n~ Trend vrouwenfilms zet definitief door filmhuizen vanderpol BOUWMARKT l<KEUR B.V.» haarlcm Der Amerikanische Freund van Wim Wenders tweeslachtig I CAMPINGSPORT AMSTERDAM >0 airconditioning..? CANNES ZIET TWEE BORDEELKOMEDIES door Pieter van Lierop VERHUUR Geen ervaring Zevenmijlslaars OPEN HAARDEN en WAND-, VLOER- en MOZAÏEKTEGELS Koudenhorn 54 Koudenhorn 60 TEV I SJUNIWtRELDPUMIÉREIN 17 NEDERLANDSE STEDEN j o 19 7 8 FILM M F I 2 6 VRIJDAG jur 9 9 175- Charles Boost i )ig- ).a. bri pi ss en s ge- Sport- tegen zeer scherpe prijzen Openingstijden: di t/m vr zaterdags van 's maandags gesloten 'erras, an de j de alle RYAN O’NEAL BRUCE DERN ISABELLE ADJANI ieft au- 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur Deze week CARAVANS Schwelkert en Piper VOUWWAGENS La Bohème - Camplet - Walker en Freetime W^i tel. 023-321212 - 322368 VELE OCCASIONS IS Duitse productie eindelijk in bios ïi- Bruno Ganz als de lijstemaker en zijn achterdochtige vrouw. (ADVERTENTIE) 1 jen ri- Alan Bates en Jill Clayburg spelen de hoofdrollen in An unmarried Woman van Paul Mazursky. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) per lie zoals ns bellen ol L Film-Inn Zandvoort presenteert vrijdag en zaterdag (21 uur) in de Openbare Biblio theek aan de Prinsesseweg 34 te Zand voort tenslotte een klassieke komedie. Go West van de Marx Brothers is een aanbe veling waard. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. die 25 jaar geleden debuteerde met „Stran gers on a Train”, waarvan Hitchcock toen een opwindende film maakte. hoofdtrekken van de door Patricia Highs mith bedachte intrige zijn overgebleven. Die intrige komt in grote trekken erop neer dat de titelheld Ripley vanuit de on derwereld de opdracht krijgt een moorde naar tegen veel geld te huren voor het liquideren van een verrader. Ripley kiest voor de huurling, een zachtmoedige lijs tenmaker in Hamburg, die hij ooit eens toevallig ontmoet heeft en van wie hem bekend is dat deze aan een ongeneeslijke ziekte lijdt. Dus wordt de nette huisvader en lijsten maker Jonathan door Ripley overvallen met een gruwelijk voorstel dat hij na veel tegenwerpingen tenslotte accepteert op het aantrekkelijke vooruitzicht dat hij straks bij zijn dood zijn vrouw en kind verzorgd zal kunnen achterlaten. Op nauwkeurige aanwijzingen voert hij de opdracht uit in de Parijse métro als zijn slachtoffer in Etoile moet overstappen op een andere lijn. Terug bij zijn vrouw en kind in Hamburg wacht hem echter een nieuw aanbod dat hem een nog groter bedrag aan geld zal opbrengen. Hij moet een befaamde onderwereldfiguur in de TEE van Hamburg naar München van kant brengen met als extra complicatie dat het slachtoffer twee stoere bodyguards bij zich heeft. Een nieuwe versie van „Stran gers on a Train”! Met behulp van Ripley, die begrijpt dat De trend van vrouwenfilms zet definitief door. Na Handke en Dassin, was nu Paul Mazursky aan de beurt, die met „An un married womari” een sympathieke en ze ker ook verdienstelijke film afleverde, die laat zien hoe een vrouw kans ziet zich te ontplooien als ze zich eenmaal heeft losge maakt van haar wettige echtgenoot. Jill Clayburgh speelt op bijster innemende wijze de rol van een echtgenote die na 17 jaar ogenschijnlijk ideaal huwelijksleven, plotsklaps aan de dijk gezet wordt. Ze komt in een crisis terecht, waar ze evenwel zodanig sterk weer uit weet te komen, dat ze een nieuwe grote liefde wel wil genieten, maar dan buiten het geprefabriceerde ka der van een echtverbintenis. Het is een onderhoudend verhaal, met veel warmte en ook humor op smaak ge bracht door de maker van films als „Harry Tijdens een persconferentie vroeg een onbescheiden persoon of de combinatie van sex en vrolijkheid, als te aanschouwen in „An unmarried woman”, typerend is voor Mazursky’s visie op erotiek. Mazur sky: „Ja hoor, bij het vrijen lach ik heel wat af”. Jill Clayburgh voegde eraan toe: „Ik moet er ontzettend bij huilen”. Michael Murphy, de ontrouwe echtgenoot: „Ik heb ook altijd dolle pret”. En Lisa Lucas, de 19-jarige dochter des huizes: „Wel, ik ben benieuwd hoe het dan bij mij zal gaan, want ik heb er nog geen enkele ervaring mee”. Dat is nog eens een openhartige persconferentie. Minder rooskleurig verlopen de zaken in Skolimowski’s „The shout”, een zeer oor- dood bij neervalt. Susannah York is de inzet van het conflict dat uiteindelijk op metafysisch terrein wordt uitgevochten en dat beide rivalen in een gekkenhuis doet belanden. Een fantastische vertelling, die prachtig wordt geacteerd en indrukwek kend is opgeladen met speciale beeld- en (allicht) geluidseffecten, opgenomen met het Dolby-systeem. „The shout” is een werkstuk waarmee werkelijkheid blijvende handeling betrok ken worden. Wenders nieuwste film heeft daardoor iets tweeslachtigs gekregen, goed amusement bij tijden, maar verwar ring en onwaarschijnlijkheden in andere momentep. Weinig filmers verdragen het buiten hun bescheiden kring van bewonderaars te tra den en na hun relatief goedkope produk- ties plotseling op een budget van enkele miljoenen te mogen werken. Men begrijpt hun ambitie om eens op royalere basis te werken en nu dingen te doen, die hen in al die zuinige jaren ontzegd waren. Maar het ligt voor de hand dat voor velen de overgang te groot is. Men kan zijn kanische Freund” te gaan zien in Tu- schinski 3, waar hij voor de tweede week draait. Vervelen zal men zich zeker niet! komt pardoes haar dochtertje ophalen, getrouwd of niet, het doet er niet toe. Bellocq heeft het nakijken. Een trieste film? Allerminst. Een leuke film? Ja toch. Maar voornamelijk blijkt het een gave film, die nergens moraliseert, alleen maar in een soort van vertederde verwondering registreert. Maar Malle haalt niet het niveau van uitnemendheid dat hij vroeger met bijv, zijn „Lacombe Lucien” ooit bereikte. De fotografie (Sven Nykvist, lijffoto- graaf van Bergman) is prachtig en de bedactiviteiten van de twaalfjarige Brook Shield (ze maakte haar debuut als fotomo del toen ze elf maanden oud was) zijn „kies” gehouden. Ze is een oogverlustigen- de hoofdrolspeelster en de paperazzi van Cannes hebben heel wat rolletjes op haar leeg geschoten. In de marché, waar ook nog de histori sche bordeelkomedie „French Quarter” vertoond wordt, zag ik nog een opgewekte film die zich alweer afspeelde in een hoe renkast. „Fairy tales” heette het ding, een musical in soft porno-stijl, gemaakt door de club van wie in Nederland al een ondeu gende Assepoes rouleert. Het bordeel van „Fairy tales” is ondergebracht in een ze venmijlslaars en de klanten worden er bediend door Roodkapje of Sneeuwwitje met haar zeven dwergen. Ze vertellen er merkwaardige anekdotes over Pinkoc- chio. AGATHA DEKENSTRAAT 24-30 TEL 020-128911 AMSTERDAM-W idelen en de auto vW ie n een Waarbij de laatste jaren ook het eigen land niet over het hoofd kan worden ge zien dat in 1975 voor meer dan 18% aan ons bioscoopamusement heeft bijgedra gen en sindsdien boven en onder de tien percent bleef schommelen. Daarmee Duitsland (d.w.z. de Duitse Bondsrepu bliek) met zijn 6 tot 8 percent aardig achter zich latend. Voegt men daarbij dat het grootste deel van die Duitse import zich bezighoudt met Beierse sex-lol, die varieert van „Een goe de Haan is niet vet” tot „Alpenglühn im Dimdlrock”, dan heeft men hier weinig indruk gekregen van de spaarzame pro gressieve Duitse film die meestal ons land binnenkwam door de achterdeurtjes van Film International of Utrechtse Cinemani- festatie en daarna in de circuits verdween. l>i<»<‘in<*ii<l.i.ilscw<*g 27r* ovcrvccn lel (023)259491 Met deze keuze van onderwerp begeeft Wenders zich op het misdaadpad en al heeft hij destijds in „Die Angst des Tor- manns” het portret getekend van een on bewogen moordenaar, het echte gangster genre is hem vreemd en waarschijnlijk weinig passend bij zijn naar beminnelijk heid neigende persoonlijkheid. Wat al zou kunnen blijken uit de wijze waarop hij de hoofdfiguren in de roman veranderd heeft en hen in hun misdadigheid heeft afge- zwakt, zodat tenslotte eigenlijk alleen de CANNES. De afgelopen twee dagen is er een eigenaardig „déja vu”-effect over de festivalcompetitie komen te liggen. We kregen een derde door een man gemaakte, feministische film te zien, een tweede film met een hoofdrol voor Alan Bates en een tweede historische bordeelkomedie. Wel opvallend hoor, al die cineasten die één keer komen bewijzen dat zij geen phallocraten zijn. het heen en weer reizen in zijn film, een soort herkenningsteken in vroeger werk nu gaat lijken op een eindeloze tocht door eenzelfde stad. Net zoals dat bij vroeger werk het geval was komen de hoofdfiguren, Ripley (Den nis Hopper) en Jonathan (Bruno Ganz) uit het niet naar voren, maar waar vroeger de acteurs gestalte kregen door hun wijze van eigen conclusies trekken door „Der Ameri- praten en rondtrekken, krijgen Ripley en Jonathan geen duidelijke contouren, door dat ze in een te bedachte en buiten de De film is verwarrend maar boeiend en heeft veel te danken aan het beheerste spel van de altijd weer mooie Romy Schneider, verder van haar filmechtgenoot Philippe Noiret en van Victor Lanoux als de com munist Boutros. Het Melkwoud (in de Zijlstraat) in Haar lem heeft van ’t Plein „Deep End” van de Pool Skolimowski overgenomen, een voortreffelijke film, waarover we vorige week al een overzicht gaven. Vrijdag tot en met zondag, 21 uur. Voor de oorlog waren de VS en Duitsland de grootste filmleveranciers aan ons land. Van het totale jaarlijkse aanbod aan films nam Hollywood in 1938 ruim 62percent voor lijn rekening, Duitsland een royale 15 percent. Na 1945 zijn die verhoudingen uiteraard aanzienlijk anders komen te liggen. Amerika ligt met 43% van de jaarlijkse „doekbezet- ting” in onze bioscopen nog altijd aan de kop van onze nationale filmimport, maar heeft terrein moeten prijsgeven aan Engeland, Frankrijk en Italië, die ieder, met ruim K sterk aan invloed hebben gewonnen. bedoeling van Wenders zijn geweest wiens kracht niet zit in het opvoeren van span ningen en een voortdurend oproepen van „suspense”-situaties. Hij heeft een bizarre wereld geconstrueerd door de plaatsen van handeling, Hamburg, München, Parijs en New York, door elkaar te laten lopen en in elkaar te doen overgaan als gelijkwaar- deze klus te omvangrijk is voor een niet- dige en eendere beton-woestijnen. Zodat professionele „killer”, wordt gangster en bodyguard uit de trein gegooid, nadat alle spanningselementen van een dergelijke si tuatie als ongelegen passanten of een on verwachte controleur door de wagoncorri- dor de revue hebben gepasseerd. Een daarop volgende gangsteroorlog weet Jo nathan te ontlopen, maar hij sterft op zijn vlucht aan zijn ziekte. Een volbloed en geconcentreerde gang sterfilm is „Der Amerikanische Freund” niet geworden en dat zal ook wel niet de „Une Femme a sa Fenêtre is de titel van de film, die zich achtereenvolgens in 1936, 1945 en 1967 afspeelt in het roerige Grie kenland. Achtereenvolgens is geen juiste aanduiding, want Graniet Deferre jong- leert met de tijd, zoals grote voorbeelden !vóór hem al deden. Maar hij doet het zo veelvuldig en zo willekeurig, dat de toe- I schouwer voortdurend attent moet zijn op de periode waarin een bepaalde handeling zich afspeelt. Het verhaal, dat in stukken geknipt tot ons komt, luidt kortweg dat Romy Schneider als de diplomatenvrouw Margot Santorini verliefd wordt op de - communistische agitator Boutros, die het I in ieder van de genoemde periodes moei- I lijk met het Griekse systeem heeft. l do. koopavond OveKiekt&shoMioom Filmhuis Velsen, Kanaalstraat 257 in •IJmuiden, vertoont op 30 en 31 mei een intrigerende film van de niet zo bekende Franse regisseur Pierre Granier Deferre, die zich bedient van een roman van Drieu la Rochelle, maar vooral van de door het werk van Costa Gavras bekend geworden scenarioschrijver Jorge Semprun. cheerd voor de afgrijselijke mislukking van „King, queen, knave”, zijn voorlaatste film. Nadat de Hongaar Karoly Makk ons met zijn zeer fatsoenlijke nacht al had binnen gevoerd in de gezellige familie van een begin-20e-eeuws bordeel in Hongarije, werden we. door Louis Malle uitvoerig op de hoogte gebracht over de gang van za ken in een publiek huis, anno 1917 geves tigd in Storyville, de rosse buurt van New Orleans. Centraal in Malle’s belangstelling staat daar een dertienjarig hoerendochtertje Vi olet, dat als vanzelf op de vlakte terecht komt. Daar wordt niet zielig over gedaan, al ziet Keith Carradine (als de historische fotograaf Bellocq) het met lede ogen aan en probeert hij uiteindelijk toch Violet uit het milieu te halen door haar te trouwen. Maar Violets moeder (die zich vroeger weinig gelegen liet liggen aan het lot van haar nakomelinge) blijkt intussen ge- and Tonto” en daarna „Next stop Green- trouwd met een oppassende burgerman en wich Village”, die ook de dramatiek op zochten van het schijnbaar alledaagse. Maar als discussiestuk heeft deze nieuwe film gebreken. De wijze waarop Clayburgh in haar rol heenkomt door het dal, verloopt al te voor spoedig. Het mens heeft alle^ mee in haar welgestelde milieu van makelaars, coutu riers, kunstenaars en galeriehouders: de steun van een begrijpende dochter, maar liefst drie hartsvriendinnen en van een psychiater die ze niet zelf hoeft te betalen. Ze heeft een goede baan en binnen twee maanden ligt er al weer een superman als Alan Bates voor haar op zijn knieën, ter wijl de losgebroken echtgenoot met han gende pootjes probeert terug te komen. Geen situatie kortom waar de gemiddelde gescheiden vrouw zich makkelijk in zal herkennen. Toch een produkt van typisch Hollywoods droomfabriek dus, al zit er een geëngageerde saus over. opvallend dat uit die sector nu ook een film gewoon' in een bioscoop komt draaien en daarvoor nog wel het Amsterdamse Tuschinski heeft uitgezocht. Die eer is „Der Amerikanische Freund” van Wim Wenders te beurt gevallen, daarvóór in beperkte kring bekend door sympathieke z.g. „kleine” films zonder veel uiterlijk vertoon als „Summer in the City”, „Fal- sche Bewegung”, „lm Laufe der Zeit” en zijn eersteling „Die Angst des Tormanns beim Elfmeter” („De Angst van de Doel man voor de Strafschop”). In de films van Wenders wordt veel gereisd, veel gewerkt met wisselende land schappen en veel vluchtige ontmoetingen gemaakt. Verschillende van die Wender- trekjes vinden we terug in „Der Amerika nische Freund” hoewel hij ditmaal niet naar eigen ideeën gewerkt heeft of samen gewerkt heeft met zijn vriend, de toneel schrijver Peter Handke, zoals in het verle den meestal gebeurde. De hele opzet van zijn nieuwe film is trouwens anders. Voor het eerst heeft Wenders over veel geld kunnen beschik ken (zijn budget wordt getaxeerd op drie müjoen) en hij heeft ditmaal zijn scenario geïnspireerd op een bestaande roman, „Ripley’s Game” van Patricia Highsmith, Op een bescheiden vampierfilmpje na, dat „Zoltan, de Hond van Dracula” heet, valt er in ons hele vaderland geen enkele première te signaleren, dus ook niet in Haarlem, waar „Saturday Night Fever” voor de zevende week in Palace gebleven is, waar „Pastorale” in Studio geprolon geerd is en „Jabberwocky” op maandag avond en in de nachtvoorstellingen van Studio is aangehouden. De overige bioscopen doen het met re prises van oude films alsof er geen mooie keuze te maken zou zijn uit meer recente en nog niet in Haarlem vertoonde films. Maar om nu, zoals Roxy doet, te grijpen naar een vijf jaar oude „Valdes, de Half bloed” omdat toevallig Charles Bronson er zijn somber gezicht in vertoont of naar het niet minder oude „Tough Guys”, zoals Palace in de nachtvoorstellingen doet, met als enige attractie Lino Ventura in de rol van een Amerikaanse priester, die een boksclub in Chicago leidt en speurders- werk gaat doen als een van zijn vrienden vermoord wordt, dat kan men moeilijk als een inspirerend beleid omschrijven. Dat Lido deze week gekozen heeft voor „Plankgas” laat zich dan alleen maar ver klaren uit het feit dat het kijken naar autoachtervolgingen en het veelvuldig ver- spronkelijke film, over de krachtmeting nielen van auto’s misschien een afreage- tussen twee mannen die beiden hebben ren kan betekenen van wegagressie en geprobeerd een summum van creativiteit slechte wegmanieren en dus een beperkt te vinden in geluid. John Hurt experimen- nut kan .vertegenwoordigen. Zoals ook een teerde als elektronisch componist, Alan reprise van Fons Rademakers „Max Have- Bates heeft in de troepen van een medi- laar” in Luxor te verdedigen valt met het cijnman de kunst afgekeken om zo afschu- argument dat een goede Nederlandse film welijk te schreeuwen, dat mens en dier er best regelmatig teruggebracht mag wor den. Op de matinees kan de jeugd in Palace kijken naar „Alibaba en de veertig Ro vers” en in Studio naar „Dik Trom weet Raad”. Van de nachtvoorstellingen is al leen vermeldingswaard Woody Allens „Love and Death” in Roxy, een even gees tige als zinvolle satire op het leven, de liefde en de dood van een magistrale clown, de onvergelijkelijke Woody Allen. Skolimowski zich volledig heeft gerevan- De gemiddelde bioscoopbezoeker zal dus weinig inzicht hebben in de ontwikke lingsgang van het betere Duitse werk, en •onbekend zijn met het Filmverlag der Au- toren waartoe o.m. Rainer Werner Fass binder (de enige naam waarvan althans de rklank bekend zal zijn), Uwe Brandner, Werner Schröter, Wim Wenders en Werner LHerzog de meest produktieven zijn. In deze situatie is het dus op zijn minst

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15