VI uchtel inge ntraged ie Tijdens speciale VN-zitting Giscard ontvouwt nieuwe ontwapening ideeën over Spanje ontkent plan militaire inval in Algerije 1 3, Moro vroeg om kogelvrije auto Versperringen verwijderd in Londonderry Qoboza ontvangt ook prijs in Zuid-Afrika Engelse liberalen zeggen pact met Labour-partij op „Geen conflict met Rapport schending rechten van de mens in Argentinië Cuba en Zuid-Jemen” v j Regering Ethiopië: Wetsontwerp tot hulp aan buitenland goedgekeurd in VS o KWALITEIT DE SLEGTE MARY DORNA 3 2 1 9 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND M E I VRIJDAG 26 retour (Van onze redactie buitenland) 'leden Jnicef disten .NWB (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) boder iefstal staties sboete BEIROET. De leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat en premier Selim Al Hoss van Libanon, zijn de Tegenvoorstel door Nico Scheepmaker X- LONDEN. David Steel, leider van de Liberale Partij, heeft de in maart 1977 aangegane alliantie met de Labourpartij opgezegd. De breuk gaat in met het einde van de huidige zitting van het parlement, waarschijnlijk eind juli. Premier Callaghan kan in juni of in oktober algemene verkiezingen uitschrijven. Dat hangt af van de politieke invloed van het afscheid van de liberalen. >eri Or vorming overeengekomen van een militaire commissie door de Libane se regering, de Palestijnen en de overwegend uit Syrische troepen bestaande Arabsiche vredesmacht. PLO-leider en Libanese regering sluiten akkoord 1 pen bij van 1 n (post- fte van van de ijk met mapje ensten- dienst- oef, die iren. In eken in naar de e PTT sten en ren tot an drie eld. De rongen- ie slui- gezinde listeren :weken ?t afge- i Pales- thaven 'en een “alestij- en het eks ge- van de J Russi- zonder WASHINGTON (AP). De commissie van het Huis van Afgevaardigden die gaat over de besteding van overheidsgel den, heeft gisteren een wetsontwerp dat voorziet in het besteden van 7,3 miljard dollar tot steun aan het buitenland, goed gekeurd. In een rapport hierover liet de commis sie weten dat de enige hoop op terugdrin gen van de armoede in de wereld is, ten aanzien van de ontwikkelingshulp een nieuwe weg in te slaan. En die bestaat uit: „Het benutten van de enorme reserves aan arbeidspotentieel in de ontwikkelingslan den die thans niet worden aangesproken”. Alle diensten die zich met de Ameri kaanse hulp aan het buitenland bezig hou den, wordt aangeraden meer aandacht te besteden aan eenvoudige, maar nuttige middelen die boeren over de hele wereld nodig hebben in hun bedrijf. In verband hiermee is men bezig reeds met het uitvoeren van een praktisch hulp programma ten bate van 120.000 „kleine” boeren en hun gezinnen in Honduras. De commissie hoopt dat dit als voorbeeld kan gelden voor Amerikaanse economische hulp aan andere landen. eeft de soekar- getiteld iment", rerij in i in de er her- arno 71 et boek □rieven presi- er, had jgen de De Ethiopische ambassa de heeft gisteren verklaard dat berichten over het ver trek van de ambassadeurs totaal uit de lucht gegrepen zijn. De ambassadeur van Jemen is nog stees in Ethio pië en de ambassadeur van Cuba zit op het ogenblik in GENÈVE. De VN-commissie voor de rechten van de mens heeft gisteren een rapport gepubliceerd over de systematische schending van de mensenrechten in Argentinië door leger en politie. Bij het rapport is een lijst gevoegd met de namen van 3200 mensen die gemarteld, gearresteerd of verdwenen zijn. Het betreft 55 journalisten, 200 juristen, 143 onderwijzers en 2300 vakbondsleden. Voorts zijn bij het rapport meer dan 800 brieven gevoegd van familieleden van slachtoffers van het regime. Reagerend op de arrestatie van een van de zes voorzitters van de Argentijnse Liga voor Mensenrechten, Antonio Sofia, wordt in het rapoort gesteld: dit toont duidelijk aan dat het in de bedoeling ligt de leden van de Liga en buitenlandse journalisten die voor het wereldkampioenschap voetbal naar Buenos Aires zijn gekomen, te intimideren. Sofia is overigens na een verblijf van vijf dagen in hechtenis woensdag weer vrijgelaten, aldus een woordvoerder van de Liga gisteren. Hij is tijdens zijn gevangen schap goed behandeld. De politie heeft het hoofdkwartier van de Liga doorzocht, waar het door Sofia geredigeerde bulletin van de organisatie in beslag werd genomen. Vorige week publi ceerde de Liga met twee andere organisaties een advertentie waarin president Videla verzocht werd opheldering te verschaffen over de vele mensen die als vermist te boek staan. De vermissing werd ontdekt doordat een andere Spaanse vissersboot voor de Afri kaanse woestijnkust de „Las Palmas” aan trof zonder levenstekenen aan boord. Pas begin deze week eiste het Frente Polisario de verantwoordelijkheid voor de kaping op. De Spaanse autoriteiten oefenen sterke druk uit op Algerije om de acht vissers uit te leveren. De opvarenden van de Spaanse vissersboot „Las Palmas”, de acht Spaan se vissers en een Mauretaan, werden sinds 21 april vermist. twee buurlanden mogelijk op een nieuwe confrontatie over Djibouti afstevenen. In maart speelden Cu baanse troepen met Russi sche adviseurs een leiden de rol bij het vernietigen van de Somalische invasie in het omstreden Ethiopi sche gebied van de Oga- den. NEW YORK. De Franse president Giscard d’Estaing heeft gisteren op de speciale ontwapeningszitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een aantal nieuwe maatregelen voorgesteld, die een algehele ontwapening in de wereld mogelijk moeten maken. Het Genootschap is een voor alle rassen openstaande organisatie, maar zwarte journalisten hebben doorgaans geweigerd zich erbij aan te sluiten, er de voorkeur aan gevend een eigen vereniging te stich ten. De „Bond van Zwarte Journalisten” werd op 19 oktober van het vorig jaar, evenals 17 andere zwarte organisaties, van regeringswege verboden. Qoboza is de eerste zwarte journalist die de Pringle-prijs ontvangt. Hij heeft aan de universiteit van Tufts in de Verenigde Sta ten een eredoctoraat gekregen en werd dinsdag in Den Haag onderscheiden op een congres van de „Internationale Fede ratie van Dagblad-uitgevers”. Naar het oordeel van de jury heeft Qobo za „het beroep van journalist eer bewezen in een maatschappelijke, politieke en raci ale stituatie die zijn weerga in de westerse wereld niet kent”. De wijze waarop Qoboza verslag deed van en commentaar leverde op de ongere geldheden van 1976 in de zwarte woonge meenschap Soweto, bij Johannesburg, noopte de blanke regering er in oktober vorig jaar toe hem zonder enige vorm van proces gevangen te zetten. Hij werd eerder dit jaar op vrije voeten gesteld. De verklaring van mevrouw Moro is in tegenspraak met de bewering van premier Andreotti, die gisteren in de Italiaanse Senaat heeft verklaard dat Moro nooit gevraagd heeft om een kogelvrije limou sine. LONDEN (DPA). In Londonderry, de op een na grootste stad in Noord-Ierland, zijn gisteren de versperringen die de bin nenstad afsloten, verwijderd. et-Unie ïstbrief In de gen het Moskou Egypte heeft de Verenigde Staten een tegenvoorstel ingediend op het Israëlische vredesplan, dat premier Begin aan presi dent Sadat heeft voorgelegd. Het Egypti sche plan is echter door Washington ver worpen en naar Cairo teruggestuurd, al dus is gisteren door een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenland se Zaken bekend gemaakt. De Amerikanen vonden het Egyptische voorstel onaanvaardbaar en hebben ge weigerd het aan Israel door te sturen, aldus de woordvoerder. Over de inhoud van het vredesplan zijn geen bijzonderhe den bekend gemaakt. Verscheidene mensen zijn in Egypte ge arresteerd op beschuldiging van het lid maatschap van de verboden communisti sche partij. Dit heeft Sami Barbari, offi cier van justitie in Alexandrië, gisteren meegedeeld. Hij wilde echter niet zeggen om hoeveel mensen het ging. Wel vertelde hij dat bij de arrestanten thuis opruiende pamfletten gevonden waren. De actie tegen de communisten volgde op de massale steun van de bevolking aan Sadat, toen hij via een, referendum vroeg om mogelijkheden de activiteiten van ex treem links en rechts de kop in te drukken. Voor het eerst sinds acht jaar mogen weer auto’s en bussen in het centrum rij den. Ook de doorlaatposten voor voetgan gers, die bemand werden door gewapende soldaten, zijn verdwenen. De mensen moe ten er aan wennen dat ze niet meer op de rijbaan kunnen lopen. Het centrum van Londonderry is „als in vredestijd”. Sinds 1970 ontploften er in de stad onge veer duizend bommen en werden er door terroristen vele branden gesticht. 160 men sen verloren het leven bij gewelddadighe den. Sinds vele weken is het nu echter rustig in de stad. De autoriteiten noemen het opheffen van de versperring een „bere kend risico”. Morgen begint in Londonder ry een feestweek. is Mau- 100.000 De die- le voor- Ier ij en servie- •eft be- 2,5 mil- Cinder- >s, Uni- Ierland aar 8,5 vorden □gram- .an 100 Ik heb in het nieuwe pand in de Kalver- straat en in de overgangswinkel op de Nieuwendijk, waar de onverkoopbaarste boeken momenteel voor 10 gulden per strekkende meter verkocht worden (de verzamelde boeken worden op de toon bank op een rij gezet en inderdaad met een meetlat „geprijsd”) naar boeken gezocht die onder de drie gulden verkocht worden en die ik van ganser harte vanwege hun kwaliteit kan aanbevelen, en ik vond daar bij de volgende voorbeelden (waarbij ik mij beperkte tot enkele Nederlandse verta lingen): Wsewolod Garsjin: „De palm die het dak breekt” (ƒ2,95) schitterende verhalen van een Rus die te kort leefde (1855- 1888) om even beroemd te worden als de „grote Russen”. Brian Glanville: „De prof” 1,95) de beste „roman” die ooit over een profvoet baller werd geschreven, dooe de man die in het algemeen als de beste voetbaljour- nalist ter wereld wordt beschouwd, maar ook buiten het voetbal om een fiks aantal romans schreef. Per Olov Enquist: „Het record” 1,95), fascinerende roman, uit het Zweeds ver taald door de atleet J. Bemlef, waarin sport een belangrijke rol speelt. Joseph Heller: „Paragraaf 22” 2,95), vertaling van Catch 22, het eigenzinnigste meesterwerk uit de oorlogliteratuur. De Laurens Janszoon Costerprijs 1978 is toegekend aan boekhandelaar J. de Slegte, zoniet de grafdelver („Alas, poor Shakespeare! Ik heb hem gekend, Horatio; hij was ’n kerel met een onbegrensde hu mor, vol van de verrukkelijkste fantasi eën, maar zijn toneelstukken liggen toch maar voor een fractie van de prijs ver- ramsjt in mijn winkels”), dan wel de uit drager van al die boeken die bij het pu bliek niet aansloegen, of juist zo goed aansloegen dat de uitgever er in zijn over moed te veel van liet drukken, waardoor hij toch nog met een overschot bleef zitten. Het juryrapport van uitgeefster Tine van Buul (Querido), dichter Jan G. Elburg en graficus Dick Elffers, drukt het zo uit: „Boeken die, vaak ongeacht hun kwali teit, op uitgeversmagazijnen liggen te ver stoffen, de befaamde „restanten”, krijgen bij De Slegte een tweede jeugd. Uitgaven die hun tijd soms te ver vooruit waren vinden er, op de juiste tijd, toch hun be stemming, hun lezers. Men kan als auteur, uitgever of „echte” boekhandelaar het ver schijnsel ramsj betreuren, omdat het on vervulde wensdromen van de eerstebe- trokkenen symboliseert, toch is het speci aal voor schrijvers een opbeuring waar te nemen hoe aanvankelijk schijnbaar ver smade werken, bij De Slegte aangeland, daar plotseling als broodjes over de toon bank gaan naar een wel degelijk geïnteres seerd, maar minder draagkrachtig publiek van, bijvoorbeeld, jongeren”. „Elk fonds” (zei Reinold Kuipers, direc teur van uitgeverij Querido tegen me) kent boeken die achterblijven in de verkoop, of waar op een gegeven moment praktisch niets meer vanaf gaat. Die moet je dan opruimen, want er zit geld in en geld is beperkt. Bovendien kosten ze dan geld aan opslagruimte, dus bied je ze met bloedend hart aan De Slegte aan. Die koopt altijd, neemt altijd alles, adverteert ook met de slogan „wij zijn geen krentenpikkkers”, en dat is zo: De Slegte is een respectabel instituut. De prijswinnaar, J. de Slegte, kon zelf geen titels bedenken van boeken uit de literaire sector die (zie het juryrapport) plotseling als broodjes over zijn toonbank gingen, maar Reinold Kuipers kende wel een voorbeeld van boeken die niet ver kochten, omdat zij hun tijd ver vooruit waren: „In de jaren ’50 hadden we Mary Doma in de Salamander-reeks, maar die bleek niet te verkopen. We hebben toen de plano’s, de niet-gevouwen, niet-gebonden vellen an De Slegte verkocht op voorwaar de dat die er zelf een omslag voor zouden maken. Maar zelfs bij De Slegte liep Mary Doma niet, nog jaren later kon je ze er bijna voor niets kopen. En nu hebben we drie deeltjes Mary Doma in de Salaman der-reeks, en die lopen alle drie heel goed. Mary Doma was dus, om het juryrapport aan te halen, haar tijd ver vooruit”. Volgens politieke waarnemers zal pre mier Callaghan nu eerst de kat uit de boom kijken en de nieuwe zitting van het parlement ingaan om te zien of hij nog op de steun kan rekenen van de andere min- derheidspartijen (Schotse nationalisten en de Noordieren) om zijn minderheidsrege ring op de been te houden. Tegelijkertijd speelt de economische factor een gewichtige rol. De algemene verwachting is dat de inflatie, die op het ogenblik afneemt, tegen het eind van het jaar weer zal toenemen. In dat geval zal Labour er goed aan doen de algemene verkiezingen in de vroege herfst (12 okto ber) uit te schrijven. Dit wordt dan ook het waarschijnlijkst geacht. Inmiddels zeggen zowel Callaghan als Steel dat het einde van hun overeenkomst allerminst onverwacht komt. Premier Cal laghan zou Steel er geen ogenlik van weer houden hebben om zijn eigen weg te gaan en zou hem zelfs al eerder hebben duide lijk gemaakt dat de liberalen in geval van algemene verkiezingen zich niet aan de slippen van Labour dienden vast te klam pen. Deze commissie zal, volgens een officieel communiqué, moeten toezien op de nale ving van een overeenkomst, volgens welke de PLO plechtig heeft beloofd „een einde te maken aan Palestijns militair vertoon in Libanon, teneinde de Libanese regering te helpen haar soevereiniteit in het gebied te herstellen”. De PLO zegde ook toe „met de NV- vredesmacht in het zuiden te zullen samen werken teneinde volledige Israëlische te rugtrekking te verzekeren”, aldus de offi ciële mededeling. De PLO en de Libanese regering zullen contact houden om te zoeken naar wegen „ter regeling van de Libanees-Palestijnse betrekkingen, zulks met behoud van de Libanese soevereiniteit en ten dienste van de belangen der Palestijnse zaak”. Arafat heeft gisteren in een interview in het Libanese dagblad „Al Hawadess” ge zegd dat „het totale Palestijnse verzet thans op Palestina zelf is geconcentreerd”. Hij vroeg om centra in Arabische landen, waar de Palestijnse kinderen kunnen le ren hun recht op een vaderland, Palestina, te verdedigen. Het akkoord tussen Arafat en Hoss is inmiddels door de radicale Palestijnen verworpen. Deze harde opstelling tegeno ver Arafat vergroot de kans op een moge lijk bloedige confrontatie tussen gematig de en militante Palestijnen. Het Israëlische Hooggerechtshof heeft gisteren het ministerie van Defensie gelast de ontwikkeling van een nieuwe joodse nederzetting op de westelijke Jordaanoe- ver op te schorten. Dit gebeurde na een sagiers an ook le geen gulden taat uit ging te i de rit mogen de boe ettelijk De liberale leider had premier Callag han al maandag over zijn beslissing inge licht, maar maakte het pas woensdag avond ook aan de leden van zijn partij bekend. Steel heeft zich daarbij ongetwij feld laten leiden door de slechte, zo niet catastrofale uitslagen van de tussentijdse verkiezingen voor opengevallen parle mentszetels, waarbij de liberalen vrijwel onveranderlijk opzienbarende verhezen leden. Het belangrijkste wat daaruit af te lezen viel was dat de liberale keizers geen vertrouwen hadden in het pact met de Labourpartij. Toch zeggen David Steel en de voorman nen van zijn partij dat de alliantie heeft aangetqond dat een kleine partij in Enge land gewicht in de schaal kan leggen, dat de liberalen de Labourpartij gedwongen hebben financiële maatregelen te nemen die anders nooit genomen zouden zijn. De liberalen zijn volgens Steel dan ook nog steeds bereid om na een algemene verkie zing opnieuw een alliantie aan te gaan, zowel met de conservatieven als met de Labourpartij. ROME (AP). De weduwe van de ver moorde Italiaanse oud-premier Aldo Mo ro heeft gisteren gezegd dat haar echtge noot enige tijd voor hij ontvoerd werd, om een kogelvrije auto had gevraagd. Volgens mevrouw Moro was dit door de autoriteiten geweigerd, omdat er geen geld voor was. Somalië maakt aanspra ken op Djibouti, de Ogaden en delen van noordelijk Ke nia. Djibouti is een zelf standige staat en heeft een belangrijke haven, waar door het ook voor Ethiopië van groot belang is. en veel en van is giste- verno- op een :kingen d-Unie. ad As- rs zelfs rekkin- i als de e hulp De Franse president stelde de oprichting voor van een „Wereldinstituut voor Ontwapening”, dat verbonden moet zijn aan de Verenigde Naties en een zelfde opbouw dient te krijgen als het Internationaal Monetair Fonds. Verder drong Giscard aan op het houden van een ontwapeningsconferentie van alle landen die hebben deelgenomen aan de conferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking in Helsinki. Daarnaast noemde hij de mogelijkheid van een internatio naal systeem van waarschuwingssatellieten, dat effectief moet toezien op de naleving van ontwapeningsovereenkomsten. Ook stelde de Franse president voor de bestaande Geneefse ontwa peningsconferentie te vervangen door een meer representatief forum. Op dit moment nemen 30 landen aan de conferentie deel. trijfël ’3» De natte moesson kan elke dag aanbreken in Bangladesj en de talloze vluchtelingen in dat land zijn in bange afwachting. Een Rode-Kruisfunctionaris die de vluchtelingen kampen in Bangladesj heeft bezocht, vergeleek de situatie met de tragedie in Biafra, enkele jaren geleden. Volgens de Rode-Kruisfunctionaris zijn de vluchtelingen onder voed en is er een groot gebrek aan drinkwater. In een van de kampen zijn 20.000 mensen afhankelijk van wat één brandweerwagen hen die dag aan drinkwater brengt. klacht van de Arabische dorpelingen dat hun land was onteigend. Het was (ie eerste keer sinds de Zesdaag se Oorlof in 1967 dat de Palestijnen de\ onteigening van bezet land via de rechter aanvochten. KAAPSTAD (AP). Percy Qoboza, de hoofdredacteur van het zwarte Zuidafri- kaanse dagblad „Post” en voormalig hoofdredacteur van de verboden krant „The World”, is vandaag in Kaapstad met de Pringle-onderscheiding beloond voor zijn uitzonderlijke bijdrage aan de jour nalistiek in Zuid-Afrika. De prijs wordt uitgeloofd door het „Zuidelijk Afrikaanse Genootschap van Journalisten”. ADDIS ABEBA (Reu ter). Ethiopië heeft gis teren ontkend dat de am bassadeurs van Cuba en Zuid-Jemen uit Addis- Abeba zijn vertrokken na dat de militaire regering zich tegen een door Cuba gesteund plan had gekeerd voor het vormen van een politieke partij. Een middagkrant op het Canarische ei land Las Palmas publiceerde gisteren een Havanna voor normaal overleg met zijn regering. Somalië heeft Ethiopië er gsteren van beschuldigd pogingen in het werk te stellen het evenwicht in Djibouti te verstoren. Bo vendien suggereerde So malië dat er wellicht Cu baanse troepen gebruikt zullen worden voor een in vasie in deze kleine staat aan de Golf van Aden. Deze aantijging volgt op een soortgelijke eerdere beschuldiging van de Ethi opische leider kolonel Men- gistoe Haile Meriam aan het adres van Somalië. De ze voorspelde toen dat de (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marcelino Oreja, heeft gisteravond met klem het bericht tegengesproken dat het leger van plan is «en inval te doen in Algerije. artikel, waarin werd onthuld dat een Spaans militair commando de acht Spaan se vissers, die in het Zuidalgerijnse kam pement Tinduf door het Frente Polisario worden gegijzeld, met een bliksemactie zou bevrijden. Minister Oreja verklaarde dat dit bericht pure speculatie was. terwijl het voorzitterschap alleen wordt bekleed door de VS en de Sovjet-Unie. Dit gecombineerde voorzitterschap wil Giscard veranderen in een systeem, waarbij de voorzitter voor twee jaar wordt benoemd. De wereldmachten zouden zich niet voor het voorzitterschap beschikbaar mogen stellen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko zal vandaag commentaar geven op de toespraak, die de Ameri kaanse vice-president Mondale afgelopen woensdag hield. Sa men met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, voert de Russische minister de komende dagen nieuwe besprekingen om te komen tot een tweede zogeheten SALT-akkoord ter bepering van strategische bewapening van de VS en de Sovjet-Unie. Op de agenda staat het punt van transportvoertuigen voor nucleaire wapens centraal. De Deense minister Ostergaard zei gisteren op de speciale VN-zitting dat de negen EG-landen zullen streven naar een gemeenschappelijke vermindering van de bewapening met de Oostbloklanden, om op die manier een grotere veiligheid in Europa te garanderen. Zij sprak namens de Europese Gemeen schap. Mi* (Van onze redactie buitenland)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3