver wachtingen heeft de Tweede Kamer zich {isteren achter de motie Eversdijk (CDA) gesteld. Daarin wordt voorgesteld om het beheer van de dijken en duinen, onder andere langs de Noordhollandse kust over te dragen aan de waterschappen. Een uit- londering zou wellicht gemaakt kunnen worden voor de Helderse Zeewering. Mo menteel is het beheer van vrijwel de hele kuststrook in de provincie Noord-Holland in handen van de rijksoverheid. „Het bedrijfsleven is al uitgeput. Het aantal arbeidsplaatsen in onze sector (de diepvrieshuizen, red.) is de laatste tijd al teruggelopen tot 1500. Wanneer Van der Stee weer af blijft wachten en niets voor ons doet, dan is het waarschijnlijk te laat”, aldus de heer Osendarp, namens de diep- ïriesondernemingen. Ook de 2000 kleine IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: 10.15 12.00 12.45 13.30 17.00 18.45 Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendaplein (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Rijksstraatweg 103, fa. v. Staveren (Bennebroek) Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk De vishandel en -industrie klaagt steen en been dat ze met hun verzoeken om steun van het kastje naar de muur worden gestuurd. Toen de vissers onlangs twee weken vrijwillig stil wilden gaan liggen De bewuste brief van 10 januari (waarvan op 13 februari melding werd gemaakt) had tot doel, de minister te verzoeken, die planschetsen, die niet bij voorbaat door de Commissie Open Beraad waren afgewezen, door de rijksoverheid te laten onder zoeken op hun nautische en waterloopkundige consequenties. Om aan dat verzoek te kunnen voldoen, moest de minister kunnen Volgens drs. Tielenius-Kruythoff, een hoge ambtenaar van het ministerie van Landbouw en Visserij, voeren de Engelsen een uitputtingsoorlog. „Ze voeren al 300 jaar dezelfde politiek, net zolang wachten tot de zenuwen van je tegenstander het begeven en ze tenslotte maar op het voor- schaarste aan vis, maar is de beschikbare vis slechts oneerlijk over de verschillende landen verdeeld. „Voor onze concurrenten in bijvoorbeeld Denemarken en Engeland is er vis in overvloed. Die ongelijkheid is funest voor onze concurrentiepositie”, al dus Gouda. Hij verweet de regering te lang op de halsstarrige Britten te wachten: „Toen duidelijk werd dat er geen gemeen schappelijk. beleid mogelijk was had Van der Stee direct nationale maatregelen moeten nemen. Het is wel duidelijk dat er zeker dit jaar in EEG-verband niets meer te bereiken valt met die dwarsliggende Britten”. beschikken over de schetsen die in het Open Beraad ter sprake waren gekomen. GS wijzen er overigens op, dat de bewindsman ook zonder toezending van het rapport op de hoogte had kunnen zijn. Vertegenwoordigers van zijn departement hadden immers alle besprekingen van het Open Beraad meegemaakt. De leden van de Commissie Open Beraad zijn van mening dat pas een afgewogen oordeel over de planschetsen mogelijk is, als alle resultaten van de ingestelde vorvolgstudies voorhanden zijn. Pas dan kan men komen tot een bestuurlijk eindresultaat, zo meent het college in antwoord op de vragen van beide statenle den. De Werkgroep Open Beraad, waarvan ETD-directeur drs. J. G. Brautigam voorzitter is, onderzocht de technische en economi sche mogelijkheden voor havenontwikkeling bij IJmuiden voor de Commissie Open Beraad. De Commissie Open Beraad hield zich vooral met de bestuurlijke kanten van de havenuitbreiding bezig. Van de Commissie is gedeputeerde W. van der Knoop voorzitter. Het Produktschap besloot donderdag niet mee te werken aan de controle op de vangstbeperkende maatregelen van de re gering. Voornamelijk door toedoen van de kottervissers in het bestuur van het schap haalden de verordeningen waarin het schap bepaalde bevoegdheden voor de controle kreeg, niet de vereiste tweederde meerderheid. Minister Van der Stee zal nu zelf deze maatregelen uit gaan voeren. De reders hebben intussen besloten vanaf 12 juni de toegewezen 3000 ton haring bij de Hebriden op te gaan vissen. ZANDVOORT. „Als deze gemeente be dreigd wordt door het aanspoelen van een grote olievlek op het strand en er is geen bestrijdings- plan ontwikkeld dan is dat pas echt een ramp”. Aldus de heer G. Lebelle gisteravond op een bijeenkomst van D’66 in hotel Keur te Zand- voort. Lebelle is voorzitter geweest van en werkgroep die in de gemeente Schoorl een draaiboek heeft opgesteld voor het geval de kust door een grote olievervuiling wordt be dreigd. Schoorl heeft niet willen wachten op het nood plan dat in Noord Holland wordt ontwikkeld. Provinciale Waterstaat is daarmee bezig, vertel de ir. F. Feitsma van die dienst, die ook zei dat men verder wilde gaan dan in Zuid-Holland. „Volgens de Consumentenbond staat in dat plan niet veel meer dan een lijst van telefoonnum mers en bedrijven”. In die provincie is men als eerste met dat plan gekomen omdat al jarenlang wordt getwist over de vraag wie nu verantwoordelijk is voor het opruimen van grote olievlekken op het strand. Het Rijk is eigenaar van de zandgronden langs de waterlijn. Terwijl die instantie wel de zee ontdoet van olievervuiling schuift men voor de stranden de verantwoordelijkheid echter door naar provincies en gemeenten. Ook ambtelijke commissies in provinciaal verband hebben het tot nu toe niet verdergebracht dan rapporten en aanbevelingen. Vandaar, aldus Feitsma, dat men ook in Noord-Holland maar met een noodplan van start wil gaan. is De Tweede Kamer verbond aan de over dracht wel de voorwaarde dat er water schappen moeten komen die krachtig ge noeg zijn om die taak op zich te nemen. Het parlement neemt daarmee het standpunt over,/Zoals de regering dat heeft neerge legd in de nota over het beheer van de waterkeringen langs de Noordzeekust. De kamer is het ook eens met de rege ring dat het bestuur van de waterschappen moet worden beschouwd als de juiste op lossing voor de plaatselijke en regionale waterstaatszorg. Er moeten minder water schappen komen, maar de meerderheid van de kamer wil wachten met uitspraken iver verdere democratisering van de wa terschapsbesturen, tot de speciale com missie Merkx daarover met haar bevindin gen naar buiten komt. Lebelle betoogde dat Schoorl net als Zand- voort voor een groot deel drijft op inkomsten uit het toerisme. „Als die vervuiling op een mooie zomerdag dreigt te gebeuren en u bent nergens op berekend dan kunt u het strand wel voor twee jaar vergeten. Alleen al om economische rede nen onaanvaardbaar”. Dat was ook het uitgang spunt van de werkgroep die vervolgens aan de slag toog. Het draaiboek is inmiddels gereed en daarin staat ondermeer vermeld welke bestuur ders en ambtenaren gealarmeerd moeten wor den, welke bedrijven bij de bestrijding kunnen en willen helpen, met welk materieel en waar dat op het strand moet komen. KRUISWEG 45-49, HAARLEM. 023-320244. BIJ STATION EN PARKEERGARAGE gestelde compromis ingaan. Daarom moe ten wij geduld oefenen, ook de Britse vis sers beginnen onrustig te worden. De En gelse regering kan niet te lang meer wach ten”. Tielenius bestreed het verhaal dat het in het buitenland allemaal veel voor spoediger zou gaan. „Dat wordt in elk land van het buitenland gezegd. Laten we niet vergeten dat ook hier heel wat buiten de omslag om verkocht wordt”, aldus de ver tegenwoordiger van Van der Stee. Ir. C. Brunner van de Nederlandse Ballast Maatschappij toonde aan de hand van dia’s en een filmpje aan dat olievervuiling rampzalig is voor stranden. En dat het leed nog erger is als men pas aan bestrijding gaat denken als de rommel op de stranden ligt. woonwagenbewoners beter van hun handel zouden kunnen profi teren. Dat zou bovendien goed aansluiten bij de nieuwe wet op de afvalstoffen, die elke gemeente verplicht een terrein voor autow rakken aan te wijzen. De woonwagenbewoners zouden geholpen zijn met een erken ning en een bescherming van hun sloopbezigheid. Wanneer de opruiming van autowrakken wettelijk zou worden geregeld, zou den er in elk geval garanties moeten zijn, dat de woonwagenbewo ners hun vrije beroep op dat gebied zouden kunnen blijven uitoefenen. Erkenning van het nut van afvalvernietigers en autos lopers voor onze weg-werp-samenleving is daartoe een logisch uitgangspunt. De woonwagenbewoners willen overigens af van het idee, dat woonwagenterreinen en autowrakkenterreinen dichtbij elkaar zouden moeten liggen. Laat staan dat men gelukkig is met het beeld, dat woonwagenkamp en autosloopplaats identiek zouden zijn. Ook de woonwagenbewoner houdt van een schone woonom geving. Ook hij kan tegenwoordig met zijn auto naar zijn werk. Die auto heeft ook mogelijk gemaakt, dat de woonwagenbewo ners minder mobiel hoeft te zijn wat zijn woning betreft. Het trekken van plaats tot plaats was vroeger een economische noodzaak. Als het werk als scharenslijper of mandenmaker in een bepaald dorp was gedaan, dan was er ook niets meer te doen. Dan moest men verder trekken om den brode. De auto en de betere verbindingen maken nu een ander patroon mogelijk en dat betekent tevens dat men honkvaster kan zijn. De vraag ligt dan voor de hand, waarom men niet in een gewoon huis gaat wonen. En inderdaad werd door de vertegenwoordigers van de Noordhol landse woonwagenbewoners zowel op de persconferentie als in de brief met nadruk om medewerking gevraagd voor woonwagenbe woners die in een huis willen gaan wonen. Het belangrijkste verlangen blijft intussen de verwezenlijking van kleine kampues. Volgens artikel 2 van de nieuwe woonwagen wet moet elke gemeente op haar grondgebied een openbaar centrum voor woonwagens in stand houden. De gemeenten kun nen echter onder die verplichting uit. Want in lid 2 van artikel 2 staat: „In afwijking van het bepaalde in het eerste lid zijn gemeenten bevoegd gemeenschappelijk een of meer centra op hun gezamenlijk grondgebied in stand te houden”. Op deze manier kan toch het grote kamp blijven bestaan, waar de woon wagenbewoners nu juist zo graag van af willen. De moeilijkheid is nu, dat veel gemeenten, toen er volgens de nieuwe wet nieuwe plannen voor woonwagenkampen moesten komen, „gewoon” hun oude gemeenschappelijke regeling aan GS hebben voorgelegd. En het gevaar bestaat, dat GS hier mee akkoord gaan. Zou dat inderdaad gebeuren, dan is men even ver, zo niet verder van huis. De Staten kunnen dat nog voorkomen, als democratisch controle-orgaan voor het doen en laten! van GS. Dat zou dan kunnen gebeuren in de vorm van een motie, waarin wordt gevraagd de door de gemeenten ingediende plan nen af te keuren of althans aan te houden tot er een provinciaal woonwagenplan is gemaakt, waaraan die gemeentelijke plannen kunnen worden getoetst. De woonwagenbewoners en hun welzijnswerkers vinden dat zij daarmee beter zouden zijn geholpen dan met een nota vol mooie woorden maar vage beloften. In die nota zijn de problemen en wensen met de betrekking tot de woonwagenbewoners op een rijtje gezet. Dat zijn de „bouwstenen” voor een provinciaal woonwagenplan. In de voordracht van GS staan verder een aantal uitgangspunten voor het beleid, dat in dat woonwagenplan vorm moet krijgen. Genoemd worden onder meer de vergroting van het aantal standplaatsen, kleinere kampjes verspreid over de regio’s, eisen met betrekking tot de brandveiligheid, onderwijs, studiekosten, werkgelegenheid en een overleg-structuur met de woonwagenbewoners. In de woonwagenwet hebben GS bepaalde bevoegdheden om woonwagens een plaats aan te wijzen, zonodig tegen de wil van een gemeente in. Deze bevoegdheid staat naast de normale bevoegdheden van het provinciaal bestuur, die geregeld zijn in de wet op de ruimtelijke ordening (de toetsing van gemeentelijke bestemmingsplannen aan provinciale streekplannen, waarin wel licht woonwagenplannen zouden kunnen worden opgenomen). (wat nooit is gebeurd), hebben de groot handel en de verwerkende industrie zich zonder succes tot de minister van Sociale Zaken gewend met een verzoek om steun. De kleinhandel kan een beroep doen op de regeling voor kleine zelfstandigen, maar in de praktijk komt daar volgens Greven- stette weinig van terecht. De vertegenwoordigers van de detaillis ten stelden het produktschap gisteren voor een inventarisatierapport op te stellen voor alle sectoren, vloot, handel en verwer kende industrie. Met dat stuk zouden de Tweede-Kamerleden geïnformeerd moe ten worden Over de noodzakelijke hulp aan alle onderdelen. Voorzitter De Jonge van het Produktschap wees die suggestie echter van de hand met de mededeling dat het schap al veel doet aan de voorlichting van onder andere kamerleden. De detail listen hebben intussen besloten zelf een brief aan de Kamer te sturen en ook de groothandel werkt al enige tijd achter de schermen aan zijn eigen zaak. Volgens de heer Gouda is er geen uur 1x koffie met gebak te Schoorl uur overtocht Den Helder-Texel uur warme lunch uur tot 16.45 uur rondrit op het eiland met een gids uur overtocht Texel-Den Helder uur thuiskomst Plaatskaarten zijn tevens verkrijgbaar bij: Reisbureau NZH-Cebuto, Stationsplein perron D te Haarlem Reisbureau Kerkman, Grote Krocht 20, Zandvoort DEN HAAG. De Nederlandse vishandelaars, detaillisten, grossiers, visverwerken de bedrijven en diepvriesondememingen, zijn bijzonder boos op minister Van der Stee. De bewindsman van Landbouw en Visserij liet gisteren op een vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten weten dat de handel en visverwerkende industrie niet hoeft te rekenen op steun van de regering. Financiële bijstand voor de opvang van de nadelige gevolgen van de visvangstbeperking zal alleen bestemd zijn voor de vissers. De verwerkende industrie en de handel zijn het daar absoluut niet mee eens. „Vele bedrijven hebben het nu al erg moeilijk. Wanneer er door de regering niets voor ons gedaan wordt, dan bestaat de verwerkende industrie niet meer wanneer de vloot over een paar jaar weer meer mag vissen”, aldus de heer Gouda, voorzitter van de jrossiersvereniging. Zijn woorden werden krachtig onderstreept door verschillende vertegenwoordigers van de detailhandel en de diepvriesondernemingen. 815 uur Haarlem Schalkwijk, parkeerterrein winkelcentrum t/o kantoor H. Dagblad 8.30 uur Haarlem Stationsplein, perron K 8.50 uur IJmuiden, NZH bushalte „Marktplein” voor het postkantoor 9.00 uur Beverwijk, voor ingang Station NS Bij aankoop van plaatskaarten geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken. De gewenste opstapplaats wordt op de kaart vermeld. U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken. x (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het rapport van de voorzitter van de Werk groep Open Beraad over de havenontwikkeling bij IJmuiden mag niet worden gezien als een bestuurlijk resultaat. Toezen ding van dit rapport aan de minister van Verkeer en Waterstaat is niet in strijd met de mededeling van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten op 13 februari, dat geen enkel resultaat van het Open Beraad naar de rijksoverheid zou zijn gestuurd. Dit antwoordden GS op vragen van de statenleden Titia Bos (PSP) en H. K. A. Raasveld (PPR). tere” >Pe vishandelaren in ons land hebben te lijden onder de visvangstbeperkingen. „De aan voer is minder en de prijzen 30 tót 40 procent hoger”, voerde de heer Greven- stette, secretaris van de sectie vis van de Vereniging Ambulante Handel, aan, „de kleine vishandelaren merken dat goed aan hun winst. Er zijn er nu al veel die het niet meer bol kunnen werken. En daar komen er nog veel bij als de overheid geen maat regelen neemt. Een groot nadeel is daarbij dat we nu absoluut nog niet weten wat er in de naaste toekomst gaat gebeuren. Onze reclamecampagne voor het haringseizoen ligt klaar, maar we weten nu nog niet of er wel haring in de Noordzee gevangen mag worden. We missen daardoor het gunstige effect van de reclame”. De minister vindt het juist dat de vissers wel en de handel en visindustrie niet gehol pen worden, omdat die laatstgenoemde sectoren nog andere mogelijkheden heb ben, zoals de import uit het buitenland. De heer Gouda: „Het klopt dat de laatste tijd veel geïmporteerd is. Maar dat is slechts een noodgreep om je klanten toch van dienst te kunnen zijn. Die situatie kan echter niet lang voortduren. De Denen en Engelsen kunnen de vis zelf veel goedko per leveren, dan wanneer wij ze eerst uit het buitenland in moeten voeren. Als dat zo doorgaat, zijn we over één a twee jaar onze afzetgebieden kwijt en die krijg je dan nooit meer terug”. Een teken aan de wand is volgens hem dat de Nederlandse bedrijven nu al haringkakers naar Groot- Brittannië sturen, om daar de vis te bewer ken. „Dat wordt ze daar ook nog eens geleerd”, aldus Gouda. In Engeland is het volgens de heer Osendarp bovendien de helft goedkoper om de vis klaar te maken. „Daar kunnen de Nederlanders op den duur niet meer tegenop”. De woonwagenbewoners zijn er niet zo gerust op, dat de nodige krachtsinspanning wordt geleverd om de voorgeschreven kleine kampjes werkelijk te verwezenlijken. Het zou namelijk wel eens kunnen, dat de provincie de gemeenten tot de inrichting van de kampjes moet dwingen. Dat is politiek gezien wellicht niet zo’n aantrekkelijk idee. Het zou dan handiger zijn om de kwestie maar op zijn beloop te laten. Daarvan worden de woonwagenbewoners dan weliswaar de dupe, maar wie geeft daarom? De woonwagen bewoners vormen immers geen enkele politieke macht en ze hebben geen enkele invloed, zo zou de redenering kunnen zijn. In een poging te voorkomen dat het maandag die kant op gaat, organiseerden de woonwagenbewoners en hun welzijnswerkers donderdagmiddag een persconferentie, waarin de wensen van de woonwagenbewoners zoals neergelegd in de brief aan de Staten nog eens werden toegelicht. De problematiek is te onderscheiden in een huis vestings kant en een werkgelegenheidskant. Beide zijn weinig rooskleurig. De woonwagenbewoners zijn sinds enige tijd in grote kampen onder gebracht. Zij moesten daarvoor in veel gevallen tegen wil en dank een kleine standplaats verlaten. De bewoners voelen zich in de grote kampen niet gelukkig. Hun isolement ten opzichte van de Nederlandse Samenleving wordt er nog maar door versterkt. Bovendien zijn de kampen vaak veel te krap, zodat er te veel woonwagens op een te klein oppervlak moeten staan. Dat is brandgevaarlijk en bovendien wordt de privacy er door ge schaad. Men kan van de ene wagen op de eettafel van de buren krijken. Dat geeft spanningen, ruzies en een gevoel van onbeha gen en onveiligheid. Wanneer er bij elke gemeente weer kleine kampjes zouden komen (of aan de nog bestaande opnieuw die functie zou worden gegeven) dan zou men die problemen niet hebben, zo menen de woonwagenbewoners. Een kampje voor hoogstens tien wagens en twee passantenplaatsen hoeft niet veel ruimte in te nemen en kan dicht bij de bebouwde kom gelegen zijn. De kinderen hoeven dan niet naar woonwagenkamp-scholen, maar kunnen gewoon met de andere kinderen van het dorp naar de dorpsschool. Zo is een beter contact mogelijk met de rest van de samenleving. De woonwagenbewoners willen kortom af van de apartheidspolitiek die de Nederlandse samenleving jegens hen bedrijft. Met de grote kampen hangt ook de problematiek van de werkgelegenheid voor woonwagenbewoners samen. Veel woon wagenbewoners oefenen het vak van autosloper uit. Als er in een straat tien bakkerswinkels zijn, is dat ook te veel van het goede. Er is te weinig te verkopen voor alle tien. Voor autoslopers geldt dat net zo zeer. Te veel autoslopers bij een beperkte hoeveelheid sloopwerk betekent een tekort aan werk, dus geen broodwinning. Bovendien ontstaat zo het beeld van grote bergen schroot, die automatisch bij woonwagenkampen horen. Dat beeld wordt nog versterkt door de lage prijzen van oud ijzer op het moment. De slopers houden hun schroot vast, in afwachting van de prijsstij ging, waarop men hoopt. Wanneer men de woonwagenbewoners weer in verspreide kleine kampjes zou onderbrengen, dan had men ook dat pro bleem niet. De roestbergen zouden minder hoog zijn, terwijl de Kaarten 42 zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren met a"e

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13