schrijvende lezers Poortvliet tilt zichzelf [zeepost puzzel van de v/eek PHILIPS Belangstelling voor kostenverlaging van korrespondentie, offertes, kontrakten, kortom tekstverwerking? wij ontvingen over brieschend paard De Philipsbus brengt de oplossing van uw tekstverwerkingsproblemen vlak bij de deur. sl prijswinnaars R Robby Rosenboom Veel aandacht voor koninklijk gezin Bloemendaalse VVD Thuis bevallen >002 Philips WP5000 Word Processors de stille revolutie in de kantoorpraktijk. Iers Vandalisme )e er t aai ietsaps :eer goe 1.000 I ’5; Cltro >tor; Mo' 3 12201 71 15 IS 25 a 19 7 8 M E I 2 6 'VRIJDAG I lï m ris IÏ7 J P28 PHILIPS daal I I De Philips Word Processor WP5000 is een kleine, krachtige tekstverwerkende computer, voorzien van een duidelijk en overzichtelijk beeldscherm. Schrijfsnelheid? Méér dan 3000 tekens per minuut. Een hoge produktie dus. Door de bijzonder eenvoudige bediening kan iedereen vlot met de WP5000 Word Processor overweg. Neem met eigen ogen kennis van de verbluffende eigenschappen van de WP5000. En laat de kosten besparing voor uw organisatie aantonen. Wilt u een vaste afspraak voor een demonstratie in de Philips bus? Bel dan 020 - 945933 toestel 23 voor reservering. 3 Data Systems u lariem KOUPON 43 44 I 145 ■■pë-47| |48 49 52 ■■pS 5^^BB55~ 56 ■■57 ■■pa j11 |59 ^■p Ml De Philipsbus komt op 31 mei van 9.30 -17.30 uur in: Haarlem Bowling Haarlem, Delftlaan hoek Orionweg I” KHI IDMM I I Naam: ■f bibliotheek steld door de werkgroep „Vrouw en arts”. 10 2 3 5 7 8 9 4 6 12 13 14 16 18 19 21 22 23 24 25 \TÏ 26 29 30 31 32 33 34 35 37 36 38 39 40 PUZZEL NUMMER 21 41 42 50 51 62 69 78 PUZZEL NUMMER 20 (ADVERTENTIE) ELI VLESSING n Lij PHILIPS I Ires in nit en bart 5271. H Naar aanleiding van het artikel „Thuis bevallen niet zonder risico’s” in uw krant van zaterdag 20 mei zou ik het volgende «rillen opmerken. Prof. dr. T. Eskens, hoogleraar in de gynaecologie, reageert op In de rubriek „Filmhuizen”, gepubli ceerd in uw krant van 12 mei las ik het een en ander over Robby Rosenboom. In het meld dat de gebroeders Biedermann Duit se joden waren, die voor het Hitler-regime waren gevlucht. Dat is volkomen onjuist, Horizontaal: 1. jaarboek; 6. wonder; 11. meisjesnaam; 12. groet; 13. waterhoogte (afk.); 15. hefwerktuig; 16. huisdier; 17. zangnoot; 18. snel; 20. selenium (afk.); 21. voorzetsel; 22. breed, ruim; 23. maanstand (afk.); 25. laatstleden (afk.); 27. Koninklijke Landmacht (afk.); 28. Romeins Imperium (afk.); 29. hemels wezen; 32. familielid; 34. plaats in Drente; 36. watering; 37. als on der (afk.); 39. N.V. (Duitse afk.); 40. dwaas, gek; 41. klepper; 42. bevel; 45. per expresse (afk.); 46. familielid; 48. uitroep van spijt; 51. onvriendelijk mens; 53. woonboot; 55. pasta-achtig smeersel; 57. soort verlichting (afk.); 58. briefaanhef (afk.); 59. rijksgrens (afk.); 61. bijwoord; 62. schrede; 64. onge veer (afk.); 65. stofmaat; 67. waterplantje; 69. per procuratie (afk.); 70. plaats in de Betuwe; 72. moerassig; 73. voorzetsel; 75. Utrechts Symphonic Orkest (afk.); 76. deel van Amerika (afk.); 78. schoonmaakattri- buut; 79. plaats op de Veluwe. Vertikaal: 1. vogel; 2. voegwoord; 3. deel van het oog; 4. gebergte in Duitsland; 5. huisdier; 6. omslag; 7. afgod; 8. smalle strook; 9. sportterm (afk.); 10. deel van het paardetuig; 14. familielid; 17. persoonlijk noest - enige - elp - Fl.; 10. tintelen - beuk - sla; 11r.r. - aera - te - IJ - drop - ar; 12. aard - maart - e.p. - na - pi; 13. breed - t.n.t. - ijs - r.g. - Ran; 14. aad - laden - doos - ere; 15. speeldoos - spinet. In het Bloemendaalse WD-programma wordt, blijkens uw bespreking daarvan, gezegd dat het karakter van Bloemendaal, met zijn onvervangbare natuur- en recrea tiegebieden zo ongeschonden mogelijk aan de volgende generaties moet worden over gedragen. Nu heeft de WD het in Bloe mendaal al jaren voor het zeggen, en wat gebeurde: Monumentjes aan het Kerk- vreemde munt (afk.); 56. zangnoot; 58. werpstrik; 60. gewas; 63. waterstand (afk 64. soort vereniging; 66. over tijd; 68. rang in het leger (afk.); 71. kinderspeelgoed; 72. tweetal; 74. soortelijk gewicht (afk.); 77. nummer (afk.). A. C. VAN HALL-CANNEGIETER OVERVEEN geaan- >oot- n en is I L Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18 1970 AA IJmuiden. itie aan hui alle merk» Wez borduur a, tel. ffi >0. Tam iOO L1! Imca 1( >0. Toy port IS Dat het zonder meer citeren uit het poli tierapport weleens aanleiding kan geven tot misverstanden, blijkt uit het bericht in A. G. DE KONING-DE VOS, bestuurslid Ned. Ver. van Vrouwenbelangen, Bloemendaal. P. M. COESEL, namens het schoolteam, Haarlem. „Emma en ik”, het verhaal van een jonge vrouw die niet in haar blindheid berustte, roman door Sheila Hoeken, uitgave De Kern 22,90). „Een ander gezicht”, roman door Kobo Abé, uitgave Bruna. „De witte hel”, roman door Josef Martin Bauer, uitgave De Kern (her druk 24,90). „Caroline chérie”, roman door Cecil Saint-Laurent, uitgave De Kern (her druk 24,90). „Medusa en de groene weduwen", roman door Martien Carton, uitgave De Kern. „Eerst sterft de droom”, romand door Harold Robbins, uitgave Elsevier 32,90). „Dat alles heeft mijn oog gezien”, herinneringen aan het concentratie kamp Theresienstadt, geschreven en van tekeningen voorzien door Jo Spier, uitgave Elsevier 14,90). „Mevrouw Bentinck of onverenig baarheid van karakter”, door Hella S. Haasse, uitgave Querido 29). „De Doolhof” (herdruk) roman door Anna Blaman, Antoon Coolen, Max Dendermonde, Henriette van Eyk, Hel la Haasse, Alfred Kossman, Adriaan van der Veen en Simon Vestdijk, uitga ve De Kern 19,50). „Sadat, op zoek naar een eigen iden titeit”, autobiografie uitgegeven door A. W. Bruna 29,50). „Twintig teksten in beton” door Pierre van Vollenhoven, uitgave Futile 30). „Wanden, vloeren en plafonds”, door Jos en Marianne Jansen, uitgave Else vier 12,90). wilt u mij alle informatie zenden over de Philips WP5000 Wordprocessors □Wilt u mij omgaand bellen voor een afspraak Uw ulü 1% kort 'ijzen. autora Oldtim radio '63 ■■64 F"—1 fcl" Ibb 6^68 ■■70 71 72 ^^■■73 7^ 76 plein in Bloemendaal worden gesloopt; Beau Regard, ’t Heuveltje, Zomerzorg en Lindenhevel vielen hetzelfde lot ten deel. De monumentale boerderij op de Vier sprong in Aerdenhout en het Kareol staan op instorten. De WD pleitte voor luxe woningbouw pp het landgoed Schapedui- nen en flatbouw op het weiland bij de Viersprong; de partij wilde het natuurge bied Caprera inkrimpen ten behoeve van de aanleg van hockeyvelden. In „Duin en Daal” staan sinds kort ongeveer 25 grote karakteristieke villa’s op de nominatie om vervangen te worden door peperdure ap partementengebouwen, terwijl daarnaast rond het karakteristieke „Halve Maantje” nieuwbouwmogelijkheden zijn geschapen. Het moet me van het hart, dat het door de WD met de mond beleden streven naar karakterbehoud in de praktijk neerkomt op verloedering van onze mooie gemeente. uw krant van vrijdag 19 mei over de ver nielingen aan de Godfried Bomansschool in Haarlem. Feit is inderdaad dat er op het moment dat het rapport werd opgemaakt zo’n 38 ruiten stuk waren. Feit is echter ook dat die beslist niet in de Luilaknacht zijn vernield, omdat het schoolgebouw (mede op verzoek van de politie) al enige jaren in deze nacht door vrijwilligers (oud- leerlingen) wordt „bewaakt”. Genoemde vernielingen zijn gepleegd in de dagen voor en na de Luilak. Bovendien is tijdens de pinkstervakantie het gebouw iedere dag gecontroleerd. Ordinair vandalisme is echter schering en inslag. Dat is de laatste jaren wel gebleken. Ook onze school wordt regelmatig geconfronteerd met inbraakjes en vernielingen. Nog geen drie weken voor Pinkster en waren er maar liefst 33 inge gooide ruiten vernieuwd. Verzekeren is hierbij een ondoenlijke zaak. Dat de te maken kosten indirect ten laste komen van de belastingbetaler is de vernielers kenne lijk een zorg, afgezien nog van de moeite die het ons kost om al die glasscherven weer uit de klaslokalen te verwijderen. het papier toevertrouwde verschillen in weinig opzichten van die uit zijn eerder verschenen „Te hooi en te gras”. In Het Brieschend Paard staan er meer. Veel meer. Toch is het geen paardenboek. Het is gewoon een Rien Poortvlietboek. Tekeningen, gekledrde plaatjes. Veel vulling. Van Prins Bernard in een rijk gedecoreerd uniform tot een met mi crofoon uitgeruste, onnozel blij kijken de, Wilem Duys. Zonder twijfel hebben al die prenten en plaatjes als illustratie hun waarde. In dat opzicht komt het Rien Poortvliet- publiek wel aan zijn trekken. Van datzelfde publiek heeft de illus- trator-auteur zelf niet zo’n hoge pet op. Het taalgebruik van zijn teksten lijkt bedoeld te getuigen van ’s mans een voud. Daarvoor is het echter net iets te simpel en wordt het een kinderachtig ratjetoe. Het ademt de sfeer van de kleuterbaby die door mammie wordt aangezet pappie bij zijn thuiskomst met ta-ta te begroeten. Rein Poortvliet is zonder twijfel een man die snel waarneemt en over een goed geheugen beschikt. Dat hij wat fotomateriaal gebruikt om zijn herin neringen te ondersteunen is hem niet kwalijk te nemen. Wel dat er deson danks in de manier waarop hij de za ken voor stelt nog al wat onjuiste weer gaven vallen waar te nemen. Bij dezelfde uitgever Unieboek BV - Van Holkema en Warendorf te Bus- sum verscheen een paar jaar geleden Concours Hippographique van Piet Klaasse. Een boek zwanger van magi strale paardenlijven. Getekend met een opzienbarende eenvoud vanuit een stuk pure betrokkenheid bij het wezen „paard”. Als Rien Poortvliet welwillend tegen de pers zegt dat hij obit een boekwinkel binnenstapte en zich verbaasde over de hoeveelheid paardenboeken; als hij daar aan toevoegt dat zijn visie op „het paard” daaraan nog ontbrak, dan heeft hij gelijk. Maar Klaasse tekende de paarden die Poortvliet had willen uit beelden. De kunstenaar klaasse ver dronk zich sinds zijn jeugd in het wezen „paard”. De illustrator Poortvliet heeft daar slechts luttele jaren tegen aan staan kijken. <LAPBE desbetreffende artikel stond namelijk ver- Incl. mi m. 275 mbi-can ^7 Q©hfl WttlCll gCTVllXVTlL. XJCLlt lö VU1AUH1UH L41S L, Tel. 02 want een van hen was mÜn vader. Beiden Het boekwerk waarin ze ten tonele worden gevoerd kreeg de nogal mislei dende titel mee „Het brieschend paard”. Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de koninklijke stallen in Den Haag werd de nieuwste compila tie van Rien ten doop gehouden. Prins Bemhard kreeg het eerste exemplaar. Eerste stalmeester Brigade Generaal W. F. K. Bischoff van Heemskerk het tweede. Een vrachtwagen vol brie- schende paarden werd vervolgens kwistig uitgedeeld aan een paar hon derd genodigden. Eigenlijk bijzonder jammer dat het eeuwfeest van het koninklijk staldepar tement op een niet enigszins originelere manier gestalte is gegeven. Met de toe genomen belangstelling van de laatste jaren voor het aangespannen paard zou het bijvoorbeeld heel wat indrukwek kender zijn geweest als een rijtuigtocht door het Haagse zou zijn georganiseerd met als vertrek- en eindpunt de stallen aan de Hogewal. Zonder twijfel zouden ze uit alle delen van het land zijn komen opdraven. De postkoetsen, Victoria’s, landauers, calèches, jachtwagens, ber- liners sjezen, tentwagens en al dat an dere rollende materiaal dat dankzij een herboren belangstelling voor het nages lacht bewaard is gebleven. Nog eenmaal zou de oude luister tien duizenden toeschouwers op de been hebben gebracht. Het geratel van de wielen en het hoefgeklepper rond de stallen en koetshuizen zouden een waardig afscheid zijn geweest van het hoofdstuk „Een eeuw koninklijke stal len”. Ooit huisden er honderd paarden. De plekken waar ze stonden in het verse stro zijn voor een belangrijk deel vervangen door garageruimte. De uit breiding van het garagebestand gaat onverminderd door. Maar het heeft niet zo mogen zijn. Geen saluut aan het verleden. Een pure commerciële stunt, de doop van Rien Poortvliets Brieschende Paard, was het hoogtepunt van het eeuwfeest. Is, zoals reeds opgemerkt, de titel van het boek nogal misleidend, de entoura ge waarin de aanbieding van het plaat jesboek geschiedde verstevigde de in druk dat Het Brieschend Paard een paardenboek zou zijn. Niets is minder waar. De paarden die de bekwame illustrator Poortvliet aan Vertikaal: gamelan - basviool; 2. Inge - onager - Ad - keu; 3. tiran - dag - liaan - li; 4. atol - dertien - keet; 5. aalbes - koster - boa; slepen i 6- rul - knoest - ut - kaal; 7. chaos - ui - OPLOSSING PUZZEL NUMMER 20 Horizontaal: 1. gitaar - contrabas; 2. ’72 ƒ85 Anita - uh - noir - a.r. - a.p.; 3. m.g.-rollade «e band narede; 4. e.e.a. - l.b. - koest - edele; 5. ndag ge Londen - sr. - term - dal; 6. Andes - oude- laat - d.d.; 7. naar - kei - aneta - neo; 8. b.g.g. - Tosca - inert - n.o.; 9. a.e. - lis - tang - - bijtijds; 10. s.r.i. - etude - Eede - s.o.s.; 11. vaan - etaleur - prop; 12. Ida - kr. - k.n.i.l. - kongsi; 13. o.k. - neb - as - r.p. - sparen; 14. oele - oase - flap - are; 15. luit - altklarinet. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Rubens” 1 juni; Australië ms „Moreton Bay” 1 juni; Brazilië ms „Rubens” 1 juni; Canada me „CP Trader” 31 mei; India ms „Nedlloyd Ebro” 31 mei; Indonesië ms „Bavaria” 29 mei; Israel ms „Sigal” 29 mei; Ver. Staten van Amerika ms „Atl. Cognac” 31 mei en ms „American Accord” 1 juni; Zuid- Afrika (Rep.) ms „Tugelalana” 30 mei. 25,- mevr. B. de Graaff, Leidsevaart 56, Haarlem; 25,- mevr. J. van Gils, Velser- duinweg 46, IJmuiden; ƒ15,- mevr. L. Camphuisen, Nico v. Suchtelenstr. 14 hs, Haarlem; 15,- M. Quakkelaar, Havenka de 25, IJmuiden; ƒ10,- mej. J. C. Stap, Herenweg 138, Heemstede kennemer- oord; 10,- mevr. A. E. Visser-Drijver, Koningsdam 73, Limmen. voornaamwoord; 19. hofjonker; 22. onge temd; 24. persoonlijk voornaamwoord; 26. soort onderwijs (afk.); 27. vogel; 28. ambtshalve (Lat. afk.); 30. deel van een Franse ontkenning; 31. Frans lidwoord; 33. machine; 34. rijksgrens (afk.); 35. zang noot; 38. vreemde munt; 39. hoge berg; 42. klein stukje papier; 43. Frans persoonlijk voornaamwoord; 44. geneesheer; 45. na schrift (afk.); 47. Anno Christi (afk.); 48. tijdperk; 49. lengtemaat (afk.); 50. stad in Twente; 52. inhoudsmaat (afk.); 53. spil; 54. De kritiek in dit cahier betreft niet de medische behandeling, maar het volslagen vergeten van het emotionele aspect bij een bevalling: gebrek aan privacy voor de vrouw, gebrek aan medische informatie, het feit dat de nieuwe moeders amper hun kind na de bevalling mogen zien en wat dies meer zij. Rappe kritiek van prof. Eskens: „Thuis bevallen brengt een ver hoogd medisch risico mee”. Dit is een volstrekt voor de hand liggend en ogen schijnlijk voldoende argument tegen het thuis bevallen. Onvoorstelbaar dat aan de essentie van het rapport van de werkgroep is voorbij gegaan, namelijk, bevallen is niet alleen een medisch gebeuren. Tra gisch dat deze kritiek door een gezagheb ber van tafel wordt geveegd op straffe van een maar liefst vier keer zo hoog sterftecij fer. Geen zinnig mens wil een verhoogd risico, maar waar voor wordt gepleit dat is een grondige verandering van de omstan digheden voor de moeder (en vader) bij de geboorte van een kind, omdat er meer aan de hand is dan een medische gebeurtenis alleen. 1000R cadans - st.; 8. onderdaan - Eli - rek; 9. 1000 R km 19 geel a in Alleg 50.0001 >rd Tam 302, 19 t. Wagi j maan nc., Ine huur vt tr. hot 18.00 u op r Zlg-a 250. T( Beroep/bedrijf Straat: Plaats:tel Koupon in ongefrankeerde enveloppe zenden aan Philips Data Systems Nederland B V Antwoordnummer 433 2280 VB Rijswijk brieschend Bovaga regelen 918 b.j Tl. „Ideeën met houtert stellingen”, door B. Beemer, B. J. Schaminée en M. Méja- h,uitgave Elsevier 12,90). „Buiten wonen”, aanwijzingen voor de amateur-boer, door Felix Thijssen, uitgave Kosmos 22,50). Onder de verzameltitel „Vrouwelij ke handwerken”, werden door uitgeve rij Kosmos drie boekjes op de markt gebracht die al omstreeks de eeuwisse- ling voor het eerst werden uitgegeven. De drie deeltjes behandelen het kant klossen, witborduren en haken. Prijs per deeltje 9,90. „Op het verkeerde paard gewed”, thriller door Michael Maguire, uitgave Bruna. „Tijd om te doden”, thriller door Sandy Fawkes, uitgave De Kern 18,50). „De beste Science Fiction verhalen van het jaar” samengesteld door Gard ner Dozois, uitgave Elsevier 13,50). „Opvoeden en trainen van uw hond”, door J. Lubbers, uitgave Else vier 27,50). „De psychologie van de geboorte”, door Aidan Macfarlane; „Moeder en baby”, door Rudolph Schaffer en „Wat is een kind?” door Nicolas Tucker wer den in de serie „Ouders van uw boek” uitgeven door Kosmos. Prijs per deeltje 19,90. „De film van Schellebelle”, door Gertie Evenhuis, uitgave Elsevier 13,50). „Het oude China”, door Wendy Boa- se en „De indianen”, door Christopher Davis werden uitgegeven door Elsevier in de serie „Volkeren toen en nu”, be stemd voor jongeren; prijs per deel 9,90. „Ik weet hoe het moet, zei Snoet”, kinderverhaal door Helma Heine, uit gave Elsevier 13,50). „Het sprookje van Tsaar Saltan”, door A. Poesjkin, uitgave Pegasus 5). „Oostwaarts”, de belofte en de be dreiging van de neo-oosterse bewegin gen, door Harvey Cox, uitgave Ambo 24,50). I. 3 maai mog. a een openbare bijeenkomst in het Sint Rad io Sïï! boud-ziekenhuis in Nijmegen op hyt cahier (ornaat? ”H°e bevallen ziekenhuizen”, samenge- met vit I' t vinyl d L'htwage ndig priu idlg-zuli len. Mor staat, e verhoo km. gel.' wagent|a gantje i enz. ei inaultR er inter lom niet lild. Aus schade zijn zij in Nederland geboren en hebben hier altijd gewoond. Zij waren compag nons in een elektrische groothandel, geves tigd sinds 1914, met filialen in vele plaat sen in Nederland en in Brussel. Zij hebben de Cinetone Studio’s opgericht, daartoe aangezocht door Duitse emigranten. Al het met de groothandel verdiende geld hebben zij daarmee verloren en tenslotte werden zij genoodzaakt de Cinetone Studio’s te verkopen. S. BIEDERMAN, Amsterdam. RIEN POORTVLIET heeft een boek getekend dat voor een belangrijk deel is gewijd aan het koninklijk gezin. Voor een niet minder belangrijk deel hebben de kleurige plaatjes betrek king op het dagelijkse leven van de succesvolle illustrator. Een deel van dat leven wordt gevuld door de stoei partijen van Rien met zijn pony’s Peer en mijnheer Pastoor. Alleraardigst kijkwerk dat wordt ondersteund door met de hand geschreven teksten. Die formule is ook gevolgd waar meer aan dacht wordt geschonken aan „het paard”. Het rijpaard, het tuigpaard en veel accent op het boerenpaard. De dikbillen van de Zeeuwse klei. Rien heeft er tientallen geportretteerd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25