Boek werd in ’77 beter verkocht uit die samenwoont s t Trappen Op, links cabaret met kritiek vol humor 1 t 1 7 i Meubelfabriek Oisterwijk f INTERNATIONALE,, TOPKLASSE VOOR EEN MILDE PROS t Véronique Sanson product weinig natuurlijke selectie .«fBKR sluit homofiel - Jazz en blues in de HJC Ts 31 Koninklijke onderscheiding voor concertmeester Hesmerg Beethovenserie besloten met vioolconcert van allure [haarlem. Met het in het Haarlemse Concertgebouw onder André Vandemoots leiding gegeven slotconcert van de Beethovency- Hus door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, werd gistera vond tevens het feit herdacht dat violist Jan Hesmerg veertig jaar deel itmaakt van het Orkest, waarvan ruim dertig jaar als concertmeester. Geloogd Massief Europees Eiken Wh van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: Luttele assistentie Stephen Stills Concert begint vroeger Uh Ki Huldiging Haarlem Bloemenstad o r- 21 KUNST 19 7 8 M E I 2 6 VRIJDAG f c iat 30%. it- sai Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. srkt, bij! 1 'Z [Hoe treffend werd deze gebeurtenis onderstreept door de program mering van het Vioolconcert, dat met de solopartij in handen van de B-jarige Argentijnse violist Alberto Lysy een weergave van allure Leeg Zonder enige hang naar virtuoos geschitter, speelde deze musicus destijds protégé van Menuhin Beethovens muziek Kreerst af gestemd op de muzikale inhoud. ’t Stevige doosje beschermt uw l sigaretten tegen beschadiging. I Ontmoet morgen zaterdag in de Har tje Haarlem Winkels de Haarlemse Bloe- menstad-meisjes. Tussen 11 en 1 uur kunt u ze treffen in de zaken van de Hartje Haarlem onderne mers. Ze kunnen u verras sen met een bon voor een gratis boeket bloemen. (ADVERTENTIE) TALEN JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I Weer tijden voor Don Quishocking irlem. KO VAN LEEUWEN Frankrijk ben je altijd geneigd te koppelen aan de wereld van het fiere, warm bloedige chanson en de fut loze, lauwe pop van pseu- do-zangers als Dave en Da niel Gérard. Het feit dat >r kanal m. i voor I Dorver-l edig Ie, (erker lultipk en fanl Labiele i Na afloop van het NPO-concert van gisteravond volgde een huldiging van concert meester Jan Hesmerg. Wegens het feit dat hij veertig jaar aan het orkest verbonden is, werd deze benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Op de foto worden hem de daarbij behorende versierselen door zijn echtgenote opgespeld (op de achtergrond NPO-voorzitter Jac. Zuurbier. Maar Trappen Op is niet alleen kritisch, er valt ook te genieten van amusement waarbij niet direct met scherp geschoten wordt. Vrijblijvend is de groep gelukkig nooit. Officieel is Trappen Op nog niet in première gegaan, het partituur werden door de uitvoerenden in vitale klank omgezet. Dat er op dit laatste Beethovenconcért iets bijzonders aan de hand was, werd ook al gesymboliseerd in de aanhef ervan. Nie mand begreep dat bij het simpele trompet geschal en tromgeroffel achter de coulis sen, de inleiding van het eerste program- mawerk reeds zijn beslag kreeg. Maar wis en waarachtig; het betrof de programma- symfonie „Wellington’s Sieg”, die een his torische veldslag bij Vittoria in 1812 wil verbeelden. (Terwijl diens meest geïnspi reerde domposities vaak onopgemerkt ble ven, verwierf Beethoven met dit drakerig stuk programmamuziek het ereburger- schap van de stad Wenen). In „Wellington’s Sieg” wordt door mid del van harde meppen op twee grote troms zeer conventionele wapenen dus flink geschoten. Duidelijk werd vooral waarom dit werk, waarin onder meer het Engelse volkslied verwerkt is, geen repertoire heeft gehouden. Het mag waarschijnlijk van iedereen wel bij een eerste kennisma king blijven. HAARLEM. Het concert waarmee het 125-jarig bestaan van het Konink lijk Nederlands Zangverbond zaterda gavond in het Haarlems Concertge bouw luister wordt bijgezet, begint niet om 20.15, maar om 20 uur precies. Me dewerkenden zijn Het Heerder Man nenkoor, Het Koninklijk Mannenkoor Die Haghe Sangers en het Haarlems koor Caecilia. programma bevindt zich nog op de testbank. Donderda gavond - en ook nog vrijdag- en zaterdagavond - toont Don Quishocking het in de Stadsschouwburg. Op enkele zwak heden na een cabaretcompositie die waard is bezocht te hebben. Don Quishocking bezit een verrukkelijk vermogen tot relativeren en betrekt daarbij ook zichzelf. Fred Florusse, Anke Groot, George Groot, Jacques Klöters vinden het heerlijk gewone zaken te deformeren, ze zo met hun teksten te vervormen dat het onderwerp groteske, soms bijna absurde proporties gaat aannemen. Een schitterend voorbeeld daarvan is „Psoriasis”, een nummer over huid ziekte. Het kabinet Van Agt baart de groep grote zorgen. Don Quishocking trekt daar fel tegen van leer, maar onthoudt zich helaas van praktijkvoorbeelden die het falen en het gevaar van de Van Agt/Wiegel-formatie concreet kunnen aangeven. Een duidelijke stellingname is er wel en dat kun je nog maar bij weinig cabaretmakers zeggen. De groep stelt zich beslist niet kleurloos en opportunistisch Alt- en sopraansaxofonist Noah Howard dankt veel van zijn naam aan de samen werking met free jazzmusicus Frank Wright aan het begn van de jaren zeventig. Zijn eigen trio, dat Harry Miller op bas en Rob Peters op drums omvat, draait nu anderhalf jaar met wisselend succes. De stijl ,is opvallend melodisch, met bluesy patronen. Joseph Pleasant oftewel Cousin Joe be- hoeft nauwelijks introductie. De 71-jarige bluespianist gaat prat op zijn afkomst (New Orleans) en geniet een grote popula riteit vanwege zijn geestdriftige stijl. /ersterk 260 Wij jrming. oudingl Behalve de prachtige boeketten bloemen die Jan Hesmerg ter gelegenheid van zijn jubileum op het podium overhandigd kreeg, werd hem na afloop van het concert een huldiging bereid in de Tuinzaal. In aanwezigheid van burgemeester J. Ree horst en andere hoogwaardigheidsbekle ders, sprak allereerst NPO-voorzitter Jac. Zuurbier, die tevens in zijn kwaliteit vaiï gedeputeerde, de versierselen aanbood be horende bij het aan Hesmerg toegekende ridderschap in de orde van Oranje Nas sau. De echtgenote van de nieuwbakken muzikale ridder de pianiste Ans Bouter viel de eer te beurt om hem de onder scheiding op te spelden. Ingeleid door NPO-directeur Rob Mul der, drukte zich nog een aantal sprekers ih hartelijke bewoordingen aan het adres van Jan Hesmerg uit: NPO-dirigent André Vandemoot, collega-concertmeester Gijs- bert Beths, Hoboïst Bert Steinmann (na mens de personeelsvereniging) en „huis baas” (zoals deze het zelf uitdrukte) Peter Lohr. Voordat het samenzijn een meer infor meel karakter zou krijgen, beantwoordde Jan Hesmerg alle toespraken (die steeds vergezeld gingen van cadeau’s en geschen ken onder couvert) middels een sympa thiek dankwoord. JOHAN VAN KEMPEN die zijn voordracht steeds boeiend houdt. De goede samenwerking met Vandernoot en het orkest, maakten een evenwichtig eindresultaat mogelijk, dat door het pu bliek terecht zeer enthousiast ontvangen werd. Voor de pauze had dan al Beethovens meest levenslustige symfonie geklonken; de Achtste, de enige van diens symfonieën zonder het gebruikelijke adagio. Al eerder heeft men kunnen vaststellen dat dit werk Vandernoot en het NPO als op het lijf geschreven is. Alle plezier en pikanterie, maar ook de demonische onrust van deze HAARLEM. Cabaretgroep Don Quishocking heeft een geheel nieuw programma gemaakt en dat Trappen Op genoemd. Op het bijgeleverde programmablad staan een vrouw en een man getekend die in nachtkleding, met kruiken en een kaars de trap op gaan. Kennelijk op weg naar bed, om te gaan slapen, te vergeten. Rustig slapen. Don Quishockings nieuwe programma is daar een ge duchte waarschuwing tegen en aan het slot zingt de groep in een strijdbaar solidariteitslied: „Voorwaarts en niet vergeten". De groep lijkt inderdaad strijdbaarder te zijn geworden en uit dat in een vaak weldadige cabaret- vorm. Met een lichte variant op Vrij Nederlands wer- vingsreclame na de komst van het huidige kabinet, zou je best mogen zeggen: „Het zijn weer tijden voor Don Quishocking”. Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur Dientengevolge viert de inteelt er hoogtij, moet het befaamde Olympia-theater terugvallen op tweede rangs sterren als Dave en is Frankrijk het laatste land waar je nieuwe ontwikke lingen zou kunnen ver wachten anders dan dat een groeiend publiek zich richt op wat zich in het bui tenland afspeelt. Het aan tal zeer middelmatige figu ren dat bij ons in Neder land de laatste dertig jaar met behulp van de telkens nog groeiende roddelpers omhoog is geschreven, mag dan niet uit te vlakken zijn, in Frankrijk is het opspo ren van werkelijk talent (het is er wel; Michel Fu- gain en Manset bijvoor beeld) gelijk het zoeken van de spreekwoordelijke speld in een hooiberg. ken wordt van een „economische een heid”, dan zal terdege onderzocht moeten zijn of dat zo is. Alleen als er in een bepaalde niet-huwelijkse relatie duidelijk sprake is van een „zorg”-functie van de een voor de ander, dan zou, zonder dat er overigens een wettelijke basis voor be staat, zo’n eenheid aanwezig kunnen zijn. Dan zou het tweetal de lasten van zo’n eenheid („huwelijk”) moeten dragen (in dit geval bijvoorbeeld het niet krijgen van een BKR-uitkering), maar er ook de lusten van moeten hebben (belastingvoordeel, pensi oen- en erfrechtkwesties, en dergelijke). Door Groot eenzijdig uit te sluiten van de BKR, is er volgens mr. Robert sprake van een onevenredige verdeling van lusten en lasten. Daarom is er wat dit betreft ten onrechte een maatschappelijke ontwikke ling om huwelijkse en niet-huwelijkse rela ties gelijk te stellen. Staatsraad mr. C. H. F. Polak vroeg de vertegenwoordiger van de minister hoe nauwkeurig hij bepaalt dat een relatie een economische eenheid is. De heer Ott ant woordde dat als hem gezegd wordt dat beide personen als „huwelijkspartners” zouden willen leven, hij ervan uitgaat dat het om een economische verbintenis gaat. Dus komt de aanvrager niet in aanmer king voor de BKR. Mr. Sjenitzer zei dat zijn cliënt er juist bezwaar tegen maakt aangemerkt te wor den als de helft van een pseudo-echtpaar. De afdeling rechtspraak van de Raad van State doet 6 juli uitspraak. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stich ting Speurwerk betreffende het Boek. Uit deze gegevens kwam verder naar voren, dat het aantal verkochte boeken vrijwel constant bleef: ruim 34 miljoen. De gemid delde prijs die voor een boek werd betaald was 17,45. In 1976 was dat nog 15,25. Dit is niet zozeer een gevolg van de gestegen boekenprijs als wel van een toename van de belangstelling voor duurdere boeken, aldus de stichting. Per hoofd van de bevolking werd verle den jaar 43,14 aan boeken uitgegeven, ruim vijf gulden meer dan in het jaar daarvoor. Volgens het onderzoek bleef het aantal boeken dat per hoofd van de bevol king in beide jaren werd gekocht vrijwel gelijk: 2,47. AMSTERDAM. (ANP) Het Neder landse publiek heeft in 1977 voor bijna 600 miljoen gulden aan algemene boeken gekocht. Encyclopedieën, school- en we tenschappelijke boeken en romantijd- schriften werden niet meegeteld. In 1976 besteedde de consument 525 miljoen gul den aan algemene boeken. Véronique Sanson ziet er niet onaardig uit. Het 29- jarige Franse hittepetitje dat van de Verenigde Sta ten enkele jaren geleden haar nieuwe vaderland maakte omdat Stills dat ook vond en haar huwde, mag misschien daarom re kenen op de nodige cle mentie van het verwende Amsterdams publiek. Maar zowaar, een deel van het publiek vermaakt zich uitstekend met haar hoofd zakelijk in het Frans gestel de materiaal. daar voor beide richtingen in de lichte muziek nog vol doende bestaansgrond is, lijkt voor een niet onbe langrijk deel te danken aan de programmeringspoli- tiek van de Franse radio en tv Buitenlandse produc ties, met name Engelstalige producties, krijgen met op zet een zeer bescheiden plaats toegemeten. nospel, dat wordt ontlokt aan een witte Bösendorfer- vleugel, is bepaald niet ru dimentair, haar stem heeft een charmant, maar alles overheersend vibrato en haar songs meten haar ei gen positie breed uit in Frans en Engels. De stijl waarin haar ziele- vruchten gevat zijn, is type rend voor het gebrek aan ruggegraat. Melodisch ge zien zijn bedjes als Amou- reuse, Besoin de personne, O ce mer, Exclusivement femina, How many hes, Si tu me vois, Je chante en Dans la grande ville nog niet eens zwak, maar de instrumentatie wel. In een vaag „cross-over”-stijltje, een vermenging van invloe den dus waarin futloze en hoekige funk domineert, groeit de eenduidigheid en het besef dat de middel maat voor Véronique en haar uitgebreide combo het hoogst realiseerbare is. En Stephen Stills zult u vragen? Manlief beschikt over inzicht; elke minuut dat hij op het podium zou hebben doorgebracht zou de aandacht van het hitte petitje hebben afgeleid. Dus blijft zijn bijdrage be perkt tot twaalf maten per cussie. Verstandig van hem, maar het bijwonen van de avond werd er nog zinlozer door. AMSTERDAM. De mare snelt de gebeurtenis vooruit: Stephen Stills komt bij Véronique Sanson musicerend in actie. En ja hoor, de truc slaagt. Drieëneenhalf uur nadat telefonades met de hele Nederlandse muziekpers waren gevoerd, zat de So- nesta Koepelzaal donder dagavond stampvol, met kloppend hart geduldig de surprise af te wachten en druk te speculeren of de grote man van de firma Crosby, Stills and Nash ook eigen repertoire zou brengen. ILysys doorleefde vertolkingen hebben tans iets academisch', maar dan in de Positiefst denkbare betekenis, namelijk; Kerst getrouw aan de voorschriften van 6e componist, zonder eigenzinnigheden. Be muziek krijgt door deze punctualiteit werigens de volle rijkdom van haar profi ting. Vooral als de lieflijkheid aan de wde is, zingt de toon zeldzaam verfijnd en nemend. En hoewel Lysys uiterst gecultiveerde Boolspei dan weliswaar ook momenten jran een zekere zoetgevooisdheid kent, is Jet toch juist de charme in het kwadraat Véronique Sanson is ook het product van die weinig natuurlijke selectie, al heeft zij wel degelijk zeke re capaciteiten. Haar pia- op, maakt volmondig links cabaret en doet dat met veel humor en inventiviteit. Er zijn enkele kostelijke nummers in Trappen Op, zoals De Kerkhof ganger, Vader en Zoon (over een vader die nooit een zakelijke afspraak vergeet, maar wie elk mense lijk geheugen vreemd is) of het kolderieke Laatste Avond maal, een briljante samenspraak tussen Michel Angelo en zijn broodheer de paus. Muzikaal klopt het nog steeds bij Don Quishocking. Er wordt voortreffelijk samen gezongen en Willem Jan Ge vers voorziet in een goede begeleiding. Als aanvulling van de groep die al zo’n twaalf jaar samenwerkt lijkt hij nog erg onzeker, doch dat uit zich niet in zijn muzikale bijdragen. Trappen Op moet nog wat rijpen, hier en daar kan het mes er nog in. Bijvoorbeeld de aaneengeregen nummers Vage Angst, Ramp en Kalamiteitenkastje duren te lang, zijn te breed uitgesponnen. In elk geval lijkt Trappen Op een uitstekend vervolg op de Afscheidstoer- nee te worden. 20/2251| (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Noah Howard Trio speelt vanavond in de Haarlemse Jazz Club aan het Groot Heiligland 37 te Haar lem, terwijl zondagmiddag de Ameri kaanse bluespianist en -shouter Cousin Joe from New Orleans onder auspiciën van stichting Cat Jazz de club zal aan- doen. BENSDN&HEDGES (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Komt een beeldend kun stenaar die een homofiele relatie heeft met een ambtenaar, die ruimschoots in het levensonderhoud van beiden kan voorzien, in aanmerking voor de Beelden de Kunstenaars Regeling? Deze vraag stond donderdag centraal toen de afde ling rechtspraak van de Raad van State het beroep behandelde dat de kunstenaar, de heer D. C. Groot uit Amsterdam (ate lier in Purmerend), heeft ingesteld tegen II de beslissing van de minister van Sociale Zaken om de man niet op te nemen in de BKR. De regeling valt onder „sociale zaken”, maar wordt uitgevoerd door de gemeen ten. In dit geval was het de gemeente Amsterdam, die zich niet gemachtigd voel de door het negatieve besluit van de minis ter een uitkering aan Groot te verstrekken. Het rijk betaalt doorgaans driekwart van deze uitkeringen. Namens de minister zei de heer P. J. Ott dat men op het departement duidelijk de indruk had gekregen dat er in de relatie tussen de kunstenaar en de ambtenaar, die aan de Amsterdamse universiteit werkt, sprake is van een verbintenis, die op een huwelijk lijkt. Ook.de gemeente Amster dam had gesproken van een „economische eenheid”. De vertegenwoordiger van de minister vond dat deze twee samenwonen de mensen over voldoende middelen van bestaan beschikken. Daarom is de BKR niet van toepassing op de heer Groot. Want, aldus Ott, ook de echtenote van een man die in het dagelijks onderhoud van het tweetal kan voorzien, krijgt geen uitke ring krachtens de Beeldende Kunstenaars Regeling. Mr. C. Sjenitzer verklaarde namens de kunstenaar dat zijn cliënt, wiens artistieke kwaliteiten op geen enkele manier in het Beding zijn, wil worden opgenomen in de HKR, omdat hij er recht op heeft. Zijn tomofiele relatie heeft daar niets mee te maken. Noodgedwongen draagt de ambte naar nu bij in het levensonderhoud en de teroepskosten van de kunstenaar. („Hij »at hem uiteraard niet verhongeren”), naar het is eigenlijk niet de bedoeling. Mr. Sjenitzer en ook een bestuurslid van ie Beroepsvereniging van Beeldende Kun- •tenaars (BBK), Peter van Loon, wezen erop dat Groot door het besluit van de minister gedegradeerd was tot „hobbyist”- tunstenaar. Volkomen oneens waren zij met het argument van de heer Ott dat koot altijd een beroep op de gemeente ten doen om in aanmerking te komen voor ^voorbeeld een bijstandsuitkering. Het laat erom dat de man zijn vak wil uitoefe- ten en daar is in zijn geval de BKR voor. De voor Groot optredende getuige- teskundige, mr. Willem C. J. Robert, van uj tet fiscaal en notarieel instituut van de ^dse universiteit, zei dat men voorzichtig zijn met het vergelijken van soorten telaties. Elke relatie is anders. Als gespro-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21