Krappe meerderheid in Kamer voor atoomtaak La nee -raket Kritiek op besluitvorming inzake opvolger Neptune Garantie voor Fokker/VFW het weer va LOVENDE REACTIES OVER WISKUNDE Sp pk Ongerustheid over onbevoegd uitoefenen tandheelkunde compensatie - orders en dan dit noq Ri Eindexamens havo- en mavoscholieren iir n - £5 if O G Principe-akkoord sanering financiën van Amsterdam Overheid heeft nog niets gedaan" 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 M E I 2 6 VRIJDAG VRI Atoompacifisten Brief retour Uitstellen ft Agent overleden (Van onze redactie binnenland) Unicef Journalisten Bestrijding staking geprotesteerd tegen de slui- Regi Ledenwerving ANWB Gunstiger Boek verboden Spoed gewenst Fokker/VFW Antiekdiefstal Arrestaties Meer testonderdelen Nadruk door Bert Determeijer Metroboete c DEN HAAG. De Engelse vliegtuigfabriek British Aerospace heeft in felle bewoordingen kritiek geleverd op de Tweede Kamercommis sies van Defensie en Economische zaken in verband met de opvolger van de Neptune, het marine-patrouillevliegtuig dat sterk verouderd is en dringend moet worden vervangen. Alle tijd nodig Na zwart rijdende trampassagiers moeten in Amsterdam voortaan ook metropassagiers die bij controle geen kaartje kunnen tonen, vijftien gulden boete betalen. Het bedrag bestaat uit veertien gulden om strafvervolging te voorkomen en één gulden om de rit tot de volgende zonegrens te mogen voortzetten. Voor de bus blijft de boe te zes gulden. Dit bedrag is wettelijk vastgesteld. In Irak zijn de laatste dagen veel arrestaties verricht onder leden van de communistische partij. Dit is giste ren in diplomatieke kringen verno men. De arrestaties volgen op een verslechtering van de betrekkingen tussen Bagdad en de Sovjet-Unie. Volgens het Koeweitse Dagblad As- Siassa hebben de Iraakse leiders zelfs gedreigd de diplomatieke betrekkin gen met Moskou te verbreken als de Russische leiders de militaire hulp aan Ethiopië niet stopzetten. BEI PLO, vormi se reg bestaE UTRECHT. Een klei ne groep mensen is reeds gisteren geslaagd, name lijk de commissie die het wiskunde-examen voor het havo had opgesteld. Daar leek het tenminste veel op, gezien de lovende reacties die van verschillende kan ten kwamen. Het examen gaf een goede doorsnee van wat een havo- kandidaat moest kennen en was prima van opbouw zo werd verklaard. Uiter aard zal dit voor sommigen een schrale troost zijn ge weest. p (D'66) van Buitenlandse Zaken haalde het niet. (Van onze parlementsredactie) r Ook een motie van oud-staatssecretaris Brinkhorst Britten komen met nieuwe offerte Nimrod-vliegtuig 21 0 0 26 In een Parijs’ ziekenhuis is gisteren een tweede politie-agent bezweken aan de verwondingen die hij het afge lopen weekeinde opliep bij een Pales tijnse terreuraanval op de luchthaven Orly. Bij de schietpartij verloren een Franse politieman en de drie Palestij- nen die de aanslag uitvoerden het leven. Uit een woning aan de Prins Mau- ritssingel in Rotterdam is voor 100.000 gulden aan antiek gestolen. De die ven, die binnenkwamen door de voor deur te forceren, namen schilderijen, drie klokken, zilveren bestek, servie zen en sieraden mee. ting van een niet-regeringsgezinde krant. De PTT gaat de ANWB helpen bij de ledenwerving. Met ingang van 1 juni zal op 39 kentekenkantoren (post kantoren) belast met de uitgifte van kentekenbewijzen, een mapje van de ANWB worden uitgereikt tegelijk met de afgifte van deel 2 of 3. Het mapje geeft informatie over het diensten pakket van de ANWB. Deze dienst verlening van de PTT is een proef, die tot het einde van het jaar zal duren. In deze periode wil men onderzoeken in hoeverre nieuwe leden de weg naar de ANWB hebben gevonden via de PTT De ambassade van de Sovjet-Unie in Den Haag heeft een protestbrief van de PvdA teruggestuurd. In de brief protesteerde de PvdA tegen het vonnis dat het gerechtshof in Moskou heeft uitgesproken tegen dr. Joeri Or lov. De brief is nu rechtstreeks ge stuurd naar het presidium van de Opperste Sovjet in Moskou. De Russi sche ambassade had de brief zonder commentaar teruggestuurd. 21 18 10 16 15 20 17 20 21 22 21 18 19 20 16 19 13 c 1 0.2 0.5 0.1 1 0 0.2 0‘ 0.1 0.5 0 0 9 0 0.2 0 0 o o 0.1 o o 0.4 0 0.1 o o o o o 0.6 o garanderen nu echter een belangrijk com- pensatieprogramma dat vooral interes sant zou zijn voor Fokker/VFW. Vertegenwoordigers van British Aero space, de fabriek die de Nimrod op de markt brengt, hebben gisteren in Den Haag verklaard dat de rapporten over het Britse vliegtuig vol fouten en onwaarhe den staan. De directie van Aerospace gaf te kennen de indruk te hebben gekregen dat de feite lijke gegevens over de Nimrod weinig se rieus zijn bekeken. De Britten zeiden dat zeer te betreuren, vooral omdat al vanaf 1974 voortdurend geactualiseerde infor matie naar Den Haag was gestuurd. Bij de overige vragen waren de leerlingen al iets minder enthousi ast; maar dat hing dan ook samen met de sublieme kwaliteit van het De gegevens die gisteren door de verte genwoordigers van Aerospace werden ge geven zouden veel gunstiger liggen dan de informatie die tot nu toe in de opinievor ming van Defensie en de betrokken Ka mercommissies werd betrokken. Op het ministerie van Defensie wordt toegegeven dat de nieuwe cijfers en garanties de situa tie (beoordeling) nogal kunnen verande ren. Tot voor kort werd uitgegaan van een aanschafprijs voor één Nimrod-toestel van Een woordvoerder van het ministerie van Defensie verklaarde gisteren echter dat pas begin deze week een nieuwe offer te met betrekking tot de Nimrod is bin nengekomen. Stemerdinks voorstel werd gesteund door PvdA, D’66, PPR, CPN, PSP en drie leden van het CDA, de ARP-leden H. de Boer, Beumer en Borgman. Dit drietal behoort tot de zogenoemde „atoompaci fisten” van het CDA die altijd tegen voorstellen met betrekking tot atoombewapening stemmen. De tegen standers van het besluit van minister Scholten kwa men slechts vijf stemmen te kort om een meerderheid te behalen. John-raket, een nucleaire taak te geven zou worden teruggedraaid. Het kamerlid motiveerde zijn wens met de constatering dat eerst een onderzoek dient te worden afgewacht waarin de behoefte aan atoomwa pens binnen de NAVO duidelijk wordt omschreven. Als een van de verdiensten van het examen werd genoemd dat de eerste twee onderdelen van elke opgave goed te maken waren als men de stof beheerste, en dat bij het derde onderdeel meer de na druk lag op logisch redeneren. Bij opgave 3c ging dat echter een beetje erg ver. Maar zeer wei nig leerlingen zullen hier uit zijn gekomen. Men moest differentië ren bij een liggende parabool, het geen niet kan. Een mogelijke op lossing was de parabool door mid den te delen, waarna differentia tie wel mogelijk is. examen: de vragen werden gelei delijk moeilijker. Dat nam niet weg dat een leer ling bij de tweede opgave nog een oplossing uit zijn mouw schudde, die voor beide leraren volslagen nieuw was. De originele aanpak leverde hem echter helaas geen extra punten op. De opgave ging over een kubus, waarbij de cosinus van de hoek tussen twee vlakken berekend moest worden en de coördinaten van een tweetal punten. „Het is een som voor de zogenaamde vec- tormeetkunde”, legt een leraar uit. „Met de oude stereometrie zijn de eerste twee opgaven onop losbaar. Het is een kwestie van vooruitgang”. Ook over de te verwachten compensa- tie-orders brachten de Britten gisteren in Den Haag nog onbekende informatie naar voren. Tot nu toe werd steeds aangeno men dat de Nimrod wat deze orders be treft duidelijk op het laatste plan zou komen. Het kamerlid De Boer stelde in een stemverklaring dat hij het betreurde dat minister Scholten niet vol doende informatie heeft kunnen geven om zijn Lance- besluit te rechtvaardigen. Het vertrouwen in de bewindsman is bij het CDA volgens De Boer echter zo groot dat de christen democraten daarom de drie moties niet wilden steu nen. Volgens De Boer betekent dit standpunt geen wijziging in de afwijzing door het CDA van de neutro nenbom, die speciaal voor de Lance-raket kan worden gemaakt. Wellicht dat bij de vijfde opgave leerlinge over het hoofd hebben gezien dat het domein kleiner was dan normaal. „Ik waarschuw er altijd voor bij een kleiner domein een paar vette strepen er onder te zetten. Zoiets zie je gemakkelijker over het hoofd”, zo kregen de leer lingen achteraf nog eens ’n keer te horen. Gisteren verklaarden de Aerospace- functionarissen echter dat deze orders eenzelfde omvang hebben als bij de aan koop van de Orion. De Britten zeggen ook een compensatieprogramma van zestig procent te garanderen, met als voordeel boven de Orion-offerte dat vooral Fok ker/VFW hiervan kan profiteren door bij na de helft van het vliegtuig, met uitzonde ring van de electronica, te bouwen. Het gaat onder meer om de produktie van de romp. De bedrijven op Schiphol en Dit hield een verbod in van het toedienen van nar cose in zogenaamde tand- Het examen zou niet volmaakt geweest zijn als de kandidaten niet de volle drie uur nodig had den gehad. „Ook de beteren had den alle tijd nodig”, zo verklaar den de leerlingen. „Degenen die eerder vertrok ken, zagen het niet meer zitten. Je moest constant rekenen en kijken wat vervolgens te doen. Een za- krekenmachientje zou weinig ge holpen hebben”. Brinkhorst wees de beslissing van minister Schol ten niet zonder meer af maar wilde dat de nieuwe (atoom)taak van de Lance-raket zou worden uitge steld totdat de Kamer in het najaar hierover funda menteel met de regering zou hebben gediscussieerd. British Aerospace is de eerste fabriek die een definiteieve offerte voor de opvol ging van de Neptune heeft gegeven. Voor 1 juni moet dat ook door Lockheed en Das sault zijn gedaan. De beslissing over de vervanging moet in de loop van de volgen de maand vallen. in Papendrecht/Dordrecht zouden elk aan ongeveer tweehonderd „directe” (daad werkelijk bij de produktie betrokken) werknemers arbeid kunnen verschaffen. 14 19 19 11 20 Tijdens een persconferentie bestreden de functionarissen van de Britse vlieg tuigfabriek dat de Nimrod twee keer zo veel brandstof gebruikt als de Orion, dat het toestel niet volbeladen van het mari nevliegkamp Valkenburg kan opstijgen ‘en qua onderhoud twee keer zo duur is als het Amerikaanse toestel. De allereerste indruk was bij die leraren overigens dat geen van hun kandidaten uit het vraag stuk was gekomen. „Ik heb deze vraag ook al aan mijn atheneum leerlingen voorgelegd en daarvan waren er maar twee of drie die de oplossing wisten. Brinkhorsts motie kreeg alleen de steun van PvdA, D’66, PPR, CPN, PSP en DS’70. ADD ter). teren bassad Zuid-J Abeba dat de zich te gesteui voor h politie De E de hee: dat bei trek v« totaal i zijn. D Jemen pië en Cuba 2 Vooi slacht» van d gestelc buiten zijn g< Sofi vrijgel schap De geredi ceerde verzot staan. GE? rappoi Argen 3200 n 200 ju Een la nd I Met grote meerderheid werd een motie van de communist Wolff verworpen waarin werd voorgesteld helemaal af te zien van de nucleaire bewapening van de Lance-raket. Dit voorstel werd alleen gesteund door PvdA, PPR, CPN en PSP. De socialist Stemerdink, in het kabinet-Den Uyl eerst staatssecretaris en na het vertrek van zijn partij genoot Vredeling (die EEG-commissaris voor Sociale Zaken in Brussel werd) minister van Defensie, kreeg voor zijn motie de meeste stemmen. Stemerdink wilde bewerkstelligen dat de beslissing om de Lance, de opvolger van de verouderde Hones Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Betlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 88 miljoen gulden. De Britten zeggen nu echter een prijs van 73 miljoen gulden per vliegtuig in 1981 te kunnen garanderen. Dat is overigens nog altijd negen miljoen gulden meer dan voor een Breguet Atlan tic moet worden betaald en maar liefst 28 miljoen gulden meer dan de goedkoopste kandidaat, de Amerikaanse Orion die dus 45 miljoen per stuk kost. De afgevaardigden van British Aerospa ce verklaarden gisteren dat voor het uit voeren van de patrouille-activiteiten van de Marine Luchtvaart Dienst slechts ne gen Nimrod-toestellen nodig zijn tegen dertien Orions of Atlantics. Volgens de Britten komt dat door de radarapparatuur in de Nimrod. Deze instrumenten voor de opsporing van onderzeeërs zijn volgens Aerospace veel beter dan die in bijvoor beeld de Orion. ’s Middags werden de havo- leerlingen op een tamelijk lastig examen voor Engels losgelaten. „Voor velen was het een zware dobber. Sinds 1973 wordt het ha- vo-examen Engels steeds moeilij ker”, zo was de mening van een leraar. Deze commu ving va dePLC te mak» Libano helpen herstel] De F vredesi werken rugtrei ciële m De P contact „ter re; betrek! Libane de bek Araf; het Lit zegd d thans o Hij vre waar d ren hui te verd Het i inmidd verwor ver Ari lijk bic de en i Het gistere de ont nederz ver op Vooral het tweede verhaal was erg lastig vanwege de moeilijke woorden. Erg storend vond de le raar voorts dat de multiple choi- ce-vragen soms zo vaag geformu leerd waren dat verschillende ant woorden mogelijk waren. „Bij het VWO zijn de vragen veel exacter; je hoeft dan niet zo lang te zitten dubben tussen twee antwoorden. Wat dat betreft is het havo- examen moeilijker. Van mijn Duitse college hoorde ik dat daar zich hetzelfde verschijnsel voor doet”. Sindsdien is er volgens de heer Schoemaker van het ministerie niets meer vernomen, zelfs niet over het voorstel tot wetswijzi ging dat ook niet bij de Tweede Kamer is inge diend. De heer Schoema- De Indonesische justitie heeft de publikatie van een boek over Soekar no verboden. Het boek, getiteld „Boeng (broer) Karno’s testament' was gedrukt door een uitgeverij in Djakarta. Het zou op 6 juni in de circulatie worden gebracht ter her denking van het feit dat Soekarno 77 jaar geleden werd geboren. Het boek bevat een testament en liefdesbrieven van de vroegere Indonesische presi dent. Zijn oudste zoon, Goentoer, had bij de uitgever geprotesteerd tegen de publikatie. DEN HAAG. Met een krappe meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren het besluit van minister Scholten van Defensie goedgekeurd de Lance- raketten van de Landmacht met atoomkoppen uit te rusten. Drie moties van de PvdA, D’66 en de CPN die gericht waren tegen het besluit van de bewindsman werden verworpen. geh. bew. geh. bew mist geh. bew geh. bew zw. bew geh. bew. geh bew. geh. bew. mist veranderl. zw. bew onbew. geh. bew onbew. zw. bew mist zw. bew. zw. bew onbew zw. bew. mist onbew. onbew. zw. bew. onbew geh. bew zw. bew. h. bew. zw. bew. regen zw. bew 1. bew geh. bew zw. bew. 1. bew. onbew h. bew. zw. bew 1. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew onbew. zw. bew De Nederlandse regering heeft be sloten een extra bijdrage van 2,5 mil joen dollar te geven aan het Kinder fonds van de Verenigde Naties, Uni cef. De totale bijdrage van Nederland aan Unicef is nu voor dit jaar 8,5 miljoen dollar. Dit bedrag zal worden verdeeld over de algemene program ma’s voor kinderen in meer dan 100 landen. Dertien Pakistaanse journalisten en krantemedewerkers zijn gisteren tot boetes en gevangenisstraffen van drie tot negen maanden veroordeeld. De journalisten hadden met een honger- Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). Minister An- driessen van Financiën en staatssecreta ris Koning van Binnenlandse Zaken heb ben met een delegatie van het Amster damse stadsbestuur in principe overeen stemming bereikt over de sanering van de financiering van Amsterdam. Binnen afzienbare tijd wordt de beslis sing ter goedkeuring aan de ministerraad voorgelegd, heeft staatssecretaris Koning gisteren de Tweede Kamer meegedeeld tijdens een kort debatje over een wijziging van de begroting-1976 van het gemeente fonds (het fonds, dat gevoed wordt door een deel van de belastingopbrengen van het rijk en waaruit alle gemeenten uitke ringen krijgen). „Het is een goede zaak, dat Amsterdam weer een sluitende begroting krijgt”, aldus de staatssecretaris. „Met de hulp, welke Amsterdam geboden wordt, kan de stad weer op eigen benen staan. Het stadsbes tuur kan nu, binnen de gemeentebegro ting, de eigen prioriteiten steUen, waar voor het zelf verantwoordelijk is”. UTRECHT (ANP). De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde is bezorgd over de ontwikkelingen in Nederland op het gebied van de onbevoeg de uitoefening der tandheelkunde. ZATERDAG 27 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.31 uur onder 21.44 uur Maan op 1.13 uur onder 11.07 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 3.43 uur en 16.11 uur Hoogwater 8.01 uur en 20.32 uur Deze voor de Britten negatieve gegevens waren verwerkt in de rapportage over de Nimrod. De Aerospace- vertegenwoordigers ontkenden ook dat hun kandidaat pas in 1982 of 1983 gele verd kan worden. Dat zou al in 1981 kunnen gebeuren. De Nimrod veroudert volgens de Britten niet snel en is een lange reeks van jaren inzetbaar. De taken van het toestel zouden beter en sneller kunnen worden uitge voerd dan door de Amerikaanse en Franse concurrent. De samenwerking tussen de Britse en Nederlandse marineluchtvaart kan vol gens Aerospace bij het uitvoeren van de door de NAVO noodzakelijk geachte ta ken optimaal zijn als beide over het in principe zelfde vliegtuigtype beschikken. windst. wnw nnw o no no no nno wzw ozo nnw nno no windst. n nno windst. windst. ono wzw nw windst. no windst. n z n nno z nno n n zzw w Op de algemene vergade ring in Utrecht zei voorzit ter A. J. C. Schoemaker van de maatschappij van morgen dat de overheid aan die onbevoegde uitoe fening nog niets heeft ge daan. In juli 1977 kwam er weer een tandheelkundige inrichting in Rotterdam, die onder narcose tanden en kiezen trok en die klan ten in één dag van een kunstgebit voorzag, in op spraak. Twee maanden la ter legde het ministerie van Volksgezondheid de Maat schappij Tandheelkunde ter beoordeling een voor stel tot wetswijziging voor. nno nno n n n n no nnw no Van de cijfers die daarmee wor den gehaald, wordt een gemiddel de genomen. Dat cijfer en het cijfer voor het schriftelijk tellen vervolgens voor het eindexamen. Eigenlijk speelt het schriftelijk examen zo een zware rol”, aldus de leraar. De mavo-kandidaten hebben hun kansen niet stuk hoeven bij ten op Engels. Het tweede stuk, genaamd racehorses, was volgens een leraar echter te moeilijk. „De lengte van de zinnen was te groot. Voor eenvoudige leerlingen was dit in ieder geval te zwaar”. Het is dan eigenlijk niet fair om zo’n verhaal niet achteraan te plaatsen. Volgens de leraar was de stof vrij veel gezien de twee uur die beschikbaar was. „Een leraar Engels heeft er ruim uur uur voor nodig om het te maken, dus voor de leerlingen hield het niet over”. Zoals bekend komen de Amerikaanse Lockheed-Orion en de Franse Breguet At lantic van Dassault het meest in aanmer king de Neptune te vervangen. De derde kandidaat, de Britse Nimrod, werd al in een vroeg stadium als kanshebber afge voerd. Dit toestel zou te duur zijn, te zwaar, te luidruchtig en teveel brandstof gebruiken. Ook werd steeds aangenomen dat er weinig compensatie-orders verwacht mochten worden als tot de aankoop van de Nimrod zou worden besloten. De Britten De tevredenheid was onder meer waar te nemen op een rjjks- scholengemeenschap. Ook de leerlingen daar moesten beamen dat de eerste vraag een binnenko- mertje was: een standaardvraag over beschrijvende statistiek en kansberekening. Hierbij waren hoogstens onschuldige rekenfou ten te verwachten, verklaarde de wiskundeleraar. Er was nog een andere en moge- Jijk gemakkelijker oplossing, maar die had meer weg van een paardemiddel: simpelweg x en y in de vergelijking met elkaar ver wisselen. Daardoor kwam de pa rabool gespiegeld rechtop te staan en was differentiëren wel mogelijk (Aldus werd uiteengezet door een van de leraren). ker drong dan ook aan op de grootste spoed. Hij zei zich tevens zorgen te maken over het hand over hand toenemen van de onbevoegde uitoefening der tandheelkunde door zo genaamde tandprothetici en malafide tandtechnici. Iemand die niet de titel van tandarts mag voeren, stelt zich bloot aan strafvervol ging zodra hij bedrijfsma tig handelen in de mond van de patiënt verricht. Maar volgens de heer Schoemaker zijn de erva ringen met het vervolgings beleid van de overheid niet best. „Het aantal gevallen van opsporing, voorgelei ding en veroordeling is wel haast tot nul gedaald”, zei hij. heelkundige inrichtingen, verscherping van het recla meverbod en verhoging van de strafmaat bij over tredingen. De tandartsen zagen daar wel een verbe tering in, maar ze hand haafden hun standpunt dat dergelijke inrichtingen wettelijk verboden moeten worden. iJ- Het nieuwe Nimrod „vroeg Alarm”-vliegtuig van Sideley en Elliot. Het radarvlieg- tuig kan op een hoogte van 8 kilometer 360 kilometer „ver zien”. MA1 Buitei heeft tegeni een ii De leraar benadrukt nog eens dat het eindexamen Engels niet alleen zwaarder is geworden, maar dat er tegenwoordig ook op veel meer onderdelen wordt ge test. „Bij het schoolonderzoek hebben we afzonderlijke tests voor schrijfvaardigheid, luister vaardigheid, spreekvaardigheid, literatuurgeschiedenis en uit spraak. Dat wil overigens niet zeggen, dat ik het opnemen van deze vraag in dit examen onjuist vond. Er mag best een erg moeilijke bij zitten. Je kunt nu eenmaal toch niet een exacte grens trekken tussen atheneum- en havo- niveau”. Vooruitzichten voor zondag: Belangrijke weersverbetering. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 5 tot 16. Minimum temperatuur: omstreeks 9 graden; maximimum temperatuur: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een droog etmaal: 90 procent WEERRAPPORTEN 10 11 12 12 10 10 10 14 10 11 19 27 a £2 9 9 9 9 10 9 9 10 10 9 9 17 12 8 11 9 13 10 6 9 6 8 13 12 7 9 7 12 12 10 14 8 9 12 12 7 14 10 11 15 16

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2