vandaag: Interne mobiliteit struikelblok Overvallers roven Jacht op strand Carter: Cubanen leidden rebellen Wethouders Sjaba op verdacht van steunfraude Wapenvondst VREES ZONEN het weer IJmuider Courant UI artendor voor half miljoen juwelen uit hotel 3500 m2 woonideeën ma. sas* ’n maand lang topmeubelen tegen ouderwetse prijzen WOONKUNST SPECIAL [zijlstraat 62 Tel. 310413 Haarlem beter wonen hiiiegom ERASMUS ai j|| GS OVER SPLITSING VAN PROVINCIE: Voorstel Wiegel is absurd Hj J het wood is aan... ALUMINIUM winkelpuien agenda pagina Casa del Norte Dorpskerk Prijs voor Max Meer boeken I Wiegels provincies Fokker niet onder de indruk van Nimrod-compensaties voor uw boekenbon Zonnige perioden Grote verontrusting over sterfte van gewassen in Velsen „DE DAMIAATJES” [f MET l r THERMOGLAS Antiek restauratie pi VRIJDAG 26 MEI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 172 pagina's 3 'j 1 w IJMUIDEN. In tegenstelling tot de verwachting dat de onder- handelingen over de CAO bij Hoogovens gisteravond in een beslis send stadium zouden komen, hebben de directie van het bedrijf en de overlegpartners geen overeenstemming kunnen bereiken. De bespre kingen worden maandag 29 mei voortgezet. KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 ANTONIESTRAAT 45-47 HAARLEM, TEL. 023-317753 «'Vz J Joost van den Vondel: Grote kollektie rustiek eiken-, klassieke en moderne meubelen. Boekhandel IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) Nog geen overeenstemming over cao bij Hoogovens bereikt (Van onze streekredactie) (ADVERTENTIE) Zie de plaatselijke pagina’s (Van onze redactie binnenland) ttiiiimiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimi veel aanbiedingen bij Zie verder pagina 2. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET HAARLEM. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland is zeer boos over het voorstel van minister Wiegel om de pro vincie in tweeën te delen en nog bozer over de manier waarop hij dat zou willen. Zoals gemeld heeft Wiegel de Tweede Kamer de suggestie gedaan om Kenne- merland in te delen bij een nieuwe pro vincie Noord-Holland zonder Amster dam, Zaanstad en de Haarlemmermeer. GS noemen het voorstel „totaal onaan vaardbaar” en „absurd”. „De minister heeft op basis van een zwakke argumentatie een volstrekt wille keurige greep gedaan. Noord-Holland is één samënhangend geheel. De twee voor gestelde provincies worden de gevangen en van hun eigen problemen.” Beslissin gen over het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied dat in het nieu we streekplan juist als een samenhangend gebied wordt behandeld zullen bij de Ook verweet de president Cuba, dat dit land geen pogingen heeft gedaan om die inval te voorkomen: „Wij geloven”, zo zei Carter, „dat Cuba op de hoogte was van de plannen om Zaïre binnen te vallen en 4 kennelijk niets heeft gedaan om de rebel len van hun plannen af te houden. De regering van Angola moet een zware ver antwoordelijkheid dragen voor de aanval die van haar grondgebied is uitgevoerd”. Carter beklaagde er zich opnieuw over, dat zijn macht door het Congres te sterk beperkt wordt. Naar zijn mening is het voor hem onmogelijk om kwesties als Sja ba snel te kunnen beantwoorden en hij bepleitte dan ook een herziening van de wetgeving met betrekking tot de Ameri kaanse hulp aan het buitenland. De president verzekerde echter, dat hij er niet over peinst Amerikaanse troepen in Afrika in te zetten, maar hij wilde wel op andere punten meer bewegingsvrijheid: „Wanneer wij erin worden gehinderd hulp van welke aard dan ook, zelfs in de vorm van voedsel, te verlenen, dan zijn mijn handen gebonden”, zo zei Carter. (Van een onzer verslaggevers i SCHIPHOL. Fokker is maar nauwe lijks onder de indruk van het compensa- tie-aanbod, dat British Aerospace giste ren heeft bekendgemaakt, indien ons land het Nimrod-vliegtuig zou kiezen als op volger van de verouderde Neptune. CHICAGO (UPI/Reuter). Volgens de Amerikaanse president Carter hebben de Cubanen een hoofdrol gespeeld bij het opleiden en uitrusten van de rebellen, die de vorige week de Zaïrese provincie Sja ba binnenvielen. Door nog onbekende oorzaak is gisteren een Duits jacht op het strand bij Castricum gelopen. De vijfkoppige bemanning kon ongedeerd aan land komen. Op de foto: het zwaarbeschadigde vaartuig. Op de achtergrond een paar brandweermannen. indeling van Wiegel door een samenwer kingsorgaan van twee provincies of door het rijk moeten worden genomen. Haven mond en haven en daarmee samenhangen de industrievestigingen moeten onlo gisch genoeg worden ontwikkeld en be stuurd vanuit twee provincies. Een brood- De Hinderwetinspectie, die als eerste de zaak heeft onderzocht, heeft vooralsnog alleen geconstateerd dat de aantasting zich uitbreidt en de sterfte van de bomen en planten nog steeds toeneemt. De oor zaak hiervan is volstrekt onbekend en de deskundigen staan nog voor raadsel. (Zie verder plaatselijke pagina) DE ECHIl .BAKKER Omdat de bonden met deze laatste con sequentie niet instemmen zal Hoogovens over dit onderwerp maandag een gewij zigd voorstel op tafel leggen. Voor een definitieve overplaatsing geldt een verlaging van 2 functiegroepen. Daar bij is door Hoogovens aangetekend dat indien men een werknemer twee maal, en in sommige gevallen zelfs éénmaal een overplaatsingsvoorstel doet en dit niet wordt geaccepteerd, die werknemer de kans loopt in aanmerking te komen voor gedwongen ontslag. De officier van justitie in Maastricht, mr. J. Reijntjes, liet gisteren weten dat tegen de wethouder in wiens zaak het vooron derzoek is afgesloten, strafvervolging zal worden ingesteld. Het gaat om een bedrag van minder dan tienduizend gulden aan neveninkomsten, die niet aan de sociale dienst zijn opgegeven. Volgens de officier verkeerde de man in de veronderstelling dat het ging om onkostenvergoedingen, die hij niet hoefde op te geven. BERG-EN-TERBLIJT. De twee wet houders van de Zuidlimburgse gemeente Berg-en-Terblijt worden verdacht van steunfraude. Tegen één van hen is het vooronderzoek inmiddels afgesloten. dat Kennemerland en de regio Groot Am sterdam, waarvan de onderlinge samen hang door de minister wordt erkend, toch worden ontkoppeld. Wiegel voert er voor aan, dat de regionale woning-arbeids- markt van de IJmond zich uitstrekt tot Hoorn en dat de kustplaatsen zo in één provincie komen te-liggen. Als hij dat laatste zo belangrijk vindt had hij een kustprovincie moeten maken van Den Hel der tot Hoek van Holland, schamperen GS. De juistheid van het argument om niet te spreken van het gewicht in de afweging tegen het belang van één Amsterdam- Noordzeekanaalgebied van de regiona le woning- en arbeidsmarkt, trekt het col lege sterk in twijfel. Vannacht om vijf uur drongen vier ge wapende mannen met een nylonkous over hun hoofd het hotel binnen. De drie daar aanwezige personeelsleden werden onder schot gehouden en moesten met de handen omhoog staan. De overvallers vernielden de ruit van een vitrine en haalden de hele etalage leeg. Met de juwelen en het kassa- geld verdwenen de overvallers in de nacht. Tot nu toe ontbreekt verder elk spoor. De heer Van Asten, eigenaar van de juwelierszaak, kon vanmorgen geen con crete gegevens verschaffen. Hij zei alleen: „Ik ben al blij dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De mensen van de nachtdienst dachten maar aan één ding, waar ze volkomen gelijk in hebben, en dat was aan hun eigen leven.” te worden aan functiegroep 20 waardoor een maximum pensioen wordt gegaran deerd. De onderhandelingen die donder dagavond om zes uur begonnen werden vrijdagochtend om vijf uur afgebroken. Wat van verre komt gevlogen, Wordt hier wonderleyck onthaelt. Op een Lions-gala-avond gisteravond in Zandvoort, kreeg Max Tailleur gister avond de Prix d'Humanité uitgereikt, een beeldje van Kees Verkade. Ver slaggever Udo J. Buys was erbij en bericht erover in zijn GASTENHOEK. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Umuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371. nodige bouwplaats voor Kennemerland ligt in de andere provincie. De oplossing van een grenscorrectie voldoet volgens GS ook niet, omdat de bouwplaats ook moet voorzien in de woningbehoefte van Amstel en Meerlanden. GS vinden het volstrekt onbegrijpelijk BADHOEVEDORP. Bij een gewa pende roofoverval in hotel Ibis te Bad- hoevedorp is voor een half miljoen gulden uit de juwelierswinkel gestolen. De Nederlands Hervormde Kerk in Heemskerk bestaat 350 jaar. Dat wordt gevierd met een tentoonstelling, terwijl de kerk in het kader van de Toer-ln ook op vrijdag- en zaterdagmiddagen te be zichtigen zal zijn. Voorts geeft de kerk voogdij een boekwerkje uit over de his torie van de kerk. Aan de IJsselstraat in Beverwijk wordt binnenkort begonnen met de bouw van honderd woningwetwoningen. De 1700 woningzoekenden kunnen zich met in gang van vandaag als huurder aanmel den. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 «oor Santpoort 023 - 31 9053 Droog weer met flinke zonnige perio den. Weinig wind en vannacht hier en daar mist. Minimumtemperaturen om streeks 7 graden. Maximumtemperatu ren van circa 15 graden in het noord westen tot ongeveer 19 graden in het binnenland. „Zoals de zaken er nu voorstaan”, aldus een woordvoerder van Fokker, „is het Franse vliegtuig Bréguet Atlantic voor Fokker het aantrekkelijkst”. Ook de affinanciering van pensioenen van werknemers die het bedrijf verlaten is een onderwerp van discussie geweest waarover geen overeenstemming is be reikt. De bonden stellen als voorwaarde dat deze affinanciering gerelateerd dient Donderdagavond koopavond. -1 J-7 BK LwOsöstraat 128-Telefoon 02520 17667/17311 VELSEN. In de gemeente Velsen is grote verontrusting ontstaan over plotse linge sterfte van gewassen aan beide zij den van het Noordzeekanaal. Sinds woensdag is op het terrein van de Mekog in Velsen-Noord en aan de zuidkant aan het Pontplein en bij Velsen-Zuid een mo gelijk chemische verbranding van het groen geconstateerd. ARNHEM. Een speciaal regionaal vuurwapenteam van de politie te Arnhem heeft bij uitgebreide zoekacties in de afge lopen maand bij 37 personen 25 vuurwa pens en 3000 scherpe patronen gevonden. Van de 37 gearresteerden zijn de meesten Zuidmolukkers. Zeven verdachten zijn in middels voorgeleid aan de officier van justitie. Hoogovens is voornemens om het woonoord Casa del Norte in Heerhu- gowaard te zijner tijd te sluiten. Dat is mogelijk omdat steeds meer bewoners woningen worden toegewezen. De woonoorden worden niet afgestoten want na 1980 lijken ze weer noodzake lijk te zijn vanwege verwachte krapte op de woningmarkt. Knelpunt in de onderhandelingen is de paragraaf „passend werk”. Hoogovens heeft hierover een notitie gemaakt die in houdt dat werknemers intern tijdelijk kunnen worden overgeplaatst voor een periode van maximaal vier jaar waarbij ze ook qua beloning vier functiegroepen om laag gaan. Men moet wel heel optimistisch en tege lijk simplistisch denken als men zou uit gaan van de veronderstelling dat het voor stel van minister Wiegel tot hervorming van de provinciale indeling het verlossen de laatste woord over deze materie zou zijn. De zeventien provincies van Wiegel zijn ongetwijfeld niet bij wijze van een gezel schapspelletje uit de bus gekomen, maar door zorgvuldige afweging van alle belangrijke factoren die in het binnen landse bestuur moeten meetellen. De heer Wiegel is uitgegaan van een filosofie die haar grondslag vindt in een behoud van de belangrijkheid der middelste bestuurs laag, waarbij de toekenning van bestuurs bevoegdheden aan de provincie tussen rijk en gemeenten meer gebaseerd zal kunnen worden op een stevige machtsuitoefening dan op een coördinerende taak bij de gewestelijke samenwerking binnen urba niserende kernen. Hoe kleiner in omvang en groter in aan tal de Nederlandse provincies zouden wor den, des te minder zelfstandig zou de be stuurstaak zijn en des te meer zou het gewestelijke bestuur binnen het bereik van de samenwerkende gemeenten komen te liggen. Minister Wiegel is daar kennelijk tegen. Volgens zijn inzicht, dat ongetwij feld mede door een groot aantal deskundi ge adviezen is geïnspireerd, moet het pro vinciale bestuur een tussenmacht blijven vormen waarmee zowel het rijk als de gemeenten terdege rekening zullen moe ten houden en die in bepaalde opzichten als onafhankelijk functionerend organis me te werk zal kunnen gaan, inplaats van zich te groeperen rondom stadskernen en in zekere zin weg te smelten tot een soort agglomeratiebestuur. Zeventien provincies, zo op het oog ta melijk willekeurig uitgesneden uit het Ne derlandse patroon, zonder al teveel reke ning te houden met zichzelf begrenzende verzorgingsgebieden en gegroeide scheids lijnen of samenwerkingsverbanden dat is globaal de indruk die men van het Wiegeliaanse voorstel overhoudt. Meer aandacht voor het gewicht van een provin ciaal bestuur dan voor de dienstbaarheid daarvan aan een stroomlijning van het binnenlandse bestuur in zijn totaliteit. Een blijvende versnippering en gecompli ceerdheid van taken en bevoegdheden, een vermindering van de zelfstandigheid der gemeentelijke agglomeraties, een voortzet ting van de „tweede macht” die zich kan doen gelden tussen de eerste en de derde, indien dat bij de oplossing van bestuurlij ke en planologische problemen noodzake lijk zou blijken. Zo ongeveer wordt het plan Wiegel ook in de gemeenten ge taxeerd, waarbij dan natuurlijk nog de afzonderlijke frustraties in aanmerking moeten worden genomen van gemeenten die in provincies terechtkomen waar zij zich niet thuisvoelen of die zich door nieu we provinciale grenzen afgesneden zien van partners waarmee zij al een soort van organische samenwerking hadden opge bouwd. Dit zoveelste en opnieuw afwijkende model van binnenlands bestuur wekt niet de verwachting dat er nu een eind komt aan de touwtrekkerij, integendeel, het zal olie zijn op het vuur van de discussie. Oude Groenmarkt 12, Haarlem. Tel. 023-322008. Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaame 86-88, Haarlem Tel. 321730. iiiiiiiiiiiiiim (ADVERTENTIES) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiijuiiiiiiiiiiiiiiiiig SS Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuwe5,6,7,9,1113 Kunst21 Radio en televisle/Strips.... 23 Economie27 Beurs26 Sport31,33 Toerisme19 Puzzel25 Medische diensten6 Bibliotheek25 Gastenhoek11 Schrijvende lezers25 Filmpagina15 I IIU ii luwt 2 In ons atelier worden wwgj uw antieke meubelen door 1e klas meubelmakers gerestaureerd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1