5 Werkgroep Noordzee wijst op milieugevaren Ziekenhuisraad tikt COZ over NU DOEN? AMSTERDAM AAN RAND VAN AFGROND Overheid geeft geen directe steun Macintosh Prinicpe-akkoord metaai-cao Enkele types Ford terug naar dealer Wet invoering minimumkapitaal gaat 1 juni in tussen ck bedrijven door VAN SCHOOL AF. Vi/AT CrA OF gezondheidszorg op vingers Nederlands bier één pot nat” fc - 4 J. G. D. Janse (NMB): Gemeentebestuur denkt te weinig commercieel 55 55 Kwaliteit mag niet lijden onder bezuiniging" I Tl ECONOMIE 19 7 8 M E I 2 6 VRIJDAG KOOPKRACHT: JB Omzetontwikkeling Nederlandse lening Telegraaf: meer winst Grotere bedreiging AMSTERDAM (ANP). „Am sterdam staat economisch, be stuurlijk en wat de criminaliteit betreft aan de rand van de af grond. Slechts een gezamenlijke inspanning van alle belangheb benden kan uitkomst bieden. On dernemend Amsterdam staat er zeker voor klaar”. Dit constateer de gistermiddag het lid van de raad van bestuur van de Neder- landsche Middenstandsbank, de heer J. G. D. Janse, bij de herope ning van het NMB-kantoor Heren gracht in de hoofdstad. LELIESHOW+KONSUMENTENBEURS Weinig ervaring Nijverdal-Ten Cate Eastern Airlines EEG-begroting Kempen en Begeer Claimemissie AMEV Olieproduktie Amsterdam (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Werkgroep Noordzee, die zich gisteren in Den Haag voor het eerst heeft gepresenteerd, meent dat een goede besluitvorniing over de vestigingsplaats van een aardgasaanlandingsplaats in ons land onmogelijk is omdat voor- en nadelen als ook alternatieven nooit goed op een rijtje zijn gezet. VRG Papier (ADVERTENTIE) aardgas nooit goed afgewogen Een lid van de werkgroep, mr. C. Lam- (ADVERTENTIES) e ^6 de Minister Van Aardenne zei wel bereid te zijn een eventueel verzoek om een krediet- garantie te honoreren. Het betrokken be drijf is een volledige dochter van het DSM- staatsbedrijf. Van vakbondszijde iè verontwaardigd op de uitspraak van de minister gerea geerd. De bonden bestuderen momenteel het informatiemateriaal op grond waar van Macintosh tot de conclusie komt dat 750 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. NZR-directeur op gespannen voet met de Wet Ziekenhuistarieven en met de statuten van het COZ. Het COZ moet de vaststel ling van verantwoorde tarieven bevorde- t ren en daarvoor richtlijnen opstellen. De I beoordeling van wat verantwoorde tarie- ven zijn, is de taak van het COZ-bestuur. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne (Economische Zaken) weigert het Macintosh-confectiebedrijf directe fi nanciële steun te verlenen. Na zorgvuldi ge afweging, zei hij gisteren in de Tweede Kamer, is besloten geen gevolg te geven aan een verzoek om steun tot een bedrag van 5 miljoen voor een overbruggings- periode tot 1980. De afwijzing geschiedde op grond van de overweging dat het be trokken bedrijf in totaliteit winstgevend is. - de de Nog steeds is Amsterdam een stad die meetelt, maar een groot aantal functies dreigt danig te worden aangetast, aldus de NMB-topman. De financiële functie staat nog recht overeind, de meeste ande- Volgens Koopkracht blijft na deze test van de reclameslogans van de bier brouwerijen niets over. In tegenstelling tot wat de brouwers beweren is pils in Nederland „één pot nat”. De laatste jaren heeft het pils in Nederland steeds meer van zijn karakteristieke smaak stelde dat er weinig ervaring is met het vervoer van aardgas per schip. Aanvan kelijk zouden de Verenigde Staten het Algerijnse gas inkopen, maar dat ging niet door, omdat het land nog niet rond was met de veiligheid van deze gasaan- voer. Er bestaan in de VS hieromtrent veel strengere eisen. Daar worden bij voorbeeld ook terroristische acties, aard bevingen en menselijk falen bij betrok ken. Volgens de werkgroep horen die re denen in Nederland ook te gelden. re functies vertonen echter een minder rooskleurig beeld. Hij achtte het onjuist hiervoor uitsluitend het gemeentebestuur aansprakelijk te stellen. verlening van de bus of bevriezing van het inkomen op de nullijn. Indien de hulp verlening aan mensen, wier lichamelijk of geestelijk functioneren in gevaar komt, moet worden beperkt, dient naar onze mening de afweging van beperkingsmaat- regelen openlijk te geschieden, schrijft Horbach. vraagd bedrijfsleven en politieke partijen adviseren wanneer zij meent dat het mi lieu in deze zee bedreigd wordt. Actie voeren komt ook op het middelenlijstje van de groep voor evenals het zoeken naar inspraakprocedures. drijfsleven spreekt, meestal duidt op de financiële instellingen en de industrie. Men krijgt soms de indruk, dat het belang van de detailhandel en de horeca nauwe lijks meetelt. Dit blijkt, aldus Janse, ook uit de ontwerp-raamnota stadsvernieu wing, waarin slechts op drie pagina’s van de honderd aandacht aan winkels wordt gegeven. Het gemeentebestuur is met grote zorg vervuld over de zesduizend arbeidsplaat sen, die in de zware industrie in gevaar zijn. „Realiseert men zich echter wel, dat door een verkeerd verkeers- en parkeerbe leid voor de binnenstad er 15.000 arbeids- aatsen op de tocht komen te staan in de detailhandel en horeca?”, zo vroeg de bankman zich af. Volgens hem wordt de situatie steeds ernstiger. Vele gerenommeerde bedrijven Wijzend op het omstreden verkeerscir culatieplan en het binnenringplan zei hij, dat hierbij onernemers en gemeentebes tuur duidelijk tegenover elkaar staan. Burgemeester Polak constateerde ?elf on begrip, zowel bij de ondernemer als bij de politici. „Het vervelende is echter, dat het onbegrip bij de politici kan leiden tot desa streuze beslissingen, omdat zij het uitein delijk voor het zeggen hebben. De onder nemer trekt dan wel altijd aan het kortste eind”, aldus het NMB-bestuurslid. Nederland zal via de Nederlandse Inves teringsbank voor Ontwikkelingslanden (NIO) een lening van vijftig miljoen gulden verstrekken aan Portugal. De looptijd is tien jaar, het rentepercentage is vastge steld op 7,5 procent. De lening maakt deel uit van een door de Verenigde Staten geïn spireerde steunactie voor Portugal, door een aantal donorlanden, tot een bedrag van 750 miljoen dollar (ongeveer 1,7 mil7 jard gulden). Het geld dient om de beta lingsbalanstekorten van Portugal te over bruggen. NV Holdingmaatschappij De Telegraaf denkt dit jaar een winststijging van min stens 10 pet te behalen. Een hogere stijging van de winst wordt tot de mogelijkheden geacht, zo is op de jaarvergadering gezegd. Aangezien de dagbladwereld in Nederland grotendeels als „gesaneerd" mag worden beschouwd, zullen de nieuwe activiteiten van De Telegraaf zich voorlopig in hoofd zaak uitstrekken tot de tijdschriftenmarkt. Zo wordt het weekblad Accent verbreed en uitgebreid. De naam wordt veranderd in Extra en het blad zal meer in de richting van een familieblad gaan. Naar de mening van de NZR vormen personeelstekorten in ziekenhuizen of be perking van mogelijkheden voor de hulp aan patiënten een grotere bedreiging voor de burger dan inkrimping van de dienst- 26,27,28,29,30,31 MEI-1 JUNI IN AKERSLOOT N.H. DEN HAAG (ANP). In het Staatsblad van 30 mei 1978 zal de wet invoering van een minimumkapitaal bij oprichting van naamloze en besloten vennootschappen verschijnen. De wet treedt 1 juni in wer king. Coördinator drs. H. J. Muntingh van de werkgroep vroeg zich af of er nog wel tijd voor zal zijn. De regering is blijkbaar uit op een snelle beslissing over die zoge noemde LNG-terminal. Op 18 maart is {ekozen voor de Maasvlakte, maar zij houdt de Eemshaven achter de hand. De betrokken lagere overheden hebben tot 1 juli de tijd gehad om te reageren. Dat noemde drs. Muntingh veel te kort om een behoorlijke inspraakprocedure op te zet ten. bers, merkte op dat het risico van een ontploffing van een tanker vol Algerijns vloeibaar gas bij de Eemshaven groter is dan bij de Maasvlakte. Dat konjt volgens hem doordat de kans op aanvaringen in de Waddenzee groter is aangezien er met klei nere schepen op de Eemshaven moet wor den gevaren, hetgeen meer scheepsbewe- gingen betekent. Feit is wel dat de gevol gen van de klap bij de Eemshaven gerin ger zijn. (Het gaat om een veel dunner bevolkt gebied en afwezigheid van een omvangrijke petrochemische industrie wat bij de Maasvlakte wel het geval is - redactie). Mr. Lambers merkte overigens op dat de Werkgroep Noordzee geen voorkeur heeft voor de Maasvlakte of de Eemshaven. De groep staat op het standpunt dat meer alternatieven, zoals invoer via een buislei- ding of via een buitenlandse haven hadden moeten worden afgewogen. Volgens hem geldt het bezwaar dat veiligheidsbereke- ningen ontbreken evengoed voor zowel de Eemshaven als de Maasvlakte. De heer A. de Jong van de werkgroep Ml AMSTERDAM (ANP). Ford Neder land te Amsterdam heeft zijn dealers ver zocht contact op te nemen met een aantal eigenaren van in Nederland rijdende Tau- nus/Cortina en Granada-personenauto’s en de bestelauto Transit. In totaal gaat het om 46.000 voertuigen gefabriceerd tussen november 1976 en maart 1978 waarvan de verbindingsnippel in de remleiding van het gescheiden remsysteem moet worden vervangen. Inspecties van Ford hebben uitgewezen, dat in sommige gevallen wat remvloeistof uit de betrokken nippel kan lekken. laim, »n. 116,00 56,10 107,20 1,44 36,80 7,40 91,50e 27,90 56,50 119,50 52,80 59,00 52,50 68,00 40,00 60,00 129,00 108,00 112,00 38,40 122,80 71,30 141,00 65,90 50,00 39,50 57,40 55,00 42,00 40,70 616,00 51,50 70,50 58,50 42,00 50,00 136,50 40,30 50,70 61,80 58,00 3,20b 69,00 154,50 76,00 77,50 194,00 64,50 62,50 138,00 58,50 29,50 151,00 77,00 95,50 60,00 33,50 140,00 95,00 96,90 58,30 177,00 37,90 95,00 108,70 68,00 71,00 48,00 48,30 260,00 470,00 170,00 119,00 341,00 fondsen 6,00 32,00 1.30a ische en ■sen. - dit i euvel aan. Daarbij moet rekening worden gehouden met maatschappelijke en politieke ontwik kelingen. Maar het gaat de NZR te ver indien men zich bij die beoordeling bij voorbaat neerlegt bij algemene politieke beleidslijnen die niet specifiek de gezond heidszorg betreffen. Dat er in Nederland over de hele linie van bedrijfsleven en overheidssector kosten moeten worden be perkt, wil, aldus Horbach, nog niet zeggen dat dat dan ook in de gezondheidszorg op dezelfde manier moet (en kan) gebeuren. Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal- ten Cate hebben in de eerste vijftien we ken van dit jaar een omzet geboekt van 132 mln, dat is 5 pet minder dan in dezelfde periode van 1977. Hoewel de fl- T nanciële resultaten nog negatief zijn, to nen zij een voortgaande geleidelijke verbe tering, zo is tijdens de jaarvergadering meegedeeld. De ziekenhuizen en financiers, partners in het COZ, zullen zich tegenover de pa tiënten op het resultaat van die afweging moeten kunnen beroepen, maar dienen de verantwoordelijkheid daarvoor niet zelf te nemen. Wij hebben geen bezwaar tegen toetsing van de richtlijnen van het COZ door de minister, wel tegen een buiten de parlementaire controle vallende vermen ging van verantwoordelijkheden van de minister en van partijen in het COZ, aldus dit commentaar. „Toch kunnen we er niet onderuit te constateren, dat het Amsterdamse ge meentebestuur te weinig de realiteit onder ogen ziet en veel te weinig commercieel denkt. Milieu en inspraak schijnt men be langrijken te vinden dan rentabiliteit, die een levensvoorwaarde is voor de conti nuïteit van het bedrijfsleven”, aldus de heer Janse. Hij zei het niet vreemd te vinden, dat de groei van de Amsterdamse NMB-kantoren duidelijk achterblijft bij die van de andere kantoren in het land. „Dat ligt niet aan de leiding van deze kantoren, maar aan de teruglopende bedrijvigheid en de ongeïn teresseerdheid voor het ondernemen in de hoofdstad”. Volgens de heer Janse is het opvallend, dat de burgemeester als hij over het be- Voortaan zal bij de oprichting van een n.v. of b.v., of bij omzetting Van een n.v. in een b.v. of omgekeerd, het maatschappe lijk kapitaal, het bij de oprichters geplaat ste kapitaal en het gestorte kapitaal ten minste het minimumkapitaal van 35.000 moeten bedragen. Dit bedrag kan ten hoogste eenmaal in de twee jaren bij alge mene maatregel van bestuur worden her zien aan de hand van een nog aan te wijzen prijsindexcijfer. De wet heeft ook gevolgen voor bestaan de n.v.’s en b.v.’s Inkoop door de b.v. of n.v. zelf van haar eigen aandelen zal niet meer geoorloofd zijn, wanneer het gestorte kapitaal van de n.v. of b.v. reeds minder is of door de inkoop minder wordt dan het minimumkapitaal. De COZ-topman zei, dat, gezien de eis tot I matiging over de gehele linie en het bereik te kwaliteitspeil het niet onbillijk is dat er I in de gezondheidszorg „pas op de plaats” I wordt gemaakt. Hij vergeleek dit streven I met de nullijn voor de lonen, die de vakbe- I weging aanvaardde. Ook stelde hij dat het I parlementsbesluit in verband met de één- I procentsbezuinigingsoperatie ook voor de I gezonheidszorg geldt en dat het COZ dat I uit moet voeren. Deze taakopvatting staat volgens de De groep ziet veel problemen op de vol gens haar bedreigde Noordzee. Olie- en gaswinning, vervoer van gevaarlijke stof fen, visserij en militaire activiteiten, zijn maar een greep uit het lijstje. Teveel om tegelijk aan te pakken, erkent vice- voorzitter A. de Jong. Vandaar dat de groep prioriteiten heeft gesteld. „Speer punt” is het aanlanden van vloeibaar aard gas geworden. De Amerikaanse commissie voor inter nationale handel (ITC) is bezig na te gaan of een diepgaand onderzoek gewettigd is naar de voorwaarden waarop de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines 23 vliegtuigen van het type Euro- •- pese Luchtbus (A300) heeft gekocht. Nage gaan zal worden of Eastern de machines te goedkoop of op te gemakkelijke afbeta- lingsvoorwaarden heeft verkregen, zoals andere luchtvaartmaatschappijen in de VS hebben gesuggereerd. Op grond van haar doelstelling wil de werkgroep zoveel mogelijk de dialoog aan gaan met „de andere kant”. „Wij willen proberen om in contact te treden met de oliemaatschappijen, die, aldus de heer De Jong, best gevoelig zijn voor het milieu. Zo’n dialoog moet leiden tot het zoveel mogelijk beperken van de milieu schadelijke effecten van het doen en laten van de oliemaatschappijen”. Volgens een voorontwerp van begroting dat de Europese Commissie heeft opge steld stijgen de uitgaven van de Europese Economische Gemeenschap het komende jaar met 15,5 procent tot 14,7 miljard Euro pese rekeneenheden. (Op basis van de hui.- dige koers van de RE 40,57 miljard). Van de totale bestedingen gaat 65,4 procent naar de landbouw. De uitgaven voor de energievoorziening stijgen echter het sterkst, namelijk net niet minder dan 228 procent. v DEN HAAG (ANP). De smaken van de meeste merken pils in Neder land verschillen nauwelijks. Dit schrijft Koopkracht, maandblad van Konsumenten Kontakt, na een uitge breide test van de twaalf meest 'ver kochte merken pils in Nederland. Zo wel een groep van bierdeskundigen als een groep van geregelde bierdrinkers, proefden tussen de voorgeschotelde merken weinig verschil. Zelfs fervente aanhangers van een bepaald merk kon den bij een test hun eigen merk niet van andere onderscheiden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Vanuit de ziekenhuiswe reld is opnieuw kritiek geleverd op het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. „Het COZ is niet opgericht om parle mentsbesluiten uit te leggen of te bepalen welk peil de gezondheidszorg in ons land moet hebben”. Dit schrijft drs. G. J. Hor bach, directeur van de Nationale Zieken huis Raad, in het orgaan van de NZR, „Het Ziekenhuis”, naar aanleiding van uitspraken die COZ-directeur D. J. Wag ner onlangs deed. De financieringsmaatschappij Indu strieel Garantiefonds in Den Haag heeft een belang verkregen in Koninklijke Ne derlandse Fabrieken van Gouden en Zilve ren Werken Kempen en Begeer. Bij het fonds is voor 1,38 mln nieuw uitgegeven aandelen onderhands geplaatst. Boven dien is een pakket van 440.000 nominaal, dat eerder door de vennootschap was inge kocht, aan het fonds verkocht. Het gewone geplaatste aandelenkapitaal van Kempen en Begeer is nu 5 mln, aldus het bedrijf. hebben hun deuren moeten sluiten of zijn naar winkelcentra rond de stad vertok ken. De laatste tien jaar is de omzetont wikkeling in de binnenstad schrikbarend achterop geraakt bij de landelijke. De binnenstad vertoont een toeneming met 69 procent tegenover een landelijke groei van 165 procent. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft bovendien berekend dat het bedrijfsvloeroppervlak tot 1985 met cir ca 40 procent zal teruglopen, aldus Janse. DEN HAAG (ANP) De beleidsinstan- ties van de Industriebonden CNV, NKV en NW en van de Unie BLHP hebben het principe-akkoord goedgekeurd dat partij en in de raad van overleg in de metaalin dustrie onlangs hebben bereikt over cao-groot-metaal. De vereniging voor de metaal- en elektrotechnische industrie FME en vereniging hoger personeel in de metaal- en elektrotechnische industrie (VHMPE) hebben nog een vergadering nodig om daarover uitsluitsel te krijgen. AMEV (verzekeringen) gaat binnenkort over tot de uitgifte van nominaal bijna 5,5 mln gewone aandelen op naam i.c. royeerbare certificaten aan toonder, in dé verhouding van één nieuw tegen 10 oude aandelen tegen een later vast te stellen’ prijs. De nieuwe aandelen zullen ten volle dividendgerechtigd zijn over 1978, aldus AMEV. Het concern heeft in het eerste kwartaal van' dit jaar een resultaat ge boekt van 17,4 mln tegen 15,0 mln in dezelfde periode van 1977. De omzet nam toe van 526 mln tot 6,75 mln, ofwel met 28 pet. In de omzet over het eerste kwartaal van 1978 zijn voor het eerst de cijfers van de Amerikaanse Time Hol dings begrepen. Na eliminatie van deze omzet is de stijging 17 pet. We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden dus om extra actief te zijn. Op bijna elk arbeidsbureau is een vakaturebank te vinden: een soort kaartsysteem waarin je zelf naar een passende baan kunt zoeken. Zonder iets in te vullen en geheel vrijblijvend. Maar op het arbeidsbureau wil men je ook graag helpen bij dat zoeken. Ze weten daar nu eenmaal meer over beroepen, oplei dingen en regelingen. En ze kennen meer mogelijkheden, bedrijven en personeelschefs dan jij. Maar bedenk wel: hoe eerder je komt, hoe beter. Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Direct doen dus, nog vóórdat je met vakantie gaat. En als je toch op het arbeidsbureau bent, pak dan meteen het boekje "Werkwijzer voor jongeren" mee. De Wereldbank meent dat er grote, nog niet ontdekte oliereserves bestaan in ont wikkelingslanden. De komende tien jaar zal de bank met hulp van leningen probe ren of sommige landen zoveel olie kunnen gaan produceren dat zij in hun eigen be hoefte kunnen voorzien en wellicht nog olie overjiouden voor export. Dit heeft de Wereldbank gisteren meegedeeld. De bank is van plan voor dit doel aan ongeveer 45 ontwikkelingslanden jaarlijks tot 500 mil joen dollar te lenen voor het tot ontwikke ling brengen van reserves aan olie en aard gas, die misschien groter zullen zijn dan die van Alaska en de Noordzee bij elkaar. verloren. Opzettelijk hebben de bier brouwers steeds minder hop toege voegd, zo schrijft Koopkracht, omdat een minder uitgesproken smaak beter verkoopt., Ook gebruiken bierbrouwers allang, niet alleen gerst voor de bereiding van bier. Vaak gebruiken ze mais of andere granen die overigens door de Warenwet zijn toegestaan. De kwaliteit van alle onderzochte merken pils bleek in orde. Niettemin heeft pils volgens Koopkracht met am bachtelijkheid weinig meer te maken. oteerd Oe 465,W 7 6,31 3,93 De werkgroep, waarin een groot aantal milieu-instanties plaats heeft genomen, stelt zich ten doel de steeds verder gaande aantasting van het milieu van de Noordzee tegen te gaan. De groep zal zich met alle milieuproblemen, die met de Noordzee te maken hebben, bezig houden en wil trach ten via acties en voorlichting met name de Nederlandse overheid ertoe te bewegen een krachtiger beleid voor de Noordzee te voeren. Gepleit wordt voor de instelling van een bijzondere Tweede- Kamercommissie voor Noordzee- aangelegenheden. Ook zal de groep onge- e 399, „Aanlandingsplaats voor vloeibaar Gemeenschappelijk Bezit VRG (handelsonderneming in etiketten, machi nes ën papier) heeft vorig jaar een omzet behaald van 378 mln wat precies gelijk was aan 1976. De brutowinst steeg van 77,9 tot 86,2 mln en de nettowinst van 6,8 tot 6,9 mln. Voortgesteld wordt het dividend te verhogen van 3,30 tot 3,50 per aandeel van 10, zo blijkt uit het jaarverslag. Voor het concern als geheel heeft de raad van bestuur het vertrouwen dat het resultaat over 1978 niet zal achter blijven bij de winst van 1977.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27